تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / روند برگزاری سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی برای ورود به دبستان

روند برگزاری سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی برای ورود به دبستان

مراحل سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی برای ورود به دبستان 99
روند سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی برای ورود به دبستان 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روند برگزاری سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی برای ورود به دبستان با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

بر اساس دستورالعمل ابلاغی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان، سنجش دانش آموزان در بدو ورود به دبستان، هر ساله طبق اساسنامه سازمان آموزش و پرورش کشور برگزار می گردد. اجرای این اقدام به دلیل اهداف مبرهن و اهمیت به سزایی که در سلامت جامعه دارد، ضروری است و انجام آن تنها به صورت حضوری ممکن است. برخی از اهداف و دلایل ضرورت اجرای سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی برای نوآموزان به شرح ذیل می باشد.

 • تشخیص به موقع و پیشگیری از تشدید بیماری های احتمالی برخی کودکان پیش از ورود به مدرسه
 • کمک کردن و ارائه توصیه های بهداشتی آموزشی و روانشناختی به نوآموزان و خانواده آن ها که از مشکلی در این قالب رنج می برند.
 • بررسی میزان شیوع اختلالات جسمانی و روانی کودکانی که می خواهند وارد مدرسه شوند.
 • تهیه شناسنامه سلامت الکترونیکی برای دسترسی به اطلاعات جامع آموزشی بهداشتی به جهت برنامه ریزی در این باره متناسب با استعداد نوآموزان
 • کمک به بهبود کیفی آموزش و همچنین پیشرفت در جهت توسعه و ارتقا وضعیت بهداشت کشور

با توجه به شرایط کنونی شیوع و پیشرفت بیماری کرونا در سطح کشور و سایه افکندن این بیماری بر زندگی مردم و برنامه های کشور از جمله برنامه های آموزش و پرورش، با در نظر گرفتن ضرورت برگزاری این سنجش، تدابیری در این باره صورت گرفته است که به آن خواهیم پرداخت.

نوآموزان باید برای ورود به کلاس اول جهت پیش ثبت نام و نوبت دهی به مدرسه محل ثبت نام خود مراجعه کنند و سپس در بازه زمانی اعلام شده در پایگاه های سنجش مربوطه حضور یابند.

زمان و نحوه برگزاری سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی ورود به دبستان 99 – 1400

سنجش سلامت دانش آموزان هر ساله در پایگاه های مربوطه به صورت همزمان با آغاز ثبت نام مدارس ابتدایی در خرداد ماه برگزار می شد. اما همان گونه که مستحضر هستید با توجه به شرایط پیچیده ناشی از شیوع بیماری کرونا و تغییر برنامه های آموزش و پرورش در خصوص بازگشایی مدارس طبق اطلاعیه های اخیر، نوبت دهی شرکت در سنجش سلامت از 11 تیر ماه سال 99 آغاز شده است. از همین رو، اجرای طرح سنجش سلامت از نیمه دوم تیر ماه آغاز شده و با توجه به بازگشایی مدارس از اواسط شهریور ماه، سنجش سلامت برای نوآموزان بدو ورود به دبستان تا اواخر شهریور ماه ادامه می یاید. توجه داشته باشید که بازه اجرای سنجش برای نوآموزان پیش دبستانی از مهرماه آغاز می شود.

بنا بر اعلام معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، اصول اصلی سنجش سلامت کودکان، حفظ سلامت آن هاست. به این منظور با در نظر گرفتن وضعیت کرونایی موجود، تدابیری به شرح زیر جهت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گرفته است.

طرح سنجش سلامت حدود یک میلیون و پانصد هزار نوآموز در سال 99 اجرا خواهد شد و در این راستا 2 هزار و 200 پایگاه سنجش در سطح کشور وجود دارد که با افزایش دویست پایگاه، در مجموع بیست هزار نفر نیرو جهت اجرای سنجش سلامت در حال فعالیت اند.

همچنین ایجاد اتاق انتظار در پایگاه ها جهت سهولت خانواده ها و کاهش پذیرش نوآموزان از 40 نفر به 20 نفر در روز، افزایش زمان سنجش هر فرد از 15 دقیقه به 30 دقیقه، افزودن ساعت کاری از 4 ساعت به 5 ساعت (ساعت کاری 8 صبح الی 13)، ایجاد شیفت عصر در برخی پایگاه ها، امکان پرداخت هزینه به صورت الکترونیکی و همچنین افزایش دو برابری تجهیزات و ابزار سنجش در پایگاه ها برخی از راهکارهای مهم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در اجرای طرح سنجش سلامت بینایی، شنوایی و آمادگی تحصیلی برای ورود به دبستان می باشند.

مراحل اجرای سنجش سلامت 99 – 1400

همان طور که می دانید، ثبت نام در سامانه سناد منوط بر ارائه شناسنامه سلامت است. همچنین ثبت نام کتب درسی نیز منوط بر ثبت اطلاعات دانش آموز در سامانه سناد است. پس دانش آموز برای ورود به دبستان و تحویل کتب درسی بایستی شناسنامه سلامت خود را کامل کند. با توجه به اهمیت اجرای سنجش سلامت، والدین و دانش آموزان می بایستی به دقت مراحل زیر را در راستای این امر طی کنند.

 1. نوآموزان برای شرکت در طرح سنجش سلامت بایستی به همراه والدین خود به دبستان محل ثبت نام مراجعه کنند تا مدیر مدرسه با مراجعه به سامانه سنجش سلامت نوآموزان، جهت پیش ثبت نام و سپس نوبت دهی آن ها اقدام کند.
 2. سپس دانش آموز باید در زمان اعلام شده به همراه یکی از والدین خود به پایگاه سنجش اولیه مراجعه کند تا سنجش سلامت وی (اعم از بینایی دید رنگ، شنوایی، توانایی گفتاری و تشخیص هر گونه اختلالات جسمی حرکتی و سایر موارد در راستای سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی لازم) و همچنین بررسی وضعیت واکسیناسیون دانش آموز انجام گیرد.
 3. در صورت وجود مشکلی در سنجش اولیه دانش آموز و نیاز به ارجاع تخصصی، دانش آموز باید به پایگاه های تخصصی شنوایی، بینایی، جسمی حرکتی و هوش جهت ارزیابی دقیق تر و اختصاصی تر مراجعه کند.
 4. پس از بررسی بایستی به پایگاه اولیه مراجعه کرده و نتیجه ارزیابی اختصاصی را جهت ثبت در سامانه سنجش ارائه کنند.
 5. در هر دو صورت پس از ثبت نتیجه ارزیابی، دانش آموز و والدین بایستی جهت تکمیل کارت واکسیناسیون و غربالگری اولیه و همچنین معاینات پزشکی با رعایت نکات بهداشتی و محدودیت های کرونایی به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه کنند.
 6. در نهایت نیز والدین دانش آموز می بایست با توجه به نتیجه ارزیابی شده با مراجعه مجدد به مدرسه مورد نظر و یا اداره آموزش و پروش استثنایی استان، ضمن به همراه داشتن کارت تکمیل شده واکسیناسیون و یا برگه تکمیل شده معاینات پزشکی جهت ثبت نام، فرآیند سنجش سلامت فرزندشان را تکمیل کنند.

مدارک مورد نیاز برای انجام سنجش سلامت

والدین می بایست برای انجام سنجش سلامت فرزند خود، مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و آن ها را ضمن انجام پیش ثبت نام و نوبت دهی در طول مدت زمان سنجش سلامت با خود همراه داشته باشند تا در صورت نیاز، مدارک لازم را ارائه دهند. لیست مدارک مذکور به شرح زیر می باشد.

 • اصل شناسنامه والدین و دانش آموز
 • کارت واکسیناسیون کامل شده
 • یک قطعه عکس 4*3 از دانش آموز
 • پرداخت هزینه 40 هزار تومان صرفا از طریق دستگاه پز و به صورت غیرنقدی (هزینه نوبت دهی 40 هزار تومان می باشد که در صورت تست مجدد، 20 هزار تومان به مبلغ فوق اضافه می شود. البته والدین در صورت درخواست سنجش بدون نوبت دهی بایستی هزینه 80 هزار تومان پرداخت کنند. ناگفته نماند که فرآیند نوبت دهی در مناطق محروم و عشایر نشین به صورت رایگان است.)

نوآموزان برای ورود به مدرسه در مقطع ابتدایی سال تحصیلی جدید بایستی تحت پوشش طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی قرار بگیرند که برای این منظور باید پس از تهیه مدارک لازم با مراجعه به مدرسه مورد نظر، فرآیند پیش ثبت نام و نوبت دهی خود را انجام دهند. در نهایت نیز والدین به همراه فرزند خود می بایست در بازه زمانی اعلام شده جهت سنجش سلامت دانش آموز به پایگاه های سنجش مراجعه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روند برگزاری سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی برای ورود به دبستان با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره برنامه شاد