تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1400
انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

در هر کدام از گروه های آزمایشی کنکور سراسری (علوم تجربی، ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان) چند رشته خاص و پرطرفدار وجود دارد که رقابت برای قبولی در آن رشته ها بسیار زیاد است. از آن جا که در سال های اخیر به دلیل پذیرش بدون کنکور اکثر رشته ها، قبولی داوطلبان در دانشگاه ها نسبت به سال های گذشته راحت تر شده است، بنابراین رقابت اصلی داوطلبان برای قبولی در دانشگاه های برتر می باشد. به عنوان مثال در گروه آزمایشی علوم انسانی رشته های حقوق، روانشناسی، حسابداری و مدیریت طرفداران بسیاری دارد.

نکته مهم این است که هر داوطلب می بایست در رشته ای ادامه تحصیل بدهد که فرد موفقی در آن رشته و شغل محسوب شود و لازمه موفقیت در هر رشته و شغلی، توجه به چند نکته هنگام انتخاب رشته مانند توجه به استعداد، علاقه، بازار شغلی و… است و صرفا توجه به عنوان رشته و پرطرفدار بودن یک رشته، تضمین کننده موفقیت افراد نیست.

داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری انسانی مجاز به انتخاب حداکثر 150 کدرشته محل می باشند.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 1400

زمان برگزاری کنکور سراسری گروه آزمایشی انسانی 1400 در تاریخ پنجشنبه 10 تیر ماه تعیین شده است و پس از آن داوطلبان بی صبرانه در انتظار نتایج کنکور خواهند بود. اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری حدودا یک ماه پس از برگزاری آزمون در سایت sanjesh.org قرار می گیرد و فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری چند روز پس از اعلام نتایج، توسط سایت سازمان سنجش آغاز خواهد شد. در سال گذشته داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده بودند، می توانستند از اوایل مهر ماه نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند که این زمان با تعیین مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری، مورد تمدید قرار گرفت. 

شرکت کنندگان می توانند از طریق دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور جهت انتخاب رشته خود اقدام نمایند. توجه نمایید که در حال حاضر زمان دقیقی در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری در سال 1400 مشخص نشده است اما شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام انتخاب رشته از تمدید مهلت زمان انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله انسانی، آگاه شوید.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 

برای انجام فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری گروه آزمایشی انسانی، مطابق مراحل فوق عمل کنید.

 • وارد شدن به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 • دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی از طریق لینک مربوط به آن
 • مطالعه و بررسی دقیق دفترچه و انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل و یادداشت برداری از آن ها
 • کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور سراسری 1400” و دریافت فرم انتخاب رشته
 • تکمیل فرم انتخاب رشته با اطلاعات خواسته شده و وارد کردن کد رشته ها و انتخاب گزینه “ثبت نهایی”
 • دریافت کدپیگیری ارائه شده توسط سامانه در انتهای انجام مراحل انتخاب رشته

توجه فرمایید که انتخاب رشته دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان به صورت مشترک انجام می گیرد و فقط انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سایت دیگر و با روش جداگانه می باشد.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور آزاد انسانی 1400

با وجود آن که کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد به صورت همزمان و مشترک برگزار می شود، انتخاب رشته این دو دانشگاه به صورت جداگانه و از سایت های مجزا می باشد. فرآیند انتخاب رشته این دانشگاه، سال گذشته در اوایل مهر ماه از طریق سایت دانشگاه آزاد تعیین شده بود که یک بار مورد تمدید قرار گرفت. در حال حاضر اطلاعیه ای در زمینه تاریخ دقیق انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 معین نشده است اما به محض مشخص شدن آن، علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه آزاد می توانند از طریق مراجعه به این سامانه، انتخاب رشته خود را انجام دهند.

مراحل انتخاب رشته کنکور آزاد انسانی

داوطلبانی که تمایل به انجام انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد را دارند، می بایست مطابق با مراحل فوق به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

 • وارد شدن به سایت سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir
 • واریز هزینه انتخاب رشته آزاد از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب
 • پس از واریز هزینه، دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را دانلود نموده و کد رشته های مورد علاقه خود را یادداشت برداری کنید.
 • حال با کلیک بر روی لینک “انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400” فرم انتخاب رشته را دریافت و تکمیل نمایید و سپس گزینه “ثبت نهایی” را انجام دهید.
 • در پایان تمام مراحل و تایید نهایی، حتما از کد پیگیری ارائه شده توسط سامانه پرینت تهیه کنید.

