تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / اخبار تحصیلی / زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

راهنمای برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 - 1401
زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

در دو سال اخیر به علت شیوع کرونا، تمهیداتی از جمله تعطیلی دانشگاه ها در جهت حفظ سلامت دانشجویان و اساتید اندیشیده شد. بنابر اعلام وزارت علوم و بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، کلاس های درسی سال تحصیلی جاری دوره تحصیلات تکمیلی از اواسط مهر ماه و مقاطع کاردانی و کارشناسی از اواسط آبان ماه به صورت حضوری آغاز شده است، هر چند که همچنان برخی از دانشگاه ها بستر لازم برای این امر را فراهم نکرده اند. 

در چنین شرایطی سوالی که ذهن بسیاری از دانشجویان را به خود مشغول می کند، این است که دانشگاه ها و مراکز آموزشی برای زمان بندی و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم 1400 – 1401، چه برنامه ای دارند؟ این فرآیند متناسب با شرایط حاکم بر کشور و همچنین آمار واکسناسیون دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها ممکن است روند متفاوتی را در پیش بگیرد که جزئیات این امر در ادامه مقاله ارائه شده است.

در صورت تکمیل فرآیند واکسیناسیون و عدم شروع پیک جدید شیوع ویروس کرونا، اولویت برگزاری امتحانات به صورت حضوری می باشد.

زمان برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

با توجه به این که پیش از این بر اساس نظر ستاد ملی مدیریت کرونا و بهبود وضعیت جامعه از نظر امنیت بهداشتی و سلامت دانشجویان و اساتید، تصمیم به بازگشایی دانشگاه ها از نیمه آبان ماه گرفته شد، اکنون با دغدغه دیگری یعنی زمان و شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم رو به رو هستیم. مطابق با اعلام معاونت وزارت علوم، با این که آموزش الکترونیکی دستاوردهای کارآمدی به همراه داشته اما لازم است که حرکت تدریجی در جهت آموزش و ارزیابی حضوری دانشگاه‌ ها و موسسه های آموزش عالی را آغاز کنیم.

در حال حاضر زمان برگزاری امتحانات پایان نیمسال اول و دوم دانشگاه ها اعلام نشده است اما بنا بر اطلاعیه های صادره از سوی مراجع مربوطه، با در نظر گرفتن این نکته که دانشگاه ها در زمان مشخصی نیمسال تحصیلی خود را آغاز نکرده و پذیرفته شدگان کارشناسی و کارشناسی ارشد سال جاری نیز با تاخیر کلاس های خود را شروع کرده اند، امتحانات میان و پایان ترم دانشگاه ها در بازه زمانی یکسانی برگزار نخواهد شد.

اما در صورتی که شرایط هر یک از دانشگاه ها اجازه برگزاری امتحانات به صورت حضوری ندهد، برنامه ریزی در مراکز آموزشی می بایست به سمتی پیش رود که حداقل بخشی از امتحانات به صورت حضوری برگزار شود.

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

مطابق با اعلام معاون آموزشی وزیر علوم، دانشگاه ها ابتدا باید مشکلات سد راه آموزش حضوری را با برنامه های داخلی خود ساماندهی نمایند، شرایط را از لحاظ امکانات خوابگاهی و خدمات رفاهی هموار سازند و سپس نسبت به اجرای آموزش ها و امتحانات حضوری اقدام کنند.

بر اساس آخرین اعلام وزیر علوم، نمی توان برای همه دانشگاه ها نسخه یکسانی پیچید چرا که برخی از دانشگاه‌ ها در حد کافی امکانات خوابگاهی و سلف سرویس برای ارائه خدمات رفاهی و اسکان دانشجویان دارند و در نتیجه برگزاری امتحانات پایانترم به شکل حضوری برای آن ها امکان پذیر می باشد. این در حالی است که تعدادی دیگر از دانشگاه‌ ها هنوز آمادگی لازم از این جهت را ندارند بنابراین آزمون‌ های آن ها به شکل مجازی برگزار خواهد شد.

دانشگاه آزاد

با توجه به اخبار منتشر شده، امتحانات مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد استان تهران در نیمسال اول تحصیلی 1400 – 1401 به صورت مجازی برگزار می شود. رئیس این دانشگاه همچنین از تصمیم گیری برای نحوه برگزاری امتحانات مقاطع تحصیلات تکمیلی طی چند روز آینده خبر داد.

دانشگاه علوم پزشکی

بنا بر اعلام معاون آموزشی وزارت بهداشت، کلیه امتحانات دانشجویان رشته های علوم پزشکی به صورت حضوری برگزار خواهد شد. بر همین مبنا می توان امتحانات را در بازه زمانی طولانی تری برگزار کرد تا از حضور و تراکم بیش از حد دانشجویان پرهیز شود.

نحوه برگزاری امتحانات در سایر دانشگاه ها متعاقبا از طریق همین مطلب و نیز کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

 در صورت برگزاری امتحانات به صورت مجازی، روند به چه شکل خواهد بود؟

در خصوص برگزاری امتحانات در شرایطی که هدف بهبود وضع جامعه از نظر بیماری محقق نگردد و نیز در مناطق فوق العاده می توان گفت که دانشگاه های سراسری باید از طریق پایگاه های اطلاع رسانی اختصاصی خود از قبیل سامانه آموزش مجازی دانشگاه های سراسری امتحانات پایان ترم را سپری نمایند. دانشجویان دانشگاه آزاد نیز در شرایط برگزاری امتحانات به صورت مجازی در مناطق اضطراری می بایست از طریق سامانه دان دانشگاه آزاد و یا سامانه وادانا دانشگاه آزاد خود را برای شرکت در امتحانات نهایی آماده سازند.

با توجه به روند برگزاری امتحانات به شیوه غیرحضوری در سال گذشته، بسیاری از دانشجویانی که در استان دیگر به جز استان محل سکونت خود تحصیل می کنند و به دلایل موجه از شرایط لازم برای سفر به دانشگاه محل تحصیل خود برخوردار نیستند، نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه خود ندارند. چرا که بنا بر اعلام وزارت علوم، دانشگاه محل سکونت دانشجو موظف است نهایت همکاری را به منظور برگزاری آزمون با دانشگاه محل تحصیل وی داشته باشد. در این صورت دانشگاه مبدا می بایست یکی از دو اقدام زیر را در راستای تحقق این امر به انجام برساند.

  • معرفی دانشجو برای شرکت در امتحان حضوری دانشگاه مقصد (مشروط به برگزاری امتحانات حضوری در دانشگاه مقصد) در درس مشابه و ارسال نمره مکتسبه در آزمون به صورت رسمی و مکتوب به دانشگاه مبداء در کوتاه ترین زمان
  • فرستادن سوالات یا برگه امتحان از سوی دانشگاه مبداء، اجرای آزمون با اعمال مراقبت کامل و دقیق از امنیت سوالات و همچنین برپایی آزمون و در نهایت ارسال برگه به صورت رسمی به دانشگاه مقصد در حداقل زمان ممکن

 

سوالات متداول

1- امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 - 1401 چه زمانی برگزار می شوند؟

هنوز تاریخ دقیقی برای این فرآیند اعلام نشده است اما با توجه به این که دانشگاه ها در یک تاریخ واحد، نیمسال تحصیلی خود را آغاز نکرده اند، بنابراین امتحانات میان و پایان ترم نیز در بازه زمانی یکسانی برگزار نخواهد شد.

2- نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها برای سال تحصیلی 1400 - 1401 به چه صورت می باشد؟

در صورت تکمیل فرآیند واکسیناسیون، عدم شروع پیک جدید شیوع ویروس کرونا و متناسب بودن امکانات لازم در هر یک از مراکز آموزشی، اولویت برگزاری امتحانات به صورت حضوری می باشد.

3- دانشگاه های آزاد برای برگزاری امتحانات پایانترم نیمسال اول سال تحصیلی 1400 - 1401 چه برنامه ای دارند؟

امتحانات مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه های آزاد استان تهران به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره