یکشنبه , خرداد ۲۷ ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه

نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه

 برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 97

نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 97
نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 97

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

همه ی داوطلبان کنکور به خوبی اهمیت برنامه ریزی را درک می کنند و می دانند که برای رسیدن به هدف، داشتن برنامه ای مناسب ضروری است. برنامه ریزی صحیح، علاوه بر بالا بردن بازده مطالعه، آرامشتان را هم بیشتر می کند و بی دقتی را هم کاهش می دهد. برنامه ریزی به سه نوع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شود. در این مقاله قصد داریم به برنامه ریزی کنکور به صورت کوتاه مدت ( هفتگی و ماهانه ) بپردازیم. اگر شما نیز داوطلب شرکت در کنکور 97 هستید پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

تنها راه موفقیت در کنکور داشتن یک برنامه ریزی منعطف و کارآمد و اجرای دقیق آن است

ویژگی های برنامه ریزی اصولی

به دلیل رقابت بسیار زیاد داوطلبان در کنکور سراسری، جهت کسب موفقیت در کنکور می بایست یک برنامه ریزی اصولی انجام داده و مطابق آن پیش بروید. برنامه ریزی باید متناسب با هدفی که برای خود تعیین کرده اید باشد تا با انجام آن برنامه ریزی گام به گام به هدفتان نزدیک تر شوید. شاید الان با خود بگویید که در یک برنامه ریزی اصولی باید به چه نکاتی پرداخته شود؟ پاسخ این سوال چیزی نیست جز : نحوه صحیح مطالعه – میزان ساعات مطالعه – خلاصه نویسی – اختصاصی بودن برای هر فرد – انعطاف پذیری – قابل ارزیابی بودن – توجه به ساعات استراحت. در کل یکی از مهمترین مواردی که می بایست در برنامه ریزی کنکور باید به آن توجه کرد این است که باید کلی خواندن را فراموش کنید و یاد بگیرید که کنکوری بخوانید! کنکوری خواندن یعنی کتاب های درسی را مفهومی تر و با دقت و وسواس بیشتری مطالعه کنید و مطالب را حفظ نکنید بلکه با مفهومی خواندن آن ها را به خاطر بسپارید. در ادامه به نحوه مطالعه کنکوری می پردازیم:

  • حاشیه نویسی : حاشیه نویسی یک روش مناسب برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالب و نکاتی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آنها الزامی است مورد استفاده قرار گیرد.
  • خلاصه نویسی : در خلاصه نویسی باید ابتدا مطالب را مطالعه و درک کرده سپس آنها را یادداشت کنید. بهترین کار این است که پس از درک مطالب نکات و کلمات کلیدی و مهم را یادداشت کنید. * کلمات کلیدی کوتاه ترین، بهترین و پر معنی ترین کلمه ایست که با دیدن آن مفهوم جمله برایتان تداعی می شود. * خلاصه نویسی هنگام دوره کردن قسمت های مهم در زمان نزدیک به کنکور روش بسیار خوبی است.
  • تست زنی : سعی کنید برای تسلط بر مباحث دروس اختصاصی بلافاصله بعد از مطالعه‌ی هر مبحث 24 ساعت بعد از مطالعه، تست بزنید. ( البته برای دروس اختصاصی می توانید بلافاصله بعد از مطالعه تست های مربوط به آن مبحث را بزنید و هر 24 ساعت یک بار نیز جهت تسلط بیشتر تست های بیشتری بزنید ولی برای دروس عمومی حتما 24 تا 48 ساعت پس از مطالعه شروع به زدن تست ها بکنید. )
  • مکان مطالعه : تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و مشخصی برای مطالعه در نظر بگیرید.
  • قابل ارزیابی بودن: برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که میزان پیشرفت و یا افت مطالعه را نشان دهد این ویژگی می تواند شما را از در شناخت نقاط ضعف و قوتتان راهنمایی کند تا در برنامه ریزی های بعدی نقاط ضعف را برطرف کنید.
  • اختصاصی بودن برای هر فرد: از آن جا که هوش و ویژگی های هر فرد با دیگری متفاوت است بنابراین هر داوطلب باید برای مطالعه، برنامه ریزی خاص و متناسب با ویژگی های خود را داشته باشد. بنابراین فکر نکنید اگر دوست و یا همکلاسی شما 10 ساعت در روز مطالعه می کند شما نیز باید همانقدر مطالعه کنید. در صورت تمایل جهت دریافت یک برنامه ریزی متناسب با ویژگی های خود می توانید با مشاوران ما در بخش مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.
  • انعطاف پذیری: همانطور که می دانید ممکن است در طول روز اتفاقات غیر منتظره ای برایمان رخ دهد. بنابراین باید در برنامه ریزی خود ساعت هایی را برای درس هایی اختصاص دهیم که در طول هفته نتواسته ایم آن ها را مطالعه کنیم.

برنامه ریزی کنکور

روش صحیح برنامه ریزی هفتگی کنکور 97

لازم است در ابتدا، قبل از شروع برنامه ریزی مطالبی را که قرار است در طول هفته مطالعه کنید، مشخص نمایید. در مرحله بعدی با توجه به اینکه روزانه چند ساعت می توانید درس بخوانید مجموع ساعت های یک هفته را مشخص کنید. ( این ساعت را واقع بینانه انتخاب کنید زیرا اگر در روزهای قبل روزانه 3 ساعت مطالعه می کردید هنگام برنامه ریزی برای 8 ساعت مطالعه برنامه ریزی کنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد. بلکه باید به تدریج ساعت مطالعه را بالا ببرید. )

در مرحله دوم زمانی را که لازم است در طول هفته برای مطالعه هر درس اخصاص دهید را مشخص کنید. توجه داشته باشید که این زمان را باید بر اساس اهمیت و ضریب هر درس مشخص کنید. یعنی اگر در طول روز 5 ساعت درس می خوانید ( 35 ساعت در هفته ) این زمان را بر اساس ضریب و اهمیت دروس بین درس های مختلف تقسیم کنید. مثلا اگر شما داوطلب رشته علوم تجربی هستید و قرار است 35 ساعت در هفته مطالعه کنید ( روزانه 5 ساعت )  ، 10 تا 11 ساعت را به درس زیست شناسی، 3 تا 4 ساعت را به درس ریاضی، 4 تا 5 ساعت را به درس فیزیک، 4 تا 5 ساعت را به درس شیمی، حدودا 4 ساعت را به درس ادبیات، 2 تا 3 ساعت را به درس عربی 2 تا 3 ساعت را به زبان انگلیسی و حدودا 3 ساعت  را به درس دین و زندگی اختصاص دهید.

در گام بعدی درس هایی را که قرار است در هر روز خوانده شود را مشخص کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که هر روز را به یک درس اختصاص ندهید بلکه در روز 3 تا 4 درس مختلف را مطالعه کنید. نکته مهم دیگر این است که اگر قرار است در روز 4 درس را مطالعه کنید هر 4 درس جزو دروس اختصاصی نباشد بلکه دو درس اختصاصی و 2 درس عمومی مطالعه کنید. و زمان هایی را نیز برای استراحت و تفریح مشخص کنید. در پایان هفته نیز روزی را مشخص کنید که اگر در طول هفته بنابر دلایلی نتوانستید درسی را مطابق با برنامه ریزی مطالعه کنید در آن روز جبران کنید. مثلا می توانید پایان هفته را به این کار اختصاص دهید. حنما در برنامه ریزی خود زمان هایی را نیز به مرور درس های خوانده شده اختصاص دهید. یکی در پایان روز برای مرور درس هایی که در طول روز خوانده اید و یکی هم در پایان هفته برای مرور درس هایی که در طول هفته مطالعه کرده اید.

نمونه جدول برنامه ریزی هفتگی کنکور تجربی

در این قسمت جدول نمونه برنامه ریزی هفتگی داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی را قرار داده ایم. توجه داشته باشید که طبق جدول زیر، بیشترین زمان را بایستی به مطالعه دروس تخصصی رشته خود اختصاص دهید و در برنامه ریزی خود به دلیل شباهت دروس ریاضی با فیزیک و درس زبان انگلیسی با عربی این درس ها را در یک روز نگنجانید. اگر این نکات را در برنامه ریزی خود رعایت کنید مطمئنا انجام این برنامه موفقیت آمیز و ثمر بخش خواهد بود.