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل می باشید همچنین دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد برای تمام گروه های آزمایشی مشترک است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

برای انتخاب رشته کنکور انسانی به دو دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیاز دارید. دفترچه انتخاب رشته آزاد که برای تمام گروه های آزمایشی مشترک است و برای دانلود آن باید به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه کنید. اما دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به تفکیک هر یک از رشته ها می باشد و دریافت آن فقط از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور امکان پذیر است. شما می توانید با کلیک روی لینک موجود در جدول زیر، به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 دسترسی پیدا کنید که به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته در سال 1400، جدول زیر بروز خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری انسانی 1400

(به محض انتشار فایل، لینک مربوطه فعال می گردد.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد  1400

(به محض انتشار فایل، لینک مربوطه فعال می گردد.)

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری علوم انسانی 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1400
مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری علوم انسانی 1400

اولین گام برای یک انتخاب رشته صحیح و ایده آل، تسلط کافی به اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه است. کارنامه کنکور انسانی به دو بخش تقسیم می شود. در قسمت اول، اطلاعات شخصی (شناسنامه ای) و تحصیلی و در قسمت دوم اطلاعات آزمونی شما درج می شود. برای یک انتخاب رشته صحیح باید به نوع سهمیه و استان بومی که در قسمت اول کارنامه و رتبه در سهمیه و ترازتان در آزمون که در قسمت دوم کارنامه درج شده است، توجه نمایید.

موارد قابل توجه در زمان انتخاب رشته

وضعیت مجاز به انتخاب رشته دانشگاه ها

برای انتخاب رشته در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه های پردیس خودگردان، روزانه، نوبت دوم، غیر انتفاعی و پیام نور باید با توجه اطلاعات کارنامه مجاز شده باشید، در غیراین صورت حق انتخاب رشته در این دانشگاه ها را نخواهید داشت.

توجه به رتبه در سهمیه های مختلف

رتبه ای که برای انتخاب رشته دانشگاه های آزاد ملاک قرار می گیرد، رتبه در سهمیه می باشد. بنابراین داوطلبانی که دارای سهمیه مناطق می باشند باید به رتبه در سهمیه منطقه خود توجه نمایند. هم چنین داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگری، باید رتبه در سهمیه خود را که همان رتبه در سهمیه رزمندگان و ایثارگری می باشد، برای انتخاب رشته ملاک قرار دهند.

توجه به آخرین رتبه مجاز در سهمیه 

چنانجه رتبه شما از رتبه آخرین فرد مجاز شده در سهمیه بیشتر باشد، مجاز به انتخاب رشته نخواهید بود. بنابراین در زمان انتخاب رشته کنکور این بند را نیز در نظر بگیرید.

تحلیل صحیح کارنامه نیاز به اطلاعات کافی دارد به همین دلیل توصیه می کنیم حتما مطلب توضیحات کارنامه کنکور را مطالعه کنید. پس از کسب اطلاعات کافی در مورد مندرجات کارنامه خود، می بایست به سراغ دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور علوم انسانی بروید و دفترچه را نیز به طور کامل و دقیق مطالعه کنید تا اطلاعات لازم در مورد انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم انسانی را بدست آورید.

نحوه چینش کد رشته ها در فرم انتخاب رشته

مهم ترین بخش انتخاب رشته، نحوه چینش کد رشته ها می باشد تا شانس قبولی داوطلب افزایش یابد.

انتخاب های خوش بینانه 

حدود 30 درصد فرم انتخاب رشته را به صورت خوش بینانه تکمیل کنید. منظور از انتخاب های خوش بینانه، انتخاب هایی هستند که شانس قبولی داوطلب در آن ها بسیار کم است و صرفا به دلیل علاقه داوطلب به آن رشته ها، در فرم قرار داده می شود.

برای مثال احتمال قبولی در رشته حقوق دانشگاه تهران با رتبه 5000 سهمیه خیلی کم است، اما داوطلب به دلیل علاقه ای که به این رشته و دانشگاه دارد، آن را در فرم انتخاب رشته خود قرار می دهد.

انتخاب های واقع بینانه (منطقی)

مهم ترین قسمت فرم انتخاب رشته را، انتخاب های واقع بینانه تشکیل می دهند. این انتخاب ها کاملا منطبق بر رتبه داوطلب است و باید بیش از 50 درصد فرم انتخاب رشته را شامل شوند.

برای مثال احتمال اینکه داوطلبی با رتبه 200 سهمیه در رشته روانشناسی دانشگاه روزانه قبول شود، زیاد است. بنابراین این رشته را باید در بخش منطقی قرار دهد.

انتخاب های بدبینانه

انتخاب های بدبینانه در قسمت آخر فرم انتخاب رشته قرار می گیرند و مربوط به رشته هایی است که شانس قبولی داوطلب در آن ها بسیار زیاد است و می بایست 20 درصد از کد رشته های انتخابی خود را به این بخش اختصاص دهید.

به عنوان مثال داوطلبی که رتبه 400 سهمیه را کسب کرده است، حتما در رشته های دانشگاه غیرانتفاعی پذیرفته خواهد شد.

نکته بسیار مهم این است که به هیچ وجه رشته و دانشگاهی را که علاقه ای به ادامه تحصیل در آن را ندارید، انتخاب نکنید. چرا که اگر در رشته محل با آزمون دوره روزانه پذیرفته ولی اقدام به ثبت نام و تحصیل در آن رشته نکنید، حق شرکت در کنکور سال بعد از شما سلب خواهد شد.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمد، انتخاب کد رشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org صورت گرفت. در حال حاضر هیچ گونه اطلاعیه ای در خصوص این مورد منتشر نشده است اما پیش بینی می شود در سال 1400 نیز مجددا روند اجرا به همین صورت انجام گیرد.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حتما برای انتخاب رشته از مشاوره تحصیلی انتخاب رشته استفاده کنید. در صورت تمایل جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی 1400

زیر گروه یک

زبان و اد‌بیات فارسی، زبان و اد‌بیات عربی، د‌بیری زبان و اد‌بیات فارسی، د‌بیری زبان و اد‌بیات عربی، مترجمی زبان عربی، اد‌بیات و زبان عربی، الهیات و معارف اسلامی، د‌بیری الهیات و معارف اسلامی، د‌بیری علوم د‌ینی، کارشناسی تربیت مربی عقید‌تی و سیاسی، کارد‌انی تربیت معلم قرآن، علوم اسلامی، علوم قرآنی، معارف اسلامی و حقوق، الهیات و معارف اسلامی و ارشاد‌، علوم د‌ینی و معارف اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق اسلامی، علوم قرآن و حد‌یث، معارف اسلامی و علوم سیاسی، معارف اسلامی و الهیات، حقوق، علوم قضایی، کارشناس فقه، کارد‌انی امور حقوقی و کنسولی، پلیس قضایی، حکمت اسلامی و فلسفه، فلسفه.

زیر گروه دو

مد‌د‌کاری اجتماعی، علوم اجتماعی، د‌بیری علوم اجتماعی، علوم ارتباطات اجتماعی، خبرنگاری (گرایش علوم اجتماعی، فرهنگی و هنری).

زیر گروه سه

مد‌یریت امور بانکی، علوم اقتصاد‌ی، مد‌یریت فرهنگی هنری، ‌ کارشناسی خبرنگاری، بانکد‌اری، امور بانکی، مد‌یریت بیمه، کارد‌انی امور مالی و مالیاتی، امور گمرکی، کارد‌انی امور گمرکی، کارد‌انی حسابد‌اری، کارد‌انی امور بیمه، مد‌یریت د‌ولتی، مد‌یریت جهانگرد‌ی، مد‌یریت مسافرتی و جهانگرد‌ی، کارد‌انی مد‌یریت صنعتی، فلسفه، اقتصاد‌ حمل و نقل، اقتصاد‌ صنعتی، کارد‌انی علمی – کاربرد‌ی صنایع چاپ، حسابد‌اری، کارد‌انی مد‌یریت بازرگانی، مد‌یریت بیمه اکو، خد‌مات امور اد‌اری، مد‌یریت و کمیسر د‌ریایی، کارد‌انی امور د‌فتری، کارشناسی تولید‌ سیما، مد‌یریت بانکد‌اری.

زیر گروه چهار

اطلاعات و ضد‌ اطلاعات، روابط سیاسی، علوم سیاسی، علوم سیاسی (امنیت ملی)، کارد‌انی عملیات کشوری، اطلاعات نظامی، علوم انتظامی، جغرافیای سیاسی، جغرافیای نظامی، جغرافیا، تاریخ، د‌بیری جغرافیا، د‌بیری تاریخ، باستان شناسی‌.

زیر گروه پنج

راهنمایی و مشاوره، روانشناسی، علوم تربیتی، مطالعات خانواد‌ه، کتابد‌اری، د‌بیری تربیت بد‌نی و علوم ورزشی، کارد‌انی تربیت

پرمتقاضی ترین رشته های گروه انسانی در بین داوطلبان این گروه آزمایشی را، سه رشته حقوق، روانشناسی و حسابداری تشکیل می دهند. اما رشته های دیگری نیز وجود دارند که شرکت کنندگان گروه علوم انسانی، آن ها را به عنوان رشته های مورد علاقه، در ابتدای فرم انتخاب رشته خود ثبت می نمایند. به منظور آشنایی با رتبه های قبولی رشته های پرطرفدار این گروه آزمایشی که مربوط به سال 99 است، روی لینک های مربوطه در جدول کلیک فرمایید.

کارنامه و رتبه قبولی رشته های کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی 99 _ 1400
عنوان رشته رتبه قبولی
حقوق  رتبه قبولی حقوق 
روانشناسی رتبه قبولی روانشناسی
حسابداری رتبه قبولی حسابداری
مدیریت مالی رتبه قبولی مدیریت مالی
مدیریت دولتی رتبه قبولی مدیریت دولتی 
مدیریت بازرگانی رتبه قبولی مدیریت بازرگانی
مدیریت صنعتی رتبه قبولی مدیریت صنعتی

در جدول بالا تنها به چند مورد از رشته های گروه آزمایشی انسانی اشاره شد که داوطلبان زیادی به هنگام انتخاب رشته کنکور انسانی و برای تحصیل در این رشته ها علاقه مندی زیادی نشان می دهند و معمولا آن ها را در ردیف اول انتخابات خود در لیست قرار می دهند. توجه به این نکته ضروری است که تحصیل در هریک از رشته های مربوط به زیرگروه های مختلف گروه آزمایشی علوم انسانی، در درجه اول نیازمند علاقه و در گام های بعدی توجه به توانایی، بازار کار و… می باشد. بنابراین با مدنظر قرار دادن کلیه فاکتورهای لازم، می توانید یک انتخاب رشته صحیح و منطقی را رقم بزنید. بدیهی است که به منظور جلوگیری از اشتباه در انتخاب رشته، استفاده از مشاوره تحصیلی انتخاب رشته بسیار موثر خواهد بود.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور انسانی 1400 چه زمانی انجام می شود؟

زمان انتخاب رشته گروه علوم انسانی در سال 1400 هنوز مشخص نشده است اما شما می توانید با عضویت در کانال تلگرامی کنکور ایران مشاوره از اخبار جدید مطلع شوید.

2- آیا داوطلبان می توانند بدون به وجود آمدن مشکل، در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری اقدام کنند؟

اگر در رشته محل با آزمون دوره روزانه پذیرفته شود، ولی اقدام به ثبت نام و تحصیل در آن رشته  نکند، حق شرکت در کنکور سال بعد از وی سلب خواهد شد.

3- چگونه می توان یک انتخاب رشته منطقی و اصولی را رقم زد؟

با به دقت بررسی کردن و تحلیل درست مندرجات کارنامه، توجه به سهمیه ها، چینش منطقی و توجه به علایق و استعداد شخصی، می توان به یک انتخاب رشته مطلوب دست یافت.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه