تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

مشاوره انتخاب رشته کنکور ارشد 1400
راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

مرحله انتخاب رشته در تمامی مقاطع تحصیلی از اهمیت بسیاری برخوردار است و حساسیت های مختص خود را به همراه دارد. با وجود این که داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیش از این، فضای انتخاب رشته را تجربه کرده اند اما باز هم با نگرانی هایی مواجه می شوند که احتمال اشتباه در این مرحله را افزایش می دهد.

در واقع عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته باعث می شود که با وجود قبولی داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد، نتوانند در این مرحله پذیرفته شوند. با مطالعه این مقاله می توانید با آگاهی و آمادگی بیشتری نسبت به انجام فرآیند انتخاب رشته اقدام کنید و از بروز هر گونه اشتباه در این امر جلوگیری نمایید.

نکات مهم در فرآیند انتخاب رشته ارشد 1400

داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد سال 99 در دوره روزانه پذیرفته شده اند، مجاز به ثبت نام و انتخاب رشته در آزمون کارشناسی ارشد 1400 نمی باشند.

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

بعد از انتشار نتایج کارشناسی ارشد 1400 داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه شده اند، می توانند نسبت به ثبت کد رشته های مورد نظر خود در سایت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد اقدام نمایند. بر اساس اعلام رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، کارنامه اولیه شرکت کنندگان نهایتا تا 10 شهریور ماه سال جاری منتشر می شود و بنابراین انتظار می رود که در همان محدوده زمانی سامانه انتخاب رشته فعال گردد. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره از زمان دقیق انتخاب رشته و نیز سایر جزئیات مربوط به این مقطع مطلع شوید.

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 

داوطلبانی که بر اساس توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد خود مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست بعد از مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته به سایت سازمان سنجش آموزش کشور جهت ثبت کد رشته های مورد نظر خود اقدام نمایند. پس از استخراج کد رشته های مورد نظر خود از دفترچه مذکور، می توانید مطابق با راهنمای تصویری موجود در ادامه مقاله، فرآیند انتخاب رشته خود را به انجام برسانید.

 • ابتدا به سایت سازمان سنجش به آدرس اینترنتی sanjesh.org و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی موجود در سمت راست صفحه انتخاب نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته ارشد 99

 • بر روی لینک قعال “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400 (اعلام نتیجه اولیه – پاسخنامه و کلید انتخاب رشته)” کلیک نمایید.

مرحله دوم انتخاب رشته ارشد 99

 • با ورود به صفحه جدید، کلید “انتخاب رشته” را بفشارید.

مرحله سوم انتخاب رشته ارشد 99

 • برای ورود به سیستم انتخاب رشته، به 2 روش می توانید اقدام نمایید.

روش اول: وارد کردن شماره پرونده +شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتی

روش دوم: شماره پرونده + شماره داوطلبی + کد ملی + عبارت امنیتی

مرحله چهارم انتخاب رشته ارشد 99

 • با ورود به صفحه “میزکار”، بر روی گزینه “انتخاب رشته” کلیک کرده و با ثبت حداکثر 100 کد رشته محل با توجه به مجموعه امتحانی، انتخاب رشته خود را انجام دهید و در نهایت کد پیگیری را دریافت نمایید.

مرحله پنجم انتخاب رشته ارشد 99

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400

شرکت در هر آزمونی مستلزم آگاهی از شرایط و ضوابط آن و دانستن نکاتی که در مراحل برگزاری آزمون تاثیر گذار هستند، می باشد. سازمان سنجش آموزش کشور جهت برگزاری آزمون های ورود به مقاطع مختلف دانشگاهی، دو دفترچه راهنما منتشر می کند که یکی از آن ها دفترچه راهنمای ثبت نام و دیگری دفترچه راهنمای انتخاب رشته است.

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد با شروع زمان انتخاب رشته، در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قرار می گیرد که شامل اطلاعاتی از جمله شرایط و ضوابط و همچنین جزئیات مرتبط با انتخاب رشته (سهمیه ها، شیوه های آموزشی، شرایط پذیرش استعداد درخشان و…)، جداول کد رشته محل ها و فایل های پیوست (شهریه ها، فرم ها و…) می باشد. برای سهولت دسترسی به دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99، لینک دانلود آن را به محض انتشار در جدول زیر قرار خواهیم داد که شما می توانید با کلیک بر روی آن، دفترچه مربوطه را دریافت نمایید.

دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد
دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد 1400

(به محض انتشار، فعال می گردد.)

6 نکته ضروری که باید درباره انتخاب رشته ارشد 1400 بدانید

در دفترچه راهنمای انتخاب رشته، تمامی نکات و جزئیاتی که کاربردی بوده و به متقاضیان در داشتن یک انتخاب رشته موفق کمک می کند ذکر شده است. جهت پیشگیری از ایجاد هر گونه اشتباه در چینش و ثبت کد رشته های مورد نظر، نسبت به این نکاتی که شامل موارد زیر می باشند، توجه کافی داشته باشید.

 1. داوطلبانی که در هنگام ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 اعلام علاقه مندی به انتخاب رشته های محل های غیرانتفاعی و پیام نور نکرده اند، چنانچه حداقل نمره لازم برای انتخاب رشته در این دانشگاه ها را کسب نموده باشند، می توانند با واریز مبلغ معین و دریافت شماره سریال علاقمندی، کد رشته های مربوط به دانشگاه و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند.
 2. توصیه می کنیم که پیش از انجام انتخاب رشته خود، ابتدا از سهمیه ثبت نامی در آزمون کارشناسی ارشد، امتیازات، نحوه و میزان تاثیر معدل در کنکور ارشد مطلع شوید و سپس با آمادگی کامل به سراغ انتخاب رشته بروید.
 3. در مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد به شما داوطلبان امکان انتخاب 100 رشته محل داده خواهد شد، بنابراین در ابتدا سعی کنید که انتخاب های خود را به سه صورت خوش بینانه، واقع بینانه و بدبینانه تقسیم بندی کنید.
 4. از جمله مزایای دسته بندی کد رشته های مذکور آن است که شما شانس خود را برای پذیرش در رشته های بهتر امتحان کرده اید و در عین حال چیزی را از دست نداده اید. انتخاب های خوش بینانه را در اولویت قرار دهید و با توجه به رتبه ی خود اقدام به انتخاب این کد رشته ها نمایید. انتخاب های میانی یا واقع بینانه خود را با دقت و تمرکز بیشتری در گروه انتخاب های واقع بینانه قرار دهید، چرا که احتمال قبولی شما در این انتخاب ها بیشتر است.
 5. تعداد انتخاب های میانی شما باید بیشتر باشد به طوری که حدود 50 درصد انتخاب هایتان را به صورت منطقی انجام دهید.
 6. آن دسته از داوطلبانی که رشته محل های دارای آزمون عملی و مصاحبه را انتخاب نموده اند، می بایست مطابق با زمان بندی اعلام شده در آزمون عملی کارشناسی ارشد شرکت نمایند.

از جمله اقداماتی که می تواند داوطلبان را در مسیر انتخاب رشته یاری نماید، بررسی کارنامه شرکت کنندگان آزمون سال گذشته می باشد. در واقع این امر موجب می شود که هر یک از متقاضیان بدانند با توجه به رتبه و ترازی که کسب کرده اند، در کدام یک از دانشگاه های مد نظر خود شانس پذیرش بیشتری دارند که نهایتا داوطلب می تواند با آگاهی بیشتری عمل کرده و انتخاب های منطقی تری را در اولویت قرار دهد.

در نهایت، توصیه می کنیم که از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 پیش از انجام فرآیند مربوطه غافل نشوید و در صورت نیاز حتما از مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 نیز بهره مند شوید. چرا که عملکرد شما در این مرحله حساس و سرنوشت ساز می تواند آینده شغلی و تحصیلی شما را رقم بزند. لازم است بدانید که در صورت تمایل به انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1400 می بایست روندی متفاوت را در پیش بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مبحث فوق، می توانید روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 1400 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند احتمالا در دهه اول شهریور ماه آغاز می گردد.

2- انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 1400 از طریق چه سایتی انجام می گردد؟

جهت ثبت کد رشته ها در فرم انتخاب رشته می بایست به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمود.

3- هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1400 حداکثر چند انتخاب می تواند داشته باشد؟

معمولا امکان انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل برای هر داوطلب وجود دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹۰ نظر

 1. سلام.وقت بخیر.من رشته ام ریاضی هست و میخواستم باغبانی و گیاهان زینتی بخونم.ولی متاسفانه مهندسی کشاورزی فقط ۳ تا گرایش اقتصاد و آب و مکانیک کشاورزی رو داره.میخواستم بپرسم آیا میتونم تا کارشناسی اقتصاد کشاوزی بخونم و بعد در کنکور ارشد گروه کشاورزی رو انتخاب کنم و باغبانی بخونم؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید……

  • با سلام و وقت بخیر، بله، شما مجاز می باشید از طریق کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم، در رشته ای متفاوت با مدرک تحصیلی کارشناسی خود شرکت نمایید.

 2. سلام خسته نباشید
  من توی کارشناسی مهندسی مکانیک درس های سیالاتی رو پاس کردم میخواستم بدون توی ارشد میتونم گرایش ساخت و تولید رو انتخاب کنم؟

 3. سلام.وفت بخیر………با کارشناسی مشاوره فرهنگیان میشه ارشد بالینی شرکت کرد؟واجازه دفتر روانشناسی میدن؟

 4. سلام وقت بخیر
  در ایران و دنیا دکتری طراحی لباس هم داریم ؟

 5. سلام و وقت بخیر ببخشید من مهر۹۹ از رشته آمار فارغ‌التحصیل شدم و در مقطع کارشناسی نمره الف شدم و ۱۴۰۰ میخوام هم کنکور ارشد وزارت بهداشت و هم وزارت علوم بدم میخواستم ببینم نمره الف بودنم ب درد کنکور ارشد میخوره؟ تاحالا ازش استفاده نکردم

 6. * سعیدی جوادی سیما

  سلام وقتتون بخیر شرکت در استعداد های درخشان کی ثبت‌نام اش و از کجا باید مطلع بشم جزو ۱۵ در صد اول ورودی هام هستم؟

  • با سلام و وقت بخیر، برای ثبت نام استعداد درخشان، دانشگاه های دولتی، از طریق سایت دانشگاه مورد نظر پیگیری کنید و اطلاعیه ای برای ثبت نام دانشگاه های آزاد، منتشر نشده است.

 7. سلام خسته نباشین رشته من مهندسی تکنولوژی خودرو هستش
  آیا تو تکمیل ظرفیت با شرط معدل میتونم نرم افزار بخونم

  • با سلام، بله شما در مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم، محدودیتی جهت انتخاب رشته های غیر مرتبط ندارید و مجاز به انتخاب رشته ی نرم افزار می باشید.

 8. سلام من رشته حسابداری مالی از دانشگاه علمی کاربردی دارم میخواستم ببینم می تونم کارشناشی ارشد رشته علوم تربیتی شرکت کنم

 9. سلام ازانتخاب رشته ارشد جاموندم فرصت مجدد تعیین میشه

 10. سلام
  ببخشید برای انتخاب رشته ارشد وقتی دو رشته ثبت نام کرده باشیم
  میتونیم اول رشته شناور رو بزنیم بعد رشته اصلی
  من رشته ام نقاشی اصلی ولی رشته دوم پژوهش
  اول پژوهش زدم بعد نقاشی
  این مشکلی ندارد؟

 11. با عرض سلام
  در انتخاب رشته کارشناسی ارشد انتخاب کدام یک از دوره های آموزشی و انصراف از اون محرومیت یکساله به همراه داره
  و انصراف از دوره روزانه چقدر جریمه داره

 12. باسلام انتخاب رشته کارشناسی ارشد طبق اعلام سازمان سنجش ۱۵شهریور شروع میشه
  من مجاز شدم اما الان میرم سایت ک انتخاب رشته کنم سایت هنوز انتخاب رشته هنوز فعال نیست چرا؟؟؟

  • با سلام. لینک ثبت نام تا به این لحظه روی سایت سازمان سنجش قرار نگرفته است. لازم به ذکر است در زمان های مختلف سایت را بررسی نمایید.

 13. از چه ساعتی انتخاب رشته ارشد شروع میشه

  • با سلام، طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد، ۱۳۹۹/۶/۱۵ می باشد.

 14. باسلام انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۵شهریور شروع میشه من مجاز شدم اما الان میرم سایت ک انتخاب رشته کنم سایت هنوز انتخاب رشته هنوز فعال نیست چرا

  • با سلام، طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور، زمان شروع انتخاب رشته کارشناسی ارشد، ۱۳۹۹/۶/۱۵ می باشد.

 15. سلام وقت تون بخیر.منرشته فیزیولوژی دانشگاه خوارزمی قبول شدم اولویت بعدیم رشت هست ک مطمئنم اونو قبول میشدم الان اگه کارنامه نهایی بیاد اگر رشت هم قبول شده باشم میتونم رشت رو برم به جای خوارزمی؟؟ممنون میشم جوابمو بدید.اخه باردارم ابان بچه م دنیا میاد خودم تازگی ساکن گیلان شدم سخته برام برم تهران بیام

  • سلام
   موفق به انتخاب رشته نشدم راهی داره؟

  • با سلام و درود، جهت تمدید مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد، می توانید درخواست حود را در سامانه سیستم پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور به ثبت برسانید.

 16. سلام من کارشناسی مدیریت سلامت خانواده از دانشگاه علمی کاربردی دارم میتونم در رشته مدیریت خدمات بهداشتی ارشد شرکت کنم؟ با تشکر

 17. بنده موفق به اانتخاب رشته نشدم ایا راهی برای انتخاب رشته وجود دارد

 18. سلام من رتبه م ۵ شد تو رشته ی خودم و چون مسافرت بودم و گوشیم در دسترس نبود یادم رفت انتخاب رشته کنم چکار میتونم بکنم. خواهشا راهنماییم کنید

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد