خانه انتخاب رشته کنکور ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96

زمان و شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96
ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

آزمون نظام مهندسی یکی دیگر از آزمون هایی است که داوطلبان را هنگام ثبت نام با پرسش های مختلفی مواجه می کند.برای مثال اولین سوالی که در ابتدا برای داوطلبان بوجود می آید این است که منظور از نظام مهندسی چیست؟ نظام مهندسی مجموعه ای از آئین نامه ها، قانون، مقررات، استانداردها و تشکل های‌ مهندسی‌، حرفه‌ای و صنفی را در بر می گیرد.آزمون نظام مهندسی در 7 رشته اصلی مرتبط با ساختمان و شهرسازی برگزار می شود که در ادامه مطلب عنوان رشته ها را معرفی خواهیم کرد.اما اکنون ممکن است این سوال بوجود بیاید که لزوم شرکت در آزمون نظام مهندسی چیست و چه مزایایی دارد؟ داوطلبان برای دریافت پروانه اشتغال در آزمون نظام مهندسی شرکت می نمایند و با دریافت پروانه اشتغال به کار در حرفه مهندسان می توانند به عنوان کارشناس سازمان نظام مهندسی در امور نظارت ساختمان ها و یا طراحی و نظارت ساختمان های استان خود به فعالیت بپردازند. البته امکان اجاره سهمیه به شرکت های حقوقی و دریافت مبلغ در قبال اجاره پروانه هم از دیگر مزایای داشتن پروانه اشتغال می باشد.

رشته های مرتبط با ساختمان و شهرسازی آزمون نظام مهندسی :

عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)

معماری (طراحی، نظارت و اجرا)

تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)

تاسیسات برقی (طراحی و نظارت)

نقشه‌برداری

شهرسازی

ترافیک

زمان برگزاری و نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96

علاقه مندان به ثبت نام در آزمون نظام مهندسی توجه داشته باشید که ثبت نام در این آزمون دو مرتبه در سال به فاصله زمانی 6 ماه انجام می شود.در سال 94 شاهد ثبت نام علاقه مندان در فروردین و آذرماه بوده ایم و در سال 95 نیز ثبت نام در مرداد و دی ماه بوده ایم.اما برگزاری آزمون نظام مهندسی طبق روال هر ساله در شهریور ماه انجام می شود.ثبت نام در آزمون نظام مهندسی در سایت دفتر مقررات ملی ساختمان انجام می گیرد و داوطلبان علاقه مند به شرکت در این آزمون باید کارت اعتباری ثبت نام را دریافت نمایند.از موارد دیگری که در حین ثبت نام لازم است بدانید این است که عضویت در نظام مهندسی استان و دارا بودن کد نظام مهندسی اختیاری است.برای آگاهی از تاریخ دقیق ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96 با ما تماس بگیرید.

شرایط ثبت نام در آزمون نظام مهندسی 96

اولین سوالی که در رابطه با ثبت نام در این آزمون به وجود می آید این است که چه کسانی امکان ثبت نام در آزمون نظام مهندسی را خواهند داشت؟ تمامی فارغ التحصیلان مقاطع کاردانی،کاشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی را خواهند داشت.اما این قانون شامل حال افرادی که به تازگی مدرک خود را دریافت کرده اند نمی شود.یعنی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید از زمان دریافت مدرک کاردانی حداقل 5 سال ،از زمان دریافت مدرک کارشناسی 3 سال،از زمان دریافت مدرک کارشناسی ارشد 2 سال و یک سال از زمان دریافت مدرک دکتری گذشته باشد تا بتوانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند.ضمن اینکه سه سال سابقه کاری (مرتبط با رشته) برای فارغ التحصیلان رشته کارشناسی و تایید آن توسط نظام مهندسی استان بومی داوطلبان و شرایط سنی مختص ( معماران تجربی) نیز از دیگر شرایط ثبت نام در این آزمون خواهد بود.

نکته :با توجه به اینکه کلیه استان های کشور دارای سازمان نظام مهندسی هستند بنابراین با مراجعه به واحد عضویت سازمان نظام مهندسی استان خود می توانید از مرتبط بودن مدرک خود با رشته های ذکر شده در قسمت بالا مطمئن شوید.

نکاتی مهم پیرامون شرکت در آزمون نظام مهندسی 96

 • آزمون ورود به حرفه مهندسان توسط وزارت راه و شهرسازی در رشته های عمران (نظارت، اجرا ،محاسبات)- معماری(نظارت ،اجرا ، طراحی)- تاسیسات مکانیکی- تاسیسات برقی- شهرسازی- نقشه برداری- ترافیک با نظارت سازمان سنجش برگزار می شود.
 • عنوان کارشناسی و کاردانی باید برای کارشناسی های ناپیوسته یکی باشد و همچنین برای کارشناسی های ارشدنیز عنوان کارشناسی و کارشناسی ارشد باید یکی باشد.
 • باید 3 سال از سابقه کاری فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی گذشته باشد.
 • سنوات کاری کاردانی به ازای هر 5 سال معادل یک سال سنوات کاری کارشناسی حساب می شود.
 • اعتبار قبولی در آزمون های نظام مهندسی حداکثر 4 سال از تاریخ آزمون می باشد.
 • رشته های اصلی تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهر سازی، نقشه برداری و ترافیک با یک آزمون می توانند صلاحیت نظارت و طراحی را دریافت نمایند.
 • ماهیت آزمون به صورت چهارگزینه ای شامل 60 سوال با نمره منفی البته (به جز آزمون طراحی معماری) و به صورت کتاب باز (open book) می باشد.
 • سوالات در آزمون نظام مهندسی به سه دسته عمومی ، تخصصی و اجرایی تقسیم می شود و حد نصاب قبولی در آزمون 50 درصد یعنی 30 سوال درست از 60 سوال می باشد.
 • (با مراجعه به اداره کل راه و شهرسازی استان خود از هم عنوان بودن رشته ها اطمینان حاصل کنید).
 • (سنوات کاری کاردانی از فارغ التحصیلی کاردانی تا فارغ التحصیلی کارشناسی می باشد).
 • (برای آزمون محاسبات عمران و طراحی معماری سنوات کاری کاردانی محسوب نمی شود).

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون نظام مهندسی 96 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک نظر

 1. سلام دوستان یک یا دو سوال معماری نظارت داره حذف میشه. من بیست و هفتم وزارت راه و شهرسازی بودم مهندسین معماری نظارت آنجا بودن و پیگیر. من هم با نمره ۴۹ عمران نظارت قبول نشدم. اگر مهندسین عمران نظارت بیان بریم وزارت راه و شهرسازی و پیگیر باشیم از سوالهای اشتباه میتوانیم حذف کنیم. ولی پیگیری لازم هست و وقت بزاریم. واقعا عمران نظارت حقش داره ضایع میشه.هر کسی میتونه پیگیر باشه

دریافت مشاوره پیج کنکور