خانه مشاوره تحصیلی ازمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

ازمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

ازمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir
ازمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

با توجه به پیشرفت روزافزون علم، فناوری و نظام آموزشی کشور، آموزش و پروش به منظور تسهیل در اجرای امر هدایت تحصیلی پایه نهم، آزمون مشاوره ای آموزش و پرورش از طریق پنجره خدمات الکترونیک این سازمان برگزار می شود. این سامانه منبع اطلاعاتی و پایگاه ثبت فعالیت های آموزشی پرورشی و کارنامه دانش آموزان است که افراد برای شرکت در آزمون های الکترونیکی از جمله آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم، لازم است به صفحه کاربری خود در سایت آزمون مشاوره ای مراجعه نموده و با انتخاب نوع آزمون، شروع به پاسخگویی به سوالات نمایند.

شرکت در آزمون های مشاوره ای  از طریق پنجره خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش امکان پذیر می باشد.

انواع ازمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

آزمون های مشاوره ای هدایت تحصیلی، آزمون هایی هستند که با هدف سنجش توانایی و رغبت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم برگزار می شوند که در نتیجه آن، استعدادها، علایق و ویژگی های اخلاقی آن ها شناسایی می شود و براساس این خصوصیات، دانش آموزان هدایت تحصیلی مناسبی را پشت سر خواهند گذاشت. آزمون های مشاوره ای برای دانش آموزان پایه نهم به عنوان یکی از مراحل هدایت تحصیلی آن ها اجرا می شوند.

لازم به ذکر است که بخشی از آزمون مذکور با عنوان آزمون سلامت روان صرفا مخصوص پایه نهم نبوده و سایر پایه ها نیز امکان شرکت در آن را دارند.

آزمون های مشاوره ای هدایت تحصیلی بر اساس نوع موضوعی که مورد بررسی قرار می دهند به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 • آزمون سلامت روان
 • آزمون رغبت سنجی
 • آزمون توانایی

آزمون سلامت روان

آزمون سلامت روان نیز از سری آزمون های مشاوره ای آموزش و پرورش بوده و برخلاف دو آزمون دیگر صرفا مخصوص دانش آموزان پایه نهم نمی باشد. در این آزمون سلامت دانش آموزان از لحاظ روحی و روانی مورد بررسی قرار می گیرد. این نوع ارزیابی نقش بسیار زیادی در آینده تحصیلی دانش آموزان داشته و در صورت وجود مشکلی در این زمینه، تشخیص سریع تر بیماری باعث درمان و حل اختلال در کوتاه ترین زمان می شود.

آزمون رغبت سنجی

دانش آموزان از طریق شرکت در آزمون رغبت سنجی صرفا بر اساس علاقه مندی ها و تمایل خود به هر یک از فعالیت های قید شده در سوالات امتیاز می دهند. از آنجایی که این آزمون بخشی از آزمون هدایت تحصیلی و مختص پایه نهم می باشد، باعث شده تا علاوه بر توانمندی های دانش آموزان، علایق آنها نیز مورد نظر قرار بگیرد و بهترین انتخاب رشته را برایشان رقم بزند.

آزمون توانایی

در این بخش از آزمون، دانش آموزان پایه نهم باید صرفا به توانمندی های واقعی خود اتکا نمایند و بر همین اساس به سوالات پاسخ دهند و اغراق را در این مورد کنار بگذارند. چرا که برای انتخاب رشته تحصیلی علاوه بر علاقه مندی، استعداد نیز فاکتور بسیار مهمی است.

 نحوه برگزاری آزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir

برای این که دانش آموزان بتوانند درآزمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم سایت my.medu.ir شرکت نمایند، می بایست با وارد شدن به صفحه شخصی خود در پنجره خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش مراجعه کنند. وارد شدن به صفحه شخصی در این سایت فقط نیازمند کدملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموزان می باشد که مراحل آن به شرح زیر می باشد:

 • ابتدا وارد سایت آزمون مشاوره ای که همان پنجره خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش است به نشانی my medu.ir وارد شده و پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده به عنوان دانش آموز کلید “ورود” را بفشارید.

مرحله اول شرکت در ازمون مشاوره ای

 • پس از ورود به صفحه شخصی، بر روی آیکون “هدایت تحصیلی” کلیک نمایید.

مرحله دوم شرکت در آزمون مشاوره ای

 • با توجه به آزمون مورد  نظر بر روی یکی از آیکون های “آزمون رغبت” و یا “آزمون توانایی” کلیک کنید.

 • گزینه “ورود به آزمون” را لمس کنید.

مرحله چهارم شرکت در آزمون مشاوره ای

 • پس از پاسخ به سوالات کلید “ثبت و اعتبار سنجی (پایه)” را بفشارید.

مرحله پنجم شرکت در آزمون مشاوره ای

سوالات متداول

1- هدف از اجرای ازمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم چیست؟

آزمون های مشاوره ای به منظور سنجش توانایی و رغبت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم جهت انجام هر چه بهتر فرآیند هدایت تحصیلی برگزار می شوند.

2- ازمون مشاوره ای هدایت تحصیلی نهم از چه طریقی انجام می شوند؟

این فرآیند به صورت الکترونیکی و از طریق سایت آزمون مشاوره ای به نشانی my.medu.ir انجام می پذیرد.

3- آزمون های مشاوره ای چه تاثیری در هدایت تحصیلی دانش آموزان دارند؟

امتیازهای کسب شده در این آزمون توسط دانش آموزان به همراه نمرات درسی آن ها مجموعا نتیجه هدایت تحصیلی را رقم خواهند زد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ نظر
 1. مم

  سلام ببخشید اگر‌کسی ازمون مشاوره‌ای را پایین‌گرفت ولی معدلش در نهم ۲۰ بوت تکلیف چیه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   موارد خاص نیاز به بررسی پایین بودن دلیل نمرات دارد.

 2. مجتبی

  سلام خسته نباشید. من در رشته کاردانی بهداشت یار دامپزشکی فارغ‌التحصیل ناپیوسته شدم سال۹۳.کارت پایان خدمت دارم. میتونم در رشته مهندسی معدن ادامه بدم لیسانس

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، محدودیتی برای تغییر رشته برای مقطع کارشناسی ناپیوسته برای شما وجود دارد.

 3. فاطمه

  سلام چرا سایت همگام را جستجو میکنم نمیتونم وارد بشم بالا نمیاد

 4. هستی رستم پور

  هدف از اجرای این ازمون چیست

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، آزمون همگام معمولا در قالب دو آزمون رغبت و توانایی گرفته می شود که داوطلبان به نسبت انتخاب خود در انتخاب رشته باید سوالات را به طور منظم پاسخ داده و بر اساس درجه بندی علاقه و یا همان رغبت و توانایی از عدد یک که پایین ترین و بالاترین درجه که عدد پنج می باشد را شامل شود انتخاب کرده و تا حدودی انتخاب رشته خود را برای ادامه تحصیلی در زیرگروه های مختلف از جمله علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، فنی و حرفه ای و کاردانش همچنین گروه ادبیات و هنر انجام می دهند

دریافت مشاوره