خانه پذیرش بدون کنکور ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری تبریز

ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری تبریز

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه سراسری تبریز 99
ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری تبریز 99
با توجه به تصمیماتی که از چندین سال پیش در خصوص حذف تدریجی کنکور سراسری گرفته شده ، مسئولین در تلاش هستند تا هرساله با اقداماتی نظیر افزایش تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور سراسری و هم چنین افزایش تعداد رشته محل های بدون کنکور ، به این تصمیم جامه عمل بپوشانند.

طبق مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، 85 درصد از رشته های دانشگاه ها بدون کنکور ارائه می شوند و داوطلبان برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری ، نیازی به شرکت در کنکور سراسری نخواهند داشت. به غیر از دانشگاه های آزاد ، دانشگاه های سراسری نیز ظرفیت مورد توجهی از پذیرش خود را به ثبت نام بدون کنکور متقاضیان اختصاص می دهند. از جمله دانشگاه های سراسری که اقدام به ثبت نام بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان می نمایند می توان به دانشگاه های پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان و حتی دوره های روزانه و شبانه دانشگاه های دولتی نیز اشاره کرد!

در این مطلب قصد داریم توضیحاتی را در خصوص چگونگی ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری تبریز ، در دو دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) ارائه دهیم.

دانشگاه تبریز در سال 99 ، مجموعا در 22 کد رشته محل و در دو دوره روزانه و نوبت دوم اقدام به پذیرش بدون کنکور دانشجو می نماید.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه تبریز 99 – 1400

زمان ثبت نام نیمسال اول تحصیلی 99 – 1400

دانشجویانی که قصد دارند نسبت به ثبت نام خود در رشته محل های بدون کنکور اقدام نمایند می بایست ابتدا از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری آگاه شده و سپس نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند. شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی بدون آزمون این دانشگاه ها در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری به طور کامل درج شده است.

این دفترچه ثبت نام بیشتر از یک ماه قبل از آغاز ثبت نام منتشر می شود. مطابق آنچه در دفترچه ثبت نام سال 99 منتشر شده بود ، بنابر آن بود که نام نویسی اینترنتی جهت پذیرش بدون آزمون ، از تاریخ 20 اسفند ماه 98 آغاز شود و تا 31 شهریور ماه 98 نیز ادامه داشته باشد ؛ اما با توجه به اطلاعیه منتشر شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور ، زمان ثبت نام به تعویق افتاده و زمان دقیق آن نیز طی اطلاعیه ای که در تاریخ 18 فروردین ماه 98 منتشر خواهد شد به استحضار داوطلبان خواهد رسید.

شما عزیزان جهت آگاهی از آخرین اخبار مربوط به نام نویسی و پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری می توانید به عضویت کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره درآیید.

زمان ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی 99 – 1400

داوطلبانی که به هر دلیلی در نام نویسی بدون کنکور ورودی مهر این دانشگاه اقدام نکرده اند و یا در رشته انتخابی خود پذیرفته نشده اند نیز نگران نباشند ، زیرا معمولا یک بار دیگر فرصتی در اختیار داوطلبان گذاشته می شود تا با شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ، شانس خود را در پذیرش رشته یا رشته محل های مورد نظرشان بیازمایند.

ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های بر اساس سوابق تحصیلی سال 98 ، از اواخر آبان ماه آغاز شد و تا اواخر دی ماه نیز ادامه داشت. پیش بینی می شود که برای سال 99 نیز این فرصت تقریبا دو ماهه در اختیار داوطلبان قرار داده شود.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه تبریز 99 – 1400

داوطلبانی که قصد دارند تا بدون شرکت در کنکور سراسری ، در رشته های ارائه شده و در یکی از دوره های روزانه و یا شبانه دانشگاه تبریز ثبت نام نمایند ؛ می بایست شرایطی را نیز دارا باشند تا امکان ثبت نام اولیه برای آن ها فراهم شود. در ادامه به بیان شرایط عمومی و اختصاصی لازم جهت نام نویسی کدرشته محل های دفترچه پذیرش بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می پردازیم.

شرایط عمومی 

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی ، فراماسونری و وابستگان آن ها
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم مخالفت و دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم برخورداری از فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام یعنی 31 شهریور ماه سال 99 اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 98 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند ، تنها در صورت انصراف قطعی تا تاریخ 31 مرداد 99 ، می توانند فقط رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه شامل نوبت دوم (شبانه) ، نیمه حضوری ، غیرانتفاعی ، پیام نور ، پردیس خودگردان و مجازی را انتخاب کنند.
 • دانشجویان دوره روزانه (ورودی سال 97 و قبل از آن) برای حضور در این مرحله از پذیرش ، باید تا تاریخ 31 مرداد ماه 99 نسبت به انصراف قطعی خود از تحصیل اقدام نمایند.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه) ، نیمه حضوری ، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی ، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند ، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش ، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

هر یک از آقایانی که دانشجوی یکی از دوره های غیر روزانه فوق می باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می کنند ، جهت ثبت نام و انتخاب رشته ، می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

نحوه ثبت نام پذیرش بدون کنکور دانشگاه تبریز 99 – 1400

پذیرش این دانشگاه در رشته محل های بدون آزمون ، برای پذیرش مهر ماه به صورت اینترنتی و برای پذیرش ورودی بهمن ماه نیز معمولا به صورت حضوری انجام می پذیرد. در ادامه به طور کامل روند نام نویسی در هر دو نیمسال تحصیلی را شرح خواهیم داد.

راهنمای ثبت نام نیمسال اول تحصیلی

ثبت نام ورودی مهر ماه 99 جهت پذیرش دانشجویان در رشته های بدون کنکور ، به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان می بایست مطابق با راهنمای موجود در ادامه مقاله ، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند. بهتر است داوطلبان پیش از مراجعه به سایت و اقدام به ثبت نام ، مدارک و اطلاعات مورد نیاز ، از جمله کد رشته های مدنظر خود را آماده کنند تا در روند نام نویسی دچار مشکل نشوند. مراحل ثبت نام اینترنتی در ادامه بیان می شوند.

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 2. انتخاب گزینه ” سراسری “ ، از منوی سمت راست صفحه
 3. کلیک روی لینک فعال ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه 99) “
 4. پرداخت هزینه ثبت نام با انتخاب گزینه ” خرید کارت اعتباری “ از منوی اصلی سمت راست صفحه
 5. واریز هزینه ثبت نام به مبلغ 37 هزار و 600 تومان از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و دریافت شماره پیگیری پرداخت
 6. بازگشت به صفحه اول سامانه و کلیک روی لینک ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه 99) “
 7. وارد نمودن شماره سریال کارت اعتباری و کد امنیتی موجود در صفحه
 8. بارگذاری عکس داوطلب مطابق با مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته
 9. تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی و درج حداکثر 100 کد رشته

پس از این طی این مراحل ، شماره پرونده 7 رقمی و کد رهگیری 16 رقمی از سوی سامانه ، به داوطلبان ارائه می شود. فراموش نکنید که حتما از فرم انتخاب رشته خود پرینت تهیه کرده و آن را به همراه دو کد دریافتی ، تا پایان مراحل پذیرش نزد خود نگه دارید.

راهنمای ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی

ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری برای نیمسال دوم تحصیلی معمولا به صورت حضوری انجام می شود. بدین ترتیب که ابتدا داوطلبان به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و مبلغی را بابت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی و از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت می نمایند. پس از واریز وجه ، متقاضیان می بایست دفترچه مربوطه را نیز از سایت مذکور دانلود کرده و با توجه به رشته های ارائه شده ، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در قسمت انتهایی دفترچه ، یک فرم تقاضانامه قرار داده شده است که داوطلبان بایستی از آن پرینت تهیه نموده و به تکمیل اطلاعات و درج کد رشته های مورد نظر خود بپردازند. هم چنین داوطلبان برای پیگیری روند ثبت نام خود می بایست در موعد مقرر ، این فرم را همراه با دیگر مدارک مورد نیاز به دانشگاه مدنظر خود ارائه داده و سایر مراحل نام نویسی را به صورت حضوری به انجام برسانند.

لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه تبریز سال 99

پس از آگاهی در خصوص زمان ثبت نام ، شرایط و نحوه ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری ، اکنون نوبت به آن رسیده تا با رشته های بدون آزمونی که در سال تحصیلی 99 – 1400 در دانشگاه تبریز ارائه می شوند آشنا شوید تا بتوانید انتخاب رشته مناسبی انجام دهید.

جهت اطلاع شما عزیزان از رشته های ارائه شده در این دانشگاه برای نیمسال اول سال تحصیلی 99 – 1400 ، در جدول زیر لیست این رشته ها را به همراه ظرفیت پذیرش آن ها بیان نموده ایم.

لازم به ذکر است که پذیرش نیمسال دوم در رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی که همان مرحله تکمیل ظرفیت نیمسال اول نیز نام دارد ، معمولا از همان رشته های ارائه شده در نیمسال اول می باشد.

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه تبریز 99 – 1400
عنوان رشتهگروه تحصیلینوع دورهظرفیت نیمسال تحصیلی اول 99
زمین شناسیعلوم تجربیروزانه30
علوم دامیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربیروزانه20
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربیروزانه20
زمین شناسیعلوم تجربینوبت دوم20
علوم دامیعلوم تجربینوبت دوم16
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربینوبت دوم16
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربینوبت دوم16
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربینوبت دوم16
مهندسی فضای سبزعلوم تجربینوبت دوم16
زبان و ادبیات ترکی آذریعلوم انسانینوبت دوم16
لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه تبریز (محل تحصیل مرند)
ریاضیات و کاربردهاعلوم ریاضی و فنیروزانه48
ریاضیات و کاربردهاعلوم ریاضی و فنینوبت دوم28
لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه تبریز (محل تحصیل اهر)
علوم دامیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی جنگلعلوم تجربیروزانه20
علوم دامیعلوم تجربینوبت دوم20
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربینوبت دوم20
علوم و مهندسی جنگلعلوم تجربینوبت دوم20
علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)علوم تجربینوبت دوم20


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ نظر
 1. پریسا

  سلام خسته نباشین.من کاردانیمو دردانشگاه محقق اردبیل خوندم.منظور درحال تحصیلم والان ترم ۳رودارم تموم میکنم برم ۴.میخوام کارشناسیمودردانشگاه تبریز بخونم ومیخوام سراسری باشه ومثلا شهرستانهای اطرافش نباشه.خودتبریزباشه.چه رشته هایی رومیتونم در۲سال باقی مونده بخونم

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما میتوانید برای مقطع کارشناسی ناپیوسته تغییر رشته بدهید و منعی بابت این کار نخواهید داشت لازم به ذکر است اکثر رشته های این مقطع بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش دارند به جزء چند رشته در گروه علوم پزشکی.

 2. صبا

  سلام امکان تحصیل در رشته روانشناسی بدون کتکور در دانشگاه سراسری تبریز وجود دارد یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   باسلام، معمولا اکثرا رشته های که بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی ارائه میشوند در دانشگاه های آزاد، پیام نور، و غیر انتفاعی هستند.

 3. ثناا

  ببخشید برای نمره دیپلم محدوده خاصی مورد نظر تا ثبت نام کنیم در رشته بدون کنکور سراسری؟مثلا بالای ۱۵ باشه نمره
  و اگه نمره مهمه محدوده نمره چند است که برا دیپلم مینویسن؟باید داشته باشیم.

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر، معدل خاصی برای رشته های بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه مختلف در نظر گرفته نشده است.

 4. رها

  سلام من دانشگاه تبریز رشته تفسیر و علوم قرآن شبانه قبول شدم. نمیدونستم مهلت ثبت نام تا ۲۳ دی هست. میشه راهی بگید بتونم ثبت نام کنم؟ نمیخوام فرصتم از دست بره؟ راهنمایی کنید لطفا

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه کنید، در صورت موافقت با درخواستتان، می توانید اقدام به ثبت نام کنید.

 5. Sadra

  سلام
  ببخشید، مهلت ثبت نام دقیقا تا کی هست، و این که توضیح بدین که مهلت تمدیدی هست یانه

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به اطلاعیه مندرج در سامانه سنجش و آموزش کشور، مهلت ثبت نام دوره های بدون آزمون تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۲ می باشد. لازم به ذکر است که در حال حاضر اطلاعیه ای درباره تمدید مهلت ثبت نامی مشخص نشده است.

دریافت مشاوره