خانه دانشگاه آزاد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد 98 - 99
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 – 99
دانشگاه آزاد ، یکی از دانشگاه هایی است که در سال های اخیر بسیاری از رشته های خود را به صورت بدون آزمون ارائه می دهد. از این طریق امکان تحصیلات دانشگاهی در مقاطع کاردانی و کارشناسی برای تمام داوطلبان واجد شرایط فراهم شده و دغدغه پذیرفته شدن در آزمون سراسری پس از اعلام نتایج کنکور نیز کمرنگ تر می گردد.

تمامی داوطلبان ، چه آن ها که به ثبت نام کنکور سراسری و آزاد پرداخته اند و چه آن ها که در این آزمون شرکت نکرده اند ، می توانند لیستی از رشته های انتخابی خود را برای تحصیل بدون کنکور در دانشگاه آزاد تهیه کرده و در سامانه انتخاب رشته این دانشگاه ثبت نمایند.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی و از طریق سایت رسمی دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد.

زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان 98 – 99

ثبت نام بدون کنکور آزاد معمولا در دو نیمسال تحصیلی مهر و بهمن انجام می شود. ثبت نام نیمسال تحصیلی دوم ، اغلب اوقات با عنوان تکمیل ظرفیت این دانشگاه شناخته می شود که داوطلبان می بایست دفترچه مربوط به ثبت نام و انتخاب رشته آن را تهیه و مطالعه نمایند. جدول زیر بیانگر زمان ثبت نام بدون کنکور آزاد در دو نیمسال تحصیلی اول و دوم ، می باشد.

جدول زمان بندی ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 98 – 99
نیمسال تحصیلی مهر ماهنیمسال تحصیلی بهمن ماه
27 اسفند ماه 97 لغایت 20 شهریور ماه 9828 آبان ماه 98 لغایت 30 دی ماه 98

نحوه ثبت نام نیمسال تحصیلی اول ، معمولا به صورت اینترنتی می باشد. به این صورت که داوطلبان با مراجعه به سایت انتخاب رشته آزاد و پرداخت هزینه ثبت نام بدون کنکور آزاد می توانند وارد سامانه ثبت نام و انتخاب رشته شوند ، اطلاعات خود را درج کنند و سپس لیست رشته های انتخابی خود را وارد نمایند.

ثبت نام رشته های بدون کنکور آزاد بهمن ماه در سال های اخیر به صورت حضوری و با مراجعه به واحد دانشگاهی مورد نظر انجام می پذیرد. تمامی داوطلبان می توانند با عضویت در کانال تلگرام انتخاب رشته پیگیر اخبار مربوط به این فرآیند باشند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان 98 – 99

شرایط ثبت نام بدون کنکور مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد مطابق با دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه آزاد ، به شرح زیر می باشد.

 • فراغت از تحصیل تا روز 30 شهریور ماه ، جهت ثبت نام در نیمسال تحصیلی مهر ماه
 • تطابق رشته انتخابی دارندگان دیپلم شاخه کاردانی ، فنی و حرفه ای و یا هنرستان نظام قدیم با مدرک تحصیلی آن ها ، جهت تحصیل در مقطع کاردانی پیوسته
 • داشتن مدرک کاردانی برای ثبت نام در دوره کارشناسی ناپیوسته
 • دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی و کاردانی برای ثبت نام در دوره های کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته
 • انتخاب حداکثر یک کد رشته در 20 کد محل به هنگام ثبت نام در مقاطع کاردانی پیوسته یا کارشناسی ناپیوسته
 • انتخاب حداکثر 20 کد رشته محل هنگام ثبت نام در مقاطع کاردانی ناپیوسته یا کارشناسی پیوسته
 • عدم وجود مشکل نظام وظیفه عمومی برای آقایان

گفتنی است علاوه بر موارد مذکور ، داوطلبانی که در گذشته مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته بودند اما با انصراف از ادامه تحصیل ، موفق به اخذ یک مدرک کاردانی شده اند ، می توانند به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته بپردازند. اما باید توجه کنند که ثبت نام در مقطع کارشناسی پیوسته با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت و مقطع کارشناسی ناپیوسته در صورت نداشتن مشکل سربازی امکان پذیر است.

مدارک ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان 98 – 99

داوطلبانی که قصد ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه آزاد را دارند ، لازم است مدارکی را جهت درج اطلاعات و ارائه در سامانه ثبت نام و انتخاب رشته این دانشگاه در دسترس داشته باشند. مدارک لازم ثبت نام آزاد بدون کنکور بدین شرح می باشد:

 • یک قطعه عکس 3*4 یا 4*6
 • مدارک تحصیلی مرتبط
 • شناسنامه و کارت ملی

مدارک تحصیلی ، شناسنامه و کارت ملی به منظور درج اطلاعات آن ها در سامانه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد مورد نیاز است اما یک قطعه عکسی که گفته شد ، می بایست با ویژگی های زیر در سامانه مذکور بارگذاری شود.

 • تمام رخ
 • دارای پس زمینه سفید
 • فرمت JPG
 • حجمی کمتر از 70 کیلوبایت
 • دارای ابعاد حداقل 200×300 و حداکثر 300×400
 • نداشتن حاشیه زائد
 • عاری از هر گونه خدشه (اثر مهر ، منگنه و …)

ارائه مدرک فارغ التحصیلی و تاییدیه مدرک کاردانی داوطلب به دانشگاه ، به هنگام ثبت نام در مقطع کارشناسی ناپیوسته الزامی است. هم چنین پس از کسب قبولی در این مقطع ، داوطلبان حداکثر 2 ماه مهلت دارند که لیست ریزنمرات مقطع کاردانی را به دانشگاه محل قبولی تحویل دهند.

شهریه دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان 98 – 99

شهریه آزاد را می توان متشکل از دو قسمت ثابت و متغیر دانست ، به این صورت که شهریه ثابت دانشجویان معمولا تا پایان دوره تحصیل آن ها بدون تغییر مانده و تنها با شروع سال تحصیلی و برای دانشجویان جدیدالورود بر میزان آن افزوده می شود. اما شهریه متغیر ، همان گونه که از نامش پیداست ، پیوسته در حال تغییر می باشد و مبلغ ثابتی را نمی توان برای آن تعیین کرد. به طور کلی می توان گفت شهریه متغیر بسته به سه عامل زیر می تواند در طول دوره تحصیلی دانشجو ، کم و زیاد شود.

 • نوع رشته تحصیلی
 • تعداد واحدهای اخذ شده در هر ترم
 • نوع واحدهای اخذ شده در هر ترم تحصیلی

شهریه متغیر در گذر زمان نیز با افزایش مبلغ همراه است. به طور کلی می توان گفت شهریه پرداختی دانشگاه آزاد در هر سال تحصیلی حدود 10 الی 15 درصد بیشتر از شهریه سال گذشته اش می باشد. متوسط هزینه ای که دانشجویان به عنوان شهریه هر ترم تحصیلی خود در دانشگاه آزاد پرداخت می نمایند عبارت است از:

 • رشته های علوم پایه و انسانی: حدودا بین 1 میلیون و 450 هزار تومان الی 2 میلیون و 300 هزار تومان
 • رشته های فنی مهندسی: حدودا بین 1 میلیون و 750 هزار تومان الی 2 میلیون و 900 هزار تومان

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان 98 – 99

تمامی داوطلبان جهت ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه آزاد ، ابتدا می بایست دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته دوره های کاردانی و کارشناسی را مطالعه کرده و با آگاهی از لیست رشته های بدون کنکور آزاد نسبت به انتخاب کد رشته محل خود اقدام نمایند.

لیست رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد واحد سما لاهیجان در نیمسال اول 98
رشته های کاردانی پیوسته
حسابدارینقشه کشی عمومی – نقشه کشی و طراحی صنعتی
امور ادارینقشه کشی معماری – معماری
تربیت بدنیمکانیک خودرو – مکانیک خودرو
الکترونیک – الکترونیک عمومیتاسیسات – تهویه مطبوع
الکتروتکنیک – برق صنعتیساخت و تولید – ماشین افزار
صنایع شیمیایی – صنایع شیمیاییصنایع فلزی – جوشکاری
ساختمان – کارهای عمومی ساختماننرم افزار کامپیوتر
فیلم سازی – کارگردانی


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره