خانه سامانه و سایت سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش | shekayat.medu.ir

سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش | shekayat.medu.ir

مراحل ثبت شکایات آموزش و پرورش
سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

در راستای رسیدگی به اعتراضات و گله مندی های دانش آموزان، اولیا و فرهنگیان، سامانه پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش، راه اندازی شده است تا امکان بررسی شکایات از طریق این پایگاه اینترنتی آموزش و پرورش فراهم شود. افراد شاکی می توانند با مطالعه دقیق شرایط و مراحل ذکر شده در این مقاله، اعتراض خود نسبت به عملکرد شخص مورد نظر را بیان و پیگیری کنند.

لینک مستقیم ورود به سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

شکایات و اعتراضات در حوزه آموزش و پرورش را می توان در سامانه رسیدگی به شکایات به نشانی shekayat.medu.ir ثبت کرد تا مورد بررسی و پیگیری قرار گیرند.

شرایط ثبت اعتراضات در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

هر اعتراضی از طریق واحدهای ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، قابل پیگیری، رسیدگی و اظهار نظر نمی باشد. بنابراین برای ثبت اعتراضات در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش، باید به شرایط مورد نظر آن توجه داشته باشید. به طور کلی ثبت شکایات در رابطه با تصمیماتی که مرجع قانونی مشخصی برای آنها وجود دارد، امکان پذیر نمی باشد. در متن زیر مواردی که غیر قابل رسیدگی می باشد، به ترتیب ذیل آمده اند:

 • در حال بررسی بودن پرونده شاکی در هیات های رسیدگی به تخلفات اداری
 • اعتراض نسبت به تجدید نظر هیات های رسیدگی به تخلفات اداری
 • اعتراض به تصمیمات و آراء صادره از شعب بدوی
 • اعتراض به آراء صادره از شعب دیوان عدالت اداری و دادگاه ها
 • اعتراض به نظریه گزینش و شورای نظارت بر مدارس و مراکز دولتی
 • اعتراض به مواردی که دارای محدوده زمانی خاصی می باشند اما از موعد مقرر خارج شده اند، مانند نقل و انتقالات و بازنشستگی و…
 • طرح شکایتی بی اساس از روی غرض ورزی شخصی 

راهنمای ثبت اعتراضات در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

شایان ذکر است که دانش آموزان، اولیا یا فرهنگیانی که می خواهند اعتراضات خود را در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش ثبت نمایند، بایستی قبلا در سامانه سناد دانش آموزی نام نویسی کرده باشند، در غیر این صورت باید با انتخاب گزینه “اشخاص حقیقی” اعتراض خود را ثبت کنند. در قسمت زیر، مراحل ثبت اعتراض در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش برای شما عزیزان آورده شده است. در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل به هنگام انجام مراحل ذیل می توانید پاسخ سوالات خود را از کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره جویا شوید.

مراحل ثبت اعتراضات در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

 • ابتدا به سامانه ثبت پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش به نشانی shekayat.medu.ir بروید و بعد از مطالعه دقیق موارد ذکر شده، بر روی “راهنمای فوق را دقیق مطالعه نموده و با قبول ضوابط مذکور، درخواست ثبت شکایت را دارم” کلیک نمایید.

مراحل ثبت شکایات آموزش و پرورش

 • سپس با صفحه زیر رو به رو خواهید شد که باید نوع شاکی را از بین گزینه های “دانش آموز، والدین، پرسنل آموزش و پرورش، اشخاص حقیقی و نهاد ها یا شرکت ها” انتخاب کنید و دکمه مرحله بعد را بفشارید.

سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

 

 • اگر نوع شاکی “دانش آموز” باشد، با صفحه زیر رو به رو می شوید و باید نام، کد دانش آموزی، کد ملی، شماره تلفن همراه و تاریخ تولد را وارد نمایید، سپس دکمه مرحله بعد را بفشارید:

سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

 

 • اگر نوع شاکی “والدین” باشد، صفحه زیر برایتان نمایان می شود که بایستی نام، کد ملی ولی، کد ملی دانش آموز و تاریخ تولد را ثبت نمایید و بر روی دکمه مرحله بعد کلیک کنید:

سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

 

 • اگر نوع شاکی “پرسنل آموزش و پرورش” باشد، با صفحه زیر رو به رو می شوید و باید شماره شناسنامه، تاریخ تولد و کد پرسنلی 8 رقمی را وارد نمایید، سپس دکمه مرحله بعد را انتخاب کنید:

سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

 

 • اگر نوع شاکی “اشخاص حقیقی” باشد، صفحه زیر برایتان نمایان می شود که بایستی نام و نام خانوادگی، کد ملی، نام پدر، جنسیت، میزان تحصیلات، تلفن ثابت و همراه، ایمیل، استان، منطقه آدرس و کد پستی را وارد کنید، بعد دکمه مرحله بعد را انتخاب نمایید:

سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

 • اگر نوع شاکی “نهاد ها یا شرکت ها” باشد، با صفحه زیر رو به رو می شوید که در آن باید نام و نام خانوادگی، کد ملی، نام پدر، جنسیت، میزان تحصیلات، نام و شماره ثبت شرکت، تلفن ثابت و همراه، ایمیل، استان، منطقه، کد و آدرس پستی ثبت نمایید و سپس دکمه مرحله بعد را بفشارید:

سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

 

تمام شاکی ها بعد از وارد کردن اطلاعات مطابق عکس های بالا و کلیک نمودن بر روی دکمه “مرحله بعد” می توانند با مشخص کردن موضوع و توضیحات لازم درباره شکایت، اعتراض خود را ثبت کنند. 

بعد از اتمام مراحل ثبت شکایت، با انتخاب گزینه “پیگیری” صفحه زیر به نمایش در خواهد آمد که با وارد کردن کد شکایت و کد پیگیری می توانید از وضعیت اعتراض خود آگاه شوید.سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش

همچنین اگر مقررات و قوانینی در حوزه آموزش و پرورش برای دیگر افراد نقض شود، مردم نیز می توانند شکایت خود را در قالب یک گزارش در این سامانه ثبت کنند. این گزارش ها نباید حاوی اطلاعات ناقص باشد و بایستی به زمان و مکان وقوع اتفاق نیز اشاره شود.

در نظر داشته باشید که بررسی اولیه تا 48 ساعت کاری طول خواهد کشید و بعد از پذیرش، بین 7 تا 10 روز کاری شکایتتان پیگیری شده و پاسخ داده می شود که در صورت نیاز به زمان بیشتر، به شاکی اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین شکایات مربوط به مسائل سیاسی، امنیتی و اخلاقی از وظایف مرکز حراست و واحدهای تابعه می باشد و از طریق این مراجع پیگیری می شوند.

 

سوالات متداول

1- آیا بعد از 48 ساعت کاری به شکایت ثبت شده در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش، پاسخ خواهد داده شد؟

خیر، بعد از پذیرش اولیه طی 48 ساعت، بین 7 تا 10 روز کاری شکایت شما پیگیری خواهد شد.

2- آیا می توان وضعیت شکایت را در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش پیگیری کرد ؟

بله، با داشتن کد شکایت و کد پیگیری می توان ثبت شکایات را پیگیری کرد.

3- اگر دانش آموزی در سامانه سناد نام نویسی نکرده باشد، چگونه شکایت خود را در سامانه ثبت شکایات آموزش و پرورش ثبت نماید؟

دانش آموز بایستی با انتخاب گزینه اشخاص حقیقی اعتراض خود را ثبت کند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۲ نظر
 1. Y

  آقا این چه وضع رسیدگی به مدارسه، برادر من آمده خانه زیر چشش کبوده ،میگه مدیر زده بعدشم مدیر مدرسه شهید صدقی ۲ ،رشت میگه که اگه شکایت یا به اولیا اطلاع بدین ،اخراج میکنیم شمارو ،مدرسه کلا وله

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید درخواست خود را در سایت شکایت ثبت بفرمایید تا بررسی شود.

  • .....

   آقا این چه وضعیتیه برای فردا مدارس تهران ابتدایی و متوسطه اول بخاطر آلودگی هوا تعطیل شده اما متوسطه دوم نه مگه ما چه گناهی کردیم که باید تو این آلودگی بریم مدرسه مگه ما ششمون فیلتر داره تنگی نفس گرفتیم والا

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید درخواست خود را در سایت ثبت کنید تا پیگیری شود.

 2. ؟؟؟

  از معلم شیمی خود ناراضی هستم زیرا درس را به درستی نمیدهد و سوالی از کتاب نمیگوید
  خوی دبیرستان ادیب

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید درخواست خود را از طریق سایت شکایت آموزش و پرورش ثبت کنید تا بررسی شود.

 3. ابراهیم

  با سلام

  یکی از دانش آموزان کلاس دوم ابتدایی مدرسه دخترانه نسیبه روستای فتویه شهرستان بستک استان هرمزگان با این بهانه که آسم دارد صندلی اش را در کنار صندلی معلم و جدا از بقیه دانش آموزان قرار داده و این تبعیض باعث شده دختر بنده نیز ایراد بگیرد که صندلی من نیز باید در کنار صندلی معلم باشد و گرنه مدرسه نمیروم. تا جایی که بنده پرس و جو کرده ام این دختر خانم هیچ مشکلی ندارد و این صرفا یک بهانه برای توجیه این مسئله میباشد. شایان ذکر است که خود دختر من و تا جایی که بنده اطلاع دارم حداقل سه دانش آموز دیگر دچار آسم و تنگی نفس هستند.ناگفته نماند که پدربزرگ این دانش آموز نماینده مجلس میباشد و قطعا مدیر و معلم مدرسه از ایشان حساب می‌برند چون بعد از چندین بار تذکر هنوز ترتیب اثر نداده اند. این تبعیض و تفاوت قائل شدن بین دانش آموزان زیبنده آموزش و پرورش نیست لذا خواهشمد است در اسرع وقت رسیدگی شود.

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید درخواست خود را در سایت شکایت آموزش و پرورش ثبت فرمائید تا پیگیری شود.

 4. ز

  سلام
  مدیر مدرسه استثنایی عدالت واقع در منطقه ۱۰ تهران را اخراج کنید اصلا ادم مناسب نیست و ۹۹ درصد معلما و اولیا ناراضی اند

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   در صورت تخلف پرسنل می توانید شکایت خود را در سامانه ثبت شکایات ثبت نمایید.

 5. پورنجف

  سلام وقت بخیر دبیر هنرستان پسر من هنرجو هارو کتک میزنه پسرم تو دو ماه غلظت خون شدید گرفته برای تغییر مدرسه هرکجا میریم ظرفیت ندارند به فکر تغییر رشته افتادیم حتی به منطقه هم رفتیم تا تغییر رشته بدیم اما این هم جواب نداد هیچ جا ظرفیت ندارند

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   بهتر است این موضوع را به آموزش و چرورش منطقه اطلاع دهید.

 6. بهار

  سلام من اولیای مدرسه ی ستایش در منطقه ی ۵ هستم این مدرسه متوسطه اول است دبیر ریاضی پایه ی هفتم خانم صالحی با بچه ها فوق العاده بد رفتاری می کند ودرسهایی که تدریس نکرده است یا اصلا برای پایه ی هفتم نیست را از بچه ها آزمون می گیرد که وقتی بچه ها اعتراض می کنند که درس نداده آید می گوید همینی که هست باید بلد باشید درسته آموزش و پرورش دبیر کم دارد ولی خواهش می کنم هر بی سوادی را به دلیل نداشتن معلم سر کلاسها نفرستید خواهش می کنم تا اول سال است پیگیری کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در این رابطه شما میتوانید شکایت خود را از سامانه shekayat.medu ثبت کنید.

 7. ‌زهرا

  سلام سایت ارور میده هنگام ثبت مشکل کلیه؟
  و معلم به خاطر نمره جلوی همه دانش آموز رو تحقیر کرده و خیلی بد باهاش صحبت کرده این مورد قابل پیگیری هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید شکایت خود را ثبت بفرمائید. درخواست شما از طریق آزموش و پرورش مرکز بررسی می شود.

 8. محمود

  سلام من شکایت کردم الان میخوام ببینم نتیجه چی شده دیگه اصلا سایت باز نمیشه میگه دسترسی به این سایت امکان پذیر نیست.چرا این چه وضعیه دیگه…

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   سایت قابل دسترس است. در صورت وجود مشکل مجددا در بازه زمانی دیگر اقدام نمائید.

 9. ابراهیم ایران پور مبارکه

  باسلام وعرض خسته نباشید .آموزش وپرورش شهرستان مبارکه در ۶۰کیلومتری استان اصفهان ودر مجاورت مجتمع عظیم فولاد مبارکه ودهها کارخانه صنعتی وتولیدی یکی از معتبر ترین وخوشنام ترین مدیریت های آموزش وپرورش در سطح استان اصفهان بوده که با قدمتی قریب به صد ساله توانسته از خود کارنامه قابل قبولی را بجای گزارد .صندوق قرض الحسنه آموزش وپرورش مبارکه با داشتن بیش از صدها عضو متاسفانه از داشتن دفترچه جهت اعضا خود محروم بوده وصندوق اعلام می نماید بدلیل عدم داشتن بودجه فاقد دفترچه بوده واعضا از میزان موجودی وبرداشت های خود اطلاعی نداشته خواهشمند است رسیدگی فرمائید .با تشکر وسپاس

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   بهتر است این موضوع را مستقیم در سامانه شکایات ذکر شده در این مقاله ثبت نمایید که همراه با در خواست کتبی تعدادی از فرهنگیان نیز باشد.

 10. ناشناس

  سلام. ببخشید ایا مدرسه غیر انتفاعی حق داره به دانشاموزا بگه گوشیاتونو بیارید که ما چک کنیم؟بعد واقعا هم چک میکنن من گوشیمو به زور بردم حتی تا کانتک های من رفته بودن

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   پیشنهاد می شود از طریق سامانه شکایات آموزش و پرورش جهت رسیدگی به این موضوع اقدام فرمایید.

 11. داوودی

  باسلام و خداقوت توی مدرسه ی سیامکی بعضی از روز ها میان و کیف هامون رو می‌گردن .
  و اینکه گفتن بطری آب ممنوعه و ما باید لیوان بیاریم و از وضو خونه آب بخوریم که معمول نیست آب کجاس

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید در خواست اعتراض خود را به عنوان شخص حقیقی ثبت بفرمائید، در اسرع وقت درخواست شما توسط آموزش و پرورش مرکز پیگیری می شود.

 12. متین

  سلام خسته نباشید من نهمی میرم معلم عربی ما از همه جا امتحان شفاهی می‌پرسه میشه کمک کنید دارم واقعا زجر میکشم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما میتوانید از طریق آموزش پرورش منطقه این مورد را پیگیری کنید.

 13. کریمی

  سلام وقت بخیر یکی از معلمان گوهر تاج ترابی زاده قم که هنر درس میدهد خیلی اخلاق بدی با دانش آموزان دارد و این اخلاق تند آن دبیر اصلاً قابل تحمل نیست رسیدگی بشه لطفاً
  بچه ها از ترس اینکه معلم مبادا روزی به دانش آموز چیزی بگه و یا کتکش بزنه نمیره مدرسه

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   پیشنهاد می شود از طریق سامانه شکایت اموزش و پرورش نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام فرمایید.

 14. خدمتی

  سلام صبح بخیر
  پسر من قبولی مرداد هستش مدت یک هفته هستش هدایت تحصیلی وبه ما دادن الان هر جی دنبال هنرستان تو تهران می گردم چه دولتی چه غیر انتفاعی هیچ مدرسه ای ظرفیت ثبت نام ونداره به اموزش وپرورش رفتم می گن مشکل ما نیست الان ما باید جی کار کنیم مدارس هم باز شده

  • ایران مشاوره

   با سلام، توصیه می شود برای پیگیری مشکل خود به آموزش و پرورش استان مراجعه نمائید.

 15. حسین

  سلام،خسته نباشید،تمام رسانها اعلام میدارند که مدرسها از صبح ساعت۸ شروع میشه ،دختر بنده امسال می‌ره هفتم در منطقه احمد آباد مستوفی،چرا اعلام کردن بعد از ظهری هستند

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شیفت صبح و ظهر مدارس بر اساس برنامه ریزی های مدرسه و آموزش و پرورش منطقه صورت می گیرد.

 16. مهرداد مردانی

  با سلام خدا قوت موضوع سرایدار مدرسه هست که چندین بار از ایشون شکایت شده بعد رأی باطل شده و دوباره برگشتم سر کارشون
  در حراست آدم دارن و نمیزان کار به مراحل بالا تر برسه
  سرایدار مدرسه مشکل عصبی دارن با دانش آموزان ابتدای و اولیا رفتار. تا مناسبی دارن

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   شما میتوانید از طریق سایت شکایت آموزش و پرورش درخواست خود را ثبت نمائید یا میتوانید درخواست خود را به صورت کتبی به سازمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش ارجاع دهید.

 17. سوگل

  سلام وقتی اداره اموزش پرورش به کارت رسیدگی نمیکنن باید چیکار کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، میتوانید شکایت خود را در سامانه shrkayat.medu.ir ثبت کنید و یا حضوری به آموزش پرورش منطقه خود مراجعه کنید.

 18. امیرعلی

  مدیر مدرسه به خاطر موی بلند حرف های ناسزا می‌گوید و ضربه به سر وارد می‌کند آیا این کار درست است

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، برای پیگیری این موضوع لازم است حضورا به اداره ی آموزش و پرورش محل سکونت خود در ساعات اداری مراجعه کنید.

 19. Student

  سلام وقت بخیر
  آیا یک معلم اجتماعی کلاس هشتم حق دارد سر کلاس از خودش سلفی بگیرد یا برای پرسش های کلاسی سوال ها را از کتاب های کمک درسی در بیاورد؟
  آیا یک معلم حق دارد در برابر سوال دانش آموز بگوید چقدر سوال های بی خود میپرسی؟++

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما برای ثبت شکایت میتوانید به سامانه ثبت شکایات آموزش پرورش مراجعه و این موارد را ثبت کنید تا توسط آموزش و پرورش منطقه پیگیری شود.

 20. صنعتی

  با سلام
  آیا سرویس مدرسه می‌تونه ماه آخر بگه من این دانش آموز و دیگه نمی‌برم .
  مدیر مدرسه هم میگه کاری نمیتونم بکنم.فقط به دلیل اینکه اولیا بخاطر اینکه سرویس دبیرستان و ابتدایی و قاطی میبرد اعتراض کرده.من باید به کجا مراجعه کنم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، شما لازم است حضورا به اداره ی آموزش و پرورش استان محل سکونت خود برای رسیدگی
   به این موضوع، مراجعه کنید.

 21. گل

  با سلام
  تکلیف مدیری که از بیت المال سو استفاده میکنه و هر روز دیر وقت میره مدرسه چیه؟
  و اینکه جناب مدیر با کراوات یا استین کوتاه میرن محیط اموزشی ایا مؤاخذه و جریمه ای برا همچین مدیری در نظر گرفته میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، شما می توانید برای طرح هر نوع اعتراض به آموزش و پرورش منطقه مراجعه نموده و درخواست خود را ثبت نمائید.

  • سجاد

   سلام، یه سوال دارم ما یه بچه داریم تویه مدرسه غیرانتفاعی داره درس میخونه سوال من اینه که جدیدا مد شده سوالات امتحانی پایان ترم رو در قالب یه کاربرگ به بچه ها میدن که حفظ کنند که تو امتحان بنویسن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، شما لازم است در رابطه با این موضوع با مدیریت مدرسه صحبت کنید تا بررسی شود.

 22. داود میرزایی عسگرانی

  با سلام میخاستم ببینم وقتی معلم دانش آموز رو تنبیه بدنی بکنه کجا باید ازش شاکی شد و پیگیری کرد

 23. معصومه مسعودی

  سلام خسته‌ نباشید
  من الان نزدیک به دوماه شکایتی را در سامانه ثبت کرده ام .این مدت فقط نوشتند در حال پیگیری هست.نه جوابی به من داده‌اند نه میتوانم به استان شکایت کنم .از چه طریقی میتوانم به استان شکایت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، ثبت در سامانه، اولین راه مطالبات است. شما با در دست داشتن مدارک هویتی و عکسی از صفحه ی درخواست و پاسخ خود، به آموزش و پرورش استان، مراجعه ی حضوری داشته باشید.

 24. نسرین صلاحی

  باسلام و درود خدمت محترم شما دلسوزان عزیز و گرامی امیدوارم خداوند متعال شما برادران عزیز و گرامی درراه رسیدن به خدمت خلق و مدعوین گرام موفق باشید. اینجانب نسرین صلاحی مدت ۱۹ سال. ازسال ۸۱ تا کنون از طرف اقامه نماز در آموزش و پرورش امور پرورشی خرم آباد لرستان فعالیت داشته ام. و ۲ سال است آزمون طرح امین شرکت کردم قبول شدم ودر حال حاضر به عنوان طرح امین مشغول کار هستم. لذا از آنجا که استخدام و جذب نیرو در آموزش و پرورش خرم آباد لرستان از طریق رابطه و ضابطه می باشد. جهت رضای خداوند متعال حیف ومیل شدن زحمات چندین ساله این حقیر پیگیری بفرمایید شماره همراه های لازم جهت هماهنگی. ۰۹۹۰۱۶۱۳۳۲۵ و ۰۹۱۶۹۷۹۰۹۷۶

  • ایران مشاوره

   سلام ، وقتتون بخیر. شما باید درخواست خود را در لینک زیر که برای خود وزارت آموزش و پرورش می باشد ثبت کنید.https://shekayat.medu.ir/

دریافت مشاوره