تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99

ثبت نام آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99

زمان ثبت نام آزمون میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99
ثبت نام آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99

رشته پزشکی دارای یک دوره هفت ساله متشکل از چهار مقطع علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی و کارورزی می باشد که طی آن داوطلبان با گذراندن واحدهای درسی مورد نیاز، به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل می شوند. پس از طی مقطع علوم پایه که پنج ترم به طول می انجامد دانشجویان می بایست برای طی ادامه مراحل تحصیل خود در امتحان جامع علوم پایه که به صورت سراسری برگزار می گردد، شرکت کنند.

لازم به ذکر است که فرآیند ثبت نام برای آزمون پیش کارورزی نیز همزمان با همین آزمون انجام می شود. همچنین آزمون پیش کارورزی برای دانشجویان رشته پزشکی و آزمون علوم پایه برای دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی می باشد. لازم است متقاضیان می توانند در زمان ثبت نام آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99 که از سوی سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور تعیین شده است، نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

داوطلبان تحصیل کرده در خارج از کشور می بایست پیش از از ثبت نام، هزینه آزمون را به صورت اینترنتی پرداخت نمایند.

ثبت نام آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99

متقاضیان واجد شرایط می توانند با مطالعه منابع آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی، خود را جهت شرکت در این آزمون آماده سازند و پس از نام نویسی، در زمان برگزاری این آزمون شرکت نمایند که جزئیات آن در ادامه این مقاله شرح داده شده است.

زمان ثبت نام آزمون پیش کارورزی و علوم پایه

آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی هر ساله در دو نوبت شهریور و اسفند برگزار می گردد و داوطلبان می توانند در موعد مقرر اقدامات لازم را برای ثبت نام انجام دهند. اولین دوره این آزمون در سال 99 در روز 20 شهریور ماه برگزار شد و داوطلبان تا تاریخ 12 شهریور ماه مهلت داشتند تا مراحل ثبت نام خود را به انجام برسانند.

با توجه به تقویم برگزاری آزمون های علوم پزشکی که از سوی سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور منتشر شده است، قرار است دوره دوم این آزمون در 14 اسفند ماه برگزار شود که بازه زمانی ثبت نام آن در حال حاضر برای سال 99 مشخص نمی باشد. علاقه مندان می توانند جهت پیگیری آخرین اخبار مربوطه مانند تاریخ دقیق نام نویسی، تمدید مهلت ثبت نام آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99 و… در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شوند.

نحوه نام نویسی آزمون پیش کارورزی و علوم پایه 

فرآیند ثبت نام برای داوطلبانی که در خارج از کشور تحصیل نموده اند، دارای اندک تفاوتی با داوطلبان داخل کشور می باشد. از متقاضیانی که به تحصیل در خارج از کشور پرداخته اند، هزینه ای معادل 15 هزار تومان بابت ثبت نام اخذ می گردد. مراحلی که هر یک از داوطلبان لازم است برای نام نویسی نسبت به انجام آن ها اقدام نمایند در ادامه مقاله ارائه شده اند.

داوطلبان تحصیل کرده در داخل کشور

این دسته از متقاضیان می بایست به منظور تکمیل روند ثبت نام، به دانشگاه محل تحصیل خود در یکی از حوزه های مراکز برگزار کننده آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی مراجعه کنند. آن ها همچنین می توانند از طریق نزدیک ترین قطب مرکز برگزار کننده آزمون و با معرفی دانشگاه خود، نسبت به نام نویسی در آزمون اقدام نمایند.

داوطلبان تحصیل کرده در خارج از کشور

متقاضیانی که در خارج از کشور تحصیل کرده و در مرکز خدمات آموزشی تشکیل پرونده داده اند، می بایست در زمان تعیین شده با به همراه داشتن کارت ملی و یک قطعه عکس به حوزه مرکز قطب برگزار کننده آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی مراجعه و نسبت به ثبت نام در آزمون مذکور اقدام نمایند. شایان ذکر است ثبت نام این دسته از داوطلبان به صورت مشروط انجام می شود و صدور کارت ورود به جلسه آزمون منوط به تایید مرکز خدمات آموزشی خواهد بود.

هزینه ثبت نام برای داوطلبان تحصیل کرده در خارج از کشور، در زمان اعلام نتایج و از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir دریافت خواهد شد. توجه داشته باشید مشاهده نتایج آزمون مذکور تنها پس از واریز هزینه ثبت نام امکان پذیر خواهد بود.

 ثبت نام آزمون الکترونیک میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99

داوطلبانی که میخواهند در آزمون میان دوره ای پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی شرکت نمایند، می توانند پس از دانلود نمونه سوالات آزمون علوم پایه پزشکی و دانلود نمونه سوالات آزمون پیش کارورزی  در راستای آشنایی با نحوه طراحی سوالات، پرسش هایی که از طریق مرکز حراست وزارت متبوع  ارسال شده است، در فرم نرم افزار آزمون پاسخ دهند که تاریخ و راهنمای نام نویسی این امتحان در ادامه، ذکر شده است.

زمان ثبت نام آزمون الکترونیک میان دوره 

آزمون الکترونیک میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی نیز دوبار در سال و در ماه های خرداد و آذر برگزار می گردد و متقاضیان می توانند در مدت زمان تعیین شده از سوی سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. با توجه به زمان برگزاری آزمون پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99 در روز پنجشنبه مورخ 6 آذر ماه سال 99، داوطلبان از روز شنبه مورخ 17 آبان ماه لغایت پایان وقت اداری روز چهارشنبه مورخ 28 آبان ماه فرصت دارند ثبت نام خود را انجام دهند.

نحوه نام نویسی آزمون الکترونیک میان دوره

در فرآیند ثبت نام این آزمون، داوطلبانی که در خارج از کشور تحصیل نموده اند، لازم است تا مبلغی را به صورت اینترنتی جهت ثبت نام پرداخت نمایند ولی داوطلبان داخل کشور نیازی به پرداخت هزینه ثبت نام ندارند.

ثبت نام داوطلبان تحصیل کرده در داخل کشور

دانش آموختگان داخل کشور می توانند در موعد مقرر برای طی مراحل ثبت نام به دانشگاه محل تحصیل خود در حوزه مراکز برگزار کننده آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی میان دوره مراجعه کنند. تکمیل روند ثبت نام از طریق معرفی داوطلبان از سوی دانشگاه به نزدیک ترین مرکز قطب برگزار کننده آزمون نیز امکان پذیر می باشد.

ثبت نام داوطلبان تحصیل کرده در خارج از کشور

متقاضیان تحصیل کرده در خارج از کشور که دارای پرونده در مرکز خدمات آموزشی می باشند، می بایست قبل از ثبت نام هزینه ای را به مبلغ 200 هزار تومان از طریق سایت سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir پرداخت کنند. پس از واریز وجه، لازم است تا داوطلبان با در دست داشتن پرینت پرداخت هزینه، کارت ملی و یک قطعه عکس به مراکز قطب برگزار کننده آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی مراجعه و ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

شایان ذکر است داوطلبان خارج از کشور حتما قبل از واریز هزینه ثبت نام از مراکز قطب برگزار کننده آزمون مبنی بر برگزار آزمون برای متقاضیان خارج از کشور استعلام کنند. همچنین پرداخت هزینه به منزله ثبت نام در آزمون نمی باشد و لازم است جهت تکمیل مراحل نام نویسی خود، به مراکز قطب برگزار کننده آزمون مراجعه کنید.

قطب های برگزار کننده آزمون های جامع علوم پایه و پیش کارورزی 99

دانشگاه های علوم پزشکی کشور که تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه سلامت و همچنین آموزش دانشجویان در رده های مختلف گروه پزشکی به فعالیت می پردازند، بر اساس شاخصه هایی مانند نیروی انسانی و امکانات آموزشی به 10 قطب آموزشی تقسیم بندی شده اند که برای هر قطب یک دانشگاه به عنوان دانشگاه مادر انتخاب شده است.

قطب های برگزار کننده آزمون های علوم پایه پزشکی و پیش کارورزی
قطب (منطقه) دانشگاه مادر زیر مجموعه
1 گیلان دانشگاه های علوم پزشکی سمنان، شاهرود، بابل، گلستان و مازندران
2 تبریز دانشگاه های علوم پزشکی ارومیه و اردبیل و دانشکده های علوم پزشکی سراب، مراغه، خلخال و خوی
3 همدان دانشگاه های علوم پزشکی ایلام، کردستان و کرمانشاه و دانشکده علوم پزشکی اسد آباد
4 اهواز دانشگاه های علوم پزشکی لرستان و دزفول و دانشکده های علوم پزشکی بهبهان، شوشتر و آبادان
5 شیراز دانشگاه های علوم پزشکی یاسوج، فسا، بوشهر، هرمزگان و جهرم و دانشکده های علوم پزشکی گراش و لارستان
6 زنجان دانشگاه های علوم پزشکی قم، اراک، قزوین و البرز و دانشکده های علوم پزشکی خمین و ساوه
7 اصفهان دانشگاه های علوم پزشکی یزد، کاشان، شهر کرد
8 کرمان دانشگاه های علوم پزشکی زابل، جیرفت، بم، ایرانشهر، زاهدان و رفسنجان و دانشکده علوم پزشکی سیرجان
9 مشهد دانشگاه های علوم پزشکی خراسان شمالی، گناباد، تربت حیدریه، سبزوار و بیرجند و دانشکده های علوم پزشکی اسفراین، تربت جام و نیشابور
10 تهران دانشگاه های علوم پزشکی ایران، بقیه الله، شاهد، ارتش، شهید بهشتی و بهزیستی و توانبخشی

طراحی سوالات آزمون علوم پایه و پیش کارورزی و کلیه امور مربوطه بر عهده دانشگاه مادر و با کمک اساتید دانشگاه های زیر مجموعه انجام می پذیرد. آزمون علوم پایه و پیش کارورزی تنها در برخی از این دانشگاه ها برگزار می گردد و شما می توانید با مراجعه به دانشگاه محل تحصیل خود (در صورتی که خود دانشگاه حوزه برگزاری آزمون نباشد) به نزدیک ترین قطب برگزاری آزمون معرفی شوید.

 

سوالات متداول

1- دومین دوره آزمون میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99 در چه تاریخی برگزار می گردد؟

 دومین دوره این آزمون در روز پنجشنبه مورخ 6 آذر ماه سال 99 برگزار می شود.

2- داوطلبان در چه تاریخی می توانند ثبت نام خود را در دومین دوره آزمون میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی 99 آغاز نمایند؟

داوطلبان از روز شنبه مورخ 17 آبان ماه لغایت پایان وقت اداری روز چهارشنبه مورخ 28 آبان ماه فرصت دارند ثبت نام خود را انجام دهند.

3- طراحی سوالات آزمون علوم پایه و پیش کارورزی پزشکی بر عهده کدام دانشگاه می باشد؟

طراحی سوالات آزمون علوم پایه و پیش کارورزی و کلیه امور مربوطه بر عهده دانشگاه مادر و با کمک اساتید دانشگاه های زیر مجموعه انجام می پذیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره