تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصد و 25 درصد در کنکور 1400
میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

از مهم ترین سوال هایی که برای بسیاری از داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور به وجود می آید این است که سهمیه های کنکور بر نتیجه آزمون و رتبه قبولی کنکور داوطلبان چه تاثیری دارد؟ این سهمیه ها به چه افرادی تعلق می گیرند؟ به چه میزان بر نتیجه آزمون داوطلبان موثر خواهند بود؟ و شرط اعمال سهمیه بر روی نتایج آزمون چیست؟

از بین سهمیه هایی که در سال های گذشته وجود دادشت می توان به سهمیه رزمندگان، سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازی، سهمیه مناطق و سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری، سهمیه بسیج، سهمیه بهیاران و… اشاره کرد که مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1400 برخی از این سهمیه ها با تغییر مواجه شدند و بقیه ثابت ماندند. در این مطلب قصد داریم تا به تمامی این پرسش ها در خصوص سهمیه ایثارگران پاسخ دهیم.

با توجه به قوانین موجود، مجموعا 30 درصد از ظرفیت کد رشته محل به دارندگان سهمیه ایثارگران تعلق می گیرد.

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 1400

با توجه به «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» و سایر قوانین مربوطه در آزمون سراسری دانشگاه ها معمولا ظرفیت ویژه ای برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در نظر گرفته می شود. شاید اولین سوالی که در زمینه سهمیه ایثارگران در کنکور دارای اهمیت باشد آگاهی از این موضوع است که این سهمیه به چه افرادی تعلق می گیرد و شرط تاثیرگذاری آن در آزمون چیست؟ سهمیه ایثارگران به دو دسته سهمیه 5 درصد و سهمیه 25 درصد تقسیم می شود و هر یک از این سهمیه ها مخاطبان خاص خود را دارند و هر کدام نیز به میزان مشخصی روی نتیجه آزمون تاثیر می گذارند.

سهمیه ایثارگران 5 درصد

داوطلبانی که دارای یکی از شرایط زیر باشند می توانند از سهمیه ایثارگری 5 درصد استفاده نمایند.

 • جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان
 • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه

این افراد می بایست هنگام ثبت نام کنکور، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگری 5 درصد را فعال نموده و همچنین کد رهگیری 12 رقمی مربوط به این سهمیه را در فرم ثبت نام وارد نمایند.

5 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل به دارندگان این سهمیه تعلق می گیرد. البته این ظرفیت صرفا برای داوطلبانی است که موفق به کسب حداقل 70 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل شده باشند.

سهمیه ایثارگران 25 درصد

25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل نیز به همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و همچنین جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها تعلق می گیرد. بر اساس قوانین موجود حد نصاب نمره ایثارگران، 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل می باشد.

میزان تاثیر سهمیه ایثارگران بر شهریه دانشگاه های غیر روزانه

برخورداری از سهمیه ایثارگران نه تنها در نتیجه کنکور سراسری و قبولی افراد در دانشگاه موثر است بلکه داوطلبان پس از ورود به دانشگاه نیز می توانند از مزایای سهمیه خود بهره مند شوند. از جمله این مزایا می توان به تخفیف در شهریه دانشگاه های غیر روزانه مانند دانشگاه های نوبت دوم، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان اشاره نمود.

تخفیفی که برای دارندگان سهمیه ایثارگری جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه در نظر گرفته شده، کاهش 30 درصد از شهریه پرداختی است، همچنین داوطلبانی که از سهمیه ایثارگری خانواده شهدا و مفقودالاثران، جانبازان 25 درصد به بالا و آزادگان استفاده می کنند از تخفیف 100 درصدی این دانشگاه ها بهره مند می شوند و در واقع می توانند به طور رایگان در رشته محل های این دانشگاه ها تحصیل نمایند.

در صورتی که دارای یکی از سهمیه های کنکور هستید ولی در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری نسبت به استفاده از این سهمیه ها اقدام نکرده اید، می توانید با ثبت درخواست در سازمان سنجش، نسبت به ثبت سهمیه خود اقدام نمایید. همچنین این امکان وجود دارد که در زمان انتخاب رشته کنکور، فرصت ویرایش و ثبت کد سهمیه وجود داشته باشد.

جهت اطلاع در خصوص هر یک از موارد فوق و نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش، می توانید روی لینک های فوق کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- ظرفیت ارائه شده به داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در کنکور 1400 چقدر است؟

این سهمیه به صورت 30 درصد از ظرفیت هر کد رشته برای داوطلبان کنکور 1400 در نظر گرفته شده است.

2- سهمیه ایثارگران به چه کسانی تعلق می گیرد؟

این سهمیه چند دسته مختلف را شامل می شود که در مقاله توضیح داده شده است.

3- در چه زمانی باید نسبت به اعمال سهمیه ایثارگری خود اقدام نماییم؟

داوطلبانی که جز دسته های ذکر شده در سهمیه ایثارگری هستند، می بایست پس از دریافت کد 12 رقمی ایثارگری آن را در فرم ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳۲ نظر

 1. سلام عرض شد،بنده در کنکور۹۹ روزانه با سوابق تحصیلی قبول شدم و سهمیه ایثارگری استفاده کردم ،می خوام دوباره کنکور شرکت کنم ،سازمان سنجش مجوز شرکت در کنکور ۱۴۰۰ داده ،پس دوباره می تونم
  استفاده کنم.

 2. سلام
  ببخشید یک سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  سال ۹۹ از شهرمون خیلیا با تراز کمتر از ۷۰۰۰، فرهنگیان قبول شدن،
  بعد امسال من چون سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری دارم
  اگه ۸۰ درصد نمره شو، یعنی تراز م بشه ۵۵۰۰، میتونم فرهنگیان قبول شم
  چون گفتید ۷۰ درصد نمره آخرین نفری که قبول شده رو بگیرید قبول میشید،
  تورو خدا جواب بدید،

 3. از کد سهمیه ایثارمیشه درهنگام ثبت نام کنکور استفاده نکنم و هروقت ک نتایج کنکو‌ر اومد ازش استفاده کنم یا ک باید همون اول اقدام کنم؟

 4. سلام کد ایثارگیری رو باید از کجا بیارم؟

  • با سلام و درود، جهت دریافت کد ایثارگری می بایست به سامانه آجا قسمت استعلام وابسته ایثارگر مراجعه نمایید.

 5. سلام خسته نباشید بنده در کنکور ۹۹ از سهمیه ایثارگری استفاده کردم ولی انتخاب رشته انجام ندادم آیا در کنکور ۱۴۰۰ هم میتونم از سهمیه ی ایثارگری استفاده کنم؟!

  • با سلام و درود، به دلیل عدم انتخاب رشته، مجاز به استفاده ی مجدد از سهمیه ی خود می باشید ولی می بایست از ارگان مربوطه کد ایثارگری جدید دریافت نمایید.

 6. سلام چن بار میشه از سهمیه ایثارگری در کنکور استفاده کرد؟

  • با سلام، برای دانشگاه های روزانه، یک بار و دانشگاه های شهریه پرداز دو بار مجاز به استفاده از سهمیه ی خود می باشید.

 7. سلام ، ببخشید با تراز ۹۴۳۵ و سهمیه پنج درصد ایثارگری امکان قبولی پزشکی یا دندانپزشکی دولتی و پردیس و مازاد هست؟ منطقه دو هستم.

 8. سلام خسته نباشید رتبه در سهمیه ۴٣٧ هست ارشد عمران شانس قبولی روزانه یا شبانه یکی از دانشکاه های تهران واسه ارشد وجود داره؟

 9. باعرض سلام
  با رتبه ۲۵۰۰ زیرگروه ۱ و۲۸۰۰زیرگروه ۲ سهمیه ۵ درصد چه رشته هایی قبول میشم؟؟رتبه درزیرگروه ۱منطقه ۲ تقریبا۷۵۰۰

 10. سلام ببخشید من سهمیه ٢۵ درصدی دارم و رتبم در سهمیه شده ٢۵٠٠ و اینکه ماکزیمم نمره زیرگروه ها شده ۶۵٧٩ و رتبه منطقه یکم شده ٢٢۵٢ شانس قبولی پزشکی و دارو چه ازادو شبانه و پردیس رو دارم؟

 11. سلام من سهمیه واسم اعمال نشده باید از کجا پیگیری کنم تورو خدا ارگانشو بگین و اطلاعیه سازمان سنجش درباره درست کردن سهمیه تا ۲۲مرداد شامل رزمندگان هم میشه

 12. سلام من رشتم ریاضی و نظام جدیدم اگه رتبم با سهمیه منطقه یک ۱۷هزار بیاد با سهمیه ۵% ایثارگران چند میاد؟ و امکانش هست یکی از دانشگاه‌های دولتی تهران روزانه قبول بشم؟ درصدا هم ادبیات ۲۷ عربی۸ دینی۲۲ زبان۱۵ ریاضی۲ فیزیک۲۰ شیمی۴

 13. سلام و خسته نباشید
  ایا درسته که با تراز ۸۳۰۰ میشه پزشکی تبریز در اومد (با سهمیه ۲۵ درصد)
  کارنامه این شخصو تو سایت گزینه دو دیدم
  ینی شایعه سازیه؟؟؟

 14. سلام و وقت بخیر
  من الان دانشگاه آزاد میخونم و سهمیه ۵ درصدی دارم ولی هیچ خبری از تخفیف شهریه ۳۰ درصدی که فرمودید نیست و میگن که هنوز هیچ بخش نامه ای در این مورد نیومده؟؟؟

 15. سلام ممنون از پاسخ گوییتون . دقیقا ۶ ماه خدمت در مناطق عملیاتی شامل سهمیه ایثارگری میشه یا خیر

 16. سلام بابای من ۱۶ماه جبه وظیفه داره من جزو کدوم دسته از ایثارگرا هستم

 17. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم من که رشتم ریاضی هستش و سهمیه ۲۵ درصدی دارم . باید متوسط درسا رو چند درصد بزنم تا بتونم تو دانشگاه شریف رشته ی مهندسی شیمی یا نفت بتونم بخونم. متوسط درصد منطقه یک ۶۰ ، ۶۵ درصد هستش . ممنون میشم جواب بدین .
  چون برنامه داشتم پشت کنکور بمونم ولی دیدم خیلی پایین تر از درصدایی که میتنوم بزنم میخواد .

 18. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بپرسم با رتبه ۶۰۰ منطقه سه حدودا چند پنج درصدی میشه و ایا شانس قبولی در پزشکی دانشگاه سراسری شهید بهشتی هست؟؟ نیم سال اول یا دومش برام فرق نداره

  • با سلام
   شانس پذیرش شما برای قبولی در رشته پزشکی(دکترای عمومی) در دانشگاه شهید بهشتی و با توجه به سهمیه ۵ درصدی نسبتا متوسط میباشد، لذا شانس شما برای قبولی در رشته فیزیوتراپی و دارو سازی بالاتر خواهد بود.

 19. سلام من کارشناسی روزانه بدون سهمیه خوندم،الان ارشد ترم یک با سهمیه روزانه میخونم وزارت بهداشت…اگر انصراف بدم و مجددا کنکور سراسری شرکت کنم،میتونم از سهمیه استفاده کنم…ممنون

  • با سلام . در هر مقطع میتوان یکبار از سهمیه استفاده کرد که با توجه به توضیحات شما مشکلی برای استفاده از سهمیه خود در کنکور سراسری ندارید .

 20. سلام
  خواهش میکنم جواب بدید من سهمیه ٢۵درصد دارم در کنکور ٩٨باید ٨۵درصد نفر اخر رو جواب بدم یا ٧٠ درصد؟؟واصلا این قانون ٨۵درصد در کنکور ٩٨ اجراییه؟؟؟؟پیشاپیش ممنون از پاسخگویتون

  • با سلام . دارندگان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگری باید ۷۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند . در حال حاضر برای تغییرات سهمیه سال آینده اطلاعیه ای اعلام نشده است .

 21. سلام ببخشید یه سوال داشتم ایا حدنصاب قبولی کنکور در سهمیه ٢۵درصد از تراز ٧٠ درصد اخرین نفر به ٨۵درصد رسیده؟؟؟خواهش میکنم جواب بدید ممنون از ایران مشاوره

 22. سلام من میخاستم ببینم تاثیر ازاده بودن و جانباز ۲۵درصد چقد هست

  • با سلام سهمیه ۲۵ درصدی تعلق میگیرد و به این معنی است که ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته در دانشگاه ها به دارندگان این سهمیه تعلق میگیرد که شانس داوطلبان را تا حد بسیار زیادی برای قبولی بالا میبرد .

 23. سلام یه سوال خیلی مهم دارم اینه که الان برای سهمیه ٢۵ درصدی حدنصاب ٧٠ درصدع یا ٨۵ درصد؟؟؟رشته پزشکی

 24. بادرود فراوان. سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدید من پارسال در کنکور ارشد بدون هیچ سهمیه ای رتبه ۱۲۱ حفوق تجارت بین الملل رو اوردم با فرض بر اینکه همون رتبه رو امسال بیارم اگر از سهمیه ۵ درصدی استفاده کنم به نظر شما عزیزان چه رتبه ای رو کسب میکنم واقعا سپاسگذار میشم پاسخ بدید و راهنمایی کنین واقعا نیازمند تجربه و نظر شما عزیزان هستم سپاس

 25. سلام میشه بگید مثلا کسی که رتبش بدون اعمال سهمیه در منطقه۱, ۱۰هزار هست با سهمیه ۵درصدی رتبش حدودا چقدر میشه؟؟
  باتشکر

 26. سلام خسته نباشید.میشه برای سهمیه ۵درصدی مثال بزنید یعنی مثلا کسی که رتبش ۱۰۰۰۰شده در منطقه ۱ با سهمیه۵درصدی رتبش چقدر میشه؟؟
  خیلی ممنون

 27. باسلام.من با استفاده از این سهمیه۵ درصدی ایثارگری ،رتبه ۱۱۸۹۸ اوردم، ولی امروز که نتایج اومد دیدم نوشته مردود یعنی هیچ جا قبول نشدم! علتش چیه؟ پارسال بعضی از دوستام با رتبه ۱۵۰۰۰ قبول شده بودن!در ضمن منطقه ۲ام اومده بود تقربیا ۳۸۰۰۰

 28. باسلام رتبه کنکور من با اعمال سهمیه ۵ درصد ٨٨٠ شده خواستم بدونم با این رتبه شانس قبولی در سه رشته داروسازی و پزشکی و دندانپزشکی رو به صورت روزانه دارا می باشم ؟ تعهدی های شهر خودمم زدم احتمال قبولیم تو تعهدی ها چقدره؟!
  ممنون میشم جواب بدید

 29. سلام میخواستم بپرسم ایا سهمیه ۵ درصدی برای کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت برای پرداخت شهریه تاثیری نداره ؟؟ امروز بمن گفتن ک باید شهریه کامل بدید

  • سلام معمولا داوطلبانی که از سهمیه ی ۲۵درصد و بالاتر استفاده می کنند درصدی از شهریه ی آنها کسر میشود و داوطلبانی که دارای سهمیه ی ۵درصدی میباشند از شرایط تخفیف شهریه برخوردار نیستند.

 30. سلام من دو تا سهمیه ایثارگری و جانبازی دارم آیا بخوام هردو رو استفاده کنم امکان تجمیع وجود دارد یا خیر ؟

 31. سلام بنظرتون رتبه ۸۸۰در سهمیه ۵درصدی شانس قبولیش با حدودا چه رتبه ای در سهمیه منطقه سه برابره..

 32. سلام بنظرتون رتبه ۸۸۰در سهمیه ۵درصدی شانس قبولیش با حدودا چه رتبه ای در سهمیه منطقه سه برابره؟

 33. سلام سهمیه منطقه ۳ بهتره یا ایثارگران۵درصد؟
  یعنی دو نفر با رتبه های کشوری برابر یا نزدیک بهم کدومشون شانس قبولی بیشتری داره؟
  من دیدم کسایی در منطقه ۳ با رتبه های ۷یا۸هزار دارو یا پزشکی اووردن درحالی که منطقه ۲ نمیارن
  ممنون…

 34. سلام سهمیه منطقه ۳ بهتره یا ایثارگران۵درصد؟
  یعنی دو نفر با رتبه های کشوری برابر یا نزدیک بهم کدومشون شانس قبولی بیشتری داره؟
  من دیدم کسایی در منطقه ۳ با رتبه های ۷یا۸هزار دارو یا پزشکی اووردن درحالی که منطقه ۲ نمیارن
  ممنون

  • با سلام . قطعا بین این دو سهمیه سهمیه ۵ درصد ایثارگری از ارزش بالاتری برخوردار میباشد و به طور حدودی رتبه منطقه ۳ شما را به طور قابل توجهی کاهش می دهد . و در ادامه همینطور سهمیه منطقه ۳ نسبت به سهمیه منطقه ۲ از ارزش بالاتری برخوردار میباشد .

 35. تو سال ۶۷تا ۷۰ سروان از سیستان و بلوچستان جز مناطق عملیاتی بوده

 36. سلام خسته نباشید من قبلا ازتون یه سوال دیگه پرسیدم الان یه سوال دیگه دارم رتبم ۹۲۱ سهمیه و ۷۱۴۷ کشوری بود
  اگه سه رشته اول نیارم ممکنه فیزیوتراپی دانشگاه های خوب بیارم مثلا شیراز یا تهران؟
  من خیلی دلم میخاد سه رشته اول یا فیزوتراپی بیارم…..
  واقعا دارم از استرس میمیرم…

 37. سلام واقعا ببخشید بازم سوال میپرسم من رتبه ۹۲۱سهمیه ۵درصدم و۷۱۴۷کشوری
  اگه سه رشته اول نیارم بنظرتون ممکنه فیزیوتراپی دانشگاه خوب بیارم مثلا شیراز یا تهران

 38. سلام تراز ۸۸۰۰چند پنج درصدی میشه؟پزشکی یا فیزیوتراپی میاره؟

  • باسلام
   باتوجه به تراز مذکور، شانس پذیرش شما در رشته پزشکی در دانشگاه های آزاد و واحدهای ظرفیت خودگردان و همینطور در دانشگاه های سراسری مقداری ضعیف می باشد. شانس پذیرش شما در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه های سراسری نسبتا ضعیف می باشد و این رشته در دانشگاه های آزاد ارایه نشده است.

 39. سوالی که پرسیدم در مورد ارشد بود. آیا قبول میشه تهران؟

 40. سلام پدر بنده ۲۴ ماه در منطقه عملیاتی در سیستان و بلوچستان خدمت کرده.من دوتا سوال داشتم الان پدر من ایثارگر حساب میشه؟
  بعد اگه برا کارت ایثار گری اقدام کنیم میتونم ازش تو کنکور ۹۸ استفاده کنم

  • با سلام اگر به مدت ۶ ماه به بالا در منطقه عملیاتی خدمت کرده باشند میتونید به ارگان مربوطه مراجعه و کد ایثارگری خود را برای استفاده در آزمون سال آینده دریافت نمایید .

 41. سلام پدر بنده به مدت ۲۴ ماه در منطقه عملیاتی خدمت کرده ایا من به عنوان فرزند ایثارگر متونم تو کنکور از سهمیه استفاده کنم

  • باسلام اگر برای پدر شما در طول خدمت سربازی در مناطق عملیاتی حادثه ای رخ نداده باشد شما میتوانید از سهمیه رزمندگان استفاده کنید ولی در صورت بروز حادثه با توجه به مقدار آن میتوانید از سهمیه ایثارگری استفاده کنید

 42. سلام خسته نباشید من در سهمیه ۵درصدی رتبه نهاییم ۹۲۱ شده کشوری ۷۱۴۷شدم بنظرتون سه رشته اول روزانه میتونم جایی قبول بشم؟

  • باسلام
   شانس پذیرش شما در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باتوجه به رتبه شما در دانشگاه های کلان شهر نسبتا ضعیف و شانس پذیرش شما در دانشگاه های علوم پزشکی کرمان، کرمانشاه، لرستان، اهواز، کردستان نسبتا خوب می باشد که پذیرش شما به انتخاب رشته شما و سایر داوطلبین و ظرفیت دانشگاه نیز بستگی دارد.

 43. سلام
  ببخشید الان حد نصاب ۷۰ درصده یا ۸۵درصد؟؟؟

 44. سلاام من سهمیه ۵درصدی ام گفته شده اگر روزانه قبول شیم سهمیه ای برای سال بعد نخواهیم داشت اگرروزانه زبان قبول شیم سهمیمون برای رشته تجربی هم از بین میره؟

 45. سلام من دوتا سوال داشتم.۱_من پدرم سربازیشون توی دوران جبهه بوده و کارت ایثارگری هم داره و کد ۱۲ رقمی رو هم از سایت گرفتم..ولی شما میگید ک چون داوطلبانه نبوده پس جزو سهمیه ۵درصد حساب نمیشه…ولی من شنیدم ک حتی اگ داوطلبانه هم نباشه سه چهارم اون داوطلبانه حساب میشه ک نباید این ۳چهارم کمتر از شش ما باشه…و اینکه کارت ایثارگری داریم و کد ۱۲ رقمی رو هم گرفتم..۲_ ایا سهمیه ۵درصد شامل تخفیف شهریه پردیس خودگردان هم میشه یا خیر؟یا چه مقدار از هزینه دانشگاه ازاد رو کم میکنه؟!

  • با سلام در صورت حضور رزمنده در جبهه بالای ۶ ماه میتوانیداز سهمیه ۵ در صد استفاده کنید. , و همچنین شامل مبالغی تخفیف در دانشگاه های ازاد و پردیس میشوید .

 46. سلام،من سهمیه‌‌ی ۵درصدی‌م بعد از نتایج اعمال شد و رتبه‌ی رشته‌ی تجربی سهمیه۲م شده ۲۴۰۰۰(بیست‌وچهارهزار)
  رتبه‌ی کشوری ۵۵۰۰۰
  اینها همه بدون اعمال سهمیه هستن
  تراز کنکورم شده ۷۶۰۰
  خواستم ببینم چه رشته‌ای احتمالا میتونم با سهمیه قبول بشم!؟
  مثلا تغذیه آزاد یا غیرانتفاعی وارستگان میارم!؟

  • با سلام برای برخی واحد های شهرستان سراب و مرند در رشته علوم تغذیه دانشگاه ازاد شانس نسبتا خوبی دارید . همچنین واحد های غیر انتفاعی رشته علوم تغذیه را ارائه نمیدهند

 47. سلام خدمت شما با رتبه ی ۱۴ سهمیه ۲۵ درصدی میتونم پزشکی دانشگاه تهران قبول بشم ؟ممنون از شم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه