تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / آزمون مشاوره ای همگام

آزمون مشاوره ای همگام

راهنمای آزمون مشاوره ای همگام
آزمون مشاوره ای همگام

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون مشاوره ای همگام با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

با توجه به پیشرفت روزافزون علم، فناوری و نظام آموزشی کشور، آموزش و پروش به منظور تسهیل در اجرای امر هدایت تحصیلی پایه نهم، تعدادی از آزمون ها را به صورت آنلاین برگزار می نماید. سایتی که به این منظور انتخاب شده است، سامانه همگام بوده که برگزاری آزمون های آنلاین و آزمون های مشاوره ای از طریق آن صورت می گیرد. اما کاربرد سامانه همگام چیست؟ این سامانه منبع اطلاعاتی و پایگاه ثبت فعالیت های آموزشی پرورشی و کارنامه دانش آموزان است. مخاطبین این سامانه دانش آموزان، والدین آن ها و مدیران و کادر ادرای مدارس می باشند. برای شرکت در آزمون های الکترونیکی، لازم است دانش آموزان به صفحه کاربری خود در سامانه همگام مراجعه نموده و با انتخاب نوع آزمون، شروع به پاسخگویی به سوالات نمایند. در این مقاله قصد داریم به نحوه ورود به سامانه همگام و شرکت در این آزمون ها بپردازیم.

یکی از امکانات سامانه همگام، اجرای آزمون های مشاوره ای آنلاین می باشد که اجرای آن ها از طریق سایت مذکور به نشانی hamgam.medu.ir انجام می گیرد.

 نحوه اجرای آزمون های مشاوره ای دانش آموزان در سامانه همگام

آزمون های مشاوره ای، آزمون هایی هستند که با هدف سنجش توانایی و رغبت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم برگزار می شوند که در نتیجه آن، استعدادها، علایق و ویژگی های اخلاقی آن ها شناسایی می شود و براساس این خصوصیات، دانش آموزان هدایت تحصیلی مناسبی را پشت سر خواهند گذاشت. آزمون های مشاوره ای برای دانش آموزان پایه نهم به عنوان یکی از مراحل هدایت تحصیلی آن ها اجرا می شوند.

برای این که دانش آموزان بتوانند در آزمون های مشاوره ای شرکت نمایند، می بایست بتوانند به سامانه همگام وارد شوند. ورود به این سامانه مستلزم داشتن نام کاربری و رمز عبور می باشد که این موارد توسط مدیر مدارس برای هر دانش آموز اختصاص می یابد. شخص مدیر نیز برای مراجعه به سایت همگام و تعریف موارد گفته شده باید شناسه کاربری مختص به خود را داشته باشد. توجه داشته باشید که این رمزها به صورت محرمانه در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد اما بهتر است یک نسخه از آن ها نزد مدیران نگهداری شوند. راهنمای ورود به سامانه همگام  و شرکت در آزمون های مشاوره ای به صورت فرآیند زیر می باشد:

 1. ابتدا به سامانه همگام به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه نمایید.
 2. “آزمون های مشاوره ای” را از پنل کاربری شخصی خود انتخاب فرمایید.
 3. با کلیک بر روی گزینه “شرکت در آزمون”، به صفحه آزمون ها هدایت خواهید شد.
 4. در صفحه نمایان شده می بایست از بخش مربوط به مدیریت، گزینه “دفترچه ها” را برگزینید تا دسترسی به سوالات برای شما ایجاد گردد.
 5. پاسخ های آزمون سلامت روان به صورت گزینه های “کاملا موافقم، موافقم، نظری ندارم، مخالفم و کاملا مخالفم” طراحی شده اند که می توانید با انتخاب یکی از آن ها پاسخ خود را ثبت نمایید.
 6. در بخش مربوط به “آزمون های توانایی و رغبت”، برای پاسخگویی به سوالات مشابه روش آزمون های مشاوره ای عمل می شود، با تفاوت این که در این سوالات شما مجاز به انتخاب حداقل 1 و حداکثر 5 گزینه خواهید بود.
 7. در انتهای پاسخگویی به تمامی سوالات، می بایست بر روی گزینه “نهایی کردن” کلیک نموده و به این ترتیب آزمون خود را تایید نموده و ثبت کنید.

در نهایت، گذراندن این آزمون و کسب امتیار مناسب در آن می تواند در مسیر هدایت تحصیلی دانش آموزان بسیار کمک کننده باشد. سهم امتیازات مربوط به آزمون های مشاوره ای به شرح زیر می باشد.

مجموعه امتیازات مشاوره ای (65 امتیاز) شامل:

 • تست استعداد: 15 امتیاز
 • تست رغبت تحصیلی و شغلی: 15 امتیاز
 • نظر دبیران دروس مرتبط: 10 امتیاز
 • نظر دانش آموز: 10 امتیاز
 • نظر والدین دانش آموز: 5 امتیاز
 • نظر مشاور آموزشگاه: 10 امتیاز 

این امتیازات به همراه 35 امتیاز مربوط به نمرات درسی، هدایت تحصیلی را تشکیل می دهند.

مراحل پس از شرکت در آزمون مشاوره ای در هدایت تحصیلی

پس از این که دانش آموزان مرحله شرکت در آزمون های مشاوره ای را پشت سر گذاشتند، می بایست به انجام سایر اقدامات لازم در راستای هدایت تحصیلی خود بپردازند. به همین منظور می بایست در این مرحله نسبت به تکمیل فرم اولویت خود اقدام کنند. در صورتی که اولویت های مورد نظر دانش آموزان با امتیازات مکتسبه آن ها در مراحل قبل مطابقت داشته باشد، فرآیند هدایت تحصیلی متناسب با علایق و اولویت دانش آموزان خواهد بود.

مراحل تکمیل فرم اولویت دانش آموزان

 • به صفحه کاربری خود در سامانه همگام وارد شوید و گزینه “ماژول هدایت تحصیلی” را برگزینید.
 • در این مرحله، روی گزینه “تکمیل فرم اولویت” کلیک فرمایید.
 • گزینه “مدیریت امور مربوطه (فرم)” را انتخاب نمایید و نسبت به درج اطلاعات خواسته شده در این فرم اقدام کنید.

با طراحی یک آزمون مشاوه ای متناسب و حاوی سوالات مطلوب، می توان به علاقه مندی های تحصیلی دانش آموزان و همچنین استعداد و توانایی های آنان پی برد و هدایت تحصیلی صحیحی رقم زد. در صورتی که مایل اید جزئیات بیشتری پیرامون آزمون های مشاوره ای دریافت نمایید، می توانید با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

1- هدف از اجرای آزمون های مشاوره ای چیست؟

آزمون های مشاوره ای به منظور سنجش توانایی و رغبت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم جهت انجام هر چه بهتر فرآیند هدایت تحصیلی برگزار می شوند.

2- آزمون های مشاوره ای از چه طریقی انجام می شوند؟

این آزمون ها به صورت الکترونیکی و از طریق سایت همگام انجام می گیرند.

3- آزمون های مشاوره ای چه تاثیری در هدایت تحصیلی دانش آموزان دارند؟

امتیازهای کسب شده در این آزمون توسط دانش آموزان به همراه نمرات درسی آن ها مجموعا نتیجه هدایت تحصیلی را رقم خواهند زد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون مشاوره ای همگام با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره