تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

 

زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401
انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

یکی از پرطرفدارترین شغل های ایران معلمی است و بسیاری از داوطلبان به علت امنیت شغلی و مالی متقاضی تحصیل در این رشته هستند. در ایران یکی از راه های جذب و توانمندسازی نیروی انسانی برای وزارت آموزش و پرورش و شغل مذکور، پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی می باشد.

داوطلبان کلیه گروه های آزمایشی اعم از ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 می توانند کدرشته های دانشگاه فرهنگیان را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند. البته باید دقت کنید که برای ورود به این دانشگاه باید واجد شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان بوده و بتوانید حداقل تراز 6500 را در نتایج اولیه کنکور سراسری 1401 بدست آورید.

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401 از طریق سایت سازمان سنجش کشور انجام می گردد.

زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با برگزاری این فرآیند برای سایر دانشگاه های سراسری صورت می پذیرد. هر ساله پس از اعلام نتایج اولیه کنکور، اطلاعیه ای شامل زمان و نحوه انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد و داوطلبان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان باید همچون دیگر متقاضیان، کد رشته های مورد نظر خود را در سامانه مذکور ثبت نمایند.

در حال حاضر بازه زمانی دقیق شروع فرآیند انتخاب رشته برای سال 1401 اعلام نگردیده است اما مطابق جدول زمانی موجود در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری1401 مهلت در نظر گرفته شده برای آن در اوایل مرداد ماه می باشد که حدود یک ماه پس از زمان برگزاری کنکور سراسری است. در صورت انتشار هرگونه اخبار جدید این مقاله به روزرسانی خواهد شد. همچنین با دنبال کردن کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره می توانید از آخرین اطلاعیه های منتشر شده در مورد این فرآیند آگاه شوید.

نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

همانطور که پیش تر اشاره شد، انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری، به صورت اینترنتی و از طریق سایت انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می پذیرد. توصیه می گردد پیش از ورود به سامانه برای انجام این فرآیند، لیست رشته های مورد نظر خود را که شامل رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و سایر دانشگاه های سراسری می باشد، به ترتیب اولویت مشخص نموده و سپس مطابق راهنمای زیر انتخاب رشته خود را به انجام رسانید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری

 • کلیک بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401”

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری

 • مطالعه نکات ذکر شده، فعالسازی گزینه ” اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام “ و در نهایت فشردن دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” 

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری

 • درج اطلاعات خواسته شده به یکی از روش های زیر، وارد نمودن عبارت امنیتی و سپس کلیک بر روی کلید “ورود به سیستم”
  1. سریال 12 رقمی ثبت نام و شماره شناسنامه
  2. شماره پرونده، کد ملی و سریال شناسنامه
  3. شماره 16 رقمی رهگیری ثبت نام و کد ملی

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور سراسری

 • اصلاح و تایید اطلاعات ثبت نامی و انتخاب دکمه “تایید و ادامه”

پس از گذراندن مراحل بالا، فرم انتخاب رشته کنکور سراسری برای شما نمایش داده خواهد شد که پس از درج سریال علاقه مندی دانشگاه فرهنگیان در قسمت بالای آن، باید کدرشته های مدنظر خود را مطابق با لیستی که تهیه نموده اید، در این فرم وارد کنید. در نهایت پس از بررسی دقیق کدها و رشته های متناظر با آن می توانید انتخاب رشته خود را تایید کرده و منتظر اعلام نتایج چندبرابر ظرفیت دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی بمانید.

شرایط پذیرش و انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

متقاضیان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان علاوه بر شرایط مطرح شده برای کنکور سراسری، باید شرایط مخصوص ورود به دانشگاه های مذکور را نیز داشته باشند. این شرایط که از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، به شرح زیر هستند.

 • محدودیت سنی: حداکثر سن مجاز برای ورود 24 سال تمام می باشد.
 • شرط معدل: کسب حداقل معدل 14 در دوره متوسطه دوم از لزومات انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان است.
 • تراز مورد نیاز: داوطلبین باید حداقل تراز 6500 را از کنکور سراسری دریافت کرده باشند.
 • بومی بودن: 80 درصد از ظرفیت این کد رشته ها به متقاضیان بومی استان تعلق می گیرد.
 • شرایط سلامت: دارا بودن سلامت کامل جسمی و روحی برای شغل شریف معلمی از دیگر شرایط ذکر شده است.
 • مصاحبه: ورود به دانشگاه فرهنگیان شامل دو مرحله پذیرش در مرحله انتخاب رشته و کسب نمره قبولی در مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می باشد.
 • پرداخت هزینه: در صورتی که داوطلب ورود به دانشگاه فرهنگیان هستید، علاوه بر داشتن شرایط بالا باید مبلغ تعیین شده برای خرید کارت علاقه مندی به رشته های دانشگاه فرهنگیان را از طریق لینک های موجود، پرداخت نمایید.

نکات انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

 • علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مشمول شرایط رشته های دارای تعهد خدمت می گردند که یکی از شروط آن خدمت اجباری به مدت دو برابر طول تحصیل می باشد. بنابراین در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 علاوه بر در نظر گرفتن کد رشته ها باید محل خدمت آن ها را نیز بررسی نمایید.
 • در هنگام انتخاب کدرشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تمامی شرایط و قوانین را به دقت مطالعه نمایید زیرا پس از قبولی در دانشگاه های مذکور امکان انتقال بین دانشگاه ها و یا رشته ها وجود ندارد.
 • در زمان انتخاب رشته شما می توانید 150 کد از رشته های دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه های سراسری روزانه، شبانه یا پردیس، موسسات و مراکز غیر انتفاعی و پیام نور را در فرم خود به ترتیب اولویت قرار دهید. بدیهی است که اگر در در اولویت های بالاتر از دانشگاه فرهنگیان پذیرش بگیرید، کد رشته انتخابی از این دانشگاه ها مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. پس اگر تصمیم خود را مبنی بر پذیرش در مراکز مذکور گرفته اید، کدرشته های مربوط به آن را در انتخاب های اول خود بگذارید.

لازم است بدانید که داوطلبان پذیرفته شده در مرحله چند برابر ظرفیت اگر در زمان مصاحبه دانشگاه فرهنگیان بر سر جلسه آزمون عملی حاضر نشوند، به طور خودکار از لیست متقاضیان حذف خواهند شد. در نهایت نتایج پذیرفته شدگان دانشگاه فرهنگیان همزمان با اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری قابل مشاهده می باشد و افرادی که نتوانسته اند در این مرحله پذیرفته شوند می توانند شانس خود را برای مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن امتحان کنند.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401 در چه زمانی می باشد؟

احتمال زیاد در نیمه اول مرداد ماه به انجام می رسد اما زمان دقیق آن هنوز مشخص نمی باشد.

2- نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

انتخاب رشته به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- حداقل تراز مورد نیاز برای قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان چه قدر است؟

حداقل تراز مورد نیاز برای مجاز شدن داوطلبان 6500 است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کنکور