سه شنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۶
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97

سهمیه ایثارگران و تاثیر آن در کنکور 97

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97
میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

با توجه به بازه زمانی کوتاهی که تا زمان  اعلام نتایج کنکور سراسری 97 و انتخاب رشته کنکور سراسری 97 باقی مانده است، موضوعی که این روزها ذهن داوطلبان کنکوری را درگیر کرده است در رابطه با سهمیه ها علی الخصوص سهمیه ایثارگران می باشد و اینکه این نوع سهمیه به چه کسانی تعلق می گیرد؟ توجه داشته باشید که در سال 97 بر اساس ماده قانون 90 برنامه ششم توسعه به همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و همچنین رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه سهمیه ایثارگران تعلق می گیرد و این افراد جزو مشمولین سهمیه ایثارگران قرار می گیرند. اما منظور از سهمیه 25 درصدی و 5 درصدی چیست؟ توجه داشته باشید که 25 درصد از ظرفیت هر رشته به جانبازان ، همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد بالاتر ، آزادگان و همسر و فرزندان آنها تعلق می گیرد که سهمیه 25 درصدی نامیده می شود و 5 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها ، رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد که سهمیه 5 درصدی نامیده می شود.در ادامه مطلب به طور کامل توضیحاتی در خصوص میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97 پرداخته ایم.

سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 دارد؟

جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی زیر 25 % و همچنین همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند.داوطلبان سهمیه ایثارگران ( 5 درصدی و 25 درصدی ) کافیست 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا درصورت وجود ظرفیت قبول شوند .ضمن اینکه ظرفیت در نظر گرفته شده برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی ، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.برای آگاهی از تاثیر سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد کلیک کنید.

اعمال سهیه 5 درصدی کنکور سراسری برای فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه امکان پذیر است.بنابراین در پی اعمال این سهمیه ، 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند.بنابراین در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.

از دیگر مزایای استفاده از سهمیه 5 درصدی برای مشمولان می توانیم به حداقل 30% تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی ،دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند اشاره کنیم.ضمن اینکه در صورت عدم تکمیل ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد ، آزادگان و شهدا، مازاد ظرفیت به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد.همچنین با توجه به اینکه معمولا تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری می باشد،بنابراین امسال ظرفیت مازادی که به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران اختصاص پیدا می کرد به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( به همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگانی که سابقه حضور در جبهه به مدت شش ماه را دارند) تعلق خواهد گرفت.

زمان و نحوه تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور 97

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه) می توانند در نیمه دوم خرداد ماه ( 18 الی 21 خرداد) با مراجعه به سایت سازمان سنجش و بر اساس مندرجات اطلاعیه ای که در این زمینه منتشر می شود، نسبت به ثبت درخواست خود و تکمیل فرم مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.اعمال سهمیه پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد گرفت. بنابراین درصورت تایید و اعمال سهمیه ، باید از درج سهمیه ایثارگران در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری و یا در کارنامه کنکور سراسری مطمئن شوید. در غیر این صورت تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 97 اعمال نخواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

حتما ببینید

دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور ارشد دانشگاه آزاد بهمن و مهر 96 هر سال …

۱۱ نظر

 1. سلام
  خسته نباشید
  من سهمیه ۵ درصدی ایثارگران رو دارم اما تا امروز یعنی ۹۶/۵/۱۹هیچ جایی تاثیرش ندادم حالا برای انتخاب رشته میتونم تاثیرش بدم یا نه؟برای شهریه دانشگاه شبانه چطور ؟

 2. پدر من ۲ سال جبه رفته اما داوطلبانه نبوده و در سربازی اش رفته.اما کارت ایثار داره.می تونم از سهمیه۵درصد استفاده کنم یا نه؟

  • سلام
   برادر از پدرت سوال کن ببین محل خدمتش مناطق عملیاتی بوده اگر بوده باید ثبت بنیاد شهید یابنیاد امورایثارگران باشد اون وقت می توانی از سهمیه استفاده کنی

 3. سلام فرزندم امسال پیش دانشگاهی رشته تجربی است.خودم سابقه۲۲ماه کاردرمنطقه جنگی رادارم وطبق متن سندراهبردی خدمات رسانی به رزمندگان رزمنده موظف تلقی می شوم بااین تفاسیر فرزندم می توانداز سهمیه ۵%ایثارگران استفاده نمایداگرجواب مثبت است چگونه؟
  ازراهنمایی شما نهایت تشکررادارم

  • سلام. به احتمال زیاد این سهمیه به فرزندتون تعلق میگیره. شما باید به پایگاهی که مدرک رزمنده بودن رو بهتون دادن مراجعه کنید و در خواست کد رهگیری ۱۲ رقمی کنید. در صورتیکه بهتون این کد تعلق بگیره می تونید ازش برای کنکور فرزندتون استفاده کنید. موفق باشید.

 4. عشق فقط امام حسین

  سلام خسته نباشید من فرزند جانباز ۳۰%هستم سهمیه چقدر تاثیرمیتونه داشته باشه توکنکورم ….من پزشکی روزانه میخوام باید چه میزان درصد ازهردرسیا بزنم که بیارم؟

 5. سلام پدر من سابقه ۲۵ ماه حضور در جبهه رو داره اما نه بصورت داوطلبی به عنوان خدمت سربازی …من مشمول سهمیه ۵ درصد میشم یا نه؟؟

  • سلام. متاسفانه چون حضور پدرتون داوطلبانه نبوده مشمول سهمیه ۵ درصدی نمی شید.

  • سلام
   برادر پدرت باید بره تهران بعد تهران نامه بزنه جای که پدرت سربازی بود اگر پدرت جای که سربازی بوده منطقه عملیاتی بود این چندم ماهی که خدمت کرد براش تایید میکنن ومی توانی از سهمیه استفاده کنی

 6. سلام من فرزند جانباز ۱۵ درصد رشته تجربی منطقه ۳ هستم سهمیه ۵ درصدیم تاثیرش تو کنکور چجوریه دقیقا چن هزار تا رتبه کنکورمو میاره پایین
  مثلا اگه خودم ۲۰ هزار بشم تعداد داوطلبای سهمیه ۵ درصدی ۱۰۰ هزار تا باشه چقد رتبمو پایین میاره ؟
  مرسی

  • سلام. سهمیه ۵ درصد رتبه شما رو حدودا ۲۰۰۰ تا کاهش میده اما هر سال با توجه به شرکت کنندگان متغیر هستش، نکته مثبت سهمیه ۵ درصد اینه که اگر از داوطلبانی که سهمیه ۲۵ درصد دارند در دانشگاه ظرفیتی باقی بماند اولویت با افراد دارای سهمیه ۵ درصدی هست. موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *