دوشنبه , خرداد ۲۸ ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 97

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اطلاع از چگونگی و نحوه اعمال سهمیه 5 درصدی ایثارگران (جانبازان و رزمندگان) زیر 25 درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 – 98

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری
تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

معمولا در مدت زمانی که داوطلبان به انجام انتخاب رشته کنکور مشغول هستند، یکی از مهمترین سوالاتی که برایشان مطرح می شود، آگاهی از تاثیر میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد می باشد که پیش از این به طور اختصاصی در ابن خصوص توضیحاتی را ارائه داده ایم. اما یکی دیگر از دیگر سهمیه هایی که در این زمان ذهن داوطلبان را درگیر کرده است آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97 می باشد و اینکه منظور از سهمیه 5 درصد ایثارگران چیست؟ چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد ؟ و این نوع سهمیه متعلق به چه کسانی است؟ در پاسخ به این سوالات لازم است به اطلاعتان برسانیم که سهیه 5 درصدی ایثارگران به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد.بنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند.و در حال حاضر 25 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد. اما برای آگاهی از اینکه سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

پاسخ به سوالات داوطلبان در خصوص سهمیه 5 درصدی ایثارگران :

1) سهمیه 5 درصدی ایثارگران متعلق به چه کسانی است؟ سهمیه ایثارگران به جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی زیر 25 % تعلق می گیرد و این افراد تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند.

2) سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد؟در صورتی که داوطلبان سهمیه ایثارگران ( 5 درصدی و 25 درصدی ) بتوانند موفق به کسب 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل شوند، درصورت وجود ظرفیت قبول می شوند.

3) ظرفیت پذیرش برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی چه میزان است؟ ظرفیت در نظر گرفته شده برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی ، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.

4) سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در میزان شهریه دارد؟ برای مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران حداقل 30% تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند خواهد داشت.

5) مازاد ظرفیت به چه کسانی تعلق می گیرد؟ در صورت عدم تکمیل ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد آزادگان و شهدا، مازاد ظرفیت به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. با توجه به اینکه معمولا تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری می باشد،بنابراین امسال ظرفیت مازادی که به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران اختصاص پیدا می کرد به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( به همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگانی که سابقه حضور در جبهه به مدت شش ماه را دارند) تعلق خواهد گرفت.

چه زمانی برای تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه 5 درصدی ایثارگران باید اقدام کنیم؟

توجه داشته باشید که اعمال تاثیر سهمیه پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد گرفت. بنابراین درصورت تایید و اعمال سهمیه ، باید از درج سهمیه ایثارگران در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری و یا در کارنامه کنکور سراسری مطمئن شوید. در غیر این صورت تاثیر سهمیه در  انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 97 اعمال نخواهد شد. در رابطه با زمان تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه 5 درصدی ایثارگران هم لازم است بدانید که مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه) می بایست در نیمه دوم خرداد ماه ( زمان دقیق آن را پس از اعلام در همین صفحه و کانال تلگرام کنکور قرار خواهیم داد. ) با مراجعه به سایت سازمان سنجش ، نسبت به ثبت درخواست خود و تکمیل فرم مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

۴۵ نظر

 1. سلام
  پردیس دانشگاه تهران یا پردیس شهید بهشتی برای دارندگان سهمیه ۵درصد ایثارگری در پرداخت شهریه برای زیر گروه یک رشته تجربی تخفیف هایی داره ؟اگه داره تا چه مقدار؟

  • باسلام. معمولا دانشگاه پردیس برای دارندگان سهمیه ۵درصد ایثارگری تا سقف شهریه دانشگاه آزاد را در آن رشته پرداخت می کند اما در نهایت باید با خود دانشگاه محل تحصیل صحبت های نهایی را بعمل آورید.

 2. سلام من در مورد سهمیه ۵ درصدی سوالی داشتم
  من رتبه ارشدم در سهمیه ۶۸۵ شده رتبه کشوریم ۸۰۰۰ هست
  این یعنی رتبه ۶۸۵ فقط بین کسایی هست که سهمیه ۵ درصدی دارن؟ یا نه این رتبه کشوریم هست ک بواسطه سهمیه اومده پایین؟

 3. سلام خسته نباشید!من ساکن شهرستان جنوب خوزستانم!
  شنیدم سهمیه ی ۵ درصدی رو برداشتن!آیا درسته؟؟خواهش میکنم جواب بدین…توی شهرستان ما مشاور خوبی نیست که بتونم ازش در این مورد بپرسم…!!!

  • با سلام . خیر ، هر ساله میزان سهمیه های ایثارگری و جانبازی محاسبه می شود و شما هم میتوانید از سهمیه خود در کنکور سراسری استفاده کنید .

 4. سلام‌ بابام ۲۵ ماه بابام جپهه داره….اما داوطلبی نیست.
  ایا سهمیه ۵ درصدی به من تعلق میگیره یا ن و اگر میگیره فرصتش هست که ویرایش کنم؟
  لطفاااااا زودتر جواب بدید

  • سلام. حضور داوطلبانه شامل سهمیه ۵ درصدی میشود. زمان ویرایش اطلاعات ثبت نامی، قبل از تحویل کارت ورود به جلسه میباشد.

 5. برای رشته های دکتری با ۲ نفر ظرفیت آیا سهمیه ایثارگران اعمال می شود؟

 6. سلام با تشکر از سایته خوبتون پدره من از سربازان ارتش دوران دفاع مقدس بودن و ۱۲ ماه از سربازیشون رو جبهه بودند میخواستم ببینم آیا سهمیه ۵ درصد به ما تعلق میگیره؟؟؟…لطفا زودتر جوابمو بدید اگه لازمه اقدام کنم ممنون میشم

  • با سلام . اگر پدرتون به صورت داوطلبانه در جبهه حضور داشته باشند، و کد سهمیه برای شما تعلق بگیرد بله می توانید از این سهمیه استفاده نمایید.

   • نه ایشون داوطلبانه نرفته اند و قسمتی از خدمته سربازیشون که مدته ۱۲ ماه بوده رو فقط اونجا بودند یعنی اصلا تعلق نمیگیرد؟
    اما بهشون کارت ایثار دادند که کده ۱۲ رقمی نداره
    ایا باید پیگیری کرد برای کد ۱۲ رقمی یا هیچ راهی نداره؟

    • با سلام . بله درصورتی که کارت ایثارگری دارند ، می توانید از سهمیه استفاده کنید . برای دریافت کد هم باید به سازمان مربوطه مراجعه بفرمایید

 7. سلام میخواستم بدونم سهمیه ۵ در صدی برای عروسه جانباز هم اعمال میشه یا فقط برای فرزندان خوده جانباز هستش؟؟؟لطفا خیلی زود جواب بدید

 8. سلام می خواستم بدونم سهمیه ۵% تو کنکور ریاضی چه قدر تاثیر داره؟؟؟؟

 9. سلام پدر من کارت ایثارگری دارند ایا من میتونم از سهمیه ی این کارت برای کنکور استفاده کنم!؟

 10. سلام من پدرم کارت ایثارگری دارند و کد رهگیری۱۲رقمی هم گرفتم ولی چون دیر اقدام کردم سایت بسته شد!حالا چیکارکنم؟موقع گرفتن کارت ورود ب جلسه میشه وارد کرد یا ن؟

  • سلام. میتونید در زمان ویرایش در صورت امکان کد سهمیه را وارد کنید و در غیر این صورت در زمان انتخاب رشته نیز میتوانید کد سهمیه را وارد کنید.

 11. سلام خسته نباشید من سهمیه ۵ درصدی ایثارگران دارم.رفتم بنیاد جانبازان بخش تحصیلات رفاهی و مشاورشون گفتم کد ۱۲ رقمی میخوام گفتن ۵ درصدی ها کد ندارن و موقع انتخاب رشته استعلام میگیرن از ما.فقط گزینه سهمیه ۵ درصدو انتخاب کن.درسته؟؟

 12. با سلام و خسته نباشید
  پدر بنده ۲۵ ماه جبهه رفتن ،کارت ایثار هم دارن، سایت اجا کد رهگیری هم میده.
  سوال من این بود که آیا فقط خودشون مجاز به استفاده هستن یا من هم میتونم استفاده کنم؟
  چون تو دفترچه ها کمی مبهم نوشته.
  خیلی ممنون

 13. ا سلام . پدر من در زمان جنگ ۲۱ ماه در مناطق عملیاتی حضور داشته (نیروی که در اون خدمت میکرده ارتش بوده) که بر اساس قوانین جدید به انداره ی سه چهارم حضورش در جبهه(حدودا ۱۵ ماه و ۲۲ روز ) جبهه ی داوطلیانه در نظر گرفته میشه حالا من برای استفاده از این سهمیه در بند – داوطلب استفاده از سهمیه پذیرش – کدام گزینه رو انتخاب کنم و همبنطور کد رهگیری ۱۲ رقمی رو از کجا دریافت کنم و البته مدت حضور در جبهه رو چقدر بنویسم؟ و این رو هم اضافه میکنم که پدرم دارای کارت ایثارگری هستن.
  یک سوال دیگری هم داشتم این بود که تو رشته ی ریاضی سهمیه ی ۵ در صد خوبه یا از منطقه ی ۱ استفاده کنم ؟

 14. سلام خسته نباشید.من هم سهمیه منطقه یک دارم همه سهمیه ایثارگری ۵ درصد.از کدوم استفاده کنم بهتره؟بعضی از داوطلبا کنکور ٩۶ از اینکه از سهمیه استفاده کردند پشیمانند.حالا نمیدونم از کدوم استفاده کنم.لطفا راهنمایی کنید

 15. با سلام
  پدرم مدت ۱۳ ماه درجبهه (نیرو انتظامی) بوده که حدود ۱۰ ماه از ان داوطلبانه شده است برای استفاده ازاین پنج درصد به کجا باید مراجعه کنیم ؟ لطفا راهنمایی کنید .

 16. سلام پدر بنده ۵۰ ماه حضور در جبهه از ارتش دارن.ولی در سایت ارتش نوشته فقط مختص خود رزمندگان است این شرایطش چطوریه؟

 17. سلام
  خسته نباشید
  ببخشید سهمیه من در کنکور جز منطقه۳ هست و هم سهمیه ۵درصدی ایثارگری پدرم رو دارم و از این دو سهمیه فقط یکی زو میتونم‌توی کنکور استقاده کنم
  میخاستم‌بدونم کدومه سهمیه تاثیر بیشتری توی قبولیم داره؟
  ممنون میشم به ایمیلم جواب رو بفرستین

  • با سلام. با وجود اینکه سهمیه ی منطقه ۳ یه سهمیه خیلی خوبیه اما در مقایسه با سهمیه ایثارگری یا جانبازی ناچیزه و خب اونا بهتر هستن پس قطعا تاثیر سهمیه ی ایثارگری در کنکور شما بیشتره. موفق باشید.

 18. سلام من پدرم جانباز زیر٢۵درصد هست درکنکور درکنکور ازاد و دولتی شرکت کردم ولی برای اینکه از سهمیه ایثارگران زیر ٢۵درصد استفاده کنم کد١٢رقمی میخواس که کد پدرم١٠بود از بنیادشهیدهم پرسیدیم گفتن ١٠رقمه ولی سایت میزنه نامعتبر باید چکارکنیم لطفاااا پاسخ بدین ممنونم

 19. سلام وخسته نباشید ببخشید پدر من دوسال سربازیش مصادف شده با جبهه ی غرب در کردستان آیابه من هم سهمیه تعلق میگیره؟

 20. سلام.من فرزند جانباز ۲۵ درصد هستم. میخواستم بدونم چند درصد سهمیه به من تعلق داده میشه؟توی قسمت بالا نوشته شده سهمیه ۲۵ درصد برای فرزندان جانباز بالای ۲۵ درصد هست.و اینکه پدر من آزاده هم هست من کدوم از سهمیه بهتره استفاده کنم که تاثیر بیشتری داره فرزند جانباز یا فرزند آزاده؟ لطفا جواب بدین. ممنون

 21. سلام.من ترم اخر اخر دانشگاه ازاد هستم.و پدرم هفتاد ماه جبهه دارن.میخواستم بدونم این تخفیف فقط شامل همین ترم باقی مونده میشه؟ممنونم اکه پاسخ بدین

 22. سلام با سهمیه ۵ درصدی با چه ترازی میشود دندان یا دارو قبول شد ؟

 23. سلام میخواستم بدونم این سهمیه ۵درصد برای کنکور ۹۵هم هست؟

 24. سلام ببخشید من وخواهرم میخواییم کنکور ۹۷ بدیم باهم . آیا میشه همزمان از سهمیه ۵% پدرمان استفاده کنیم؟ یا فقط یک نفرمون

 25. سلام.من امسال کنکوری هستم. میخواستم بدونم ایا سهمیه ۵درصدی ایثارگری برای کنکور ۹۷ اعمال میشه یا نه؟ و اینکه کد سهمیه ۵ درصدی ایثارگری چند رقمی هس؟ آیا اینکه میگن سهمیه یک رقم از رتبه کشوری کم میکنه صحیح هس یا نه؟

  • سلام. بله به احتمال زیاد برای کنکور ۹۷ هم اعمال میشه. اما قطعی بودن اعمال سهمیه ایثارگری تو زمان ثبت نام و همچنین انتخاب رشته مشخص میشه. کد سهمیه ایثارگری ۱۲ رقمیه. موفق باشید.

 26. من سال٩۵کنکور دادم،الان دانشگاه آزاد،پزشکى میخونم،پدرم٢۴ماه بصورت داوطلبانه جبهه بوده،باتوجه به اینکه سال٩۵این سهمیه۵درصدنبودومن ازاین سهمیه استفاده نکردم آیامیتونم ازتخفیف درشهریه دانشگاه برخوردار بشم؟

  • سلام. بیشتر دانشگاه های آزاد برای شما تخفیفی در شهریه در نظر گرفتن و شما میتونید با ارائه مدارک، پیگیر تخفیف تو شهریه تون بشید. موفق باشید.

 27. با تراز ۷۴۰۰ و رتبه ۷۳۰۰ زیرگروه ۱ این سهمیه میتونم پرستاری گیلان قبول شم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نرم افزار انتخاب رشته مشکل برقراری تماس