یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / کنکور / ثبت نام کنکور سراسری 98

ثبت نام کنکور سراسری 98

نحوه ثبت نام کنکور سراسری 98
نحوه ثبت نام کنکور سراسری 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام کنکور سراسری 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

بدون شک همه ی شما می دانید که برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باید در کنکور سراسری ثبت نام کنید و پس از حضور در آزمون برای انتخاب رشته مورد علاقه اقدام نمایید. هر ساله با نزدیک شدن به ایام ثبت نام کنکور ، شاهد افزایش تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها می باشیم. با وجود آنکه در سال آینده 85 درصد از رشته ها در دانشگاه های روزانه و موسسات آموزش عالی به صورت بدون کنکور برگزار می شود ، اما همچنان دسته ای از داوطلبان در پی شرکت در کنکور سراسری برای ادامه تحصیل در رشته های با کنکور می باشند. ولی از آنجایی که بسیاری از داوطلبان اطلاعات کافی در رابطه با شرایط و ضوابط ثبت نام کنکور ندارند ، در این مطلب قصد داریم در خصوص ثبت نام کنکور سراسری اطلاعات کامل در اختیارتان قرار دهیم

زمان ثبت نام کنکور سراسری 98 از 24 بهمن ماه تا 2 اسفند ماه و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور می باشد.

زمان ثبت نام کنکور سراسری 98

بر اساس آخرین تصمیمات سازمان سنجش آموزش کشور ، در سال آینده 85 درصد از ظرفیت رشته های دانشگاه های سراسری و موسسات آموزش عالی به صورت بدون کنکور می باشد و داوطلبان برای ادامه تحصیل در 15 درصد کد رشته ها ملزوم به شرکت در کنکور سراسری می باشند. برگزار کننده همه ی آزمون های سراسری از جمله کنکور سراسری تجربی ، کنکور سراسری ریاضی ، کنکور سراسری انسانی ، کنکور سراسری زبان و کنکور سراسری هنر ، سازمان سنجش آموزش کشور است و طبق آخرین اطلاعیه سیستم اطلاع رسانی این سازمان ، زمان ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری از روز چهارشنبه به تاریخ 24 / 11 / 97 تا روز پنج شنبه به تاریخ 02 / 12 / 97 می باشد و کلیه متقاضیان واجد شرایط شرکت در کنکور سراسری باید با تهیه مدارک لازم ( که در ادامه مطلب ذکر خواهد شد ) به سایت sanjesh.org مراجعه کنند و با دریافت فرم تقاضانامه اینترنتی ، برای تکمیل مراحل ثبت نام اقدام نمایند. پس از اتمام بازه زمانی ثبت نام اینترنتی ممکن است بعضی از داوطلبان بنا به دلایلی موفق به ثبت نام در سایت نشوند این دسته از داوطلبانی می توانند در زمانی که سازمان سنجش برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری در نظر می گیرد ، اقدام به ثبت نام کنند.

نحوه ثبت نام در کنکور سراسری

همزمان با شروع ثبت نام کنکور سراسری گروه های آزمایشی مختلف ، دفترچه ای تحت عنوان دفترچه ثبت نام کنکور سراسری از طریق سایت سنجش منتشر می شود که باید با دریافت آن و مطالعه کامل شرایط ثبت نام ، برای ثبت نام اقدام کرد همچنین برای ثبت نام آزمون سراسری لازم است ابتدا از بخش مربوطه سایت با پرداخت هزینه ، کارت اعتباری ثبت نام کنکور سراسری را خریداری کنید و پس از پرداخت هزینه شماره سریال 12 رقمی که توسط سیستم ارائه می شود را دریافت نمایید. هزینه خرید کارت اعتباری در آزمون سراسری سال 97 برای هر گروه آزمایشی 22/000 تومان بود که پیش بینی می شود که امسال مقداری بر این مبلغ افزوده شود. در واقع داوطلبانی که متقاضی ثبت نام در آزمون سراسری دو یا سه گروه آزمایشی ( یکی از رشته های نظری + رشته هنر و زبان ) می باشند باید برای هر کدام از گروه های آزمایشی کارت اعتباری جداگانه خریداری نمایند.

 • پرداخت هزینه به صورت اینترنتی و توسط کارت های بانکی عضو شبکه شتاب انجام می شود.
 • داوطلبانی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی می باشند باید علاوه بر فعال نمودن گزینه علاقمندی به این دانشگاه ها در فرم ثبت نام ، برای خرید کارت اعتباری این دانشگاه ها نیز اقدام کنند هزینه خرید کارت اعتباری دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی در سال گذشته 11/000 تومان بود.

مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری

 • عکس اسکن شده داوطلب ( عکس باید مربوط به سال جاری و بدون حاشیه و با فرمت jpg باشد)
 • شناسنامه داوطلب
 • کارت ملی داوطلب
 • شماره سریال 12 رقمی کارت اعتباری خریداری شده ( برای ثبت نام هر گروه آزمایشی نیاز به شماره سریال جدید دارید)
 • کد سوابق تحصیلی دیپلم و کد دانش آموزی ( از مدرسه باید دریافت شود )
 • کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی ( برای داوطلبان سیستم آموزشی قدیم )

داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رشته های نظری می باشند مشمول اعمال سوابق هستند ، این دسته از داوطلبان باید قبل از ثبت نام آزمون سراسری به سایت dipcode.medu.ir مراجعه کنند و کد سوابق تحصیلی را دریافت نمایند.

 • کد منطقه و کد پستی
 • کد وضعیت نظام وظیفه ( برای داوطلبان آقا و مطابق مقررات وظیفه عمومی )
 • کد پیگیری مربوط به سهمیه رزمندگان و ایثارگری ( داوطلبانی که متقاضی استفاده از سهمیه ایثارگری خود هستند باید کد پیگیری مربوطه را از ارگان ذیربط دریافت کنند و درفرم ثبت نام این کد را درج نمایند. )
 • کد مربوطه به ثبت نام داوطلبان غیر ایرانی ( داوطلبان غیر ایرانی که متقاضی ثبت نام در آزمون سراسری می باشند باید کد مربوط به اتباع غیر ایرانی را در فرم ثبت نام قید کنند. )

شرایط لازم برای ثبت نام کنکور سراسری

شرایط عمومی

 1. اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مورد تائید جمهوری اسلامی ایران
 2. ملزوم بودن به انجام احکام اسلام
 3. نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آن براساس استعلام های انجام شده
 4. عدم احراز فساد اخلاقی
 5. برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر
 6. عدم شهرت به انجام اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طی تحصیل یا زمان اشتغال

شرایط اختصاصی

دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر:

 • دیپلم دوره 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه
 • مدرک دوره پیش دانشگاهی
 • مدرک کاردانی مورد تائید وزرات علوم تحقیقات و فناوری
 • مدرک کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای

همه ی مدارک فوق باید حداکثر تا 31 شهریور دریافت شود.

 • داوطلبانی که در کنکور سراسری سال قبل شرکت کرده اند و در دانشگاه های روزانه پذیرفته شده اند باید حداکثر تا 20 بهمن ماه از رشته تحصیلی خود انصراف دهند و پس از انصراف برای ثبت نام اقدام کنند. همچنین این دسته از داوطلبان در نظر داشته باشند که در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه روزانه نمی باشند.
 • داوطلبانی که در کنکور سراسری سال قبل شرکت کرده اند و در دانشگاهی غیر از دانشگاه روزانه پذیرفته شده و در حال تحصیل می باشند برای ثبت نام کنکور سراسری سال جدید نیازی به انصراف از رشته تحصیلی خود ندارند.
 • آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی از رشته های گروه آموزشی پزشکی می باشند به شرطی که خدمات قانونی خود را تا 31 شهریور ماه یا 30 بهمن ماه به پایان برسانند ، مجاز به ثبت نام کنکور سراسری می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان باید به هنگام ثبت نام در رشته پذیرفته شده ، گواهی پایان طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام کنکور سراسری 98 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ نظر

 1. Avatar

  با سلام
  من دانشجوی پیام نور بوده ام و در شهریور ۹۷ اولین انصراف قطعی از تحصیل را در سقف سنوات مجاز،از دانشگاه پیام نور داده ام.با توجه به فرصت یکساله ی دانشجویان انصرافی از زمان انصراف، برای شرکت دوباره در کنکور ۹۸:
  الف)کد مقررات وظیفه ی عمومی(بند۴۵) را عدد ” ۱۲ ” بزنم؟یا عددی دیگر؟
  ب) وضعیت اشتغال به تحصیل(بند۳۲) را گزینه ی ” دانشجوی انصرافی” بزنم یا ” دانشجوی غیرروزانه”؟
  ج) سوال بعدیم اینکه فرم شماره ۲ صفحه ۶۵ دفترچه راهنما، باید الان پر شود یا بعد از اعلام نتایج؟ یا نیازی نیست پرشود؟

 2. Avatar

  سلام.من مدرک پیش دانشگاهیم برا سال ۹۶هست مدرک دیپلمم برا سال ۹۵هست . سال سومه ک میخام برا کنکور ثبت نام کنم الان هم دانشگاه پیام نور برا معافیت سربازی ثبت نام کردمه ولی نمی دونم کدوم کد نظام وظیفه رو انتخاب کنم لطفن راهنمایی کنین.

 3. Avatar

  سلام ببخشید من پیام نور میخونم و مرخصی گرفتم خواستم ببینم کد نظام وظیفه رو چی بزنم چون من موقع نتایج انصراف میدم مرسی

 4. Avatar

  من دیپلمم کارودانش هست و مدرک پیش دانشگاهی تجربی دارم سوالم اینگه کنکور چه طوری ثبت نام کنم تورو خدا جواب بدید

 5. Avatar

  سلام من دانشجو پیام نور هستم میخواستم که بدونم کدوم گزینه رو باید انتخاب کنم برای ثبت نام
  سالی ترمی واحدی یا نظام قدیم

 6. Avatar

  سلام
  من فارغ التحصیل تجربی هستم
  میخواستم ببینم برای ثبت نام کنکور باید گزینه ترمی واحدی رو انتخاب کنم یا نظام قدیم (دوره ی ۴ساله دبیرستان)

 7. Avatar

  سلام
  من فارغ تحصیل تجربی هستم میخواستم ببینم برای ثبت نام کنکور ۹۸ کدوم گزنیه رو باید انتخاب کنم سالی وادی_ترمی واحدی ؟
  یا نظام قدیم(دوره ۴ساله دبیرستان)

  • ایران مشاوره

   باسلام
   داوطلبانی دارای مدرک پیش دانشگاهی می باشند، باید گزینه (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) را کلیک کنند و فارغ التحصیلانی که دیپلم چهارساله نظام قدیم را دارند باید گزینه( نظام قدیم) را کلیک کنند.

 8. Avatar

  با سلام خدمت شما . من دانش اموز سال دوازدهم تجربی هستم . میخواستم بدونم که ایا میتوان در کنار طرح فقط سوابق تحصیلی کنکورسراسری ۹۸ را نیز داد ؟ سوال دیگر اینکه زمان ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ کی میباشد و مهلت ثبت نام طرح فقط سوابق تحصیلی تا کی است ؟

  • ایران مشاوره

   اطلاعات مربوط به رشته‌هایی که در سال ۱۳۹۸ پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) انجام می‌گردد در تاریخ ۹۷/۱۱/۱۷ از طریق سایت رسمی منتشر خواهد شد و داوطلبانی که تمایل به پذیرش در این رشته‌ها دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ نخواهند داشت. زمان ثبت نام کنکور سراسری از تاریخ ۹۷/۱۱/۲۴ الی ۹۷/۱۲/۲ می باشد و هم چنین زمان ثبت نام داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته های محل های صرفا با سوابق تحصیلی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا اواخر مرداد ۹۸ خواهد بود.

 9. Avatar

  با سلام
  بنده در مقطع روزانه کارشناسی در حال تحصیل میباشم. اگر تا ۳۱ شهریور ۹۸ مدرک (معادل) کاردانی بگیرم آیا می توانم در کنکور ۹۸ شرکت کنم بدون انصراف تا اسفندماه؟
  در ضمن بنده معاف هستم از خدمت
  با تشکر

  • Avatar

   با سلام . دوره های روزانه دارای ضوابط خاصی میباشد که شما باید برای شرکت در آزمون سال آینده و استفاده از سهمیه دوره روزانه تا اسفند ماه انصراف خود را قطعی کنید .

 10. Avatar

  سلام خسته نباشید ..با فرض این که امسالم برای پذیرش فرهنگیان ۲۲ سال باشد.من که متولد ۷۶/۲/۲۷ هستم میتونم شرکت کنم؟؟در ضمن من نظام جدید هستم..

  • Avatar

   با سلام
   در صورتی که شرط سنی تغییر نکند داوطلبان متولد۱۳۷۶/۷/۱ به بعد مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان خواهند بود.

 11. Avatar

  سلام میخواستم بدونم من که متولد ۷۶/۲/۲۷ میتونم درکنکور ۹۸ برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان شرکت کنم؟یعنی شرایط سنی من قابل قبول است؟؟

  • Avatar

   باسلام
   شرایط سنی برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان طبق دفترچه ی سال ۹۶_۹۷ تا ۲۲ سال بوده است
   و برای دریافت شرایط سنی سال آینده باید منتظر دفترچه سال۹۷_۹۸ باشید.

 12. Avatar

  سلام..خسته نباشید..میخواستم بدونم ما اگر توی خرداد ۹۸ ترمیم معدل شرکت کنیم …چ زمانی و چجوری میتونیم سوابق تحصیلیمونو ویرایش کنیم ممنون میشم جواب بدین..

  • Avatar

   با سلام . با توجه به سالهای گذشته در اوایل تیر ماه زمان دریافت کارت ورود به جلسه میتوان اطلاعات ثبت نامی را ویرایش کرد .

 13. Avatar

  سلام وقت بخیر
  من در حال حاضر در حال تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی دانشگاه پیام نور هستم.
  آیا امکان این وجود دارد که در کنکور ۹۸ تجربی شرکت و در رشته پزشکی به صورت همزمان با رشته ادبیات انگلیسی تحصیل کنم چه دانشگاه دولتی باشه چه دانشگاه غیر دولتی؟(در ضمن قبلا یک بار از{انصراف از تحصیل}استفاده کردم و به دلیل معافیت تحصیلی در رشته ادبیات انگلیسی امکان انصراف برای من وجود ندارد)
  *خبرهایی شنیدم مبنی بر اینکه تحصیل در دورشته همزمان حتی در دانشگاه دولتی هم مجاز شده آیا درسته؟*

  • Avatar

   با سلام
   با توجه به دانشگاه غیر انتفاعی اشاره شده , شما نمیتوانید در دو رشته و به صورت همزمان ادامه به تحصیل دهید .

دریافت مشاوره