شنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99
راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

همانند سال های گذشته انتخاب رشته آزاد 99 نیز پس از اتمام زمان انتخاب رشته کنکور 99 آغاز خواهد شد. بنابراین پس از اعلام نتایج و مشخص شدن اسامی داوطلبان، با استفاده از نمره، رتبه و شناسه‌ ای که از طریق سازمان سنجش آموزش کشور دریافت کرده‌ اند، اقدامات لازم را نسبت به انتخاب رشته خود انجام دهند. بر خلاف سایر دانشگاه ها که انتخاب رشته آن ها از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد فقط از طریق سایت رسمی خود دانشگاه انجام می شود.

داوطلبان در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل از گروه آزمایشی خود هستند.

جزئیات انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

با وجود ادغام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد، انتخاب رشته این دو دانشگاه به صورت جداگانه انجام می گردد. کنکور سراسری سال 98، در روزهای 13 و 14 تیرماه برگزار گردید و سامانه رسمی انتخاب رشته دانشگاه آزاد در 21 مرداد ماه برای متقاضیان فعال شد.

با توجه به این که کنکور سراسری سال 99 از 29 مرداد تا 31 شهریور ماه برگزار شده است و تا کنون در مورد زمان انتخاب رشته سال 99، اطلاعاتی در دست نیست، پیش بینی می شود که همانند سال گذشته که از تاریخ برگزاری کنکور تا زمان انتخاب رشته، حدودا یک ماه فاصله زمانی ایجاد شد، لینک مربوط به انتخاب رشته در سال جاری نیز با گذشت یک ماه از اجرای کنکور سراسری فعال شود. داوطلبان می توانند از طریق نشانی اینترنتی azmoon.iau.ac.ir انتخاب رشته خود را انجام دهند. قبل از شروع زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ، دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 در این سایت قرار داده می شود که دفترچه مذکور، شامل ظرفیت رشته محل ها می باشد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

برای همه گروه آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی، ریاضی فیزیک، هنر و زبان های خارجی، یک دفترچه انتخاب رشته آزاد 99 مشترک توسط مرکز سنجش دانشگاه آزاد منتشر می شود که در این دفترچه رشته های ارائه شده در تمام واحد های دانشگاهی موجود می باشد. در جدول زیر، دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد مربوط به سال 98، جهت آشنایی بیشتر شما با محتویات این دفترچه ارائه شده است. به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکوردانشگاه آزاد 99، لینک مربوط به آن در این جدول، فعال خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 98
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

(به محض انتشار، این لینک فعال خواهد شد.)

با توجه به آنکه در زمان ثبت نام کنکور سراسری، هیچ هزینه ای برای نام نویسی دانشگاه آزاد توسط داوطلبان پرداخت نمی گردد، بنابراین شرکت کنندگان باید در زمان انتخاب رشته هزینه مربوطه را واریز نمایند. در سال 98، هزینه انتخاب رشته آزاد 98 44 هزارتومان بوده است که این مبلغ در سال 99 مقداری افزایش خواهد داشت. نحوه پرداخت هزینه بدین صورت است که باید از طریق کلیک بر روی لینک خرید کارت اعتباری ثبت نام، وجه مورد نظر را از طریق کارت های بانکی عوض شبکه شتاب که رمز دوم آن ها فعال می باشد، پرداخت نمایید.

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

 • وارد شدن به سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir و کلیک کردن بر روی گزینه ” انتخاب رشته کنکور آزاد سال 1399″
 • وارد کردن کد ملی (یا کد رهگیری اتباع غیر ایرانی) و شناسه دانشگاه آزاد (کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، در انتهای کارنامه اولیه درج شده است)
 • واریز هزینه ثبت نام طبق مراحلی که پیش روی شما قرار می گیرد. برای این کار بر روی گزینه پرداخت کلیک نمایید.
 • با ورود به این صفحه، می بایست با استفاده از کارت بانکی خود که عضو شبکه شتاب می باشند نسبت به پرداخت الکترونیکی هزینه اقدام کنید.

پس از ورود به سایت باید از منوی سمت راست سایت گزینه ثبت رشته را انتخاب کنید.

پس از درج کد رشته های مورد علاقه بر روی گزینه تائید نهایی کلیک کنید تا کدرهگیری مربوط به این پرداخت، برای شما منتشر شود.

چند نکته مهم

 • هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمایشی خود می باشد و نمی تواند از رشته های گروه های آزمایشی دیگر انتخاب نماید.
 • بدون واریز هزینه و خرید کارت اعتباری، امکان انتخاب رشته برای داوطلبان وجود نخواهد داشت.
 • مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99 معمولا یک هفته می باشد اما پس از اتمام بازه زمانی ، فرصت مجددی برای انتخاب رشته جاماندگان و ویرایش اطلاعات در نظر گرفته می شود.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

در خصوص سهمیه های کنکور ، لازم است بدانید که متاسفانه به داوطلبان دانشگاه آزاد سهمیه بومی گزینی و مناطق تعلق نمی گیرد اما سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد موثر می باشد، به طوری که اگر داوطلب یک سال سابقه عضویت در بسیج فعال را داشته باشد و 100 امتیاز بسیجی را دریافت کند ، در صورتی که 90 درصد نمره و تراز آخرین فردی که بدون سهمیه بسیج در رشته های غیرپزشکی قبول شده است ، کسب کند و 95 درصد تراز آخرین فرد پذیرفته شده در رشته های علوم پزشکی را کسب کند، قبول می شود.

داوطلبان دارای سهمیه بسیج فعال برای اعمال سهمیه خود باید به حوزه مقاومت بسیج محل سکونت خود مراجعه نمایند و پس از دریافت کد پیگیری 12 رقمی ، آن را در فرم انتخاب رشته درج نمایند. در حقیقت ملاک اصلی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز (نمره کل) کسب شده در کنکور می باشد که شانس قبولی داوطلبان دانشگاه آزاد را افزایش می دهد و تاثیر مستقیمی در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته آنها خواهد داشت. بنابراین در صورتی که تراز کسب شده داوطلبی در کنکور بیشتر باشد ، شانس قبولی او نیز در تمامی رشته محل ها بیشتر خواهد بود.

مشاوره انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

تعداد انتخاب های مجاز داوطلبان حداکثر 100 کدرشته محل می باشد و باید این 100 کد رشته را فقط از گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت کرده اند ، انتخاب نمایند. نحوه بررسی فرم انتخاب رشته بدین صورت است که از ابتدا رشته های انتخابی شما را بررسی می کنند و اگر تراز شما مناسب برای پذیرش در یکی از رشته ها باشد، در همان رشته پذیرفته خواهید شد. بنابراین فرم انتخاب رشته خود را طبق 3 گروه زیر بچینید:

انتخاب های خوش بینانه: بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری این سوال برایشان ایجاد می شود که آیا با وجود اینکه رتبه مناسبی را کسب نکرده ام می توانم رشته های تاپ را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهم؟ در پاسخ باید یگوییم که 20 الی 30 درصد از انتخاب های اول خود را به این رشته ها اختصاص دهید تا اگر به احتمال 1 درصد هم شانس قبولی داشتید، آن را از دست ندهید. توجه داشته باشید که شما 100 انتخاب دارید و هیچ محدویتی از نظر تعداد برای انتخاب این رشته ها نخواهید داشت.

انتخاب های واقع بینانه: مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته را انتخاب های واقع بینانه شما تشکیل می دهد. بنابراین لازم است بیش از 50 درصد از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید. این انتخاب ها باید بر اساس تراز شما انجام شود و رشته هایی که در آنها شانس پذیرش بیشتری دارید، در این بخش گنجانده می شود.

انتخاب های بدبینانه: در این بخش باید رشته هایی را قرار دهید که به احتمال خیلی زیاد در آن ها پذیرفته خواهید شد و حتما باید در ردیف انتخاب های آخر شما قرار بگیرند تا اگر در رشته های انتخابی دو گروه قبلی پذیرفته نشدید، در این رشته ها حتما پذیرفته شوید.

در صورتی که انتخاب رشته خود را طبق الگوی فوق انجام دهید، احتمال اشتباه در انتخاب رشته کاهش می باید. توصیه می شود که حتما در زمان انتخاب رشته علاقه خود را در نظر بگیرید و هرگز رشته هایی که به آنها علاقه ندارید را انتخاب نکنید. علاوه بر آن امکاناتی که دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می دهد، شهریه رشته مورد تقاضا، مسافت و دوری دانشگاه را نیز در نظر داشته باشید.

پس از اعلام نتایج نهایی کنکور آزاد، اسامی پذیرفته شدگان بر روی سایت دانشگاه آزاد قرار خواهد گرفت. بر همین مبنا، داوطلبانی که در هریک ازرشته های انتخابی خود پذیرفته شده اند، می بایست در زمان مشخص شده به صورت حضوری به دانشگاه محل قبولی خود مراجعه نمایند و ثبت نام نهایی خود را انجام دهند. اما داوطلبانی که موفق به پذیرش در انتخاب های خود نشده اند، می توانند شرکت درتکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 99 را به عنوان یکی از گزینه های انتخابی جهت ورود به دانشگاه در نظر بگیرند و شانس خود را برای قبولی در رشته مورد علاقه خود در صورت وجود ظرفیت امتحان نمایند.

تا کنون 676763 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از چه زمانی آغار می شود؟

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سال 99 تا کنون به طور دقیق مشخص نشده است اما پیش بینی می شود پس از گذشت حدود یک ماه از تاریخ برگزاری کنکور سراسری، سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای داوطلبان فعال گردد.

2- تعداد انتخاب هایی که هر داوطلب می تواند برای دانشگاه آزاد داشته باشد ، چند کد رشته است؟

هر داوطلب می تواند حداکثر 100 کد رشته محل را در فرم انتخابی خود وارد کند.

3- شرکت کنندگان باید انتخاب رشته خود را در کدام سایت انجام دهند؟

انتخاب رشته دانشگاه آزاد با مراجعه به سامانه رسمی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir انجام می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶۷ نظر

 1. Avatar

  سلام.من متعهد خدمت آموزش و پرورش هستم.میتونم تو دوره ی تعهدم پزشکی دانشگاه آزاد ثبت نام کنم؟ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   تا پایان دوره تعهد خدمت به ارگان مربوطه امکان تحصیل در رشته پزشکی (دکتری پیوسته) را دارا نمی باشید ، مگر اینکه موافقت سازمان مذکور را اخذ نمایید.

 2. Avatar

  سلام،خسته نباشید،کسی که کنکور تجربی داده،میتونه در کد رشته های ریاضی با ازمون دانشگاه ازاد انتخاب رشته کنه؟
  کنکور هنر و زبان چطور؟
  با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما در همان گروه آزمایشی که در آزمون سراسری شرکت نموده اید مجاز به انتخاب رشته می باشید.لازم به ذکر است در پذیرش براساس سوابق تحصیلی ، دانشگاه مذکور می توانید رشته های گروه های آزمایشی دیگر را انتخاب کنید.

 3. Avatar

  سلام با تراز ۶۸۴۰ منطقه دو و سهمیه پنج درصدی ایثارگران پرستاری یا مامایی آزاد قبول میشم؟شهرایی مثل بروجرد درود یا الیگودرز حتی…

  • ایران مشاوره

   با سلام , آخرین تراز (نمره کل ) قبولی رشته پرستاری در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۶۵۰۰ الی ۶۶۰۰ و دز رشته مامایی حدود ۵۵۰۰ الی ۵۶۰۰ می باشد . بنابراین با توجه به تراز ذکر شده احتمال قبولی شما برای رشته ها و واحد های دانشگاه آزاد ذکر شده متوسط می باشد .

 4. Avatar

  سلام خسته نباشد. من دانشگاه ازاد بدون کنکور میخام ثبت نام کنم .بعضی از کدرشته هارو قبول میکنه ولی بعضی دیگه رو نه .من خودم رشتم تجربیه ولی کارت انسانی رو خریدم و هزینه هم پرداخت کردم .از رشته های انسانی هم انتخاب میکنم ولی نمیدونم چرا قبول نمیکنه . کدشهرستان رو تنها قبول میکنه. تروخدا جواب بدید

 5. Avatar

  سلام با تراز ۶۵۳۰دانشگاه دولتی پیراپزشکی امیدی هست منطقه۳

 6. Avatar

  سلام من امسال کنکور دادم میخواستم ببینم که با تراز ۶۵۳۰میتونم امیدی به پیرا پزشکی داشته باشم

 7. Avatar

  سلام با تراز ۶۵۰۰احتمال دانشگاه علوم ازمایشگاه دانشگاه گرگان چقدر است

 8. Avatar

  سلام با تراز ۶۲۰۰ و رتبه کشوری ۱۵۰۰۰۰ امکان قبولی زیست سلولی مولکولی آزاد تهران هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام , بله شانس پذیرش شما برای رشته ی زیست شناسی سلولی و مولکولی , در دانشگاه آزاد ( در واحد های تهران ) بالا می باشد .

 9. Avatar

  سلام ممنون میشم پاسخ بدیننمره کل من ۵۷۳۰شده منطقه ۳ امکانش هست ظرفیت مازاد یا پردیس خودگردان سراسری یا ازاد توی پردیس خودگردانش یا خود آزاد توی شهرهای استان خوزستان قبول شم ؟

 10. Avatar

  سلام . با رتبه ۳۶۶۱ منطقه ۱ و نمره کل ۹۲۶۹ امکان قبولی در پزشکی یا دندون یا دارو در دانشکاه آزاد شهرستان ها هست ؟ احتمال قبولی در کدام رشته های پیراپزشکی در دانشگاه های تهران هست ؟ مثل فیزیو یا کار یاگفتار درمانی یاتغذیه

 11. Avatar

  سلام من با تراز۷۳۷۰شانس قبولی در رشته مامایی ازاد زاهوان رو دارم و رتبه کشور۷۳هزا

 12. Avatar

  سلام وقت بخیر ببخشید با تراز ۹۴۳۴ شانس قبولی پزشکی یا دندانپزشکی آزاد رو دارم؟ منطقه دو هستم و رتبه کشوریم ۹۰۶۸ و سهمیه پنج درصدی هم دارم.

 13. Avatar

  اصلا احتمال قبولی هست ؟ اگه هست چه شهرهایی؟

 14. Avatar

  سلام با تراز ۷۴۱۱ رتبه ۲۸۸۱۵ زیرگروه۱ میشه پرستاری هوشبری یا مامایی بابل ساری یا شاهرود رو آورد؟

 15. Avatar

  سلام من میخواستم دانشگاه ازاد با سوابق تحصیلی انتخاب رشته کنم اما دیپلمم رو شهریور میگیرم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم بدون دیپلم نمیشه فرم پر کرد

 16. Avatar

  سلام من انتخاب رشته ازاد که کردم بعد از مرحله انتخاب رشته محل ها گزینه تایید و پرینت رو زدم اما بعد از اون هیچ مرحله دیگه ای نداشتم و دکمه خروج رو زدم ایا انتخاب رشته ام تکمیل شده؟؟؟؟
  اون کدی که باید در پایان دریافت کنم همون کدیه که شامل عدد و حروف انگلیسیه ودر برگه های پرینت شده اومده ؟؟؟؟
  خواهش میکنم جواب بدید من نمیدونم انتخاب رشته کردم یانه

 17. Avatar

  سلام با تراز ۷۳۱۰ شیمی محض یا شیمی کاربردی یا روانشناسی یا حسابداری یا اقتصاد چمران اهواز کدومشو ممکنه قبول شم؟خسته نباشید

 18. Avatar

  سلام . با رتبه ۳۶۶۱منطقه ۱ تجربی شانس قبولی در پزشکی یا دندون یا دارو سراسری روزانه کل کشور یا آزاد اطراف تهران چه قدر است ؟ ماکزیمم نمره ۹۲۶۴ دختر

 19. Avatar

  سلام مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد تمدید خواهد شد؟
  من هر چقدر تلاش میکنم نمیشه سایت سنگینه

 20. Avatar

  سلام.آیا انتخاب رشته دانشگاه آزاد ،۲شهریور به پایان میرسه یا تمدید میشه؟من هر کاری میکنم نمیتونم ولرد سایت بشم.

 21. Avatar

  سلام مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد تمدید میشه؟

 22. Avatar

  سلام خسته نباشید .
  ۱. با رتبه ۲۲هزار منطقه۳ و تراز ۷۳۰۰ در شته تجربی شانس دعوت به مصاحبه فرهنگیان چقدر است؟۲. و کی اسامی میاد؟
  و اینکه ۳. ایا سهمیه بسیج فعال دانشگاه ازاد برداشته شده؟
  ۴.ایا شانس قبولی پرستاری رو با این رتبه دارم؟
  و۵. شهریه پرشتاری ازاد حدودا چقده؟
  ممنونم

 23. Avatar

  لام با رتبه ۱۲۰۰۰ میتونم پزشکی یا دارو قبول شم؟

 24. Avatar

  سلام با تراز ۶۵۵۰ شانس قبولی مامایی ظرفیت خودگردان دارم؟

 25. Avatar

  سلام و وقت بخیر – سوالی در خصوص تاثیر الویت انتخابی یک رشته در احتمال قبولی آن نسبت به سایر شرکت کنندگان با رتبه های بالاتر و پایین تر در کنکور آزاد داشتم. آیا نحوه انتخاب رشته ها برای یک شرکت کننده با رتبه مشخص مانند کنکور سراسری است یا خیر؟ بعضی ها معتقدند که اگر رشته ای را در الویت های پایین تر قرار دهید شانس قبولی آن کمتر شده و ممکن است نفراتی که با رتبه بدتر آن رشته را در الویت های بالاتر انتخاب کرده اند قبول شوند ولی شما قبول نشوید. آیا چنین چیزی صحت دارد؟ سپاس فراوان

 26. Avatar

  سلام من تو سایت انتخاب رشته کردم ولی وقتی تایید و پرینت رو میزنم باز نمیکنه برام…چجوری میتونم بفهمم ک انتخاب رشته ام ثبت شده؟؟؟

 27. Avatar

  سلام اگه کنکورتجربی داده باشیم چطور میتونیم هم رشته های تجربی آزاد رو بزنیم هم روانشناسی و حسابداری که انسانیه ؟

 28. Avatar

  سلام با تراز ۶۹۲۳ تجربی احتمال قبولی پرستاری دانشگاه آزاد نجف آباد و خوراسگان چقدره ؟ و همین طور زیست سلولی مولکولی ؟

 29. Avatar

  سلام با تراز ۷۱۵۰ و رتبه ۳۶ هزار میشه پرستاری ازاد و یا خودگردان کرمان زرند و شهربابک اورد ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام , با توجه به تراز ذکر شده , شانس پذیرش شما برای رشته ی پرستاری در دانشگاه آزاد ( واحد شهر بابک و زرند ) متوسط و برای نوبت پردیس خودگردان دانشگاه آزاد , بالا می باشد .

 30. Avatar

  سلام… بعد از انتخاب رشته دانشگاه ازاد که هیچ کدی نمیده فقط گزینه تایید و پرینت میاره؟

 31. Avatar

  سلام من اصلا سر در نمیارم چرا کد رشته ی همه ی پرستاری ها ۱۰۴۰۱ه؟؟؟؟؟ یا کد رشته همه اتاق عملا هم یه چیزه!!!!!!!!!!!!!!

 32. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ، ببخشید با تراز ۹۴۳۵ زیرگروه یک شانس قبولی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی دولتی و پردیس و آزاد رو دارم ؟ منطقه دو هستم . ممنون میشم پاسخ بدید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه 99