   برنامه مطالعاتی هفتگی
شنبه  زیست دوم دبیرستان
( فصل اول )
3 ساعت

فیزیک دوم دبیرستان
(فصل اول)
2 ساعت

دین و زندگی دوم
( درس اول )
1/5 ساعت

زبان انگلیسی دوم (لغات و گرامردرس1)
1/5 ساعت
10 تست زبان و 10 تست زیست شناسی
یک
شنبه
شیمی سوم
( استوکیومتری )
2 ساعت
 ریاضی دوم دبیرستان
( الگو و دنباله )
2 ساعت
عربی دوم دبیرستان (لغات و قواعد درس1)
1/5 ساعت
ادبیات فارسی دوم (لغات و بیاموزیم 1)
1/5 ساعت
10 تست زیست، 10 تست شیمی و 10 تست دین و زندگی
دو
شنبه
زیست دوم دبیرستان
( فصل دوم )
3 ساعت
فیزیک دوم دبیرستان
( فصل دوم )
2 ساعت
دین و زندگی دوم
( درس دوم و سوم )
2 ساعت
زبان انگلیسی دوم
( لغات درس 2 )
1 ساعت
10 تست ریاضی، 10 تست عربی
سه
شنبه
شیمی سوم
( استوکیومتری )
2 ساعت
ریاضی دوم
( معادله و نامعادله )
2 ساعت
زبان انگلیسی دوم
( گرامر درس 2 )
1 ساعت
ادبیات فارسی دوم (لغات و بیاموزیم 2)
1 ساعت
10 تست شیمی، 10 تست فیزیک، 10 تست دینی
چهار
شنبه
زیست دوم دبیرستان
( فصل دوم )
2 ساعت
فیزیک دوم دبیرستان
( فصل سوم )
2/5 ساعت
دین و زندگی دوم
( درس چهارم )
1 ساعت
عربی دوم دبیرستان (لغات و قواع درس2)
1/5 ساعت
10 تست زیست، 10 تست ادبیات، 10 تست ریاضی
پنج
شنبه
شیمی دوم
( فصل 1 )
2 ساعت
ریاضی دوم
( تابع )
2/5 ساعت
زبان انگلیسی دوم (لغات و گرامر درس3)
2 ساعت
ادبیات فارسی دوم
( درس 3 و 4 )
1/5 ساعت
10 تست زیست، 10 تست فیزیک، 10 تست دینی
جمعه مرور نکات یادداشت شده در طی هفته 10 تست زیست، 10 تست ریاضی، 5 تست ادبیات، 5 تست زبان انگلیسی

روش صحیح برنامه ریزی ماهانه 

برای انجام برنامه ریزی ماهانه نیز می بایست طبق همان چیزی که در برنامه ریزی هفتگی به آن اشاره کردیم، عمل کنیم. یعنی مدت زمان مطالعه ماهانه خود را حساب کنیم تا ب تدریج ساعت مطالعه روزانه و در نهایت ماهانه خود را افزایش دهیم. نکته مهم در برنامه ریزی ماهانه این است که مشخص کنیم در بازه زمانی 1 ماهه باید کدام مباحث را مطالعه کنیم و آن را در هفته های مختلف تقسیم کنیم تا در نهایت در بازه زمانی یک ماهه آن مبحث را مطالعه و جمع بندی کنیم.

نمونه جدول برنامه ریزی ماهانه کنکور

لازم است در ابتدا یک برنامه ریزی ماهانه برای خود انجام دهید و طبق جدول زیر مشخص کنید که قرار است طی یک ماه آینده چه دروسی را مطالعه نمایید و پس از طراحی این جدول بایستی یک برنامه هفتگی بنویسید. در واقع برای اجرایی کردن برنامه ماهانه خود بایستی 4 برنامه هفتگی بنویسید تا به اهدافی که در برنامه ماهانه مشخص کرده اید دست یابید.

  برنامه مطالعاتی ماهانه
زیست دوم دبیرستان   مولکول های زیستی – سفری به درون سلول – سفری در دنیای جانداران – گوارش – تبادل گازها – گردش مواد
ریاضی دوم دبیرستان الگو و دنباله – شناخت تابع – معادلات و نامعادلات – توابع خاص – توابع نمایی و لگاریتمی
شیمی دوم دبیرستان ساختار اتم – خواص تناوبی عنصرها – پیوند یونی و ترکیب های یونی
شیمی سوم دبیرستان استوکیومتری
فیزیک دوم دبیرستان حرکت شناسی – دینامیک
زبان انگلیسی دوم درس 1 تا 6
ادبیات فارسی دوم درس 1 تا 16
دین و زندگی دوم درس 1 تا 10
عربی دوم دبیرستان درس 1 تا 8

جهت دریافت یک برنامه ریزی دقیق و متناسب با رشته تحصیلی و ویژگی شخصیتی خود می توانید با مشاوران ما در بخش مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید. درضمن جهت مطالعه مقالات مربوط به برنامه ریزی کنکور 97 ، برنامه ریزی کنکور ریاضی 97 ، برنامه ریزی کنکور انسانی 97  ، برنامه ریزی کنکور منحصرا زبان 97 و برنامه ریزی کنکور هنر 97 بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

منابع کنکور تجربی 97

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نرم افزار انتخاب رشته مشکل برقراری تماس