تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / تغییرات کتاب درسی کنکور سراسری 1400

تغییرات کتاب درسی کنکور سراسری 1400

تغییرات کتاب های درسی کنکور 1400
تغییرات کتاب درسی کنکور سراسری 1400

با برگزاری و اعلام نتایج کنکور سراسری در کشور، ممکن است تعدادی از شرکت کنندگان نتیجه دلخواهی را به دست نیاورده باشند و یا حتی ممکن است ترجیح عده ای دیگر شرکت دوباره در کنکور و تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر باشد. در نتیجه با توجه به این که هر ساله تغییراتی در کتاب های دروس عمومی و اختصاصی تمامی رشته های دوره دوم متوسطه ایجاد می شود، آگاهی از این امر می تواند برای تمامی متقاضیان در راستای کسب رتبه قبولی کنکور دارای اهمیت ویژه ای باشد.

در نحوه طراحی سوالات کنکور 1400، کتاب های درسی پایه دوازدهم سال ۹۹، پایه یازدهم سال ۹۸ و پایه دهم سال ۹۷ در تمامی گروه های آزمایشی ملاک عمل خواهد بود. بنابراین لازم است داوطلبان پس از بررسی تغییرات اعمال شده نسبت به تهیه منابع کنکور 1400 و کتاب تست اقدام نمایند.

با توجه به این که کتب درسی دانش آموزان منبع طراحی سوالات کنکور سراسری می باشند، آگاهی از آخرین تغییرات کتاب های درسی در کسب نتیجه مطلوب بسیار حائز اهمیت است.

تغییرات کتاب های دروس عمومی کنکور 1400

دروس عمومی برای تمامی گروه های آزمایشی شامل دین و زندگی، عربی، ادبیات و زبان انگلیسی است و سوالات این بخش از لحاظ محتوا برای هیچ یک از گروه های آزمایشی با یکدیگر نخواهند داشت. البته داوطلبان می توانند برای مطالعه درس زبان انگلیسی از چاپ سال گذشته به علت عدم تغییر در محتوای آن استفاده نمایند.

در جداول زیر، تغییرات ایجاد شده در سه درس دین و زندگی، عربی و ادبیات را بررسی خواهیم کرد. یادآور می شویم که چنانچه داوطلبان آشنایی لازم با نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری را داشته باشند، می توانند با تسلط بهتر بر مفاهیم از عهده تست های مطرح شده برآیند.

تغییرات کتاب درسی ادبیات و زبان فارسی
فارسی (3)
درس 1: صفحه 15 ، قسمت قلمرو زبانی شماره 5 در سال قبل مبحث حذف و انواع آن بررسی شده بود اما در کتاب جدید تنها چند نمونه از حذف معنایی و لغوی را از دانش آموز خواسته است.
درس 3: صفحه 28 در قسمت قلمرو ادبی، شماره 1 بیت ( نشاط غربت از دل کی برد حب وطن بیرون به تخت مصرم اما جای در بیت الحزن دارم ) جایگزین بیت بدین شکسته بیت الحزن که می‌آرد نشان یوسف دل از چه زنخدانش؟ شده است.
درس 4: صفحه 127 قسمت قلمرو ادبی، شماره 3 جابه جایی بیت شعر ز نیرنگ هوا و از فریب آز خاقانی دلت خلد است خالی ساز از طاووس و شیطانش با طاووس باغ قدسم، نی بوم این خرابه آن جاست جلوه‌ گاهم، این جا چه کار دارم؟ ایجاد شده است.
تغییرات واژه نامه
صفحه 166: زیر واژه (خمار: می فروش) واژه (دار ملک: سرزمین) اضافه شده است.
صفحه ۱۶۸ : واژه (عطا : بخشش، دهش) به واژه (عطا دادن: بخشش، بخشیدن) تغییر کرده است.
صفحه ۱۶۸ : واژه (حسب: برابر ، اندازه، برطبق) به واژه (برحسب: مطابق، طبق) تغییر کرده است.
صفحه ۱۷۲ : در واژه (اندیشه: بدگمانی، اندوه، ترس، اضطراب و فکر) کلمه (بدگمانی) حذف شده است.
تغییرات کتاب درسی عربی
 عربی، زبان قرآن (3)
صفحه ۱۵: اضافه شدن دو کلمه مقابل با معنی به پاورقی: ۱. تَـمنی: آرزو داشت «مضارع: یَتَمـنی» ۲. فریسه: شکار «جمع: فَرائس»
صفحه ۱۹: خط اول تصحیح کلمه (إلیها) به (إلیه)
صفحه ۳۱: تغییرات عبارت ۱ و ۲ و تغییرات پاورقی
 بخش معجم از انتهای کتاب عربی حذف شده است.
تغییرات کتاب درسی دین و زندگی
دین و زندگی (3)
درس 5: صفحه ۵۲ در سوالات این صفحه تغییراتی به وجود آمده است.
درس 5: صفحه ۵۵ بالای صفحه معنی آیه ( إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا ) اضافه شده است.
درس 6: صفحه ۶۵ بخش تدبر در قرآن آیه ( وَلَا یَحْسَبَنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا أَنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ خَیْرٌ لِّأَنفُسِهِمْ إِنَّمَا نُمْلِی لَهُمْ لِیَزْدَادُوا إِثْمًا وَلَهُمْ ) حذف شده است.
در درس 6: صفحه ۷۲، بعد از پارگراف اول قسمتی از دعای جوشن کبیر با ترجمه اضافه شده است.
درس 6: صفحه ۷۳، حدیثی از امام صادق حذف شده است.
درس 7: صفحه ۸۴، در بخش حیله های شیطانی به موارد ذکر شده تیتر نیز اضافه شده است.
درس 7: صفحه ۸۵ ، دو بیت از اوسعید ابوالخیر اضافه شده است: ( باز آ هر آنچه هستی بازآ گر کافر و گبر و بت‌پرستی باز آ )
درس 10: صفحه ۱۲۷، در پاورقی سه تمدن آمده است (تمدن اول قبل از میلاد حضرت مسیح و…) این سه تمدن در چاپ های قبلی در متن کتاب بوده است. همچنین بخش برداشت از آخر درس دهم حذف شده است.

تغییرات کتاب های دروس اختصاصی کنکور 1400

همان طور که می دانید، دروس اختصاصی در هر گروه آزمایشی متفاوت و مختص همان است. در ادامه قصد داریم به تفکیک گروه های آزمایشی، تغییرات ایجاد شده در هر یک از دروس تخصصی را مورد بررسی قرار دهیم.

گروه آزمایشی تجربی

در گروه آزمایشی تجربی در مفاهیم دروس ریاضی و فیزیک تغییراتی حاصل نشده است. همچنین تغییرات در کتاب شیمی عمدتا در حد ویرایش و اصلاحات آزمایش ها بوده و تغییر خاصی ایجاد نشده است، بنابراین داوطلبان می توانند از چاپ قبلی این کتاب ها نیز جهت کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون استفاده نمایند.

در درس زیست شناسی بخش عمده ای از تغییرات در رابطه واژگان می باشد که از معادل فارسی به جای کلمات استفاده شده است. داوطلبان باید برای رسیدن به موفقیت با داشتن برنامه ریزی کنکور تجربی متناسب با توانمندی ها و نیاز خود برای حضور در این رقابت آماده شوند.

تغییرات کتاب زیست شناسی کنکور 1400
زیست شناسی (1)
حذف بخشی از صفحه 11 / تغییر بخشی از صفحه 21 / اضافه شدن بخشی به صفحه 41 / اضافه شدن بخشی به صفحه 54 / تغییر اعداد جدول صفحه 62 / تغییر بخشی از صفحه 64 / تغییر بخشی از صفحه 65 / حذف بخشی از صفحه 66 / حذف بخشی از صفحه 67 / تغییر بخشی از صفحه 70 / اضافه شدن بخشی به صفحه 76 / اضافه شدن بخشی به صفحه 89
زیست شناسی (2)
اضافه شدن بخشی به صفحه 3 / اضافه شدن بخشی به صفحه 4 / حذف بخشی از صفحه 5 و تغییر شکل 7 در قسمت پ و ت / حذف اضافه در صفحه 10/ حذف بخشی از صفحه 12 / حذف بخشی از صفحه 13 / تغییر شکل 19 در صفحه 15 / اضافه شدن بخشی به صفحه 18 / تغییر بخشی از صفحه 20 /تغییر توضیحات شکل در صفحه 20 / تغییراتی در شکل و متن صفحه 22 / تغییر و حذف بخشی از صفحه 23 / تغییراتی در صفحه 25 / تغییر بخشی از صفحه 28 / تغییر بخشی از صفحه 29 / حذف بخش هایی از صفحه 31 / حذف بخشی از صفحه 32 / حذف بخشی از صفحه 33 / تغییر و اضافه شدن بخشی به صفحه 34 / تغییراتی در صفحه 39 / تغییراتی در صفحه 40 / عدم طرح سوال از جدول صفحه 40 / تغییر بخشی از صفحه 49 / حذف بخشی از صفحه 55 / تغییراتی در صفحه 62 / تغییر بخشی از صفحه 67 / تغییراتی در صفحه 70 / تغییر بخشی از صفحه 71 / تغییراتی در صفحه 71 / تغییراتی در صفحه 73 / تغییر و حذف در صفحه 80 / حذف تاثیر محتوای ژنی در کاریوتیپ صفحه 81 / توجه به تغییر شکل 3 در صفحه 81 / اضافه شدن بخشی به صفحه 83 / توجه به تغییر کلمه همانند سازی در صفحه 83 / تغییراتی در صفحه 84 / تغییرات مهمی در صفحه 85 / حذف بخشی از صفحه 86 / تغییر در شکل صفحه 88 / تغییر کلمه هم ساخت به همتا در صفحه 91 / تغییراتی در صفحه 93 / تغییراتی در صفحه 95 / حذف بخشی از صفحه 96 / تغییر در فعالیت صفحه 101 / تغییر و حذفیاتی در صفحه 104 / حذف نمودارهای صفحه 105 / حذفیاتی در صفحه 106 / تغییراتی در صفحه 108 / تغییر بخشی از صفحه 112 / تغییراتی در صفحه 113 / حذف بخشی از صفحه 115 / تغییراتی در صفحه 116 / حذف بخشی از صفحه 118 / اضافه شدن بخشی به صفحه 124 / اضافه شدن بخشی به صفحه 126 / تغییر در صفح 128 / تغییراتی در صفحه 130 / تغییر بخشی از صفحه 131 / تغییراتی در صفحه 131 / اضافه شدن بخشی به صفحه 135 / تغییراتی در شکل صفحه 140
زیست شناسی (3)
تغییر بخشی از صفحه 11 / تغییراتی در صفحه 12 / تغییر بخشی از صفحه 13 / تغییر بخشی از صفحه 17 / تغییر بخشی از صفحه 35 / تغییر بخشی از صفحه 49 / حذف بخشی از صفحه 59 / اضافه شدن بخشی به صفحه 64 / اضافه شدن بخشی به صفحه 78 / تغییر بخشی از صفحه 92 / اضافه شدن بخشی به صفحه 97 / تغییر بخشی از صفحه 105

گروه آزمایشی ریاضی

در این گروه آزمایشی، تغییرات درس ریاضی پایه، حسابان، هندسه و گسسته در حد تغییر اعداد و کلمات می باشد. همچین تغییرات درس شیمی در حد ویرایش و اصلاحات آزمایش ها بوده و در محتوای درس فیزیک نیز تغییراتی ایجاد نشده است. لذا داوطلبان می توانند با خیال آسوده با برنامه ریزی کنکور ریاضی و استفاده از منابع چاپ سال گذشته در کنار بهترین منابع کنکور ریاضی به خوبی از عهده پاسخ به سوالات کنکور برآیند.

گروه آزمایشی انسانی

در گروه آزمایشی انسانی در دروس ریاضی، اقتصاد و همچنین تاریخ و جغرافیا هیچ تغییری ایجاد نشده اما در کتاب جامعه شناسی پایه دهم یک درس حذف شده و تعداد دروس از 15 به 14 درس تغییر یافته است. همچنین درس جامعه شناسی پایه یازدهم و دوازدهم و دروس منطق، فلسفه و روانشناسی تغییرات جزئی داشته اند. در این گروه آزمایشی نیز داشتن برنامه ریزی کنکور انسانی و استفاده از بهترین منابع کنکور انسانی برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، در نحوه طراحی سوالات کنکور صرفا کتب درسی دوره دوم متوسطه مورد توجه طراحان قرار می گیرند. در نتیجه متقاضیان شرکت در کنکور سراسری با بررسی تغییرات کتاب های درسی، داشتن یک برنامه ریزی درسی خوب و مفید، استفاده از دی وی دی های کنکور و همچنین انتخاب بهترین منابع کنکور می توانند آمادگی لازم جهت تسلط بر مباحث مربوطه را برای حضور در جلسه کنکور به دست آورند.

 

سوالات متداول

1- تغییرات کتاب های دروس عمومی کنکور 1400 در گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی به چه صورت است؟

در درس زبان انگلیسی داوطلبان می توانند از کتاب چاپ قبل استفاده کنند اما مطابق با جدول ذکر شده در این مقاله، دروس دین و زندگی، ادبیات و عربی دستخوش تغییراتی شده اند.

2- تغییرات دروس اختصاصی کنکور 1400 در گروه آزمایشی تجربی به چه صورت است؟

متقاضیان می توانند از منابع چاپ سال گذشته دروس فیزیک، ریاضی و شیمی استفاده کنند اما درس زیست شناسی بر اساس جدول ارائه شده در مقاله حاضر تغییراتی داشته است.

3- تغییرات دروس اختصاصی کنکور 1400 در گروه های آزمایشی ریاضی و انسانی چگونه است؟

در این گروه های آزمایشی تغییراتی محسوسی در درس ها ایجاد نشده است و امکان استفاده از منابع سال گذشته وجود دارد.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه