تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / سامانه و سایت / ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد | edu.iau.ac.ir

ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد | edu.iau.ac.ir

راهنمای ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد
ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه خدمات سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد و سایر اطلاعیه های مربوط به آن می توانید در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام ایران مشاوره عضو شوید.

دانشگاه آزاد، یکی از موفق ترین و پرجمعیت ترین دانشگاه های کشور است که قطعا برای رسیدگی به امور دانشگاهی و ارائه تسهیلات برای دانشجویان خود نیازمند به یک سامانه جامع و هماهنگ می باشد. این دانشگاه از واحدهای زیادی تشکیل شده که هر کدام از این واحدها زیر نظر سامانه ای جداگانه و مختص به دانشگاه خود، تحت عنوان سامانه سیدا قرار می گرفت، اما امروزه به دلیل نیاز دانشجویان به استفاده و بهره مندی از خدمات آنلاین و اینترنتی، سامانه جدیدی به نام سامانه آموزشیار، به صورت هماهنگ و سیستماتیک بین تمام واحد های دانشگاه آزاد راه اندازی شده است. این سامانه به غیر از بخش ورود به پروتال شخصی دانشجو، شامل بخش های مختلفی از جمله سیستم پشتیبانی، آرشیو خبر ها، سایت آموزش، بخش اطلاعیه و قسمتی درباره اطلاعات تماس و آدرس سازمان مرکزی می شود. در این مقاله به معرفی بیبشتر این سامانه می پردازیم.

لینک مستقیم ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد

سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir به منظور مدیریت یکپارچه امور آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در 29 مرداد ماه 99 راه اندازی شد.

معرفی سایت آموزشیار دانشگاه آزاد

قبل از معرفی سایت بهتر است بدانید که این سامانه به تازگی راه اندازی شده است که به طور قطع، برای اجرای هماهنگ یک سامانه بین تمام دانشگاه ها خالی از عیب و نقص نیست. اما این سامانه به منظور ارائه و توزیع بهتر خدمات نوین آموزشی در جهت آسودگی و رفع نیازهای دانشجویان و اساتید محترم، به طور پیوسته بروزرسانی خواهد شد. اما بخش های مختلفی که می توان از جهت عرضه امکانات در این سایت به آن ها اشاره نمود، عبارت اند از:

علاوه بر موارد فوق، ارائه دیگر خدمات آموزشی از جمله ارسال درخواست دانشجویان مبنی بر ارسال گواهی اشتغال به تحصیل به صورت الکترونیکی، از دیگر ویژگی ‌های مهم سامانه آموزشیار است. همچنین امکان برگزاری امتحانات تئوری و عملی به صورت هماهنگ در سبک های متنوع از مهم ترین دستاوردهای اجرایی در این سامانه به شمار می رود.

نحوه ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد

با شروع سال تحصیلی جدید، دانشجویان، اساتید و پرسنل دانشگاه آزاد در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی مختلف برای طی کردن روند آموزشی، پژوهشی و مالی خود می بایست وارد سامانه جامع آموزشیار شده و امور مربوط به این دانشگاه را از طریق سامانه مذکور انجام دهند. حال برای ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد نیازمند به گذراندن مراحلی می باشید که راهنمای تصویری آن در ادامه مقاله ارائه شده است.

 • پس از ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی edu.iau.ac.ir با صفحه زیر رو به رو می شوید که جهت راهنمایی کاربران، چهار بخش “راهنمای دانشجویان”،”راهنمای پرسنل”، “راهنمای اساتید” و “راهنمای دانشجویان جدید الورود” ارائه شده اند.

مرحله اول ورود به آموزشیار

نکته: با کلیک روی راهنماهای ارائه شده، صفحه هایی همانند عکس های زیر نمایان می شوند که شکل درست پر کردن هر کادر را نشان می دهند و با کلیک روی بخش هایی که با فلش در تصویر زیر نشان داده شده است، می توانید “کد و نام استان ها، واحدها و گروه های آموزشی” را مشاهده کنید.

راهنمای دانشجویان ورودی قبل ۹۹

در قسمت راهنمای دانشجویان، اساتید و پرسنل و پرسنل سازمانی فایل هایی تحت عنوان “کد و نام استان ها”، “کد و نام واحد ها”، “کد و نام گروه های آموزشی” ارائه شده که جهت تسهیل امور شما عزیزان، در جدول زیر قرار داده شده است.

 دانلود فایل کدها و نام های سامانه آموزشیار
دانلود فایل کد و نام  استان ها
دانلود فایل کد و نام واحد ها
دانلود فایل کد و نام گروه های آموزشی

ورود دانشجویان

 1. پس از کلیک روی قسمت دانشجو کادر مربوط به “شماره دانشجویی” نشان داده می شود که نکته مهم در این بخش آن است که کادر باید به روش (کد منطقه دانشگاهی + شماره دانشجویی) پر شود و سپس گزینه “ورود” را بفشارید.مرحله اول ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار
 2. در این قسمت، قوانین و ضوابطی روی صفحه نشان داده می شود که می بایست پس از تیک زدن قسمت “موارد فوق را مطالعه کردم و پذیرفتم”، کلید “تایید مطلب و ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله دوم ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار

مرحله سوم ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار

مرحله چهارم ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار

 

3. سپس به صفحه جدیدی وارد می شوید که باید کادرهای مربوط به “نام کاربری” (کد واحد + شماره دانشجویی + [email protected]“کلمه عبور” (کد واحد + شماره دانشجویی) و “کد تصویر” را پر کرده و سپس دکمه “ورود به سیستم” را بفشارید.

*نکته: توجه کنید که برای تکمیل کادر نام کاربری دیگر نیازی به نوشتن [email protected] نیست و وارد کردن (کد واحد + شماره دانشجویی) کافی می باشد.مرحله پنجم ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار

4. اگر برای بار اول به سایت آموزشیار وادر شده اید، با صفحه فوق مواجه خواهید شد و شماره موبایلی که در سایت آموزشیار ذخیره شده بود نشان داده می شود. در صورتی که تمایل به ثبت شماره موبایل جدیدی دارید، می بایست آن را در کادر مربوطه وارد نموده و سپس گزینه ارسال کد را بفشارید. پس از آن، “کد فعالسازی” به شماره موبایل سیو شده پیامک می گردد که بایستی بعد از وارد نمودن آن در کادر مربوطه، گزینه “تایید” را انتخاب کنید.

مرحله ششم ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار

5. در صفحه پیش رو، مطابق با نکات ذکر شده، یک کلمه عبور جدید مشخص کنید و آن را به خاطر بسپارید. سپس آن را در کادر بعدی تکرار نموده و دکمه “تایید” را بفشارید.

مرحله هفتم ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار

 

6. در صورت طی نمودن صحیح مراحل و ثبت کلمه عبور، صفحه زیر نمایان می گردد که می بایست بعد از آن گزینه “صفحه ورود” را انتخاب کنید.

مرحله هشتم ورود دانشجویان به سامانه آموزشیار7. پس از انجام مراحل فوق، به پروفایل شخصی خود وارد می شوید و می توانید از قسمت سمت راست صفحه، امکانات و خدمات موجود را مشاهده فرمایید. مرحله نهم ورود دانشجویان به سایت آموزشیار

 

 

 

مراحل فوق که به صورت تصویری نمایش و توضیح داده شد، مختص به ورود دانشجویان به نرم افزار آموزشیار می باشد، اما اساتید و پرسنل محترم می بایست مطابق با راهنمای موجود در سایت، مراحل ورود به پروتال شخصی خود را طی نمایند.

ورود اساتید

اساتید محترم جهت ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه، مراحلی مانند مراحل فوق را طی می نمایند اما تنها تفاوتی که وجود دارد این است که بعد از تیک زدن و موافقت با قوانین، طبق راهنمای مجزایی که برای ورود به سایت در تصویر زیر ارائه شده است، اقدام به تکمیل کادر های “کلمه عبور” و “نام کاربری” خویش می نمایند.راهنمای پرسنل

ورود پرسنل و همکاران

ورورد به سامانه آموزشیار برای پرسنل نیز مانند مراحل ورود به سامانه برای اساتید می باشد و تنها تفاوت آن این است که بعد از تیک زدن و موافقت با قوانین، مطابق با راهنمای مجزایی که برای ورود به سایت در تصویر زیر ارائه شده است، اقدام به تکمیل کادر های “کلمه عبور” و “نام کاربری” خویش می نمایند.

راهنمای اساتید

سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد خدمات دیگری نیز ارائه داده است که ثبت دروس، امکان برگزاری کلاس ها از طریق سایت edu.iau.ac.ir به صورت استانی، تسهیل در فرآیند نقل و انتقال دانشجو بین واحدها، ارائه میزان شهریه دانشگاه آزاد، مدیریت واحد در مدل شبکه‌ای یکپارچه، حذف ترم تحصیلی دانشگاه آزاد، نظارت جامع بر آمار و یکپارچگی و ارتباط داده‌ ها از جمله ویژگی ‌های سامانه آموزشیار می باشند. به علاوه این که تمام فعالیت‌ های مربوط به پرداخت و تقسیط و سایر امور مالی مربوط به دانشجویان نیز از طریق این سامانه انجام می‌شود.

نحوه ورود و ثبت نام دانشجویان جدیدالورود در سایت آموزشیار دانشگاه آزاد

هر ساله دانشگاه های آزاد پس ازاعلام نتایج نهایی کنکور دانشگاه آزاد، نسبت به ثبت نام دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه می پردازند و با اخذ مدارک مورد نظر از آن ها و هزینه های مورد نیاز، نام نویسی را به انجام می رسانند اما همان طور که می دانید به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان مراجعه حضوری به دانشگاه ها برای ثبت نام، با ریسک و خطر بالایی مواجه بود، بنابراین دانشجویان جدیدالورود سال 99 که در دانشگاه های آزاد پذیرفته شده اند، می بایست با مراجعه به سایت الکترونیکی آموزشیار دانشگاه آزاد، مراحل ثبت نام و بارگذاری مدارک مورد نیاز را به طی نموده و اصل مدارک مورد نیاز دانشگاه را نیز از طریق پست به نشانی پستی این دانشگاه ارسال نمایند.

 • ابتدا به سایت اینترنتی آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی با نشانی edu.iau.ac.ir مراجعه نمایید و سپس بر روی دکمه “پذیرش غیر حضوری پذیرفته شدگان 99” کلیک کنید.مرحله اول ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود
 • سپس در کادر “شماره دانشجویی”، کد ملی خود را وارد نمایید و سپس گزینه “ورود” را انتخاب کنید.مرحله دوم ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود
 • در این مرحله، رشته هایی که در آن ها موفق به کسب نمره قبولی شده اید نشان داده می شود که در کادر مقابل آن شماره دانشجویی موقت شما قابل رویت می باشد و شما می توانید با انتخاب گزینه ورود به آموزشیار، به سایت وارد شوید.
  مرحله سوم ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود
 • نکاتی که در صفحه جدید نشان داده می شود را با دقت مطالعه نمایید و با تیک زدن عبارت “موارد فوق را مطالعه کرده ام و پذیرفتم”، گزینه “تایید مطلب و ورود به آموزشیار” را انتخاب کنید.
  مرحله چهارم ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود
 • در مرحله بعد، در کادرهای “نام کاربری” و “کلمه عبور”، شماره دانشجویی موقت خود را وارد نمایید و سپس دکمه “ورود به سیستم” را بفشارید.
  مرحله پنجم ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود
 • با باز شدن صفحه فوق، کافیست روی قسمتی که در تصویر با فلش نشان داده شده است، کلیک کنید.

مرحله ششم ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود

 • پس از انجام مراحل فوق، فرم اطلاعات شخصی در صفحه باز خواهد شد که دارای یک سری از اطلاعات فردی شماست و شما می بایست کادرهای دیگر را با اطلاعات مورد نیاز تکمیل نمایید و در نهایت، دکمه ثبت را بفشارید.
  مرحله هفتم ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود
 • بعد از انجام مراحل فوق، داوطلبان بایستی مدارک فردی خود مانند اسکن کارت ملی و شناسنامه و… را برای ثبت نام دانشگاه، در سامانه بارگذاری نمایند. در مرحله بعد نوبت به تکمیل فرم های تعهدنامه دانشجو می رسد که داوطلبان می بایست با دقت نسبت به تکمیل فرم های مربوطه اقدام نمایند و سپس مدارک تکمیلی کارشناسی را در سامانه آموزشیار، اسکن و بارگذاری نمایند. در نهایت، فرم های مربوط به توانمندی ها و مهارت ها و علایق در زمینه های مذهبی و قرآنی، هنری و ادبی و ورزشی در سامانه وجود دارد که تکمیل این فرم ها الزامی است. در صورتی که تمام مراحل را به درستی و با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، پیامی به صورت تصویر زیر به شما نشان داده می شود که به معنای پذیرش موقت داوطلب در سیستم آموزشیار دانشگاه آزاد خواهد بود.

مرحله هشتم ورود به سامانه آموزشیار برای دانشجویان جدید الورود

سوالات متداول

1- برای ورود به سامانه آموزشیار در کادر شماره دانشجویی، چه کدی باید وارد شود؟

در این قسمت می بایست کد محل به علاوه شماره دانشجویی را وارد نمایید.

2- چه خدماتی در سامانه آموزشیار در دسترس دانشجویان قرار می گیرد؟

در سامانه آموزشیار، خدمات زیادی از جمله ارزشیابی اساتید، ارائه برنامه کلاسی و مشاهده نمرات برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

3- آیا امکان استفاده از این سایت تنها برای دانشجویان وجود دارد؟

خیر، این سایت برای استفاده اساتید و پرسنل آموزشی دانشگاه نیز در نظر گرفته شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲۴ نظر

 1. سلام الان زمان انتخاب واحد ولی سیستم اموزشیاربالا نمیاد چیکارکنیم؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر سایت آموزشیار به دلیل ترافیک بالا، به مشکل برخورده است؛ در ساعات آتی مجددا وارد شوید.

 2. باسلام
  می خواستم بدونم در سامانه آموزشیار مشخص هست درس حذف شده توسط دانشجو بوده یا آموزش؟

 3. سلام اصلا اموزشیار مفید نیست
  خیلی اذیت میکنه
  بعدشم اصلا بروز نیست
  من شهریرو تمامو کمال پرداخت کردم ولی اموزشیار همون مبلغو بالا اورده و هیچکسم جوابگو نیست باید تسویه بشه
  بجا اینکه یکم از لحاظ مالی دانشجویا سامورت بشن تا با ارامش درس بخونن فقط دارین پول مفت میگیرین

 4. سلام من گذرواژه خودم را فراموش کرده ام و هرچقدم سعی کردم اصلاح کنم خطا میزند ،تورو خدا کمکم کنید۰۹۳۷۳۲۴۴۹۷۸

 5. سلام. کد پیگیری رو در آموزشیار کجا باید وارد کنم؟ شماره دانشجوییم هنوز نیومده بهم یک کد پیگیری دادن گفتن تو اموزشیار باید وارد کنم ولی نمیدونم کجا باید وارد کنم

  • با سلام، شما می توانید از شما دانشجویی موقت برای سامانه آموزشیار استفاده نمایید تا زمانیکه شماره دانشجویی اصلی صادر شود.

 6. سلام.من دانشجوی سال ۹۲ هستم که از سال ۹۵ تعداد ۲۳ واحد واسم مونده که مرخصی گرفتم و با مرخصیم موافقت شده و ۲۳ واحد واسم مونده تو صفحه اموزشیارم گزینه انتخاب واحد نیست چیکار باید بکنم؟

 7. سلام من ۲۷ دی در سایت دانشیار ثبت نام کردم ولی تا امروز که ۸بهمن هست هنوز شماره دانشجویی دائم برای من صادر نشده مشکل کجاست؟کجا باید پیگیری کنم

 8. سلام الان ثبت نام موقت دانشگاه ازادو انجام دادیم جواب اصلی کی میاد ؟

 9. سلام خسته نباشید کارت ملی من هنوز صادر نشده برای ثبت نام فقط یک گواهی به جای کارت ملی دارم می تونم با همون ثبت نام کنم؟

 10. سلام خسته نباشید.چطوری میتونیم وارد کلاسهای مجازی بشیم؟؟؟

 11. سلام ، موقع ثبت نام در سامانه آموزشیار باید شهریه ثابت رو واریز کنیم؟

  • با سلام و درود، در ابتدا ثبت نام خود را در سامانه آموزشیار انجام داده و پس از دریافت شماره دانشجویی دائم، نسبت به پرداخت شهریه ثابت خود از طریق همان سامانه اقدام نمایید.

 12. من در آموزشیار ثبت نام کردم. میخام بدونم چند روز بعدش کد دانشجویی دائم میاد و چه زمانی باید مدارکمونو به دانشگاه پست کنیم؟

  • با سلام، شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاهی که در آن قبول شده اید، از نحوه ی ثبت نام و مدارک لازم و … مطلع شوید.

دریافت مشاوره