خانه دانشگاه آزاد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بناب

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بناب

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 98 - 99
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 – 99
هر ساله داوطلبان زیادی به ثبت نام کنکور آزاد و سراسری می پردازند. اما پس از اعلام نتایج کنکور ، تمام آن ها مجاز به انتخاب رشته های با آزمون نخواهند بود. از این رو در برخی از دانشگاه ها ظرفیتی جهت ثبت نام بدون کنکور در نظر گرفته می شود تا افرادی که به هر دلیلی در کنکور سراسری شرکت نکرده و یا مورد قبول واقع نشده اند از تحصیلات دانشگاهی محروم نباشند. یکی از دانشگاه های پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی ، “دانشگاه آزاد” می باشد. این دانشگاه در دوره های کاردانی و کارشناسی به دو صورت پیوسته و ناپیوسته به جذب دانشجو می پردازد. داوطلبان می توانند در زمان مقرر نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی و از سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بناب 98 – 99

ثبت نام بدون کنکور آزاد 98 در دو نوبت مهر و بهمن ، برای مقاطع کاردانی و کارشناسی صورت می گیرد. داوطلبانی که قصد ثبت نام در نیمسال اول تحصیلی را دارند ، از 27 اسفند ماه 97 الی 20 شهریور 98 مهلت دارند که لیست انتخابی خود را در سایت انتخاب رشته آزاد به نشانی azmoon.org وارد نمایند اما در ابتدا باید هزینه ثبت نام بدون کنکور آزاد را پرداخت کنند. داوطلبانی که شرایط لازم جهت ثبت نام در نیمسال اول را نداشته و یا به هر دلیلی تمایل به تحصیل از ترم بهمن دارند ، می توانند در زمان مقرر ، نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد 98 نیمسال دوم تحصیلی سال گذشته از اواخر دی ماه تا اواسط بهمن در نظر گرفته شده بود. از همین رو پیش بینی می شود در سال جاری نیز به همین منوال بوده و یا نهایتا با اندکی تغییر همراه باشد. اما جهت مشخص شدن زمان دقیق ثبت نام و هم چنین اطلاع از رشته های بدون کنکور آزاد بهمن باید در انتظار صدور دفترچه ماند. از همین رو با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی می توانید به محض انتشار دفترچه ، مطلع شده و در زمان مقرر ، اقدامات لازم جهت ثبت نام را انجام دهید.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بناب 98 – 99

شرایطی که تمام داوطلبان باید به هنگام ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد در نظر داشته باشند در دفترچه ثبت نام بدون کنکور آزاد ذکر می شود. در ادامه برخی از مهم ترین ها را بیان کرده ایم اما مطمئنا با مطالعه دفترچه های مربوط به هر دوره در این زمینه مسلط تر خواهید بود.

 • افرادی که قصد ثبت نام در دوره کاردانی پیوسته را دارند باید دقت داشته باشند که مدرک تحصیلی دوره متوسطه آن ها باید با رشته انتخابی شان ، مطابقت داشته باشد.
 • علاقه مندان به ثبت نام در مقاطع کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته ، می توانند حداکثر 20 کد رشته محل را انتخاب نمایند.
 • داوطلبانی که قصد ثبت نام در دوره کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته دارند باید یک رشته را حداکثر در 20 محل دانشگاهی انتخاب کنند.
 • افرادی که دارای دیپلم شاخه های کاردانش ، فنی حرفه ای و هنرستان نظام قدیم هستند ، می توانند در دوره کاردانی پیوسته ثبت نام نمایند.
 • داشتن یکی از مدارک دیپلم نظام قدیم یا جدید ، پیش دانشگاهی و یا کاردانی جهت ثبت نام در دوره های کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته الزامی است.
 • دارندگان مدرک کاردانی می توانند در رشته دلخواه دوره کارشناسی ناپیوسته شرکت نمایند.
 • اگر داوطلبان ، هر یک از مدارک فوق را تا 31 شهریور ماه سال 98 دریافت نکرده و یا فارغ التحصیل نشده باشند ، امکان ثبت نام بدون کنکور در نیمسال اول دانشگاه آزاد را نخواهند داشت.
 • متقاضیان آقا نباید در زمینه خدمت سربازی مشکلی داشته باشند.
 • افرادی که دارای دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش نظام جدید بوده اما مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی نداشته باشند ، امکان ثبت نام در دوره های کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته برایشان فراهم نخواهد بود.
 • آن دسته از داوطلبان که سابقا در دوره کارشناسی پیوسته تحصیل کرده اما به هر دلیلی موفق به اخذ مدرک لیسانس نشده و دارای مدرک کاردانی می باشند ، درصورت عدم وجود مشکل سربازی ثبت نام آن ها در مقطع کارشناسی ناپیوسته امکان پذیر خواهد بود. ثبت نام این افراد در مقطع کارشناسی پیوسته نیز مشروط بر داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت ، بلامانع می باشد.

مدارک ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد واحد سما بناب 98 – 99

مدارک ثبت نام آزاد بدون کنکور معمولا شامل موارد خاصی نمی باشد اما اطلاعاتی از قبیل کد ملی ، شماره شناسنامه ، نام پدر ، تاریخ تولد و … که بیان گر مشخصات فردی داوطلب است ، درخواست می شود که موظف به ثبت دقیق آن ها در سامانه می باشید. تنها موردی که در سامانه ثبت نام و انتخاب رشته نیاز به بارگذاری دارد ، فایل اسکن عکس 3*4 یا 6*4 داوطلب می باشد که باید برخی نکات را برای آن در نظر داشت.

 • این عکس باید به صورت Grayscale و با درجه وضوح dpi 100 باشد.
 • فرمت عکس باید jpg و حجم آن نباید کمتر از 70 کیلوبایت باشد.
 • فایل عکس باید به صورت تمام رخ و متعلق به سال جاری داوطلب باشد.
 • حداقل ابعاد عکس 200×300 و حداکثر آن 300×400 پیکسل باشد.
 • فایل ارسالی باید در جهت صحیح و بدون چرخش و حاشیه زائد باشد.
 • هم چنین نباید هیچ اثری از مهر ، منگنه و یا هر چیزی که موجب ناواضح بودن تصویر می شود ، وجود داشته باشد.

بهتر است تمام اطلاعات لازم و فایل عکس را قبل از آغاز فرآیند ثبت نام آماده سازید تا از اتلاف وقت و بروز هرگونه خطا جلوگیری شود. داوطلبانی که قصد ثبت نام در مقطع کارشناسی ناپیوسته دارند توجه داشته باشند که در صورت قبولی و ثبت نام در محل دانشگاهی باید گواهی فراغت از تحصیل و تاییدیه مدرک کاردانی خود را ارائه نمایند. به علاوه حداکثر 2 ماه بعد نیز باید با داشتن ریزنمرات مقطع کاردانی ، به واحد دانشگاهی مراجعه کنند.

شهریه دانشگاه آزاد واحد سما بناب 98 – 99

یکی از مسائلی که همواره برای تمام داوطلبان مورد سوال است ، میزان شهریه دانشگاه آزاد در رشته ها و مقاطع مختلف می باشد. در این راستا لازم است بگوییم شهریه مقطع کاردانی و کارشناسی بدون کنکور دانشگاه آزاد با یک دیگر چندان فرقی ندارند. شهریه دانشگاه ها با شروع سال تحصیلی اعلام می شوند و هر سال با افزایش 10 تا 15 درصدی همراه هستند.

شهریه هر ترم تحصیلی به دو قسمت ثابت و متغیر تقسیم می شود. شهریه ثابت که همان طور که از نامش پیداست بسته به سال و ترم ورود دانشجو تا پایان دوره تحصیل وی ثابت خواهد ماند اما شهریه متغیر! در واقع آن چه که میزان شهریه پرداختی را برای هر ترم با ترم دیگر و یا یک رشته را با رشته ای دیگر ، متمایز می کند همین شهریه متغیر است که بسته به تعداد واحدهای اخذ شده در یک ترم و نظری یا عملی بودن آن ها ، برای هر داوطلب متفاوت است. جدول زیر بیان گر میزان شهریه مقطع کاردانی و کارشناسی به صورت حدودی می باشد.

میزان شهریه رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در سال 98
نوع رشته هامبلغ شهریه
علوم پایه و انسانی1 میلیون و 450 هزار تومان الی 2 میلیون و 300 هزار تومان
فنی مهندسی1 میلیون و 750 هزار تومان الی 2 میلیون و 900 هزار تومان

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما بناب 98 – 99

مسلما تمام رشته های دانشگاهی به صورت بدون کنکور ارائه نمی شوند. به علاوه ، همه واحدهای دانشگاهی هم تمام رشته ها را به صورت یکجا نخواهند داشت. از همین رو بهتر است قبل از هر اقدامی به دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته ، مراجعه کرده و از رشته های ارائه شده در واحد مورد نظر و یا دانشگاه های ارائه دهنده رشته دلخواه ، مطلع شوید. در ادامه به معرفی رشته های بدون کنکور آزاد که در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد واحد سما بناب ارائه شده است ، می پردازیم.

لیست رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد واحد سما بناب در نیمسال اول 98
رشته های کاردانی پیوسته
کودکیاری – مربی کودکالکتروتکنیک – تاسیسات الکتریکی
مربی بهداشت مدارسنقشه کشی معماری – معماری
حسابدارینقشه برداری – نقشه برداری
تربیت بدنیتاسیسات – تبرید
الکترونیک – الکترونیک عمومیمکانیک خودرو – مکانیک خودرو
الکتروتکنیک – برق صنعتیتاسیسات – تهویه مطبوع


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره