تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / انتخاب رشته / شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت
شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط رشته های دارای تعهد خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

 رشته های دارای تعهد خدمت ، همان طور که از نامشان مشخص است رشته هایی هستند که داوطلبان می بایست در قبال تحصیل در آن ها تعهدی مبنی بر خدمت ، پس از فارغ التحصیلی خود و به میزان حداکثر سه برابر مدت زمان تحصیل خود ارائه دهند. این تعهد به دلیل استفاده از خدمات رایگان دولتی داوطلب در دانشگاه ، از وی اخذ می گردد.

از جمله رشته های پرطرفداری که مشمول قانون تعهد خدمت می شوند ، می توان به رشته های پزشکی اشاره کرد. حتما تا کنون سوالات زیادی برای شما در این خصوص مطرح شده ، در این مطلب به طور کامل به این رشته ها و شرایط تحصیل در آن ها خواهیم پرداخت.

فارغ التحصیلان و پذیرفته شدگان دوره های غیر روزانه ، اعم از نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد ، تعهد خدمت ندارند.

تعهد خدمت چیست ؟

شاید قبل از هر چیز این سوال برایتان به وجود بیاید که فلسفه ایجاد رشته های دارای تعهد خدمت چیست ؟ همان طور که می دانید تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری رایگان می باشد ؛ اما به جای آن ، دانشجویان این دوره ها می بایست پس از فارغ التحصیلی در رشته خود ، حداکثر به مدت 3 برابر مدت زمان تحصیل خود و به ازای خدمات رایگانی که در دانشگاه دریافت نموده اند ، در مناطق محروم خدمت نمایند. به همین جهت اکثر داوطلبان متقاضی نام نویسی در دانشگاه های روزانه ، در هنگام ثبت نام خود ملزم به سپردن تعهد خدمت بعد از فارغ التحصیلی به دانشگاه محل تحصیل خود هستند.

هدف اصلی اخذ تعهد در این رشته ها ، آماده کردن نیروی انسانی جهت خدمت به مردم مناطق محروم می باشد. در واقع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور ، از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های دولتی پذیرفته می شوند ، تعهدی مبنی بر خدمت در مناطق محروم را اخذ می نمایند. با این کار داوطلبان متعهد می شوند که حداکثر به میزان سه برابر مدت تحصیلشان ، در مناطق محروم استان خود خدمت نمایند.

معمولا داوطلبان پس از فارغ التحصیلی در همان استان محل تحصیل خودشان مشغول به خدمت خواهند شد. اما تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت چه شرایطی دارد و تحصیل در کدام رشته ها نیازمند ارائه تعهد است ؟ از شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت این است که فارغ التحصیلان باید حداکثر 3 برابر مدت تحصیل خود به استان محرومشان خدمت کنند که البته مرکزی که فارغ التحصیلان باید در آن خدمت کنند ، با توجه به رشته داوطلب ، توسط وزارت بهداشت یا وزارت علوم تعیین خواهد شد. ضمن این که فارغ التحصیلان در طول مدت خدمت خود به هیچ وجه حق اشتغال در مراکز دیگر را ندارند.

شرایط تعهد خدمت در رشته های مختلف

تعهد خدمت در رشته های پزشکی

اگر تحصیل در رشته های پزشکی برایتان به دغدغه ی بزرگی تبدیل شده است و علاقه مند به تحصیل در این رشته هستید ، توجه داشته باشید که باید شرایط آن را هم به طور کامل بپذیرید که البته شرایط آسانی هم نخواهد بود. البته این جمله به این معنا نیست که از تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت منصرف شوید ، خیر! اما توصیه می کنیم که به شرایط تحصیل در رشته های پزشکی دارای تعهد خدمت با دقت توجه کنید. میزان تعهد خدمت یک دانشگاه حداکثر 3 برابر مدت تحصیل داوطلبان می باشد ، در واقع فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه های دولتی می بایست بیش از 20 سال در مراکزی که وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور معین می کند خدمت کنند ؛ زیرا همان طور که می دانید مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی حدودا 7 سال به طول می انجامد.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که شما فقط پس از فارغ التحصیل شدن ، اجازه دارید دوران خدمت خود را شروع کنید چون امکان تحصیل هم زمان با خدمت وجود ندارد. بنابراین بعد از این که فارغ التحصیل شوید باید بیشتر از 20 سال در جایی که توسط وزارت بهداشت تعیین خواهد شد خدمت کنید. هم چنین شما باید نصف خدمت خود را انجام دهید تا بتوانید به ادامه تحصیل بپردازید. یعنی اگر تحصیل در رشته پزشکی را انتخاب کردید باید ابتدا 7 سال درس بخوانید و فارغ التحصیل شوید و سپس برای گرفتن تخصص حدود 10 سال خدمت کنید.

در جدول زیر بخشی از دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی آورده شده است ، در دفترچه های انتخاب رشته گروه های آزمایشی مختلف می توانید شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های گوناگون را بررسی نمایید و از میزان تعهد خدمت هر رشته و دانشگاه مطلع شوید.

شرایط تعهد خدمت در رشته های غیر پزشکی

سهمیه مناطق محروم : بر اساس مصوباتی که موجود است ، هر ساله حداقل 40 درصد ظرفیت پذیرش کد رشته محل های روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در برخی از استان های محروم کشور ، به داوطلبان بومی این استان ها اختصاص داده می شود. داوطلبانی که در این رشته ها تحصیل می کنند نیز باید متعهد شوند که به مدت دو برابر طول زمان تحصیل خود در مناطق محروم استان خود خدمت نمایند.

سهمیه مناطق و ایثارگران : آن دسته از پذیرفته شدگان دوره های روزانه که با استفاده از سهمیه مناطق 2 و 3 پذیرفته شده اند ، علاوه بر تعهدات اخلاقی و شرعی ، به دلیل امتیازات سهمیه ای که در پذیرش از آن استفاده نموده اند ، می بایست متعهد شوند که پس از طی دوره تحصیلی در مقطع و رشته ای که پذیرفته شده اند ، به مدت دو برابر زمان تحصیل ، در هر یک از نقاط ایران (با توجه به تشخیص سازمان های مربوطه) نسبت به ایفای تعهد خود اقدام نمایند. توجه داشته باشید که مدت تعهد برای دارندگان سهمیه مناطق 2 و 3 در هر صورت کم تر از 5 سال نخواهد بود.

استفاده کنندگان از سهمیه منطقه 1 ، سهمیه های ایثارگران ، خانواده شهدا و رزمندگان ، پس از تحصیل در دوره های روزانه ، علاوه بر تعهدات شرعی و اخلاقی ، به جهت استفاده از امکانات و خدمات رایگان دانشگاه محل تحصیل ، می بایست به مدت یک برابر طول زمان تحصیل خود ، در مناطقی که وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط مشخص می نمایند خدمت کنند.

تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت در رشته های غیرپزشکی (سایر رشته های دانشگاه های سراسری) ، نسبت به رشته های پزشکی شرایط آسان تری دارد زیرا مدت زمان تحصیل در این دانشگاه ها کم تر است و داوطلبان به طور میانگین در مدت زمان 4 سال فارغ التحصیل می شوند. بنابراین متقاضیان پس از دانش آموختگی در دانشگاه ، تعهد خدمت کم تری نیز خواهند داشت.

داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که سپردن تعهد محضری به دانشگاه قبولی از شرایط دیگر رشته های تعهد خدمت است بنابراین باید متعهد شوید که خدمت خود را تمام و کمال انجام می دهید.

شرایط و نکاتی در خصوص رشته های دارای تعهد خدمت

 • آن دسته از داوطلبانی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و هم چنین وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و در دوره های نوبت دوم (شبانه) ، پیام نور ، غیر انتفاعی ، مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد تحصیل نموده اند نیازی به گذراندن دوره تعهد خدمت نخواهند داشت.
 • پذیرفته شدگان تمامی رشته های تحصیلی در سهمیه های مختلف ، می بایست متعهد شوند که پس از اتمام دوره تحصیلی خود و در صورت نیاز سازمان ها ، ارگان ها و نهاد های انقلاب اسلامی و هم چنین ادارات دولتی ، در این موسسات خدمت نمایند. هم چنین در صورت عدم نیاز سازمان های مذکور داوطلبان می بایست با تشخیص وزارت کار و امور اجتماعی در بخش خصوصی خدمت نمایند.
 • پذیرفته شدگان نهایی که قصد تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را دارند ، موظف هستند به میزان دو برابر طول تحصیل خود ، تعهد محضری به وزارت آموزش و پرورش بسپارند.
 • دارا بودن مدرک دیپلم سه ساله نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی.(در برخی از شرایط محدوده ی سنی بین 18 تا 24 سال منظور می شود.)
 • مدت زمان تعهد خدمت برای دانشجویان این دوره ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است ولی عموما تعهد خدمت بیش از 5 سال است و در برخی اوقات فارغ التحصیلان باید سه برابر مدت تحصیل در مناطق محروم خدمت نمایند.
 •  فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی می توانند فقط در بیمارستان ها و مراکزی که از طریق وزارت بهداشت تعیین می شود فعالیت کنند و خدمت در سایر مراکز و بیمارستان ها برای فارغ التحصیلان این دوره ها ممنوع می باشد.
 • دانشگاه هیچ گونه تعهدی در برابر به کارگیری فارغ التحصیلان این دوره ها ندارد و فارغ التحصیلان در صورت وجود ظرفیت ، پذیرش و استخدام خواهند شد.
 • شرکت و قبولی در مصاحبه حضوری و دارا بودن سلامت کامل جسمانی و روانی نیز از جمله این شرایط می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط رشته های دارای تعهد خدمت با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲۳ نظر

 1. Avatar

  سلام ببحشید من دندون تعهدی اصفهان و پزشکی نجف اباد اوردم اما نمیدونم کدوم بهتره
  به هر دو تاشم علاقه دارم
  میشه راهنمایی ام کنید؟

 2. Avatar

  سلام
  ببخشید من دندون پزشکی تعهدی اوردم و پزشکی نجف اباد دانشگاه ازاد
  شما کدومو پیشنهاد میکنید
  من خیلی سر در گمم به هر دورشته علاقه دارم

 3. Avatar

  سلام من پرستاری شاهرود مخصوص داوطلبان بومی تهران قبول شدم بعد توی فرم دانشگاه که مربوط ماهایی که این سهمیرو داشتیم نوشته یک برابر تعهد خدمت ودی دانشگاا میگه سه برابر تعهد خدمت شما نمیدونین به چه صورته؟

 4. Avatar

  سلام من امسال دندان تعهدی قبول شدم. و اینکه تازه دو ساله از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شدم، اگه آموزش و پرورش موافقت کنه که برم دندان بخونم آیا وزارت بهداشت به تعهدی ک به آموزش و پرورش دارم گیر نمیده؟

 5. Avatar

  سلام . یه سوال داشتم .رشته های مهندسی و علوم پایه دانشگاه شاهد هم بعد از فارغ التحصیلی تعهد کاری برای دانشگاه دارند ؟

 6. Avatar

  سلام خسته نباشید وقت بخیر ..من در سال ۹۵ کنکور دادم و سال دوم دانشگاهم هست و بار امسال میخواستم در کنکور ۹۸ شرکت کنم و هدفم تربیت معلم هست میخواستم ببینم شرایط سنی واسه تربیت معلم دارم یا نه ..متولد ۱۳۷۶/۴/۳ هستم…. ممنون میشم جواب بدید

 7. Avatar

  سلام ببخشید من بارتبه ۳۵۰۰ ۵درصدی پرستاری تعهدی قبول شدم آیا وقتی کارنامه سبز اومد میتونم تغییرش بدم در ضمن مزایا ومعایب پرستاری تعهدی چی ؟ممنون

 8. Avatar

  سلام .من امسال کنکور دادم نتیجه مورد نظرمو نگرفتم …میشه رشته های تعهدی رو بدون کنکور ثبت نام کنم …یا رتبه مد نظره ..تا چه رتبه ای میتونم ثبت نام کنم من بومی زابل هستم سنمم ۱۸سال هست تراز نه هزار شده ..رشته تجربیم …کی ثبت نامش هس و در چه دانشگاهیی …مرسی لطفا راهنماییم کنید …ممنون از سایت خوبتون .

 9. Avatar

  سلام . ببخشید تعهد وزارت بهداشت هم مثل دانشگاه فرهنگیان در طول تحصیل حقوق هم می دهد؟

 10. Avatar

  سلام ببخشید با ۱۷ هزار ایثارگران ۵ درصد میشه تعهدی پرستاری اورد؟بومی خوزستان هستم

  • Avatar

   با سلام با رتبه منطقه ۱۷ هزار شما شانس قبولی در سهمیه ازاد دانشگاه سراسری را مخصوصا برای نواحی خوزشتان شیراز و اهواز خواید داشت این احتمال برای سهمیه ۵ درصدی تا حدودی کاهش پیدا خواهد کرد اما باز هم شما برای شهرهای ذکر شده شانس مناسبی خواهد داشت

 11. Avatar

  سلام. ببخشید با ۱۷ هزار ایثارگران ۵ درصد میشه تعهدی پرستاری آورد؟ بومی خوزستان هستم

  • Avatar

   با سلام . با توجه به رشته شما متاسفانه شانس قبولی شما در پذیرش این رشته حتی در دانشگاه های بومی ( تعهدی ) نیز بسیار کم و ضعیف میباشد و شما میتوانید در دیگر رشته های موجود در زیر گروه تجربی سرمایه گذاری تحصیلی نمایید .

 12. Avatar

  سلام به نظرتون با رتبه بیست هزار و تراز هفت هزار و نهصد و پنجاه منطقه دو اتاق عمل تعهدی لارستان میارم?

  • Avatar

   سلام
   در صورت ارائه ی این رشته در گروه رشته ها ی تعهد خدمتی احتمال قبولی شما نسبتا خوب می باشد.بطور کلی قبولی در یک رشته و دانشگاهی خاص علاوه بر رتبه ی شما به انتخاب رشته ی سایر داوطلبانی که رتبه ی بهتری نسبت به شما دارند و همچنین ظرفیت دانشگاه ها در رشته ی انتخابی شما نیز بستگی دارد.

 13. Avatar

  سلام من مهر ماه ترم ۷ می خونم در دانشگاه سراسری ناپیوسته می خوام برای کنکور ۹۸ فرهنگیان شرکت کنم اگه ترم ۷ بخونم وترم اخرو مرخصی بگیرم می تونم در کنکور شرکت کنم یا باید کلا انصراف بدم .
  و متولد ۷۷ هستم چطور می تونم از شرایط سنی مطمئن شم چون می خوام از مهر ماه نگاه کنم.

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   اگر شما دانشجو دانشگاه روزانه باشید ، و بخواهید در آزمون سراسری سال ۹۷ شرکت نمایید. باید قبل از آزمون انصراف دهید. در غیر این صورت تخلف خواهید کرد.و قبولی شما لغو خواهد شد. ویا اگر دانشجو غیروزانه باشید میتوانید مرخصی بگیرید و بعد از قبولی انصراف دهید. ۲٫ طبق اطلاعیه سازمان سنجش سال ۹۷ شرط سنی دانشگاه فرهنگیان از بین متولدین نمیه دوم ۷۵ به بعد می باشد. برای سال ۹۸ تغییر سنی صورت خواهد گرفت. اما این تغییر یا از شرط سنی کم یا اضافه خواهد شد. و شما میتوانید جهت مشخص بودن دقیق شرط سنی برای سال ۹۸ درخواست خودرا به سازمان سنجش ارسال نمایید.تا جواب دقیق دریافت نمایید.

 14. Avatar

  سلام . ایا با تراز ٨٧٠٠ و رتبه ١١٠٠٠ منطقه ٢ میتونم به یکی از سه رشته دارو دندان یا پزشکی امیدوار باشم؟ حتی تعهدی ؟

  • Avatar

   با سلام برای قبولی در رشته های پزشکی حداقل تراز برای کد رشته های تعهدی باید بالای ۹۰۰۰ باشد . شما برای قبولی در زمان تکمیل ظرفیت شانس قبولی دلرید .

  • Avatar

   سلام،ببخشید شما در کامنت های پایین تر به تراز ۸۸۰۰من گفتین برای دارو تعهدی شانس دارم اما الان میگید که خداقل تراز باید۹۰۰۰ باشد،خوب میشه توضیح دهید چه حوریه؟
   ممنونم

  • Avatar

   با سلام حداقل تراز لازم برای داروسازی را میتوان مرز ۹۰۰۰ در نظر گرفت و افرادی که بالاتر از این تراز هستند اجتمال قبولی نسبتا مناسبی دارند اما گاهی براساس نحو انتخاب واحد دیگر داوطلبان شرکت کنند در ازمون – خطاهای سیستمی – تغییر ظرفیت دانشگاه و… این تزاز پایین تر از مرز ۹۰۰۰ می آید به همین دلیل برای تراز ۸۸۰۰ هم شانس قبولی قائل هستیم

  • Avatar

   با سلام. با توجه به رتبه کسب شده شما در کنکور سراسری باید خدمتتان عرض نمایم که شانس قبولی شما در هر دو رشته ی مذکور پایین میباشد و در ضمن شانس شما در سایر رشته های تجربی نسبتا بیشتر از این دو رشته ی پرطرفدار میباشد .

 15. Avatar

  سلام . ایا با تراز ٨٧٠٠ و رتبه ١١٠٠٠ منطقه ٢ میتونم به یکی از سه رشته دارو دندان یا پزشکی امیدوار باشم؟

  • Avatar

   با سلام. با توجه به رتبه کسب شده شما در کنکور سراسری باید خدمتتان عرض نمایم که شانس قبولی شما در هر دو رشته ی مذکور پایین میباشد و در ضمن شانس شما در سایر رشته های تجربی نسبتا بیشتر از این دو رشته ی پرطرفدار میباشد .

  • Avatar

   با سلام با توجه به تراز و رتبه کسب شده شانس قبولی شما برای این سه رشته ضعیف میباشد . شانس قبولی شما برای رشته داروسازی دوره ظرفیت مازاد دانشگاه های آزاد بهتر میباشد

 16. Avatar

  سلام با تراز ۸۵۶۰ و رتبه ۵۰۰۰امکان قبولی رشته های پزشکی و دارو تعهدی دارم ؟

  • Avatar

   سلام
   با توجه به رتبه ی شما احتمال قبولی در رشته های تعهدی در دانشگاه روزانه ضعیف می باشد،اما با توجه به تراز ۸۵۶۰امکان قبولی در رشته ی دارو سازی در واحدهای خودگردان دانشگاه آزاد نسبتا خوب است.بطور کلی قبولی در یک رشته و دانشگاهی خاص علاوه بر رتبه و تراز شما،به انتخاب رشته ی سایر داوطلبانی که تراز و رتبه ی بهتری نسبت به شما دارند و ظرفیت دانشگاه ها در رشته های انتخابی بستگی دارد.

 17. Avatar

  سلام،من رتبم در سهمیه ۵ درصد ۲۵۰۰ شده است و در منطقه سه ۴۳۰۰ و ترازم ۸۸۰۰ هست،آیا شانسی برای دارو تعهدی و پزشکی تعهدی دارم؟
  در استان کرمانم
  ممنونم میشم که پاسخ بدهید

  • Avatar

   با سلام . شانس قبولی شما در استان کرمان و با توجه به رتبه و تراز کسب شده ی شما نسبتا مناسب میباشد ولی شانس رشته ی داروسازی شما بیشتر از رشته پزشکی تعهدی میباشد .

 18. Avatar

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من در کنکور ۹۷شرکت کردم و رتبم در سهمیه ۵درصد۴۹۰۰ و ترازم ۸۲۵۷ شده آیا برای قبولی در رشته پزشکی یا دارو سازی تعهد خدمت شانسی دارم؟؟؟

  • Avatar

   باسلام
   باتوجه به رتبه شما شانس پذیرش را دارا می باشید که البته شانس پذیرش شما نسبتا متوسط است. اما پذیرش حتمی شما به ظرفیت دانشگاه نیز دخیل می باشد.

 19. Avatar

  سلام با رتبه ۳۰۰۰سهمیه ۵درصدی.و تراز علمی ۸۸۰۰ایا پزشکی تعهدی یا فیزیو تراپی روزانه قبول میشم؟!

 20. Avatar

  سلام با تراز۹۵۰۰ سهمیه ۵ درصد پزشکی دارو دندان تعهدی قبول شد

 21. Avatar

  با سلام.گزینش چطور هست؟یعنی داوطلب منطقه ۱ میتونه شهرهای منطقه ۱ و داوطلب منطقه ۲ شهرهای منطقه ۲رو انتخاب کنه؟ و تهرانیها همه ی شهر ها رو میتونند انتخاب کنند؟ ممنون از راهنماییتون

  • Avatar

   با سلام . رشته های دارای تعهد خدمت معمولا رشته های بومی گزینی هستند و شما حتما باید ساکن استان خودتان باشید و نمیتوانید در استان دیگری آن رشته را انتخاب نمایید و تهرانیها هم تابع همین قوانین هستند و تنها میتوانند استان تهران را انتخاب کنند .

  • Avatar

   ممنونم از توجهتون.ولی برای استان تهران هیچ رشته ای در جدول مربوطه ذکر نشده.

 22. Avatar

  سلام با ۳۸۰۰ منطقه دو و سهمیه ایثار گر امکان قبولی پزشکی و دندان و دارو هست؟ هوشبری در شهر خودم بخونم بهتره یا فیزیوتراپی یا بینایی سنجی در شهر دیگه ؟

 23. Avatar

  سلام میخواستم بدونم درصورت قبولی در رشته تعهدی همون بومی میتونم بعد از یه مدتی انصراف بدم و در کنکور شرکت کنم ویا اینکه میتونم بعد از تمام کردن ان رشته و دریافت مدرک بدون انجام تعهدات دوباره در کنکور شرکت کنم درصورت قبولی و ثبت نام در رشته دیگر دوباره باید خدمت کنم ۳ برابر طول تحصیل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنون میشم پاسخگو باشید

 24. Avatar

  جوابموکی میدید

  • Avatar

   با سلام . لطفا مشخصات کامل و دقیق تری را راجع به سوال خود مشخص فرمایید تا بتوانیم بهتر به سوالات شما پاسخگو باشیم .

 25. Avatar

  سلام رتبه ۵۴۳ دندان تعهدی مشهد قبول میشه

  لطفا جواب بدین ممنونم

 26. Avatar

  سلام رتبه ۵۴۳ دندان تعهدی مسهد قبول میشه

  لطفا چواب بدین ممنونم

 27. Avatar

  سلام ببخشید من تو منطقه محروم زندگی میکنم اهل فامنینم منطقه سه طلقی میشه
  بعداگه پزشکی تعهدی همدان قبول بشم همون تو شهرفامنین میرم سرکار؟

 28. Avatar

  ایا برای قبولی در شته های دارای تعهد باید روزانه مجاز شده باشیم.

 29. Avatar

  با سلام و سپاس.میخواستم بپرسم من که شیرازی هستم فقط کد رشته های مخصوص استان فارس رو میتونم بزنم یا اینکه استانهای بومی فارس مثل هرمزگان و بوشهرم میتونم؟!

 30. Avatar
  عباس حسین آبادی

  سلام دانشگاه علوم پزشکی ابادان پرستاری یارشته های پیراپزشکی تعهدی داره شرایطش چیه ممنون.

 31. Avatar

  سلام به نظرتون با۲۲۰۰منطقه ۲میتونم پزشکی روزانه قبول شم؟

 32. Avatar

  سلام آیا برای دانشجویان ممتاز امکان لغو تعهد یا کاهش دوره وجود داره؟

 33. Avatar

  سلام رشته های تعهدی چه خدود رتبه ای در منطقه دو نیاز داره؟ همین رشته های تعهدی برا دارو چه رتبه ای در منطقه دو میخواد؟

 34. Avatar

  با سلام و ممنون از مطلبتون . بنده دانشجوی کارشناسی ارشد هستم . شش ماه پس از شروع به تحصیل در مقطع ارشد شروع به کار کردم و در حال حاضر نزدیک به ۲ سال بیمه برای من رد شده است. آیا این ۲ سال بیمه جزئ تعهد به خدمت مقطع کارشناسی ( لیسانس ) من به حساب می آید ؟

 35. Avatar

  سلام .من فارغ التحصیل رشته کاردانی مبارزه بابیماریها هستم که بدون ازمون دراین رشته قبول شدم وتعهد خدمت ۶ساله دارم اما حالان دانشگاه به بهانه های مختلف از به کارگیری ماخودداری میکنه .برای اجرای تعهد مان چیکار باید بکنیم ؟؟ایادرصورتی که تعهدمان توسط دانشگاه اجرایی نمیشه امکان ادامه تحصیل برایمان است یاخیر؟؟

 36. Avatar

  با سلام خدمت شما. میخواستم بدونم می شه امکان پذیرش دانشجوی غیر بومی در تعهد وجود داره؟ مثلا سال ۹۶ یه دانشجو از مشهد با رتبه ۲۷۰۰ برای تعهد خدمت زاهدان قبول شده.اگه میشه یه مقدار توضیح بدین ممنون می شم.با تشکر

 37. Avatar

  سلام ببخشید لطفا جواب بدیدمثلا من که شیراز هستم میتونم دندانپزشکی تعدیو بوشهر بخونم ولی خدمتم رو استان خودم بگذرونم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. تعهد در محل تحصیل شما و مناطق محروم و هر جا که وزارت بهداشت تعیین کند میتوانید دوره تعهد خودرا بگذرونید.

 38. Avatar

  باسلام،ممنونم از مطالب خوبتون.ببخشید چگونه یک دانشجو دارای تعهد خدمت در دندانپزشکی می‌شود؟

  • ایران مشاوره

   با سلام . شما در رشته دندان پزشکی بمدت ۷ سال تحصیل میکنید . وبرای اینکه مدرک شما در اختیار شما قرار گیرد و همچنین شرایط برای کارکردن به صورت ازاد در رشته خود فراهم گردد حتما باید این دوره تعهد به خدمت که ۳ برابرطول دوره تحصیل هست ،باید. گذرانده شود. و جایی که دانشگاه معیین میکند کار کنید

 39. Avatar

  سلام، من یک مورد رو متوجه نمیشم
  این که می گویید دانشگاه تعدی برای به کار گیری دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی ندارد یعنی چی؟ چون مدرکی به ماها نمیدن زیرا که باید تعدهدمون رو بگذرونیم و دوم اینکه اگه ما رو به کار نگیرن چه جوری باید تعهدمون رو بگذرونیم؟ و خب بدون مدرک هم جایی نمیتونیم استخدام بشیم؟ آیا اگه به کار نگیرن ما رو یعنی به صورت منطقی باید عدم نیاز برای ما بزنن و مدرکمونو آزاد کنن؟

 40. Avatar

  سلام میخواستم بدونم ایا موقع انتخاب رشته فقط باید کد رشته های استان خودمونو بزنیم؟

  • Avatar

   باسلام. داوطلبان رشته های تعهد خدمت در همان استان محل تحصیل خود مشغول به خدمت می شوند یعنی شرط بومی بودن در استان محل سکونت یکی از مهم ترین شرایط رشته های تعهد خدمت است.البته مرکز یا بیمارستانی که فارغ التحصیلان باید در آن فعالیت کنند توسط وزارت بهداشت تعیین خواهد شد و دانشگاه های ارائه دهنده رشته های تعهد خدمت معمولا در نقاط محروم کشور قرار دارند و شکل پذیرش در این رشته ها به این صورت است که داوطلبان بومی آن منطقه و استان در اولویت می باشند.

 41. Avatar

  سلام . من ۲۸ سالمه . میتونم تعهد ۳ برابر خدمت در داروسازی استان خودم شرکت کنم . آیا میشه ؟
  شرایطش چطوریه ؟ درصد دروسم باید چطوری باشه ؟ جوابمو سریع بدین ممنونم

 42. Avatar

  با سلام
  آیا رشته ” تعهد خدمت داروسازی ” شرایط سنی دارد؟
  سن ۲۷ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی روزانه
  خواهشاً جواب بدید

 43. Avatar

  با سلام خدمت شما.اخرین رتبه برای قبولی در پزشکی تعهد تبریز برای پسرها در سال ۹۶ چند بوده؟ و اینکه برای پذیرش مصاحبه دارن؟

 44. Avatar

  سلام. اینکه نوشته شده در صورتی که بومی نباشید نمیتوانیددر دانشگاه ثبت نام کنید یعنی اگر در یک رشته تعهدی که نوشته شده مخصوص بومیان شرکت کرده وقبول شده ولی بومی نباشی در دانشگاه امکان ثبت نام نداری؟
  یعنی اگر از طرف سازمان سنجش قبول شوش دانشگاه مربوطه میتواند به دلیل غیربومی بودن ثبت نام نکند؟ لطفا و لطفا پاسخ بدین.

 45. Avatar

  سلام، من پرستار تعهدی قبول شدم. آیا امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور دارم یا باید اول تعهد خدمتم را انجام بدم؟؟

 46. Avatar

  سلام میخواستم بدونم پرستاری تعهدی در طول تحصیل حقوق هم دارن یا نه؟

  • Avatar

   سلام. کسانی که در رشته های بدون کنکور پیراپزشکی تحصیل میکنند بعد از دو سال کاردانی به مدت ۶ سال تعهد خدمت دارند اما در این مدت حقوق و مزایا نیز دارند فقط حق ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را ندارند. موفق باشید.

  • Avatar

   سلام مگه پیرا پزشکی بدون کنکورم داریم؟؟چه رشته های؟

  • ایران مشاوره

   سلام بله رشته های پیراپزشکی بدون آزمون تحت شرایط خاص ارائه میشوند: ۱-دارابودن دیپلم تجربی و معدل کتبی دیپلم بالای ۱۵، ۲- ثبت نام کنکور سراسری و حضور سر جلسه ی کنکور ۳- شرط بومی بودن ۴- سه برابر طول مدت تحصیل خود باید تعهد خدمت بدهید ۵- شرط سنی برای خانم ها زیر ۲۵ سال.

 47. Avatar

  سلام آیا دامپزشکی کاردانی امکان تعهد کار هست؟!

  • Avatar

   سلام. در صورتیکه توی دفترچه انتخاب رشته، برای شهری جلوی این رشته شرط تعهد خدمت ذکر بشه امکان تعهد کار هست. اما این موضوع توی دفترچه مشخص میشه. برای هر رشته ای اگر شهری نیاز به کارشناس تو اون رشته داشته باشه، احتمال تعهد خدمتی بودنشم هست. موفق باشید.

 48. Avatar

  سلام ببخشید اینکه نوشتید دانشگاه تعهدی نداره برای پذیرش یعنی منی که پرستاری تعهد قبول شدم بعد از لیسانس استخدام نمیشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟اولویت پذیرش با بچه های تعهدیه یا عادی

  • Avatar

   سلام. احتمال استخدامتون بالاست اما اینطور نیست که بخوان تضمین صد در صدی بدن. در حالت کلی بازار کار رشته پرستاری در حال حاضر تو ایران خیلی خوبه. موفق باشید.

 49. Avatar

  سلام ببخشیدبا۳۸۰۰۰منطقه۲امکان داره پرستاری جندی شاپورتعهدخدمت قبول شد؟؟

 50. Avatar

  سلام میخواستم بدونم که زمان اعلام نتایج رشته های دارای تعهد کی هست؟برای پزشکی و دندانپزشکی وداروسازی آیا با اعلام نتایج کنکور سراسری هست یا فرق میکنه؟

دریافت مشاوره