تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / برنامه ریزی کنکور 98

برنامه ریزی کنکور 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

این روزها برای داوطلبان کنکور سراسری 98 روزهای حساس و سرنوشت سازی است که به دلیل آشنا نبودن اکثر داوطلبان با اصول برنامه ریزی و مطالعه صحیح، به روزهایی پر از استرس و نگرانی تبدیل شده است. ولی با مطالعه این مقاله خواهید دانست که به سادگی می توان از سد کنکور گذشت و غولی که از کنکور در ذهن خود ساخته اید، در برابر تلاش و اراده شما بسیار حقیر است و با یک برنامه ریزی منسجم و مطالعه اصولی به راحتی می توانید در کنکور 98 به موفقیت برسید. درضمن قبل از پرداختن به موضوع اصلی ( برنامه ریزی کنکور  98 ) پیشنهاد می کنیم در ابتدا تمامی افکار منفی خود در رابطه با کنکور را که طی سال های قبل در ذهنتان پرورش یافته از خودتان دور کنید و با انگیزه و اراده بیشتر به مطالعه این مقاله بپردازید و پس از یادگیری تکنیک های برنامه ریزی که در این مقاله ارائه داده ایم، یک برنامه ریزی اصولی انجام دهید و با خیالی آسوده خود را بر روی صندلی دانشگاه و رشته مورد علاقه خود تصور کنید.

به احتمال زیاد برگزاری کنکور سراسری 98 در دو قالب نظام جدید و نظام قدیم برگزار خواهد شد.

تعیین هدف در برنامه ریزی کنکور 98

حتما می دانید که برای قبولی در هر رشته ای به رتبه خاصی نیاز است. بنابراین قبل از نوشتن برنامه باید هدفتان را تعیین کنید و مشخص کنید که برای رسیدن به هدفتان حاضرید چه سختی هایی را تحمل کنید؟ چرا که تعیین هدف شور و اشتیاق درس خواندن را دوچندان می کند و هر چه هدفتان بزرگتر باشد تلاشتان نیز به همان اندازه بیشتر خواهد شد ولی اگر هدفتان از درس خواندن صرفا گرفتن مدرک باشد شور و اشتیاقی برای درس خواندن نخواهید داشت. نکته مهمی که لازم در این قسمت ذکر کنیم این است که حتما هدف خود را بر روی کاغذ بنویسید و هر چند وقت یک بار به آن نگاه کنید تا با یادآوری هدفتان انگیزه مجدد برای ادامه مسیر پیدا کنید و از درس خواندن خسته نشوید.

ویژگی های یک برنامه ریزی مطلوب برای کنکور 98

برای یک برنامه ریزی اصولی باید نکات مهمی در برنامه ریزی لحاظ شود. در این قسمت قصد داریم به طور مفصل به این نکات بپردازیم :

برنامه ریزی فردی

ممکن است شما هم با مشاورانی برخورد کرده باشید که به تمام دانش آموزان و داوطلبان کنکور یک برنامه از پیش نوشته شده را ارائه می دهند در صورتی که این کار اشتباه است زیرا استعداد و توانایی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. مثلا ممکن است شما در روز توانایی 10 ساعت مطالعه را داشته باشد ولی دوست شما نتواند بیش از 5 ساعت مطالعه مفید داشته باشد پس ارائه یک برنامه یکسان به دو نفر کار اشتباهی است. پس از قبل از نوشتن برنامه این نکته را مد نظر قرار دهید که برنامه ریزی یک امر مهم و اختصاصی است و باید برنامه را بر اساس توانایی و استعداد خود بنویسید.

مراحل برنامه ریزی

برای نوشتن برنامه ایده آل کنکوری باید در ابتدا به بودجه بندی دروس توجه کنید و یک برنامه ریزی کلی انجام دهید. یعنی مشخص کنید که مثلا قرار است در تابستان 97 دروس دوم و سوم دبیرستان را مظالعه کنید. سپس مشخص کنید که قرار است در این 3 ماه چند درس اختصاصی و عمومی را مطالعه کنید. سپس یک برنامه ریزی ماهانه بنویسید. یعنی مشخص کنید که مثلا باید در یک ماه آینده یک سوم دروس اختصاصی و عمومی را مطالعه کنید. سپس یک برنامه ریزی هفتگی انجام دهید. مثلا اگر شما داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی هستید در برنامه ریزی هفتگی خود بنویسید که روز شنبه باید 3 ساعت را به مطالعه درس اول زیست شناسی سال دوم دبیرستان، 1 ساعت و نیم را به درس اول زبان انگلیسی سال دوم دبیرستان و 2 ساعت را به درس اول ریاضی سال سوم دبیرستان اختصاص دهید. و همینطور برنامه روز های یکشنبه، دوشنبه و … را بنویسید. در واقع برای رسیدن به برنامه ماهانه خود باید چهار برنامه هفتگی بنویسید به طوری که در پایان هفته چهارم به هدف خود در برنامه ریزی ماهانه برسید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که چهار برنامه را نباید اول هر ماه بنویسید بلکه در ابتدا برنامه هفته اول را بنویسید و پس از اتمام هفته اول برنامه هفته دوم را بنویسید. برای آشنایی شما با نحوه نوشتن برنامه یک نمونه از برنامه ریزی هفتگی را در ادامه قرار می دهیم.

نمونه جدول برنامه ریزی هفتگی برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی
شنبه زیست دوم دبیرستان (فصل اول)
3 ساعت
فیزیک دوم دبیرستان (فصل اول)
1/5 ساعت
دین و زندگی سوم دبیرستان (فصل اول)
1 ساعت
زبان انگلیسی دوم دبیرستان (گرامر و لغات درس اول)
1/5 ساعت
10 تست زیست شناسی و 10 تست فیزیک
یکشنبه شیمی سوم دبیرستان (استوکیومتری)
2 ساعت
عربی دوم دبیرستان (قواعد و لغات درس اول)
1/5 ساعت
ریاضی دوم دبیرستان (الگو و دنباله)
2/5 ساعت
ادبیات فارسی سوم دبیرستان (درس اول)
1 ساعت
5 تست زیست شناسی، 10 تست ریاضی، 10 تست شیمی
دوشنبه زیست دوم دبیرستان
(فصل دوم)
2 ساعت
فیزیک دوم دبیرستان
(فصل دوم)
2 ساعت
دین و زندگی دوم
(درس دوم و سوم)
2 ساعت
زبان انگلیسی دوم
(لغات درس 2)
1 ساعت
10 تست ریاضی، 10 تست عربی
سه شنبه شیمی سوم
(استوکیومتری)
3 ساعت
زبان انگلیسی دوم
(گرامر درس 2)
1 ساعت
ریاضی دوم
(معادله و نامعادله)
2 ساعت
ادبیات فارسی دوم (لغات و بیاموزیم 2)
1 ساعت
10 تست شیمی، 5 تست فیزیک، 10 تست دینی
چهارشنبه زیست دوم دبیرستان
(فصل دوم)
2 ساعت
دین و زندگی دوم
(درس چهارم)
1 ساعت
فیزیک دوم دبیرستان
(فصل سوم)
2/5 ساعت
عربی دوم دبیرستان (لغات و قواع درس2)
1/5 ساعت
10 تست زیست، 10 تست ادبیات، 5 تست ریاضی
پنجشنبه شیمی دوم
(فصل 1)
2 ساعت
ریاضی دوم
(تابع)
2 ساعت
زبان انگلیسی دوم (لغات و گرامر درس 3)
1/5 ساعت
ادبیات فارسی دوم
( درس 3 و 4 )
1/5 ساعت
5 تست زیست، 5 تست فیزیک، 10 تست دینی
جمعه مرور نکات یادداشت شده در طی هفته

در برنامه ریزی خود هیچگاه در یک روز همه دروس را به دروس اختصاصی و یا عمومی اختصاص ندهید بلکه در برنامه ریزی روزانه خود هم دروس اختصاصی و هم عمومی را بگنجانید و هیچگاه دو دورس عمومی و یا اختصاصی را پشت سر هم نخوانید مثلا اگر قرار است در یک روز دروس ریاضی، شیمی، عربی و ادبیات بخوانید پس از درس ریاضی یک درس عمومی و پس از آن یک درس اختصاصی و سپس یک درس عمومی بخوانید. نکته مهم دیگر اینکه هیچوقت دروس شبیه به هم مثل ریاضی، فیزیک – عربی، زبان انگلیسی را در یک روز نخوانید.

روش مطالعه کنکوری

 1. حاشیه نویسی : حاشیه نویسی جهت درک عمیق مطالب نیست ولی می تواند برای مرور مطالب و نکاتی که از اهمیت چندانی برخوردار نیستند اما خواندن آنها الزامی است مورد استفاده قرار بگیرد.
 2. خلاصه نویسی :  ابتدا مطلب و یا درس مورد نظر را مطالعه و به درستی درک کنید سپس آنها را یادداشت کنید. بهترین کار این است که بعد از درک مطلب، نکات و کلمات کلیدی و مهم را یادداشت کنید. * کلمات کلیدی کوتاه ترین، بهترین و پر معنی ترین کلمه است که با دیدن آن مفهوم جمله برایتان تداعی می شود. * خلاصه نویسی هنگام مرور دروس بسیار به کارتان خواهد آمد.
 3. تست زنی : پیشنهاد می کنیم بلافاصله پس از مطالعه‌ ی دروس اختصاصی تست بزنید ولی برای دروس عمومی حتما 24 تا 48 ساعت پس از مطالعه، تست بزنید.
 4. مکان مطالعه : تغییر مکان در هنگام درس خواندن می تواند موجب بر هم خوردن تمرکز شود. بنابراین بهتر است جای آرام و مشخصی برای مطالعه در نظر بگیرید.

در صورت تمایل جهت گرفتن یک برنامه مطلوب و کارشناسی شده با توجه به توانایی های شخصتان می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه ریزی کنکور 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ نظر

 1. Avatar

  سلام، نحوه رتبه دادن به داوطلب های نظام قدیم چجوریه؟
  تاثیر معدل هم دارن؟
  تاثیر معدل برای از سوم دبیرستانه یا پیش دانشگاهی؟

 2. Avatar

  سلام از کجا میشه فهمید تاثیر نمره درس تو کنکور مثبته یا منفی؟!؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام. معمولا در خود کارنامه اولیه کنکور شما ثبت می شود، که تاثیر معدل شما مثبت یا منفی یا فاقد تاثیر بوده است .

 3. Avatar

  سلام
  وقتتون بخیر
  من دیپلم ریاضی دارم
  معدلم هم پایینه
  حدودا ۱۲
  الان میخام کنکور تجربی امتحان بدم
  تاثیر معدل برای من چطوریه؟
  اصلا شانسی برای پزشکی دارم؟

 4. Avatar

  سلام
  من نظام قدیم هستم و معدل سال سوم من۱۸/۴۸هست همه درسا بالای ۱۹ بجز شیمی و فیزیک که۱۷ هست و زمین که۱۶هست! البته من داروسازی نمیخوام پس زمین برام مهم نیست…هدفم دندون پزشکی گیلان هست .
  باتوجه به این قانون های عجیب و غریب !به نظرتون من ترمیم معدل کنم؟ من واقعا حوصله تشریحی امتحان دادن رو ندارم و وقتش رو هم ندارم…
  به نظرتون باتوجه به اعتراضات شدید ممکنه این قانون رو لغو کنن؟
  ممنون.

  • Avatar

   سلام
   شما برای پذیرش در رشته ی دندون پزشکی باید حتما در آزمون سراسری شرکت کنید.در آزمون سراسری یک بحثی وجود به عنوان تاثیر معدل که از امسال این تاثیر به ۳۰ درصد رسیده است.معدل شما نمره ی خوبی است و در آزمون سراسری تاثیر مثبتی در رتبه ی شما خواهد داشت و نیازی به ترمیم معدل نیست.

 5. Avatar

  بنظر شما اینکه مطابق بودجه بندی یک ازمون خاص درس بخونیم ، خوب و مفیده؟

  • ایران مشاوره

   سلام درس خواندن و قدرت درک موضوعات مختلف در اشخاص به صورت های متفاوت است و شیوه ی درس خواندن و قدرت درک شما میتواند در گرفتن رتبه و تراز کاملا موثر باشد و بودجه بندی میتواند به شما کمک کند البته این در صورتی است که شما با این شیوه ی درس خواندن بتوانید ارتباط برقرار کنید و لازم نداشته باشید هر موضوعی را از پایه و به صورت کلی بررسی کنید.

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99