جمعه , ۲ فروردین ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / معرفی رشته ها / بازار کار رشته میکروبیولوژی

بازار کار رشته میکروبیولوژی

معرفی و بررسی بازار کار رشته میکروبیولوژی

بازار کار رشته میکروبیولوژی
بازار کار رشته میکروبیولوژی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته میکروبیولوژی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

اگر علاقه مند به تحصیل در رشته میکروبیولوژی هستید می توانید با مطالعه این مقاله از تمامی اطلاعات مرتبط با این رشته مطلع شوید.در ابتدا برای آشنایی با این رشته لازم است بدانید که ” میکروبیولوژی “ پایه‌ و اساس‌ بسیاری‌ از علوم‌ از جمله بیوشیمی‌، بیوتکنولوژی‌، ژنتیک‌ و پزشکی‌ می باشد که در تشخیص بیماری ها نقش مهمی دارد. در واقع این رشته با هدف شناسایی جانداران میکروسکوپی و مسائل مختلف مربوط به زندگی آن ها ایجاد شده است که البته گاهی اوقات میکروبیولوژی را با عنوان زیست شناسی سلولی مولکولی نام می برند که همین امر باعث می شود عده ای داوطلبان گمان کنند رشته میکروبیولوژی همان رشته علوم سلولی مولکولی است.اما توجه داشته باشید که علم میکروبیولوژی مادر علوم سلولی مولکولی است. ضمن اینکه علوم سلولی مولکولی فعالیت های درونی میکروب ها را مورد بررسی قرار می دهند در صورتی که در علم میکروبیولوژی تأثیرات بیرونی میکروارگانیسم ها مورد مطالعه قرار می گیرد.توجه داشته باشید که کسب درصد بالا در درس زیست‌ شناسی برای قبولی در این رشته بسیار موثر است.رشته میکروبیولوژی شامل گرایش هایی چون میکروبیولوژی پزشکی،میکروبیولوژی غذایی، میکروبیولوژی صنعتی می باشد که در قسمت زیر به ارائه توضیحات مختصری از هر یک از آنها پرداخته ایم.

میکروبیولوژی پزشکی بررسی میکروب های بیماری زا برای انسان در حوزه مربوط به این گرایش است.
میکروبیولوژی غذایی  تولید مواد غذایی به کمک میکروب ها در حوزه مربوط به این گرایش است.
میکروبیولوژی صنعتی استفاده از میکروب های مفید در تولید مواد صنعتی مانند اسیدها، کودها، در رفع آلودگی های محیط زیست، در شناسایی آفات گیاهی و راه های مقابله با آن ها، در استخراج فلزات سنگین، در تصفیه نفت و … در حوزه مربوط به این گرایش است.

میکروبیولوژیست ها چه وظایفی دارند؟ میکروبیولوژیست ها وظایف گوناگونی را بر عهده دارند اما از جمله وظایف میکروبیولوژیست ها می توانیم به شناسایی انواع میکروب ها جهت کنترل بیماری های عفونی، کنترل کیفیت مواد غذایی و استفاده بهینه و مناسب از میکروارگانیسم‌ها در تولید مواد غذایی جدید و بهینه کردن مواد غذایی موجود از طریق انجام آزمایش ها و پژوهش های مختلف، استفاده از میکروارگانیسم ها برای کنترل آلودگی های محیط زیست و شیوع مواد سمی از طریق انجام آزمایش های مختلف و … اشاره کنیم. رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی در مجموع 135 واحد درسی را در بر می گیرد که در جدول زیر دروس مقطع کارشناسی میکروبیولوژی را در اختیارتان قرار داده ایم.در صورت تمایل می توانید برای مشاوره در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری با ما تماس بگیرید.

دروس مقطع کارشناسی رشته میکروبیولوژی

دروس عمومی

مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ و تمدن اسلامی – آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی 1 و 2

دروس تخصصی

میکروبیولوژی محیطی و آزمایشگاه – باکتری شناسی 2 و آزمایشگاه – قارچ شناسی و آزمایشگاه – میکروبیولوژی صنعتی و آزمایشگاه – بیوشیمی فیزیک – مبانی فیزیولوژی گیاهی و آزمایشگاه – ایمونولوژی و آزمایشگاه – تکامل –  ژنتیک 2 و آزمایشگاه – میکروبیولوژی 1 و آزمایشگاه – بیوفیزیک – شیمی عمومی و آزمایشگاه – زیست گیاهی و آزمایشگاه – فیزیک و آزمایشگاه – بیوشیمی 2 و آزمایشگاه – زیست شناسی جانوری و ازمایشگاه – زبان تخصصی – باکتری شناسی و آزمایشگاه – میکروبیولوژی غذایی و آزمایشگاه – پروتوزئولوژی – دروس اختیاری – زیست شناسی مولکولی – ویروس شناسی – زیست شناسی پرتوی – ژنتیک 1 و آزمایشگاه  مبانی فیزیولوژی جانوری و آزمایشگاه – میکروبیولوژی 2 و آزمایشگاه – اکولوژی عمومی – ریاضی عمومی – شیمی آلی و آزمایشگاه – بیوشیمی 1 و آزمایشگاه – آمار زیستی – زیست شناسی سلولی و آزمایشگاه

 

ادامه تحصیل در رشته میکروبیولوژی تا چه مقطعی امکان پذیر است؟

در ایران امکان تحصیل در رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی و دکتری وجود دارد.رشته میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد شامل 28 واحد درسی است که 12 واحد درسی آن مربوط به دروس اجباری، 8 واحد مربوط به دروس اختیاری و 8 واحد هم به پایان نامه اختصاص دارد.1)گرایش ژنتیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی 2)گرایش میکروبیولوژی در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی 3)گرایش بیوشیمی در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی 4)گرایش بیوفیزیک در کارشناسی ارشد زیست شناسی- علوم سلولی و مولکولی 5)کارشناسی ارشد زیست فناوری (بیوتکنولوژی) – گرایش میکروبی 6) گرایش زیست فناوری دریا در کارشناسی ارشد زیست شناسی – علوم سلولی و مولکولی از جمله گرایش های ارشد این رشته می باشند.ضمن اینکه “زیست شناسی – میکروبیولوژی” هم گرایش مربوط به مقطع دکتری در این رشته می باشد.

فرصت‌های شغلی رشته‌ میکروبیولوژی

اگر قصد تحصیل در رشته میکروبیولوژی را دارید در رابطه با فرصت های شغلی رشته میکروبیولوژی لازم است بدانید که بخش اصلی کار دانشجویان میکروبیولوژی مربوط به آزمایشگاه‌ هاست . فارغ التحصیلان این رشته (میکروبیولوژیست ها) می توانند در سازمان های حوزه بهداشت و درمان، پژوهشگاه های نفت، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها،بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، محیط زیست، تهیه‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ و  … مشغول به کار شوند و به عنوان کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی، پژوهشگر،کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی،کارشناس آزمایشگاه واکسن و سرم و کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی به فعالیت بپردازند.

کدام دانشگاه ها در رشته میکروبیولوژی دانشجو می پذیرند؟

دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید چمران

دانشگاه مازندران

دانشگاه اصفهان

دانشگاه الزهرا

دانشگاه ملایر

دانشگاه مراغه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته میکروبیولوژی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ نظر

 1. سلام بازار کار رشته میکروبیولوژی بهتره یا رشته مهندسی پزشکی؟؟؟
  ممنون میشم از راهنماییتون

 2. سلام خسته نباشین من میخواستم میکرو بیولوژی بخونم .میتونم مجوز ازمایشگاه بگیرم؟در چه صورتی میتونم

  • با سلام
   جهت تاسیس آزماشگاه با دارا بودن یکى از مدارک تحصیلی، دکتراى تخصصى آسیب‏ شناسى بالینى یا تشریحى (یا هر دو) – دکتراى تخصصى تک رشته ه‏اى بالینى (بیوشیمى بالینى، هماتولوژى بالینى، باکتریولوژى بالینى و…). – دکتراى تخصصى علوم آزمایشگاهى. – دکتراى حرفه ‏اى علوم آزمایشگاهى. میتوانید برای تاسیس اقدام نمایید.

 3. سلام خسته نباشید ببخشید کسی که رشته میکروبولوژیو هست میتونه ارشد علوم آزمایشگاه قبول بشه؟

  • با سلام
   بله ، شما میتوانید با شرکت در آزمون وزارت بهداشت برای مقطع ارشد در گرایشهای علوم آزمایشگاهی شرکت نمایید.

 4. میخواستم بپرسم من اگه علوم ازمایشگاه بخونم میتونم بعدابه پرستاری تغییررشته بدم یانه واگه میشه شرایطش چجوریه

  • با سلام.
   اگر مد نظر شما این است که، کاردانی علوم آزمایشگاهی بگبربد، و برای مقطع کارشناسی ناپیوسته وارد رشته پرستاری شوید، این حالت امکان پذیر نخواهد بود. همچنین اگر مد نظر شما شرکت در مقطع ارشد برای رشته پرستاری باشد، این حالت هم امکانپذیر نخواهد بود. لازم به ذکر است، شما فقط در یک صورت میتوانید تغییر رشته انجام دهید،که حداقل (یک ششم) و حداکثر (دو سوم) واحدهای دوره را گذرانده باشید. نمره آزمون شما از نمره پایین ترین فرد پذیرفته شده در سهمیه و رشته مورد تقاضا درهمان سال کمتر نباشد.و در صورت موافقت دانشگاه میتوانید تغییر رشته انجام دهید.

 5. من شنییدم ازرشته های نامربوط‌واردعلوم ازمایشگاه میشن وهمین باعث شده که بازارکارعلوم ازمایشگاه افت شدیدی داشته باشع ایااین درسته

  • سلام با توجه به مزایای فارغ التحصیلان این رشته و اولویت مراجع استخدامی برای جذب فارغ التحصیلان رشته علوم ازمایشگاهی بازارکار برای این رشته مطلوب میباشد .

 6. سلام من ازادمیکروبیولوژی شهرخودم مشهدقبول شدم اماالان توتکمیل ظرفیت علوم ازمایشگاه چالوس قبول شدم نمیدونم همین میکروبخونم یابرم چالوس .چون خیلی هزینه میکنم میخواستم ببینم ارزش داره یانه

  • باسلام
   با نظر به اینکه رشته علوم آزمایشگاهی یکی از شاخه‎های رشته علوم پزشکی است و فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در آزمایشگاه‎ها مشغول به کار شوند و این امکان برای فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی فراهم نمی‎باشد و رشته علوم آزمایشگاهی کاربردی‌تر و تخصصی‌تر از رشته‌ میکروبیلوژی است و همچنین دارای دوره کارآموزی نیز می‌باشد. و با توجه به این توضیحات توصیه ما به شما انتخاب رشته علوم آزمایشگاهی است.

 7. من آزاد قبول شدم این رشته رو..بعضیا نوشتید خوبه بعضیا راضی نبودید..نمیدونم ایا ارزش،داره من که میخوام کلی هزینه کنم بخونمش لاقل بدونم با لیسانس میشه کار پیدا کرد یا نه؟

  • باسلام، بازارکار رشته ی میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد بهتر می باشدو همچنین کسانی که فارغ التحصیل این رشته (میکروبیولوژیست ها) هستند،می تواننددر آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها در سازمان های بهداشت و درمان،،بخش های تحقیقاتی صنایع غذایی و دارویی، ، محیط زیست،کشاورزی،پژوهشگاه های نفت، تهیه‌ لوازم‌ آزمایشگاهی‌ و … مشغول به کار شوند.

 8. سلام تازه کنکور دادم میکروبیولوژی ومندسی صنایع قبول شدم به نضرتون کدوم خوبه؟ و من شنیدم در رشته میکرو آزاد اگه تا دکترام بخونی مجوز زدن آزمایشگاه نمیدن؟ لطفا راهنمایی کنید

  • سلام . باتوجه به قبولی شما در این دورشته بهتراست در مرحله ی اول به علاقه ی خودوبعد به اینده ی شغلی انها توجه کنیددرضمن بازار کار رشته ی میکروبیولوژی درچند سال اخیراشباع شده است .

 9. سلام .مرسی از توضیحات خوبتون. میخواستم بپرسم بازار کار میکروبیولوژی بهتره یا مهندسی پزشکی؟ ؟؟؟

  • با سلام . با توجه به قبولی شما در این دو درس شما باید در وهله نخست به علاقه خود و بعد از آن به آینده شغلی آنها توجه نمایید و این در صورتی میباشد که رشته ی مهندسی پزشکی رشته ایی میباشد که در این دو الی سه سال بازارکار خوبی را تشکیل داده است و در ضمن رشته میکروبیولوژی نیز رشته بدی نیست ولی تاحدودی از لحاظ بازارکار مناسب نمیباشد .

 10. ببخشید من دانشگاه آزاد میکروبیولوژی قبول شدم.بازار کار داره که برم و بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 11. با سلام…من این رشته رو در دانشگاه آزاد قبول شدم ولی تردید دارم که برم یا سال دیگه بخونم…با توجه به بازتر کارش در ایران ادامه بدم یا نه؟؟

 12. میشه جواب بدین مهمه
  بین زیست سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی آزاد کدوم؟
  میشه بگید با کدوم مجوز آزمایشگاه میدن؟

 13. سلام. …من رشته میکروبیولوژی روزانه شهید بهشتی تهران قبول شدم. …به نظر شما بعد از تحصیل. امکان جذب شدن توو خارج از ایران چقدره؟ ؟؟و این رشته زیر نظر وزارت علومه یا بهداشت؟ ؟؟؟

 14. سلام ببخشید میخواستم بدونم می ارزه میکروبیولوژی دانشگاه آزاد خوند اصلا بازار کار داره؟

  • باسلام
   رشته میکروبیولوژی تقریبا رشته ای جدید می باشد و مدتی زمان می برد تا به صورت اساسی جایگاه خاصی پیدا کند اما فارغ التحصیلان رشته میکروبیولوژی می توانند در آزمایشگاه های تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

 15. سلام من دانشجوی ترم ۶ کارشناسی میکروبیولوژی هستم میخاستم بپرسم که از بین سه رشته ایمنی میکروب پزشکی و سم شناسی کدومش با توجه به پایه ی من از نظر اینده شغلی و بازار کار مناسب تره و وضعیت پذیرش بین این سه رشته به چه صورته و شانس قبولی در بین کدوم یک با توجه با تقاضاها بیشتره
  با تشکر از توجهتون

 16. سلام دوستان.من میخام رشته میکروبیولوژی بخونم چون نسبت به بقیه رشته ها بازار کارش بهتره.رتبه کنکورم اصلا خوب نیس.آیا درسته که نمیشه با لیسانس این رشته سرکار رفت؟و اینکه با فوق لیسانس یا دکترای این رشته میتونم ازمایشگاه تاسیس کنم؟

 17. بادکتری بیوشیمی با میکروب دانشگاازادمیتونم ازمایشگا بزنم

 18. سلام و خسته نباشید.من ترم ۱ میکروبیولوژی هستم ولی چون بازار کار نداره و پولساز نیست احساس میکنم دارم زندگیمو خراب میکنم و احساس میکنم رشته ی خیلی بیخودیه‌.خیلی به داروسازی علاقه دارم دلم میخواد انصراف بدم اما از یه طرف محرومیت سال دیگه نمیذاره اینکارو بکنم.واقعا نمیدونم چیکار باید بکنم…اشتباهم این بود انتخاب رشته کردم

  • میکروبیولوژی رشته خیلی خوب و پر بازار کاریه درکشورهای خارجی جز ایران اما تو ایران پارتی حرف اولو میزنه اگه میتونی ارشد وازرت بهداشتو کنکورشو شرکت کنی ک قبول شدن تو گرایش هاش بازارکار خوبی تقریبا برخورداره اما اگه فقط لیسانس باشه واقعا نمیتونی کار پیدا کنی من از خیلیها خودم پرسیدم و هیچکس از این رشته راضی نیس خیلیا پشیمونن مرحرومیت کنکور میتونی با رفتن ب سازمان سنجش و ی ایمیل و مطرح کردن مشکلت برای انصراف رفع کنی ک برا منو یک بار رفع کردن درصورتیکه دلیلت منطقی باشه اگه میتونی واقعا کنکور شرکت کن ی رشته خوب برو ک لاااقل برا فوق دیپلمش کار باشه مثل علوم ازمایشگاهی ولی متاسفانه کنکور سراسری هم خالی از خیلی چیزا نیس ک قبول شدن توشو خیلی سخت میکنه

   • ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین نمیدونم این رشته رو انتخاب کنم یانه بعد میشه بگید برای دانشگاه های روزانه باید چه رتبه ایی داشته باشیم؟

 19. آیا این امکان هست ک
  لیسانس میکروبیولوژی داشته باشیم و بخوایم ارشد رو تو رشته ی هماتولوژی یا جنین شناسی بگذرونیم؟

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید