تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1400

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1400

زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1400
تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1400

تحصیل در دانشگاه فرهنگیان به دلیل مزایایی که در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی دارد، هر ساله داوطلبان زیادی را به سوی خود جذب می کند. پذیرش دانشجویان در دانشگاه های تربیت معلم تنها با ثبت نام کنکور سراسری و شرکت در آن امکان پذیر است و همچنین فرآیند انتخاب رشته آن همزمان با انتخاب رشته کنکور انجام می شود.

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، به دلیل این که پذیرش نهایی رشته های دبیری به صورت متمرکز شرایط خاص از طریق برگزاری مصاحبه می باشد، ممکن است برخی از متقاضیان با وجود داشتن رتبه و تراز مناسب، امتیاز لازم را در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان کسب نکنند. این دسته از افراد می توانند در فرصت مجددی که تحت عنوان “تکمیل ظرفیت” در اختیار آن ها قرار می گیرد، شانس خود را مجددا برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان امتحان کنند.

داوطلبان جهت شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بایستی تراز علمی 6500 و یا بالاتر داشته باشند.

زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1400

آن دسته از داوطلبانی که در کنکور سراسری ثبت نام کرده و در آزمون نیز حضور داشته اند، در صورت برخورداری از تمامی شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان می توانند در این فرآیند شرکت کنند. لازم به ذکر است که اصلی ترین شرط پذیرش در تکمیل ظرفیت این دانشگاه، داشتن حداقل تراز کل 6500 با توجه به کارنامه اولیه است و داوطلبانی که تراز پایین تر از حدنصاب را دارند، مجاز به ثبت نام نمی باشند.

دانشگاه فرهنگیان به طور معمول هر سال اقدام به پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت می نماید اما در سال گذشته این امر انجام نشد. علاقه مندان به شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان باید در موعد مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و ثبت نام نمایند.

با توجه به منتشر نشدن اطلاعیه ای در این خصوص، بازه زمانی نام نویسی در مرحله تکمیل ظرفیت برای سال 1400 مشخص نمی باشد اما در دوره قبل یعنی سال 98، ثبت نام این فرآیند در اواخر بهمن ماه صورت گرفت. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره از تمامی اخبار در این زمینه در اسرع وقت مطلع شوید.

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1400 از چه طریقی انجام می شود؟

همان طور که گفته شد، فرآیند تکمیل ظرفیت از طریق سایت سازمان سنجش انجام می گیرد، بنابراین افراد واجد شرایط می توانند در بازه زمانی مقرر به سایت مذکور مراجعه کرده و پس از دریافت دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن که حاوی کد رشته محل های این دانشگاه می باشد، آن را به دقت مطالعه کنند تا با شرایط و ضوابط پذیرش به طور کامل آشنا گردند. سپس متقاضیان می توانند نسبت به ثبت نام و درج کد رشته محل های انتخابی خود مطابق با مراحل ذیل اقدام نمایند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “سراسری” از منوی موجود در سمت راست صفحه

مرحله اول انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 • کلیک بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1400 – مرحله تکمیل ظرفیت پردیس های دانشگاه فرهنگیان”

مرحله دوم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 • فعال نمودن تیک “اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1400 را مطالعه نموده ام” و فشردن کلید “تایید و ادامه – گام بعدی”

مرحله سوم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 • در این مرحله از سه روش به منظور ورود به حساب کاربری خود در سایت سازمان سنجش می توانید استفاده کنید.
 1. از طریق وارد کردن اطلاعاتی مربوط به سریال ثبت نام و شماره شناسنامه
 2. با ثبت کد ملی، سریال شناسنامه و شماره پرونده
 3. درج نمودن شماره رهگیری و کد ملی

مرحله چهارم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیانپس از درج کد رشته های انتخابی، لازم است که اطلاعات وارد شده را تایید نموده تا در سامانه ذخیره شوند. توجه داشته باشید که جهت ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان لازم است ابتدا از احراز شرایط مورد نیاز اطمینان حاصل کرده و سپس روند نام نویسی و انتخاب رشته خود را پیگیری کنید.

شرایط تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 1400

همزمان با شروع ثبت نام تکمیل ظرفیت، دفترچه آن در سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده می شود که حاوی لیست رشته های دانشگاه فرهنگیان، شرایط و نکاتی برای پذیرش در این دانشگاه است که در ادامه مقاله ضوابط اختصاصی و عمومی این مرحله ذکر شده است.

شرایط عمومی

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان معرفی شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • دارا بودن سلامت کامل روانی و جسمانی
 • عدم سابقه کیفری مؤثر و محکومیت جزایی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • داشتن مدرک دیپلم نظام جدید، دیپلم نظام قدیم و یا پیش دانشگاهی

شرایط اختصاصی

 • علاقه مندان جهت نام نویسی در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بایستی علاوه بر دارا بودن تراز علمی 6500 و بالاتر، دارای شرط معدل و شرط سن نیز باشند. بدین صورت که معدل کل دوره دوم متوسطه داوطلب باید حداقل 14 بوده و حداکثر سن داوطلب نیز 24 سال تمام (متولدین یکم مهر ماه سال 76 به بعد) باشد. 
 • داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 20 کد رشته محل از دفترچه انتخاب رشته هستند.
 • آن دسته از داوطلبان کنکور سراسری که در یکی از رشته های تحصیلی بورسیه یا رشته های دارای تعهد خدمت به دستگاه های اجرایی کشور پذیرفته شده اند، مجاز به ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نمی باشند.
 • متقاضیانی که در انتخاب رشته اولیه در یکی از رشته های تحصیلی دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی پذیرفته شده اند، نمی توانند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت نمایند.
 • کسانی که در کنکور سراسری سال 1400 شرکت کرده اند و در یکی از رشته های تحصیلی دوره های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان و پیام نور مورد پذیرش قرار گرفته اند، می توانند در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنند ولی در صورتی که در این طرح پذیرفته شوند، مجاز به ادامه تحصیل در رشته قبلی خود نمی باشند.
 • داوطلبانی که در انتخاب رشته اولیه تراز لازم برای حضور در مصاحبه را به دست آورده اند ولی به علت موارد پزشکی، شرط معدل و یا شرط سن، مجاز به حضور در مرحله مصاحبه تخصصی نشده اند، نمی توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ثبت نام نمایند.
 • افرادی که رتبه و تراز لازم برای حضور در مصاحبه را به دست آورده اند ولی در مرحله مصاحبه به دلیل عدم کسب حدنصاب لازم پذیرفته نشده اند، می توانند با شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، شانس پذیرش خود را برای بار دوم امتحان کنند.
 • متقاضیانی که در زمان انتخاب رشته، علاقه مندی خود را برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان اعلام نکرده اند ولی دارای شرایط لازم برای شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان می باشند نیز می توانند فرم انتخاب رشته را دریافت نمایند.
 • کسانی که با ارائه اطلاعات نادرست در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نام نویسی نمایند، در هر مرحله که مشخص شود دارای شرایط مغایر با ضوابط موجود می باشند، ثبت نام و پذیرش آن ها لغو خواهد شد.

با توجه به این که پذیرش علاقه مندان واجد شرایط در مرحله تکمیل ظرفیت به صورت متمرکز و با شرایط خاص انجام می شود، گزینش نهایی دانشگاه فرهنگیان بدین ترتیب صورت می گیرد که نتایج ثبت نام داوطلبان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده و از پذیرفته شدگان جهت حضور در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت به عمل می آید. اگر پس از طی فرآیند مصاحبه، صلاحیت عمومی و تخصصی داوطلبان برای کارشناسان و نمایندگان سازمان آموزش و پرورش محرز گردد، پذیرش آن ها قطعی خواهد شد. توجه داشته باشید که مقررات مرتبط با حداقل معدل و حداکثر سن، تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهد کرد.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان 1400 چه زمانی است؟

در حال حاضر زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان برای سال 1400 مشخص نمی باشد.

2- انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان از طریق کدام سایت انجام می گیرد؟

متقاضیان می توانند به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و نسبت به تکمیل فرم ثبت نام خود اقدام نمایند.

3- حداقل تراز لازم برای ثبت نام در فرآیند تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

حداقل تراز لازم 6500 بوده و داوطلبان با تراز پایین تر مجاز به ثبت نام نمی باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. سلام خسته نباشید تکمیل ظرفیت فرهنگیان چه زمانی هست؟
  دیگه انقدر جست وجو کردم کلافه شدم لطفا جواب بدهید

 2. سلام وقتتون بخیر،ببخشید کسی که کلا در هیچ رشته ای کنکور شرکت نکرده،میتواند دانشگاه فرهنگیان ثبتنام کند؛

  • با سلام، شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان شامل: شرکت در آزمون سراسری رشته های نظری، حداقل معدل کل دیپلم ۱۴،شرایط سنی ۲۲سال و کسب تراز ۶۵۰۰ می باشد.

 3. سلام. زمان تکمیل ظرفیت امسال چه روزیه؟

دریافت مشاوره تخمین رتبه