تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99

زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99
تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99

تحصیل در دانشگاه فرهنگیان به دلیل مزایایی که در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی دارد، هر ساله داوطلبان زیادی را به سوی خود جذب می کند. پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان تنها از طریق ثبت نام کنکور سراسری انجام می شود. فرآیند انتخاب رشته برای دانشگاه فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری و در نیمه مرداد برگزار می شود ولی ممکن است پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، بعضی از داوطلبان نمره و حدنصاب لازم برای پذیرفته شدن در دانشگاه فرهنگیان را به دست نیاورند و یا به دلیل این که پذیرش رشته های دبیری به صورت متمرکز شرایط خاص از طریق برگزاری مصاحبه می باشد، بعضی از متقاضیان با وجود داشتن رتبه و تراز مناسب، امتیاز لازم را در مصاحبه کسب نکنند. این دسته از داوطلبان می توانند در فرصت مجددی که تحت عنوان “تکمیل ظرفیت” در اختیار آن ها قرار می گیرد، شانس خود را مجددا برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان امتحان کنند.

داوطلبانی که شرایط لازم برای حضور در مصاحبه تخصصی دانشگاه فرهنگیان را نداشته باشند، مجاز به ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نمی باشند.

زمان تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99

دانشگاه فرهنگیان به طور معمول هرسال اقدام به پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت می نماید و آن دسته از داوطلبانی که در کنکور سراسری ثبت نام کرده اند و در آزمون نیز حضور داشته اند، در صورت برخورداری از تمامی شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 99، می توانند در این فرآیند شرکت کنند. لازم به ذکر است که اصلی ترین شرط پذیرش در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، داشتن حداقل تراز کل 6500 با توجه به کارنامه اولیه است و داوطلبانی که تراز پایین تر از 6500 را دارند، مجاز به ثبت نام نمی باشند. به دلیل آن که مجری برگزاری کنکور سراسری سازمان سنجش آموزش کشور می باشد، علاقه مندان به شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان باید در موعد مقرر به سایت این سازمان به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و به تکمیل فرم ثبت نام خود بپردازند.

در سال گذشته نام نویسی این فرآیند در روز 27 بهمن 98 آغاز شد و تا 1 اسفند ماه 99 ادامه داشت اما هنوز اطلاعی از زمان ثبت نام آن برای سال 99 در دست نداریم. به علت تعویقی که در برگزاری کنکور سراسری 99 در اثر گسترش بیماری کرونا ایجاد شد، احتمالا تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نیز در سال جاری با کمی تاخیر نسبت به سال گذشته صورت خواهد گرفت.

به محض اعلام زمان بندی دقیق این فرآیند از سوی سازمان سنجش، اخبار مربوطه را در کانال تلگرام انتخاب رشته با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99 از چه طریقی انجام می شود؟

همان طور که اشاره کردیم، فرآیند تکمیل ظرفیت پس از انتشار کارنامه های آزمون سراسری و از سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد بنابراین علاقه مندان می توانند در بازه زمانی مقرر به سایت این سازمان مراجعه کرده و پس از دریافت دفترچه تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99 که حاوی کد رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان می باشد آن را به دقت مطالعه کرده و با شرایط و ضوابط پذیرش این دانشگاه به طور کامل آشنا گردند و سپس نسبت به ثبت نام و درج کد رشته های انتخابی خود اقدام نمایند. مراحلی که لازم است به منظور انتخاب رشته به انجام برسانید، در راهنمای زیر نشان داده شده است.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انتخاب گزینه “سراسری” از منوی موجود در سمت راست صفحه

مرحله اول انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 • کلیک روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1399 – مرحله تکمیل ظرفیت پردیس های دانشگاه فرهنگیان”

مرحله دوم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

 • فعال نمودن تیک گزینه “اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1399
 • را مطالعه نموده ام” پس از مطالعه کامل اطلاعیه و فشردن کلید “تایید و ادامه – گام بعدی”

مرحله سوم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

در این مرحله از سه روش به منظور ورود به حساب کاربری خود در سایت سازمان سنجش می توانید استفاده کنید.

 • از طریق وارد کردن اطلاعاتی مربوط به سریال ثبت نام و شماره شناسنامه
 • با ثبت کد ملی، سریال شناسنامه و شماره پرونده
 • درج نمودن شماره رهگیری و کد ملی

مرحله چهارم انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

پس از درج کد رشته های انتخابی لازم است که اطلاعات وارد شده را تایید نموده تا در سامانه ذخیره شوند. توجه داشته باشید که جهت ثبت نام در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان لازم است ابتدا از احراز شرایط مورد نیاز اطمینان حاصل کرده و سپس روند نام نویسی و انتخاب رشته خود را پیگیری کنید. جهت آشنایی شما عزیزان با شرایط مذکور، به بررسی آن ها در ادامه مقاله می پردازیم.

شرایط تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بهمن 99

همزمان با شروع ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، دفترچه آن در سایت سنجش قرار داده می شود که در این دفترچه لیست رشته های تحصیلی دانشگاه های فرهنگیان کشور ارائه شده است. بنابراین داوطلبان می بایست جهت انجام فرآیند انتخاب رشته، از این دفترچه استفاده نمایند. شرایط لازم برای شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان به شرح زیر می باشند.

 • نام نویسی علاقه مندان در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان علاوه بر دارا بودن تراز علمی 6500 و بالاتر، داری شرط معدل و شرط سن نیز می باشد. بدین صورت که معدل کل دوره دوم متوسطه داوطلب باید حداقل 14 بوده و حداکثر سن داوطلب نیز 22 سال تمام (متولدین یکم مهر ماه سال 76 به بعد) باشد. در غیر این صورت، متقاضی از حضور در مرحله مصاحبه حذف خواهد شد.
 • داوطلبان مجاز به انتخاب حداکثر 20 کد رشته محل از دفترچه انتخاب رشته می باشند.
 • آن دسته از داوطلبان کنکور سراسری که در یکی از رشته های تحصیلی بورسیه یا رشته های دارای تعهد خدمت به دستگاه های اجرایی کشور پذیرفته شده اند، مجاز به ثبت نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان نمی باشند.
 • متقاضیانی که در انتخاب رشته اولیه در یکی از رشته های تحصیلی دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی پذیرفته شده اند، نمی توانند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت نمایند.
 • آن دسته از داوطلبانی که در کنکور سراسری سال 99 شرکت کرده اند و در یکی از رشته های تحصیلی دوره های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان و پیام نور مورد پذیرش قرار گرفته اند، می توانند در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنند ولی در صورتی که در این طرح پذیرفته شوند، مجاز به ادامه تحصیل در رشته قبلی خود نمی باشند.
 • داوطلبانی که در انتخاب رشته اولیه تراز لازم برای حضور در مصاحبه را به دست آورده اند ولی به علت موارد پزشکی، شرط معدل و یا شرط سن، مجاز به حضور در مرحله مصاحبه تخصصی نشده اند، نمی توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ثبت نام نمایند.
 • داوطلبانی که رتبه و تراز لازم برای حضور در مصاحبه را به دست آورده اند ولی در مرحله مصاحبه به دلیل عدم کسب حدنصاب لازم پذیرفته نشده اند، می توانند با شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، شانس پذیرش خود را برای بار دوم امتحان کنند.
 • داوطلبانی که در زمان انتخاب رشته، علاقه مندی خود را برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان اعلام نکرده اند ولی دارای شرایط لازم برای شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان می باشند نیز می توانند فرم انتخاب رشته را دریافت نمایند.
 •  ثبت نام و پذیرش داوطلبانی که با ارائه اطلاعات نادرست در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ثبت نام نمایند، در هر مرحله از ثبت نام که مشخص شود دارای شرایط مغایر با ضوابط موجود می باشند لغو خواهد شد.

با توجه به این که پذیرش علاقه مندان واجد شرایط در مرحله تکمیل ظرفیت به صورت متمرکز و با شرایط خاص انجام می شود، گزینش نهایی دانشگاه فرهنگیان بدین ترتیب صورت می گیرد که نتایج ثبت نام داوطلبان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده و از پذیرفته شدگان جهت حضور در مصاحبه دعوت به عمل می آید. اگر پس از طی فرآیند مصاحبه، صلاحیت عمومی و تخصصی داوطلبان برای کارشناسان و نمایندگان سازمان آموزش و پرورش محرز گردد، پذیرش آن ها قطعی خواهد شد. توجه داشته باشید که مقررات مرتبط با حداقل معدل و حداکثر سن، تحت هیچ شرایطی تغییر نخواهد کرد.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان علاقه مند به شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان 99، چه زمانی می توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند؟

سازمان سنجش در خصوص آغاز مهلت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان 99 تا کنون اطلاع رسانی نکرده است اما به محض اعلام زمان آن، مقاله حاضر به روز خواهد شد.

2- انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان از طریق کدام سایت انجام می گیرد؟

متقاضیان می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

3- حداقل تراز لازم برای ثبت نام در فرآیند تکمیل ظزفیت دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

حداقل تراز لازم 6500 بوده و داوطلبان با تراز پایین تر مجاز به ثبت نام نمی باشند.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر

 1. سلام. زمان تکمیل ظرفیت امسال چه روزیه؟

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره تخمین رتبه