شنبه , ۲۴ آذر ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / معرفی رشته ها / بازار کار رشته فیزیوتراپی

بازار کار رشته فیزیوتراپی

معرفی و بررسی بازار کار رشته فیزیوتراپی

بازار کار رشته فیزیوتراپی
بازار کار رشته فیزیوتراپی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته فیزیوتراپی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از رشته های توابخشی که از عوامل فیزیکی و مکانیکی برای درمان بیماران استفاده می کند “رشته فیزیوتراپی” است.اما منظور از توانبخشی چیست؟مجموعه اقداماتی که برای تشخیص میزان توانایی جسمی – روانی – اجتماعی بیمار یا معلول صورت می گیرد را توابخشی می گویند.ضمن اینکه نام دیگر این رشته را به دلیل اجتناب از مواد دارویی و شیمیایی جهت بهبود طب فیزیکی هم می نامند.در واقع هدف از رشته فیزیوتراپی تربیت متخصصانی است که پس از فارغ التحصیل شدن بتوانند طبق تشخیص پزشک به درمان فیزیکی بیماران بپردازند.اکنون ممکن است این سوال برایتان بوجود بیاید که فیزیوتراپی در چه مواردی کاربرد دارد؟ از جمله کاربرد های این رشته می توانیم به بیماری های روماتیسمی، بیماری های اعصاب، ضایعات ورزشی، جراحی ها، بیماری های استخوان – مفاصل – عضلات،بیماری های قلب و عروق، بیماری های تنفسی، بیماری های زنان و زایمان، بیماری های پوستی، بیماری های کودکان، سوختگی ها و معلولان جسمی و حرکتی اشاره کنیم.

امکان تحصیل در رشته فیزیوتراپی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری وجود دارد.رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی گرایش خاصی ندارد اما فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته هایی چون فیزیولوژی‌ ،علوم‌ تشریح‌، آناتومی‌،فیزیوتراپی‌ و … را خواهند داشت.طول دوره تحصیل در رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی 4 سال می باشد که 135 واحد درسی و 24 واحد کارآموزی را شامل می شود.ضمن اینکه دروس این رشته  به صورت عملی، نظری – عملی و کارآموزی ارائه می شود.

دروس رشته فیزیوتراپی

دروس‌ پایه‌

فیزیک‌ برای فیزیوتراپی، فیزیولوژی عمومی، آناتومی (سر و گردن‌ و تنه‌، اندام‌ فوقانی، اندام‌ سطحی، اندام‌ تحتانی) ، بافت‌ شناسی،کمک های اولیه‌، رشد روانی ـ حرکتی کودک، آناتومی اعصاب‌، فیزیولوژی، نورولوژی ، بیماریهای داخلی، بیماری های قلب‌، عروق‌ و تنفسی، روماتولوژی، جراحی عمومی، ارتوپدی ، رادیولوژی، آسیب‌شناسی، استخوان‌ شناسی، روانشناسی عمومی و معلولین‌، روانپزشکی ، ژنتیک ،

دروس‌ تخصصی

آشنایی با اصول‌ توانبخشی و طب‌ فیزیکی ، فیزیوتراپی (اعصاب‌ ، بیماری های قلب‌، عروق‌ و تنفس‌، روماتولوژی ، جراحی ، ارتوپدی)، ماساژ و اصول‌ درمان‌های دستی، زبان‌ تخصصی، حرکت‌ درمانی ، پروژه‌،کارآموزی، کینزیولوژی و بیومکانیک،الکترو تراپی، اندام‌های مصنوعی و وسایل‌ کمکی، ارزشیابی و اندازه‌گیری ،

یک فیزیوتراپیست چه وظایفی دارد؟

 • دادن مشاوره به بیماران در رابطه با رژیم غذایی، ورزش و …
 • تهیه گزارش درمان در پایان جلسات فیزیوتراپی و ارائه آن به پزشک بیمار
 • دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آن ها در جهت رفع و بهبود بیماری
 • انجام اعمال فیزیوتراپی بیماران از جمله ماساژ، گرما دادن و …
 • طراحی و تهیه برنامه درمانی برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنان
 • همکاری با پزشکان و توجه به تشخیص پزشکان در مورد بیماران
 • استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی جهت درمان بیماران
 • بررسی روند پیشرفت و بهبود بیماران

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری 

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی ارشد : در رابطه با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته فیزیوتراپی لازم است بدانید که در این مقطع نیز با استفاده از عوامل فیزیکی و مکانیکی به شناخت حرکات طبیعی و غیرطبیعی بدن و یافتن راه حل‌های درمانی و اصلاحی حرکات غیرطبیعی و کمک به معلول در جهت بهبود حرکات از طریق هدایت او برای جبران ناتوانی‌ها با کمک گرفتن از توانائی‌ های باقی مانده و باز یافته می پردازند.طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته فیزیوتراپی 2 سال  است و همانند مقطع کارشناسی دروس به صورت نظری، عملی، نظری – عملی ارائه می شود.تعداد کل واحدهای درسی مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی شامل 32 واحد است که  19 واحد آن مربوط به دروس اجباری ، 9 واحد مربوط به دروس اختیاری و 4 واحد هم به پایان نامه 4 اختصاص دارد.برای کسب اطلاع از شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون کلیک کنید.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی در مقطع دکتری : دوره دکتری شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی است.در واقع هدف از تحصیل در مقطع دکتری در رشته فیزیوتراپی تربیت متخصصانی مسلط به مطالب علمی و قادر به انجام پژوهش در رشته مربوطه می‌ باشد تا با بکارگیری روشهای پیشرفته تحقیق و درمان در این رشته آگاهی، کارآیی و مهارت علمی و عملی بالاتری را جهت آموزش، پژوهش بدست آورند.طول دوره تحصیل در این مقطع 4 الی 5 سال است.برای آگاهی از شرایط دکتری بدون آزمون کلیک کنید.

 • مرحله آموزشی : طول دوره تحصیل در این مرحله آموزشی 2 تا 5 نیمسال تحصیلی است و در این مرحله دروس به دو صورت اجباری( 10 واحد ) و اختیاری(27 واحد) ارائه می شود. (دانشجویان با توجه به پایان نامه و نظر استاد راهنما ملزم به گذراندن 10 یا 11 واحد از واحدهای اختیاری می باشند).
 • مرحله پژوهشی :دوره پژوهشی 24 واحد درسی را در برمی گیرد که دانشجویان موظفند پس از قبولی در امتحان جامع، حداکثر تا یک نیمسال تحصیلی موضوع پایان نامه خود را با موافقت استاد راهنما مشخص و پس از تصویب شورای تحصیلات تکمیلی مرحله پژوهشی را آغاز کنند.

بازار کار رشته فیزیوتراپی به چه صورت است؟

در صورتی که قصد تحصیل در رشته فیزیوتراپی را دارید لازم است پیش از انتخاب رشته در رابطه با بازار کار و فرصت های شغلی این رشته آگاهی های لازم را بدست آورید که البته ما به شما در رابطه با بازار کار این رشته توضیح خواهیم داد.رشته فیزیوتراپی تقریبا از بازار کار مناسبی برخوردار است و  درصد بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته جذب بازار کار می شوند و با بیکاری مواجه نخواهند شد.همچنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها، درمانگاه ها ، مراکز بهداشت هلال احمر و … استخدام و مشغول به کار شوند. ضمن اینکه امکان تاسیس کلینیک تخصصی و خصوصی فیزیوتراپی برای فارغ التحصیلان این رشته (البته در صورت داشتن سابقه لازم) نیز وجود خواهد داشت. اما تأسیس مؤسسات فیزیوتراپی چه شرایطی دارد؟ 1- تابعیت جمهوری اسلامی ایران 2- نداشتن سوء پیشینه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر و همچنین دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی 1) تخصص طب فیزیکی و توان بخشی   2) PhD فیزیوتراپی   3) کارشناسی ارشد فیزیوتراپی  4) کارشناس فیزیوتراپی از شرایط تاسیس موسسات فیزیوتراپی خواهد بود.

کدام دانشگاه ها در رشته فیزیوتراپی دانشجو می پذیرند؟

 • دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 • دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته فیزیوتراپی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ نظر

 1. سلام
  من کارمندم و حدود ۳۸ سال سن دارم اگه الان برای این رشته هدفگذاری کنم معقول هست یا نه
  چند سال طول میکشه وارد بازار کار بشم

  • با سلام
   جهت استخدام با مدرک کارشناسی رشته ی فیزیوتراپی در مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها، درمانگاه ها ، مراکز بهداشت هلال احمر ۳۰ و تا ۳۵ سال می باشد.

 2. با سلام..من دبیر تربیت بدنی و فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیانم
  من اگه دوباره تو کنکور شرکت کنم و فیزیو روزانه قبول شم باید شهریه بدم؟

  • با سلام . ضوابط دانشگاه فرهنگیان مانند ضوابط دوره های روزانه میباشد و شما در صورت قبولی رشته مد نظر در دوره های روزانه مشمول شهریه دوره شبانه خواهید شد .

 3. سلام با چه رتبه ای تو منطقه ۳ می توان فیزیوتراپی تبریز یا شیراز رو بیاریم آیا بازار کارش در ۶ سال آینده خوبه؟ امسال میرم یازدهم و تو دروس تخصصی سطح خوبی دارم بنظرتون رشته درکل برای شرایط من چجوریه؟

 4. با سلام
  میخواستم بدونم رتبه مورد نیاز برای پردیس دانشگاهی رشته فیزیوتراپی چنده خیلی ممنون میشم

  • باسلام
   باتوجه به قبولی های سال گذشته در رشته فیزیوتراپی، رتبه مجاز در روزانه تقریبا ۲۷۰۰ الی ۳۱۰۰ و رتبه در پردیس های خودگردان تقریبا ۳۵۰۰ ابلی ۳۸۰۰ می باشد که البته قابل ذکر است که ظرفیت دانشگاه در پذیرش دانشجو از عوامل مهم می باشد.

 5. سلام می خواستم بدونم با رتبه ۳۰۰۰ منطقه ۱ احتمال قبولی این رشته در روزانه سراسر کشور هست؟

 6. سلام من کنکور ریاضی دادم . میخواستم بدونم میشه رشته فیزیوتراپی رو تو دانشگاه ازاد یا سراسری خوند و برای مطب زدن باید تا چه مقطعی این رشته رو ادامه داد?

  • با سلام برای این رشته فقط با آزمون سراسری تجربی امکان تحصیل دارد . بعد از گذراندن مقطع ارشد و دوره آموزی میتوانید برای دریافت مجوز اقدام کنید.

 7. سلام. با سن ۳۲ اگه بخوام فیزیوتراپی بخونم و ۳۶ فارق التحصیل بشم. آیا شرایطی برای کار واسم وجود داره؟ با توجه به اینکه هزینه تاسیس کلینیک رو هم ندارم و استخدامی هم که به احتمال زیاد نمیتونم شرکت کنم

  • سلام همانطور که خودتان فرموندید شرایط شما برای ورود به بازار کار کمی دشوار میباشد. اگر میخواهید وارد این رشته بشوید توصیه میکنم هدفتان را روی تاسیس کلینیک قرار دهید

 8. سلام. من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی هوافضا هستم و پس از اتمام خدمت در مهر سال گذشته و شروع مطالعه، امسال در آزمون سراسری گروه تجربی شرکت کردم با حدود درصدها (عمومی: ادبیات ۶۵ عربی ۵۵ دینی ۶۰ زبان ۸۰ و تخصصی: زمین ۰ زیست ۵۰ ریاضی ۵۰ فیزیک ۳۰ شیمی ۲۰) چقدر احتمال داره این رشته رو که از نظر بازار کار شرایط مساعدی داره رو در مشهد قبول شم؟
  از اون مهمتر سطح دروس اجازه کار و کسب درآمد در کنار تحصیل رو میده؟ چون باید شهریه بدم. اصلااز نظر اقتصادی صرف میکنه حدود ۴۰ میلیون برای تحصیل در این رشته هزینه کنم؟ امکان شرکت مجدد در سال آینده رو هم دارم.

  ممنون از اطلاعات مفیدی که در تارنما بارگذاری کردید.

 9. سلام؛آیا از رشته ی ریاضی میشه وارد این رشته شد؟

 10. آیا بدون کنکور هم می شود در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه ثبت نام کرد؟

 11. سلام
  سابقه ی کاری مورد نیاز چند سال هست حدودا برای داشتن کلینیک یا مطب

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید