پنج شنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / کنکور / برنامه ریزی کنکور تجربی 98

برنامه ریزی کنکور تجربی 98

برنامه ریزی کنکور تجربی 98
برنامه ریزی کنکور تجربی 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور تجربی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

به طو کلی داوطلبان کنکور سراسری تجربی  شامل دو دسته کلی می باشند. دسته اول داوطلبانی هستند که طی سال های گذشته در کنکور شرکت کرده اند ولی در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود پذیرفته نشده اند و خواهان ثبت نام مجدد در کنکور سراسری می باشند و دسته دوم داوطلبانی هستند که برای بار اول متقاضی شرکت در کنکور سراسری می باشند و تجربه  ای در زمینه روش های مطالعه دروس و  برنامه ریزی درسی  ندارند. به جرات می توان می گفت که هر دو دسته از داوطلبان دارای یک ویژگی مشترک می باشند و آن نا آگاهی از برنامه ریزی نتیجه بخش و اصولی می باشد. برای موفقیت در کنکور سراسری، فاکتورهای مختلفی نقش دارند از جمله انتخاب منابع کمک آموزشی موثر، شرکت در کلاس ها و دوره های آموزشی خصوصی، شرکت در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزار می شود و مواردی از این قبیل. ولی به کارگیری همه ی این موارد در صورتی نتیجه بخش خواهد بود، که بر پایه یک برنامه ریزی دقیق و منظم هدایت شود.  یک داوطلب کنکور تجربی باید بسیار هوشمندانه و با دقت بالا برای تمام فعالیت های درسی و غیردرسی خود برنامه ریزی نماید زیرا برنامه ریزی درست علاوه بر آن که بازدهی مطالعه را افزایش می دهد، این اطمینان خاطر را به داوطلب می دهد که به تمام فعالیت هایش رسیدگی خواهد کرد و در واقع با برنامه ریزی درست و رسیدگی به تمام فعالیت ها، ذهن دانش آموز در هنگام مطالعه، عاری از هرگونه مسائل متفرفه می شود. بدون شک همه ی می دانیم رشته تجربی از بیشترین داوطلبان کنکور سراسری برخوردار است زیرا که این رشته زمینه ورود به رشته های پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی را فراهم می سازد. بنابراین کسانی موفق ترند که علاوه بر داشتن اراده و تلاش بسیار زیاد، با برنامه ریزی درست، مطالعه مستمر داشته باشند تا بهترین نتیجه را در کنکور سراسری کسب نمایند. در ادامه مطلب به اصلی ترین و کاربردی ترین نکات برنامه ریزی کنکور تجربی پراخته ایم که توصیه می شود با دقت مطالعه نمائید. همچنین شما می توانید برای دریافت برنامه ریزی کنکور و مشاوره کنکور 98  با مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس بگیرید تا راهنمائی های لازم را از مشاوران مجرب دریافت نمائید.

برنامه ریزی برای کنکور، اصول و قواعد خاصی دارد که اگر در برنامه ریزی درسی این اصول رعایت نشود، بازدهی موثر را نخواهد داشت.

برنامه ریزی کنکور تجربی 98

برای اینکه برنام ریزی بیشترین بازدهی را داشته باشد باید شامل ویژگی  هایی باشد تا با دنبال کردن آن برنامه بتوان به نتیجه دلخواه رسید. از جمله این ویزگی ها عبارتند از :

 1. اختصاصی بودن برنامه ریزی: برنامه ریزی هر فرد باید فقط منحصر به خود او باشد زیرا که هرکس دارای استعداد ها و توانایی های مختص به خود می باشد و نقاط و ضعف و قوت افراد با یکدیگر متفاوت می باشد. برای مثال داوطلبی در درس شیمی قوی است و داوطلب دیگر در درس زیست شناسی، پس نمی توان برای هر دو این داوطلب یک برنامه ریزی ثابت را پیشنهاد کرد .
 2. قابل اجرا بودن برنامه ریزی: بسیاری از داوطلبان از همان روز های اول، ساعت مطالعه بالا را در نظر می گیرند و پس از چند روز مطالعه، خسته و بی انگیزه می شوند. برای شروع مطالعه در روز های اول، ساعت مطالعه در روز را در حد توانایی خود در نظر بگیرید و به مرور زمان به ساعت مطالعه خود بیافزایید. به عبارت دیگر آهسته و پیوسته حرکت کنید.
 3. هدف دار بودن برنامه ریزی: همه ی شما داوطلبان حتما از مطالعه خود هدفی دارید ولی باید متناسب با هدف خود مطالعه کنید برای مثال اگر تحصیل در رشته های پزشکی هدف شما می باشد باید به همان نسبت تلاش خود را افزایش دهید.
 4. متنوع بودن برنامه ریزی: برای برنامه ی روزانه خود حداقل مطالعه 3 الی 4 درس را بگنجانید و تمام روز را فقط به یک درس اخنصاص ندهید. همچنین حتما سعی کنید مطالعه دروس عمومی و اختصاصی به صورت یکی در میان باشد تا ذهنتان آمادگی دریافت مطالب جدید را داشته باشد.
 5. قابل ارزیابی بودن برنامه ریزی: برنامه ریزی باید به گونه ای باشد که متوجه پیشرفت ها و پسرفت های خود بشوید و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید.
 6. مکتوب بودن برنامه ریزی: همه ی شما می دانید که نمی توان برای چند هفته یا حتی چند ماه مطالعه، به صورت ذهنی برنامه ریزی کرد. بنابراین برنامه ریزی باید به صورت مکتوب و بر روی کاغذ نوشته شود و در مقابلتان باشد.

چگونه برنامه ریزی انجام دهیم

پس از رعایت تمامی موارد بالا، سوالی که برای داوطلبان ایجاد می شود این است که اصلا چگونه برنامه ریزی انجام دهیم ؟ ساعات مطالعه خود را چگونه بین دروس مختلف تقسیم کنیم؟ و سوالاتی از این قبیل. برای  برنامه ریزی کنکور تجربی باید به ترتیب مراحل زیر طی نمود:

 اولین قدم: تعیین وقت آزاد

اولین قدم برای برای برنامه ریزی کنکور 98 ، تعیین ساعات خالی در روز می باشد که برای این منظور باید به مدت چند روز تمام فعالیت های خود را یادداشت کنید. برای مثال در شبانه روز چند ساعت به خواب اختصاص می دهید؟ چند ساعت از زمان خود را  به تماشای تلویزیون یا صرف مجازی می کنید؟ و … پس از چند روز که تمام فعالیت های خود را یاداشت کردید، متوجه زمان آزاد خود برای مطالعه خواهید شد و اگر وقت آزادتان خیلی کم باشد باید به مرور زمان، بر آن بیافزایید.

دومین قدم : شناخت دروس مطالعاتی

در کنکور تجربی با دو دسته از سوالات اختصاصی و عمومی روبرو هستیم که اطلاع از بوجه بندی و ضرایب دروس، برای برنامه ریزی بسیار مهم است. زیرا قطع به یقین مطالعه دروسی که دارای ضریب بالاتری هستند، باید بیشتر از سایر دروس باشد. هم چنین مباحثی  که سوالات بیشتری را در کنکور به خود اختصاص می دهند، بایستی بیشتر تمرین و مرور شوند.

بودجه بندی درس ادبیات در کنکور تجربی
مبحث  تعداد سوالات
قرلبت معنایی 9
تاریخ ادبیات 3
نگارش و دستور زبان 5
واژگان 3
املا 2
آرایه ها 3
بودجه بندی درس عربی در کنکور تجربی

مبحث تعداد سوالات 
ترجمه و تعریب 8
درک مطلب 4
تشکیل  2
تحلیل صرفی 3
قواعد 8
بودجه بندی درس دین و زندگی در کنکور تجربی

مبحث  تعداد سوالات
سال دوم  9
سال سوم  9
سال چهارم 7
بودجه بندی درس زبان انگلیسی در کنکور تجربی

مبحث تعدا سوالات
واژگان 8
گرامر 4
درک مطلب 1
reading 5
cloze Test 8
بودجه بندی درس شیمی در کنکور تجربی
تعداد سوالات مبحث تعداد سوالات مبحث
ساختار اتم 2 ترمودینامیک 4
خواص تناوبی 2 محلول ها 4
ترکیبهای یونی 2 سینتیک شیمیایی 2
پیوند کوالانسی 3 تعتدل شیمیایی 3
ترکیب آلی 2 اسید و باز 4
استوکیومتری 5 الکتروشیمی 2
بودجه بندی درس فیزیک در کنکور تجربی
مبحث تعداد سوالات مبحث تعداد سوالات
نور هندسی 3 دینامیک  2
انرژی 1_0 خازن و الکتریسته ساکن 3
نوسان، موج مکانیکی، صوت 5 مغناطیس و القا 2
مدار الکتریکی 3 بردار 1_0
حرکت شناسی 3 کار و انرژی  1
گرما و قانون گازها 3 فیزیک اتمی 3
فشار و ویژگی های ماده 1 موج های الکترومغناطیسی 1
بودجه بندی درس زیست شناسی در کنکور تجربی
مبحث تعداد سوالات مبحث تعداد سوالات
مولکول زیستی 1 ژنتیک و خواستگاه آن 3
سفری به درون سلول 1 تولید مثل گیاهان 1
سفری در دنیای جانداران 1 رشد و نمو در گیاهان 1
گوارش 2_1 تولید مثل و رشد و نمو در جانوران 2
تبادل گاز ها 2_1 پروتئین سازی 2
گردش مواد 3 تکنولوژی زیستی  1_0
تنظیم محیط داخلی و دفع مواد زائد  1_0 پیدایش و گسترش زندگی 1
حرکت  2 تغییر و تحول گونه ها 1
ایمنی بدن 1 ژنتیک جمعیت 5
دستگاه عصبی 2 پویایی جمعیت 1_0
حواس  3_2 رفتار شناسی 1
هورمون ها و دستگاه برون ریز 2 شارش 3
ماده ژنتیک ویروس و باکتری  2
کروموزوم و میتوز 1 آغازیان 3
میوز و تولید مثل جنسی 1_0 قارچ ها 1
بودجه بندی درس ریاضی در کنکور تجربی
مبحث تعداد سوالات مبحث تعداد سوالات
مشتق و کاربرد آن 4 مقاطع مخروطی  2
هندسه 1 4 مثلثات 3_2
حد و پیوستگی 2 معادله مثلثاتی 1_0
مجانب 1_0 لگاریتم و تابع نمایی 1_2
تابع 3 تصاعد و دنباله 1_2
معادله و نامعادله 1 انتگرال 2
آمار 2 دستگاه معادلات و معادله خط 1_0
احتمال 3 معادله درجه 2 1_0
آنالیز ترکیبی 1_0 ماتریس 1
رشد و زوال 1_0 تابع جز صحیح 1_0

در جدول های بالا به طور کامل بودجه بندی تمام دروس کنکور تجربی آورده شده. به هیچ عنوان مباحثی که تعداد سوالات کمتری از کنکور را شامل می شوند را، حذف نکنید و حتی الامکان مطالعه تمام مباحث را در برنامه ریزی خود بگنجانید ولی  برای مباحثی که تعداد سوالات بیشتری را شامل می شوند، وقت بیشتری صرف کنید. برای اطلاع از ضریب دروس در زیرگروه های مختلف تجربی، جدول زیر را مشاهده نمائید. 

ردیف نام درس ضریب زیر گروه یک ضریب زیرگروه دو ضریب زیرگروه سه ضریب زیرگروه چهار ضریب زیرگروه پنج
1 معارف اسلامی 3 3 3 3 3
2 ادبیات فارسی 4 4 4 4 4
3 زبان عربی 2 2 2 2 2
4 زبان انگلیسی 2 2 2 2 2
5 زیست شناسی 4 4 2 2 2
6 شیمی 3 4 2 2 2
7 فیزیک 2 2 2 3 2
8 ریاضی 2 3 3 4 3
9 زمین شناسی 0 1 4 1 1

سومین قدم: تعیین حجم مطالعاتی دروس

برنامه ریزی باید از مقیاس های بزرگ شروع شود و به تدریج بر مقیاس های کوچک طبقه بندی گردد. برای مثال شما می خواهید یکی از کتاب زیست شناسی را در طول یکسال 4 بار مرور کنید. برای اینکار باید کل حجم کتاب را بر تعداد ماه های سال تقسیم کنید تا مشخص شود که هر ماه باید چه حجمی از کتاب را مطالعه کنید تا بتوانید 4 بار مرور آن را انجام دهید و سپس حجم مطالعاتی ماهانه را بر تعداد هفته های هر ماه تقسیم می کنیم و همینطور حجم مطالعه هفتگی را بر تعداد روز های هفته. با این روش شما آسوده خاطر هستید که حتما به مطالعه تمام دروس خواهید رسید.

توصیه های کنکوری

 • فقط با یک برنامه ریزی پیش بروید و خود را درگیر برنامه ریزی های متعدد نکنید زیرا در این صورت ذهن شما آشفته می شود و به هیچ کدام از برنامه ها نیز نخواهید رسید.
 • واقع بینانه و برحسب توان خود برنامه ریزی کنید و ساعات مطالعه خود را به مرور افزیش دهید.
 • مطالعه دروسی را که نقاط ضعف شما محسوب می شود، در ساعاتی از روز قرار دهید که مغزتان بیشترین بازدهی را دارد.
 • در رابطه با منابع کمک آموزشی حتی الامکان سعی کنید از چند منبع بودن دوری کنید و برای هر کدام از دروس خود یک منبع کمک آموزشی تهیه کنید.

برای اطلاع از بهترین بهترین منابع کنکور تجربی بر روی لینک کلیک نمائید.

 • مطالعه دروس اخنصاصی و دارای ضریب بالا را در اولویت قرار دهید ولی به این صورت نباشد که نسبت به دروس عمومی کم توجه باشید. رعایت اعتدال در مطالعه دروس عمومی و اخنصاصی را حتما مد نظر قرار دهید.
 • بی وقفه مطالعه نکنید و پس از هر 1/15 مطالعه، 15 دقیقه استراحت کنید.
 • به ساعت خواب خود بسیار اهمیت دهید زیرا کم بود خواب سبب ضعف هوشیاری می شود بنابراین حداقل 6 و حداکثر 8 ساعت در روز را به خواب اختصاص دهید.
 • برای دریافت راهنمائی های بیشتر با مشاوره تحصیلیایران مشاوره  تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور تجربی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره