تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی 1401

زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی 1401


نحوه و مراحل مشاهده نتایج آزمون نظام مهندسی 1401
زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی 1401

دارندگان مدارک فارغ التحصیلی هریک از 7 رشته مهندسی مانند رشته مهندسی معماری برای ایجاد کسب و کار مربوط به مدرک خود می بایست جهت دریافت پروانه اشتغال معتبر از سوی وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند. این پروانه که مجوز فعالیت در حرفه مهندسی تلقی می گردد، از طریق برگزاری آزمون و به پذیرفته شدگان اهدا خواهد شد. متقاضیانی که در آزمون مورد بحث شرکت نموده اند می بایست بیش از یک ماه منتظر اعلام نتایج باشند. پاسخ موفقیت یا عدم موفقیت در آزمون نظام مهندسی از طریق یک کارنامه در بازه اعلام نتایج از سمت سایت وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان به اطلاع شرکت کنندگان می رسد.

نتایج آزمون نظام مهندسی نوبت اول 1401 احتمالا به فاصله حدودا سه الی چهار ماهه از تاریخ برگزاری و در آذر ماه 1401 منتشر می گردد.

زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی 1401

آزمون نظام مهندسی معمولا دو مرتبه در طی یک سال برگزار شده و متعاقبا طی دو نوبت جداگانه نتایج آن به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید. با توجه اطلاعیه های منتشر شده، تیر ماه آزمون رشته طراحی و شهریور ماه سایر رشته ها برگزار خواهد شد اما هنوز زمان دقیقی برای هیچ کدام از دفعات اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی مشخص نشده است. از طرفی شیوع بیماری کرونا و تاخیر در برگزاری آزمون مورد بحث در دو سال گذشته موجب شده تا امکان پیش بینی صحیح برای زمان فرآیند فوق نیز وجود نداشته باشد. اما در سال گذشته شرکت کنندگان آزمون مرداد ماه، جواب مربوطه را در 29 آبان دریافت نمودند. برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص زمان اعلام نتایج این آزمون می توانید عضو کانال تلگرام مشاوره تحصیلی شوید.

نحوه مشاهده نتایج آزمون نظام مهندسی 1401

با شروع بازه اعلام نتایج، کارنامه همه شرکت کنندگان و نتیجه وضعیت قبولی آن ها به صورت اینترنتی روی سایت اعلام نتایج که همان سایت ثبت نام آزمون نظام مهندسی است، قرار می گیرد. نتایجی که در این آزمون کسب شده است، تا 3 سال اعتبار داشته و امکان استنداد به آن وجود دارد. متقاضیان می توانند با استفاده از دستورالعمل زیر از وضعیت خود اطلاع حاصل نمایند.

 • وارد سایت وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان با آدرس اینترنتی inbr.ir شده و از منوی بالای صفحه روی لینک “سامانه آزمون های ورود به حرفه” کلیک کنید.
 • مقطع مورد نظر را را در میان گزینه های موجود برگزیده سپس عبارت نتایج ورود به حرفه مهندسان 1401″ رابفشارید.
 • اکنون به سه طریق امکان ورود و مشاهده نتایج وجود دارد.
  1. درج مشخصات فردی از قبیل نام خانوادگی، شماره شناسنامه و سال تولد
  2. وارد نمودن شماره ملی، شماره شناسنامه و سال تولد
  3. ثبت شماره داوطلبی، شماره شناسنامه و سال تولد

با انتخاب هرکدام از روش های فوق الذکر و انتخاب دکمه “جستجو” نتیجه آزمون به نمایش در خواهد آمد.

زمان و نحوه اعتراض به نتایج آزمون نظام مهندسی 1401

در صورتی که هریک از شرکت کنندگان از وجود اشکال یا اشتباه در نتیجه اعلام شده اطمینان داشته باشد، معمولا مجری برگزاری آزمون امکان ثبت اعتراض را برای معترضین فراهم می نماید. ثبت اعتراض به نتایج آزمون نظام مهندسی تقریبا به مدت 10 روز برای داوطلبین به صورت اینترنتی از طریق روشی که در ادامه عنوان شده، امکان پذیر خواهد بود. بدیهی است بعد از اتمام این بازه، انجام این روند ممکن نیست و نتایج اعتراض نیز به صورت اینترنتی متعاقبا به داوطلبان اعلام می گردد.

دانلود و تکمیل فرم بازنگری نتایج که فایل آن در ادامه جهت دانلود قرار داده شده است. لازم به ذکر است، درج دقیق مشخصات فردی نظیر شماره داوطلبی، نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، رشته آزمون، آدرس دقیق و شماره تماس الزامی است. ارسال فایل pdf فرم تکمیل شده از طریق ایمیل با موضوع شماره داوطلبی و نمره کسب شده مربوط به آزمون مرداد ماه 1401 به نشانی های مربوطه زیر:

 • رشته‌ های مهندسی و کاردانی عمران: omran@inbr.ir
 • رشته‌ های مهندسی و کاردانی معماری و شهرسازی و معماران تجربی: memari@inbr.ir
 • رشته‌ های مهندسی و کاردانی تاسیسات‌ مکانیکی و تاسیسات‌ برقی tasisat@inbr.ir
 • رشته‌ های مهندسی و کاردانی نقشه‌ برداری و ترافیک: naghshe@inbr.ir
 • رشته های مهندسی معماری (طراحی): tarahi@inbr.ir
فرم درخواست بازنگری نسبت به نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان 1401
دانلود فرم درخواست بازنگری نسبت به نتایج آزمون ورود به حرفه مهندسان 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

سوالات متداول

1- نتایج آزمون نظام مهندسی 1401 چه زمانی اعلام می شود؟

هنوز زمان دقیق این فرآیند مشخص نشده است و به محض انتشار از طریق همین مقاله و کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی می شود.

2- چگونه می توان نتایج آزمون نظام مهندسی را مشاهده نمود؟

دریافت نتیجه به صورت اینترنتی مطابق دستورالعمل ارائه شده مقاله در نشانی اینترنتی inbr.ir انجام می شود.

3- آیا امکان اعتراض به نتیجه آزمون نظام مهندسی 1401 وجود دارد؟

بله، متقاضیان می توانند به روش ذکر شده و در بازه مربوطه اعتراض خود را به ثبت رسانند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره