خانه نظام وظیفه مراحل اعزام به خدمت سربازی ۱۴۰۲

مراحل اعزام به خدمت سربازی ۱۴۰۲

مراحل اعزام به خدمت سربازی 1402
نحوه اعزام به خدمت سربازی 1402

مطابق با قوانین نظام وظیفه، تمامی آقایان با ورود به سن مشمولیت می بایست اقدامات لازم را در راستای اعزام به خدمت دوره ضرورت خود به انجام برسانند. بنابراین لازم است تمامی مشمولان خدمت سربازی در موعد مقرر نسبت به اعزام به خدمت و یا اخذ معافیت سربازی اقدام نموده و در مهلت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه، وضعیت مشمولیت خود را مشخص کنند چرا که در غیر این صورت، غیبت سربازی شامل حال آن ها خواهد شد.

پیش از این اطلاعاتی را پیرامون شرایط معافیت و کفالت سربازی ۱۴۰۲ در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم اما در این مقاله قصد داریم فرآیند اعزام و ثبت درخواست مشمولان را از اولین گام مورد بررسی قرار داده و توضیح کاملی را درمورد روند انجام و مدارک مورد نیاز آن ارائه نماییم.

تمامی آقایان از یکم ماهی که طی آن به سن 18 سال تمام می رسند، مشمول خدمت دوره ضرورت یا همان سربازی می شوند.

فرآیند مراجعه و اقدام برای اعزام به خدمت سربازی ۱۴۰۲

آقایانی که مشمول خدمت سربازی هستند می بایست در اولین فرصت نسبت به روشن نمودن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کنند چرا که در صورت گذشت تنها یک روز از تاریخ های تعیین شده که در ادامه مقاله به آن ها خواهیم پرداخت، فرد مشمول وارد دوره غیبت خواهد شد. مراحل ثبت درخواست برای اعزام به خدمت و روند رسیدگی به آن به ترتیب زیر می باشد.

 • دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) و یا از طریق سامانه خدمات الکترونیکی پلیس +10 به آدرس vazife.epolice.ir و تکمیل آن
 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز
 • ثبت درخواست در سامانه توسط کاربر مرکز پلیس+10 و تعیین تاریخ اعزام به خدمت
 • تحویل برگه آماده به خدمت با شماره سریال و هولوگرام بلافاصله پس از تعیین تاریخ اعزام
 • ارائه برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح (این برگه با مشخص شدن نیروی به کار گیرنده، نام مرکز آموزش و آدرس محل اعزام، حداکثر ده روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به مشمولان تحویل داده می شود. ارائه کارت ملی به این دفاتر به منظور دریافت برگه معرفی نامه الزامی است)

مشمولانی که در فرجه قانونی نسبت به اعزام خود اقدام می کنند، می توانند تاریخ اعزام پیشنهادی خود را همزمان با ثبت درخواست اعزام در مراکز پلیس +10 اعلام نمایند. توجه داشته باشید که تاریخ اعزام پیشنهادی باید در فرجه قانونی باشد. پس از تعیین تاریخ اعزام به خدمت، برگ آماده به خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) صادر می گردد.

مراحل تکمیل دفترچه نظام وظیفه

پس از دریافت دفترچه اعزام به خدمت می بایست اطلاعات خواسته شده را به دقت ثبت نموده و آن را هنگام ثبت درخواست اعزام خود به همراه مدارک مورد نیاز به دفاتر خدمات الکترونیکی پلیس +10 تحویل دهید.

 • در فرم شماره یک لازم است مشخصات فردی خود را با دقت و مطابق با مندرجات شناسنامه و کارت ملی خود تکمیل نمایید.
 • فرم بعدی مربوط به سوابق تحصیلی مشمولان می باشد که بایستی با توجه به محل تحصیل و آخرین مدرک تحصیلی خود آن را پر کنید. این فرم باید دارای مهر دانشگاه یا مدرسه ای که سال آخر تحصیلات خود را در آن گذرانده اید، باشد.
 • فرم واکسیناسیون نیز از جمله فرم هایی است که باید تکمیل کنید. بدین منظور می بایست به مراکز بهداشت مجاز مراجعه نموده و مراحل مربوط به واکسیناسیون را طی نمایید.
 • دریافت و تکمیل سایر فرم های مربوطه بستگی به نوع درخواست فرد مشمول دارد. به عنوان مثال اگر واجد شرایط معافیت بوده و قصد استفاده از هر یک از معافیت های سربازی 1402 را دارید، می بایست فرم های مربوط به هر کدام از آن ها را تکمیل نمایید.

مدارک مورد نیاز

همان طور که گفته شد، لازم است مشمولان پس از تکمیل فرم های اعزام به خدمت خود به مراکز پلیس +10 مراجعه نموده و با ارائه مدارک زیر، درخواست اعزام خود را به ثبت برسانند.

 • یک قطعه عکس 4*3 سیاه و سفید و تمام رخ مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها)
 • اصل و کپی کارت ملی یا کارت موقت ملی مشمول
 • اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه عکس دار مشمول
 • تکمیل برگه وضعیت مشمولین (برگه شماره 1)
 • برگه معاینه اولیه و واکسیناسیون مشمولان (برگه شماره 2)
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی (این مدرک باید توسط مرجع صادر کننده یا دفتر ثبت اسناد برابر با اصل شده باشد.)
 • ارائه مدارک مربوطه برای مشمولان دارای گواهی کسری خدمت جبهه، جانبازی والدین و بسیج

فراموش نکنید که در صورت داشتن دیگر فرم های اعزام به خدمت بسته به نوع درخواست خود، آن ها را نیز تکمیل نموده و همراه با مدارک فوق به دفاتر خدمات الکترونیک پلیس +10 تحویل دهید.

دریافت کد سخا

برای تمامی مشمولان خدمت سربازی که مراحل اعزام خود را از طریق دفاتر پلیس +10 سپری کرده اند، یک شناسه پنج رقمی تحت عنوان “کد سخا صادر می گردد که منحصر به فرد بوده و مختص آن ها می باشد. شما می توانید با استفاده از کد سخا و کد ملی، به حساب کاربری خود در سامانه services.epolice.ir دسترسی پیدا کرده و امور مربوطه از قبیل ثبت درخواست خروج از کشور، بررسی وضعیت امریه و جذب، مشاهده وضعیت معافیت کفالت و… را به صورت الکترونیکی پیگیری نمایید.

آخرین مهلت تعیین شده برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی 1402

مهلت تعیین شده برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی 1402
آخرین مهلت تعیین شده برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی ۱۴۰۲

هر فرد ذکور ایرانی از زمانی که پا به سن مشمولیت می گذارد، می بایست درخواست خود را مبنی بر اعزام به خدمت سربازی اعلام نماید تا به عنوان غایب شناخته نشود. مطابق با مصوبات مربوطه، آخرین مهلتی که برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی تعیین شده است به شرح زیر می باشد.

 • مشمولان زیر دیپلم حداکثر تا یکم ماه تولد خود در سالی که در آن به سن 18 سال تمام می رسند.(برای مثال فردی که متولد 18 اسفند ماه سال 80 است، در تاریخ 1 اسفند ماه سال 98 مشمول خدمت سربازی می باشد.)
 • مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در صورت اتمام تحصیلات خود باید وضعیت مشمولیت خود را حداکثر تا یک سال پس از تاریخ فارغ التحصیلی روشن نمایند.
 • مشمولین زیر دیپلم که به صورت حضوری مشغول به تحصیل بوده و سال اعزام آن ها نیز به اتمام رسیده است، در صورت ترک تحصیل حداکثر یک سال فرصت دارند نسبت به مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

نکته مهم: دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری که با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر فارغ التحصیل شده اند نیز حداکثر یک سال برای مشخص نمودن وضعیت نظام وظیفه مهلت دارند.

 • مشمولان دانشجو در صورت ترک تحصیل، انصراف و یا اخراج از دانشگاه، حداکثر تا یک سال باید وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 • مشمولانی که در دانشگاه‌های خارج از کشور در حال تحصیل می باشند در صورت اتمام تحصیلات، انصراف، اخراج و یا ترک تحصیل، حداکثر یک سال برای تعیین وضعیت خدمت سربازی خود مهلت دارند.
 • مشمولان دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم در تاریخ نوزدهم هر ماه و دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر، اول ماه های زوج به خدمت سربازی اعزام می شوند.

توجه داشته باشید که هر یک از بازه های زمانی مذکور از سوی سازمان نظام وظیفه به عنوان آخرین مهلت برای معرفی مشمولان تعیین شده و با گذشت حتی یک روز از مهلت های فوق، فرد مشمول وارد دوره غیبت خواهد شد. از همین رو توصیه می کنیم حداقل 15 روز پیش از اتمام مهلت مقرر، نسبت به ثبت درخواست و روشن نمودن وضعیت مشمولیت خود اقدام کنید.

درخواست تمدید و تعجیل در موعد اعزام به خدمت 1402

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کند در رابطه با تمدید یا تعجیل در اعزام به خدمت نظام وظیفه می باشد که آیا امکان اعمال تغییر در تاریخ اعزام وجود دارد یا خیر؟

جواب این سوال مثبت است و مشمولانی که دارای برگه اعزام به خدمت بوده و قصد تمدید یا تعجیل در زمان اعزام خود را دارند، در صورت احراز شرایط زیر می توانند با به همراه داشتن کارت ملی و تکمیل فرم های مربوطه، درخواست خود را به دفاتر پلیس +10 ارائه نمایند.

 • مشمولان غایب نمی توانند درخواستی مبنی بر تغییر در زمان اعزام خود داشته باشند.
 • ارائه درخواست تمدید و یا تعجیل صرفا برای یک بار قابل ارسال و رسیدگی می باشد.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام برای مشمولان دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم، یک دوره یک ماهه و برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر، یک دوره دو ماهه می باشد.
 • ارائه درخواست تمدید و تعجیل به منزله موافقت نبوده و مشمولان می توانند نتیجه درخواست خود را پس از گذشت حداکثر یک هفته از همان مرکز پلیس+10 ثبت کننده، دریافت نمایند.
 • مشمولان متقاضی تمدید یا تعجیل در موعد اعزام که تا کنون از تسهیلات تمدید و یا تعجیل استفاده نکرده اند، می توانند حداقل تا 40 روز قبل از موعد اعزام، نسبت به تکمیل فرم و ثبت درخواست خود اقدام کرده و پس از گذشت یک هفته نیز نتیجه آن را از طریق همان دفتر خدمات الکترونیک انتظامی پیگیری نمایند.

شایان ذکر است که با توجه به دلایل و معاذیر مشمولان برای تمدید و یا تعجیل در زمان اعزام خود و بنا به تشخیص رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی، موعد اعزام مشمولین ممکن است از یک ماه تا یک سال به تعویق بیفتد.

تعداد زیادی از آقایانی که وارد سن مشمولیت می شوند و می بایست اقدامات لازم برای اعزام خود به خدمت دوره ضرورت را انجام دهند، به دنبال معافیت سربازی و آگاهی از شرایط معافیت خدمت سربازی 1402 می باشند. عده ای از مشمولان نیز که علاقه مند به تحصیل هستند و می خواهند بدانند که آیا شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد یا خیر؟ برای دستیابی به پاسخ این سوال و کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از موارد فوق، می توانید روی هر یک از لینک های مورد نظر کلیک کرده تا به مقاله مربوطه دسترسی پیدا کنید.

 

نکات مهم ⭐
 • تمامی آقایان 18 ساله در صورتی که ضوابط موجود در لینک شرایط معافیت ۱۴۰۲ را ندارند، مشمول خدمت سربازی هستند.
 • مرحله اول اعزام به خدمت تکمیل نمودن دفترچه با مراجعه به دفاتر پلیس+10 و یا سامانه خدمات الکترونیکی پلیس +10 به آدرس vazife.epolice.ir می باشد.
 • بعد از تکمیل کردن دفترچه باید مدارک لازم را به دفاتر پلیس+10 تحویل داده تا درخواست شما برای اعزام به خدمت در سامانه ثبت شود.
 • وقتی تاریخ اعزام مشخص شد، باید بلافاصله پس از آن برگه آماده به خدمت با شماره سریال و هولوگرام را تحویل دهید و در آخر برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح، 10 روز قبل از تاریخ اعزام صادر می شود.
 • برای تکمیل دفترچه اعزام به خدمت سربازی می توانید از طریق مراحل موجود در مقاله فوق اقدام کنید.
 • دریافت کد سخا برای مشمولان خدمت سربازی الزامیست.

 

سوالات متداول

1- آقایان در چه زمانی می بایست برای خدمت سربازی ۱۴۰۲ اقدام نمایند؟

تمامی آقایان از یکم ماهی که طی آن به سن 18 سال تمام می رسند، مشمول خدمت دوره ضرورت یا همان سربازی می شوند.

2- چگونه می توانیم جهت دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی ۱۴۰۲ اقدام نماییم؟

دریافت این دفترچه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) و یا از طریق سامانه خدمات الکترونیکی پلیس +10 به آدرس evazife.epolice.ir می باشد.

3- مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست اعزام به خدمت سربازی ۱۴۰۲ چیست؟

این مدارک شامل یک قطعه عکس 4*3 سیاه و سفید، اصل و کپی کارت ملی یا کارت موقت ملی، برگه معاینه اولیه و واکسیناسیون و دیگر مدارکی که بطور کامل در متن این مقاله نام برده شده اند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۷ نظر
 1. عرفان

  سلام
  اعزام خدمتم ۱۴۰۲/۶/۳۱ هست
  قصد دارم اعزامم رو تمدید کنم
  با توجه به چند روز تعطیلات ۵ روز دیگه بیشتر فرصت ندارم
  به نظرتون دیر نیست؟
  مشکلی برای تمدید ندارم؟
  میشه تمیدید دوماه برام بزنن؟
  آخه ۱۵ روزه ی کارت سبزمو هنوز نرفتم
  میخواستم تمومش کنم و کارت سبزمو که بهم دادن بعد برم خدمت

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   پیشنهاد می شود هر چه سریعتر جهت تمدید زمان اعزام به خدمت خود اقدام فرمایید.
   احتمال موافقت با تمدید دو ماهه پایین می باشد.

 2. مهدی

  سلام و خسته نباشید برای اونایی که زیر دیپلم هستن چه مدارکی لازم است برای ثبت نام سربازی

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، مدارک مورد نیاز شامل: یک قطعه عکس ۴*۳ سیاه و سفید و تمام رخ مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها)، اصل و کپی کارت ملی یا کارت موقت ملی مشمول،
   اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه عکس دار مشمول، تکمیل برگه وضعیت مشمولین (برگه شماره ۱)، برگه معاینه اولیه و واکسیناسیون مشمولان (برگه شماره ۲) می باشد.

 3. علیرضا

  درود،برای گرفتن پذیرش هر ارگانی باید قبل از پرکردن دفترچه نظام وظیفه اقدام کنیم یا بعد ازتکمیل دفترچه؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، برای پذیرش در ارگان های مختلف حتما باید چند ماه قبل از تاریخ اعزام اقدام کرده و هماهنگی های لازمه را انجام دهید.

 4. محمد پوریا ضرابی

  سلام من تازه دیپلم گرفتم و میخام برا رفتن به سربازی اقدام کنم قبل رفتن به دانشگاه آیا الان اقدام کنم بهتر یا به دانشگاه برم بعد سربازی
  واین که گرفتت گواهینامه مهارت به چه شکلی هست برای سربازی
  واین که کجا بیوفته خودم میتونم انتخاب کنم سپاه یا ارتش یا اینکه سیستمی انجام میشغ

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام
   ارگان محل خدمت شما به صورت سیستمی مشخص می شود اما بهتر است جهت تسهیل امر سربازی چنانچه دارای شرایط مناسب می باشید ابتدا به دانشگاه بروید.

 5. آرش

  سلام من میخوام بیوفتم ارتش باید چکار کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، می توانید قبل از اعزام به خدمت با مراجعه حضوری به یکی از مراکز نظامی ارتش نسبت به گرفتن پذیرش اقدام نمائید.

 6. مهدی

  سلام مجدد، تو قوانین کفالت مادر، گفته شده ک باید ۳٠ماه از طلاق گذشته باشه تا بشه معافیت گرفت، من الان ۲٠سالمه ودارن جدامیشن، من۲۳سالگی برم برای معافیت میتونم بگیرم یا غیبت حساب میشه و نمیتونم بگیرم؟

  (دفترچه پست نکردم)

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما از الان اقدام کنید برای معافیت موقت.

 7. مهدی

  سلام خسته نباشید، من متولد ۱۳۸۲/۲/۷هستم
  پدرمادرم دارن جدامیشن، ولی تا ۳٠ماه دیگ نمیتونم برای معافیت اقدام کنم،
  ۳٠ماه بعدطلاق، معافیتمو قبول میکنن یا غیبت خوردم؟
  (دفترچه پست نکردم اصلا)

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود طبق قانون نظام وظیفه تاریخی برای اقدام کردن بعد از گرفتن طلاق اعلام نشده، شما می توانید بعد از طلاق اقدام نمایید.

 8. علی

  سلام وقت بخیر ، بنده ۲۴ مرداد معافیت تحصلیم تموم میشه ، میخواستم ۱ اُم مهر اعزام بشم … دقیقاً چه روزی باید از پلیس +۱۰ اقدام و چه روزی پست کنم که اعزام به شهریور نخوره و مهر بخوره ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، قبل از به پایان رسیدن معافیت تحصیلی اقدام به پست کرد دفترچه کنید.

 9. متین ریگی

  با سلام عرض خسته نباشید بنده متولد ۸۴.۱.۲۶ هستم والان از ۱۸ سال گذشتم وهنوز یک سال مونده تا دیپلم بگیرم ولی میخام برم سربازی وهنوز معافیت هم نگرفتم نمیدونم چی کار کنم؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   شما می توانید با مراجعه به دفاتر پلیس به علاوه ده نسبت به انجام مراحل اعزام به خدمت خود اقدام فرمایید.

 10. یوسف

  سلام مشمول غایب هستم و متولد ۱۳۶۸ متاهلم و دو فرزند دارم مستاجر هم هستم شاطری نانوایی و جوشکاری هم خوب در حد استاد کار بلدم تا الان هیچ اقدامی بابت خدمت سربازی انجام ندادم الان هم بخاطر مخارج زندگی دو دلم که برم سربازی یعنی واسه خانوادم نگرانم چون هزینه ها بسیار بالاست دارم کار میکنم نمیتونم برسونم حالا برم خدمت شرلیط من چجوری میشه.

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت توجیه غیبت امکان دریافت کسر از خدمت به علت تاهل و فرزند برای شما وجود خواهد داشت.
   پیشنهاد می شود جهت توجیه غیبت خود اقدام فرمایید.

 11. حمیدرضا محمدی

  سلام
  سیر مراحل پر کردن دفترچه و…. چقدر طول میکشه تا اعزام چند روز طول میکشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   این موضوع بسیار وابسته به تاریخ تولد و مدرک تحصیلی فرد دارد اما تاریخ میانگین تا ۴۰ روز بصورت تقریبی می باشد.

 12. یونس

  سلام .بنده متولد ۱۳۶۸ هستم و در حال حاضر متاهل و دارای دو فرزند مستاجر هم هستم وتا الان اقدامی بابت خدمت انجام ندادم اگر الان بخوام برم خدمت سربازی شرایط برای من چگونه میباشد لطفا راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما میتوانید به دلیل حضور دو فرزند و همسر خود درخواست کسری خدمت بدهید، هم چنین احتمال خدمت در نزدیکی محل زندگی خود نیز امکان پذیر خواهد بود.

 13. ناصر

  سلام وقت بخیر.
  من ۱۷ سالمه آیا میتونم برم سربازی

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   خیر ، شرط سن ورود به خدمت سربازی ۱۸ سال سن می باشد.

 14. فربد

  من مشمول غایب هستم و در حال حاضر شرایط معافیت کفالت را دارم لکن برای مدت غیبت خود دلیل موجه ( بستری در بیمارستان) دارم خواهش میکنم بفرمائید روش طرح موضوع غیبت موجه چگونه است ؟ از مساعدت شما بسیار سپاسگزارم.

  • ایران مشاوره

   با سلام واحترام، شما لازم است در مرحله ی اول غیبت خود را توجیه کنید و بعد برای معافیت کفالت درخواست دهید، برای توجیه غیبت لازم است با در دست داشتن مدارک پزشکی و مدارک شناسایی خود حضورا به سازمان نظام وظیفه ی منطقه ی سکونت خود مراجعه کنید.

 15. علی

  سلام هنوزم واکسن کرونا برای اعزام به خدمت اجباریه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، برای سال ۱۴۰۲ داشتن کارت واکسیناسیون الزامی می باشد،

 16. علی

  سلام من بعد از کارشناسی ارشد قبول شدم اما ارشد و ادامه ندادم غیبت هم دارم در فرم باید مدرک کارشناسی بزنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، شما لازم است آخرین مدرک تحصیلی خود(کارشناسی) را در فرم وارد کنید.

 17. امیر حسین

  سلام وقت بخیر دوست عزیز ببخشید من میخواستم هرچه زود تر برم سربازی الان ۱۷ سالمه ۹ماه دیگه وارد سن ۱۸ سالگی میشم میخواستم بگم میتونم زود تر میتونم برم خدمت ممنون میشم جواب بدید
  ترک تحصیل هم کردم
  اصلا درس نمیخانم

 18. جبار محمدی

  سلام
  من تا ۱۲/۷/۱۴۰۱ معافیت داشتم
  میخواستم ببینم تاکی برام برام غیبت نمیخوره
  آیا یک سال بعد از این تاریخ یا زودتر
  واینکه من الان بخوام برم سربازی باتوجه به فرایندی که وجود داره
  از ۷/۱۱/۱۴۰۱ اقدام کنم کی میتونم اعزام بشم
  واینکه کار های درخواست چقدر طول میکشه
  چون میخوام اول اسفند اعزام بشم
  بنظرتون توی این سه هفته اعزام میشم یا می‌افتد عقب

  • ایران مشاوره

   با سلام و ادب، مطابق قوانین و مقررات مندرج در سامانه ی نظام وظیفه، شما از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت یک سال معافیت تحصیلی دارید. با توجه به روند اعزام، دفترچه را پست کرده، البته با توجه به نیاز نظام وظیفه در ماه پایانی سال، شما اسفند ماه اعزام خواهید شد.

 19. محمد

  سلام من کارهای مربوط به سربازی مو انجام دادم…بعدش رفتم بیمارستان امام سجاد…بعد از انجام معاینات گفتن تا ۴۵ روز دیگه اس ام اس نطام وظیفه میادش
  امکانش هست زود تر بیادش؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، برای پیگیری این مسئله، می بایست به صورت حضوری به مرکز نظام وظیفه استان محل اقامت خود مراجعه نمایید.

 20. فاطم

  سلام وقت بخیر
  ببخشید الان ۲۷ مرداده و من کنکور عملی ثبت نام نکردم
  راهی واسه ثبت نام کردن هست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به اتمام زمان ثبت نام آزمون عملی رشته های مختلف، جهت بررسی و رفع مشکل خود، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 21. رضا

  سلام یه سوال داشتم میخواستم از دانشگاه انصراف بدم بعد از انصراف میتونم بلافاصله برم سربازی یا باید یک سال مهلت فراغت تمام بشه؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه عمومی، بعد از انصراف، یکسال فرصت خواهید داشت.

 22. امیر

  سلام خسته نباشید در چه زمان هایی میشه سربازی رو خرید و شرایطش چیه ؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، برای خرید خدمت سربازی می بایست حداقل ۸ سال غیبت سربازی داشته باشید، لازم به ذکر است در حال حاضر امکان خرید وجود ندارد.

 23. اریا

  سلام من اسمم رو تغییر دادم و یک ماه دیگه شناسنامه به دستم میرسه برگه رسیدی که ثبت احوال داده مورد قبول نیست برای ثبت نام خدمت سربازی برگه رسید کارت ملی رو هم دارم

  • ایران مشاوره

   سلام ، وقتتون بخیر. شما با همون رسید دریافت شده از ثبت احوال امکان ثبت نام دارید.

 24. سبحان

  سلام من الان ۱۸سالم هست و یک ماه دیگه دیپلم رو میگیرم و میخام پست کنم برا خدمت . خواهر من تهت پوشش بهزیستی هست خاستم بدونم که ایا کسری یا معافیت شامل من میشه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، کسری خدمت برای این مورد در نظر گرفته می شود.

 25. مهدی

  سلام من تا آخر شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم خواستم بدونم واسه ما خرید خدمت وجود داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه، در حال حاضر امکان خرید سربازی وجود ندارد.

 26. علی

  با سلام
  من دانشجوی ارشد هستم. برای اعزام به خدمت اقدام کرده ام و برگه وضعیت آماده به اعزام به خدمت دریافت کرده ام. در آن برگه تاریخ پیشنهادی خودم ۱۴۰۱/۴/۱ ذکر شده است. حالا سوال این است که من آیا می توانم این تاریخ را به تاخیر بیندازم؟
  تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتیکه دلیل شما برای به تعویق انداختن تاریخ اعزام قانع کننده و مورد تایید نظام وظیفه باشد، زمان آن تغییر پیدا خواهد کرد.

 27. امیر

  سلام.وقت بخیر
  من فارغ التحصیل ارشد هستم.اگر اسفند برای سربازی اقدام کنم و دفترچمو بفرستم، تاریخ اعزامم چه زمانی خواهد بود؟منظور کدوم ماه؟
  ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، ابتدای هر ماه اعزام است.

 28. امیر

  سلام خسته نباشید ، من تا سال ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم خواستم بدونم میشه زود تر اقدام کنم برای سربازی

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

 29. امید

  سلام من یک ماهه ک ۱۸ سالم شد اگ این ماه اقدام کنم اعزامم چ روزی است و …؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، برای اول هر ماه اعزام هست.

 30. مهدی

  سلام من هنوز جواب معافیت بیش از یک ماه گذشته پزشکی رو دریافت نکردم الان باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام ، بهتر است نتیجه را بطور مستقیم از پلیس +۱۰ و یا سازمان نظام وظیفه پیگیری نمایید .

 31. rezamolaei00000@gmail.com

  با سلام من همه کار هامو انجام دادم حتی سرباز کارتم رو هم گرفتم فقط میخواستم ببینم چطوری برگه اعزام به خدمت به دست من میرسه
  ایا برم پلیس ۱۰+ و یا پست خودش میاره در خونه
  اگه یه راهنمایی بکنید ممنون میشم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، دفترچه راهنمای اعزام به خدمت سربازی شما به آدرس محل سکونت، از طریق پست ارسال خواهد شد.

 32. امیر

  سلام وقت بخیر من امسال سال اخر دبیرستان بودم رشته ی کار و دانش برق ساختمان و الان بهم گفتن تا اخرای ماه دیگ دیپلم رو بهت میدیم یعنی باید بمونی تا اماده شه
  میخواستم بدونم راهی نداره من الان برم برای سربازی اقدام کنم و مدرسه برگه ای یا چیزی بده که ثابت بشه من الان دیپلمی هستم؟
  چون اگه الان اقدام کنم هنوز دیپلمم رو ندارم واسه همون زیر دیپلمی به حساب میام
  ی توضیح بدید ممنون میشم

  • ایران مشاوره

   با سلام، می توانید گواهی دیپلم موقت خود را از مدرسه دریافت کنید یا آخرین کارنامه خود را به همراه داشته باشید.

 33. محمد

  با سلام وخسته نباشید خدمت شما ببخشید مزاحم میشم من سوال رو یه بار پرسیدم جواب ندادین مم فارغ التحصیل سی یکم تیر ماه ۹۹ هستم و با توجه به این که کنکور ارشد به تعویق افتاد و بعد از مهلت یک ساله ام است و من هنوز اقدامی برای معرفی به نظام وظیفه نکرده ام میخواستم بدون که تو این فرصت یک ماه تا اتمام فرجه یک ساله ام بهترین زمان برای اقدام به سربازی چه موقع هست که هم غیبت نخورم و هم تاریخ اعزام بعد از کنکور کارشناسی ارشد باشه ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به نظام وظیفه، درخواست تعویق اعزام انجام دهید.

 34. s

  سلام وقتتون بخیر و خسته نباشین
  ببخشید یه سوال داشتم خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنین من ورودی ۹۵ کارشناسی بودم و تیر ماه ۱۳۹۹ فارغ التحصیل شدم با توجه به این تا یکسال معافیت تحصیلی یعنی دارم(تا تیر ۱۴۰۰) و این که مرداد ۱۴۰۰کنکور ارشد برگزار میشه و نتایج بعد از اتمام معافیت میاد میخواستم بپرسم این جوری مشکلی پیش نمیاد؟ اقدام خاصی باید انجام بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به نظام وظیفه، درخواست تعویق اعزام دهید.

مشاوره نظام وظیفه پیج نظام وظیفه