خانه دانشگاه آزاد ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد | edu.iau.ac.ir

ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد | edu.iau.ac.ir

راهنمای ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد
ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد، یکی از موفق ترین و پرجمعیت ترین دانشگاه های کشور است که قطعا برای رسیدگی به امور دانشگاهی و ارائه تسهیلات برای دانشجویان خود نیازمند به یک سامانه جامع و هماهنگ می باشد. این دانشگاه از واحدهای زیادی تشکیل شده که هر کدام از این واحدها زیر نظر سامانه ای جداگانه و مختص به دانشگاه خود، تحت عنوان سامانه سیدا دانشگاه آزاد قرار می گرفت، اما امروزه به دلیل نیاز دانشجویان به استفاده و بهره مندی از خدمات آنلاین و اینترنتی، سامانه جدیدی به نام سامانه آموزشیار، به صورت هماهنگ و سیستماتیک بین تمام واحد های دانشگاه آزاد راه اندازی شده است.

این سامانه به غیر از بخش ورود به پروتال شخصی دانشجو، شامل بخش های مختلفی از جمله سیستم پشتیبانی، آرشیو خبر ها، سایت آموزش، بخش اطلاعیه و قسمتی درباره اطلاعات تماس و آدرس سازمان مرکزی می شود. در این مقاله به معرفی بیشتر این سامانه می پردازیم.

لینک مستقیم ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزادلینک مستقیم ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir به منظور مدیریت یکپارچه امور آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و در جهت سهولت انجام فرآیند های الکترونیکی این دانشگاه راه اندازی شد.

معرفی سایت آموزشیار دانشگاه آزاد

این سامانه به منظور ارائه و توزیع بهتر خدمات نوین آموزشی در جهت آسودگی و رفع نیازهای دانشجویان و اساتید محترم، دارای بخش های مختلفی است که می توان از جهت عرضه امکانات در این سایت به آن ها اشاره نمود. به همین جهت در ادامه به توضیح هر ک بخش های آن خواهیم پرداخت.

بخش اول

قسمت اول معرفی سایت آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 

مطابق تصوری فوق، داوطلبان برای انجام فعالیت های مختلفی می توانند از قسمت ابتدایی این سایت استفاده نمایند که در ذیل به توضیح آن ها پرداخته شده است.

شماره 1: در نوار نشان داده شده گزینه هایی برای ورود به سیستم پشتیبانی، سایت آموزش، دریافت اطلاعیه ها و آرشیو اخبار، سامانه آموزش مجازی وادا و تماس با مسئولین در نظر گرفته شده است.

شماره 2: دانشجویان و یا کاربران دیگر اعم از کارمندان و اساتید می توانند با انتخاب این کلید و درج اطلاعات خواسته شده، به حساب کاربری خود وارد شوند.

شماره 3: کلیه اطلاعات و راهنمایی های لازم جهت استفاده از سامانه آموزشیار، در این قسمت قرار گرفته است که مراجعه کنندگان می توانند با فشردن هر یک از گزینه های “پشتیبانی آموزشیار” و یا آدرس اینستاگرام با مسئولین مربوط به پشتیبانی این سامانه ارتباط برقرار نموده و سوالات خود را درباره این سایت مطرح نمایند.

بخش دوم

قسمت دوم معرفی سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

یکی از مهم ترین بخش های سامانه آموزشیار، قسمتی است که در تصویر بالا قابل مشاهده می باشد که شامل مواردی همچون فرآیند های زیر می باشد.

شماره 4: کاربران این سایت برای سهولت در دسترسی به اطلاعیه های منتشر شده از سوی دانشگاه و همچنین دریافت خدمات بیشتر می توانند با کلیک بر روی گزینه های این قسمت اپلیکیشن های “آیگپ” و “آموزشیار پلاس” را دانلود و نصب نمایند.

شماره 5: راهنما و نحوه ورود هر یک از کاربران سامانه از قبیل دانشجویان، اساتید، کارمندان و همچنین تغییر رمز در این قسمت گنجانده شده است.

در قسمت راهنمای دانشجویان، اساتید و پرسنل و پرسنل سازمانی فایل هایی تحت عنوان “کد و نام استان ها”، “کد و نام واحد ها”، “کد و نام گروه های آموزشی” ارائه شده که جهت تسهیل امور شما عزیزان، در جدول زیر قرار داده شده است.

 دانلود فایل کدها و نام های سامانه آموزشیار
دانلود فایل کد و نام  استان ها
دانلود فایل کد و نام واحد ها
دانلود فایل کد و نام گروه های آموزشی

شماره 6: هر یک از افراد با توجه به نقشی که دارند (دانشجو، استاد و…) می توانند علاوه بر بخش قبلی از این قسمت نیز با انتخاب گزینه های مربوط به خود، وارد سامانه شوند.

شماره 7: دانشجویان جدیدالورود برای انجام فرآیند های مربوط به نام نویسی خود باید از این قسمت اقدام کنند.

بخش سوم

قسمت سوم معرفی سایت آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

در این بخش نیز کاربران می توانند با توجه به نیاز خود به قسمت های مورد نظر مراجعه نمایند که توضیحان آن ها در ادامه ذکر شده است.

شماره 8: داوطلبان جدید الورود برای آشنایی با مراحلی که می بایست جهت ثبت نام غیر حضوری طی نمایند و همچنین مدارکی که بدین منظور به آن ها نیاز دارند، لازم است فایل های راهنمای این بخش را دریافت و مطالعه نمایند.

شماره 9: کلیه زمانبندی های انتخاب واحد و حذف و اضافه نیمسال های تحصیلی دانشگاه آزاد بر مبنای سال ورودی دانشجویان در این قسمت قرار می گیرد.

شماره 10: با فشردن این کلید مراجعه کنندگان می توانند به طور مستقیم با پشتیبانی آموزشیار تماس حاصل نمایند.

نحوه ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد

با شروع سال تحصیلی جدید، دانشجویان، اساتید و پرسنل دانشگاه آزاد در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی مختلف برای طی کردن روند آموزشی، پژوهشی و مالی خود می بایست وارد سامانه جامع آموزشیار شده و امور مربوط به این دانشگاه را از طریق سامانه مذکور انجام دهند. حال برای ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد نیازمند به گذراندن مراحلی می باشید که راهنمای تصویری آن در ادامه مقاله ارائه شده است.

ورود دانشجویان

توجه داشته باشید که نام کاربری مورد نیاز به ترتیب از کد واحد دانشگاهی و شماره دانشجویی تشکیل شده است. رمز ورود به سامانه نیر به صورت پیش فرض همان شماره دانشجویی فرد می باشد که البته امکان تغییر آن برای افراد وجود دارد.

• ابتدا لازم است به سایت آموزشیار به آدرس edu.iau.ac.ir وارد شده و آیکون “دانشجو” را از میان گزینه های موجود در صفحه انتخاب کنید.

مرحله اول حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • سپس یکی از گزینه های نشان داده شده متناسب با فرآیند مورد نظر را برگزینید.

مرحله دوم ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • اکنون تیک مربوط به عبارت “موارد فوق را مطالعه کردم و پذیرفتم” را فعال نموده و پس از مطالعه متن موجود در صفحه و سپس گزینه “تایید مطلب و ورود به سیستم” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • حالا موارد ذکر شده را مجددا مطالعه نموده و پس از آن تیک مربوطه را فعال کرده و کلید “تایید مطالب و ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله چهارم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • دوباره مندرجات صفحه را بررسی کرده و گزینه “تایید مطالب و ورود به سیستم” را پس از فعال نمودن تیک مربوطه، انتخاب کنید.

مرحله چهارم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • درنهایت اطلاعات خواسته شده را ثبت و بر روی عبارت “ورود به سیستم” کلیک کنید.

*نکته: توجه کنید که برای تکمیل کادر نام کاربری دیگر نیازی به نوشتن edu@ نیست و وارد کردن (کد واحد + شماره دانشجویی) کافی می باشد.

مرحله پنجم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • اکنون رمز ارسالی یکبار مصرف که از سوی آیگپ دریافت شده را درج و گزینه تایید را بفشارید. (توجه داشته باشید که در صورت عدم دسترسی به برنامه آیگپ می توانید از طریق لینک موجود علامت گذاری شده در صفحه، نسبت به نصب آن اقدام نمایید.)

مرحله ششم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 •  گزینه مورد نظر را از میان زبانه های موجود در قسمت راست صفحه را انتخاب نمایید.

مرحله هشتم ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 ورود اساتید

اساتید محترم جهت ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه، می بایست مطابق مراحل ذیل را طی نمایند.

 • به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir وارد شده و گزینه “استاد” را بفشارید.

مرحله اول ورود اساتید به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • اکنون اطلاعات خواسته شده اعم از نام کاربری و کلمه عبور را درج و سپس کلید “ورود به سیستم” را برگزینید.

مرحله دوم ورود اساتید به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

ورود کارمندان و پرسنل

ورورد به سامانه آموزشیار برای پرسنل نیز مانند مراحل ورود به سامانه برای اساتید می باشد که راهنمای تصویری آن را در ادامه مشاهده می نمایید.

 • مراجعه به سایت آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir  و انتخاب گزینه “پرسنل”

مرحله اول ورود پرسنل به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • وارد نمودن اطلاعات خواسته شده و برگزیدن کلید “ورود به سیستم”

مرحله دوم ورود اساتید به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 انتخاب واحد و حذف و اضافه

یکی دیگر از مهم ترین فرآیند هایی که دانشجویان می توانند از طریق سامانه آموزشیار به انجام برسانند، انتخاب واحد و حذف و اضافه می باشد که بدین منظور کاربران باید مطابق مراحل زیر عمل نمایند.

 • پس از مراجعه به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir و انتخاب گزینه “دانشجو” و طی نمودن مراحل ورود به سامانه از جمله درج اطلاعات خواسته شده که در توضیحات فوق به آن اشاره شد، در صفحه زیر پس از پرداخت شهریه مشخص شده روی گزینه “درخواست مجوز” کلیک کنید.

مرحله هفتم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • در منوی ثبت نام دروس دانشجو در سمت راست صفحه گزینه “انتخاب واحد” و یا “حذف و اضافه” را انتخاب نمایید.

مرحله هفتم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • در این قسمت چنانچه می خواهید برای انتخاب واحد اقدام نمایید از بخش “ارسال درخواست جدید” گزینه انتخاب واحد و در صورت نیاز به حذف و اضافه کلید مربوط به آن را انتخاب نمایید.

مرحله هشتم حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1401 – 1402

 • در نهایت پس از ثبت مجوز درخواست حذف و اضافه خود باید ار نوار سمت راست از بخش “دروس دانشجو” حذف و اضافه را انتخاب و پس از انجام فعالیت مورد نظر، با فشردن گزینه “ثبت” تغییرات انجام شده را اعمال کنید.

 ثبت نام دانشجویان جدیدالورود 

پیش از این، دانشجویان جدیدالورود برای ثبت نام خود باید به دانشگاه مورد نظر مراجعه می کردند اما سامانه آموزشیار امکان انجام این فرآیند را به صورت اینترنتی برای افراد فراهم کرده است. این فرآیند با طی نمودن مراحل ذیل قابل انجام می باشد.

 • ابتدا به سایت اینترنتی آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی با نشانی edu.iau.ac.ir مراجعه نمایید و سپس بر روی دکمه “پذیرش غیر حضوری پذیرفته شدگان 1401” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 •  در کادر مشخص شده کد ملی خود را وارد نمایید و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.

مرحله دوم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • در این مرحله، رشته هایی که در آن ها موفق به کسب نمره قبولی شده اید نشان داده می شود که در کادر مقابل آن شماره دانشجویی موقت شما قابل رویت می باشد و شما می توانید با انتخاب گزینه “ورود به آموزشیار”، به سایت وارد شوید.

مرحله سوم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • نکاتی که در صفحه جدید نشان داده می شود را با دقت مطالعه نمایید و با تیک زدن عبارت “موارد فوق را مطالعه کرده ام و پذیرفتم”، گزینه “تایید مطلب و ورود به آموزشیار” را انتخاب کنید.

مرحله چهارم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • در مرحله بعد، در کادرهای “نام کاربری” و “کلمه عبور”، شماره دانشجویی موقت خود را وارد نمایید و سپس دکمه “ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • با باز شدن صفحه فوق، کافیست روی “پذیرش برخط توسط داوطلب”، کلیک کنید.

مرحله ششم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • در این صفحه پس از مشاهده اطلاعات درج شده، روی گزینه “ثبت مدارک تحویلی توسط متقاضی” کلیک کنید.

مرحله هفتم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • پس از انجام مراحل فوق، فرم اطلاعات شخصی در صفحه باز خواهد شد که دارای یک سری از اطلاعات فردی شماست و شما می بایست کادرهای دیگر را با اطلاعات مورد نیاز تکمیل نمایید و در نهایت، دکمه “ثبت” را بفشارید.

مرحله هشتم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 • بعد از انجام مراحل فوق، داوطلبان بایستی مدارک فردی خود مانند اسکن کارت ملی و شناسنامه و… را برای ثبت نام دانشگاه، در سامانه بارگذاری نمایند. در مرحله بعد نوبت به تکمیل فرم های تعهدنامه دانشجو می رسد که داوطلبان می بایست با دقت نسبت به تکمیل فرم های مربوطه اقدام نمایند و سپس مدارک تکمیلی کارشناسی را در سامانه آموزشیار، اسکن و بارگذاری نمایند. در نهایت، فرم های مربوط به توانمندی ها و مهارت ها و علایق در زمینه های مذهبی و قرآنی، هنری و ادبی و ورزشی در سامانه وجود دارد که تکمیل این فرم ها الزامی است. در صورتی که تمام مراحل را به درستی و با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، لازم است به منظور اتمام روند ثبت نام ،روی گزینه “اعلام اتمام عملیات توسط متقاضی” کلیک کنید.

مرحله نهم ثبت نام دانشجویان جدیدالورود سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد تهران شمال

 

 مشاهده کارنامه دانشجویی

همچنین این امکان برای دانشجویان دانشگاه آزاد فراهم شده است تا از طریق این سامانه بتوانند کارنامه دوران دانشجویی خود را مشاهده نمایند. بدین منظور لازم است تا پس از طی نمودن مراحل فوق الذکر و ورود به جساب کاربری دانشجویی خود، در صفحه زیر روی گزینه “مشاهده کارنامه دانشجویی” کلیک نمایید.

مشاهده کارنامه دانشجویی دانشگاه آزاد از طریق سامانه آموزشیار

 اعتراض به نمره

همچنین دانشجویان پس از گذراندن هر یک از امتحانات خود می توانند با مراجعه به گزینه “ارسال درخواست اعتراض به نمره در نیمسال جاری” نمراتی که ثبت شده را مشاهده نمایند و چنانچه در این خصوص اعتراضی داشته باشند، از این طریق به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.

نحوه اعتراض به نمره دانشگاه آزاد از طریق سامانه آموزشیار

 ارزشیابی اساتید

پیش از دریافت کارت ورود به جلسه لازم است دانشجویان به تکمیل فرم ارزشیابی که برای سنجش اساتید در نظر گرفته شده است، پاسخ دهند. بدین منظور می بایست پس از انتخاب کلید “ارزشیابی استاد” با کلیک بر روی نام استاد مربوطه، به وسیله فعال نمودن تیک رتبه مورد نظر خود، اساتید مختلف را ارزیابی نمایند.

نحوه ارزشیابی اساتید دانشگاه آزاد از طریق سایت آموزشیار

سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد خدمات دیگری نیز ارائه داده است که ثبت دروس، امکان برگزاری کلاس ها از طریق سایت edu.iau.ac.ir به صورت استانی، تسهیل در فرآیند نقل و انتقال دانشجو بین واحدها، ارائه میزان شهریه دانشگاه آزاد، مدیریت واحد در مدل شبکه‌ای یکپارچه، حذف ترم تحصیلی دانشگاه آزاد، وام دانشجویی دانشگاه آزاد، نظارت جامع بر آمار و یکپارچگی و ارتباط داده‌ ها از جمله ویژگی ‌های سامانه آموزشیار می باشند. به علاوه این که تمام فعالیت‌ های مربوط به پرداخت و تقسیط و سایر امور مالی مربوط به دانشجویان نیز از طریق این سامانه انجام می‌شود.

 

سوالات متداول

1- برای ورود به سامانه آموزشیار باید به چه آدرسی مراجعه نمود؟

بدین منظور داوطلبان باید به نشانی edu.iau.ac.ir مراجعه نمایند.

2- چه خدماتی در سامانه آموزشیار در دسترس دانشجویان قرار می گیرد؟

در سامانه آموزشیار، خدمات زیادی از جمله ارزشیابی اساتید، ارائه برنامه کلاسی و مشاهده نمرات برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

3- آیا امکان استفاده از این سایت تنها برای دانشجویان وجود دارد؟

خیر، این سایت برای استفاده اساتید و پرسنل آموزشی دانشگاه نیز در نظر گرفته شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ نظر

 1. سلام الان زمان انتخاب واحد ولی سیستم اموزشیاربالا نمیاد چیکارکنیم؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر سایت آموزشیار به دلیل ترافیک بالا، به مشکل برخورده است؛ در ساعات آتی مجددا وارد شوید.

 2. باسلام
  می خواستم بدونم در سامانه آموزشیار مشخص هست درس حذف شده توسط دانشجو بوده یا آموزش؟

 3. سلام اصلا اموزشیار مفید نیست
  خیلی اذیت میکنه
  بعدشم اصلا بروز نیست
  من شهریرو تمامو کمال پرداخت کردم ولی اموزشیار همون مبلغو بالا اورده و هیچکسم جوابگو نیست باید تسویه بشه
  بجا اینکه یکم از لحاظ مالی دانشجویا سامورت بشن تا با ارامش درس بخونن فقط دارین پول مفت میگیرین

 4. سلام من گذرواژه خودم را فراموش کرده ام و هرچقدم سعی کردم اصلاح کنم خطا میزند ،تورو خدا کمکم کنید۰۹۳۷۳۲۴۴۹۷۸

 5. سلام. کد پیگیری رو در آموزشیار کجا باید وارد کنم؟ شماره دانشجوییم هنوز نیومده بهم یک کد پیگیری دادن گفتن تو اموزشیار باید وارد کنم ولی نمیدونم کجا باید وارد کنم

  • با سلام، شما می توانید از شما دانشجویی موقت برای سامانه آموزشیار استفاده نمایید تا زمانیکه شماره دانشجویی اصلی صادر شود.

 6. سلام.من دانشجوی سال ۹۲ هستم که از سال ۹۵ تعداد ۲۳ واحد واسم مونده که مرخصی گرفتم و با مرخصیم موافقت شده و ۲۳ واحد واسم مونده تو صفحه اموزشیارم گزینه انتخاب واحد نیست چیکار باید بکنم؟

 7. سلام من ۲۷ دی در سایت دانشیار ثبت نام کردم ولی تا امروز که ۸بهمن هست هنوز شماره دانشجویی دائم برای من صادر نشده مشکل کجاست؟کجا باید پیگیری کنم

 8. سلام الان ثبت نام موقت دانشگاه ازادو انجام دادیم جواب اصلی کی میاد ؟

 9. سلام خسته نباشید کارت ملی من هنوز صادر نشده برای ثبت نام فقط یک گواهی به جای کارت ملی دارم می تونم با همون ثبت نام کنم؟

 10. سلام خسته نباشید.چطوری میتونیم وارد کلاسهای مجازی بشیم؟؟؟

 11. سلام ، موقع ثبت نام در سامانه آموزشیار باید شهریه ثابت رو واریز کنیم؟

  • با سلام و درود، در ابتدا ثبت نام خود را در سامانه آموزشیار انجام داده و پس از دریافت شماره دانشجویی دائم، نسبت به پرداخت شهریه ثابت خود از طریق همان سامانه اقدام نمایید.

 12. من در آموزشیار ثبت نام کردم. میخام بدونم چند روز بعدش کد دانشجویی دائم میاد و چه زمانی باید مدارکمونو به دانشگاه پست کنیم؟

  • با سلام، شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاهی که در آن قبول شده اید، از نحوه ی ثبت نام و مدارک لازم و … مطلع شوید.

دریافت مشاوره