چهارشنبه , اردیبهشت ۵ ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 97

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 97

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 97

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 97
میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 97

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

هر ساله شاهد پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ های ایران از طریق برگزاری کنکور سراسری هستیم. با توجه به مفهومی تر شدن سوالات کنکور نسبت به سال های اخیر و همچنین رقابت شدید میان داوطلبان، بسیاری از داوطلبان کنکور به دنبال این هستند که بتوانند به طریقی در رشته مورد علاقه شان قبول شوند و تحصیل کنند.البته مطلع هستید که پس از برگزاری کنکور و تعیین سطح علمی داوطلبان، سهمیه‌ بندی‌ هایی برای ورود گروه‌ های مختلف به دانشگاه اعمال می‌ شود که همین موضوع استفاده از سهمیه برای بسیاری از داوطلبان دلگرمی خوبی است و آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور برای آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است.اما تقسیم بندی سهمیه ها با چه هدفی صورت گرفته است؟ برقراری عدالت برای داوطبانی که به امکانات آموزشی دسترسی ندارند و همچنین بهره مندی جانبازان ، ایثارگران و خانواده شهدا برای قبولی در دانشگاه را می توانیم هدف از تقسیم بندی داوطبان با سهمیه های مختلف بدانیم. توجه داشته باشید که داوطلبان در کنکور سراسری از سهمیه مشخصی برخوردار هسـتند که این سهمیه بر اساس اطلاعاتی که داوطلبان در فرم تقاضانامه ثبت نامی تکمیل کرده اند،در کارنامه اولیه آن ها درج خواهد شد.میزان ظرفیت اختصاص یافته به سهمیه ها بر اساس نسبت شرکت کنندگان سهمیه بندی مناطق است. این سهمیه شامل سهمیه مناطق (منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3) سهمیه خانواده شهداء، سهمیه جانبازان، ایثارگران ، رزمندگان است. پیش از این به طور کامل به بررسی میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 پرداخته ایم اما در این مقاله قصد داریم به ارائه توضیحاتی در خصوص سهمیه جانبازی و تاثیر آن در کنکور 97 بپردازیم.

سهمیه جانبازی در کنکور به چه کسانی تعلق می گیرد؟

جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 % به بالا و همچنین همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند. ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان 20 درصد از ظرفیت هر کد رشـته محـل است و حد نصاب نمره این داوطلبان 80 درصد نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته های تحت پوشـش وزارت بهداشت (رشته هایی که در دانشگاههای علوم پزشکی ارائه می شوند) و 70 درصد نمره گزینش آزاد برای سایر رشته هاست. اما این قانون تا پیش از امسال بود یعنی در سال های گذشته فقط داوطلبانی امکان استفاده از سهمیه جانبازی و رزمندگان را داشتند که پدرانشان بالای 25 درصد جانبازی داشته باشند.اما در سال 97 به گفته معاون تعاون امور اجتماعی بنیاد شهید به فرزندانی که پدرانشان زیر 25 درصد جانبازی داشته باشند هم سهمیه کنکور تعلق خواهد گرفت.بنابراین طبق مصوبه مجلس در برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور در صورت تائید شورای نگهبان سهمیه ورود به دانشگاه جانبازان زیر 25 درصد لحاظ خواهد شد.ضمن اینکه درصد جانبازی و مدت زمان حضور درجبهه به عنوان ملاک در نظر گرفته شده است که به ازای هر ماه یک درصد محاسبه می شود و طبق این برنامه می توانند از این امتیاز برای پذیرش در دانشگاه استفاده نمایند.

5 درصد از ظرفیت هر رشته محل در چه صورتی به فرزندان جانباز تعلق می گیرد؟

لازم است بدانید که داوطلبان در صورت داشتن شرایطی که توضیح خواهیم داد از 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل برخوردار خواهند شد.اعمال سهیه 5 درصدی کنکور سراسری برای فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه امکان پذیر است. بنابراین در پی اعمال این سهمیه ، 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند.

زمان و نحوه تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه جانبازی چگونه است؟

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله در رابطه با سهمیه جانبازی ارائه دادیم، داوطلبانی که قصد دارند سهمیه جانبازی دریافت کنند توجه داشته باشند که باید در نیمه دوم خرداد ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش و بر اساس مندرجات اطلاعیه ای که در این زمینه منتشر می شود، نسبت به ثبت درخواست خود و تکمیل فرم مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند. ضمن اینکه همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم اعمال سهمیه برای این دسته از داوطلبان در کنکور سراسری سال 97 پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد گرفت.برای آگاهی از میزان تاثیر سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

۹ نظر

 1. سلام
  من توی شهر تهران درس می خونم و سهیمه ایثارگری هم دارم می خواستم ببینم این سهمیه برای من که توی منطقه یک دارم درس می خونم به این صورت هستش که هفتاد درصد از نمره آخرین نفر قبولی منطقه یک رو باید بیارم ؟ یا نه هفتاد درصد از نمره آخرین نفر از کل دانش آموزانی که توی دانشگاه مد نظر (چه منطقه یک و چه منطقه دو و چه منطقه سه) قبول میشن ؟

 2. سلام
  بابای من۶۰٪جانبازی داره و منطقه محرومم زندگی میکنیم میخواستم بدونم این دوتا توی کنکور چقدر روی رطبم تاثیر میزارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. سلام
  بابای من ۶.٪جانبازی داره و منطقه محرومم زندگی میکنیم میخواستم بدونم این دوتا توی کنکور چقدر روی رطبم تاثیر میزارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • باسلام. یکی از این دو سهمیه روی رتبه اعمال خواهد شد و چه بسا شما بهتره که استفاده از سهمیه ۶۰ درصدی جانبازی پدرتون براتون در اولویت باشه چون این سهمیه تاثیر خیلی مثبتی رو رتبه داره و حدود چهار،پنج هزار تا رتبه رو پایین تر میاره.

 4. سلام خواهشا سریع جواب بدید زمان ثبت نام کنکور محدود من پدرم یک سال وچهارماه رزمنده بوده کارت ایثار داره کارکنان وظیفه ،من میتونم سهمیه داشته باشم ؟خواهشاااااا جواب بدید من خیلی استرس دارم برادرم میگه سهمیه داری اما رفتم کافینت میگه نه

 5. سلام خواهشا سریع جواب بدید زمان ثبت نام کنکور محدود من پدرم یک سال وچهارماه رزمنده بوده کارت ایثار داره کارکنان وظیفه ،من میتونم سهمیه داشته باشم ؟کد رو ازکجا بگیرم ؟

 6. ببخشید این امتیاز مشمول حال داوطلبین رشته ی ریاضی که دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران هستند هم میشه؟؟؟؟

 7. باسلام و خسته نباشید خدمت شما . من با تراز ۸۱۷۷ رتبه ی ۴۹۸ سهمیه ی ایثارگری ایا میتونم تهران پزشکی یا دندان پزشکی دولتی قبول شم دانشگاهش فرقی نداره. اگ نمیتونم بهترین دانشگاه هایی که میتونم پزشکی دولتی قبول شم کجاست؟ ممنون از راهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شهر تم