خانه فرهنگیان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401
انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

یکی از پرطرفدارترین شغل های ایران معلمی است و بسیاری از داوطلبان به علت امنیت شغلی و مالی، متقاضی تحصیل در این رشته هستند. در ایران یکی از راه های جذب و توانمندسازی نیروی انسانی برای وزارت آموزش و پرورش و شغل مذکور، پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی می باشد. داوطلبان کلیه گروه های آزمایشی اعم از ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی در هنگام انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 می توانند کدرشته های دانشگاه فرهنگیان را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند. البته باید دقت کنید که برای ورود به این دانشگاه باید واجد شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان بوده و بتوانید حداقل تراز 6500 را در نتایج اولیه کنکور سراسری 1401 بدست آورید.

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401 از طریق سایت سازمان سنجش کشور صورت گرفت.

زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با برگزاری این فرآیند برای سایر دانشگاه های سراسری صورت می پذیرد. هر ساله پس از اعلام نتایج اولیه کنکور، اطلاعیه ای شامل زمان انتخاب رشته کنکور 1401 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت و داوطلبان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان باید همچون دیگر متقاضیان، کد رشته های مورد نظر خود را در سامانه مذکور ثبت نمایند. مطابق آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فرآیند انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 17 تا 22 مرداد ماه 1401 انجام گرفت.

نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

همانطور که پیش تر اشاره شد، انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری، به صورت اینترنتی و از طریق سایت انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می پذیرد. توصیه می گردد پیش از ورود به سامانه برای انجام این فرآیند، لیست رشته های مورد نظر خود را که شامل رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و سایر دانشگاه های سراسری می باشد، به ترتیب اولویت مشخص نموده و سپس مطابق راهنمای زیر انتخاب رشته خود را به انجام رسانید.

مرحله اول انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

  • کلیک بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401”

مرحله دوم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

  • مطالعه نکات ذکر شده، فعالسازی گزینه ” اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام “ و در نهایت فشردن دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” 

مرحله سوم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

  • درج اطلاعات خواسته شده به یکی از روش های زیر، وارد نمودن عبارت امنیتی و سپس کلیک بر روی کلید “ورود به سیستم”
    1. سریال 12 رقمی ثبت نام و شماره شناسنامه
    2. شماره پرونده، کد ملی و سریال شناسنامه
    3. شماره 16 رقمی رهگیری ثبت نام و کد ملی

مرحله چهارم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

  • اصلاح و تایید اطلاعات ثبت نامی و انتخاب دکمه “تایید و ادامه”

مرحله پنجم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

پس از گذراندن مراحل بالا، فرم انتخاب رشته کنکور سراسری برای شما نمایش داده خواهد شد که پس از درج سریال علاقه مندی دانشگاه فرهنگیان در قسمت بالای آن، باید کدرشته های مدنظر خود را مطابق با لیستی که تهیه نموده اید، در این فرم وارد کنید. در نهایت پس از بررسی دقیق کدها و رشته های متناظر با آن می توانید انتخاب رشته خود را تایید کرده و منتظر اعلام نتایج چندبرابر ظرفیت دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی بمانید.

شرایط پذیرش و انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

متقاضیان پذیرش در دانشگاه فرهنگیان علاوه بر شرایط مطرح شده برای کنکور سراسری، باید شرایط مخصوص ورود به دانشگاه های مذکور را نیز داشته باشند. این شرایط که از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، به شرح زیر هستند.

شرایط پذیرش و انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401
شروطتوضیحات
محدودیت سنیحداکثر سن مجاز برای ورود 24 سال تمام می باشد.
شرط معدلکسب حداقل معدل 14 در دوره متوسطه دوم از لزومات انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان است.
تراز مورد نیازداوطلبین باید حداقل تراز 6500 را از کنکور سراسری دریافت کرده باشند.
بومی بودن80 درصد از ظرفیت این کد رشته ها به متقاضیان بومی استان تعلق می گیرد.
شرایط سلامتدارا بودن سلامت کامل جسمی و روحی برای شغل شریف معلمی از دیگر شرایط ذکر شده است.
مصاحبهورود به دانشگاه فرهنگیان شامل دو مرحله پذیرش در مرحله انتخاب رشته و کسب نمره قبولی در مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می باشد.
پرداخت هزینهدر صورتی که داوطلب ورود به دانشگاه فرهنگیان هستید، علاوه بر داشتن شرایط بالا باید مبلغ تعیین شده برای خرید کارت علاقه مندی به رشته های دانشگاه فرهنگیان را از طریق لینک های موجود، پرداخت نمایید.

رشته های دانشگاه فرهنگیان 1401

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در هر یک از 5 گروه های آزمایشی با توجه به جدول زیر متفاوت می باشد.

رشته های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی
گروه آزمایشیرشته های ارائه شده در دانشگاه فرهنگیانرشته های ارائه شده در دانشگاه تربیت دبیر رجایی
ریاضیآموزش ابتدایی، آموزش ریاضی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی،آموزش فیزیک، آموزش تربیت بدنیمهندس خودرو، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق ،مهندسی معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران
تجربی آموزش ابتدایی، دبیری شیمی، دبیری زیست شناسی، آموزش تربیت بدنی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی
انسانیدبیری الهیات و معارف اسلامی، دبیری زبان و ادبیات عربی، دبیری علوم اجتماعی، راهنمایی و مشاوره، آموزش ابتدایی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی،دبیری تاریخ، آموزش جغرافیا، آموزش تربیت بدنی، آموزش زبان و ادبیات فارسی
هنر آموزش ارتباط تصویری
زبانتربیت دبیر زبان انگلیسی

نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

داوطلبان متقاضی دانشگاه فرهنگیان می بایست در وارد نمودن رشته محل و اولویت بندی دقت زیادی به خرج دهند  زیرا دعوت به مصاحبه بستگی به ظرفیت پذیرش و به نحوه اولویت بندی انتخاب های آنان دارد.

در زمان انتخاب رشته شما می توانید 150 کد از رشته های دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه های سراسری روزانه، شبانه یا پردیس، موسسات و مراکز غیر انتفاعی و پیام نور را در فرم خود به ترتیب اولویت قرار دهید. بدیهی است که اگر در در اولویت های بالاتر از دانشگاه فرهنگیان پذیرش بگیرید، کد رشته انتخابی از این دانشگاه ها مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. پس اگر تصمیم خود را مبنی بر پذیرش در مراکز مذکور گرفته اید، کدرشته های مربوط به آن را در انتخاب های اول خود بگذارید.

نکته شماره 1: در هنگام انتخاب کدرشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تمامی شرایط و قوانین را به دقت مطالعه نمایید زیرا پس از قبولی در دانشگاه های مذکور امکان انتقال بین دانشگاه ها و یا رشته ها وجود ندارد.

نکته شماره 2: علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مشمول شرایط رشته های دارای تعهد خدمت می گردند که یکی از شروط آن خدمت اجباری به مدت دو برابر طول تحصیل می باشد. بنابراین در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 علاوه بر در نظر گرفتن کد رشته ها باید محل خدمت آن ها را نیز بررسی نمایید.

مراحل بعد از انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401

یکی از مهم ترین مراحل بعد از انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان که پذیرش دانشجو در گرو آن است مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می باشد که تنها افرادی به این مرحله راه پیدا می کنند که اسامی آنان پس از وارسی انتخاب های موجود در فرم انتخاب رشته کنکور 1401 توسط سازمان سنجش منتشر شود.

لازم است بدانید که داوطلبان پذیرفته شده در مرحله چند برابر ظرفیت اگر در زمان مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1401 بر سر جلسه آزمون عملی حاضر نشوند، به طور خودکار از لیست متقاضیان حذف خواهند شد. در نهایت نتایج پذیرفته شدگان دانشگاه فرهنگیان همزمان با اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری قابل مشاهده می باشد و افرادی که نتوانسته اند در این مرحله پذیرفته شوند می توانند شانس خود را برای مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1401 امتحان کنند.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1401 در چه زمانی می باشد؟

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 17 تا 22 مرداد ماه 1401 انجام گرفت.

2- نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

انتخاب رشته به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- حداقل تراز مورد نیاز برای قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان چه قدر است؟

حداقل تراز مورد نیاز برای مجاز شدن داوطلبان 6500 است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره