تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دانشگاه پیام نور / شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 99

شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 99

شرایط نام نویسی دانشگاه پیام نور 99
شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 99

دانشگاه پیام نور به دلیل مزایایی که دارد بسیار مورد توجه داوطلبان قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور لازم است بگوییم که امکان تحصیل به صورت همزمان با سایر دانشگاه­ ها، شهریه کمتر نسبت به برخی دانشگاه های دیگر اعم از دانشگاه­ های غیرانتفاعی و آزاد، نداشتن محدودیت در انتخاب رشته تحصیلی، اجباری نبودن حضور در کلاس و برگزاری امتحانات پایان ترم به صورت هماهنگ و کشوری، این دانشگاه را به انتخابی مناسب برای داوطلبان علاقه مند به تحصیلات دانشگاهی تبدیل کرده است. در این مطلب قصد داریم به بیان ضوابط و مقرراتی که متقاضیان می بایست جهت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور و یا با آزمون آن در نظر داشته باشند، بپردازیم.

رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه پیام نور متعلق به مقطع کارشناسی پیوسته می باشند.

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه پیام نور

دانشگاه های سراسری از جمله دانشگاه پیام نور از دو روش با آزمون و بدون آزمون، به پذیرش داوطلبان و علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه ها می پردازند. متقاضیانی که قصد دارند در رشته های با آزمون پیام نور شرکت کنند، می بایست از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام کنکور سراسری اقدام نمایند. در واقع این دسته از داوطلبان نیاز به شرکت در آزمون مجزایی ندارند. از همین رو، ضوابطی که در خصوص نام نویسی در دانشگاه پیام نور تعیین شده اند، همان شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشند.

بخشی از دفترچه ثبت نام کنکور به بیان شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش در دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه سراسری پرداخته است. ضوابطی که در فهرست زیر عنوان شده اند، از آن جایی که بین متقاضیان ثبت نام با کنکور و بدون کنکور پیام نور مشترک هستند، عمومی خوانده می شوند.

 • اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن عداوت (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران (در صورتی که داوطلب سابقه احراز دشمنی
 • عدم اشتهار به فساد اخلاقی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی دانشگاه پیام نور

برخلاف شرایط عمومی که در هر دو پذیرش دانشگاه پیام نور بین داوطلبان یکسان بود، شرایط اختصاصی ثبت نام با کنکور و بدون کنکور این دانشگاه دارای میزانی تفاوت با یکدیگر می باشند. متقاضیان برای اطلاع از شرایط اختصاصی لازم در پذیرش با آزمون دانشگاه پیام نور، می بایست به دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور مراجعه نمایند. اما با توجه به این که ثبت نام بدون آزمون پیام نور در دو نوبت مهر و بهمن انجام می گیرد، سازمان سنجش آموزش کشور در هر یک از نیمسال های تحصیلی اول و دوم، دو دفترچه مجزا منتشر کرده و در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

شرکت کنندگان با بررسی این دفترچه ها نسبت به ضوابط موجود آگاهی یافته و از انطباق آن با وضعیت خود اطمینان حاصل می کنند. سپس در صورت احراز کلیه شرایط، جهت انجام فرآیند ثبت نام خود اقدام می نمایند.

شرایط اختصاصی

 • متقاضیان می بایبست دارای گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی / ترمی واحدی) یا دیپلم نظام آموزش جدید (3 – 3 – 6) در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) به شرط اخذ مدرک حداکثر تا 31 شهریور 1400 یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (مشروط به دریافت تا تاریخ 30 بهمن 1400 باشند.
 • داوطلبان نباید دانشجوی دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باشند.
 • متقاضیانی که پذیرفته شده دوره روزانه با آزمون و یا بدون) سال 99 و قبل از آن هستند، باید حداکثر تا تاریخ 25 اسفند 99 انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام نموده و بند 33 در فرم تقاضانامه مربوطه را علامت گذاری کنند. (لازم به ذکر است که انتخاب رشته برای این دسته از داوطلبان صرفا در دوره های غیر روزانه (شبانه، دانشگاه آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) مجاز خواهد بود.)
 • دانشجویان دوره های غیر روزانه (در صورت عدم وجود مشکل نظام وظیفه برای داوطلبان آقا) مجاز به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری 1400 بدون انصراف از تحصیل می باشند. (این دسته از شرکت کنندگان می بایست در صورت قبولی در آزمون، از رشته محل قبلی خود انصراف قطعی دهند و گواهی آن را به واحد دانشگاهی جدید ارائه نمایند. (این متقاضیان، حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبلی خود را ندارند.)
 • داوطلبانی که در مقطع کاردانی در حال تحصیل می باشند، جهت ثبت نام در آمون، نیازی به انصراف از تحصیل ندارند.
 • شرکت کنندگان نباید تعهد به خدمت به هیچ یک از ارگان ها یا دستگاه هایی اجرایی، تعهدات سهمیه بومی یا سهمیه مناطق محروم داشته باشند.
 • متقاضیان آقا نباید از نظر سازمان نظام وظیفه، منع تحصیل  داشته باشند.

تبصره: داوطلبانی که دارای مدرک فوق دیپلم می باشند و یا حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1400 در این مقطع فارغ التحصیل می گردند، می توانند در آزمون شرکت نمایند.

شرایط اختصاصی

متقاضیانی که قصد دارند در پذیرش بدون کنکور دانشگاه پیام نور برای سال 99 اقدام کنند، می بایست دارای شرایط زیر باشند.

 1. دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام یعنی 31 شهریور ماه سال 99 اخذ شوند.)
 2. آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 98 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا تاریخ 31 مرداد 99، می توانند فقط رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی را انتخاب کنند.
 3. دانشجویان دوره روزانه (ورودی سال 97 و قبل از آن) برای حضور در این مرحله از پذیرش، باید تا تاریخ 31 مرداد ماه 99 نسبت به انصراف قطعی خود از تحصیل اقدام نمایند.
 4. دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.
 5. هر یک از دانشجویان دوره های غیر روزانه که در دوره معافیت تحصیلی به سر می برند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته در این مرحله می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

داوطلبانی که علاقه به شرکت در آزمون سراسری ندارند، می توانند به دریافت و مطالعه دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه پیام نور پرداخته و با لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور  آشنا شوند. چنانچه از دارا بودن تمامی شرایط فوق اطمینان حاصل کردند، می توانند در زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور اقدامات مربوط به پذیرش خود در هر یک از نیمسال های مورد نظر را انجام دهند.

 

سوالات متداول

1- رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور در چه مقطعی ارائه می شوند؟

ثبت نام بدون کنکور این دانشگاه در مقطع کارشناسی پیوسته انجام می شود.

2- آیا دانشجویان دوره روزانه سال 98 می توانند ثبت نام با کنکور دانشگاه پیام نور را انجام دهند؟

خیر، این دسته از داوطلبان می بایست قبل از انجام ثبت نام نسبت به انصراف قطعی خود تا تاریخ 31 مرداد 99 اقدام نمایند.

3- داوطلبان پذیرفته شده دوره روزانه با آزمون و بدون آزمون سال 99، مجاز به انتخاب رشته های دوره روزانه سال 1400 هستند؟

خیر، گزینش این دسته از متقاضیان صرفا در رشته های دوره های غیر روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی انجام خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵۰ نظر

 1. Avatar

  باسلام وقت بخیر. من رشته معماری داخلی درس میخونم میخواستم بدونم اگه تو دانشگاه پیام نور ادامه تحصیل بدم میشه با مدرکش وارد بازار کار شد

 2. Avatar

  برای رشته علوم تربیتی دانشگاه پبام نور بدون کنکور حداکثر معدل چقدره

 3. Avatar

  با سلام
  من دیپلم حسابداری دارم و میخوام برای کاردانی تو دانشگاه پیام نور شرکت کنم!
  ایا میتونم همچین کاری انجام بدم یا نه ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، دانشگاه پیام نور در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته رشته ای ارائه نمی دهد.

 4. Avatar

  باسلام.من در سال ۱۳۷۹ دیپلم نظام جدیدرشته ادبیات با معدل ۱۴ دارم و مدرک پیش دانشگاهی ندارم.آیا امکانش هستش با این شرایط بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی دانشگاه پیام نور بدون ازمون ثبت نام بکنم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، برای ثبت نام در دانشگاه های پیام نور دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی یا دیپلم نظام جدید الزامی است.

 5. Avatar

  سلام
  برای انصراف از پیام نور حتما باید واحد درسی پاس کرده باشیم؟

 6. Avatar

  من شنیدم که دانشجویی که از معافیت تحصیلی استفاده میکنه اگر انصراف بده حق استفاده مجدد از معافیت تحصیلی رو نداره آیا این موضوع درسته؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه آقایان تا قبل از خدمت سربازی یک بار حق انصراف دارند.

 7. Avatar

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم میشه با پیش دانشگاهی ادبیات رشته شیمی کاربردی بدون کنکور بخونم؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه رشته های براساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹، مشکلی از بابت ثبت نام برای شما در رشته ی ذکر شده وجود ندارد.

 8. Avatar

  سلام
  من سال ۹۶ با آزمون سراسری در رشته زیست شناسی دانشگاه پیام نور قبول شدم و معافیت تحصیلی ۵ ساله تا شهریور۱۴۰۱ گرفتم . خواستم بدونم من میتونم از رشته قبلیم انصراف بدم و دوباره در پیام نور در یک رشته با آزمون یا بی آزمون ثبت نام کنم و معافیت تحصیلی بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، شما در کل طول مدت زمان تحصیل خود مجاز می باشید، یک بار از دانشگاه انصراف دهید. پس از انصراف و ثبت نام مجدد، معافیت تحصیلی جدید برای شما لحاظ می شود.

 9. Avatar

  سلام من کاردانی حسابدلری از موسسه اموزش عالی دارم با معدل ۱۴ میتونم برای کارشناسی پیام نور ثبت نام کنم ؟؟،

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، پذیرش در مقطع کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه های پیام نور وجود ندارد.

 10. Avatar

  سلام الان میتونم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و اینکه مهلت ثبت نام تا چه موقعه ای هست و کجا باید ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مهلت ثبت نام به پایان رسیده است، لازم به ذکر است می توانید به صورت حضوری به دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده تا در صورت داشتن ظرفیت، ثبت نام نمایید.

 11. Avatar

  سلام من بیست سالمه الان دیپلم گرفتم یه چندماهی میشه رفتم توو بیست سال سال دوازدهمو تابستوون تموم کردم خاستم بدونم میشه دانشگا پیام نور ثبت نام کنم مشکل نظام وظیفه نداره

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر شما مشمول خدمت سربازی می باشید و امکان تحصیل در دانشگاه برای شما وجود ندارد.

 12. Avatar

  سلام. میخواستم بپرسم من اگر کنکور زبان بدم میتونم تو دانشگاه پیام نور رشته علوم تربیتی بخونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت شرکت در کنکور زبان، مجاز به ثبت نام در دوره ی سوابق تحصیلی ( با معدل) دانشگاه پیام نور و رشته ی مورد نظر خواهید بود.

 13. Avatar

  من متولد۷۵هستم ولی دیپلم حسابداری رو در سال۹۶/۱۱/۱۱گرفتم.من در چه رشته های بدون کنکور پیام نور میتوانم ادامه تحصیل بدهم؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، شما با داشتن مدرک دیپلم نظام سالی واحدی و پیش دانشگاهی مجاز به ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه های پیام نور می باشید.

 14. Avatar

  سلام من دیپلم فنی حرفه ای دارم و بدون کاردانی میتونم برای رشته روانشناسی اقدام کنم ؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با داشتن دیپلم نظام جدید ۶-۳-۳، دیپلم نظام قدیم و دیپلم نظام سالی واحدی (درصورت داشتن مدرک پیش دانشگاهی) شما مجاز به شرکت در رشته روانشناسی در دانشگاه پیام نور، مقطع کارشناسی پیوسته می باشید.

 15. Avatar

  سلام من رشته علوم تجربی با معدل کتبی ۱۰ آیا شانس قبولی من در دانشگاه پیام نور وجود داره،واسه تکمیل ظرفیت ثبت نام کردم

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل مختلفی از جمله: معدل کتبی و کل شما، ظرفیت ها، انتخاب رشته، معدل سایر شرکت کنندگان دخیل می باشد.

 16. Avatar

  سلام من فوق دیپلم روانشناسی دارم بعدش رفتم سربازی امدم الان س ساله میخوام درسم ادامه بدم باید چکار کنم لطفا راهنمایی کتید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل نبود کارشناسی ناپیوسته ی رشته ی روان شناسی، می بایست تحصیل خود را در رشته های دیگری ادامه دهید و یا از ابتدا تحصیل در رشته ی روان شناسی را شروع کنید.

 17. Avatar

  من دیپلم انسانی با معدل چهارده هستم، پیش دانشگاهی نرفتم ایا میتونم، در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم، باسپاس

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، یکی از شرایط ثبت نام و ورود به دانشگاه های بدون آزمون سراسری و آزاد، دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی یا دیپلم نظام جدید (۶/۳/۳) می باشد.

 18. Avatar

  سلام . من سال ۱۴۰۰ دیپلم انسانی میگیرم و معدلم ۱۸ به بالاست ایا بدون مدرک کاردانی میتونم حقوق پبام نور بخونم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام رشته های براساس سوابق تحصیلی بهمن ماه سال ۱۳۹۹، دانش آموزان نظام جدید (۳-۳-۶) بدون داشتن مدرک کاردانی مجاز به ثبت نام می باشند.

 19. Avatar

  سلام.من امسال دانشجوی ورودی۹۹روزانه هستم.امکان تحصیل دررشته دوم دردانشگاه پیام نوربرای من وجودداره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله در صورت کسب موافقت هر دو دانشگاه، امکان تحصیل مجدد برای شما امکان پذیر است.

 20. Avatar

  سلام.
  متولد ۱۳۴۸ هستم و سالها قبل در مقطع کارشناسی مهندسی تحصیل می کردم که پس از گذراندن ۷۵ واحد انصراف دادم.
  آیا می توانم در دانشگاه پیام نور برای تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته بدون کنکور ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، می بایست از ابتدا در رشته ی مورد نظر شروع به تحصیل نمایید.

  • Avatar

   با سلام به سوالی داشتم من الان دانشجوی روزانه هستم می خواستم همزمان کنکور بدم و یه رشته پیام نور هم درس بخونم آیا مجاز به همچین کاری هستم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در صورتی که دانشجوی دانشگاه های روزانه می باشید، برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰، شما باید تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید. لازم به ذکر است شما می توانید بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور ثبت نام نمایید.

 21. Avatar

  سلام، من با دیپلم کامپیوتر کاردانش نمیتونم رشته حقوق دانشگاه پیام نور شرکت کنم؟ حتما باید کاردانی داشته باشیم؟ اگر کاردانی رشته حقوق ثبتی دانشگاه علمی کاربردی داشته باشیم میتونیم برای کارشناسی همین رشته پیام نور ثبت نام کنیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با داشتن مدرک دیپلم نظام جدید ۶-۳-۳، دیپلم سالی واحدی (درصورت داشتن مدرک پیش دانشگاهی) و یا مدرک کاردانی شما مجاز به شرکت در رشته ی حقوق دانشگاه پیام نور می باشید.

 22. Avatar

  سلام من رشتم تجربه .امسال برای رشته ی علوم تربیتی پیام نور شرکت کردم میخواستم بدونم میتونم در کنکور ۱۴۰۰ هم شرکت کنم یعنی مشکلی نداره؟

 23. Avatar
  زهرا قلی زاده

  سلام
  من دیپلم رشته تجربی هستم میخوام رشته حقوق پیام نور ثبت نام کنم معدلم ۱۹:۳۰یا امکانش وجود دارم لطفا راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، محدودیتی جهت ورود به رشته حقوق با مدرک دیپلم تجربی وجود ندارد. لازم به ذکر است که قبولی در دوره های بدون آزمون به شرایطی از جمله؛ معدل بالا، تنوع انتخاب ها، تعداد انتخاب ها و… بستگی دارد.

  • Avatar

   سلام
   خواستم من ورودی ۹۸ دانشگاه پیام نور هستم خواستم بدونم میتونم در کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم یا ن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری برای شما وجود ندارد. لازم به ذکر است می توانید پس از قبولی در کنکور ۱۴۰۰، از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره