خانه آزمون زبان های خارجی آزمون زبان انگلیسی دولینگو

آزمون زبان انگلیسی دولینگو

زمان و نحوه ثبت نام و تقلب در آزمون دولینگو
آزمون زبان انگلیسی دولینگو

داوطلبانی که قصد مهاجرت داشته و نیاز به مدرک معتبر زبان انگلیسی دارند، در صورتی که به هر دلیلی قادر به ثبت نام در آزمون آیلتس و تافل نباشند، می توانند با نام نویسی در آزمون دولینگو، مدرک لازم را اخذ نمایند. شرکت در این آزمون بر خلاف آزمون های بین المللی مذکور که نیاز به حضور فیزیکی افراد است، به صورت آنلاین و از طریق دسترسی به یک کامپیوتر و یا لپ تاپ امکان پذیر می باشد. ثبت نام در این امتحان زبان انگلیسی نیز از طریق بارگذاری مدارک در سایت اختصاصی به انجام می رسد. همچنین آزمون دولینگو علاوه بر مرحله کتبی، شامل یک مصاحبه ویدیویی کوتاه نیز می شود که در ادامه جزئیات لازم در خصوص آن و سایر مراحل مربوطه ذکر شده است.

داشتن پاسپورت، گواهینامه رانندگی و یا شناسه دولتی برای ثبت نام در آزمون دولینگو الزامی است.

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو یا DET) Duolingo English Test) یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی است که با خواندن، گوش دادن و صحبت کردن به طور مستقیم در برنامه تحت وب برگزار می شود. این آزمون از دو بخش کلی تشکیل شده که بخش اول آن به صورت سوالات تطبیقی است و به واسطه آن، میزان مهارت زبان انگلیسی داوطلبان در Speaking ،Listening ،Reading و Writing مورد ارزیابی قرار می گیرد. منظور از تطبیقی بودن این است که سوال بعدی بر اساس عملکرد شما در سوال قبلی تعیین می گردد؛ مثلا اگر به سوال اول پاسخ اشتباه دهید، سوالات بعدی ساده تر می شوند تا زمانی که بتوانید پاسخ آن ها را درست ثبت کنید و این حالت تا اتمام آزمون ادامه دارد.

بخش دوم آزمون دولینگو پس از اتمام آزمون کتبی، شامل یک مصاحبه ویدیویی کوتاه و نگارش یک متن می باشد؛ یعنی از بین دو موضوعی که به داوطلب داده می شود، بایستی یکی را انتخاب کرده و درباره آن توضیحاتی را بیان نمایند. لازم به ذکر است که زمان انجام این آزمون کمتر از یک ساعت بوده و نتیجه آن تا 48 ساعت بعد قابل دریافت خواهد بود. همچنین بدون هیچ محدودیتی اعم از پرداخت هزینه می توانید نتیجه آزمون و مدرک خود را با مراکز و موسسات مورد نظر به اشتراک بگذارید.

تفاوت های آزمون دولینگو با آزمون های تافل و آیلتس

آزمون آیلتس و تافل از آزمون های معتبر بین المللی زبان انگلیسی هستند که گواهی آن ها در بیشتر دانشگاه ها، موسسات و مراکز سراسر دنیا مورد تایید می باشد. آزمون زبان انگلیسی دولینگو نیز یک آزمون آنلاین بوده و برای افرادی که به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری ندارند و به نوعی می توان گفت جایگزین دو آزمون TOEFL و IELTS شده است. با اینکه این آزمون به دلیل مذکور در میان داوطلبان بسیار محبوب می باشد اما ناگفته نماند که مدرک دولینگو بر خلاف دو آزمون نام برده، در مراکز محدودی مورد تایید واقع شده است. البته طبق اعلام وب سایت دولینگو، از هنگامی که نتیجه اعلام می شود، به مدت 2 سال مدرک این آزمون اعتبار دارد. در ادامه نیز برخی از تفاوت های آزمون دولینگو با دو آزمون تافل و آیلتس برای شما بیان شده است.

مقایسه آزمون دولینگو با آزمون های تافل و آیلتس
عناوین مورد بررسیآزمون دولینگوآزمون تافل و آیلتس
زمان ثبت نامدر هر زمان از شبانه روزهر 10 روز یک بار
هزینه ثبت نام49 دلارتافل 225 دلار و آیلتس 215 دلار
مباحث سوالات آزمون4 مهارت زبان انگلیسی4 مهارت زبان انگلیسی با متن های طولانی
مدت زمان برگزاریکمتر از یک ساعت2 الی 4 ساعت
نحوه شرکت در آزمونآنلاینحضوری
زمان اعلام نتایج2 روز بعد از شرکت در آزمون10 الی 13 روز بعد از شرکت در آزمون
هزینه اشتراک گذاری نتیجه آزمونرایگان و بدون محدودیتدارای محدودیت و پرداخت هزینه
اعتبار مدرک در سراسر دنیاتایید حداقلیتایید حداکثری

بزرگ ترین مزیت نام نویسی و شرکت در آزمون دولینگو نسبت به ثبت نام در آزمون TOEFL و IELTS این است که بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید مدرک خود را به دانشگاه یا مراکز مورد نظر خود در سراسر جهان ارسال کنید. توجه داشته باشید که قبل از شرکت در این آزمون، لازم است از امکان پذیرش مدرک آن در مرکز یا موسسه مربوطه مطمئن شوید. در جدولی که در ادامه مطلب قرار داده ایم، نمرات آزمون های آیلتس، تافل و دولینگو معادل سازی شده اند که با توجه به نمره اکتسابی خود در این آزمون، می توانید آن را با آزمون های مذکور مقایسه نمایید. همچنین شایان ذکر است که نمره آزمون دولینگو از بازه 10 تا 160 محاسبه می شود.

معادل سازی نمرات آزمون دولینگو با آزمون های آیلتس و تافل
آزمون دولینگوآزمون آیلتسآزمون تافل
75 – 80544 – 55
85 – 905.556 – 67
95 – 100668 – 79
105 – 1106.580 – 91
115 – 120792 – 102
125 – 1307.5103 – 112
135 – 1408115 – 118
145 – 1508.5119
150 – 1609120

ثبت نام آزمون دولینگو

اخیرا متقاضیان شرکت در آزمون دولینگو افزایش یافته است و علت این امر، مزیت های بسیار خوب این آزمون نسبت به تافل و آیلتس می باشد. همچنین غیرحضوری بودن آن نیز یکی از مهم ترین دلایل افزایش تعداد داوطلبان می باشد.

زمان ثبت نام

معمولا برای ثبت نام هر آزمونی یک بازه زمانی خاص در نظر گرفته می شود اما نام نویسی در آزمون دولینگو بر خلاف دیگر آزمون های زبان مثل آیلتس و تافل که هر 10 روز یک بار انجام می شود، در هر ساعت از شبانه روز امکان پذیر است. شما می توانید در هر ساعتی از روز با دسترسی به سایت اختصاصی این آزمون به نشانی اینترنتی englishtest.duolingo.com فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانید.

نحوه ثبت نام

برای نام نویسی در آزمون دولینگو بایستی مدارک لازم را تهیه نموده به وب سایت اصلی آن مراجعه کنید که در ادامه مطلب مراحل آن را ذکر کرده ایم.

 • ابتدا به سایت رسمی دولینگو به آدرس الکترونیکی englishtest.duolingo.com مراجعه کرده و بخش “sing up” را انتخاب نمایید.
 • مرحله اول ثبت نام آزمون دولینگودر این بخش با توجه به گزینه های پیش رو، یک حساب کاربری بسازید و در سامانه نام نویسی کنید. در صورتی که در گوگل حساب دارید، با انتخاب گزینه شماره 1 در تصویر زیر می توانید از آن برای حساب کاربری خود استفاده نمایید. اما اگر تمایل به استفاده از حساب گوگل ندارید، می توانید پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده در کادرهای مربوطه، کلید “NEXT” (گزینه شماره 2) را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون دولینگو

 • حین انجام ثبت نام از شما سوالی با مضمون “قصد شما از ثبت نام و شرکت در آزمون چیست؟” پرسیده می شود که بایستی یکی از گزینه های پذیرش تحصیلی کارشناسی، مقاطع تکمیلی، مدارس راهنمایی و دبیرستان، درخواست شغلی و ارتقاء کاری و… را در جواب آن انتخاب نموده و در نهایت بر روی گزینه “NEXT” کلیک کنید.
 • مرحله سوم ثبت نام آزمون دولینگودر این صفحه، سوال “چگونه با آزمون دولینگو آشنا شده اید؟” را باید حداکثر با 3 تا از عبارت های موجود پاسخ دهید و در آخر دکمه “create an account” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون دولینگوپس از ساختن حساب کاربری و ثبت نام در سامانه، به صفحه اصلی آزمون هدایت می شوید که 3 گزینه پیش روی شما می باشد.

 1. PRACTICE TEST (نمونه سوالات آزمون 15 دقیقه ای رایگان)
 2. Purchase the test (پرداخت هزینه آزمون به مبلغ 49 دلار)
 3. Take the test (شرکت در آزمون اصلی 60 دقیقه ای)

قبل از شرکت در آزمون اصلی، نمونه سوال آن را بررسی کنید و بعد از پرداخت هزینه آن، در صورت آمادگی می توانید آزمون دولینگو را آغاز کنید.

شرایط و مدارک ثبت نام

تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دولینگو را دارند، بایستی واجد شرایط لازم آن باشند و مدارک مورد نیاز را قبل از نام نویسی فراهم نمایند. شرایط و مدارک ثبت نام آزمون مذکور به شرح زیر است.

 • دارا بودن پاسپورت، گواهینامه رانندگی و یا شناسه دولتی برای ثبت نام الزامی است.
 • متقاضیان باید به اینترنت قابل اطمینان و همچنین پرسرعت دسترسی داشته باشند.
 • داشتن رایانه اعم از لپ تاپ و یا کامپیوتر که مجهز به موتور جستجوگری همانند کروم، میکروفون، اسپیکر صوتی و دوربین جلو یا وب کم باشد.
 • داوطلبان برای پرداخت هزینه آزمون دولینگو باید دارای کارت اعتباری باشند.

بهترین منابع آزمون دولینگو

برای کسب موفقیت در آزمون دولینگو، علاوه بر داشتن پیش زمینه ای قوی در 4 مهارت زبان انگلیسی Speaking ،Listening ،Reading و Writing بایستی منابع پیشنهادی آن را مطالعه نمایید که در ادامه متن، تعدادی از منابع مناسب این آزمون را معرفی کرده ایم.

منابع آزمون دولینگو
عنوان کتابتوضیحات کتابتصویر روی جلد
کتاب GRAMMR IN USEتوضیح درس به درس گرامرGRAMMR  IN USE
کتاب THE DUOLINGO ENGLISH TESTنکات، دستور زبان، املاء و واژگان ضروریTHE DUOLINGO ENGLISH TEST
کتاب FAR FROM MADDING CROWDداستان های کوتاه به زبان انگلیسی

روند شرکت در آزمون دولینگو

همان طور که گفته شد، آزمون دولینگو از دو بخش اصلی نوشتاری و مصاحبه ویدئویی تشکیل شده که هر داوطلب می تواند دو موضوع را انتخاب کند. در شروع آزمون مقدمه ای برای شما نمایان می شود که شامل قوانین و مقررات بوده و 10 دقیقه به طول می انجامد. لازم است بدانید که این قسمت در نمره نهایی شما تاثیری ندارد.

 1. بخش عمده آزمون را سوالات تطبیقی تشکیل می دهند که هدف از طراحی آن ها ارزیابی دانش و مهارت شما است.
 2. همچنین مصاحبه ویدئویی و نوشتن یک نمونه رایتینگ باعث می شود تیم پذیرش اطلاعات بیشتری از شما به دست آورند.

بخش اول آزمون

در این قسمت سوالاتی از واژگان، نحوه نگارش و قرار گیری کلمات و عبارات در جمله، تلفظ و آهنگ درست واژگان، مهارت های خواندن، نوشتن و گوش دادن طرح شده است. دو سوال آخر آزمون دولینگو به طور تصادفی به نمایش درمی آیند که باید یک پاسخ نوشتاری و یک پاسخ گفتاری برای آن ثبت کنید. کل زمانی که برای قسمت سوالات تطبیقی در نظر گرفته شده، 25 دقیقه می باشد.

بخش دوم آزمون

در این بخش، آزمون دولینگو شامل دو زیر شاخه است که باید راجع به یکی از آن دو موضوعی که به شما پیشنهاد می شود، به صورت شفاهی 1 تا 3 دقیقه صحبت کنید. پس از اتمام ضبط ویدئو، دوباره یک موضوع انتخاب کرده و این بار در مدت زمان 3 تا 5 دقیقه یک متن در رابطه با آن بنویسید. مدت زمان مصاحبه و نوشتن متن، 10 دقیقه است و برای انتخاب موضوع هر بخش نیز 30 ثانیه فرصت دارید. نتیجه عملکرد شما در قسمت سوالات تطبیقی، تعیین کننده موضوعات پیشنهادی بخش دوم است. همچنین دقت کنید که در حین انجام آزمون، ارتباط چشمی خود را با صفحه رایانه حفظ کرده و به هیچ عنوان یادداشت برداری نکنید.

تقلب در آزمون دولینگو

آزمون دولینگو برای جلوگیری از تقلب داوطلبان، یک سری تمهیدات در نظر گرفته است. در صورتی که مشخص شود در آزمون تقلبی صورت گرفته، به هیچ عنوان مدرک صادر نخواهد شد و ممکن است داوطلب برای همیشه از شرکت مجدد در آن محروم شود. برخی از قوانین شرکت در آزمون دولینگو در ادامه مقاله ذکر شده است که برای اطلاع از تمامی قوانین آن می توانید به قسمت FAQs وب سایت englishtest.duolingo.com مراجعه کنید و یا فایل راهنمایی که قبل از شروع آزمون نمایش داده می شود، به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

 • اتاق ساکت و دارای نور کافی
 • حفظ ارتباط چشمی با صفحه نمایشگر
 • پنهان نبودن گوش ها با هدفون، مو و…
 • عدم استفاده از عینک آفتابی
 • استفاده نکردن از هیچ وسیله نوشتاری و یا کاغذی
 • و…

تشخیص تقلب

در حین انجام آزمون ویدئوی شما ضبط می شود و پس از اتمام آن، ناظر امتحان ویدئو را مشاهده و بررسی نموده تا از عدم تقلب شما که شامل نگاه نکردن دائم به صفحه رایانه و استفاده نکردن از گوشی تلفن همراه، تبلت و… است، مطمئن شود. این ناظر از راه دور اقداماتی اعم از بررسی صفحه نمایشگر شما، لحظه شروع و یا خارج شدن از آن صفحه، باز کردن برگه جدید و مواردی از این دست را کنترل می کند. در صورتی که یکی از قوانین را نقض کنید، بسته به نوع و شدت تخلف، ناظر آزمون نتیجه را باطل اعلام خواهد کرد.

در نهایت، لازم است بدانید که پس از این که در آزمون شرکت کردید، ظرف 48 ساعت بعد، ایمیلی حاوی یک لینک برای شما ارسال می شود که با استفاده از آن می توانید مدرک خود را با دانشگاه ها و یا موسسات مورد نظرتان به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول

1- آزمون دولینگو چیست؟

دولینگو یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که به صورت اینترنتی و آنلاین برگزار می گردد.

2- ثبت نام آزمون دولینگو چه زمانی است؟

نام نویسی در آزمون دولینگو در هر ساعت از شبانه روز امکان پذیر می باشد.

3- چگونه می توان در آزمون دولینگو ثبت نام نمود؟

شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی این آزمون به نشانی englishtest.duolingo.com و مطابق با مراحل ذکر شده در این مقاله، نسبت به ثبت نام خود اقدام کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره