خانه نظام وظیفه مراحل اعزام به خدمت سربازی 1401

مراحل اعزام به خدمت سربازی 1401

مراحل اعزام به خدمت سربازی 1401
نحوه اعزام به خدمت سربازی 1401

مطابق با قوانین نظام وظیفه، تمامی آقایان با ورود به سن مشمولیت می بایست اقدامات لازم را در راستای اعزام به خدمت دوره ضرورت خود به انجام برسانند. بنابراین لازم است تمامی مشمولان خدمت سربازی در موعد مقرر نسبت به اعزام به خدمت و یا اخذ معافیت سربازی اقدام نموده و در مهلت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه، وضعیت مشمولیت خود را مشخص کنند چرا که در غیر این صورت، غیبت سربازی شامل حال آن ها خواهد شد.

پیش از این اطلاعاتی را پیرامون شرایط معافیت و کفالت سربازی در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم اما در این مقاله قصد داریم فرآیند اعزام و ثبت درخواست مشمولان را از اولین گام مورد بررسی قرار داده و توضیح کاملی را درمورد روند انجام و مدارک مورد نیاز آن ارائه نماییم.

تمامی آقایان از یکم ماهی که طی آن به سن 18 سال تمام می رسند، مشمول خدمت دوره ضرورت یا همان سربازی می شوند.

فرآیند مراجعه و اقدام برای اعزام به خدمت سربازی 1401

آقایانی که مشمول خدمت سربازی هستند می بایست در اولین فرصت نسبت به روشن نمودن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کنند چرا که در صورت گذشت تنها یک روز از تاریخ های تعیین شده که در ادامه مقاله به آن ها خواهیم پرداخت، فرد مشمول وارد دوره غیبت خواهد شد. مراحل ثبت درخواست برای اعزام به خدمت و روند رسیدگی به آن به ترتیب زیر می باشد.

 • دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) و یا از طریق سامانه خدمات الکترونیکی پلیس +10 به آدرس vazife.epolice.ir و تکمیل آن
 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز
 • ثبت درخواست در سامانه توسط کاربر مرکز پلیس+10 و تعیین تاریخ اعزام به خدمت
 • تحویل برگه آماده به خدمت با شماره سریال و هولوگرام بلافاصله پس از تعیین تاریخ اعزام
 • ارائه برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح (این برگه با مشخص شدن نیروی به کار گیرنده، نام مرکز آموزش و آدرس محل اعزام، حداکثر ده روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به مشمولان تحویل داده می شود. ارائه کارت ملی به این دفاتر به منظور دریافت برگه معرفی نامه الزامی است)

مشمولانی که در فرجه قانونی نسبت به اعزام خود اقدام می کنند، می توانند تاریخ اعزام پیشنهادی خود را همزمان با ثبت درخواست اعزام در مراکز پلیس +10 اعلام نمایند. توجه داشته باشید که تاریخ اعزام پیشنهادی باید در فرجه قانونی باشد. پس از تعیین تاریخ اعزام به خدمت، برگ آماده به خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) صادر می گردد.

مراحل تکمیل دفترچه نظام وظیفه

پس از دریافت دفترچه اعزام به خدمت می بایست اطلاعات خواسته شده را به دقت ثبت نموده و آن را هنگام ثبت درخواست اعزام خود به همراه مدارک مورد نیاز به دفاتر خدمات الکترونیکی پلیس +10 تحویل دهید.

 • در فرم شماره یک لازم است مشخصات فردی خود را با دقت و مطابق با مندرجات شناسنامه و کارت ملی خود تکمیل نمایید.
 • فرم بعدی مربوط به سوابق تحصیلی مشمولان می باشد که بایستی با توجه به محل تحصیل و آخرین مدرک تحصیلی خود آن را پر کنید. این فرم باید دارای مهر دانشگاه یا مدرسه ای که سال آخر تحصیلات خود را در آن گذرانده اید، باشد.
 • فرم واکسیناسیون نیز از جمله فرم هایی است که باید تکمیل کنید. بدین منظور می بایست به مراکز بهداشت مجاز مراجعه نموده و مراحل مربوط به واکسیناسیون را طی نمایید.
 • دریافت و تکمیل سایر فرم های مربوطه بستگی به نوع درخواست فرد مشمول دارد. به عنوان مثال اگر واجد شرایط معافیت بوده و قصد استفاده از هر یک از معافیت های سربازی را دارید، می بایست فرم های مربوط به هر کدام از آن ها را تکمیل نمایید.

مدارک مورد نیاز

همان طور که گفته شد، لازم است مشمولان پس از تکمیل فرم های اعزام به خدمت خود به مراکز پلیس +10 مراجعه نموده و با ارائه مدارک زیر، درخواست اعزام خود را به ثبت برسانند.

 • یک قطعه عکس 4*3 سیاه و سفید و تمام رخ مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها)
 • اصل و کپی کارت ملی یا کارت موقت ملی مشمول
 • اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه عکس دار مشمول
 • تکمیل برگه وضعیت مشمولین (برگه شماره 1)
 • برگه معاینه اولیه و واکسیناسیون مشمولان (برگه شماره 2)
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی (این مدرک باید توسط مرجع صادر کننده یا دفتر ثبت اسناد برابر با اصل شده باشد.)
 • ارائه مدارک مربوطه برای مشمولان دارای گواهی کسری خدمت جبهه، جانبازی والدین و بسیج

فراموش نکنید که در صورت داشتن دیگر فرم های اعزام به خدمت بسته به نوع درخواست خود، آن ها را نیز تکمیل نموده و همراه با مدارک فوق به دفاتر خدمات الکترونیک پلیس +10 تحویل دهید.

دریافت کد سخا

برای تمامی مشمولان خدمت سربازی که مراحل اعزام خود را از طریق دفاتر پلیس +10 سپری کرده اند، یک شناسه پنج رقمی تحت عنوان “کد سخا صادر می گردد که منحصر به فرد بوده و مختص آن ها می باشد. شما می توانید با استفاده از کد سخا و کد ملی، به حساب کاربری خود در سامانه services.epolice.ir دسترسی پیدا کرده و امور مربوطه از قبیل ثبت درخواست خروج از کشور، بررسی وضعیت امریه و جذب، مشاهده وضعیت معافیت کفالت و… را به صورت الکترونیکی پیگیری نمایید.

آخرین مهلت تعیین شده برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی 1401

مهلت تعیین شده برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی 1401
آخرین مهلت تعیین شده برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی 1401

هر فرد ذکور ایرانی از زمانی که پا به سن مشمولیت می گذارد، می بایست درخواست خود را مبنی بر اعزام به خدمت سربازی اعلام نماید تا به عنوان غایب شناخته نشود. مطابق با مصوبات مربوطه، آخرین مهلتی که برای معرفی مشمولان به مراکز وظیفه عمومی تعیین شده است به شرح زیر می باشد.

 • مشمولان زیر دیپلم حداکثر تا یکم ماه تولد خود در سالی که در آن به سن 18 سال تمام می رسند.(برای مثال فردی که متولد 18 اسفند ماه سال 80 است، در تاریخ 1 اسفند ماه سال 98 مشمول خدمت سربازی می باشد.)
 • مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در صورت اتمام تحصیلات خود باید وضعیت مشمولیت خود را حداکثر تا یک سال پس از تاریخ فارغ التحصیلی روشن نمایند.
 • مشمولین زیر دیپلم که به صورت حضوری مشغول به تحصیل بوده و سال اعزام آن ها نیز به اتمام رسیده است، در صورت ترک تحصیل حداکثر یک سال فرصت دارند نسبت به مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کنند.

نکته مهم: دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری که با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر فارغ التحصیل شده اند نیز حداکثر یک سال برای مشخص نمودن وضعیت نظام وظیفه مهلت دارند.

 • مشمولان دانشجو در صورت ترک تحصیل، انصراف و یا اخراج از دانشگاه، حداکثر تا یک سال باید وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 • مشمولانی که در دانشگاه‌های خارج از کشور در حال تحصیل می باشند در صورت اتمام تحصیلات، انصراف، اخراج و یا ترک تحصیل، حداکثر یک سال برای تعیین وضعیت خدمت سربازی خود مهلت دارند.
 • مشمولان دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم در تاریخ نوزدهم هر ماه و دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر، اول ماه های زوج به خدمت سربازی اعزام می شوند.

توجه داشته باشید که هر یک از بازه های زمانی مذکور از سوی سازمان نظام وظیفه به عنوان آخرین مهلت برای معرفی مشمولان تعیین شده و با گذشت حتی یک روز از مهلت های فوق، فرد مشمول وارد دوره غیبت خواهد شد. از همین رو توصیه می کنیم حداقل 15 روز پیش از اتمام مهلت مقرر، نسبت به ثبت درخواست و روشن نمودن وضعیت مشمولیت خود اقدام کنید.

درخواست تمدید و تعجیل در موعد اعزام به خدمت 1401

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از مشمولان خدمت سربازی را به خود مشغول کند در رابطه با تمدید یا تعجیل در اعزام به خدمت نظام وظیفه می باشد که آیا امکان اعمال تغییر در تاریخ اعزام وجود دارد یا خیر؟

جواب این سوال مثبت است و مشمولانی که دارای برگه اعزام به خدمت بوده و قصد تمدید یا تعجیل در زمان اعزام خود را دارند، در صورت احراز شرایط زیر می توانند با به همراه داشتن کارت ملی و تکمیل فرم های مربوطه، درخواست خود را به دفاتر پلیس +10 ارائه نمایند.

 • مشمولان غایب نمی توانند درخواستی مبنی بر تغییر در زمان اعزام خود داشته باشند.
 • ارائه درخواست تمدید و یا تعجیل صرفا برای یک بار قابل ارسال و رسیدگی می باشد.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام برای مشمولان دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم، یک دوره یک ماهه و برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر، یک دوره دو ماهه می باشد.
 • ارائه درخواست تمدید و تعجیل به منزله موافقت نبوده و مشمولان می توانند نتیجه درخواست خود را پس از گذشت حداکثر یک هفته از همان مرکز پلیس+10 ثبت کننده، دریافت نمایند.
 • مشمولان متقاضی تمدید یا تعجیل در موعد اعزام که تا کنون از تسهیلات تمدید و یا تعجیل استفاده نکرده اند، می توانند حداقل تا 40 روز قبل از موعد اعزام، نسبت به تکمیل فرم و ثبت درخواست خود اقدام کرده و پس از گذشت یک هفته نیز نتیجه آن را از طریق همان دفتر خدمات الکترونیک انتظامی پیگیری نمایند.

شایان ذکر است که با توجه به دلایل و معاذیر مشمولان برای تمدید و یا تعجیل در زمان اعزام خود و بنا به تشخیص رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی، موعد اعزام مشمولین ممکن است از یک ماه تا یک سال به تعویق بیفتد.

تعداد زیادی از آقایانی که وارد سن مشمولیت می شوند و می بایست اقدامات لازم برای اعزام خود به خدمت دوره ضرورت را انجام دهند، به دنبال معافیت سربازی و آگاهی از شرایط معافیت خدمت سربازی می باشند. عده ای از مشمولان نیز که علاقه مند به تحصیل هستند و می خواهند بدانند که آیا شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد یا خیر؟ برای دستیابی به پاسخ این سوال و کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از موارد فوق، می توانید روی هر یک از لینک های مورد نظر کلیک کرده تا به مقاله مربوطه دسترسی پیدا کنید.

 

سوالات متداول

1- آقایان در چه زمانی می بایست برای خدمت سربازی 1401 اقدام نمایند؟

تمامی آقایان از یکم ماهی که طی آن به سن 18 سال تمام می رسند، مشمول خدمت دوره ضرورت یا همان سربازی می شوند.

2- چگونه می توانیم جهت دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی 1401 اقدام نماییم؟

دریافت این دفترچه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) و یا از طریق سامانه خدمات الکترونیکی پلیس +10 به آدرس evazife.epolice.ir می باشد.

3- مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست اعزام به خدمت سربازی 1401 چیست؟

این مدارک شامل یک قطعه عکس 4*3 سیاه و سفید، اصل و کپی کارت ملی یا کارت موقت ملی، برگه معاینه اولیه و واکسیناسیون و دیگر مدارکی که بطور کامل در متن این مقاله نام برده شده اند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ نظر

 1. سلام من کارهای مربوط به سربازی مو انجام دادم…بعدش رفتم بیمارستان امام سجاد…بعد از انجام معاینات گفتن تا ۴۵ روز دیگه اس ام اس نطام وظیفه میادش
  امکانش هست زود تر بیادش؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، برای پیگیری این مسئله، می بایست به صورت حضوری به مرکز نظام وظیفه استان محل اقامت خود مراجعه نمایید.

 2. سلام وقت بخیر
  ببخشید الان ۲۷ مرداده و من کنکور عملی ثبت نام نکردم
  راهی واسه ثبت نام کردن هست؟

  • با سلام و درود، با توجه به اتمام زمان ثبت نام آزمون عملی رشته های مختلف، جهت بررسی و رفع مشکل خود، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 3. سلام یه سوال داشتم میخواستم از دانشگاه انصراف بدم بعد از انصراف میتونم بلافاصله برم سربازی یا باید یک سال مهلت فراغت تمام بشه؟؟

 4. سلام خسته نباشید در چه زمان هایی میشه سربازی رو خرید و شرایطش چیه ؟؟؟

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، برای خرید خدمت سربازی می بایست حداقل ۸ سال غیبت سربازی داشته باشید، لازم به ذکر است در حال حاضر امکان خرید وجود ندارد.

 5. سلام من الان ۱۸سالم هست و یک ماه دیگه دیپلم رو میگیرم و میخام پست کنم برا خدمت . خواهر من تهت پوشش بهزیستی هست خاستم بدونم که ایا کسری یا معافیت شامل من میشه؟

 6. سلام من تا آخر شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم خواستم بدونم واسه ما خرید خدمت وجود داره؟

 7. با سلام
  من دانشجوی ارشد هستم. برای اعزام به خدمت اقدام کرده ام و برگه وضعیت آماده به اعزام به خدمت دریافت کرده ام. در آن برگه تاریخ پیشنهادی خودم ۱۴۰۱/۴/۱ ذکر شده است. حالا سوال این است که من آیا می توانم این تاریخ را به تاخیر بیندازم؟
  تشکر

  • با سلام، در صورتیکه دلیل شما برای به تعویق انداختن تاریخ اعزام قانع کننده و مورد تایید نظام وظیفه باشد، زمان آن تغییر پیدا خواهد کرد.

 8. سلام.وقت بخیر
  من فارغ التحصیل ارشد هستم.اگر اسفند برای سربازی اقدام کنم و دفترچمو بفرستم، تاریخ اعزامم چه زمانی خواهد بود؟منظور کدوم ماه؟
  ممنون

 9. سلام خسته نباشید ، من تا سال ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم خواستم بدونم میشه زود تر اقدام کنم برای سربازی

 10. سلام من یک ماهه ک ۱۸ سالم شد اگ این ماه اقدام کنم اعزامم چ روزی است و …؟

 11. با سلام من همه کار هامو انجام دادم حتی سرباز کارتم رو هم گرفتم فقط میخواستم ببینم چطوری برگه اعزام به خدمت به دست من میرسه
  ایا برم پلیس ۱۰+ و یا پست خودش میاره در خونه
  اگه یه راهنمایی بکنید ممنون میشم

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با سنوات گذشته، دفترچه راهنمای اعزام به خدمت سربازی شما به آدرس محل سکونت، از طریق پست ارسال خواهد شد.

 12. سلام وقت بخیر من امسال سال اخر دبیرستان بودم رشته ی کار و دانش برق ساختمان و الان بهم گفتن تا اخرای ماه دیگ دیپلم رو بهت میدیم یعنی باید بمونی تا اماده شه
  میخواستم بدونم راهی نداره من الان برم برای سربازی اقدام کنم و مدرسه برگه ای یا چیزی بده که ثابت بشه من الان دیپلمی هستم؟
  چون اگه الان اقدام کنم هنوز دیپلمم رو ندارم واسه همون زیر دیپلمی به حساب میام
  ی توضیح بدید ممنون میشم

  • با سلام، می توانید گواهی دیپلم موقت خود را از مدرسه دریافت کنید یا آخرین کارنامه خود را به همراه داشته باشید.

 13. با سلام وخسته نباشید خدمت شما ببخشید مزاحم میشم من سوال رو یه بار پرسیدم جواب ندادین مم فارغ التحصیل سی یکم تیر ماه ۹۹ هستم و با توجه به این که کنکور ارشد به تعویق افتاد و بعد از مهلت یک ساله ام است و من هنوز اقدامی برای معرفی به نظام وظیفه نکرده ام میخواستم بدون که تو این فرصت یک ماه تا اتمام فرجه یک ساله ام بهترین زمان برای اقدام به سربازی چه موقع هست که هم غیبت نخورم و هم تاریخ اعزام بعد از کنکور کارشناسی ارشد باشه ممنون

 14. سلام وقتتون بخیر و خسته نباشین
  ببخشید یه سوال داشتم خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنین من ورودی ۹۵ کارشناسی بودم و تیر ماه ۱۳۹۹ فارغ التحصیل شدم با توجه به این تا یکسال معافیت تحصیلی یعنی دارم(تا تیر ۱۴۰۰) و این که مرداد ۱۴۰۰کنکور ارشد برگزار میشه و نتایج بعد از اتمام معافیت میاد میخواستم بپرسم این جوری مشکلی پیش نمیاد؟ اقدام خاصی باید انجام بدم؟

دریافت مشاوره