9099071647    تماس از تلفن ثابت
خانه آزمون استخدامی آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ | زمان و شرایط ثبت نام

آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲ | زمان و شرایط ثبت نام

زمان ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402
آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

با توجه به کمبود نیروی کاری در وزارت آموزش و پرورش، این سازمان اقدام به برگزاری آزمون استخدامی در سال 1402 نموده و متقاضیان را طی دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش مورد ارزیابی قرار می دهد. استخدام در آموزش و پرورش نیز با توجه به شرایط کاری و جایگاه اجتماعی مطلوب، علاقه مندان زیادی دارد که مایلند شانس خود را برای پذیرش در این ارگان امتحان نمایند. اگر شما نیز جزو داوطلبان آزمون استخدامی آموزش و پرورش می باشید، قبل از هر اقدامی باید اطلاعات خود را در زمینه شرایط، مدارک و منابع آزمون پیش رو تکمیل نمایید و سپس با اطمینان خاطر قدم در این راه بگذارید.

آزمون استخدامی مربوط به عناوین شغلی آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی، در تاریخ 8 اردیبهشت 1402 برگزار خواهد شد.

آخرین اخبار آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

طی مصاحبه های پی در پی مسئولین وزارت آموزش و پرورش با خبرگزاری ها، اطلاعات تازه ای در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست.

خبر 8 فروردین 1402

آزمون استخدامی پذیرش دبیر متوسطه و معاونت پرورشی، احتمالا در اوایل خرداد و یا تیرماه برگزار می گردد که  طی آن حدود 28 هزار نفر برای جایگاه معلم متوسطه، و 11 هزار نفر در عنوان شغلی معاونت پرورشی استخدام خواهند شد.

خبر 7 فروردین 1402

با اعلام معاون فرهنگی آموزش و پرورش، کمبود قابل توجهی در تعداد نیروهای مربی و معاون پروشی و همچنین مشاور وجود دارد و بر این اساس، مجوز استخدام 11 هزار نیرو در عناوین شغلی ذکر شده صادر گشته است که آزمون استخدامی آن در اوایل سال 1402 برگزار می شود.

خبر 25 اسفند 1401

طبق گفته های رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، پس از برگزاری آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی، استخدام 4 هزار آموزگار استثنایی صورت خواهد گرفت که جذب این تعداد نیرو در سال های اخیر بی سابقه است.

خبر 20 اسفند ۱۴۰۱

با اعلام مشاور رئیس آموزش و پرورش، 410 هزار نفر در آزمون استخدامی رشته های آموزگار ابتدایی و معلم استثنایی ثبت نام کرده اند که آزمون مذکور در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

خبر 12 اسفند 1401

پس از برگزاری آزمون جذب آموزگار، شاهد برگزاری آزمون جذب دبیر و هنر آموز خواهیم بود که استخدام از میان فارغ التحصیلان رشته های مربوطه انجام خواهد شد.

زمان بندی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

آموزش و پرورش قصد دارد تا نیروهای مورد نظر خود را از طریق برگزاری آزمون های استخدامی متعدد جذب کند؛ اما تا به حال تنها زمان بندی مربوط به آزمون استخدامی رشته شغلی آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی منتشر شده است که می توانید زمان بندی آن را در جدول زیر مشاهده فرمایید:

زمان بندی آزمون استخدامی آموزش و پرورش رشته آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی 1402

رویدادزمان
زمان ثبت نام10 الی 16 اسفند 1401
تمدید مهلت ثبت نامتا 19 اسفند ۱۴۰۱
تمدید مجدد مهلت ثبت نامتا 21 اسفند 1401
تمدید مجدد مهلت ثبت نامتا 22 اسفند ۱۴۰۱
انتشار کارت ورود به جلسه5 اردیبهشت 1402
برگزاری آزمون استخدامی8 اردیبهشت 1402
اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامیتیر ماه 1402

توجه داشته باشید که درصورت تغییر تاریخ های یاد شده و یا مشخص شدن زمان بندی دیگر آزمون های استخدامی آموزش و پرورش در سایر رشته ها، این مقاله به روز خواهد شد و اخبار آن نیز در کانال تلگرام آزمون های استخدامی ایران مشاوره منتشر می گردد.

نحوه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

جهت ثبت نام در آزمون استخدامی 1402، می بایست از طریق سایت ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش به نشانی sanjesh.org و با توجه به مراحل زیر، نام نویسی خود را تکمیل فرمایید:

 • پس ازمراجعه به سایت sanjesh.org، بر روی گزینه “استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی” کلیک فرمایید.

مرحله اول ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • در صفحه نمایش داده از میان گزینه های موجود، سیستم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش (ویژه رشته شغلی آموزگار ابتدایی / آموزگار ابتدایی استثنایی) سال 1401″ را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • در صفحه بعدی نیز بر روی گزینه “سیستم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش (ویژه رشته شغلی آموزگار ابتدایی / آموزگار ابتدایی استثنایی) سال ۱۴۰۱” کلیک نمایید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • سپس از منوی سمت راست صفحه، “خرید کارت اعتباری” را انتخاب فرمایید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • در گام بعدی گزینه مربوط به “سریال ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش (ویژه رشته شغلی آموزگار ابتدایی / آموزگار ابتدایی استثنایی) سال 1401” را فعال نموده و “تایید و ادامه” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • فیلدهایی که با علامت * مشخص شده اند را پر نمایید و پس از انتخاب درگاه پرداخت خود، بر روی “تایید و ادامه” کلیک نمایید.

مرحله ششم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • در این قسمت تیک گزینه “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری را نیز یادداشت نموده ام” را فعال نمایید و “ادامه روند پرداخت” را برگزینید.

مرحله هفتم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • سپس وارد درگاه پرداخت هزینه آزمون به مبلغ 233 هزار تومان (شامل 230 هزار تومان مبلغ شرکت در آزمون و 3 هزار تومان هزینه خدمات پیامکی) خواهید شد که می بایست اطلاعات کارت بانکی خود را وارد نمایید و بر روی “پرداخت” کلیک فرمایید.

مرحله هشتم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • سپس باید به صفحه اولیه بازگردید و این بار “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

مرحله نهم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • حال در این مرحله، شماره سریال کارت اعتباری را که طی مراحل ذکر شده خریداری کرده اید در فیلد مربوطه وارد نمایید و پس از درج کد امنیتی، بر روی “ورود به سیستم” کلیک کنید.

مرحله دهم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • در این مرحله باید عکس داوطلب با توجه به نکات تعیین شده، از طریق گزینه “ارسال عکس” بارگذاری شود. پس از آپلود عکس مناسب، “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

مرحله یازدهم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 • در این قسمت وارد صفحه ای خواهید شد که شامل فیلدهای مربوط به اطلاعات هویتی، وضعیت نظام وظیفه (صرفا داوطلبان آقا)، سهمیه، سابقه کاری، سابقه تحصیلی معلولیت و محل سکونت داوطلب می باشد. شرکت کننده می بایست تمامی این کادرها را به دقت پر کرده و در نهایت بر روی گزینه “تایید” کلیک نماید.

مرحله دوازدهم ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش

پس از طی مراحل گفته شده، سامانه ثبت نامی برای شما یک شماره پرونده 7 رقمی و یک کد پیگیری 15 رقمی صادر می کند که به منزله تکمیل فرایند نام نویسی شماست که می بایست آن ها را یادداشت و یا ذخیره نمایید؛ چراکه در هنگام مشاهده نتایج و یا ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، شامل دو دسته “شرایط عمومی” و “شرایط اختصاصی” می باشد.

شرایط عمومی

شرایط عمومی آن دسته از الزاماتی است که تمامی شرکت کنندگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش، فارغ از رشته امتحانی و یا مدرک تحصیلی، باید دارا باشند:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی
 • رعایت قانون اساسی تعیین شده در جمهوری اسلامی ایران
 • انجام دوره ضرورت و یا داشتن معافیت برای داوطلبان آقا
 • دارا بودن سلامت روانی و جسمانی جهت انجام دادن وظایف محوله در جایگاه شغلی
 • نداشتن اعتیاد به دخانیات یا مواد مخدر
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر
 • نداشتن ممنوعیت استخدام بر اساس رای مرجع قضایی
 • نیروهای بازخرید سایر دستگاه های اجرایی و یا بازنشستگان، امکان نام نویسی در این آزمون را ندارند.
 • با توجه به قوانین، امکان داشتن تصدی بیش از یک شغل یا پست سازمانی در دستگاه های اجرایی ممکن نیست. بنابراین چنانچه کارکنان دستگاه های اجرایی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و پذیرش شرکت نمایند و قبول شوند، در هنگام استخدام نباید هیچگونه شغل و یا پست سازمانی در دستگاه های اجرایی داشته باشند.
 • شرکت کنندگان مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می بایست حداقل 20 و حداکثر 40 ساله باشند.

تبصره 1: آن دسته از آقایان مشمول تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بنیاد ملی نخبگان که پروژه تحقیقاتی جایگزین خدمت تایید شده توسط مرکز نخبگان و استعدادهای برتر نیروهای مسلح را شروع کرده اند و دوره آموزشی را به پایان رسانده اند، می توانند قبل از صدور کارت پایان خدمت خود در آزمون های استخدامی دستگاه های اجرایی ثبت نام و شرکت نمایند. البته پس از پذیرفته شدن، تا 1 سال فرصت خواهند داشت که کارت پایان خدمت خود را به دستگاه قبولی ارائه دهند که در غیر این صورت، قبولی ایشان لغو می گردد.

تبصره 2: برای جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان بالای 25 درصد و فرزندان آزادگانی که حداقل یک سال اسیر بوده اند، شرط حداکثر سن مطرح نمی باشد.

تبصره 3: افرادی که به صورت تمام وقت و با توجه به قوانین با واحدهای دولتی آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش همکاری نموده اند، از شرط حداکثر سن معاف می باشند.

تبصره 4: به حداکثر سن تعیین شده برای داوطلبان متاهل و دارای فرزند، 1 تا 5 سال اضافه خواهد شد.

شرایط اختصاصی

شرایط اختصاصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 به شرح زیر می باشد:

 • افرادی که جهت استخدام در آموزش و پرورش پذیرفته می شوند، موظف به گذراندن دوره 1 ساله مهارت آموزی هستند.
 • شیوه پذیرش افراد به صورت بومی و استانی می باشد و چنانچه فرد پس از طی مراحل استخدامی از استان مربوطه خارج شود، به معنی قطع همکاری می باشد.
 • فارغ التحصیلان دانشگاه های تربیت معلم، شهید رجایی و فرهنگیان در صورت داشتن تعهد خدمت، مجاز به ثبت نام در آزمون استخدامی نمی باشند.
 • تعیین محل دقیق خدمت پذیرفته شدگان مناطق عشایری، پس از گذراندن دوران 1 ساله مهارت آموزی مشخص می شود.
 • داوطلبان پذیرفته شده در هنگام ثبت نام برای گذراندن دوره مهارت آموزی، می بایست مدرک ICDL و مدرک روخوانی و روانخوانی قرآن کریم را ارائه دهند. البته در صورت نداشتن مدارک یاد شده، افراد می توانند تعهد بدهند که پیش از اتمام دوره یک ساله گواهی ها را دریافت خواهند کرد.
 • پذیرفته شدگان رشته های غیر تربیتی می بایست در دو سال ابتدایی خدمت خود، به مدت 120 ساعت در دوره های امور تربیتی و مهارت های معلمی شرکت نمایند. توجه داشته باشید که دوره های یاد شده، جدای از دوره یک ساله مهارت آموزی برگزار می گردد.
 • انتقال به سایر دستگاه های اجرایی و یا دیگر مشاغل برای نیروهای استخدام شده مقطع ابتدایی، ممنوع می باشد.

مدارک ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

شرکت کنندگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1402 در رشته های آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی، حتما باید دارای یکی از مدارک تحصیلی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد رشته های مورد نیاز آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشند. در صورتی که دارای مدرک تحصیلی مورد نیاز می باشید، می توانید با استفاده از مدارک زیر اقدام به ثبت نام در آزمون نمایید:

 • مشخصات هویتی و شناسنامه ای
 • اطلاعات مربوط به سهمیه
 • اطلاعات وضعیت نظام وظیفه
 • محل سکونت، کد پستی و شماره تلفن
 • مشخصات و سوابق تحصیلی
 • اطلاعات مربوط به سوابق کاری
 • اسکن عکس 4×3 جهت بارگذاری در سامانه که باید در سال جاری تهیه شده باشد و دارای فرمت JPG و حجم کم تر از 70 کیلوبایت باشد. همچنین اندازه عکس مذکور باید 300×200 و یا 400×300 باشد و فاقد لک، اثر مهر و … باشد.

سهمیه موثر در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

سهمیه های متعددی برای شرکت کنندگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است که شامل موارد ذکر شده در جدول می باشد:

سهمیه های موثر در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402
نوع سهمیهنحوه تاثیرگذاری
سهمیه آزادداوطلبانی که دارای سهمیه های ذکر شده نیستند، در این دسته جای می گیرند که اکثریت شرکت کنندگان را تشکیل می دهد.
سهمیه ایثارگرانشامل سهمیه 25 درصد و 5 درصد ایثارگران
سهمیه معلولین3 درصد ظرفیت استخدام که در دفترچه ثبت نامی مشخص گردیده است، به این دسته از داوطلبان اختصاص یافته است.
سهمیه حافظان قرآنبه میزان 10 درصد به نمره کتبی آزمون این دسته از افراد، در رشته های شغلی مربوط به معارف اسلامی، اضافه می گردد.
سهمیه بومی شهرستان هانمرات داوطلبان بومی هر استان به صورت وزن 40 درصد برای حیطه عمومی و وزن 60 درصد برای حوزه اختصاصی و تخصصی، با ضریب 1.4 محاسبه می شود.
سهمیه افراد متاهل و دارای فرزندبه ازای متاهل بودن و یا داشتن هر فرزند، 2 درصد به نمره آزمون کتبی افزوده می شود. (تا سقف 10 درصد)

البته سهمیه های یاد شده دارای جزئیات، نکات و تبصره های بسیار زیادی هستند که شما می توانید با مطالعه لینک درج شده، از تمامی موارد مورد نیاز اطلاع پیدا کنید.

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1402 در زمان شروع نام نویسی، از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. این دفترچه شامل اطلاعاتی مانند شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش و مدارک مورد نیاز، عناوین شغلی دارای ظرفیت پذیرش و نکات مهم استخدام می باشد. البته همانطور که مشاهده می فرمایید، علاوه بر دفترچه اولیه، تعدادی اصلاحیه دفترچه آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز منتشر شده است که مطالعه تمامی آن ها به متقاضیان نام نویسی توصیه می شود.

از مهم ترین مندرجات دفترچه می توان به اسامی رشته های مجاز جهت شرکت در این آزمون استخدامی اشاره کرد. چنانچه شما نیز تمایل به ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دارید، می توانید با کلیک بر روی لینک درج شده از اینکه آیا رشته شما جزو رشته های مورد نیاز این آزمون می باشد یا خیر، اطمینان حاصل فرمایید.

منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، آزمون استخدامی آموزش و پرورش شامل بخش های عمومی، اختصاصی و تخصصی می باشد که منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش نیز به صورت رسمی مشخص شده است.

نکته: ضریب در نظر گرفته شده برای هر سه بخش عمومی، اختصاصی و تخصصی برابر 1 می باشد و همچنین در صورت پاسخ اشتباه، یک سوم نمره منفی برای داوطلب لحاظ می گردد.

منابع بخش آزمون عمومی

با توجه به مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، سوالات آزمون عمومی که حاوی 100 پرسش تستی است؛ شامل مواد و منابع زیر خواهد بود:

منابع بخش عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402
موادمنبع
تاریخ و فرهنگ تمدنخدمات متقابل ایران و اسلام نویسنده: شهید مطهری انتشارات صدرا / مروری بر دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران
تعلیم و تربیت اسلامیمبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی – عمومی جمهوری اسلامی (بخش دوم مبانی، قسمت های: چیستی، چرایی و چگونگی تربیت رسمی – عمومی)
معارف و اندیشه های اسلامی و انقلابیطرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن (بخش اول: ایمان) نویسنده: سید علی خامنه ای،
انتشارات: صهبا / همرزمان حسین (ع)، نویسنده: سیدعلی خامنه ای، انتشارات: انقلاب اسلامی
دانش سیاسی، اجتماعی و حقوق اساسیقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران/ وصیتنامه الهی سیاسی حضرت امام خمینی (ره)/
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی
توانایی های عمومی ذهنی

منابع بخش آزمون اختصاصی

جهت مطالعه برای دروس اختصاصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش که دارای 60 پرسش چهار گزینه ای است، می بایست مطابق با مندرجات جدول پیش بروید:

منابع بخش اختصاصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402
موادمنابع / محورها
اسناد و قوانین بالادستی آموزش و پرورشمنبع: سیاست های کلی ایجاد تحول در آموزش و پرورش/سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی- مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی/آیین نامه اجرایی مدارس، مصوب سال 1400 شورای عالی آموزش و پرورش
روش ها و فنون تدریسبا تاکید بر محور های: مبانی نظری تدریس و یادگیری؛ مدیریت و طراحی فعالیت های آموزشی؛ اصول
و شیوه های مدیریت کلاس درس؛ مهارت های خلق موقعیت و فرصت های یادگیری؛ آشنایی با روش های تدریس مبتنی بر شناخت گرایی و سازنده گرایی با رویکرد تحولی؛ راهبردهای یاددهی و یادگیری؛ مهارت های اساسی مورد نیاز معلم پیش از تدریس، حین تدریس؛ پس از تدریس؛ مدل ها و الگوهای تدریس
روانشناسی تربیتیداوطلبان آموزگار ابتدایی: با تاکید بر محور های: کاربرد نظریه های یادگیری در کلاس؛ کاربرد نظریه های هوش ، تفکر، خلاقیت و استعداد در کلاس؛ کاربرد نظریه های انگیزش و هیجان در آموزش؛ کاربرد نظریه های تحولی در آموزش؛ شناخت تفاوت های فردی در یادگیری؛ تعاریف مفاهیم و اصطلاحات مرتبط
داوطلبان آموزگار استثنایی: با تاکید بر محورهای: تعاریف و طبقه بندی دانش آموزان استثنایی؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان کم توان ذهنی؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان ناشنوا و نابینا (با آسیب های بینایی و شنوایی)؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با اختلال یادگیری ویژه؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با اختلال های هیجان رفتاری و اختلالات ارتباطی؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با مشکلات جسمی – حرکتی و چند معلولیتی؛ شناخت و آموزش کودکان و دانش آموزان با اختلال اتیسم؛ توان بخشی و مداخله به موقع در کودکان و دانش آموزان استثنایی؛ خانواده و مداخله به هنگام در کودکان و دانش آموزان استثنایی
سنجش و اندازه گیری پیشرفت تحصیلیبا تاکید بر محورهای: تعریف مفاهیم و اصطلاحات مرتبط، سنجش مشاهده ای؛ سنجش عملکردی، سنجش عاطفی؛ سنجش رفتاری، سنجش تکوینی؛ پوشه کار

منبع: کتاب راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی کد 53/5 سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

منابع بخش آزمون تخصصی

همانطور که ملاحظه می فرمایید، بخش تخصصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 در جدول زیر و بر اساس دفترچه راهنمای نام نویسی، نگارش شده است. همچنین لازم به ذکر است که این قسمت از آزمون، شامل 75 سوال چهارگزینه ای است.

منابع بخش تخصصی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402
موادمنابع
مفاهیم پایه متون و روش های یاددهی قرآن و هدیه های آسمانی دوره ابتدایینهج القرآن راهنمای معلم قرآن اول تا ششم ابتدایی/ راهنمای معلم هدیه های آسمانی پایه سوم و ششم
مفاهیم پایه متون و روش های یاددهی ریاضی دوره ابتداییراهنمای معلم ریاضی اول و ششم
مفاهیم پایه متون و روش های یاددهی علوم تجربی دوره ابتداییکتاب راهنمای معلم علوم تجربی دوم، چهارم و ششم
مفاهیم پایه متون و روش های یاددهی فارسی دوره ابتداییراهنمای معلم فارسی اول، چهارم و ششم
مفاهیم پایه متون و روش های یاددهی مطالعات اجتماعی دوره ابتداییکتاب راهنمای معلم اجتماعی پنجم و ششم ابتدایی

مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

شاید شما نیز کنجکاو باشید که پس از شرکت در آزمون استخدامی 1402، مراحل بعدی گزینش و استخدام به چه صورت خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که پس از اعلام نتایج، افرادی که حداقل 50 درصد نمره کسب شده توسط سه نفر برتر را کسب نمایند، (با وزن 40 درصد برای درس عمومی، و وزن 60 درصد برای دروس اختصاصی) به میزان سه برابر ظرفیت پذیرش برای داوطلبان دارای سهمیه آزاد و معلولین، و دو برابر ظرفیت برای سهمیه ایثارگران به مرحله ارزیابی تکمیلی راه خواهند یافت.

ارزیابی تکمیلی دارای دو مرحله می باشد:

مرحله اول: بررسی مدارک ارائه شده توسط داوطلب در هنگام ثبت نام و ویژگی های جسمی و روانی

مرحله دوم: ارزیابی افرادی که در مرحله پیشین تایید شده اند، از طریق مراکز ارزیابی آموزش و پرورش و مصاحبه

داوطلبانی که به مرحله مصاحبه راه یافته اند؛ باید در زمان مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش به سوالات متعددی پاسخ دهند تا تصمیم نهایی مبنی بر پذیرش و یا عدم پذیرش ایشان، اتخاذ گردد.

سوالات روان شناسی

از آنجایی که حرفه معلمی با دانش آموزان سر و کار دارد؛ سلامت روان شرکت کننده حائز اهمیت بسیار زیادی است و بنابراین بخشی از سوالات جلسه مصاحبه، به این قسمت اختصاص یافته است. سوالات روان شناسی می تواند شامل سوالات زیر باشد:

 • در صورت عصبانیت چه رفتاری از خود بروز می دهید؟
 • با دانش آموز شلوغ کلاس، چگونه برخورد می کنید؟
 • معلم باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 • با دانش آموز مضطرب کلاس چگونه رفتار می کنید؟
 • چرا این شغل را انتخاب کردید؟
 • چه قدر اعتماد به نفس دارید؟
 • و …

سوالات سیاسی عقیدتی

بخشی از سوالات مصاحبه نیز در این دسته جای می گیرند که می توانند مشابه با پرسش های زیر باشند:

 • ممکن است از شما بخواهند قرآن بخوانید.
 • نظر شما درباره حجاب و آرایش
 • سوالات مربوط به دین و مذهب
 • اگر متوجه شوید که دانش آموزی نماز نمی خواند، چطور رفتار می کنید؟
 • و …

سوالات تخصصی

سوالات تخصصی مرتبط با حوزه تحصیلی و دانش شما در زمینه تدریس می باشد:

 • ممکن است درباره پایان نامه شما سوالاتی پرسیده شود.
 • میزان مهارت های کامپیوتری
 • شیوه ها و روش های تدریس و اینکه کدام یک را ترجیح می دهید؟
 • و…

توجه داشته باشید که جهت قبولی نهایی، داوطلب باید در مرحله ارزیابی حداقل 470 امتیاز از 1000 امتیاز موجود را کسب نماید. همچنین شما می توانید با مطالعه مقاله نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش، اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

دوره مهارت آموزی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402

همانطور که اشاره شد، افراد پذیرفته شده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 موظف به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی خواهند بود. لازم به ذکر است که دوره مهارت آموزی آزمون استخدامی آموزش و پرورش شامل محتوای تربیتی، تخصصی و کارورزی می باشد که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شده و بدون حقوق و مزایا برگزار می شود.

نحوه ثبت نام دوره مهارت آموزی

مطابق با سنوات پیشین، ثبت نام راه یافتگان دوره مهارت آموزی طی دو مرجله ثبت نام اینترنتی و ثبت نام حضوری انجام می شده است. البته از آنجایی که جزئیات مربوط به این دوره در سال 1402 مشخص نشده است؛ در صورت تغییر روند ثبت نام این مقاله به روز می گردد.

ثبت نام اینترنتی

این مرحله از طریق سامانه مروارید به نشانی hr.cfu.ac.ir انجام می گیرد و شامل مراحل زیر می باشد:

 • پس از مراجعه به سایت hr.cfu.ac.ir، گزینه “پذیرش مهارت آموزان” را انتخاب نمایید.
 • در قدم بعدی کد رهگیری/کد داوطلبی را وارد نموده و “ثبت نام” را بفشارید.
 • اطلاعات هویتی و شناسنامه ای خود را تکمیل فرمایید.
 • اسکن تمامی مدارک مورد نیاز را بارگذاری فرمایید و بر روی “ثبت نام” کلیک کنید.
 • فیلدهای مربوط به رشته تحصیلی را تکمیل نمایید و در نهایت بر روی “ارسال ثبت نام” کلیک فرمایید.

ثبت نام حضوری

مرحله دوم نام نویسی، ثبت نام حضوری می باشد که پس از اعلام مکان مهارت آموزی، داوطلبان می بایست مدارک فیزیکی خود را به محل مقرر تحویل دهند.

نکات دوره مهارت آموزی

چنانچه جزو شرکت کنندگان این دوره آموزشی می باشید، حتما به نکات زیر توجه فرمایید:

 • گواهی پایان این دوره ارزش علمی ندارد.
 • در صورتی که داوطلب از ادامه حضور در این دوره منصرف شود، مشمول جریمه و پرداخت هزینه دوره آموزشی یاد شده می گردد.
 • مدت زمان یکساله این دوره، جزو سنوات خدمت محسوب نمی شود.
 • دانشگاه مسئولیتی جهت ارائه خوابگاه و یا امکانات رفاهی به مهارت آموزان نخواهد داشت. (البته برخی امکانات با دریافت هزینه قابل ارائه می باشند.)

 

سوالات متداول

1- برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش ۱۴۰۲، چه زمانی صورت می گیرد؟

آزمون استخدامی آموزش و پرورش در دو رشته آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی، در تاریخ 8 اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار می گردد.

2- شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شامل چه مواردی می باشد؟

شرایط عمومی و اختصاصی مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون، در متن مقاله نگارش شده است.

3- سوالات آزمون استخدامی آموزش و پرورش شامل چه بخش هایی می باشد؟

سوالات این آزمون، حاوی 100 سوال عمومی، 60 سوال اختصاصی و 75 سوال تخصصی چهارگزینه ای می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره استخدامی پیج استخدامی