خانه پذیرش بدون کنکور ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز

ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه شیراز 99
ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز 99
هرساله افراد زیادی با هدف دریافت پذیرش در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم در کنکور سراسری شرکت می کنند؛ زیرا همان طور که می دانید این دانشگاه ها از نظر سطح علمی و اعتبار مدرک در رتبه بالاتری نسبت به سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قرار دارند.

اما آیا تنها با شرکت در کنکور سراسری می توان وارد این دانشگاه ها شد؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر! طبق قوانین موجود 85 درصد رشته های تمامی دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند و پذیرش در آن ها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت می گیرد و در این میان برخی از رشته های دانشگاه های سراسری نیز از این موضوع بی بهره نمانده اند.

همان طور که اشاره شد، بر خلاف آنچه که بسیاری از افراد متصور می شوند، در ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری علاوه بر دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی و پیام نور، می توانید در کد رشته محل های بدون آزمون دوره های روزانه و نوبت دوم (شبانه) دانشگاه های دولتی نیز ثبت نام نمایید. البته ثبت نام بدون آزمون دانشگاه ها نیز شرایط خاص خود را دارد؛ در این مطلب قصد داریم توضیحاتی را در خصوص شرایط و چگونگی ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز، در دو دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) ارائه دهیم.

دانشگاه شیراز در سال 99، در 15 کد رشته محل و در دو دوره روزانه و مجازی اقدام به پذیرش بدون کنکور دانشجو می نماید.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه شیراز 99 – 1400

زمان ثبت نام نیمسال اول تحصیلی 99 – 1400

دانشجویانی که قصد دارند نسبت به ثبت نام خود در رشته محل های بدون کنکور اقدام نمایند می بایست ابتدا از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری آگاه شده و سپس نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند. شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی بدون آزمون این دانشگاه ها در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری به طور کامل درج شده است.

این دفترچه ثبت نام بیشتر از یک ماه قبل از آغاز ثبت نام منتشر می شود. مطابق آنچه در دفترچه ثبت نام سال 99 منتشر شده بود، بنابر آن بود که نام نویسی اینترنتی جهت پذیرش بدون آزمون، از تاریخ 20 اسفند ماه 98 آغاز شود و تا 31 شهریور ماه 99 نیز ادامه داشته باشد؛ اما با توجه به اطلاعیه منتشر شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور، زمان ثبت نام به تعویق افتاده و ثبت نام و انتخاب رشته آن همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می گیرد که جزئیات آن در مرداد ماه 99 اطلاع رسانی می گردد.

شما عزیزان جهت آگاهی از آخرین اخبار مربوط به نام نویسی و پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری می توانید به عضویت کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره درآیید.

زمان ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی 99 – 1400

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های سراسری علاوه بر نیمسال تحصیلی اول، معمولا یک مرتبه دیگر نیز با عنوان مرحله تکمیل ظرفیت رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در نیمسال دوم انجام می شود.

ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های بر اساس سوابق تحصیلی سال 98، از اواخر آبان ماه آغاز شد و تا اواخر دی ماه نیز ادامه داشت. پیش بینی می شود که برای سال 99 نیز این فرصت تقریبا دو ماهه در اختیار داوطلبان قرار داده شود.

بنابراین داوطلبانی که به هر دلیلی در نام نویسی بدون کنکور ورودی مهر ماه دانشگاه شیراز اقدام نکرده اند و یا در رشته انتخابی خود پذیرفته نشده اند نیز نگران نباشند، زیرا معمولا یک بار دیگر فرصتی در اختیار داوطلبان گذاشته می شود تا با شرکت در  شانس خود را در پذیرش رشته یا رشته محل های مورد نظرشان بیازمایند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه شیراز 99 – 1400

داوطلبانی که قصد دارند تا بدون شرکت در کنکور سراسری، در رشته های ارائه شده و در یکی از دوره های روزانه و یا شبانه دانشگاه شیراز ثبت نام نمایند؛ می بایست شرایطی را نیز دارا باشند تا امکان ثبت نام اولیه برای آن ها فراهم شود. در ادامه به بیان شرایط اختصاصی لازم جهت نام نویسی کدرشته محل های دفترچه پذیرش بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می پردازیم.

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام یعنی 31 شهریور ماه سال 99 اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 98 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا تاریخ 31 مرداد 99، می توانند فقط رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی را انتخاب کنند.
 • دانشجویان دوره روزانه (ورودی سال 97 و قبل از آن) برای حضور در این مرحله از پذیرش، باید تا تاریخ 31 مرداد ماه 99 نسبت به انصراف قطعی خود از تحصیل اقدام نمایند.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

هر یک از آقایانی که دانشجوی یکی از دوره های غیر روزانه فوق می باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته، می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

نحوه ثبت نام پذیرش بدون کنکور دانشگاه شیراز 99 – 1400

پذیرش دانشگاه شیراز در رشته محل های بدون آزمون، برای پذیرش مهر ماه به صورت اینترنتی و برای پذیرش ورودی بهمن ماه نیز معمولا به صورت حضوری انجام می پذیرد. در ادامه به طور کامل روند نام نویسی در هر دو نیمسال تحصیلی را شرح خواهیم داد.

راهنمای ثبت نام نیمسال اول تحصیلی

ثبت نام ورودی مهر ماه 99 جهت پذیرش دانشجویان در رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز، به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان می بایست مطابق با راهنمای موجود در ادامه مقاله، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند. بهتر است داوطلبان پیش از مراجعه به سایت و اقدام به ثبت نام، مدارک و اطلاعات مورد نیاز، از جمله کد رشته های مدنظر خود را آماده کنند تا در روند نام نویسی دچار مشکل نشوند. مراحل ثبت نام اینترنتی در ادامه بیان می شوند.

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 2. انتخاب گزینه ” سراسری “، از منوی سمت راست صفحه
 3. کلیک روی لینک فعال ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه 99) “
 4. پرداخت هزینه ثبت نام با انتخاب گزینه ” خرید کارت اعتباری “ از منوی اصلی سمت راست صفحه
 5. واریز هزینه ثبت نام به مبلغ 37 هزار و 600 تومان از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و دریافت شماره پیگیری پرداخت
 6. بازگشت به صفحه اول سامانه و کلیک روی لینک ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه 99) “
 7. وارد نمودن شماره سریال کارت اعتباری و کد امنیتی موجود در صفحه
 8. بارگذاری عکس داوطلب مطابق با مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته
 9. تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی و درج حداکثر 100 کد رشته

پس از طی این مراحل، شماره پرونده 7 رقمی و کد رهگیری 16 رقمی از سوی سامانه، به داوطلبان ارائه می شود. فراموش نکنید که حتما از فرم انتخاب رشته خود پرینت تهیه کرده و آن را به همراه دو کد دریافتی، تا پایان مراحل پذیرش نزد خود نگه دارید.

راهنمای ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی

بسیاری از افراد به هر دلیلی ممکن است موفق به ثبت نام در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه دانشگاه شیراز نشوند. اما جای نگرانی نیست ، چرا که معمولا فرصت مجددی جهت ثبت نام برای برای نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه های بدون آزمون در نظر گرفته می شود.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری معمولا با عنوان مرحله تکمیل ظرفیت مهر ماه و به صورت حضوری انجام می شود. بدین ترتیب که ابتدا داوطلبان به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و مبلغی را بابت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی و از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت می نمایند. پس از واریز وجه، متقاضیان می بایست دفترچه مربوطه را نیز از سایت مذکور دانلود کرده و با توجه به رشته های ارائه شده، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در قسمت انتهایی دفترچه، یک فرم تقاضانامه قرار داده شده است که داوطلبان بایستی از آن پرینت تهیه نموده و به تکمیل اطلاعات و درج کد رشته های مورد نظر خود بپردازند. هم چنین داوطلبان برای پیگیری روند ثبت نام خود می بایست در موعد مقرر، این فرم را همراه با دیگر مدارک مورد نیاز به دانشگاه مدنظر خود ارائه داده و سایر مراحل نام نویسی را به صورت حضوری به انجام برسانند.

لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه شیراز سال 99

آگاهی از این موضوع که چه رشته هایی جزو رشته های بدون آزمون ارائه شده در این دانشگاه هستند و سایر اطلاعات در خصوص این رشته ها، از طریق دفترچه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های سراسری امکان پذیر می باشد. جهت سهولت شما عزیزان، در این قسمت از مطلب، لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه شیراز، گروه تحصیلی مورد نیاز برای هر رشته، نوع دوره و ظرفیت هر یک از این رشته ها را قرار داده ایم.

لازم به ذکر است که پذیرش نیمسال دوم در رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی که همان مرحله تکمیل ظرفیت نیمسال اول نیز نام دارد، معمولا از همان رشته های ارائه شده در نیمسال اول می باشد.

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز 99 – 1400
عنوان رشتهگروه تحصیلینوع دورهظرفیت نیمسال تحصیلی اول 99
ترویج و آموزش کشاورزی پایدارعلوم تجربیروزانه20
زیست شناسی گیاهیعلوم تجربیروزانه20
علوم دامیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربیروزانه20
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربیروزانه20
مهندسی طبیعتعلوم تجربیروزانه20
مهندسی برقعلوم ریاضی و فنیمجازی120
مهندسی کامپیوترعلوم ریاضی و فنیمجازی120
حقوقعلوم انسانیمجازی120
گردشگریعلوم انسانیمجازی120
لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز (محل تحصیل دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب)
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربیروزانه20
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربیروزانه20
مهندسی طبیعتعلوم تجربیروزانه20


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۶ نظر
 1. سلام میخواستم بدونم برای رشته ی مهندسی کامپیوتر به صورت مجازی نیاز به کنکور نیست و بعد از تموم شدن سال دوازدهم با سوابق تحصیلی میتونیم وارد اموزش مجازی همین رشته در این دانشگاه بشیم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی مندرج در سامانه ی سنجش، واحدهای الکترونیک و مجازی به دلیل ضعف مدرک و پایین بودن اعتبار، برای رشته های مختلف از جمله مهندسی کامپیوتر بدون آزمون پذیرش دانشجو دارند.

 2. سلام میخواستم بدونم برای رشته ی مهندسی کامپیوتر به صورت مجازی نیاز به کنکور نیست و بعد از تموم شدن سال دوازدهم با سوابق تحصیلی میتونیم وارد اموزش مجازی همین رشته در این دانشگاه بشیم ؟؟؟؟

 3. سلام میخواستم بدونم برای رشته ی مهندسی کامپیوتر به صورت مجازی نیاز به کنکور نیست و بعد از تموم شدن سال دوازدهم با سوابق تحصیلی میتونیم وارد اموزش مجازی این رشته در این دانشگاه بشیم ؟؟؟؟

 4. سلام رشته مجازی مهندسی کامپیوتر شیراز دولتی و روزانه حساب میشه یا شهریه ای هست؟

 5. سلام من رشته تجربی هستم من میخوام دررشته مهندسی برق یا میکروبیولوژی ثبت نام کنم چگونه ثبت نام کنم شماره ندارید من ثبت نام کنم ممنون

  • با سلام ، شما میتوانید پس از انتشار دفترچه های انتخاب رشته بر اساس صرفا سوابق تحصیلی اقدام به انتخاب رشته های مذکور در دانشگاه های مورد علاقه تان شوید.

 6. سلام من دیپلم تجربی دارم با معدل ۱۹ میتونم تو رشته حقوق دانشگاه شیراز درس بخونم؟

  • با سلام، در صورتی که دیپلم شما نظام جدید باشد منعی بابت ثبت نام در رشته حقوق را ندارید، اما برای این دانشگاه می بایست در کنکور سراسری شرکت نمایید.

 7. سلام برای ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه شیراز برای نیم‌سال دوم از کی باید بریم برای ثبت نام

 8. سلام مقت بخیر
  دانشگاه شیراز در مقطع ارشد مجازی بدون کنکور ثبت نام دارن؟

 9. با عرض سلام
  یه سوال دارم میگم وقتی رشته مهندسی برق بدون کنکور دوره مجازی دانشگاه شیراز در رشته تجربی رو انتخاب کردیم آیا امکان ادامه تحصیل تا کارشناسی ارشد وجود داره؟

 10. سلام وقت بخیر دانشگاه شیراز ثبت نام رشته روانشناسی بدون کنکور هم داره؟! و اینکه معدل بر اساس معدل سه ساله یا معدل سال اخر که نهایی هستش؟

 11. سلام خسته نباشید واسه سال۱۴۰۱ رشته طراحی لباس دارن دانشگاه شیراز بدون کنکور؟

 12. ببخشید برای رشته صنایع شیمی معدلت تقریبا چند باشه مبتونی دانشگاه شیراز قبول شی و اینکه تا کی مهلت ثبت نام داریم!؟

  • با سلام، برای پذیرش در رشته های براساس سوابق تحصیلی حداقل معدل مشخص نمیشود ولی هرچه معدل شما نسبت به سایر شرکت کنندگان بیشتر باشد در اولویت قرار میگیرید.

 13. دانشگاه دولتی مختلط هست؟

 14. سلام رشته مهندسی کامپیوتردولتی بدون ازمون مختلط هست؟

 15. سلام دانشگاه های دولتی شیراز رشته نقشه برداری هم دارن؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام بدون کنکور مهر ماه سال ۱۴۰۰، رشته ذکر شده در دانشگاه شیراز، براساس سوابق تحصیلی پذیرشی نداشته است.

 16. سلام رشته علوم ورزشی دانشجو میگیرن ترم بهمن؟

 17. سلام من رشتم تجربیه آیا بدون کنکور میتونم برم حقوق؟

 18. سلام برای سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ دانشجو میگیرید برای رشته فنی و حرفه‌ای و رشته امور زراعی؟

 19. سلام
  رشته مهندسی برق که زده مجازی به خاطر شرایط کرونا هست یا کلا این رشته مجازی تدریس میشه؟

دریافت مشاوره