خانه دانشگاه آزاد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما زنجان

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما زنجان

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 98 - 99
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 – 99
در سال های اخیر ، بسیاری از رشته های دانشگاهی به صورت بدون کنکور ارائه می شوند. یکی از دانشگاه های ارائه دهنده این رشته ها ، دانشگاه آزاد است که امکان ثبت نام بدون کنکور را در 4 دوره کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته ، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته برای علاقه مندان ، فراهم کرده است. فارغ از شرایطی که برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد مطرح است ، می توان گفت امکان ثبت نام در رشته های بدون آزمون برای تمامی افراد فراهم می باشد.

هم چنین ممکن است گروهی از داوطلبان که ثبت نام کنکور سراسری و آزاد را انجام داده اند ، پس از اعلام نتایج کنکور ، مورد پذیرش در دانشگاه ها قرار نگیرند. این افراد نیز می توانند برای ادامه تحصیل دانشگاهی در یکی از واحدهای ارائه دهنده رشته های بدون آزمون ، ثبت نام نمایند. بنابراین می توان گفت ، تمامی داوطلبان مجازند که یک لیست انتخابی از کد رشته های با آزمون و یک لیست دیگر از کد رشته های انتخابی بدون آزمون را در سایت دانشگاه آزاد به ثبت برسانند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی و از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما زنجان 98 – 99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد معمولا برای دو نیمسال تحصیلی مهر ماه و بهمن ماه انجام می شود. در واقع انتخاب رشته های بدون آزمون همزمان با ثبت نام آن ها صورت می گیرد. به این شکل که متقاضیان ، وارد سایت انتخاب رشته آزاد شده و پس از پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور آزاد ، وارد سامانه ثبت نام می شوند ، اطلاعات لازم را وارد می کنند و سپس وارد قسمت مربوط به درج کد رشته محل های انتخابی می گردند.

در رابطه با زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد جدولی را مطابق زیر ، تهیه کرده ایم که بیانگر موعد نام نویسی در دو ترم مهر و بهمن می باشد.

زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد 98
نیمسال تحصیلی مهر
27 اسفند ماه 97 لغایت 20 شهریور ماه 98
نیمسال تحصیلی بهمن
اواخر دی ماه لغایت اوایل بهمن ماه

داوطلبانی که به هر دلیل ، قصد دارند در رشته های بدون کنکور آزاد بهمن ثبت نام کنند باید به دفترچه مربوط به همین نیمسال مراجعه نمایند. بدین منظور می توانند با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ار آخرین اخبار مربوط به ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه ، مطلع شوند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما زنجان 98 – 99

با توجه به دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد شرایط ثبت نام در دوره های کاردانی و کارشناسی ، به شرح زیر می باشند.

 • داوطلبانی که تا 31 شهریور ماه از مقطع قبلی فارغ التحصیل شوند ، می توانند در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ثبت نام کنند.
 • امکان ثبت نام در دوره کارشناسی پیوسته تنها برای داوطلبانی فراهم می باشد که دارای دیپلم شاخه کاردانی ، فنی و حرفه ای و یا هنرستان نظام قدیم باشند.
 • رشته ای که داوطلبان جهت تحصیل در مقطع کاردانی پیوسته انتخاب می کنند ، باید با رشته تحصیلی آن ها در دوره مدرسه مطابقت داشته باشد.
 • داوطلبان جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی ناپیوسته ، باید یک مدرک کاردانی داشته باشند. اما تطابق یا عدم تطابق مدرک تحصیلی آن ها با رشته مورد نظر ، اهمیتی ندارد.
 • داشتن مدارک دیپلم نظام قدیم یا جدید ، پیش دانشگاهی و یا کاردانی برای داوطلبانی که قصد نام نویسی در دوره های کاردانی پیوسته و یا کارشناسی ناپیوسته را دارند ، الزامی است.
 • برای دارندگان مدرک دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش نظام جدید که مدرک پیش دانشگاهی را ندارند ، امکان ثبت نام در دوره های کاردانی ناپیوسته یا کارشناسی پیوسته وجود ندارد.
 • حداکثر تعداد انتخاب های مجاز برای ثبت نام در دوره های کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته ، یک کد رشته در 20 کد محل می باشد. اما تعداد انتخاب ها برای علاقه مندان به تحصیل در دوره های کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته ، حداکثر 20 کد رشته محل می باشد.
 • برای متقاضیان آقا ، نباید مشکلی از لحاظ خدمت سربازی وجود داشته باشد.
 • آن دسته از علاقه مندانی که سابقا در مقطع کارشناسی پیوسته تحصیل کرده اند اما به هر دلیلی تحصیل خود را در نیمه راه رها کرده و دارای مدرک کاردانی از آن می باشند ، در صورت عدم وجود مشکل سربازی می توانند در مقطع کارشناسی ناپیوسته به ادامه تحصیل بپردازند. هم چنین اگر دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت باشند می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته ، تحصیل خود را ادامه دهند.

مدارک ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد واحد سما زنجان 98 – 99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز مانند بسیاری از فرآیندهای ثبت نام ، نیاز به درج و ارائه برخی مدارک دارد. بخشی از اطلاعات هویتی مانند نام و نام خانوادگی داوطلب ، تاریخ تولد ، شماره شناسنامه ، نام پدر ، معدل و … به هنگام نام نویسی باید وارد شوند. در کنار تمام این اطلاعات ، یک قطعه عکس پرسنلی نیز باید در سامانه ثبت نام بارگذاری شود که ویژگی های آن به شرح زیر می باشد.

 • اندازه 3*4 یا 4*6
 • تا حد امکان دارای پس زمینه سفید و تمام رخ
 • عاری از اثر مهر ، منگنه و هرگونه خدشه
 • فاقد حاشیه های زائد
 • فرمت JPG
 • حجمی بیشتر از 70 کیلوبایت
 • ابعادی بین 200×300 و 300×400

علاوه بر موارد فوق که به عنوان مدارک ثبت نام آزاد بدون کنکور نام برده شده اند ، لازم است بگوییم داوطلبانی که قصد ثبت نام در دوره کارشناسی ناپیوسته را دارند باید مدرک فارغ التحصیلی و تاییدیه مدرک کاردانی خود را نیز ارائه دهند. این افراد اگر مورد پذیرش نهایی قرار گیرند ، حداکثر تا 2 ماه مهلت دارند که نسبت به تحویل لیست ریزنمرات مقطع کاردانی خود به دانشگاه ، اقدام نمایند.

شهریه دانشگاه آزاد واحد سما زنجان 98 – 99

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه آزاد قرار می گیرند موظفند به ازای هر ترم تحصیلی ، مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت نمایند که از دو قسمت ثابت و متغیر ، تشکیل شده است. قسمت ثابت شهریه معمولا تا پایان دوره تحصیل دانشجویان ثابت بوده و کمتر دچار تغییر می شود. اما میزان آن برای ورودی های جدید در هر سال تحصیلی کمی بیشتر از مبلغی است که دانشجویان ورودی های سابق ، به عنوان شهریه ثابت پرداخت می نمایند.

بخش عمده شهریه آزاد را قسمت متغیر آن ، تشکیل می دهد. زیرا شهریه متغیر برای تمام دانشجویان بسته به نوع رشته ، تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم و نوع آن ها متفاوت است. میزان شهریه متغیر ، در طول دوره تحصیل دانشجو نیز افزایش می یابد. بنابراین می توان گفت شهریه کلی دانشگاه آزاد ، در هر سال تحصیلی با افزایش 10 الی 15 درصدی همراه است.

میانگین مبلغ شهریه هر ترم دانشگاه آزاد 98
رشته های علوم پایه و انسانی
حداقل 1 میلیون و 450 هزار تومان و حداکثر 2 میلیون و 300 هزار تومان
رشته های فنی مهندسی
حداقل 1 میلیون و 750 هزار تومان و حداکثر 2 میلیون و 900 هزار تومان

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما زنجان 98 – 99

داوطلبانی که قصد ثبت نام در رشته های بدون کنکور آزاد را دارند ، می توانند از دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته مربوط به هر یک از دوره های کاردانی پیوسته ، کاردانی ناپیوسته ، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته استفاده نمایند. اما جهت سهولت دسترسی شما داوطلبان گرامی ، جداولی را تهیه کرده ایم که تمام رشته های ارائه شده در مقاطع مختلف این واحد دانشگاهی را نشان می دهند.

لیست رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد واحد سما زنجان در نیمسال اول 98
رشته های کاردانی پیوسته
کودکیاری – مربی کودکنقشه کشی عمومی – نقشه کشی و طراحی صنعتی
حسابدارینقشه کشی معماری – معماری
تربیت بدنیمکانیک خودرو – مکانیک خودرو
الکتروتکنیک – برق صنعتیمتالورژی – ریخته گری
الکتروتکنیک – تاسیسات الکتریکینرم افزار کامپیوتر
ساختمان – کارهای عمومی ساختمانهنرهای تجسمی – نقاشی


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره