چهارشنبه , مهر ۴ ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه
شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

برخی داوطلبان فعال و کوشا قصد تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی را دارند با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس می گیرند و سوالاتی در رابطه با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه و دانشگاه ها و رشته هایی که امکان تحصیل در آن ها به عنوان رشته و دانشگاه دوم وجود دارد می پرسند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را تحت عنوان شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه برای شما عزیزان تهیه کنیم و در اختیارتان قرار دهیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی را دارید این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید. 

دانشجویان دانشگاه های روزانه و آزاد برای شرکت در رشته دوم تنها مجاز به ادامه تحصیل در رشته های دانشگاه پیام نور خواهند بود. مگر اینکه جزو استعدادهای درخشان باشند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه آزاد

برگزیدگان آزمون سراسری با معرفی سازمان سنجش و برگزیدگان‌ المپیادهای علمی دانش‌ آموزی کشور با معرفی وزارت آموزش و پرورش و برگزیدگان جشنواره خوارزمی با معرفی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و کسانی که دارای هیچ یک از این شرایط مذکور نیستند ولی به دلیل داشتن ویژگی هایی به تشخیص گروه آموزشی مربوطه و تایید شورای آموزشی دانشگاه، به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شوند از سوی دانشگاه به شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی معرفی خواهند شد و پس از بررسی و تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی می توانند از امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی استفاده نمایند.

رشته دوم باید دارای چه شرایط و ویژگی هایی باشد؟

 • نکته مهم این است که امکان تحصیل همزمان در دو رشته تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته نمی باشند.
 • رشته دوم می بایست جزو رشته هایی باشد که به تایید شورای هدایت استعدادهای درخشان رسیده باشد. ( در واقع رشته دوم یا باید جزو رشته های مورد نیاز توسعه فرهنگی و یا مورد نیاز توسعه علمی کشور باشد و یا مکمل رشته اول دانشجو باشد در غیر این صورت باید به بررسی و تایید شورای آموزشی دانشگاه رسیده و سپس برای تایید نهایی به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود.
 • دانشجویی که قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارد  فقط یک بر می تواند از این امکان استفاده نماید و هنگام تحصیل در رشته دوم، حق تغییر آن را ندارد.
 • اگر دروس عمومی و برخی دروس پایه، اصلی و تخصصی دانشجو در هر دو رشته یکسان باشد نیازی به گذراندن مجدد آن دروس در رشته دوم نیست.
 • در صورت تایید استاد مشاور دانشجو مجاز خواهد شد در هر نیمسال تحصیلی، حداکثر 27 واحد از مجموع دروس دو رشته را بگذراند.
 • معرفی دانشجویان پسر به سازمان نظام وظیفه، پس از فارغ التحصیلی از هر دو رشته خواهد بود.
 • دانشجو در صورت گذراندن حداقل دو نیمسال تحصیلی می تواند جهت تحصیل در رشته دوم در خواست خود را که به تایید استاد مشاور رسانده، به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود برساند. معاونت آموزشی دانشگاه دانشجو را کتبا به دانشکده مربوط به همان دانشگاه و یا دانشگاه دیگر معرفی و مراتب را به معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتقل می نماید.

توجه داشته باشید که این شرایط مختص دانشجویان استعدادهای درخشان می باشد. دانشجویان عادی که قصد تحصیل در دو رشته را دارند می توانند یکی از رشته های دانشگاه پیام نور را به عنوان رشته دوم ( همزمان با رشته اول در دانشگاه آزاد ) انتخاب نمایند.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه های سراسری

پذیرش دانشجو در رشته دوم نیازی به آزمون ورودی ندارد و صرفا براساس سوابق تحصیلی انجام می شود و ثبت نام نیز از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org انجام می گیرد. توجه داشته باشید که دانشجویان فقط در مقطع کارشناسی مجاز به تحصیل همزمان در دو رشته می باشند. و تنها مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگاه پیام نور می باشند.

 • دانشجویان پسر که با استفاده از معافیت تحصیلی در حال تحصیل می باشند می توانند تحصیل در رشته دوم را نیز با استفاده از معافیت تحصیلی صادر شده در رشته و دانشگاه اول ادامه دهند.
 • شهریه پذیرش در رشته دوم به میزان شهریه دوره های نوبت دوم ( فراگیر ) پیام نور می باشد.
 • دانشگاه اول بایستی مدارک برابر اصل شده دانشجو را طبق درخواست دانشگاه قبولی دوم با نامه اداری رسمی ارسال نمایند.

مدارک لازم جهت ثبت نام در رشته دوم 

 • ریز نمرات و گواهی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی
 • مدرکی جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه دانشجو
 • کارنامه دروس گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول
 • کسانی که به دستگاه های خاص تعهد دارند و یا بورس می باشند بایستی قبل از انجام ثبت نام، موافقت کتبی سازمان یا موسسه بورسیه کننده را اخذ نمایند.

 

دروس عمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان دوره تحصیل برای رشته دوم قابل معادل سازی می‌باشد.

دروس غیر عمومی گذرانده شده در رشته و دانشگاه اول در پایان هر سال تحصیلی در رشته دوم معادل سازی می‌ شود. 

دانشجویان تحصیل همزمان باید در هنگام انتخاب واحد به تاریخ امتحانات توجه نموده تا تداخل امتحانی نداشته باشند.

دانشجویان کارشناسی ارشد شاغل به تحصیل در دانشگاه پیام نور، می‌توانند به‌صورت غیرحضوری ( الکترونیکی ) در یک رشته ی  دیگر که ضوابط آن توسط دانشگاه ابلاغ می گردد، تحصیل نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی در دانشگاه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ نظر

 1. با سلام من دانشجو تربیت معلم هستم میخواستم بدونم ایا میتونم همزمان با اون مهندسی معماریو چون بهش علاقه بخونم؟(در دانشگاه ازاد یا هرچی)

  • سلام . دانشجویان دانشگاهای روزانه و ازاد برای شرکت در رشته ی دوم فقط مجاز به انتخاب دانشگاه های پیام نور میباشند ویااینکه جز استعدادهای درخشان باشید.

 2. سلام من در کنکور امسال کارشناسی روزانه پذیرفته شدم و ثبت نام هم کرده ا م اگر بخوام دوباره سال اینده کنکور بدم و فقط پزشکی دانشگاه آزاد رو انتخاب کنم باید حتما از رشته فعلی انصراف بدم؟؟؟
  ممنونم

  • با سلام . با توجه به محرومیت شما از دانشگاه های روزانه و در سال آینده شما باید از دانشگاه فعلی انصراف کتبی خود را اعلام نمایید .

 3. با سلام
  من در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه سراسری و دوره ی شبانه قبول شدم ،در رشته ی دیگری در مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی هم پذیرفته شده ام.
  امکان این وجود داره که در هر دو دانشگاه ثبت نام کنم؟

 4. با سلام و وقت بخیر
  من در جهاد دانشگاهی مدیریت بازرگانی میخونم
  خواستم ببینم امکانش هست که رشته معماری رو به عنوان رشته دوم بخونم؟؟؟ حالا یا دانشگاه آزاد یا پیام نور یا عیرانتفاعی.
  ممنون از شما

  • سلام شما در مقطع کارشناسی میتوانید تحصیل همزمان در دو رشته را داشته باشید و این مورد در صورتی امکان پذیر است که یکی از سیستم های آموزشی دانشگاه پیام نور باشد.

 5. سلام من دانشجوی پزشکی هستم،استعداد درخشان هم هستم.میتونم در کنارش رشته ی فیزیک دانشگاه دیگه ای رو بخونم?(دولتی)یعنی با توجه به اینکه این دو رشته به هم مرتبط یا مکمل نیستند فکر میکنید بعد از بررسی اجازه ی این کار رو میدن?

  • با سلام معمولا برای تحصیل همزمان در دو رشته برای استعدادهای در خشان پذیرش برای رشته های متجانس مورد پذیرش است .

 6. سلام رتبه تک رقمی کنکور تجربی آیا میتونه به صورت همزمان در رشته پزشکی و مهندسی مکانیک تحصیل کنه؟ ممنوعیت خاصی داره؟ شرایطش چیه؟ لطفااااااااا راهنمایی کنید……ممنون

  • سلام
   بله،درصورتی که دانشگاه دوم یکی از واحدهای دانشگاه پیام نور باشد این امکان برای همه ی داوطلبان وجود دارد.

   • سلام من امسال ارشد قبول شدم.البته برای سال بعد میخوام دوباره کنکور تجربی بدم برای رشته پزشکی میخواستم بدونم سال بعد میتونم رشته پزشکی رو بخونم یا باید از ارشد انصراف بدم

    • با سلام.
     با توجه به اینکه داوطلبان ارشد و دکتری در زمان تحصیل حق شرکت در هیچ آزمونی را نخواهند داشت . مگر اینکه قبل از آزمون انصراف دهند. یا فارغ التحصیل شده باشند. پس در نتیجه شما نمیتوانید همزمان با تحصیل در مقطع ارشد در کنکور تجربی شرکت نمایید.

 7. سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم اگر ارشد فراگیر پیام نور ۹۷قبول بشم و دو ترم هم بخونم، بعد کنکور ۹۸ ارشد دولتی قبول بشم. میتونم مرخصی تحصیلی بگیرم و ارشددولتی رو بخونم و بعد دوباره ارشد پیام نور رو ادامه بدم. یا کلا از پیام نور باید انصراف بدم و برای شروع مجدد باید دوباره امتحان بدم یا نه؟ ممنون

 8. سلام.من دانشجوی کارشناسی زبان(صرفا بر اساس سوابق) پیام نور هستم(ورودی مهر ۹۵) و معافیت تحصیلیش رو هم دارم. تا الان دو ترم اول رو مرخصی گرفتم و در دو ترم بعدی ۳۰ واحد پاس کردم فعلا.امسال میخوام کنکور تجربی ۹۸ شرکت کنم.۱)اگه تا سال بعد دو ترم دیگه هم انتخاب واحد کنم و حدود ۴۰ واحد دیگه پاس کنم ، اگه تو کنکور ۹۸ رشته پزشکی روزانه قبول بشم میتونم پیام نور رو هم باهاش همزمان ادامه بدم یا باید از پیام نور انصراف بدم؟ ۲) اگه بخوام انصراف بدم میگن برا اینکه بری رشته جدید تو سراسری باید تو پیام نور تعداد واحد های پاس شده به قدری نباشه که در صورت انصراف مدرک کاردانی تعلق بگیره.که در اینصورت فارغ التحصیل محسوب میشی و باید بعد انصراف بری سربازی برا همین موندم دو ترم پیش رو انتخاب واحد کنم و پاس کنم یا نه؟در کل من هدف اصلیم اینه سال بعد پزشکی بخونم و اگه قطعا پیام نور رو هم بشه باهاش ادامه داد خوب میشه ولی نمیخوام ریسک کنم و سال بعد تو ثبت نام دانشگاه سراسری مشکل پیش بیاد.بنظرتون بهترین راه چیه؟

  • با سلام.
   ۱٫ شما بعد از قبولی در رشته پزشکی میتوانید در پیام نور هم تحصیل کنید، در نظر داشته باشید کم اتفاق میافتد که فرد بتواند در رشته ی سخت مانند پزشکی همزمان با پزشکی در رشته دیگر تحصیل کند، ۲٫درصورت تمام نشدن سنوات شما بعد از انصراف یک سال از معافیت تحصیلی برخوردار هستید اگر طی آن یک سال وضیعت شما برای قبولی دانشگاه مشخص نشود مشمول به سربازی خواهید بود،و این مسله که عنوان کردید قبل از دریافت مدرک کاردانی انصراف صورت گیرد،این مسله برای داوطلبان دانشگاه پیام نور صدق نمیکند. یعنی شما هم در مهر ویا در دی ماه ماه انصراف دهید. ۳٫ اگر نمخواهید ریسک صورت نگیرد از اونجا که برای قبولی در رشته پزشکی شما باید وقت کافی رو داشته باشید، و مطالعه کافی برای قبولی در رشته پرطرفدار با رقابت داشته باشید،در صورت مقدور از شرایط مرخصی در دانشگاه پیام نور استفاده کنید. همچنین شما میتوانید بعد از قبولی در دانشگاه جدید برای رشته پزشکی انصراف دهید.

 9. سلام من ارتوپدی فنی ملی قبول میشم میخواستم بدونم میتونم همزمان دارو هم در دانشگاه ازاد بخونم یا نه

 10. سلام وقت بخیر لطفا سوالم رو جواب بدین
  میشه همزمان یه رشته بر اساس سواابق تحصیلی از زیر گروه علوم انسانی و یه رشته از زیر گروه علوم تجربی مثل دندون پزشکی و …تحصیل کرد؟

 11. سلام ایا اماکانش هست ارشد در یه دانشگاه خوند و کارشناسی رشته دیگز در دانشگاه دیگری گذروند ؟البته ارشد نوبت دوم قبول شدم

 12. سلام.امسال در کنکور سراسری ۹۷ در دو رشته ربان خارجی و علوم تجربی شرکت کردم.در رشته علوم تجربی برای روزانه مجاز نشدم اما برای زبان مجاز شدم.الان قصد دارم زبان را در دانشگاه روزانه و مامایی را در دانشگاه آزاد یا مجازی ادامه بدم.آیا امکانش هست؟و چ شرایطی داره؟لطفا راهنمایی کنید

تا 45 درصد تخفیف ویژه مشاوره