تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / تحصیل در خارج / شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه
شرایط تحصیل در ترکیه

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در ترکیه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از مسائلی که این روزها فکر جوانان زیادی را مشغول نموده است تحصیل در خارج از کشور می باشد. تحصیل در خارج و تاثیراتی که این مساله در ادامه زندگی فرد خواهد گذاشت باعث می گردد افراد بسیاری در تلاش برای محقق نمودن آن باشند. رسیدن به یک تصمیم درست و عاقلانه در این خصوص به عوامل زیادی همچون اعتبار مدرک کشور موردن نظر در سطح بین الملل ، شرایط کاری و زندگی پس از تحصیل در همان کشور و… بستگی دارد.
کشور ترکیه به لحاظ شرایط جغرافیایی و نزدیکی به ایران و همچنین از لحاظ شرایط اقتصادی در وضعیتی است که یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل می باشد. ترکیه یکی از کشورهای منطقه اوراسیا است که روز به روز در حال پیشرفت و توسعه می باشد و از این جهت می تواند تاثیر خوبی در آینده زندگی تحصیلی و کاری شما داشته باشد. در این مطلب شرایط تحصیل در ترکیه را قدم به قدم و از تمامی جهات برای دانشجویان همه مقاطع تحصیلی تشریح می کنیم. اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید و کشور ترکیه جزء گزینه های شما برای ادامه تحصیل می باشد خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

تحصیل در ترکیه با استفاده از بورسیه تحصیلی

استفاده از بورسیه تحصیلی یکی از بهترین شرایط برای تحصیل در ترکیه است. استفاده از بورسیه برای تمامی مقاطع از کارشناسی و کارشناسی ارشد گرفته تا دکترا برای تمامی دانشجویان خارجی امکان پذیر است و شما می توانید با ارائه درخواست ، شانس خود را برای دریافت بورسیه امتحان کنید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر دانشجو فقط امکان ارسال درخواست برای یک بورسیه را دارد و به همراه درخواست خود باید لیست 12 دانشگاهی که قصد دریافت بورسیه آنها را دارد ارسال نماید. از این تعداد امکان انتخاب 6 دانشگاه از شهرهای ازمیر ، استانبول و آنکارا وجود دارد. اگر شما در نهایت شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی را داشته باشید می توانید از امکانات مختلفی استفاده کنید که باهم مروری بر آنها خواهیم داشت.

امکانات قابل استفاده در صورت کسب بورسیه تحصیلی

یکی از اصلی ترین دلایل دریافت بورسیه تحصیلی استفاده از کمک هزینه تحصیلی می باشد. این کمک هزینه برای دانشجویان مقطع کارشناسی چیزی حدود 700 لیر، برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نزدیک به 950 لیر، برای دانشجویان مقطع دکترا حدود 1400 لیر و برای دوره های پژوهشی حدود 3000 لیر می باشد که بصورت ماهیانه به دانشجویان پرداخت می گردد. همچنین این امکان برای دانشجویان بورسیه فراهم است که در صورت نیاز از خوابگاه های دولتی که از سوی دولت ترکیه برای این منظور در نظر گرفته شده است استفاده نمایند. لازم به ذکر است تمامی هزینه های آموزش ، بهداشت و درمان و آموزش زبان ترکی برای دانشجویان خارجی که بورسیه می شوند توسط دولت ترکیه پرداخت خواهد شد. از دیگر مزایای دریافت بورسیه پرداخت هزینه سفر دانشجویان برای رفتن به کشور ترکیه و بازگشت از این کشور پس از پایان تحصیل است. پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور ترکیه طی دو مرحله انجام می گیرد بدین صورت که ابتدا از طریق اینترنت در سایت ثبت نام و مدارک مورد نظر را در پیوست ارسال می کنید ، سپس در مرحله بعد مصاحبه ای بصورت حضوری یا اینترنتی با شما انجام می گیرد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ، می توانید بصورت تلفنی از سراسر کشور با مرکز مشاوره تحصیلی  ایران مشاوره در تماس باشید.

هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه
هزینه های تحصیل در ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه همانند اکثر کشورهای دنیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به مقدار قابل توجهی کمتر از دانشگاه های خصوصی این کشور است. در بین دانشگاه های خصوصی هم ، بسته به رشته تحصیلی و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب نموده اید هزینه ها متفاوت خواهد بود. طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه معمولا بین 3 تا 4 سال خواهد بود. این مدت برای مقطع کارشناسی ارشد حدود 2 تا 5 سال و برای مقطع دکترا بین 3 تا 5 سال متغیر است. دانشجویانی که از کشورهای دیگر متقاضی تحصیل در کشور ترکیه هستند باید پیش از اینکه در دانشگاه های این کشور مورد پذیرش قرار گیرند 2 مرحله آزمون های ورودی را طی نمایند.

مرحله اول این آزمون در خصوص اطلاعات یادگیری و دانش عمومی می باشد. مرحله دوم این آزمون هم راجع به دانش شما در خصوص زبان ترکی در سطح ابتدایی خواهد بود. پس با توجه به این مساله باید قبل از اقدام برای تحصیل در کشور ترکیه با زبان این کشور آشنایی کمی داشته باشید. این آشنایی می تواند هم در حین تحصیل و هم در طول مدتی که در این کشور زندگی می کنید بسیار مفید واقع گردد. هرچند زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور مانند سراسر دنیا رایج است اما بهتر است برای اینکه راحت تر بتوانید با اطرافیانتان ارتباط برقرار کنید کمی با زبان ترکی آشنا شوید.

دانشگاه های کشور ترکیه تمامی دانشجویان را برای هزینه های درمانی محدود و اضطراری تحت پوشش بیمه قرار می دهند اما پیشنهاد آنها برای دانشجویان خارجی قرار گرفتن تحت پوشش یک بیمه بین المللی معتبر است. در غیر این صورت هزینه یک درمان سرپایی می تواند تا 450 هزار تومان برای شما هزینه داشته باشد.
اگر شما قصد تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی را داشته باشید بین 450 تا 1500 دلار هزینه های شما خواهد بود. این میزان برای دانشجویانی که با زبان ترکی آشنایی دارند تا حد 240 تا 750 دلار کاهش می یابد. همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و با زبان انگلیسی بین 600 تا 900 دلار و به زبان ترکی بین 300 تا 600 دلار برای شما هزینه در بر دارد.
هزینه های اداری در کشور ترکیه بین 422 تا 632 لیر متغیر است. هزینه زندگی در شهرستان های این کشور به مراتب کمتر است. برای کسانی که به قصد تحصیل به ترکیه می روند بهترین راه استفاده از خوابگاه های دانشجویی است. دانشگاه های دولتی کشور ترکیه دارای خوابگاه هستند و هر خوابگاه معمولا 2 تا 4 نفره می باشد. هزینه استفاده از این خوابگاه ها از 150 تا 300 لیر آغاز می گردد. اما هزینه استفاده از خوابگاه های خصوصی بسیار بیشتر است و ممکن است تا 7000 لیر در سال هم هزینه داشته باشد.

مطمئنا خوابگاه های خصوصی از امکانات بهتری نسبت به خوابگاه های دولتی برخوردار هستند. برای اجاره خانه هم باید حداقل از 300 و حداکثر تا 1000 لیر هزینه کنید. اگر قصد استفاده از خوابگاه های دانشجویی را ندارید هزینه اجاره خانه در این کشور بستگی به نوع و محل زندگی شما دارد. خرید پوشاک در ترکیه هزینه زیادی برای شما در بر ندارد اما هزینه خوراک در این کشور تقریبا گران تمام می شود. اگر به عنوان دانشجو در این کشور زندگی می کنید و پس از پایان دوران تحصیل قصد بازگشت و یا خروج از کشور ترکیه را دارید بهتر است که برای خانه خود وسایل دست دوم بخرید. در این صورت می توانید با نهایتا 3000 لیر وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید اما اگر قصد خرید وسایل نو دارید می تواند تا 9000 لیر برای شما هزینه داشته باشد.

برای دانشجویان به صرفه ترین راه استفاده از غذاهای سلف دانشگاه است. زیرا مراجعه مداوم به رستوران برای شما به صرفه نخواهد بود. به طور میانگین هزینه هر وعده غذا در رستورانی ارزان در کشور ترکیه معادل 20 لیر و در رستوران های متوسط حدود 80 لیر است. یک نوشابه کوکا حدود 4 لیر قیمت دارد و یک بطری آب معدنی چیزی حدود 1.25 لیر است. قیمت مواد غذایی هم در کشور ترکیه بهتر از دیگر کشورهای اروپایی است. مثلا هر کیلو گوشت گوسفند حدود 58 لیر، یک کیلو گوشت سینه مرغ حدود 19 لیر، 12 عدد تخم مرغ حدود 9 لیر، یک کیلو برنج حدود 8 لیر و 500 گرم نان تازه نزدیک به 2.5 لیر است. در کشور ترکیه قیمت آب نسبت به دیگر انرژی ها کمتر بوده اما سعی کنید در مصرف سایر موارد مانند برق و گاز و … احتیاط کنید زیرا هر شش ماه یکبار هزینه این منابع انرژی افزایش می یابد.

هزینه های حمل نقل عمومی هم در ترکیه به نسبت دیگر کشورها مقرون به صرفه است، به عنوان مثال هزینه بلیط یک طرفه وسایل نقلیه عمومی حدود 3 لیر و هزینه ماهانه حمل و نقل حدود 200 لیر می باشد. به طور کلی هزینه تحصیل در ترکیه مانند دیگر کشورهای های اروپایی نیست ، کشورهایی مانند انگلستان هزینه های زیادی را به دانشجویان خارجی تحمیل می کنند اما در ترکیه هزینه سفر، تفریح، مسکن و غذا مقرون به صرفه تر از دیگر کشورهای اروپایی است.

شرایط سنی و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

دانشجویان مقطع کارشناسی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند باید حداکثر متولد سال 1375 (1997)، دانشحویان مقطع کارشناسی ارشد حداکثر متولد 1366 (1988)، دانشجویان مقطع دکترا حداکثر متولد سال 1361 (1983) و متقاضیان بورسیه تحقیقی باید حداکثر متولد سال 1351 (1973) به بعد باشند.
همچنین مدارک مورد نیاز برای ثبت نام عبارتند از :
معدل و ریز نمرات آخرین ترم تحصیلی در کشور مبدا یا معدل فارغ التحصیلی از آخرین مقطع تحصیلی.
نتیجه آزمون سراسری و امتحانات ورودی دانشگاه ها
نتیجه آزمون های بین المللی در صورت وجود
معدل مورد نیاز برای ثبت نام در مقطع کارشناسی حداقل 14 ، مقطع کارشناسی ارشد حداقل 15 ، رشته های علوم پزشکی حداقل 18 می باشد.
در پذیرش دانشجویان اولویت با افرادی است که موفقیت ها و افتخارات علمی بیشتری در رزومه خود داشته باشند. مصاحبه با دانشجویان متقاضی در کنسولگری یا سفارت کشور ترکیه در کشور مبدا انجام می گیرد و در صورت کم بودن تعداد دانشجویان و یا عدم وجود سفارت ترکیه در کشور مبدا ، مصاحبه بصورت اینترنتی انجام خواهد شد.

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا کم هزینه تر می باشد بخصوص برای دانشجویان خاورمیانه ترکیه یکی از گزینه های روی میز است. کشور ترکیه در تلاش برای بهبود بخشیدن روابط بین المللی خود با سایر کشورها است به همین جهت با بورسیه نمودن دانشجویان کشورهای مختلف سعی دارد تا علاوه بر بهبود روابط خود با سایر کشورها ، رتبه و جایگاه دانشگاه های خود را در سطح جهانی ارتقا دهد. دانشجویان ممتازی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند از سوی دولت این کشور امتیازات بسیاری دریافت می کنند که از این جمله می توان به امکانات آموزشی رایگان، امکانات بهداشتی و درمانی رایگان و برگزاری دوره های آموزش زبان ترکی بدون هیچگونه هزینه ای اشاره کرد. دانشجویان در حال تحصیل در کشور ترکیه می توانند با استفاده از وام های دانشجویی و امکانات موجود در این کشور تا حد امکان هزینه های زندگی و تحصیل خود را کاهش دهند.

اعتبار دانشگاه های ترکیه در مجامع بین المللی

رتبه دانشگاه های کشور ترکیه در سالهای اخیر در آمارهای جهانی با افزایش قابل ملاحظه ای روبرو بوده است تا حدی که مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه ها دارای اعتبار خوبی می باشد و در دانشگاه های معتبر دنیا شناخته شده و قابل پذیرش می باشد. مزیت دیگری که دانشگاه های ترکیه دارند این است که پس از پایان هر مقطع تحصیلی به شما مدرک بین المللی ارائه می دهند که با استفاده از این مدرک شما می توانید در دانشگاه های سراسر دنیا در مقاطع بالاتر به تحصیل ادامه دهید. دانشگاه های این کشور پس از چند کشور اروپایی در رتبه های خوبی قرار دارند و جهت بالا بردن سطح علمی و آموزشی خود با مرکز علمی پژوهشی دیگر کشورها همکاری مستقیم دارند. براساس آخرین رده بندی دانشگاه ها توسط موسسه CIR در میان تمام دانشگاه های موجود در خاورمیانه، دانشگاه حاجت تپه ترکیه در رده نخست قرار دارد و با رتبه جهانی 354 مقبولیت خوبی در سطح بین المللی دارا می باشد. از دیگر دانشگاه های خوب کشور ترکیه که در این رتبه بندی جایگاه خوبی دارند می توان به دانشگاه آنکارا ، دانشگاه استانبول ، دانشگاه مرمره ، دانشگاه اژه و دانشگاه آتاتورک اشاره کرد.

کار دانشجویی در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه
کار دانشجویی در ترکیه

براساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده توسط دولت ترکیه ، دانشجویان بین الملل این کشور می توانند در حین تحصیل کار کنند. البته کسانی که به تازگی به تحصیل در ترکیه مشغول می شوند باید سال اول خود را پشت سر گذاشته و از سال دوم مجوز کار حین تحصیل برای آنها صادر می گردد. تا زمانی که دانشجو در این کشور در حال تحصیل باشد می تواند در اوقات آزاد خود به انجام کارهای نیمه وقت دانشجویی مشغول باشد اما به محض پایان مدت تحصیل، ویزای تحصیلی او باطل شده و اگر قصد ادامه کار در این کشور را داشته باشد باید برای دریافت ویزای کاری اقدام نماید. مجوزهای مورد نیاز برای کار دانشجویی  ، زیر نظر وزارت امور داخلی و پلیس مهاجرت این کشور صادر می گردد که از طریق اینترنت و بصورت آنلاین انجام می گیرد. اگر فرد متقاضی مشکل خاصی نداشته باشد معمولا مجوز کار حین تحصیل به راحتی صادر شده و مخالفت خاصی با آن صورت نمی گیرد.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه

برای کسانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند کشور ترکیه می تواند گزینه خوبی باشد. پایین بودن هزینه ها نسبت به دیگر کشورها ، مدرک مقبول در مجامع بین المللی و وجود حداقل 17 دانشگاه که بصورت مطلق مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد از جاذبه های کشور ترکیه برای دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی است. کسانی که از دانشگاه های برتر کشور ترکیه فارغ التحصیل می شوند اجازه طبابت بین المللی کسب می کنند که این خود مزیت بزرگی به حساب می آید.

رشته های پزشکی در کشور ترکیه دارای آزمون ورودی هستند ولی براساس آمارهای موجود دانشجویان ایرانی به خوبی می توانند از پس این آزمون ها برآیند. آزمون های ورودی YOS و SAT آزمون هایی هستند که برای ورود به رشته پزشکی مورد نیاز است. دوره کامل رشته پزشکی در کشور ترکیه حدود 6 سال به طول می انجامد.

در طول 3 سال ابتدایی دوران تحصیل دانشجویان ملزم هستند که در کنار شرکت در کلاسهای درس، در زمینه تحقیقات آزمایشگاهی و بالینی هم حضوری فعال داشته باشند. در سالهای چهارم و پنجم ، خود دانشجویان هستند که بصورت عملی مشغول انجام آزمایشات و تست روش های مختلف می شوند تا از این طریق برای بیماری های مختلف راهکارهای جدید پیدا کنند و در نهایت در سال سوم با حضور در بیمارستان ها به مراقبت از بیماران می پردازند. دانشجویان رشته پزشکی پس از بازگشت به ایران باید واحدهای گذرانده را معادل سازی نمایند و با گذراندن تعدادی واحد اضافه تر مدرکشان را نیز معادل سازی کنند.

شرایط ورودی رشته دندانپزشکی هم مانند رشته پزشکی است و آزمون ورودی این رشته برای تحصیل در ترکیه با رشته پزشکی مشترک است. وجود دانشگاه های خوب با امکانات بالا نظیر آزمایشگاه ها و کتابخانه های مجهز باعث می گردد سطح سواد دانشجویان افزایش یافته و همین امر سبب افزایش اعتبار دانشگاه های این کشور در آمار های بین المللی است. تا پیش از این آزمون های ورودی رشته های علوم پزشکی بصورت سراسری برگزار می شد اما اکنون این آزمون ها بصورت مستقل و توسط خود دانشگاه ها برگزار می شود. دوره کامل دندانپزشکی در کشور ترکیه حدود 4 سال است و در طی این مدت تمام مهارت هایی که برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک خوب نیاز دارید به شما ارائه می گردد. در پایان مقطع تحصیلی نیز دوره کارآموزی را در همان کشور ترکیه پشت سر می گذارید.

تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

چنانچه قصد ادامه تحصیل و دریافت مدرک تخصصی پزشکی  یا دندانپزشکی را در کشور ترکیه دارید شرط اول برای شما داشتن تسلط کافی بر زبان است که از طریق گذراندن آزمون STS  مشخص می گردد. اگر توانستید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید ، می توانید در آزمون TUS شرکت کنید که نتیجه این آزمون پس از 24 ساعت مشخص می گردد. پس از گذراندن آزمون های فوق باید مدارک مورد نیاز را برای دانشگاهی که قصد تحصیل در آنجا را دارید ارسال نمائید. این مدارک شامل پاسپورت ، اصل مدارک احراز هویت ، مدارک پایان دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات این دوره ها و مدارک دوره پزشکی به همراه ریز نمرات این دوره می باشد.

علاوه بر اینها دانشجو باید رزومه کاری خود در دوره کارآموزی پزشکی را برای دانشگاه مقصد ارسال نماید. برای پذیرش در رشته های تخصصی دندانپزشکی هم باید ابتدا آزمون STS و سپس DUS را پشت سر بگذارید. مدارک مورد نیاز پس از گذراندن این دوره ها دقیقا مانند مدارک مورد نیاز برای رشته پزشکی است.

بصورت میانگین هزینه های تحصیل در کشور ترکیه برای یک دانشجوی رشته پزشکی و دندانپزشکی حدود 1000 تا 2000 دلار می باشد. البته این هزینه برای دانشگاه های دولتی این کشور است و به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه فاتیح که تنها دانشگاه خصوصی پزشکی کشور ترکیه است که مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد بیش از 20000 در سال می باشد. مزیت تحصیل برای دانشجویان ایرانی در کشور ترکیه این است که بسیاری از هزینه های زندگی شباهت زیادی با ایران دارد و در برخی موارد حتی از کشور ما ارزان تر هم می باشد.

گذشته از تمامی مواردی که در این مطلب به آن اشاره کردیم یکی از بزرگترین مزایای کشور ترکیه این است که برای ورود به این کشور نیاز به اخذ ویزا نیست و تنها نیاز به گرفتن اقامت تحصیلی دارید که البته بسیار آسان تر از گرفتن اقامت برای کار و سرمایه گذاری در این کشور می باشد. اگر علاقه مند به تحصیل در کشور ترکیه هستید می توانید از هرکجای کشور بصورت مشاوره تلفنی با مشاورین “مشاوره تحصیلیایران مشاوره” در تماس باشید و بصورت دقیق در جریان مراحل انجام این پروسه قرار بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل در ترکیه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره