سه شنبه , ۲۵ تیر ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / کنکور / تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری 98
تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از نکات مهم در رابطه با کنکور سراسری ، میزان اعمال سهمیه ها می باشد. چرا که تاثیر بسزایی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته  کنکور سراسری دارد. یکی از اهداف اعمال سهمیه ایجاد برابری و عدالت برای پذیرش داوطلبانی است که به امکانات آموزشی دسترسی چندانی ندارند. کنکور سراسری شامل سهمیه های مختلف سهمیه مناطق ، رزمندگان و ایثارگران ، خانواده شهدا ، بهیاری و … می باشد که در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری به طور کامل در خصوص هر یک از این سهمیه ها توضیح داده شده است

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 98

پرجمعیت ترین سهمیه در کنکور سراسری ، سهمیه مناطق است و حدود 95 درصد داوطلبان را به خود اختصاص داده است که شامل سه سهمیه مختلف ( سهمیه منطقه 1 ، سهمیه منطقه 2 و سهمیه منطقه 3 ) می باشد ، در واقع این تقسیم بندی براساس محل زندگی داوطلبان دسته بندی می شود. شهرهای بزرگ و پیشرفته و در واقع مراکز استان ها منطقه 1 ، مناطق نیمه پیشرفته منطقه 2 و شهرهای محروم که دسترسی چندانی به امکانات آموزشی ندارند ، جزء منطقه 3 محسوب می شوند. شرکت کنندگان آزمون سراسری ، براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه خود ، جزء یکی از سهمیه های مناطق یک ، دو یا سه محسوب می گردند. به عبارت دیگر دانش آموزان رشته های ریاضی ، تجربی و علوم انسانی بر اساس بخش محل اخذ مدرک دوم و سوم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی و دانش آموزان رشته های فنی حرفه ای و کاردانش بر اساس بخش محل اخذ مدرک اول ، دوم و سوم دبیرستان ، جزء یکی از سهمیه های مناطق سه گانه محسوب می شوند.

 • اگر داوطلب یک سال از سال های آخر تحصیل خود را در یکی از مناطق و دو سال بعد را در منطقه ی دیگری گذرانده باشد ، در اعمال سهمیه منطقه ی مرفه تر به عنوان منطقه ی اصلی محسوب می شود.
 • داوطلبانی که 2 سال آخر تحصیل خود را خارج از کشور گذرانده باشند ، به عنوان داوطلب منطقه ی 3 محسوب می شوند.
 • داوطلبان دارای معلولیت نیز جزء سهمیه منطقه 3 محسوب می گردند.

نحوه اختصاص سهمیه مناطق به داوطلبان کنکور سراسری به چه صورت می باشد؟

به دلیل آنکه داوطلبان کنکور سراسری از امکانات آموزشی یکسان برخوردار نمی باشند ، ظرفیت هر یک از رشته های دانشگاهی را براساس تعداد شرکت کنندگان هر منطقه تقسیم بندی می کنند. برای مثال اگر ظرفیت یک کد رشته محل 100 نفر باشد و تعداد داوطلبان مناطق 1 ، 2 و 3 به ترتیب 35 ، 45 و 20 درصد باشد ، بنابراین انتظار می رود 35 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 1 ، 45 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 2 و 20 درصد از ظرفیت رشته به داوطلبان منطقه 3 اختصاص یابد. بنابراین بر اساس این تقسیم بندی ، داوطلبان هر منطقه صرفا با داوطلبان منطقه خود در رقابت هستند نه با داوطلبان مناطق دیگر. 

تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 98

رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور ماه 59 الی 31 شهریور ماه 67 به مدت 6 ماه متوالی یا متناوب و به صورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه حضور داشته اند ، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند بدین صورت که باید 75 درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب نمایند تا مشمول این سهمیه شوند. این دسته از داوطلبان باید با مراجعه به ارگان های ذیربط کد پیگیری 12 رقمی را دریافت و درفرم ثبت نام خود درج نمایند.

 • نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی مشمول سهمیه رزمندگان نمی شوند.
 • کارمندان رسمی ارتش در صورت داشتن حداقل 8 ماه حضور در جبهه و سربازان وظیفه در صورت داشتن حداقل 12 ماه حضور در جبهه ، مشمول سهمیه رزمندگان می باشند.
 • داوطلبانی که در دوران جنگ تحمیلی از کارکنان رسمی ، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بوده اند ، در صورت داشتن حداقل 6 ماه سابقه خدمت پیوسته و 9 ماه سابقه خدمت ناپیوسته ، می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند.

تاثیر سهمیه جانبازان و ایثارگران در کنکور سراسری 98

بر اساس قوانین موجود در کنکور سراسری ، 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها ، جانبازان 25 درصد و بالاتر ، همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. همچنین 5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها ، همسر و فرزندان رزمندگان به حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

 • داوطلبان دارای سهمیه جانبازان و ایثارگران باید با مراجعه به سازمان های مربوطه ، کد پیگیری 12 رقمی مربوط به سهمیه خود را دریافت کنند. برای اطلاع از نحوه ی دریافت کد ایثارگری ارتش و سپاه بر روی لینک کلیک کنید.
 • درصورتی که ظرفیت سهیمه 25 درصدی توسط داوطلبان دارای این سهمیه تکمیل نگردد ، از داوطلبان دارایسهمیه 5 درصد ایثارگران  درصدی که حد نصاب لازم را داشته باشند ، گزینش انجام می شود.
 • این دسته از داوطلبان باید 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی را کسب کنند تا مجاز به استفاده از سهمیه خود باشند.

تاثیر سهمیه شهدا در کنکور 98

خانوانده محترم شهدا اعم از همسران و فرزندان شهدا ، پدر ، مادر ، برادر و خواهر شهید ، مشمول این سهمیه می گردند. یکی از شروط تعلق گرفتن این سهمیه به خانواده شهدا  این است که داوطلب می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نماید تا سهمیه برای او اعمال گردد. ذکر این نکته ضروری است که سهمیه خانواده شهدا همانند سهمیه مناطق فقط برای کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آنجا می باشد ، اعمال می گردد.

تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 98

داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم یا نظام جدید رشته بهیاری ، می توانند با استفاده از سهمیه بهیاری برای ورود به رشته پرستاری اقدام کنند. نحوه اختصاص سهمیه بهیاری به داوطلبان دارای شرایط بدین صورت است که 5 درصد ظرفیت رشته پرستاری در مقطع کارشناسی پیوسته به این دسته از داوطلبان اختصاص دارد.

 • دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی برای دارندگان دیپلم بهیاری نظام جدید ، الزامی می باشد.
 • دارا بودن 3 سال سابقه خدمت بهیاری در مراکز دولتی و غیر دولتی استان محل خدمت الزامی است.
 • داوطلبانی که متقاضی استفاده از این سهمیه می باشند ، باید در فرم ثبت نام خود بند مربوط به سهمیه بهیاری را فعال نمایند.

تاثیر سهمیه بسیج در کنکور سراسری 98

در کنکور سراسری برای داوطلبانی که دارای کارت بسیج فعال می باشند ، سهمیه ای در نظر گرفته نشده است و داوطلبان بسیجی تنها برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد می توانند از این سهمیه استفاده کنند. نحوه استفاده از سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد  بدین صورت است که داوطلب حداقل باید 100 امتیاز داشته باشد و ملاک امتیاز ها به صورت زیر است:

 • در ازای هر ماه عضویت عادی 1 امتیاز
 • در ازای هر ماه عضویت فعال 2/5 امتیاز
 • در ازای هر ماه عوضیت در شورای پایگاه 3/5 امتیاز
 • در ازای هر ماه عضویت در شورای حوزه 4 امتیاز

بر اساس امتیاز بندی فوق ، داوطلبانی که دارای 100 امتیاز می باشند ، باید با مراجعه به سپاه پاسداران منطقه خود کد 12 رقمی مربوطه را دریافت کنند و در فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد درج نمایند. داوطلبان دارای سهمیه بسیج فعال باید 90 درصد نمره آخرین نفر قبولی در رشته های غیرعلوم پزشکی و 95 درصد نمره آخرین نفر قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی کسب نمایند تا مجاز به استفاده از سهمیه خود شوند.

میزان تاثیر سهمیه بسیج در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ نظر

 1. Avatar

  سلام من برای ارشد سهمیه ۵% انتخاب کرده بودم پدرم کارت ایثار داره ۲۴ ماه و وظیفه بوده… از سایت آجا جد ۱۲ رقمی گرفتم و موقع ثبت نام. مشاور گفته فرزند رزمنده ستاد نیروهای مسلح انتخاب کن چون گزینه دیگری نبود حالت تو کارنامه نهایی نوشته سهمیه نهایی ۵% و سهمیه قبولی ۲۵٫% ینی ظرفیت ۲۵% خالی بوده دادن به من ممنون میشم پاسخ بدید؟؟؟

 2. Avatar

  سهمیه برادر شهید در کنکور سراسری چند درصد است

 3. Avatar

  سلام.
  کسی که رشته اش تجربی است و بخواهد در کنکور هنر شرکت کند آیا سهمیه ایثارگری برای کنکور هنر هم تعلق میگیرد؟

 4. Avatar

  سلام جریان ادغام سهمیه۵درصد و ۲۵درصد چیه؟

دریافت مشاوره