تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99
راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

 برخلاف سال های گذشته که انتخاب رشته دانشگاه آزاد پس از اتمام زمان انتخاب رشته کنکور 99 آغاز می شد، این روند در سال 99 با تغییراتی همراه بوده است؛ به این صورت که فرآیند انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد، پیش از اتمام مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 99 آغاز شد.

لازم به ذکر است که انتخاب رشته دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد در دو سایت به صورت مجزا صورت می گیرد. داوطلبانی که مایل به انتخاب رشته آزاد می باشند، می توانند پس از اعلام نتایج و مشخص شدن اسامی، با استفاده از نمره، رتبه و شناسه‌ ای که از طریق سازمان سنجش آموزش کشور دریافت کرده‌ اند، در سایت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد اقدامات لازم را نسبت به انتخاب رشته خود انجام دهند.

فرآیند انتخاب رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد در سال جاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

با توجه به این که کنکور سراسری سال 99 از 29 مرداد تا 31 شهریور ماه برگزار شده است. از همین رو، متقاضیانی که رتبه قبولی دانشگاه آزاد را کسب کرده اند و مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند در زمان انتخاب رشته آزاد 99، ابتدا به مطالعه دفترچه انتخاب رشته مربوطه پرداخته و پس از اولویت بندی کد رشته های مورد نظر خود بر اساس رتبه بندی دانشگاه های آزاد و با توجه به میزان شهریه دانشگاه آزاد 99، اقدامات لازم در این راستا را به انجام برسانند.

این دست از داوطلبان می توانند از روز جمعه مورخ 4 مهر ماه 99 لغایت روز جمعه 11 مهر ماه 99 نسبت به انتخاب رشته دانشگاه آزاد اقدام نمایند. لازم به ذکر است که فرآیند انتخاب رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد سال 99 از طریق تکمیل فرم انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است که پس از اتمام بازه زمانی مذکور، مهلت انتخاب رشته داوطلبان تا پایان روز چهارشنبه مورخ 16 مهر ماه تمدید شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

برای همه گروه آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی، ریاضی فیزیک، هنر و زبان های خارجی، یک دفترچه انتخاب رشته آزاد 99 مشترک توسط مرکز سنجش دانشگاه آزاد منتشر می شود که در این دفترچه رشته های ارائه شده در تمام واحد های دانشگاهی موجود می باشد. لینک دانلود این دفترچه را در جدول زیر برای شما عزیزان قرار داده ایم.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک بالا کلیک نمایید.)

با توجه به آنکه در زمان ثبت نام کنکور سراسری، هیچ هزینه ای برای نام نویسی دانشگاه آزاد توسط داوطلبان پرداخت نمی گردد، بنابراین شرکت کنندگان باید در زمان انتخاب رشته هزینه مربوطه را واریز نمایند. در سال 98، هزینه انتخاب رشته آزاد 44 هزارتومان بوده است که این مبلغ در سال 99 مقداری افزایش داشته و داوطلبان بایستی مبلغ 51 هزار تومان را جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای سال 99 پرداخت نمایند.

نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد

 • وارد شدن به سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir و کلیک کردن بر روی گزینه ” انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1399″ در وسط صفحه

مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

 • کد ملی (یا کد رهگیری اتباع غیر ایرانی) و شناسه دانشگاه آزاد (کد دسترسی 7 رقمی جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه اولیه درج شده است) را مطابق عکس زیر در فیلد های مشخص شده، درج نمایید و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

 • جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد بایستی هزینه ای به مبلغ 51 هزار تومان را پرداخت نمایید. برای این کار، ابتدا بر روی لوگوی بانک درگاه پرداخت مورد نظر خود کلیک کنید و سپس گزینه “پرداخت” را بفشارید. با ورود به صفحه بعدی می بایست با استفاده از کارت بانکی خود که عضو شبکه شتاب می باشند، نسبت به پرداخت الکترونیکی هزینه اقدام کنید و کد رهگیری مربوط به پرداخت را در آخر یادداشت نمایید.

مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

پس از پرداخت مبلغ مورد نظر، حال می توانید نسبت به درج کد رشته های مورد علاقه اقدام نمایید. پس از کسب اطمینان از رشته های انتخابی خود، بر روی گزینه تایید نهایی کلیک نمایید و کد پیگیری فرآیند انتخاب رشته خود را جهت مشاهده نتایج آن در زمان اعلام نتایج نهایی دانشگاه آزاد 99 از سامانه دریافت کنید. 

چند نکته مهم

 • چنانچه قصد دارید رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی و داروسازی دانشگاه آزاد 99 را انتخاب نمایید، بایستی کد رشته های مورد نظر برای این رشته ها را بر خلاف سال های اخیر، داخل سایت انتخاب رشته کنکور سراسری ثبت کنید. 
 • هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمایشی خود می باشد و نمی تواند از رشته های گروه های آزمایشی دیگر انتخاب نماید.
 • بدون واریز هزینه امکان انتخاب رشته برای داوطلبان وجود نخواهد داشت.
 • مهلت انتخاب رشته آزاد 99 معمولا یک هفته می باشد اما پس از اتمام بازه زمانی، فرصت مجددی برای انتخاب رشته جاماندگان و ویرایش انتخاب رشته کنکور آزاد 99 در نظر گرفته می شود.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

در خصوص سهمیه های کنکور، لازم است بدانید که متاسفانه به داوطلبان دانشگاه آزاد سهمیه بومی گزینی و مناطق تعلق نمی گیرد اما سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد موثر می باشد، به طوری که اگر داوطلب یک سال سابقه عضویت در بسیج فعال را داشته باشد و 100 امتیاز بسیجی را دریافت کند، در صورتی که 90 درصد نمره و تراز آخرین فردی که بدون سهمیه بسیج در رشته های غیرپزشکی قبول شده است، کسب نماید و 95 درصد تراز آخرین فرد پذیرفته شده در رشته های علوم پزشکی را کسب کند، قبول می شود.

داوطلبان دارای سهمیه بسیج فعال برای اعمال سهمیه خود باید به حوزه مقاومت بسیج محل سکونت خود مراجعه نمایند و پس از دریافت کد پیگیری 12 رقمی، آن را در فرم انتخاب رشته درج نمایند. در حقیقت ملاک اصلی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز (نمره کل) کسب شده در کنکور می باشد که شانس قبولی داوطلبان دانشگاه آزاد را افزایش می دهد و تاثیر مستقیمی در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته آنها خواهد داشت. بنابراین در صورتی که تراز کسب شده داوطلبی در کنکور بیشتر باشد، شانس قبولی او نیز در تمامی رشته محل ها بیشتر خواهد بود.

مشاوره انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

تعداد انتخاب های مجاز داوطلبان حداکثر 100 کدرشته محل می باشد و باید این 100 کد رشته را فقط از گروه آزمایشی که در کنکور آن شرکت کرده اند، انتخاب نمایند. نحوه بررسی فرم انتخاب رشته بدین صورت است که از ابتدا رشته های انتخابی شما را بررسی می کنند و اگر تراز شما مناسب برای پذیرش در یکی از رشته ها باشد، در همان رشته پذیرفته خواهید شد. بنابراین فرم انتخاب رشته خود را طبق 3 گروه زیر بچینید:

انتخاب های خوش بینانه: بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری این سوال برایشان ایجاد می شود که آیا با وجود اینکه رتبه مناسبی را کسب نکرده ام، می توانم رشته های برتر را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهم؟ در پاسخ باید بگوییم که 20 الی 30 درصد از انتخاب های اول خود را به این رشته ها اختصاص دهید تا اگر به احتمال 1 درصد هم شانس قبولی داشتید، آن را از دست ندهید. توجه داشته باشید که شما 100 انتخاب دارید و هیچ محدویتی از نظر تعداد برای انتخاب این رشته ها نخواهید داشت.

انتخاب های واقع بینانه: مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته را انتخاب های واقع بینانه شما تشکیل می دهد. بنابراین لازم است بیش از 50 درصد از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید. این انتخاب ها باید بر اساس تراز شما انجام شود و رشته هایی که در آنها شانس پذیرش بیشتری دارید، در این بخش گنجانده می شود.

انتخاب های بدبینانه: در این بخش باید رشته هایی را قرار دهید که به احتمال خیلی زیاد در آن ها پذیرفته خواهید شد و حتما باید در ردیف انتخاب های آخر شما قرار بگیرند تا اگر در رشته های انتخابی دو گروه قبلی پذیرفته نشدید، در این رشته ها حتما پذیرفته شوید.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما همانطور که ذکر شد طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد می بایست، در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، به نشانی sanjesh.org انجام داده شود و دیگر این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد وارد نخواهد شد.

در صورتی که انتخاب رشته خود را طبق الگوی فوق انجام دهید، احتمال اشتباه در انتخاب رشته کاهش می باید. توصیه می شود که حتما در زمان انتخاب رشته علاقه خود را در نظر بگیرید و هرگز رشته هایی که به آنها علاقه ندارید را انتخاب نکنید. علاوه بر آن امکاناتی که دانشگاه در اختیار دانشجو قرار می دهد، شهریه رشته مورد تقاضا، مسافت و دوری دانشگاه را نیز در نظر داشته باشید.

پس از اعلام نتایج نهایی کنکور آزاد 99، اسامی پذیرفته شدگان بر روی سایت دانشگاه آزاد قرار خواهد گرفت. بر همین مبنا، داوطلبانی که در هریک از رشته های انتخابی خود پذیرفته شده اند، می بایست در زمان مشخص شده به صورت حضوری به دانشگاه محل قبولی خود مراجعه نمایند و ثبت نام نهایی خود را انجام دهند. اما داوطلبانی که موفق به پذیرش در انتخاب های خود نشده اند، می توانند شرکت در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 99 را به عنوان یکی از گزینه های انتخابی جهت ورود به دانشگاه در نظر بگیرند و شانس خود را در مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد برای قبولی در رشته مورد علاقه خود در صورت وجود ظرفیت امتحان نمایند.

تا کنون 921410 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

سوالات متداول

1- انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای سال 99، از چه زمانی آغاز می شود؟

این فرآیند از روز جمعه 4 مهر ماه آغاز شده و با احتساب مهلت مجدد آن، داوطلبان می توانند تا 16 مهر ماه نسبت به ثبت کد رشته های مورد نظر خود اقدام نمایند.

2- تعداد انتخاب هایی که هر داوطلب می تواند برای دانشگاه آزاد داشته باشد، چند کد رشته است؟

هر داوطلب می تواند حداکثر 100 کد رشته محل را در فرم انتخابی خود وارد کند.

3- شرکت کنندگان باید انتخاب رشته خود را در کدام سایت انجام دهند؟

انتخاب رشته دانشگاه آزاد با مراجعه به سامانه رسمی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir انجام می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲۵ نظر

 1. Avatar

  باسلام من لیسانس حسابداری از شاخه فنی حرفه ای دارم باید چطوری رشته دیپلممو ب شاخه نظری تغییر بدم و ایا محدودیت سن دارد کنکور دستیاری پزشکی خواهشا راهنمای کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، آزمون دستیاری پزشکی مختص فارغ التحصیلان مقطع دکترای پیوسته (رشته پزشکی عمومی) می باشد.

 2. Avatar

  سلام و خسته نباشید.
  من کلاس یازدهم هستم و میخواهم در ازمون سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم. ایا میتونم انتخابات رشته دانشگاه آزاد را انجام بدم و در صورت قبولی میتونم برای سال دیگه که دیپلم میگیرم ذخیره اش کنم؟؟

 3. Avatar

  سلام
  ببخشید دانشگاه ازاد ورودی بهمن پرستاری دارد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی بهمن سال ۱۳۹۹، رشته پرستاری بدون کنکور ارائه نمی شود.

 4. Avatar

  سلام من خیلی نگرانم پاسخ بدید لطفا
  با تراز ۵۷۰۰و رتبه ۲۱۸۰۰در سهمیه آیا مامایی یا اتاق عمل دانشگاه آزاد یا خودگردان سمنان یا کرج یا قم قبول میشم تورو خدا جواب بدید
  سهمی ۵درصدی هم دارم ساکن تهران

  • ایران مشاوره

   با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی مامایی در سهمیه ی ۵ درصد، سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی در واحد کرج حدود (۷۰۰۰) می باشد.

 5. Avatar

  لطفا بگین شانس قبولیم با تراز ۶۵۷۴ چقدره برا مامایی آراد یاظرفیت خودگردانش….. متشکرم

  • ایران مشاوره

   با سلام، حداقل تراز مورد نیاز برای قبولی در رشته ی مامایی دانشگاه آزاد واحد استهبان و فیروزآباد ۶۹۰۰ تا ۷۰۰۰ و برای ظرفیت خودگردان آن ها، ۶۰۰۰ تا ۶۱۰۰ می باشد و شما با تراز ۶۵۷۴ شانس قبولی در ظرفیت خودگردان دانشگاه آزاد واحد استهبان یا واحد فیروزآباد در رشته ی مامایی را دارید.

 6. Avatar

  ببخشید با رتبه کشوری ۷۸۰۰۰و تراز ۷۰۱۷ چقدر احتمال داره هوشبری سراب خودگردانش؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی هوشبری واحد خودگردان سراب حدود (۶۵۰۰_۶۴۰۰) می باشد.

 7. Avatar

  سلام خسته نباشید این بار چندمه پیام میدم خواهششش میکنم جواب بدین،درسهمیه پنج درصد زیرگروه یک رتبه ام شده ۱۱۷۹۰و کشوری تو زیرگروه یک شده ۹۰۰۰۰ترازمم شده ۶۷۰۰امیدی برا مامایی ازاد اردبیل خلخال استارا مرند و..ازاد و خودگردان هست؟؟ خواهش میکنم جواب بدین.

  • ایران مشاوره

   با سلام، با استناد به آخرین ترازهای قبولی رشته ی مامایی دانشگاه آزاد سال ۱۳۹۸، حداقل تراز لازم برای قبولی رشته ی مامایی واحد اردبیل، خلخال، آستارا (۷۰۰۰)، برای واحدهای خودگردان (۶۱۰۰) می باشد.

 8. Avatar

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من با رتبه هجده هزار زیرگروه یک منطقه دو و تراز ۷۷۵۹ و کشوری ۴٢ هزار شانسی برای پرستاری پردیس و آزاد مازندران دارم؟ بابل و ساری و آمل.. فقط مازندران زدم

  • Avatar

   با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های سال ۱۳۹۸، با کسب رتبه ۱۸۰۰۰ و تراز ۷۷۵۹ در سهمیه منطقه ۲ شانس قبولی شما در رشته پرستاری دانشگاه های پردیس و دانشگاه آزاد مازندران متوسط می باشد.

 9. Avatar

  با سلام پارسال دانشگاه ازاد براساس رتبه برداشت امسال هم احتمالش هس براساس رتبه برداره یا مث سال ۹۷ترازه؟

 10. Avatar

  سلام در انتخاب رشته ازاد تراز نهم تره یا رتبه؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر اساس تراز (ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها) و انتخاب رشته دانشگاه های سراسری بر اساس رتبه در سهمیه نهایی انجام می شود.

 11. Avatar

  سلام
  با رتبه ۱۸۳۵۰ سهمیه ۵ درصد ایثارگران و تراز ۵۸۵۰ پرستاری یا مامایی آزاد ارومیه میشه قبول شد

  • Avatar

   با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های قبولی سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته پرستاری و یا مامایی دانشگاه آزاد ضعیف می باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره پیج کنکور