خانه پذیرش بدون کنکور ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز ۱۴۰۲

ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز ۱۴۰۲

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه شیراز 99
ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز 1402
هرساله افراد زیادی با هدف دریافت پذیرش در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم در کنکور سراسری شرکت می کنند؛ زیرا همان طور که می دانید این دانشگاه ها از نظر سطح علمی و اعتبار مدرک در رتبه بالاتری نسبت به سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار دارند.

اما آیا تنها با شرکت در کنکور سراسری می توان وارد این دانشگاه ها شد؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر! طبق قوانین موجود 85 درصد رشته های تمامی دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند و پذیرش در آن ها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت می گیرد و در این میان برخی از رشته های دانشگاه های سراسری نیز از این موضوع بی بهره نمانده اند.

همان طور که اشاره شد، بر خلاف آنچه که بسیاری از افراد متصور می شوند، در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری علاوه بر دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی و پیام نور، می توانید در کد رشته محل های بدون آزمون دوره های روزانه و نوبت دوم (شبانه) دانشگاه های دولتی نیز ثبت نام نمایید. البته ثبت نام بدون آزمون دانشگاه ها نیز شرایط خاص خود را دارد؛ در این مطلب قصد داریم توضیحاتی را در خصوص شرایط و چگونگی ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز، در دو دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) ارائه دهیم.

دانشگاه شیراز در سال 1402، در 15 کد رشته محل و در دو دوره روزانه و مجازی اقدام به پذیرش بدون کنکور دانشجو می نماید.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه شیراز ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

زمان ثبت نام نیمسال اول تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

دانشجویانی که قصد دارند نسبت به ثبت نام خود در رشته محل های بدون کنکور اقدام نمایند می بایست ابتدا از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری آگاه شده و سپس نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند. شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی بدون آزمون این دانشگاه ها در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری به طور کامل درج شده است.

این دفترچه ثبت نام بیشتر از یک ماه قبل از آغاز ثبت نام منتشر می شود. مطابق آنچه در دفترچه ثبت نام سال ۱۴۰۱ منتشر شده بود،  احتمالا در مرداد ماه امکان ثبت نام رشته های بدون کنکور ۱۴۰۲ و همزمان با انتخاب رشته آن همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می گیرد که جزئیات آن در مرداد ماه 1402 اطلاع رسانی می گردد.

شما عزیزان جهت آگاهی از آخرین اخبار مربوط به نام نویسی و پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری می توانید به عضویت کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره درآیید.

زمان ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی 1402 – 1403

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های سراسری علاوه بر نیمسال تحصیلی اول، معمولا یک مرتبه دیگر نیز با عنوان مرحله تکمیل ظرفیت رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در نیمسال دوم انجام می شود.

ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های بر اساس سوابق تحصیلی سال 1402، از اواخر آبان ماه آغاز شد و تا اواخر دی ماه نیز ادامه داشت. پیش بینی می شود که برای سال ۱۴۰۲ نیز این فرصت تقریبا دو ماهه در اختیار داوطلبان قرار داده شود.

بنابراین داوطلبانی که به هر دلیلی در نام نویسی بدون کنکور ورودی مهر ماه دانشگاه شیراز اقدام نکرده اند و یا در رشته انتخابی خود پذیرفته نشده اند نیز نگران نباشند، زیرا معمولا یک بار دیگر فرصتی در اختیار داوطلبان گذاشته می شود تا با شرکت در  شانس خود را در پذیرش رشته یا رشته محل های مورد نظرشان بیازمایند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه شیراز 1402 – 1403

داوطلبانی که قصد دارند تا بدون شرکت در کنکور سراسری، در رشته های ارائه شده و در یکی از دوره های روزانه و یا شبانه دانشگاه شیراز ثبت نام نمایند؛ می بایست شرایطی را نیز دارا باشند تا امکان ثبت نام اولیه برای آن ها فراهم شود. در ادامه به بیان شرایط اختصاصی لازم جهت نام نویسی کدرشته محل های دفترچه پذیرش بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می پردازیم.

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام یعنی 31 شهریور ماه سال 99 اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 98 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا تاریخ 31 مرداد 99، می توانند فقط رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی را انتخاب کنند.
 • دانشجویان روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

هر یک از آقایانی که دانشجوی یکی از دوره های غیر روزانه فوق می باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته، می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

نحوه ثبت نام پذیرش بدون کنکور دانشگاه شیراز ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

پذیرش دانشگاه شیراز در رشته محل های بدون آزمون، برای پذیرش مهر ماه به صورت اینترنتی و برای پذیرش ورودی بهمن ماه نیز معمولا به صورت حضوری انجام می پذیرد. در ادامه به طور کامل روند نام نویسی در هر دو نیمسال تحصیلی را شرح خواهیم داد.

راهنمای ثبت نام نیمسال اول تحصیلی

ثبت نام ورودی مهر ماه ۱۴۰۲ جهت پذیرش دانشجویان در رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز، به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان می بایست مطابق با راهنمای موجود در ادامه مقاله، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند. بهتر است داوطلبان پیش از مراجعه به سایت و اقدام به ثبت نام، مدارک و اطلاعات مورد نیاز، از جمله کد رشته های مدنظر خود را آماده کنند تا در روند نام نویسی دچار مشکل نشوند. مراحل ثبت نام اینترنتی در ادامه بیان می شوند.

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 2. انتخاب گزینه ” سراسری “، از منوی سمت راست صفحه
 3. کلیک روی لینک فعال ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه 1402) “
 4. پرداخت هزینه ثبت نام با انتخاب گزینه ” خرید کارت اعتباری “ از منوی اصلی سمت راست صفحه
 5. واریز هزینه ثبت نام به مبلغ 37 هزار و 600 تومان از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و دریافت شماره پیگیری پرداخت
 6. بازگشت به صفحه اول سامانه و کلیک روی لینک ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه ۱۴۰۲) “
 7. وارد نمودن شماره سریال کارت اعتباری و کد امنیتی موجود در صفحه
 8. بارگذاری عکس داوطلب مطابق با مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته
 9. تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی و درج حداکثر 100 کد رشته

پس از طی این مراحل، شماره پرونده 7 رقمی و کد رهگیری 16 رقمی از سوی سامانه، به داوطلبان ارائه می شود. فراموش نکنید که حتما از فرم انتخاب رشته خود پرینت تهیه کرده و آن را به همراه دو کد دریافتی، تا پایان مراحل پذیرش نزد خود نگه دارید.

راهنمای ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی

بسیاری از افراد به هر دلیلی ممکن است موفق به ثبت نام در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه دانشگاه شیراز نشوند. اما جای نگرانی نیست ، چرا که معمولا فرصت مجددی جهت ثبت نام برای برای نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه های بدون آزمون در نظر گرفته می شود.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری معمولا با عنوان مرحله تکمیل ظرفیت مهر ماه و به صورت حضوری انجام می شود. بدین ترتیب که ابتدا داوطلبان به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و مبلغی را بابت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی و از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت می نمایند. پس از واریز وجه، متقاضیان می بایست دفترچه مربوطه را نیز از سایت مذکور دانلود کرده و با توجه به رشته های ارائه شده، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در قسمت انتهایی دفترچه، یک فرم تقاضانامه قرار داده شده است که داوطلبان بایستی از آن پرینت تهیه نموده و به تکمیل اطلاعات و درج کد رشته های مورد نظر خود بپردازند. هم چنین داوطلبان برای پیگیری روند ثبت نام خود می بایست در موعد مقرر، این فرم را همراه با دیگر مدارک مورد نیاز به دانشگاه مدنظر خود ارائه داده و سایر مراحل نام نویسی را به صورت حضوری به انجام برسانند.

لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه شیراز سال 1402

آگاهی از این موضوع که چه رشته هایی جزو رشته های بدون آزمون ارائه شده در این دانشگاه هستند و سایر اطلاعات در خصوص این رشته ها، از طریق دفترچه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های سراسری امکان پذیر می باشد. جهت سهولت شما عزیزان، در این قسمت از مطلب، لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه شیراز، گروه تحصیلی مورد نیاز برای هر رشته، نوع دوره و ظرفیت هر یک از این رشته ها را قرار داده ایم.

لازم به ذکر است که پذیرش نیمسال دوم در رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی که همان مرحله تکمیل ظرفیت نیمسال اول نیز نام دارد، معمولا از همان رشته های ارائه شده در نیمسال اول می باشد.

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳
عنوان رشتهگروه تحصیلینوع دورهظرفیت نیمسال تحصیلی اول 99
ترویج و آموزش کشاورزی پایدارعلوم تجربیروزانه20
زیست شناسی گیاهیعلوم تجربیروزانه20
علوم دامیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربیروزانه20
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربیروزانه20
مهندسی طبیعتعلوم تجربیروزانه20
مهندسی برقعلوم ریاضی و فنیمجازی120
مهندسی کامپیوترعلوم ریاضی و فنیمجازی120
حقوقعلوم انسانیمجازی120
گردشگریعلوم انسانیمجازی120
لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز (محل تحصیل دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب)
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربیروزانه20
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربیروزانه20
مهندسی طبیعتعلوم تجربیروزانه20


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰۹ نظر
 1. کیمیا

  سلام وقتتون بخیر امکان ورود به دانشگاه فرهنگیان شیراز بدون کنکور با دیپلم رشته کامپیوتر هست ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود خیر، دانشگاه فرهنگیان پذیرش بدون کنکور ندارد.

 2. ارمین

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  ایا امکان انتقال از دانشگاه ازاد به دولتی میباشد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، خیر، انتقالی از دانشگاه آزاد به دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور امکان پذیر می باشد.

  • Mm

   سلام ببخشید ایا امکانش هست با معدل ۱۹ تجربی ،وارد مهندسی کامپیوتر دانشگاه شیراز بشیم؟ یا حتما باید دیپلم فنی حرفه ای یا ریاضی داشته باشم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، محدودیتی برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور برای شما وجود ندارد.

 3. abbas

  سلام و وقت بخیر ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم پذیرش زیست شناسی سلولی مولکولی و میکروبیولوژی بر اساس سوابق تحصیلی فقط برا دانشگاه ازاده یا دانشگاه دولتی هم دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، این رشته در دانشگاه های دولتی خیلی خیلی محدود ارائه میشود و عمدتا در دانشگاه های آزاد بر اساس سوابق تحصیلی ارائه میشود.

 4. aliakbar

  سلام و وقت بخیر ایا پذیرش رشته زیست شناسی سلولی مولکولی و میکروبیولوژی بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه دولتی برا ترم بهمن صورت میگیرد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، احتمال ارائه شدن در دانشگاه دولتی بر اساس سوابق تحصیلی بسیار کم است.

 5. abbas

  سلام وقتتون بخیر ایا پذیرش در رشته زیست شناسی سلولی مولکولی یا میکروبیولوژی بر اساس سوابق تحصیلی برا ترم بهمن انجام میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، رشته های زیست شناسی و میکروبیولوژی بدون کنکور ارائه می شوند.

 6. Taraneh

  سلام وقتتون بخیر آیا امکان داره از پیام نور انصراف بدیم و از طریق معدل بهمن ماه دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی شیراز ثبت نام کنیم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت ارائه این رشته در دانشگاه مورد نظر بر اساس سوابق تحصیلی این امکان برای شما وجود خواهد داشت.

 7. علیرضا

  سلام . من سال آخر دبیرستان هستم و انسانی میخونم و میخواستم از طریق آزاد برم مهندسی کامپیوتر شیراز (صدرا) میخواستم ببینم به جز دیپلم دیگه به چه چیزی نیاز دارم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   تاییدیه تحصیلی
   گواهی موقت دیپلم
   ریز نمرات
   و مدارک تکمیلی ای که از طریق سایت دانشگاه(طبق اطلاعیه زمان ثبت نام)

 8. ندا

  سلام
  ببخشید دانشگاهی هست که بدون نیاز به انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی بشه ثبت نام کرد؟
  بجز ازاد
  یا تو تکمیل ظرفیت بشه ثبت نام کرد
  برا ترم مهر ؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   شما می توانید برای ثبت نام در دانشگاه های علمی کاربردی به صورت حضوری اقدام فرمایید.

 9. ترانه

  سلام وقت بخیر من با معدل کتبی نهایی ۱۷/۱۷ شانس قبولی تو یکی از رشته های روزانه یا شبانه شیراز بر اساس سوابق رو دارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، شما شانس قبولی در دوره روزانه رشته های براساس سوابق تحصیلی را دارید.

 10. sara

  وقت بخیر.پذیرش براساس ثوابق تحصیلی براساس معدل دیپلم هست یا کتبی نهایی؟
  من با معدل دیپلم ۱۸ و معدل کتبی نهایی ۱۴/۵ امکان داره قبول شم؟
  این رشته ها در دفترچه انسانی هم بود. الان ماهایی که انسانی هسیم میتونیم انتخابشون کنیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، پذیرش براساس معدل کل دیپلم میباشد.

  • .

   سلام
   با دیپلم تجربی میشه رشته مهندسی کامپیوتر بدون کنکور رفت

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، رشته ی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور بدون کنکور ارائه می شود.

 11. آلا

  سلام.
  رشته زیست فناوری در دانشگاه سراسری شیراز با سوابق میشه رفت؟ یعنی بدون کنکور

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود طبق دفترچه ۱۴۰۱ رشته زیست فناوری جز رشته های با کنکور می باشد.

 12. سنا

  سلام خسته نباشید.
  رشته روانشناسی پذیرش ندارن بدون کنکور؟
  و این که اگر پذیرش دارن باید ازمون داد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، رشته های پذیرشی بر اساس صرفا سوابق تحصیلی آزمون ورودی ندارند.

 13. احمد

  سلام

  برای دانشگاه روزانه شیراز اگز با سوابق تحصیلی می خوایم تو این دانشگاه تحصیلی کنیم شرایط فقط وردی دانشگاه فقط برای ساکنین شیراز یا از شهر های دیگر میشه ورد بشیم و اگر وارد بشیم خوابگاه شاملمون میشه یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، از هر شهری هر دانشگاهی که مدنظر داشته باشید را می توانید انتخاب کنید، اما باید بدانید که دانشگاه مدنظرتان در قبال خوابگاه تعهدی ندارد.

 14. kiana

  سلام ببخشید من معدل ۱۹.۳۷ رشته ی تجربی و دارم میخواستم بدونم میشه بدون کنکور در رشته ی مهندسی کامپروتر دانشاه روزانه شیراز شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه شیراز (روزانه)، بدون کنکور ارائه نمی شود.

 15. kiana

  سلام ببخشید من معدل ۱۹.۳۷ رشته ی تجربی و دارم میخواستم بدونم میشه بدون کنکور در رشته ی مهندسی کامپروتر دانشاه روزانه شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   فعلا دفترچه های انتخاب رشته برای سال جدید منتشر نشده، اما بر اساس سال گذشته برخی دانشگاه های روزانه این رشته را بر اساس سوابق تحصیلی ارائه می دادند.

 16. سامان

  ببخشید اینکه نوشته مهندسی کامپیوتر مجازی اینم جزو روزانه محسوب میشه یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، خیر، دوره ی مجازی و دوره ی روزانه با یکدیگر متفاوت می باشند. دوره ی مجازی به صورت آنلاین برگزار می شود و از نظر مدرک تحصیلی، ارزش و اعتبار کمتری نسبت به دوره ی روزانه دارد.

 17. سامان

  من دانشجوی رشته مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شیراز روزانه هستم ورودی ۱۴۰۰ ببخشید من میتونم داخل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه شیراز شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، در صورت عدم فارغ التحصیلی در مقطع قبلی، شما می توانید ثبت نام خود را برای رشته های بدون کنکور انجام دهید و در صورت پذیرش نهایی از دانشگاه محل تحصیل قبلی انصراف دهید.

 18. انیتا

  سلام پذیرش با معدل هجده دیپلم در رشته ی مترجمی مقدور است؟برای دانشگاه سراسری شیراز.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، این رشته با آزمون ارائه می شود و در صورت دارا بودن رتبه ی مناسب امکان پذیر خواهد بود.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره