یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / برنامه ریزی کنکور ریاضی 98

برنامه ریزی کنکور ریاضی 98

برنامه ریزی کنکور ریاضی 98
برنامه ریزی کنکور ریاضی 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور ریاضی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

کنکور سراسری ریاضی یکی از  5 گروه  آزمایشی کنکور سراسری می باشد و با شرکت در کنکور سراسری این گروه آزمایشی، زمینه تحصیل در رشته های پرطرفدار فنی و مهندسی فراهم می شود. در حال حاضر داوطلبان کنکور ریاضی از و دسته کلی تشکیل شده اند. دسته اول که داوطلبان بیشتری را به خود اختصاص می دهند، دانش آموزان  فارغ التحصیل سال دوازدهم هستند که برای بار اول در کنکور شرکت می کنند و تجربه ای در زمینه های روش مطالعه کنکوری و برنامه ریزی کنکوری ندارند. و دسته دوم داوطلبانی هستند که در سال های گذشته در کنکور سراسری شرکت کرده اند، و خواهان ثبت نام مجدد کنکور سراسری می باشند تا برای بار مجدد، شانس پذیرش خود را در رشته مورد علاقه امتحان کنند. همه ی شما می دانید که پذیرش در رشته های مهندسی دانشگاه معتبر کشور، کار چندان آسانی نمی باشد و علاوه بر اراده و تلاش زیاد، نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیق و اصولی می باشد تا با دنبال کردن این برنامه ریزی، به نتیجه دلخواه رسید. برای موفقیت در کنکور، عوامل بسیاری مانند منابع کمک آموزشی کنکوری، دی وی دی های کمک آموزشی کنکوری، ثبت نام کلاس های آموزشی خصوصی و … نقش دارند ولی استفاده از تمام این موارد در صورتی نتیجه بخش خواهد بود، که در کنار یک برنامه ریزی دقیق منسجم، به کار گرفته شوند. در واقع برنامه ریزی به تمام فعالیت های درسی و غیر درسی داوطلب نظم می دهد و سبب تمرکز ذهن، در هنگام مطالعه می شود. بسیاری از داوطلبان کنکر ریاضی اطلاعی از روش  برنامه ریزی درسی ندارند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم  هر آنچه که لازم است در ارتباط با برنامه ریزی بدانید، در این مطلب بگنجانیم که توصیه می شود با دقت و تا انتها مطالعه نمائید.

ابتدای شروع واحدها و بعد از استراحت، حتما حدود 10 دقیقه را به مرور قسمت های قبلی درسی که قرار است در آن واحد بخوانبد، اختصاص دهید.

مشاوره کنکور ریاضی

کنکور ریاضی شامل دو دفترچه سوال اختصاصی و عمومی می باشد که نوع و تعداد سوالات به شرح زیر می باشد:

دفترچه سوالات عمومی کنکور ریاضی
نام درس  تعدا سوالات  از شماره تا شماره
زبان و ادبیات فارسی 25 1 25
زبان عربی 25 26 50
معارف اسلامی 25 51 75
زبان انگلیسی 25 76 100

 

دفترچه سوالات اختصاصی کنکور ریاضی
نام درس تعداد سوالات از شماره تا شماره
ریاضیات 55 101 155
فیزیک 45 156 200
شیمی 35 201 235

همانطور که مشاهده می کنید کنکور ریاضی، از 100 سوال عمومی و 135 سوال اختصاصی تشکیل شده است و داوطلب 250 دقیقه زمان دارد تا به این سوالات پاسخ دهد. اطلاع از روش مطالعه هر کدام از دروس،بودجه بندی دروس، ضرایب دروس و… برای پاسخگوئی به سوالات، بسیار کمک کننده است.

روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور ریاضی

روش مطالعه درس ریاضی

نیازی به ذکر این موضوع نیست که درس ریاضی مهم ترین درس کنکور ریاضی می باشد و با توجه به اینکه بیشترین سوالات را به خود اختصاص داده است، باید بیش از دروس دیگر مورد توجه قرار بگیرد و همه ی داوطلبان باید روش مطالعه این درس را فرا بگیرند. اولین منبع مطالعه درس ریاضی کنکور 98 ، کتاب درسی می باشد. در واقع باید پس از تسلط بر کتاب درسی و حل مسائل به صورت تشریحی، به سراغ منابع کمک آموزشی برود. در مطالعه درس ریاضی دو فاکتور سرعت و دقت عمل بسیار نقش دارند یعنی داوطلبان باید پس از مطالعه مباحث، به سراغ تست زنی بروند و سرعت عمل خود را با حل و تمرین تست های بسیار، افزایش دهند. در واقع درس ریاضی، درسی نیست که به صورت تشریحی مطالعه شود بلکه نیازمند حل تمرین و تست های بسیار زیاد می باشد تا سرعت عمل داوطلب، بالا برود و به مرور زمان و با یادگیری نکات تستی، تسلط داوطلب بر مباحث افزایش  یابد. بنابراین شرط موفقیت درپاسخگوئی به سوالات ریاضی، حل تمرین و تست های مختلف می باشد. برای درس ریاضی نمی توان ساعت مطالعه مشخص در نظر گرفت زیرا سطح یادگیری و توانمدی داوطلبان با یکدیگر متفاوت است، ولی حتما مطالعه درس ریاضی را، در تمام برنامه ریزی روزانه خود بگنجانید. همچنین سعی کنید مباحثی که سوالات بیشتری از کنکور  را پوشش می دهد، مطالعه و تمرین بیشتری داشته باشید.

روش مطالعه درس فیزیک

بعد از درس ریاضی، درس فیزیک مهم ترین مبحث کنکور ریاضی می باشد و برای بسیاری از داوطلبان حل مسائل فیزیک، کار دشواری می باشد. در حالی که با رعایت چند نکته، می توان به تسلط لازم در این درس رسید. اگر دانش آموز هستید، حتما قبل از رفتن به کلاس، مطالبی را که قرار است تدریس شود را به صورت روزنامه وار، پیش خوانی کنید. زیرا این روش در یادگیری شما، بسیار موثر می باشد. پس از یادگیری مبحث، باید تمام سوالات و مثال های کتاب درسی را به صورت تشریحی حل کنید تا تسلط لازم را به دست آورید و سپس برای حل تست اقدام نمائید. حل تست های کنکور سراسری سال های گذشته بسیار کمک کننده است زیرا با توجه به بررسی هایی که در سال های گذشته انجام گرفته است، شیوه طراحی سوالات درس فیزیک در کنکور ریاضی، تقریبا مشابه می باشد. در درس فیزیک نیز مانند درس ریاضی باید با حل تست های متنوع و متعدد، با نوع سوالات آشنا شد و تسلط لازم را کسب کرد. در واقع شما باید به قدری تست کار کرده باشید که با دیدن سوال، درجه دشواری یا آسانی آن را تخمین بزنید و به سرعت راه حل مسئله را، برروی کاغذ پیاده کنید.

روش مطالعه شیمی در کنکور ریاضی

شیمی از آن دسته درس هایی است که بسیاری از داوطلبان کنکور ریاضی، از مطالعه  آن امتناع می کنند در حالی که این درس 35 سوال کنکور ریاضی را به خود اختصاص می دهد و برای پذیرش در برخی از رشته های کنکور ریاضی، باید درصد خوبی را در این درس کسب کرد. بنابراین حتما در برنامه ریزی هفتگی خود، زمانی را برای این درس اختصاص دهید. کتب شیمی شامل دو بخش حفظیاتی و محاسباتی می باشد و در کنکور ریاضی، از هر دو بخش سوال طراحی می شود. در مطالعه درس شیمی رعایت چند نکته ضروری است که عبارتند از:

 • برای یادگیری اکثر مباحث شیمی، نیازمند تسلط بر جدول مندلیف می باشید. بنابراین حتما جزئیات مربوط به این جدول از جمله عدد اتمی، عدد جرمی و …این جدول را حفظ نمائید.
 • برای مطالعه  مباحث مفهومی درس شیمی، ابتدا باید بر تمام مطالب و مثال هایکتاب درسی تسلط یافت، و سپس به سراغ حل تست رفت.
 • از شکل  ها و نمودار های کتاب درسی، سوالات متنوعی در کنکور مطرح می شود بنابراین باید به صورت دقیق تمام شکل های کتاب درسی را بررسی نمائید.
 • برای حل تست های محاسباتی کنکور سراسری، نیازمن تمرین و حل تست بسیار زیاد می باشید تا با نوع سوالات آشنا شوید و در صورتی که با یک تست شیمی برخورد کردید، سریعا راه حل آن به ذهنتان خطور کند.

نکات کلی در رابطه با مطالعه دروس

 • حتما برای همه دروس خود خلاصه نویسی انجام دهید. در واقع پس از مطالعه و حل تست، از نکات مهم و کاربردی یادداشت برداری کنید.
 • حاشیه نویسی برای تمام دروس را حتما مدنظر قرار دهید.زیرا مطالعه مطالب حاشیه نویسی، سبب بازگردانی مطالب خوانده شده می شود.
 • برای هرکدام از دروس، فقط یک منبع تست تهیه کنید و با خرید کتاب های متعدد، ذهن خود را درگیر نکنید. توصیه می شود کتابی که تهیه می کنید، در برگیرنده تست های کنکور سراسری و تست های تالیفی باشد.

برای اطلاع از بهترین منابع کنکور ریاضی  بر روی لینک کلیک نمائید.

بودجه بندی دروس در کنکور ریاضی 

یکی از مهم ترین مواردی که باید در  برنامه ریزی کنکور ریاضی، مدنظر قرار بگیرد اطلاع از بودجه بندی مباحث است. که در جدول های زیر به آن شاره شده است.

بودجه بندی درس ادبیات در کنکور تجربی
مبحث  تعداد سوالات
تاریخ ادبیات 3
قرابت معنایی 9
آرایه ها 3
واژگان 3
املا 2
نگارش و دستور زبان 5
بودجه بندی درس عربی در کنکور تجربی
مبحث تعداد سوالات 
قواعد 8
درک مطلب 4
تحلیل صرفی 2
تشکیل 3
ترجمه و تعریب 8
بودجه بندی درس دین و زندگی در کنکور تجربی
مبحث  تعداد سوالات
سال دوم  9
سال سوم  9
سال چهارم 7
بودجه بندی درس زبان انگلیسی در کنکور تجربی
مبحث تعدا سوالات
cloze Test 8
گرامر 4
درک مطلب 1
reading 5
واژگان 8

درس ریاضی

دیفرانسیل و ریاضیات پایه ریاضیات گسسته و جبرو احتمال و آمار و مدلسازی
نام مبحث تعداد سوالات نام مبحث تعداد سوالات
دنباله گراف  1
حدو پیوستگی 3 نظریه اعداد 3
مشتق و کاربرد آن 4 ترکیبات 1
انتگرال 6 احتمال 4
تابع 2 استدلال ریاضی 2
الگو و دنباله 2 مجموعه ها، ضرب دکارتی و رابطه 2
توابع خاص و نامعادله آمار و مدل سازی 2
توابع نمایی و لگاریتم 1 آنالیز ترکیبی
محاسبا جبری، معادلات و نامعادلات 4
مثلثات 3
هندسه تحلیلی هندسه پایه
نام مبحث تعداد سوالات نام مبحث  تعداد سوالات
خط و صفحه 1 استدلال در هندسه 1
مقاطع مخروطی2 2 مساحت و قضیه فیثاغورس 1
ماتریس و دترمینان 3 تشابه 1
دستگاه های معادله خطی 1 دایره 1
بردار 1 تبدیل ها 1
هندسه فضایی 3

درس فیزیک

فیزیک پایه فیزیک پیش دانشگاهی
نام مبحث تعداد سوالات نام مبحث تعداد سوالات
نور هندسی 4 حرکت شناسی 4
فیزیک و اندازه گیری دینامیک  5
کار و انرژی نوسان 3
ویژگی های ماده 1 موج های مکانیکی 2
گرما و قانون گازها 4 صون 2
ترمودینامیک 3 موج های الکترومغناطیسی 2
الکتریسته ساکن 4 فیزیک اتمی 2
جریان الکتریکی  3 فیزیک حالت جامد 1
مغناطیس و القا 4 فیزیک هسته ای 1

درس شیمی

نام مبحث  تعداد سوالات نام مبحث تعداد سوالات
ساختار اتم 2 ترمودینامیک 4
جدول تناوبی عنصر ها 3 محلول ها 4
ترکیب های یونی 1 تعادل شیمیایی 2
ترکیب های کوالانسی 3 سینتیک 3
ترکیب های آلی 2 اسید و باز 4
استو کیومتری 4 الکتروشیمی 3

ضریب دروس در زیر گروه های کنکور ریاضی

برای  برنامه ریزی کنکور ریاضی، باید ضرایب دروس را در زیرگروه های مختلف در نظر بگیرید تا برنامه ریزی خود را، بر اساس آن انجام دهید.

ردیف نام درس ضریب زیرگروه 1 ضریب زیرگروه 2 ضریب زیرگروه 3
1 زبان و ادبیات فارسی 4 4 4
2 زبان عربی 2 2 2
3 زبان انگلیسی 2 2 2
4 معارف اسلامی 3 3 3
5 ریاضی 4 4 3
6 فیزیک 3 3 2
7 شیمی 2 3 3

نکاتی در رابطه با برنامه ریزی

 • برنامه ریزی را واقع بینانه و در حد توانمندی خود انجام دهید. اشتباهی که بسیاری از داوطلبان مرتکب می شوند، از همان روز های اول که مطالعه می کنند، ساعت مطالعه بالا در در نظر می گیرند که این موضوع باعث می شود که پس از چند روز مطالعه، خسته و بی انگیزه شوند. بنابراین سعی شود در روز های اول مطالعه، ساعت مطالعه پائین را در نظر بگیرید و به مرور زمان، بر آن بیافزایید.
 • برای خود فقط یک برنامه ریزی داشته باشید و خود را درگیر چند برنامه نکنید زیرا در این صورت به هیچ کدام از برنامه ها نخواهید رسید.
 • در انتخاب منابع کمک آموزشی دقت بسیار را داشته باشید  و سعی کنید که برای هر درس حداکثر 2 منبع کمک آموزشی تهیه نمائید زیرا منابع کمک آموزشی متعدد فقط ذهن شما را آشفته می کند.
 • برنامه ریزی شما باید قابل ارزیابی باشد تا متوجه پیشرفت و پسرفت خود شوید برای این منظور می توانید در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزارمی شود، شرکت نمائید.
 • فقط با یک برنامه ریزی پیش بروید و خود را درگیر برنامه ریزی های متعدد نکنید زیرا در این صورت ذهن شما آشفته می شود و به هیچ کدام از برنامه ها نیز نخواهید رسید.
 • واقع بینانه و برحسب توان خود برنامه ریزی کنید و ساعات مطالعه خود را به مرور افزیش دهید.
 • مطالعه دروسی را که نقاط ضعف شما محسوب می شود، در ساعاتی از روز قرار دهید که مغزتان بیشترین بازدهی را دارد.
 • در رابطه با منابع کمک آموزشی حتی الامکان سعی کنید از چند منبع بودن دوری کنید و برای هر کدام از دروس خود یک منبع کمک آموزشی تهیه کنید.

برای اطلاع از بهترین بهترین منابع کنکور ریاضی بر روی لینک کلیک نمائید.

برای دریافت  مشاوره تحصیلی کنکور  و برنامه ریزی کنکور 98  با مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره  تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور ریاضی 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

 1. Avatar

  زمان مصاحبه رشته نیمه متمرکزبهداشت خانواده کی اعلام میشه؟

دریافت مشاوره