تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / آزمون استخدامی / شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400
شرایط استخدام آموزش و پرورش 1400

 علاقه مندان به فعالیت در عناوین شغلی آموزشی وزارت آموزش و پرورش می توانند از طریق ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش در این آزمون استخدامی که به منظور جذب نیروهای مورد نیاز این ارگان برگزار می گردد، شرکت نمایند. لازمه نام نویسی داوطلبان، دارا بودن شرایط تعیین شده در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش می باشد. این دفترچه که معمولا همزمان با آغاز مهلت نام نویسی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد، راهنمای کاملی است که تمامی اطلاعات مربوط به ضوابط شرکت در آزمون و جزئیات پذیرش را در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد. در این مطلب قصد داریم شما را با شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی مذکور آشنا کنیم.

شرط سنی داوطلبان برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش متناسب با مدرک تحصیلی آن ها تعیین می گردد.

شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400

همان طور که گفته شد، در زمان انتشار دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرایط ثبت نام در این آزمون مشخص می شود و در قسمتی از این دفترچه به داوطلبان ارائه می گردد. این شرایط به همراه ضوابط پذیرش متقاضیان در ادامه بیان شده است.

شرایط عمومی

 • داشتن تابعیت ایران
 • معتقد بودن به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • پایبند بودن به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن برای آقایان
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی برای انجام شغل انتخابی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه های اجرایی از سوی مراجع قضایی
 • عدم مشمولیت در جامعه بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه های اجرایی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون یا حین استخدام
 • شرط سنی 20 الی 25 سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم
 • داشتن حداکثر 30 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی)
 • دارا بودن حداکثر 35 سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • داشتن 40 سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • دارا بودن حداکثر 45 سال برای دارندگان مدرک دکتری 
 • تاریخ مندرج بر روی مدرک فارغ التحصیلی و کارت پایان خدمت باید قبل از آخرین روز ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد.

در خصوص شرط سنی تعیین شده، ناگفته نماند که شرایط سنی مذکور، برای داوطلبان آقا بدون در نظر گرفتن مدت زمانی است که در دوره خدمت ضرورت به سر می برند. لازم به ذکر است جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان دارای یک سال سابقه اسارت از حداکثر شرایط سنی معاف هستند و همچنین، برای پدر، مادر، خواهر و برادر شهدا به اندازه 5 سال و برای رزمندگان دارای سابقه کمتر از 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به اندازه مدت حضورشان بر شرط سنی اصلی اضافه می شود.

داوطلبانی که به صورت تمام وقت و غیر رسمی از تاریخ 22 بهمن ماه سال 57، در وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آن ها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها، موسسات و شرکت های دولتی که مگر با ذکر نام آن ها در موارد خاص قوانین و مقررات عمومی دولت شامل حال آن ها نمی شود، موسسه ها و شرکت های ملی و مصادره شده که به نحوی از بودجه و کمک دولت بهره می برند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آن ها، اشتغال داشته اند، به اندازه مدت زمان خدمت غیررسمی آن ها، بر شرط سنی مذکور اضافه می شود.

شرایط پذیرش

علاوه بر داشتن شرایط عمومی، متقاضیان می بایست از دارا بودن یک سری از شرایط که مختص شرکت کنندگان در این آزمون است اطمینان داشته باشند. در لیست شرایط اختصاصی زیر، اطلاعاتی که لازم است داوطلب راجع به مدرک تحصیلی و سن شرکت کنندگان داشته باشد ارائه شده است.

 •  علاقه مندان به شرکت در عناوین شغلی هنرآموز، باید دارای فوق دیپلم پیوسته باشند؛ اما در صورت احراز مدرک فوق دیپلم ناپیوسته، می بایست مدرک دیپلم هنرستان داشته باشند.
 • امکان تغییر محل خدمت تعیین شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش، پس از قبولی نهایی و پیش از استخدام و اشتغال به کار وجود ندارد و پس از اشتغال نیز، این امر بر اساس ضوابط و قوانین نقل و انتقالات فرهنگیان خواهد بود.
 • داوطلبانی که جزو قبولی های نهایی قرار می گیرند، موظف هستند که پیش از شروع دوره مهارت آموزی یک ساله، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش تحویل بدهند.
 • معلمان جدیدالورود باید قبل از اشتغال به کار، سوگند معلمی را ادا کنند و سوگندنامه مربوطه را نیز امضا نمایند. متن و امضای سوگندنامه در پرونده معلم ها حفظ خواهد شد.
 • فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.
 • پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید در یک دوره مهارت آموزی یک ساله که توسط دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی برگزار می شود، شرکت کنند.
 • افرادی به عنوان پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش محسوب می شوند که در دوره مهارت آموزی شرکت کنند و موفق به کسب حدنصاب امتیاز لازم در آزمون جامع آن گردند.
 • داوطلبانی که در کلاس های درسی و امتحانات دوره مهارت آموزی و همچنین آزمون جامع شرکت نکنند، به منزله انصراف آن ها از ادامه روند استخدام تلقی می شود و می بایست مبلغی را به عنوان جریمه و هزینه دوره آموزشی پرداخت نمایند.
 • قسمتی از هزینه های دوره مهارت آموزی بر عهده داوطلب می باشد و در صورت انصراف او در مدت یک ساله آموزشی، وزارت آموزش و پرورش بنا بر صلاح دید خود، می تواند نسبت به محاسبه و دریافت هزینه های مربوطه اقدام کند.
 • داوطلبانی که جزء پذیرفته شدگان نهایی عنوان شغلی های هنرآموز هستند، می بایست برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در دوره مهارت آموزی استخدامی آموزش و پرورش به سایت دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به نشانی sru.ac.ir مراجعه کنند و پذیرفته شدگان نهایی عناوین شغلی آموزگار، دبیر، مراقب سلامت، مشاور و مربی امور تربیتی نیز برای اطلاع از موارد مذکور باید به سایت دانشگاه فرهنگیان به نشانی cfu.ac.ir مراجعه نمایند.
 • مکان دوره مهارت آموزی با توجه به شغل محل و پس از اعلام نتایج قطعی، مشخص می گردد.
 • تغییر محل دوره مهارت آموزی تنها در صورت وجود شغل مورد نظر و با رعایت جنسیت، از سوی دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار می گیرد.
 • داوطلبان می بایست در زمان ثبت نام برای شرکت در دوره مهارت آموزی، مدرک روخوانی و روان خوانی قرآن کریم و همچنین مدرک ICDL خود را ارائه دهند. در غیر این صورت باید متعهد شوند که مدارک مورد نظر را تا قبل از آزمون جامع دوره مهارت آموزی دریافت و ارائه خواهند کرد.
 • دانشگاه هایی که دوره مهارت آموزی در آن ها اجرا می شود، مسئولیتی در برابر تهیه مسکن و تغذیه افراد ندارند؛ اما در صورت تقاضای داوطلبان می توانند خدماتی را با دریافت هزینه مربوطه ارائه کنند.

توجه داشته باشید تنها در صورتی که از تمامی شرایط عنوان شده برخوردار هستید نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 اقدام نمایید. چرا که مطابق با مندرجات دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400، چنانچه مشخص گردد داوطلب دارای یک یا تمامی این شرایط نبوده است، ثبت نام وی حتی در صورت قبولی در آزمون، بدون بازگردانی مبلغ واریز شده لغو خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- داوطلبان برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1400 باید چند سال سن داشته باشند؟

شرط سنی افراد در این پذیرش بر اساس مقطع تحصیلی آن ها متفاوت می باشد.

2- پذیرفته شدگان نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش موظف به ارائه چه مدت تعهد می باشند؟

این افراد می بایست قبل از شروع دوره مهارت آموزی، تعهدی مبنی بر 10 سال خدمت در محل پذیرفته شده به آموزش و پرورش ارائه دهند.

3- آیا دانش آموختگان مراکز تربیت معلم می توانند در این آزمون شرکت کنند؟

خیر، فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم (سابق)، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی که به وزارت آموزش و پرورش متعهد هستند، نمی توانند در این آزمون استخدامی شرکت کنند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸۳۵ نظر

 1. Avatar

  سلام برای آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی. آموزگاری ابتدایی چه رشته هایی میتونن شرکت کنند؟ تمامی رشته های لیسانس نمیتونن شرکت کنن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر تنها رشته های ذکر شده در شرایط احراز تحصیلی عنوان شغلی که در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی مشخص میگردد مجاز به ثبت نام هستند.

 2. Avatar

  سلام من لیسانس منابع طبیعی هستم میتونم استخدامی آموزگار ابتدایی شرکت کنم؟

 3. Avatar

  سلام
  من دی ماه ۹۹ کارشناسی تربیت بدنی رو تموم کردم، لیسانس تربیت بدنی دارم، میتونم تو این ازمون شرکت کنم؟ برای ازمون چ منابعی باید مطالعه بشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، مطابق با دفترچه ی راهنمای ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی سال ۱۳۹۹، شما با داشتن مدرک لیسانس تربیت بدنی، می توانید برای شغل دبیری تربیت بدنی اقدام نمایید.

 4. Avatar

  با سلام من دانشجوی ترم ۷ علوم تربیتی با گرایش دبستان و پیش دبستان هستم و سال جدید یعنی بهمن ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم ایا میتونم در آزمون استخدامی اموزش و پرورش شرکت کنم و در چه مقطعی میتونم ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   باسلام، مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور سال ۱۴۰۰، ملاک فارغ التحصیلی تا آخرین روز ثبت نام می باشد.

 5. Avatar

  سلام
  من لیسانس فیزیک هسته‌ای دارم و الان در حال انجام خدمت سربازی هستم
  و۲۵ سالمه
  آیا میتوانم در آزمون شرکت کنم؟

 6. Avatar

  سلام من فارق التحصیل رشته آموزش ابتدایی سال ۹۹ از دانشگاه آزاد هستم آیا مجاز به شرکت در آزمون امسال ۱۴۰۰ میشوم آیا این آزمون مختص حق التدریس ها میباشد؟

 7. Avatar

  سلام وقتتون بخیر،ببخشید شما در پرسش های دوستان که پرسیده بودند با مدرک دیپلم میتونند معلم شوند ویا خیر،گفتید با مدرک دیپلم نمیتوانند،اما در متن که گذاشتید در قسمت شرایط عمومی،گفتید که شرایط سن۲۰تا۲۵سال و مدرک دیپلم،من اینجا را درست متوجه نمیشوم،چون توی جوابها گفتید با دیپلم نمیشه معلم شد اما در متن نوشتید که میشود از سن۲۰تا۲۵با دیپلم معلم شد،لطفا راهنمایی بفرمایید؛

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، این آزمون مجموعه ای از چند ارگان دولتی بوده و آموزش و پرورش یکی از آن هاست که فقط از میان داوطلبان دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس و برای رشنه های محدودی با فوق دیپلم پذیرش دارد.

 8. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم چهارم علوم تربیتی هستم وبیست ساله ایامیتوانم درازمون استخدامی ۱۴۰۰اموزش وپرورش شرکت کنم.؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش می بایست تا آخرین روز ثبت نام فارغ التحصیل شده باشید.

 9. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم چهارم علوم تربیتی هستم وبیست ساله ایامیتوانم درازمون۱۴۰۰اموزشوپرورش شرکت کنم.؟؟؟؟

 10. Avatar

  سلام خسته نباشید من چند بار پیام گذاشتم جواب ندادین اگه ممکنه جواب منورو بدین من فارغ التحصیل رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی با گرایش بیو تکنولوژی هستم آیا میتونم تو آزمون دبیری زیست شرکت کنم

 11. Avatar

  سلام.من فارغ التحصیل رشته حقوق هستم.آیا میتونم در آزموم استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، مطابق با اخرین پذیرش انجام شده، اموزش و پرورش از رشته حقوق پذیرش انجام نمی دهد. شما می توانید نسبت به ثبت نام در سایر ارگان ها اقدام نمایید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره پیج آزمون استخدامی