تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / انتخاب رشته کنکور انسانی

انتخاب رشته کنکور انسانی

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 99
انتخاب رشته کنکور انسانی 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور انسانی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

در هر کدام از گروه های آزمایشی کنکور سراسری ( علوم تجربی ، ریاضی ، علوم انسانی ، هنر و زبان ) چند رشته خاص و پرطرفدار وجود دارد که رقابت برای قبولی در آن رشته ها بسیار زیاد است و از آن جا که در سال های اخیر به دلیل بدون کنکور ارائه شدن اکثر رشته ها ، قبولی داوطلبان در دانشگاه ها نسبت به سال های گذشته راحت تر شده است ، بنابراین رقابت اصلی داوطلبان برای قبولی در دانشگاه های برتر است. مثلا در گروه آزمایشی علوم انسانی رشته های حقوق ، روانشناسی ، حسابداری و مدیریت طرفداران بسیاری دارد.

ولی نکته مهم این است که هر داوطلب در رشته ای ادامه تحصیل دهد که در آینده فرد موفقی در آن رشته و شغل محسوب شود و لازمه موفقیت در هر رشته و شغلی ، توجه به چند نکته هنگام انتخاب رشته مانند توجه به استعداد ، علاقه ، بازار شغلی و … است و صرفا توجه به عنوان رشته و پرطرفدار بودن یک رشته تضمین کننده موفقیت افراد نیست.

برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری مجاز به انتخاب حداکثر 150 کدرشته محل می باشید.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 98

کنکور سراسری همه ی گروه های آزمایشی در روز های پنج شنبه و جمعه به تاریخ 13 و 14 تیرماه برگزار شد و پس از آن داوطلبان بی صبرانه در انتظار نتایج کنکور 98 بودند و در نهایت این نتایج اولیه در تاریخ 15 مرداد ماه 98 منتشر شد و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند از تاریخ 20 لغایت 24 مرداد ماه می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند. برای اطلاع از سایر اخبار مربوط به انتخاب رشته کنکور سراسری می توانید عضو کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره شوید.

چند روز پس از اعلام نتایج ، انتخاب رشته کنکور سراسری 98 توسط سایت سازمان سنجش آغاز می گردد که داوطلبان می توانند از طریق دانلود دفترچه انتخاب رشته و انتخاب کد رشته های مورد علاقه ، برای انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

مراحل انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی

 • وارد شدن به درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 • دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی از طریق لینک قرار داده شده
 • مطالعه و بررسی دقیق دفترچه و انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل و یادداشت برداری از آن ها
 • کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور سراسری 98” و دریافت فرم انتخاب رشته
 • تکمیل فرم انتخاب رشته با اطلاعات خواسته شده و وارد کردن کد رشته ها
 • در انتها و پس از تایید نهایی ، کدپیگیری ارائه شده توسط سامانه را دریافت نمایید.

توجه فرمایید که انتخاب رشته دانشگاه های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان به صورت مشترک انجام می گیرد و فقط انتخاب رشته دانشگاه آزاد جداگانه می باشد.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور آزاد انسانی 98

با وجود آنکه کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد به صورت همزمان و مشترک برگزار می شود ، اما انتخاب رشته این دو داشگاه به صورت جداگانه و از سایت های مجزا می باشد. پس از اتمام فرآیند انتخاب رشته دانشگاه سراسری ، سامانه رسمی دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته فعال می شود و علاقمندان به تحصیل در دانشگاه آزاد می توانند از طریق مراجعه به این سامانه انتخاب رشته خود را انجام دهند.

مراحل انتخاب رشته کنکور آزاد انسانی

 • وارد شدن به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org
 • واریز هزینه انتخاب رشته آزاد از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب
 • پس از واریز هزینه ، دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را دانلود نموده و کد رشته های مورد علاقه خود را یادداشت برداری کنید.
 • حال با کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 98” فرم انتخاب رشته را دریافت و تکمیل نمایید.
 • در پایان تمام مراحل و تایید نهایی ، حتما از کدپیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه کنید

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل می باشید هم چنین دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد برای تمام گروه های آزمایشی مشترک است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 98

برای انتخاب رشته کنکور انسانی به دو دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیاز دارید. دفترچه انتخاب رشته آزاد  که برای تمام گروه های آزمایشی مشترک است و برای دانلود آن باید به سایت azmoon.org مراجعه کنید. اما دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به تفکیک هر یک از رشته ها می باشد و دریافت آن فقط از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور امکان پذیر است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 98

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 98
دفترچه انتخاب رشته کنکور آزاد انسانی 98

به دلیل آنکه هنوز انتخاب رشته کنکور انسانی آغاز نشده است ، بنابراین دفترچه ای نیز موجود نمی باشد اما به محض انتشار ، در مطلب قرار داده می شود.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری علوم انسانی 98

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 99
مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری علوم انسانی 99

اولین گام برای یک انتخاب رشته صحیح و ایده آل ، تسلط کافی به اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه است. کارنامه کنکور انسانی به دو بخش تقسیم می شود. در قسمت اول ، اطلاعات شخصی ( شناسنامه ای ) و تحصیلی و در قسمت دوم اطلاعات آزمونی شما درج می شود. شما برای یک انتخاب رشته صحیح باید به نوع سهمیه و استان بومی که در قسمت اول کارنامه و رتبه در سهمیه و ترازتان در آزمون که در قسمت دوم کارنامه درج شده است ، توجه نمایید.

مواردی که باید در زمان انتخاب رشته مدنظر قرار دهید

وضعیت مجاز به انتخاب رشته دانشگاه ها

برای انتخاب رشته در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی ، دانشگاه های پردیس خودگردان ، روزانه ، نوبت دوم ، غیر انتفاعی و پیام نور باید با توجه مندرجات کارنامه مجاز شده باشید ، در غیراین صورت حق انتخاب رشته در این دانشگاه ها را نخواهید داشت.

توجه به رتبه در سهمیه های مختلف

رتبه ای که برای انتخاب رشته دانشگاه های آزاد ملاک قرار می گیرد ، رتبه در سهمیه می باشد. بنابراین داوطلبانی که دارای سهمیه مناطق می باشند باید به رتبه در سهمیه منطقه خود توجه نمایند. هم چنین داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگری ، باید رتبه در سهمیه خود را که همان رتبه در سهمیه رزمندگان و ایثارگری می باشد ، برای انتخاب رشته ملاک قرار دهند.

توجه به آخرین رتبه مجاز در سهمیه 

چنانجه رتبه شما از رتبه آخرین فرد مجاز شده در سهمیه بیشتر باشد ، مجاز به انتخاب رشته نخواهید بود. بنابراین در زمان انتخاب رشته کنکور 98 این بند را نیز در نظر بگیرید.

تحلیل صحیح کارنامه نیاز به اطلاعات کافی دارد به همین دلیل توصیه می کنیم حتما مطلب توضیحات کارنامه کنکور 98 را مطالعه کنید. پس از کسب اطلاعات کافی در مورد مندرجات کارنامه خود ، بایستی به سراغ دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور علوم انسانی بروید و دفترچه را نیز کامل و دقیق مطالعه کنید تا اطلاعات لازم در مورد انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم انسانی را بدست آورید.

نحوه چینش کد رشته ها در فرم انتخاب رشته

مهم ترین بخش انتخاب رشته ، نحوه چینش کد رشته ها می باشد تا شانس قبولی داوطلب افزایش یابد.

انتخاب های خوش بینانه 

حدود 30 درصد فرم انتخاب رشته را به صورت خوش بینانه تکمیل کنید. منظور از انتخاب های خوش بینانه ، انتخاب هایی هستند که شانس قبولی داوطلب در آن ها بسیار کم است و صرفا به دلیل علاقه داوطلب به آن رشته ها ، در فرم قرار داده می شود.

برای مثال احتمال قبولی در رشته حقوق دانشگاه تهران با رتبه 5000 سهمیه خیلی کم است ، اما داوطلب به دلیل علاقه ای که به این رشته و دانشگاه دارد ، آن را در فرم انتخاب رشته خود قرار می دهد.

انتخاب های واقع بینانه (منطقی)

مهم ترین قسمت فرم انتخاب رشته ، انتخاب های واقع بینانه می باشند. این انتخاب ها کاملا منطبق بر رتبه داوطلب است و باید بیش از 50 درصد فرم انتخاب رشته را شامل شوند.

برای مثال احتمال اینکه داوطلبی با رتبه 200 سهمیه در رشته روانشناسی دانشگاه روزانه قبول شود ، زیاد است. بنابراین این رشته را باید در بخش منطقی قرار دهد.

انتخاب های بدبینانه

انتخاب های بدبینانه قسمت آخر فرم انتخاب رشته می باشند و مربوط به رشته هایی است که شانس قبولی داوطلب در آن ها بسیار زیاد است.

به عنوان مثال داوطلبی که رتبه 400 سهمیه را کسب کرده است ، حتما در رشته های دانشگاه غیرانتفاعی پذیرفته خواهد شد.

نکته بسیار مهم این است که به هیچ وجه رشته و دانشگاهی را که علاقه ای به ادامه تحصیل در آن را ندارید ، انتخاب نکنید. چرا که اگر در رشته محل با آزمون دوره روزانه پذیرفته شوید ، ولی اقدام به ثبت نام و ادامه تحصیل در آن رشته  نکنید ، حق شرکت در کنکور سال بعد از شما سلب خواهد شد.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتما برای انتخاب رشته از تجربیات یک مشاور تحصیلی استفاده کنید. در صورت تمایل جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی 98

زیر گروه یک

زبان و اد‌بیات فارسی ، زبان و اد‌بیات عربی ، د‌بیری زبان و اد‌بیات فارسی ، د‌بیری زبان و اد‌بیات عربی ، مترجمی زبان عربی ، اد‌بیات و زبان عربی ، الهیات و معارف اسلامی ، د‌بیری الهیات و معارف اسلامی ، د‌بیری علوم د‌ینی ، کارشناسی تربیت مربی عقید‌تی و سیاسی ، کارد‌انی تربیت معلم قرآن ، علوم اسلامی ، علوم قرآنی ، معارف اسلامی و حقوق ، الهیات و معارف اسلامی و ارشاد‌ ، علوم د‌ینی و معارف اسلامی ، فقه و حقوق امامی ، فقه و حقوق حنفی ، فقه و حقوق شافعی ، فقه و حقوق اسلامی ، علوم قرآن و حد‌یث ، معارف اسلامی و علوم سیاسی ، معارف اسلامی و الهیات ، حقوق ، علوم قضایی ، کارشناس فقه ، کارد‌انی امور حقوقی و کنسولی ، پلیس قضایی ، حکمت اسلامی و فلسفه ، فلسفه.

زیر گروه دو

مد‌د‌کاری اجتماعی ، علوم اجتماعی ، د‌بیری علوم اجتماعی ، علوم ارتباطات اجتماعی ، خبرنگاری ( گرایش علوم اجتماعی ، فرهنگی و هنری ).

زیر گروه سه

مد‌یریت امور بانکی ، علوم اقتصاد‌ی ، مد‌یریت فرهنگی هنری ، ‌ کارشناسی خبرنگاری ، بانکد‌اری ، امور بانکی ، مد‌یریت بیمه ، کارد‌انی امور مالی و مالیاتی ، امور گمرکی ، کارد‌انی امور گمرکی ، کارد‌انی حسابد‌اری ، کارد‌انی امور بیمه ، مد‌یریت د‌ولتی ، مد‌یریت جهانگرد‌ی ، مد‌یریت مسافرتی و جهانگرد‌ی ، کارد‌انی مد‌یریت صنعتی ، فلسفه ، اقتصاد‌ حمل و نقل ، اقتصاد‌ صنعتی ، کارد‌انی علمی – کاربرد‌ی صنایع چاپ ، حسابد‌اری ، کارد‌انی مد‌یریت بازرگانی ، مد‌یریت بیمه اکو ، خد‌مات امور اد‌اری ، مد‌یریت و کمیسر د‌ریایی ، کارد‌انی امور د‌فتری ، کارشناسی تولید‌ سیما ، مد‌یریت بانکد‌اری.

زیر گروه چهار

اطلاعات و ضد‌ اطلاعات ، روابط سیاسی ، علوم سیاسی ، علوم سیاسی ( امنیت ملی ) ، کارد‌انی عملیات کشوری ، اطلاعات نظامی ، علوم انتظامی ، جغرافیای سیاسی ،چغرافیای نظامی ، جغرافیا ، تاریخ ، د‌بیری جغرافیا ، د‌بیری تاریخ ، باستان شناسی‌.

زیر گروه پنج

راهنمایی و مشاوره ، روانشناسی ، علوم تربیتی ، مطالعات خانواد‌ه ، کتابد‌اری ، د‌بیری تربیت بد‌نی و علوم ورزشی ، کارد‌انی تربیت بد‌نی و علوم ورزشی.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور انسانی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99