تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / شرایط دریافت مهر نظام مهندسی

شرایط دریافت مهر نظام مهندسی

نحوه دریافت مهر نظام مهندسی
شرایط دریافت مهر نظام مهندسی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط دریافت مهر نظام مهندسی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

آزمون نظام مهندسی معمولا دو بار در سال و با هدف اعطای پروانه اشتغال به مهندسان در هفت رشته وابسته به شهرسازی و ساختمان سازی برگزار می گردد. رشته های مورد نیاز آزمون نظام مهندسی شامل رشته های معماری ، عمران ، شهرسازی ، تاسیسات مکانیکی ، ترافیک ، نقشه برداری و تاسیسات برقی می باشد. ثبت نام آزمون نظام مهندسی علاوه بر دارا بودن مدارک تحصیلی مذکور ، نیازمند به داشتن سابقه کار حرفه ای مطابق با شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی نیز می باشد. داوطلبان پس از قبولی در آزمون می توانند پروانه نظام مهندسی و حق امضای خود را دریافت نمایند.

شرکت کنندگان آزمون نظام مهندسی می توانند پس از قبولی ، نسبت به اخذ مهر نظام مهندسی اقدام نمایند.

شرایط دریافت مهر نظام مهندسی

داوطلبانی که مدارک تحصیلی آن ها مورد تایید سازمان علوم ، تحقیقات و فناوری باشد ، مجاز به ثبت نام در آزمون مذکور می باشند. به منظور دریافت مهر نظام مهندسی ، تمامی داوطلبانی که در رشته های تحصیلی مذکور تحصیل کرده اند ، می توانند در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و معماران تجربی در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند و پس از قبولی نسبت به دریافت مهر نظام مهندسی اقدام نمایند. ثبت نام در آزمون و دریافت حق امضا نظام مهندسی دارای یک سری شرایط خاص پیرامون سابقه کاری و حداقل سن می باشد. شرایط مذکور به شرح ذیل می باشند:

 • حداقل 3 سال سابقه کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی
 • حداقل 2 سال سابقه کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد
 • حداقل 1 سال سابقه کاری حرفه ای برای دارندگان مدرک دکتری
 • حداقل 5 سال سابقه کاری حرفه ای برای دارندگان مدارک فنی مورد تایید وزارت علوم و فناوری و 6 سال سابقه کاری حرفه ای برای دارندگان مدارک فنی مورد تایید سایر وزارت خانه ها و موسسات دولتی ، به منظور ورود به حرفه کاردان های فنی ساختمان

توجه داشته باشید سوابق کاردانی برای ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون ، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر 5 سال کامل ، 1 سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد. همچنین در صورت هم رشته نبودن مدرک تحصیلی با رشته آزمون ، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی باشد.

شرایط سنی و سابقه کار معماران تجربی

داشتن سابقه تجربی لازم و شرایط سنی قابل قبول برای داوطلبان دارای دیپلم فنی ساختمان به صورت زیر می باشد:

 • متقاضیان پروانه پایه یک باید دارای حداقل 18 سال سابقه کار تجربی و حداقل 36 سال سن باشند.
 • متقاضیان پروانه پایه دو باید دارای حداقل 12 سال سابقه کار تجربی و حداقل 30 سال سن باشند.
 • متقاضیان پروانه پایه سه باید دارای حداقل 7 سال سابقه کار تجربی و حداقل 25 سال سن باشند.

شرایط سنی و سابقه کار برای سایر موارد

 • متقاضیان پروانه پایه یک باید دارای حداقل 19 سال سابقه کار تجربی و حداقل 37 سال سن باشند.
 • متقاضیان پروانه پایه دو باید دارای حداقل 13 سال سابقه کار تجربی و حداقل 31 سال سن باشند.
 • متقاضیان پروانه پایه سه باید دارای حداقل 8 سال سابقه کار تجربی و حداقل 26 سال سن باشند.

توجه داشته باشید که تمامی مهندسانی که از طریق آزمون وارد نظام مهندسی می شوند ، از پایه 3 شروع به کار می کنند و موفق به گرفتن مهر نظام مهندسی در پایه 3 می شوند. ارتقا پایه از طریق مدرک تحصیلی امکان پذیر نمی باشد و شرکت در دوره های آموزشی و آزمون ورودی در کنار گذشت زمان و کسب تجربه ، شرایط لازم جهت ارتقا پروانه مهندسی را فراهم می سازد.

ارتقا پایه نظام مهندسی

بنا بر آنچه در بخش قبل گفته شد ، ارتقا پایه مهندسی با مدرک تحصیلی قابل ارتقا نمی باشد و داوطلبانی که موفق به کسب پروانه اشتغال مهندسی و مهر نظام مهندسی در پایه 3 شده اند ، می توانند مطابق با قوانین و مقررات ، نسبت به ارتقا پایه خود اقدام نمایند. دارندگان پروانه نظام مهندسی می توانند پس از گذشت 4 سال از پایه 3 به 2 و پس از گذشت 5 سال دیگر از پایه 2 به یک ارتقا پیدا کنند. همچنین سنوات لازم جهت ارتقا پایه 1 به ارشد ، حداقل 6 سال سابقه کار تجربی می باشد.

ارتقا پایه تنها ملزم به کسب تجربه و گذر زمان نمی باشد و داوطلبان می بایست در دوره های آموزشی مختلف و سپس یک آزمون داخلی شرکت نمایند. شایان ذکر است ، این کلاس های آموزشی توسط سازمان نظام مهندسی هر استان برگزار می گردد و شما می توانید با مراجعه به مراکز مربوطه ، از زمان و نحوه برگزاری دوره ها مطلع شوید.

لازم به ذکر است در چند سال اخیر اضافه شدن پیشوندهای تکنولوژی و علمی کاربردی به عنوان رشته تحصیلی مندرج در مدارک تحصیلی ، مشکلاتی را برای فارغ التحصیلان به منظور شرکت در آزمون نظام مهندسی به همراه داشته است که دارندگان آن ها نمی توانند حق امضای نظام مهندسی را دریافت نمایند ، البته این قانون ممکن است متناسب با شرایط و ضوابط وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی دستخوش تغییراتی شود و این بدان معنا نیست که دارندگان مدارک فوق ، به هیچ عنوان قادر به شرکت در آزمون نظام مهندسی و گرفتن حق امضا نمی باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط دریافت مهر نظام مهندسی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت – 9099071647
تماس از استان تـهران:
تماس از سایر استان ها:
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ نظر

 1. سلام خواستم بدونم برای ازمون سهمیه ای هم درنظرگرفته شده مثل ایثارگری

 2. سلام،من کاردانی مکانیک خودرو دارم و کارشناسی تاسیسات حرارتی و برودتی میتونم آزمون نظام مهندسی شرکت بکنم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • با سلام، شما می توانید برای صلاحیت نظارت تاسیسات برقی آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. جهت اطمینان و اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر، می توانید به اداره کل معاونت راه و شهرسازی استان محل سکونت خود مراجعه کنید.

دریافت مشاوره