تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 99

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 99

نحوه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 99
تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 99

بعد از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 به دلیل خالی ماندن ظرفیت پذیرش بعضی از کد رشته محل ها، برخی از دانشگاه ها اقدام به برگزاری فرآیند تکمیل ظرفیت می نمایند.

در این مرحله علاوه بر کسانی که قبلا در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نکرده اند، دانشجویانی که در زمان مشخص شده به هر دلیلی از انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد جا مانده اند و یا از رشته پذیرفته شد خود رضایت ندارند، می توانند در فرآیند تکمیل ظرفیت شرکت و کد رشته محل مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 معمولا از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که در ادامه این مقاله زمان، شرایط و نحوه انجام آن ذکر شده است.

داوطلبانی که در جلسه کنکور کارشناسی ارشد حضور نداشته اند، می توانند در فرآیند تکمیل ظرفیت آن شرکت نمایند.

زمان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 99

متقاضیان جهت شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای پذیرش بر اساس معدل تراز شده مقطع کارشناسی و برای متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته براساس تراز میانگین معدل مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته، می بایست در تاریخ مقرر از طریق سایت مربوطه و با پرداخت هزینه ای، اقدامات لازم را به انجام برسانند که زمان تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای سال 99 از روز سه شنبه مورخ 25 آذر ماه تا روز یکشنبه مورخ 30 آذر ماه سال جاری، تعیین شده است.

فراموش نکنید که جهت جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در هنگام شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت،  دفترچه تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه را که در روز سه شنبه مورخ 25 آذر ماه 99 از سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد، مورد مطالعه قرار دهید.

شایان ذکر است که مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه های آزاد تمدید شد. بنابراین متقاضیانی که نتوانستند در بازه زمانی مشخص شده مراحل ثبت نام خود را به انجام برسانند، می توانند تا روز چهارشنبه مورخ 3 دی ماه 99 نسبت به تکمیل فرآیند نام نویسی خود اقدام نمایند.

شرایط تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 99

یکی از سوالات رایج درباره مرحله تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد این است که چه کسانی می توانند در این نوبت اقدام به ثبت نام و انتخاب رشته کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تمامی افرادی که دارای مدرک کارشناسی می باشند، مجاز به انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت ارشد هستند چرا که پذیرش در فرآیند تکمیل ظرفیت به صورت متمرکز و بر اساس معدل تراز شده کارشناسی  و برای متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته براساس تراز میانگین معدل مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته انجام می شود.

در واقع مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، چه کسانی که در جلسه کنکور کارشناسی ارشد شرکت نکردند و چه افرادی که در محل برگزاری آزمون شرکت حضور داشته اند و برای آن ها کارنامه اولیه صادر شده است اما به دلایلی انتخاب رشته انجام نداده اند یا از رشته مورد نظر خود راضی نیستند، می توانند در این مرحله شرکت نمایند که شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در این دوره در ادامه مقاله شرح داده شده است.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی کشور
 • التزام عملی به دین اسلام
 • عدم احراز دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در ساواک، فراماسونری و از این دست گروهک ها
 • عدم داشتن فساد اخلاقی
 • عدم انجام اعمال خلاف شئونات شغلی و تحصیلی

شرایط اختصاصی 

 • داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس و یا دکتری حرفه ای)
 • کسانی که در سال آخر مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند، می بایست حداکثر تا تاریخ 30 بهمن ماه 99، مدرک تحصیلی خود را دریافت نمایند.
 • معدل مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته نباید کمتر از 12 باشد.
 • کسانی که در دوره روزانه پذیرفته می شوند، بایستی متعهد به خدمت در جاهایی مورد نیاز دولت است، شوند.
 • بهره مندان مزایای صندوق رفاه که قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را دارند، با سپردن تضمین کافی، می توانند تعهد خود را بعد از اتمام مقطع تحصیلی به انجام برسانند. 
 • مشمولان غایب مجاز به شرکت و تحصیل در این دوره نمی باشند.

نکات مهم 

 1. در نهایت توجه داشته باشید که پذیرفتگان نهایی دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد سال 1398، به هیچ عنوان مجاز به ثبت نام در این مرحله از پذیرش دوره های کارشناسی ارشد 99 نمی باشند.
 2. همچنین دانشجویانی که در دانشگاه های شهریه پرداز و غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند، می توانند بدون انصراف از تحصیل در این مرحله شرکت نمایند و در صورت قبولی، از رشته قبلی خود انصراف دهند.
 3. فارغ التحصیلانی که مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری خود را به پایان رسانده اند، در صورت عدم وجود مشکل در نظام وظیفه، می توانند بر اساس سوابق تحصیلی دوره کارشناسی خود در این دوره ثبت نام نمایند.

لازم به ذکر است که درصورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، می توانید جهت دریافت مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد، با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

نحوه شرکت در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بهمن ماه 99

همان طور که ذکر شد، داوطلبان می توانند پس از مطالعه دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور و اطلاع از شرایط و ضوابط فرآیند تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، مراحل ثبت نام و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی خود را آغاز نمایند که این مراحل به شرح ذیل می باشند.

 • ابتدا به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی سمت راست سایت انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی، بر رو لینک “سامانه ثبت نام و انتخاب رشته مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل) مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته – سال 1399” کلیک نمایید.
 • قبل از شروع فرآیند نام نویسی، ابتدا نسبت به “خرید کارت” به مبلغ 61 هزار و 600 تومان از منوی سمت راست اقدام نمایید.
 • گزینه مربوط به خرید سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد را فعال نموده و دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.
 • در صفحه بعدی اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و همچنین پست الکترونیک خود را درج نمایید و پس از انتخاب درگاه پرداخت، مجددا بر روی “تایید و ادامه” را کلیک کنید.
 • در این مرحله، یک کد پیگیری پرداخت در اختیار شما قرار داده می شود که داشتن آن جهت انجام فرآیند ثبت نام ضروری است. پس از از مطالعه قوانین و فعال نمودن تیک مربوطه، عبارت “ادامه روند پرداخت” را انتخاب نمایید.
 • جهت پرداخت مبلغ مورد نظر نیز می بایست در این مرحله، اطلاعات کارت بانکی خود را درج کرده و سپس گزینه “پرداخت” را بفشارید.
 • بعد از خرید کارت اعتباری، دوباره به صفحه نخست بازگردید و پس از مطالعه شرایط، بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.
 • حال سریال ثبت نام و عبارت امنیتی مشخص شده را جهت آغاز فرآیند نام نویسی وارد نموده و در آخر گزینه تایید را بفشارید.

در ادامه این فرآیند داوطلب می بایست پس از بارگذاری تصویر چهره خود مطابق با مندرجات داخل صفحه، اطلاعات تحصیلی و شخصی را به دقت در کادر های مربوطه وارد و حداکثر 40 کد رشته محل تحصیلی از یک رشته انتخاب نماید. در صورت نهایی شدن نام نویسی نیز یک کد 16 رقمی از سوی سایت صادر خواهد شد که توصیه می شود یک نسخه چاپ شده از آن را تهیه کرده و تا زمان قطعی شدن قبولیتان، آن را نزد خود حفظ کنید.

باتوجه به محدود بودن کد رشته محل های اعلام شده از سوی سایت دانشگاه آزاد در این مرحله، قبل از خرید کارت اعتباری انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، از ارائه کد رشته محل مورد نظر خود اطمینان کسب کنید.

 

سوالات متداول

1- فرآیند تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 از تاریخی آغاز می شود؟

داوطلبان می توانند از تاریخ 25 الی 3 دی ماه 99، نسبت به شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت اقدام نمایند.

2- آیا کسانی که در جلسه کنکور کارشناسی ارشد حضور نداشته اند، می توانند فرآیند تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد شرکت نمایند؟

بله، کسانی که قبلا در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نکردند نیز می توانند در این مرحله شرکت نمایند.

3- فرآیند تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 99 چگونه انجام می شود؟

این فرآیند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود که مراحل آن در این مقاله به طور کامل ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام ایا امسال هم دانشگاه ازاد برای کارشناسی ارشد تمکیل ظرفیت خواهد کرد یا نه ؟ و چه زمان ؟

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد