تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

دانشگاه‌ ها و موسسات آموزش عالی بخش اعظمی از ظرفیت پذیرش خود را به پذیرش دانشجویان به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی آن ها اختصاص می دهند. در این نوع پذیرش، برای متقاضیان شاخه نظری، معدل کتبی نهایی دیپلم به عنوان ملاک در نظر گرفته می شود و داطلبان شاخه فنی و حرفه ای نیز با معیار معدل کل دیپلم سنجیده می شوند.

متقاضیان زیادی که بنا به هر دلیل در کنکور سراسری شرکت نکرده و یا موفق به قبولی در رشته مورد علاقه خود نشده اند، می توانند بدون ثبت نام کنکور سراسری در دو نوبت مهر و بهمن ماه برای شرکت در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری اقدام نمایند.

طبق اطلاعیه منتشر شده از سایت سازمان سنجش، ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 پس از اعلام نتایج آزمون مذکور و از اواسط مرداد ماه آغاز خواهد شد.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

تنها 15 درصد از رشته محل های تحصیلی از طریق شرکت در کنکور سراسری ارائه می شوند و پذیرش دانشجویان در 85 درصد از کد رشته ها، فقط با ملاک سوابق تحصیلی انجام می گیرد. با توجه به این که نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری در دو نیمسال بهمن و مهر انجام می شود، داوطلبان می بایست در موعد مقرر، نسبت به انجام مراحل ثبت نام خود اقدام نمایند.

زمان نام نویسی بدون کنکور مهر ماه

نام نویسی داوطلبان ورودی مهر ماه، معمولا به صورت اینترنتی انجام می شود. بنابراین در قدم اول لازم است متقاضیان جهت دریافت دفترچه ثبت نام بدون کنکور مهر ماه 1401 و کسب اطلاع از شرایط و ضوابط مربوطه، اقدامات لازم را به انجام رسانند.

کنکور سراسری 1401 در روزهای 8، 9، 10 و 11 برگزار و نتایج آن در اواسط مرداد ماه اعلام خواهد شد، همزمان با اعلام نتایج کنکور سراسری 1401 سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعیه ای را تحت عنوان زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه 1401 منتشر می کند. مطابق با این اطلاعیه، افرادی که در کنکور ثبت نام کرده و در آزمون شرکت کرده یا نکرده اند، می توانند در اواسط مرداد ماه بدون پرداخت هزینه، انتخاب رشته کنند. اما آن دسته از متقاضیانی که در کنکور نام نویسی نکرده اند نیز می توانند به انتخاب رشته های مورد علاقه خود که پذیرش در آن ها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد، اقدام نمایند.

توجه داشته باشید در صورتی که در این آزمون شرکت کرده اما مجاز به انتخاب رشته نشده باشید هم امکان شرکت در پذیرش رشته های بدون کنکور را دارید.

زمان نام نویسی بدون کنکور بهمن ماه

ثبت نام علاقه مندان در نیمسال دوم تحصیلی قبلا به صورت حضوری انجام می شد و داوطلبان می بایست شخصا به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه می کردند تا با ارائه مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، مراحل مربوطه را به انجام برسانند اما در سال گذشته این روند از مراجعه حضوری به ثبت نام اینترنتی تغییر یافت.

با توجه به اینکه زمان دقیقی برای ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه 1401 اعلام نشده است انتظار می رود که مانند سال های گذشته در در بازه زمانی آذر ماه صورت پذیرد. لذا داوطلبان می توانند همزمان با شروع مهلت ثبت نام، نسبت به دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته این پذیرش اقدام نموده و پس از مطالعه آن، به انجام فرآیند مذکور بپردازند. به محض انتشار اطلاعیه های مربوطه، مقاله بروز رسانی خواهد شد همچنین متقاضیان می توانند با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره از اخبار منتشر شده مطلع شوند.

راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

همان طور که اشاره شد، فرآیند ثبت نام و انتخاب رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری در ترم مهر و بهمن ماه در بازه های زمانی متفاوت صورت می گیرد که در این بخش، مراحل هر کدام را به صورت کامل بیان کرده ایم. (با توجه به اینکه روند مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 تاکنون انتشار پیدا نکرده است در ادامه، مراحل این فرایند در سال 1400 را نمایش داده ایم.)

 • ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و گزینه “سراسری” را از منوی سمت راست انتخاب کنید.

مرحله اول ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

 • در این مرحله بر روی لینک فعال “سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری بهمن ماه سال 1401” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

مرحله سوم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

 • در مرحله بعد، دکمه “سریال سامانه پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال 1401” را بفشارید و سپس بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک نمایید.

مرحله چهارم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

 • اکنون اطلاعات خواسته شده را در کادرهای مشخص شده در صفحه پیش رو درج کرده و بعد از انتخاب درگاه پرداخت مورد نظر، بر روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.

مرحله پنجم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

 • کد پیگیری پرداختی که سایت صادر نموده را یادداشت کرده و بعد از مطالعه قوانین و فعال کردن تیک مربوطه، گزینه “ادامه روند پرداخت” را انتخاب نمایید.

مرحله ششم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

 •  اطلاعات کارت بانکی خود را در کادر های مربوطه درج کنید و کلید “پرداخت” را بفشارید.

مرحله هفتم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

 • سپس به صفحه نخست ثبت نام بازگردید و بر روی گزینه “ثبت نام جدید” کلیک نمایید.

مرحله هشتم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

 • در این مرحله سریال ثبت نام خریداری شده را جهت آغاز فرآیند نام نویسی در بخش های مربوطه وارد کنید و در آخر کلید تایید را بفشارید.

مرحله نهم ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

برای آن که بتوانید در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری به تحصیل بپردازید، لازم است از شرایط عمومی و اختصاصی لازم برخوردار باشید. این شرایط از سوی سازمان سنجش تعیین شده و در دفترچه راهنمای ثبت نام قید می گردند.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی، فراماسونری و وابستگان آن ها
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم مخالفت و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم برخورداری از فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام، یعنی 1 شهریور ماه سال 1401، اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 1400 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه را که شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی می شوند، انتخاب کنند.
 • همچنین اخذ مدرک تحصیلی مورد نظر (دیپلم یا پیش دانشگاهی) برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه 1401 الزامی می باشد.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله (مهر ماه) می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401

برای اطلاع از ضوابط پذیرش در دانشگاه های سراسری و این که رشته های مورد نظرتان در کدام واحدهای دانشگاهی ارائه شده است، باید دفترچه راهنمای ثبت نام را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت نموده و با دقت مورد مطالعه قرار دهید. در این دفترچه علاوه بر جزئیات ثبت نام، رشته های بدون کنکور دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پیام نور و غیرانتفاعی نیز ارائه شده اند که شما می توانید در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1401 نسبت به دریافت آن از طریق سایت مذکور و همچنین لینک موجود در جدول زیر اقدام نمایید. با توجه به اینکه دفترچه مربوطه برای سال 1401 منتشر نشده است، دفترچه سال قبل یعنی 1400 را جهت راهنمایی و آگاهی بیشتر قرار داده ایم.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری
نیمسال اول
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 1400
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود اصلاحیه اول دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحیه دوم دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

نیمسال دوم
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 1400
(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.) 
دانلود اصلاحیه دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 1400

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.) 

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

داوطلبانی که قصد دارند شانس پذیرش خود در رشته مورد نظر را از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز امتحان کنند، می بایست پیگیر اخبار مربوطه در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org باشند. این دسته از متقاضیان می توانند با در نظر گرفتن لیست رشته های بدون کنکور آزاد و با ارائه مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور، نسبت به نام نویسی خود در زمان مقرر اقدام نمایند.

سوالات متداول 

1- ثبت نام بدون کنکور نیمسال اول دانشگاه سراسری در سال 1401 چه زمانی انجام می شود؟

با توجه به اطلاعیه منتشر شده در اواسط مرداد ماه صورت می پذیرد.

2- از چه طریقی می توان نسبت به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری اقدام کرد؟

ثبت نام در این پذیرش به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org صورت می گیرد.

3- ثبت نام بدون کنکور نیمسال دوم دانشگاه سراسری در سال 1401 چه زمانی انجام می شود؟

زمان دقیقی برای آن اعلام نشده است اما انتظار می رود طبق سال های گذشته در آذر ماه انجام پذیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۵۶۰ نظر

 1. سلام وقت بخیر . من سال دوازدهم هستم یکی از دورس امتحان نهایی غیبت داشتم که شهریور امتحان میدم و دیپلم میگیرم . میتونم در پذیرش صرفا سوابق تحصیلی امسال (مهر ۱۴۰۱ ) شرکت کنم ؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری سال ۱۴۰۰، در صورتی که تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه، فارغ التحصیل شوید می توانید نسبت به ثبت نام ورودی مهرماه اقدام نمایید.

 2. سلام من واسه کنکور علاقه به دانشگاه پیام نور را خیر زدم.
  آیا من میتونم بدون کنکور وارد پیام نور بشوم.؟
  و آیا نظام وظیفه منو که بدون کنکور رفتم پیام نور را قبول میکنه یا باید برم سربازی.؟

  • با سلام، منعی از بابت ورود به دانشگاه پیام نور براساس سوابق تحصیلی برای شما وجود ندارد و از سمت نظام وظیفه معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.

 3. سلام من الان دارم رشته مترجمی عربی خوارزمی میخونم اگه انصراف بدم .میتونم ازاد یا پیام نور بخونم بدون کنکور ؟!

  • با سلام، بله، شما محدودیتی بابت ثبت نام در دانشگاه هایی مدکور ندارید لذا لازم به ذکر است که هم اکنون زمان نام نویسی به اتمام رسیده است.

 4. سلام هموز نتایج انتخاب رشته پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی سراسری بهمن ماه سال ۱۴۰۰ اعلام نشده ؟
  چه زمانی اعلام میشه ؟

 5. سلام هموز نتایج انتخاب رشته پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی سراسری بهمن ماه سال ۱۴۰۰ اعلام نشده ؟
  چه زمانی اعلام میشه ؟

 6. سلام و خسته نباشید واسه من تعداد دفعات ویرایش اطلاعات ثبت نامی تکمیل شده میخواستم بدونم راهی نیست بتونم دوباره اقدام کنم

 7. سلام خسته نباشید
  من نتوستم برای نیمسال اول در سایت سنجش ثبت نام کنم
  برای نیم سال دوم میتونم ثبت نام کنم ؟

 8. سلام.وقت بخیر.من کارشناسی ارشد دارم.میتونم با توجه به سابقه تحصیلی دیپلمم شرکت کنم؟

  • با سلام، بله، شما می توانید با مدرک دیپلم و سوابق تحصیلی خود، اقدام به ثبت نام و انتخاب رشته به صورت بدون آزمون نمایید.

 9. با سلام. من دانشجوی سال دوم مکانیک شبانه با معافیت تحصیلی هستم آیا میتوانم برای رشته دیگری از رشته های بدون آزمون ثبت نام کنم وبعد از قبولی از رشته قبلی انصراف دهم؟ و آیا دوباره معافیت تحصیلی به من تعلق میگیرد؟ ممنون از پاسختون

  • با سلام، دانشجویان شهریه پرداز می توانند پس از قبولی در انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی از دانشگاه فعلی انصراف داده و در رشته جدید ثبت نام کنند. افرادی که کارت پایان خدمت یا معایت دائم ندارند فقط یک بار در طول تحصیل اجازه انصراف و دریافت معایت تحصیلی جدید دارند.

 10. آیا ترمیم معدل در پذیرش بدون آزمون لحاظ میشه،یعنی اگه معدلمون کتبیمون کم شده میتونیم با ترمیم معدل جبران کنیم؟

  • با سلام و وقت بخیر، ترمیم معدل تاثیری بر معدل ندارد، برای بهتر شدن نمرات می توانید از شرایط ترمیم معدل استفاده نمایید.

 11. سلام اگر معدل سال آخر بالای ۱۹ باشه تو رشته ی تجربی آیا میشه دانشگاه دولتی رفت و هزینه بالایی داره؟

  • با سلام و وقت بخیر، پذیرش دانشگاه های دولتی از طریق کنکور سراسری می باشد. لازم به ذکر است دانشگاه های سراسری، جز دوره های شهریه پرداز نمی باشند.

 12. سلام و اردت
  ایا رشته علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی تهران براساس سوابق تحصیلی میباشد؟؟
  باتشکر

  • با سلام و درود، دانشگاه های دوره های روزانه و نوبت دوم تهران در حال حاضر، رشته های بدون آزمون ارائه نمی دهند.

 13. برای مثال شانس قبولی با معدل ۱۸.۵ کتبی تو رشته مکانیک چقدره تو سوابقی که از سال های گذشته بوده

  • با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل مختلفی از جمله: معدل کل و کتبی نهایی، ظرفیت های رشته ی مدنظر، تعداد داوطلبین و معدل سایر متقاضیان موثر می باشد.

 14. سلام وقت بخیر ، سوابق تحصیلی و معدل کتبی سال اخر باید چقدر باشه و اینکه اگر پذیرفته بشیم در دانشگاه دولتی بدون شهریه تحصیل میکنیم درسته؟ ممنون از زحماتتون

  • با سلام، برای قیولی معدل مشخصی وجود ندارد اما با بالا رفتن معدل شانس قبولی نیز بیش تر خواهد بود، بله شما یه صورت رایگان تحصیل خواهید کرد.

 15. سلام دانشگاه دولتی رشته های مهندسی دانشگاه دولتی شامل میشه؟ بعد مهلت ثبت نام تموم شده

 16. سلام من دانشگاه براساس سوابق تحصیلی سراسری قبول شدم،حدالکثر زمان ثبت نام تاچه زمانی هست،

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش در خصوص پذیرفته شدگان رشته های براساس سوابق تحصیلی از تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ می بایست به آدرس الکترونیکی موسسه قبولی مراجعه نمایید.

 17. سلام برای تکمیل ظرفیت رشته های بدون ازمون ازاد دفترچه ای امسال منتشر نمیشه؟چون امروز دفترچه سراسری اومد ولی ازادش نه

 18. سلام کسی که دانشگاه فنی روزانه هست میتونه بدون انصراف در سوابق تحصیلی شرکت کنه یا باید انصراف بده بعد ثبت نام کنه

 19. با سلام من الان رشته علوم تربیتی بدون کنکور در دانشگاه آزاد ترم اول درس میخونم امسال هم کنکور رتبه ای نیاوردم الان میتونم تکمیل ظرفیت بهمن ثبتنام بکنم یا باید دانشگاه آزاد انصراف بدم

  • با سلام، شما می توانید ثبت نام و انتخاب رشته ی خود را انجام دهید، در صورت قبولی، انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید.

 20. با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری در سال ۱۳۹۹، محدودیتی برای دانشجویان دوره های شهریه پرداز جهت ثبت نام در کنکور سراسری وجود ندارد.

 21. سلام یعنی میشه دانشگاه روزانه هم قبول شد؟

  • با سلام و درود، قبولی در دوره های بدون آزمون مخصوصاً به عوامل مختلفی از جمله؛ معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

 22. سلام مهلت ثبت نام ترم بهمن دانشگاه غیر انتفاعی مانند جهاد دانشگاهی تا کی هست ؟؟؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش، ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ الی ۱۳۹۹/۱۰/۳ می باشد.

 23. سلام لطفاً سوال منم جواب بدید خواهشاً
  من یه بار پیام نور انصراف دادم و بعدش الان غیر انتفاعی میخونم ، میتونم بر اساس سوابق تحصیلی بهمن
  تو دانشگاه دولتی یه رشته دیگ روبخونم ؟

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، درصورت داشتن کارت پایان خدمت سربازی محدودیتی جهت انصراف مجدد از دانشگاه برای شما وجود ندارد.

 24. سلام وقت بخیر ببخشید من سال ۷۹ دیپلم گرفتم در رشته تجربی با معدل کل ۱۵ و سال بعدش دوره پیش دانشگاهی رو هم تمام کردم آیا بعد از گذشت این همه سال میتونم دانشگاه بدون آزمون ثبت نام کنم و رشته مترجمی انگلیسی رو انتخاب کرده و ادامه تحصیل بدهم؟!

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام و انتخاب رشته ی براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت ثبت نام و انتخاب رشته برای شما وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره