پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از نکات مهم در رابطه با کنکور سراسری میزان اعمال سهمیه ها می باشد. چرا که تاثیر بسزایی در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در یک مقاله به طور مفصل به تاثیر سهمیه مناطق ، ایثارگران ، جانبازان ، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری بپردازیم تا شما داطلبان عزیز اطلاعات کافی را کسب نمایید. لازم به ذکر است که یکی از اهداف اعمال سهمیه ایجاد برابری و عدالت برای پذیرش داوطلبانی است که به امکانات آموزشی دسترسی چندانی ندارند. پس از مطالعه این مطلب اگر همچنان سوال یا ابهامی داشتید می توانید با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس گرفته و به پاسخ پرسش های خود برسید.

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

یکی از متداول ترین و رایج ترین سهمیه ها در کنکور سراسری، سهمیه مناطق است که شامل سه سهمیه مختلف ( سهمیه منطقه 1، سهمیه منطقه 2 و سهمیه منطقه 3 ) می باشد که در واقع این تقسیم بندی براساس محل زندگی داوطلبان دسته بندی می شود. شهرهای بزرگ و پیشرفته و در واقع مراکز استان ها منطقه 1 ، مناطق نیمه پیشرفته منطقه 2 و شهرهای محروم که دسترسی چندانی به امکانات آموزشی ندارند جزو منطقه 3 محسوب می شوند. شرکت کنندگان آزمون سراسری، براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه خود، جزو یکی از سهمیه های مناطق یک، دو یا سه محسوب می گردند.

دانش آموزان رشته های ریاضی، تجربی و علوم انسانی براساس بخش محل اخذ مدرک دوم و سوم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی و دانش آموزان رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش براساس بخش محل اخذ مدرک سال اول، دوم و سوم هنرستان که تحصیل کرده اند، جزو یکی از سهمیه های مناطق سه گانه محسوب می شوند. 

اگر داوطلب یک سال از سال های آخر تحصیل خود را در یکی از مناطق و دو سال بعد را در منطقه ی دیگری گذرانده باشد، در اعمال سهمیه منطقه ی مرفه تر به عنوان منطقه ی اصلی محسوب می شود و برای داوطلبانی که 2 سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده باشند به عنوان داوطلب منطقه ی 3 محسوب می شوند و سهمیه ی منطقه 3 به آن ها تعلق می گیرد. در ضمن داوطلبان دارای معلولیت نیز جزو منطقه 3 محسوب می گردند.

اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق زلزله زده کرمانشاه در کنکور 97

همانند سال های گذشته که برای مناطق زلزله زده سهمیه ای در کنکور اختصاص می یافت، برای کنکور سال 97 نیز با هماهنگی استانداری کرمانشاه و وزارت کشور، سهمیه ای برای داوطلبان این استان که در زمان وقوع زلزله در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اقامت داشته و درس می خواندند، اختصاص داده می شود. جهت اطلاع از آخرین اخبار مربوط به سهمیه ها، می توانید عضو کانال تلگرام کنکور گردید.

تاثیر سهمیه شهدا در کنکور 97

سهمیه ایثارگران شامل جانبازان، خانواده شهدا و آزادگان می باشد. که در این قسمت به توضیح سهمیه شهدا در کنکور 97 می پردازیم. خانوانده محترم شهدا اعم از همسران و فرزندان شهدا مشمول این سهمیه می گردند به این صورت که 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل به خانواده شهدا اختصاص می یابد ( سهمیه 25 درصدی نیز گفته می شود. ) درضمن یکی از شروط تعلق گرفتن این سهمیه به خانواده شهدا  این است که داوطلب می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه برای آن ها اعمال گردد. در یک مقاله جدا به تفضیل نحوه ی دریافت کد ایثارگری ارتش و سپاه را توضیح داده ایم که جهت آگاهی در رابطه با نحوه دریافت آن می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور 97

در کنکور سراسری 97 خانواده محترم رزمندگان اعم از همسر و فرندان رزمندگان که حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه را داشته و درصد جانبازی آن ها زیر 25 درصد باشد مشمول سهمیه رزمندگان می گردند. در سال های گذشته تنها جانبازانی که درصد جانبازی آن ها بالای 25 درصد بود مشمول سهمیه می شدند ولی از سال گذشته جانبازان زیر 25 درصد نیز مشمول سهمیه رزمندگان می باشند با این تفاوت که جانبازان، خانواده شهدا و ایثارگران 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل را به خود اختصاص می دهند ولی این سهمیه برای جانبازان زیر 25 درصد، تنها 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل می باشد ( سهمیه 5 درصدی ). داوطلبان برای قبولی در هر رشته محل، می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه به آن ها تعلق بگیرد.

تاثیر سهمیه جانبازان و آزادگان در کنکور 97

جانبازان با هر درصدی مشمول سهمیه جانبازان می گردند. 25 درصد از ظرفیت هر رشته محل به خانواده جانبازان و خانواده ی آزادگان تعلق می گیرد که سهمیه ی 25 درصدی نامیده می شود. شرط مهم برای اعمال سهمیه داوطلبان برای قبولی در هر رشته محل، این است که داوطلب می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه به آن ها تعلق بگیرد.

در کنکور سراسری برای داوطلبانی که دارای کارت بسیج فعال هستند، سهمیه ای درنظر گرفته نشده است و داوطلبان بسیجی تنها در دانشگاه آزاد دارای سهمیه می باشند.

میزان تاثیر سهمیه بسیج در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

  1. سلام من برای ارشد سهمیه ۵% انتخاب کرده بودم پدرم کارت ایثار داره ۲۴ ماه و وظیفه بوده… از سایت آجا جد ۱۲ رقمی گرفتم و موقع ثبت نام. مشاور گفته فرزند رزمنده ستاد نیروهای مسلح انتخاب کن چون گزینه دیگری نبود حالت تو کارنامه نهایی نوشته سهمیه نهایی ۵% و سهمیه قبولی ۲۵٫% ینی ظرفیت ۲۵% خالی بوده دادن به من ممنون میشم پاسخ بدید؟؟؟

  2. سهمیه برادر شهید در کنکور سراسری چند درصد است

  3. سلام.
    کسی که رشته اش تجربی است و بخواهد در کنکور هنر شرکت کند آیا سهمیه ایثارگری برای کنکور هنر هم تعلق میگیرد؟

  4. سلام جریان ادغام سهمیه۵درصد و ۲۵درصد چیه؟

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید