تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم مدارس 99 – 1400

زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم مدارس 99 – 1400

تاریخ برگزاری امتحانات پایان ترم مدارس 99 - 1400
زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم مدارس 99 – 1400

شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان، مدارس و دانشگاه ها را به تعطیلی کشانده است اما بر اساس تدابیری که برای تداوم آموزش دانش آموزان در نظر گرفته شده است، محصلین در طی این تعطیلات قادرند آموزش دروس خود را از طریق تلویزیون و شبکه های مجازی مانند برنامه شاد پیگیری کنند که سهم بزرگی در ارزشیابی پایان ترم و ارائه نمرات خواهد داشت.

به دلیل عدم بازگشایی مدارس تا این زمان، اکثر والدین و دانش آموزان نگران امتحانات پایان ترم و نحوه ارزیابی عملکردشان هستند. وزارت آموزش و پرورش بر اساس اطلاعیه هایی که تا کنون منتشر نموده است تا حدودی ابهامات نحوه برگزاری امتحانات خرداد ماه را رفع کرده است. اگر شما هم مشتاق آگاهی از زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم مدارس هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

امتحانات تحصیلی پایان ترم نوبت دوم 99 – 1400 در بازه زمانی 27 اردیبهشت ماه لغایت 22 خرداد ماه برگزار می شوند.

زمان و نحوه برگزاری امتحانات مقطع ابتدایی در خرداد ماه 99 – 1400

در رابطه با برگزاری امتحانات مقطع ابتدایی باید گفت که پایه اول، دوم و ششم در مناطق آبی به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار خواهد شد اما در مناطق زرد، نارنجی و قرمز به صورت غیرحضوری برپا می گردد.

نحوه اجرایی امتحانات دانش آموزان مقاطع سوم تا پنجم ابتدایی نیز بر عهده تصمیم گیری شورای هر مدرسه می باشد. در پایه اول ابتدایی باید این اطمینان حاصل شود که دانش آموزان تمامی حروف الفبا را به درستی فرا گرفته اند و مهارت لازم برای خواندن و نوشتن در سطح این پایه تحصیلی را دارند.

از همین رو ارزشیابی دانش آموزان توسط معلم آن ها انجام می شود و بررسی و تایید آن برعهده مدیر مدرسه می باشد. اگر دانش آموزی در پایه اول ابتدایی مهارت های مذکور را کسب نکند، معلم مربوطه باید تدابیری برای حل این مشکل در نظر بگیرد. همچنین مطابق با اعلام وزارت آموزش و پرورش، تمامی امتحانات در بازه زمانی 27 اردیبهشت ماه لغایت 22 خرداد ماه 1400 برگزار می شود.

زمان و نحوه برگزاری امتحانات دوره متوسطه اول در خرداد ماه 99 – 1400

دانش آموزان پایه های هفتم، هشتم و نهم نیز از زمان تعطیلی مدارس تا کنون توسط آموزش های تلویزیونی و برنامه شاد به یادگیری دروس می پردازند. امتحانات پایه های هفتم و هشتم در خرداد ماه 1400 به صورت غیر حضوری و با استفاده از آزمون های آنلاین برگزار می شوند اما محصلین پایه نهم بایستی امتحانات را در بازه زمانی 27 اردیبهشت ماه تا 22 خرداد ماه به صورت حضوری سپری نمایند و مسئولیت ارزشیابی تحصیلی تربیتی دانش آموزان این مقطع برعهده معلمان و مدیران مدرسه می باشد.

در واقع می توان گفت که نمرات دانش آموزان پایه نهم در فرآیند هدایت تحصیلی آن ها و انتخاب رشته در مقطع دوم متوسطه بسیار حائز اهمیت است. از همین رو امتحانات این پایه در خرداد ماه 1400 به صورت آنلاین برگزار نخواهد شد. 

زمان و نحوه برگزاری امتحانات دوره متوسطه دوم در خرداد ماه 99 – 1400

امتحانات پایه دهم و یازدهم در دوره دوم متوسطه به صورت غیر حضوری اجرا می شوند و معلمان و مدیران مدرسه مسئول ارزشیابی تحصیلی تربیتی دانش آموزان هستند. دانش آموزانی که قصد تغییر رشته در پایه دهم و یازدهم را دارند نیز می بایست به صورت حضوری در ارزشیابی آن شرکت کنند.

امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم با رعایت تمامی نکات بهداشتی از طریق حضور دانش آموزان در مدرسه برگزار می شود. به موجب شرایط موجود در کشور، دانش آموزان در حوزه های امتحانی به دو گروه تقسیم می شوند و حداقل فاصله لازم بین صندلی آن ها معادل 1.8 الی 2 متر می باشد. به عبارتی هر دانش آموز با صندلی کناری و جلویی خود 2 متر فاصله خواهد داشت.

یکی دیگر از تدابیری که برای برگزاری امتحانات نهایی در شرایط مطلوب در نظر گرفته شده است، حضور مراقبین بهداشت در حوزه های امتحانی می باشد. به علاوه به تمامی دانش آموزان توصیه می گردد که از ماسک و دستکش های بهداشتی استفاده کنند و هم چنین نکات بهداشتی لازم را از یاد نبرند.

چنان چه ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم جدیدی درباره امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم اتخاذ کند، برنامه امتحانات نهایی خرداد تغییر می نماید. شما عزیزان می توانید با عضویت در کانال تلگرام مدارس ایران مشاوره، از جدیدترین اخبار پیرامون برگزاری امتحانات نهایی آگاه شوید.

در شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش، مسئولیت ارزشیابی دانش آموزان در دروس عمومی، شایستگی های غیر فنی و پایه فنی برعهده معلمان و مدیر هر مدرسه می باشد. لازم به ذکر است که در دروس پایه فنی و شایستگی های غیر فنی، اطمینان از آموزش حضوری و غیر حضوری از پودمان های باقیمانده نیز برعهده دبیران مربوطه است.

نمرات دروس شایستگی های فنی و استاندارهای آموزش مهارت به صورت جاری در خرداد ماه لحاظ می شود و بعد از پایان امتحانات در کارنامه خرداد ماه هنرجویان ثبت می گردد. لازم به ذکر است که امتحانات پیشرفت تحصیلی تربیتی برای داوطلبان آزاد و دانش آموزان مدارس بزرگ سالان، ایثارگران و آموزش از راه دور، به صورت حضوری برگزار می شوند.

 

سوالات متداول

1- امتحانات تحصیلی نوبت دوم 99 - 1400 در چه بازه زمانی برگزار می شود؟

امتحانات تحصیلی پایان ترم نوبت دوم 99 - 1400 در بازه زمانی 27 اردیبهشت ماه لغایت 22 خرداد ماه برگزار می شوند.

2- آیا امتحانات تحصیلی نوبت دوم 99 - 1400 به صورت غیر حضوری برگزار می شوند؟

به جز امتحانات پایه های نهم و دوازدهم، پیش بینی می شود که سایر پایه ها به صورت غیرحضوری برگزار شوند.

3- چرا امتحانات دانش آموزان پایه نهم به صورت حضوری برگزار می شوند؟‌

به دلیل این که نمرات دانش آموزان پایه نهم در فرآیند هدایت تحصیلی آن ها و انتخاب رشته در مقطع دوم متوسطه بسیار حائز اهمیت است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره برنامه شاد