خانه اخبار تحصیلی زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

راهنمای برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 - 1401
زمان و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

در دو سال اخیر به علت شیوع کرونا، تمهیداتی از جمله تعطیلی دانشگاه ها در جهت حفظ سلامت دانشجویان و اساتید اندیشیده شد. بنابر اعلام وزارت علوم و بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، کلاس های درسی سال تحصیلی جاری دوره تحصیلات تکمیلی از اواسط مهر ماه و مقاطع کاردانی و کارشناسی از اواسط آبان ماه به صورت حضوری آغاز شده است، هر چند که همچنان برخی از دانشگاه ها بستر لازم برای این امر را فراهم نکرده اند. 

در چنین شرایطی سوالی که ذهن بسیاری از دانشجویان را به خود مشغول می کند، این است که دانشگاه ها و مراکز آموزشی برای زمان بندی و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم 1400 – 1401، چه برنامه ای دارند؟ این فرآیند متناسب با شرایط حاکم بر کشور و همچنین آمار واکسناسیون دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها ممکن است روند متفاوتی را در پیش بگیرد که جزئیات این امر در ادامه مقاله ارائه شده است.

با توجه به کاهش شیوع ویروس کرونا در کشور، برگزاری امتحانات پایان ترم تمامی دانشگاه ها به صورت حضوری می باشد.

زمان برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

با توجه به این که پیش از این بر اساس نظر ستاد ملی مدیریت کرونا و بهبود وضعیت جامعه از نظر امنیت بهداشتی و سلامت دانشجویان و اساتید، تصمیم به بازگشایی دانشگاه ها از نیمه آبان ماه گرفته شد، اکنون با دغدغه دیگری یعنی زمان و شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم رو به رو هستیم. مطابق با اعلام معاونت وزارت علوم، با این که آموزش الکترونیکی دستاوردهای کارآمدی به همراه داشته اما لازم است که حرکت تدریجی در جهت آموزش و ارزیابی حضوری دانشگاه‌ ها و موسسه های آموزش عالی را آغاز کنیم.

در حال حاضر زمان برگزاری امتحانات پایان نیمسال اول و دوم دانشگاه ها اعلام نشده است اما بنا بر اطلاعیه های صادره از سوی مراجع مربوطه، با در نظر گرفتن این نکته که دانشگاه ها در زمان مشخصی نیمسال تحصیلی خود را آغاز نکرده و پذیرفته شدگان کارشناسی و کارشناسی ارشد سال جاری نیز با تاخیر کلاس های خود را شروع کرده اند، امتحانات میان و پایان ترم دانشگاه ها در بازه زمانی یکسانی برگزار نخواهد شد.

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 – 1401

در دوسال گذشته به دلیل شیوع بیماری امتحانات دانشگاه ها به صورت مجازی برگزار می شد اما در سال جاری و بر اساس آخرین اعلام وزیر علوم با توجه به کاهش تعداد بیماران کرونایی، واکسیناسیون اکثر دانشجویان و کارکنان و همچنین کاهش شیوع ویروس کرونا، تمامی دانشگاه های کشور موظف اند کلیه امتحانات (دروس عمومی و تخصصی) پایان ترم دانشجویان را به صورت حضوری برگزار نمایند و برگزاری امتحانات به شیوه مجازی غیر ممکن است.

همچنین لازم به ذکر است که هرگونه  اخبار جدید در خصوص نحوه برگزاری امتحانات، از طریق همین مطلب و نیز کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- امتحانات پایان ترم دانشگاه ها 1400 - 1401 چه زمانی برگزار می شوند؟

هنوز تاریخ دقیقی برای این فرآیند اعلام نشده است اما با توجه به این که دانشگاه ها در یک تاریخ واحد، نیمسال تحصیلی خود را آغاز نکرده اند، بنابراین امتحانات میان و پایان ترم نیز در بازه زمانی یکسانی برگزار نخواهد شد.

2- نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه ها برای سال تحصیلی 1400 - 1401 به چه صورت می باشد؟

تمامی امتحانات دانشگاه ها به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

3- دانشگاه های آزاد برای برگزاری امتحانات پایانترم نیمسال دوم سال تحصیلی 1400 - 1401 چه برنامه ای دارند؟

امتحانات این دانشگاه ها نیز می بایست به صورت حضوری برگزار شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره