تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / پذیرش بدون کنکور / ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99
ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

با توجه به اهمیت تحصیل در جامعه، اکثر دانشگاه‌ ها و موسسات آموزش عالی، بخش اعظمی از ظرفیت پذیرش خود را به پذیرش دانشجویان به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی آن ها (با ملاک معدل کتبی دیپلم) اختصاص می دهند. طبق روال هر ساله، در سال 99 نیز شاهد پذیرش داوطلبان در دانشگاه های سراسری به صورت بدون آزمون می باشیم.

متقاضیان زیادی که بنا به هر دلیل در کنکور سراسری شرکت نکرده اند و یا موفق به قبولی در رشته مورد علاقه خود نشده اند، دیگر نیازی به ثبت نام کنکور سراسری نداشته و می توانند بدون حضور در جلسه آزمون، در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری شرکت نمایند.

پذیرش بدون کنکور دانشجو در نیمسال دوم دانشگاه های سراسری، به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

با توجه به اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، تنها 15 درصد از رشته محل های تحصیلی از طریق شرکت در کنکور سراسری ارائه می شوند. لذا پذیرش دانشجویان در 85 درصد از کد رشته ها، فقط با ملاک سوابق تحصیلی انجام می گیرد. با توجه به این که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99 در دو نیمسال بهمن و مهر انجام می شود، داوطلبان می بایست در موعد مقرر، نسبت به انجام مراحل ثبت نام خود اقدام نمایند.

زمان نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری مهر ماه 99

ثبت نام داوطلبان ورودی مهر ماه، معمولا به صورت اینترنتی انجام می شود و لازم است متقاضیان پس از دریافت دفترچه ثبت نام بدون کنکور مهر ماه 99، شرایط و ضوابط مربوطه، میزان تاثیر سهمیه در پذیرش بدون کنکور سراسری و همچنین آگاهی از لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری، به سایت مربوطه مراجعه کرده و مراحل نام نویسی خود را تکمیل نمایند.

نام نویسی دانشجویان در مرحله پذیرش بدون کنکور مهر ماه که بنا بود از روز سه شنبه مورخ 20 اسفند ماه 98 آغاز شود و تا تاریخ 31 شهریور 99 ادامه داشته باشد، به تعویق افتاد. به این ترتیب بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سایت سازمان سنجش؛ ثبت نام و انتخاب رشته داوطلبان متقاضی پذیرش با سوابق تحصیلی، از 5 مرداد ماه آغاز گشت و تا 1 شهریور ماه نیز ادامه داشت که این مهلت ثبت نام در این دوره یک بار تا روز دوشنبه مورخ 7 مهرماه 99 و بار دیگر تا روز دوشنبه مورخ 14 مهر ماه 99 تمدید شد.

زمان نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری بهمن ماه 99

ثبت نام علاقه مندان در نیمسال دوم تحصیلی یعنی بهمن ماه، قبلا به صورت حضوری انجام می شد و داوطلبان می بایست شخصا به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه می کردند تا با ارائه مدارک مورد نیاز، مراحل مربوطه را به انجام برسانند اما در سال جاری این روند تغییر پیدا کرده و این فرآیند در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99، به صورت اینترنتی انجام می گیرد.

 با توجه به اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبان می توانند از یکشنبه مورخ 30 آذر ماه تا روز چهارشنبه مورخ 3 دی ماه، ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) و انتخاب رشته خود را به صورت آنلاین و با در دست داشتن مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، از طریق سایت سازمان مذکور به انجام برسانند. 

لازم به ذکر است که علاقه مندان ثبت نام می توانند قبل از شروع فرآیند تکمیل ظرفیت نیز، با مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99، از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و ضوابط لازم آگاه شوند.

همچنین دوطلبانی که در بازه زمانی مشخص شده موفق به تکمیل مراحل ثبت نام خود نشده اند، می توانند در هنگام تمدید مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99 برای نیمسال دوم یعنی تا پایان روز شنبه مورخ 6 دی ماه 99، نسبت به نام نویسی خود در این فرآیند اقدامات لازم را انجام دهند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

برای آن که بتوانید در رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری به تحصیل بپردازید، لازم است از شرایط عمومی و اختصاصی لازم برخوردار باشید. این شرایط از سوی سازمان سنجش آموزش کشور تعیین شده و در دفترچه راهنمای ثبت نام نیز قید می گردند.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی، فراماسونری و وابستگان آن ها
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم مخالفت و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم برخورداری از فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام، یعنی 1 شهریور ماه سال 99، اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 98 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام، می توانند رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه مهر ماه و یا بهمن ماه را که شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی می شوند، انتخاب کنند.
 • همچنین اخذ مدرک تحصیلی مورد نظر (دیپلم یا پیش دانشگاهی) برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه 99 الزامی می باشد.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله (مهر ماه) می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

همچنین توجه نمایید که بر خلاف سال های گذشته که پذیرفته شدگان بدون کنکور دانشگاه های سراسری برای نیمسال دوم می بایست از دانشگاه محل قبولی قبلی خود انصراف می دادند، در سال جاری متقاضیان نیازی به انصراف از واحد دانشگاهی پیشین خود ندارند، چرا که با آنان همانند دانشجویان انتقالی رفتار و مدارک ثبت نامی آن ها نیز از دانشگاه قبلی درخواست خواهد شد. 

رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

راهنمای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

پذیرش دانشجویان بدون کنکور در نیمسال اول به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان می بایست مطابق با راهنمای موجود در ادامه مقاله و با آماده سازی مدارک و اطلاعات مورد نیاز از جمله کد رشته های مد نظر، فرآیند ثبت نام خود را در به انجام برسانند.

همچنین معمولا نام نویسی بدون کنکور دانشگاه های سراسری یا به عبارتی تکمیل ظرفیت بهمن ماه، به صورت حضوری انجام می شود اما در سال 99 به علت گسترس بیماری ناشی از ویروس کرونا، مراحل ثبت نام نیمسال دوم نیز به صورت آنلاین و از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر صورت می گیرد.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله اول

 • حال در این صفحه بر روی لینک فعالثبت‌نام و انتخاب رشته برای شرکت در مرحله پذیرش دانشجو صرفآ براساس سوابق تحصیلی سراسری – بهمن ماه سال 1399″ کلیک کنید تا وارد سیستم نام نویسی اینترنتی شوید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله دوم

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله سوم

 • در مرحله بعد گزینه مربوط به خرید سریال ثبت نام در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را فعال کرده و سپس دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله چهارم

 • حالا نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و همچنین پست الکترونیک را درج و بعد از انتخاب درگاه پرداخت در صفحه بعدی، بر روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله پنجم

 • کد پیگیری پرداختی که سایت صادر نموده را یادداشت کرده و بعد از مطالعه قوانین و فعال کردن تیک مربوطه، گزینه“ادامه روند پرداخت” را انتخاب نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله ششم

 •  اطلاعات کارت بانکی خود را در کادر های مربوطه درج کنید و گزینه “پرداخت” را بفشارید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هفتم

 • سپس به نخست ثبت نام بازگردید و بعد از بررسی مندرجات و قوانین داخل صفحه، بر روی “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله هشتم

 • در این مرحله سریال ثبت نام و عبارت امنیتی تعیین شده را جهت آغاز فرآیند نام نویسی در بخش های مربوطه وارد کنید و در آخر کلید تایید را بفشارید. 

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری مرحله نهم

پس از تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام و انتخاب رشته با استفاده از اطلاعات تحصیلی و شخصی و همچنین کد رشته های استخراج شده از دفترچه، یک کد 16 رقمی به نشانه نهایی شدن ثبت نام برای شما صادر خواهد شد که توصیه می شود یک نسخه چاپ شده از آن تهیه نمایید. در صورت قبولی نیز، داوطلب بایستی به صورت اینترنتی و یا حضوری (بسته به شرایط دانشگاه) جهت ثبت نام نهایی در دانشگاه محل پذیرش، اقدام نماید.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99

برای اطلاع از این که رشته های مورد نظرتان در کدام واحدهای دانشگاهی ارائه شده است، باید دفترچه راهنمای ثبت نام را از سایت سنجش دریافت نمایید. لازم به ذکر است که این دفترچه فقط شامل رشته های بدون کنکور دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پیام نور و غیرانتفاعی می باشد که شما می توانید جهت دریافت فایل پی دی اف (pdf) دفترچه ها، روی لینک مرتبط با آن کلیک نمایید.

این نکته را فراموش نکنید که همزمان با آغاز زمان ثبت نام دانشگاه ها در هر سال، دفترچه ای جدید منتشر خواهد شد بنابراین، دفترچه های ارائه شده در تاریخ های گذشته فاقد اعتبار می باشند. همچنینتوجه داشته باشید که به محض انتشار دفترچه ثبت نام بدون کنکور بهمن ماه سال 99، لینک دانلود آن در جدول زیر قرار داده خواهد شد.

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری 99 
دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری اول)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری دوم)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ماه 99 (سری سوم)

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه اصلاحات ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن ماه 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

علاوه بر ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری 99، داوطلبان می توانند از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 99 نیز بدون شرکت در کنکور سراسری، به تحصیل در رشته مورد علاقه خود بپردازند. این دسته از متقاضیان می توانند با در نظر گرفتن لیست رشته های بدون کنکور آزاد 99 و با ارائه مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور، نسبت به نام نویسی خود در زمان مقرر اقدام نمایند.

سوالات متداول 

1- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری چگونه انجام می گیرد؟

نام نویسی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org صورت می گیرد که مراحل آن در این مقاله ذکر شده است.

2- آیا امکان تمدید مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری برای نیمسال دوم 99 وجود دارد؟

بله، ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری، تا پایان روز شنبه مورخ 6 دی ماه تمدید شد.

3- ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری برای نیمسال دوم سال 99 از چه تاریخی شروع می شود؟

ثبت نام و انتخاب رشته داوطلبان متقاضی پذیرش با سوابق تحصیلی، از 30 آذر ماه 99 آغاز می گردد و تا 3 دی ماه 99 نیز ادامه دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۳۷ نظر

 1. Avatar

  برای مثال شانس قبولی با معدل ۱۸.۵ کتبی تو رشته مکانیک چقدره تو سوابقی که از سال های گذشته بوده

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل مختلفی از جمله: معدل کل و کتبی نهایی، ظرفیت های رشته ی مدنظر، تعداد داوطلبین و معدل سایر متقاضیان موثر می باشد.

 2. Avatar

  سلام وقت بخیر ، سوابق تحصیلی و معدل کتبی سال اخر باید چقدر باشه و اینکه اگر پذیرفته بشیم در دانشگاه دولتی بدون شهریه تحصیل میکنیم درسته؟ ممنون از زحماتتون

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای قیولی معدل مشخصی وجود ندارد اما با بالا رفتن معدل شانس قبولی نیز بیش تر خواهد بود، بله شما یه صورت رایگان تحصیل خواهید کرد.

 3. Avatar

  سلام دانشگاه دولتی رشته های مهندسی دانشگاه دولتی شامل میشه؟ بعد مهلت ثبت نام تموم شده

 4. Avatar

  سلام من دانشگاه براساس سوابق تحصیلی سراسری قبول شدم،حدالکثر زمان ثبت نام تاچه زمانی هست،

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش در خصوص پذیرفته شدگان رشته های براساس سوابق تحصیلی از تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ می بایست به آدرس الکترونیکی موسسه قبولی مراجعه نمایید.

 5. Avatar

  سلام برای تکمیل ظرفیت رشته های بدون ازمون ازاد دفترچه ای امسال منتشر نمیشه؟چون امروز دفترچه سراسری اومد ولی ازادش نه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، طبق سنوات گذشته، ثبت نام دانشگاه آزاد با چند روز فاصله، شروع می شود.

 6. Avatar

  سلام کسی که دانشگاه فنی روزانه هست میتونه بدون انصراف در سوابق تحصیلی شرکت کنه یا باید انصراف بده بعد ثبت نام کنه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که هنگام ثبت نام دانشجوی روزانه باشید، مجاز نخواهید بود.

 7. Avatar

  با سلام من الان رشته علوم تربیتی بدون کنکور در دانشگاه آزاد ترم اول درس میخونم امسال هم کنکور رتبه ای نیاوردم الان میتونم تکمیل ظرفیت بهمن ثبتنام بکنم یا باید دانشگاه آزاد انصراف بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید ثبت نام و انتخاب رشته ی خود را انجام دهید، در صورت قبولی، انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید.

 8. ایران مشاوره

  با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری در سال ۱۳۹۹، محدودیتی برای دانشجویان دوره های شهریه پرداز جهت ثبت نام در کنکور سراسری وجود ندارد.

 9. Avatar

  سلام یعنی میشه دانشگاه روزانه هم قبول شد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبولی در دوره های بدون آزمون مخصوصاً به عوامل مختلفی از جمله؛ معدل بالا، تعداد انتخاب ها، تنوع انتخاب ها و… بستگی دارد.

 10. Avatar

  سلام مهلت ثبت نام ترم بهمن دانشگاه غیر انتفاعی مانند جهاد دانشگاهی تا کی هست ؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سنجش، ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی از تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ الی ۱۳۹۹/۱۰/۳ می باشد.

 11. Avatar

  سلام لطفاً سوال منم جواب بدید خواهشاً
  من یه بار پیام نور انصراف دادم و بعدش الان غیر انتفاعی میخونم ، میتونم بر اساس سوابق تحصیلی بهمن
  تو دانشگاه دولتی یه رشته دیگ روبخونم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، درصورت داشتن کارت پایان خدمت سربازی محدودیتی جهت انصراف مجدد از دانشگاه برای شما وجود ندارد.

 12. Avatar

  سلام وقت بخیر ببخشید من سال ۷۹ دیپلم گرفتم در رشته تجربی با معدل کل ۱۵ و سال بعدش دوره پیش دانشگاهی رو هم تمام کردم آیا بعد از گذشت این همه سال میتونم دانشگاه بدون آزمون ثبت نام کنم و رشته مترجمی انگلیسی رو انتخاب کرده و ادامه تحصیل بدهم؟!

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، محدودیتی از بابت ثبت نام و انتخاب رشته برای شما وجود ندارد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره