تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400

نحوه تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400
تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400

هر کدام از رشته محل های مختلف دانشگاه آزاد، دارای ظرفیتی مشخص می باشد که داوطلبان واجد شرایط می توانند جهت شرکت در کنکور و ثبت نام در رشته محل های مذکور اعلام آمادگی نمایند. این در حالی است که اگر تعداد ثبت نامی های رشته ای مشخص در دانشگاه آزاد، از حداقل ظرفیت آن رشته کمتر باشد، مرحله ای تحت عنوان تکمیل ظرفیت برگزار می شود تا داوطلبان بیشتری بتوانند نسبت به تحصیل در این مقطع اقدام نمایند.

پس از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و در صورت خالی ماندن مقداری از ظرفیت برخی کد رشته محل ها، دانشگاه های مورد نظر می توانند درخواست خود را مبنی بر برگزاری فرآیند تکمیل ظرفیت به وزارت علوم و مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد ارائه دهند. از این رو افرادی که موفق به کسب رتبه قبولی مطلوب در کنکور کارشناسی ارشد نشده اند، داوطلبانی که از رشته یا محل قبولی خود رضایت ندارند و متقاضیانی که از انتخاب رشته کنکور ارشد آزاد باز مانده اند، می توانند شانس خود را در روند تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد امتحان نمایند.

داوطلبانی که در جلسه کنکور کارشناسی ارشد حضور نداشته اند، می توانند در فرآیند تکمیل ظرفیت آن شرکت نمایند.

زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400

روند تکمیل ظرفیت دانشگاه ها، در صورت درخواست واحدهای دانشگاهی و پس از آن تایید و صلاح دید وزارت علوم، در مهر ماه و بهمن ماه هر سال تحصیلی برگزار می گردد. این پروسه تا چند سال پیش به علت وجود ظرفیت خالی در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه به انجام می رسید اما در سال 99، ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی کارشناسی ارشد جایگزین آن شد.

هنوز اطلاعیه مشخصی در رابطه با زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد در سال 1400 منتشر نشده است. البته مطابق با دوره سال گذشته، پیش بینی می شود که امسال نیز این فرآیند در اواخر آذر ماه صورت بپذیرد که به محض انتشار تاریخ دقیق، اخبار لازم از طریق کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره اطلاع رسانی می شود. همچنین می توان گفت که مطابق با دوره های پیش، امکان تمدید بازه زمانی اولیه برای آن دسته از متقاضیانی که موفق به ثبت نام به موقع نشده اند، وجود دارد.

نحوه ثبت نام در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400

همان طور که ذکر شد، داوطلبان می توانند پس از بررسی دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور و اطلاع از شرایط و ضوابط فرآیند تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، مراحل ثبت نام و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی خود را آغاز نمایند که این مراحل به شرح ذیل می باشند.

 • ابتدا به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی سمت راست سایت انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی، بر رو لینک “سامانه ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته – سال 1400” کلیک نمایید.
 • قبل از شروع فرآیند نام نویسی، ابتدا نسبت به “خرید کارت” از منوی سمت راست اقدام نمایید.
 • بعد از خرید کارت اعتباری، دوباره به صفحه نخست بازگردید و پس از مطالعه شرایط، بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.
 • حال سریال ثبت نام و عبارت امنیتی مشخص شده را جهت آغاز فرآیند نام نویسی وارد نموده و در آخر گزینه تایید را بفشارید.

در ادامه این مرحله داوطلب می بایست پس از بارگذاری تصویر چهره خود مطابق با مندرجات داخل صفحه، اطلاعات تحصیلی و شخصی را به دقت در کادر های مربوطه وارد و حداکثر 40 کد رشته محل تحصیلی از یک رشته انتخاب نماید. در صورت نهایی شدن نام نویسی نیز یک کد 16 رقمی از سوی سایت صادر خواهد شد که توصیه می شود یک نسخه چاپ شده از آن را تهیه کرده و تا زمان قطعی شدن قبولیتان، آن را نزد خود حفظ کنید.

شرایط تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 1400

یکی از سوالات رایج درباره مرحله تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد این است که چه کسانی می توانند اقدام به ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله نمایند؟ در ادامه مطلب شما را با شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام و شرکت در دوره تکمیل ظرفیت ارشد آزاد آشنا خواهیم کرد.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی کشور
 • التزام عملی به دین اسلام
 • عدم احراز دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در گروه ها، جریان ها و تشکل های معاند و معارض جمهوری اسلامی ایران
 • عدم احراز فساد اخلاقی
 • انجام ندادن هر گونه اعمال خلاف شئونات شغلی و تحصیلی

شرایط اختصاصی 

 • داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد یا بالاتر
 • کسانی که در سال آخر مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند، می بایست حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 99، مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند.
 • معدل مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته نباید کمتر از 12 باشد.
 • کسانی که در دوره روزانه پذیرفته می شوند، بایستی متعهد به خدمت در جاهایی مورد نیاز دولت است، شوند.
 • بهره مندان مزایای صندوق رفاه که قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را دارند، با سپردن تضمین کافی، می توانند تعهد خود را بعد از اتمام مقطع تحصیلی به انجام برسانند. 
 • مشمولان غایب مجاز به شرکت و تحصیل در این دوره نمی باشند.

نکات مهم 

 1. در نهایت توجه داشته باشید که پذیرفتگان نهایی دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد سال 99، به هیچ عنوان مجاز به ثبت نام در این مرحله از پذیرش دوره های کارشناسی ارشد 1400 نمی باشند.
 2. همچنین دانشجویانی که در دانشگاه های شهریه پرداز و غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند، می توانند بدون انصراف از تحصیل در این مرحله شرکت نمایند و در صورت قبولی، از رشته قبلی خود انصراف دهند.
 3. فارغ التحصیلانی که مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خود را به پایان رسانده اند، در صورت عدم وجود مشکل در نظام وظیفه، می توانند بر اساس سوابق تحصیلی دوره کارشناسی خود در این دوره ثبت نام نمایند.

برگزاری فرایند تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به عوامل مختلفی از جمله ظرفیت رشته محل های هر واحد دانشگاهی، ارائه درخواست توسط دانشگاه مربوطه، تایید وزارت علوم، تعداد ثبت نام کنندگان و… بستگی دارد و برگزاری آن در هر نیمسال تحصیلی قطعی نمی باشد.

 

سوالات متداول

1- فرآیند تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 از تاریخی آغاز می شود؟

هنوز تصمیم مشخصی در خصوص برپایی و تاریخ ثبت نام این فرآیند برای سال 1400 اتخاذ نشده است.

2- فرآیند ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 چگونه انجام می شود؟

این فرآیند به صورت اینترنتی از طریق سایت sanjesh.org انجام می گردد.

3- چگونه می توان از شرایط تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد 1400 مطلع شد؟

این شرایط به تفصیل در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 و همچنین در همین مقاله توضیح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام ایا امسال هم دانشگاه ازاد برای کارشناسی ارشد تمکیل ظرفیت خواهد کرد یا نه ؟ و چه زمان ؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد