تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

اکثر دانشگاه‌ ها و موسسات آموزش عالی، بخش اعظمی از ظرفیت پذیرش خود را به پذیرش دانشجویان به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی آن ها (با ملاک معدل کتبی دیپلم) اختصاص می دهند. به طوری که هر ساله شاهد پذیرش داوطلبان در دانشگاه های سراسری به صورت بدون آزمون می باشیم.

متقاضیان زیادی که بنا به هر دلیل در کنکور سراسری شرکت نکرده و یا موفق به قبولی در رشته مورد علاقه خود نشده اند، می توانند بدون ثبت نام کنکور سراسری در دو نوبت مهر و بهمن ماه برای شرکت در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری اقدام نمایند.

پذیرفته شدگان با آزمون یا بدون آزمون دوره روزانه سال 99، جهت انجام ثبت نام بدون کنکور سال 1400 می بایست تا پایان مهلت نام نویسی از محل تحصیل قبلی خود انصراف قطعی دهند.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

با توجه به اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، تنها 15 درصد از رشته محل های تحصیلی از طریق شرکت در کنکور سراسری ارائه می شوند. لذا پذیرش دانشجویان در 85 درصد از کد رشته ها، فقط با ملاک سوابق تحصیلی انجام می گیرد. با توجه به این که نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری در دو نیمسال بهمن و مهر انجام می شود، داوطلبان می بایست در موعد مقرر، نسبت به انجام مراحل ثبت نام خود اقدام نمایند.

زمان نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری مهر ماه

ثبت نام داوطلبان ورودی مهر ماه، معمولا به صورت اینترنتی انجام می شود. بنابراین در قدم اول لازم است متقاضیان به دریافت دفترچه ثبت نام بدون کنکور مهر ماه و کسب اطلاع از شرایط و ضوابط مربوطه، میزان تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور سراسری و همچنین آگاهی از لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری، پرداخته و سپس باقی مراحل را طی نمایند.

زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور مهر ماه 1400 تا کنون مشخص نشده است، اما از آن جایی که این فرآیند در دوره گذشته در اوایل مرداد ماه آغاز شد و پس از تمدیدهای پی در پی تا مهر ماه 99 به طول انجامید، پیش بینی می کنیم ثبت نام و انتخاب رشته متقاضیان در سال 1400 نیز روند سال پیش را در پیش بگیرد. در صورت دریافت اطلاعات جدید، اخبار آن از طریق همین مقاله اطلاع رسانی می گردد.

زمان نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری بهمن ماه

ثبت نام علاقه مندان در نیمسال دوم تحصیلی قبلا به صورت حضوری انجام می شد و داوطلبان می بایست شخصا به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه می کردند تا با ارائه مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، مراحل مربوطه را به انجام برسانند اما در سال گذشته این روند از مراجعه حضوری به ثبت نام اینترنتی تغییر یافت.

در خصوص این که نام نویسی بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) بدون کنکور دانشگاه سراسری در سال جاری چه زمانی و چگونه صورت خواهد پذیرفت، در حال حاضر اطلاعی در دست نیست. اما احتمالا این فرآیند مطابق سال گذشته در اواخر آذر ماه به صورت الکترونیکی انجام شود. برای این که در اسرع وقت در جریان زمان دقیق ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه 1400 قرار بگیرید، می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضویت داشته باشید.

راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

پذیرش دانشجویان بدون کنکور در نیمسال اول به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان می بایست مطابق با راهنمای موجود در ادامه مقاله و با آماده سازی مدارک و اطلاعات مورد نیاز و تهیه لیستی از کد رشته های مد نظر، فرآیند ثبت نام خود را در به انجام برسانند.

همچنین معمولا نام نویسی بدون کنکور دانشگاه های سراسری یا به عبارتی تکمیل ظرفیت بهمن ماه، به صورت حضوری انجام می شود اما در سال 99 به علت گسترس بیماری ناشی از ویروس کرونا، مراحل ثبت نام نیمسال دوم نیز به صورت آنلاین و از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر صورت گرفت.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله اول

 • در این صفحه بر روی لینک فعالثبت‌نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفا براساس سوابق تحصیلی سراسری – بهمن ماه سال 1400″ کلیک کنید تا وارد سیستم نام نویسی اینترنتی شوید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله دوم

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله سوم

 • در مرحله بعد دکمه “سریال ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سراسری – بهمن ماه سال 1400” را بفشارید و سپس بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله چهارم

 • حال نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و همچنین پست الکترونیک را در کادرهای مشخص شده در صفحه پیش رو درج کرده و بعد از انتخاب درگاه پرداخت مورد نظر، بر روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله پنجم

 • کد پیگیری پرداختی که سایت صادر نموده را یادداشت کرده و بعد از مطالعه قوانین و فعال کردن تیک مربوطه، گزینه“ادامه روند پرداخت” را انتخاب نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله ششم

 •  اطلاعات کارت بانکی خود را در کادر های مربوطه درج کنید و کلید “پرداخت” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هفتم

 • سپس به صفحه نخست ثبت نام بازگردید و بعد از بررسی مندرجات و قوانین داخل صفحه، بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هشتم

 • در این مرحله سریال ثبت نام خریداری شده را جهت آغاز فرآیند نام نویسی در بخش های مربوطه وارد کنید و در آخر کلید تایید را بفشارید. 

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله نهم

پس از تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام و انتخاب رشته با استفاده از اطلاعات تحصیلی و شخصی و همچنین کد رشته های استخراج شده از دفترچه، یک کد 16 رقمی به نشانه نهایی شدن ثبت نام برای شما صادر خواهد شد که توصیه می شود یک نسخه چاپ شده از آن تهیه نمایید.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

برای آن که بتوانید در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری به تحصیل بپردازید، لازم است از شرایط عمومی و اختصاصی لازم برخوردار باشید. این شرایط از سوی سازمان سنجش آموزش کشور تعیین شده و در دفترچه راهنمای ثبت نام قید می گردند.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی، فراماسونری و وابستگان آن ها
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم مخالفت و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم برخورداری از فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام، یعنی 1 شهریور ماه سال 1400، اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 99 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه را که شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی می شوند، انتخاب کنند.
 • همچنین اخذ مدرک تحصیلی مورد نظر (دیپلم یا پیش دانشگاهی) برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه 1400 الزامی می باشد.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله (مهر ماه) می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

همچنین توجه نمایید که بر خلاف سال های گذشته که پذیرفته شدگان بدون کنکور دانشگاه های سراسری برای نیمسال دوم می بایست از دانشگاه محل قبولی قبلی خود انصراف می دادند، در سال جاری متقاضیان نیازی به انصراف از واحد دانشگاهی پیشین خود ندارند، چرا که با آنان همانند دانشجویان انتقالی رفتار و مدارک ثبت نامی آن ها نیز از دانشگاه قبلی درخواست خواهد شد.

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400

برای اطلاع از ضوابط پذیرش در دانشگاه های سراسری و این که رشته های مورد نظرتان در کدام واحدهای دانشگاهی ارائه شده است، باید دفترچه راهنمای ثبت نام را از سایت سازمان سنجش دریافت نموده و با دقت مورد مطالعه قرار دهید. در این دفترچه علاوه بر جزئیات ثبت نام، شامل رشته های بدون کنکور دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پیام نور و غیرانتفاعی نیز ارائه شده اند که شما می توانید در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400 نسبت به دریافت آن از طریق سایت مذکور و همچنین لینک موجود در جدول زیر اقدام نمایید.

شما می توانید تا زمان انتشار دفترچه ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه 1400، دفترچه سال 99 را بررسی نمایید تا با مندرجات آن آشنا شوید. لازم به ذکر است که پس از صدور دفترچه سال جاری، لینک دانلود مستقیم آن در همین مقاله فعال می گردد.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری
نیمسال اول
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری اول)
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری دوم)
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری سوم)
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 1400
(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)
نیمسال دوم
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 99
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 99
(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 1400
(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

داوطلبانی که قصد دارند شانس پذیرش خود در رشته مورد نظر را از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد نیز امتحان کنند، می بایست پیگیر اخبار مربوطه در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org باشند. این دسته از متقاضیان می توانند با در نظر گرفتن لیست رشته های بدون کنکور آزاد و با ارائه مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور، نسبت به نام نویسی خود در زمان مقرر اقدام نمایند.

سوالات متداول 

1- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 1400 چگونه انجام می گیرد؟

این فرآیند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org صورت می گیرد.

2- چه زمانی باید نسبت به ثبت نام بدون کنکور نیمسال اول دانشگاه سراسری در سال 1400 اقدام نمود؟

در حال حاضر زمان نام نویسی در مهر ماه این دانشگاه مشخص نیست، اما شما می توانید در کانال مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شوید تا در جریان آخرین اخبار مربوطه قرار بگیرید.

3- آیا پذیرفته شدگان با آزمون دوره روزانه دانشگاه سراسری 99 می توانند در پذیرش بدون کنکور این دانشگاه برای سال 1400 شرکت کنند؟

تنها در صورت انصراف قطعی از محل تحصیل قبلی خود تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند در پذیرش دوره های غیر روزانه دانشگاه سراسری شرکت نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۴۱ نظر

 1. Avatar

  سلام اگر معدل سال آخر بالای ۱۹ باشه تو رشته ی تجربی آیا میشه دانشگاه دولتی رفت و هزینه بالایی داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، پذیرش دانشگاه های دولتی از طریق کنکور سراسری می باشد. لازم به ذکر است دانشگاه های سراسری، جز دوره های شهریه پرداز نمی باشند.

 2. Avatar

  سلام و اردت
  ایا رشته علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی تهران براساس سوابق تحصیلی میباشد؟؟
  باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، دانشگاه های دوره های روزانه و نوبت دوم تهران در حال حاضر، رشته های بدون آزمون ارائه نمی دهند.

 3. Avatar

  برای مثال شانس قبولی با معدل ۱۸.۵ کتبی تو رشته مکانیک چقدره تو سوابقی که از سال های گذشته بوده

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل مختلفی از جمله: معدل کل و کتبی نهایی، ظرفیت های رشته ی مدنظر، تعداد داوطلبین و معدل سایر متقاضیان موثر می باشد.

 4. Avatar

  سلام وقت بخیر ، سوابق تحصیلی و معدل کتبی سال اخر باید چقدر باشه و اینکه اگر پذیرفته بشیم در دانشگاه دولتی بدون شهریه تحصیل میکنیم درسته؟ ممنون از زحماتتون

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای قیولی معدل مشخصی وجود ندارد اما با بالا رفتن معدل شانس قبولی نیز بیش تر خواهد بود، بله شما یه صورت رایگان تحصیل خواهید کرد.

 5. Avatar

  سلام دانشگاه دولتی رشته های مهندسی دانشگاه دولتی شامل میشه؟ بعد مهلت ثبت نام تموم شده

 6. Avatar

  سلام من دانشگاه براساس سوابق تحصیلی سراسری قبول شدم،حدالکثر زمان ثبت نام تاچه زمانی هست،

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش در خصوص پذیرفته شدگان رشته های براساس سوابق تحصیلی از تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ می بایست به آدرس الکترونیکی موسسه قبولی مراجعه نمایید.

 7. Avatar

  سلام برای تکمیل ظرفیت رشته های بدون ازمون ازاد دفترچه ای امسال منتشر نمیشه؟چون امروز دفترچه سراسری اومد ولی ازادش نه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، طبق سنوات گذشته، ثبت نام دانشگاه آزاد با چند روز فاصله، شروع می شود.

 8. Avatar

  سلام کسی که دانشگاه فنی روزانه هست میتونه بدون انصراف در سوابق تحصیلی شرکت کنه یا باید انصراف بده بعد ثبت نام کنه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که هنگام ثبت نام دانشجوی روزانه باشید، مجاز نخواهید بود.

 9. Avatar

  با سلام من الان رشته علوم تربیتی بدون کنکور در دانشگاه آزاد ترم اول درس میخونم امسال هم کنکور رتبه ای نیاوردم الان میتونم تکمیل ظرفیت بهمن ثبتنام بکنم یا باید دانشگاه آزاد انصراف بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید ثبت نام و انتخاب رشته ی خود را انجام دهید، در صورت قبولی، انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید.

 10. ایران مشاوره

  با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری در سال ۱۳۹۹، محدودیتی برای دانشجویان دوره های شهریه پرداز جهت ثبت نام در کنکور سراسری وجود ندارد.

 11. Avatar

  سلام یعنی میشه دانشگاه روزانه هم قبول شد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبولی در دوره های بدون آزمون مخصوصاً به عوامل مختلفی از جمله؛ معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

 12. Avatar

  سلام مهلت ثبت نام ترم بهمن دانشگاه غیر انتفاعی مانند جهاد دانشگاهی تا کی هست ؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش، ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ الی ۱۳۹۹/۱۰/۳ می باشد.

 13. Avatar

  سلام لطفاً سوال منم جواب بدید خواهشاً
  من یه بار پیام نور انصراف دادم و بعدش الان غیر انتفاعی میخونم ، میتونم بر اساس سوابق تحصیلی بهمن
  تو دانشگاه دولتی یه رشته دیگ روبخونم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، درصورت داشتن کارت پایان خدمت سربازی محدودیتی جهت انصراف مجدد از دانشگاه برای شما وجود ندارد.

 14. Avatar

  سلام وقت بخیر ببخشید من سال ۷۹ دیپلم گرفتم در رشته تجربی با معدل کل ۱۵ و سال بعدش دوره پیش دانشگاهی رو هم تمام کردم آیا بعد از گذشت این همه سال میتونم دانشگاه بدون آزمون ثبت نام کنم و رشته مترجمی انگلیسی رو انتخاب کرده و ادامه تحصیل بدهم؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت ثبت نام و انتخاب رشته برای شما وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره