تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه - مشاوره خدمت سربازی 99
مشاوره نظام وظیفه – مشاوره خدمت سربازی 99

خدمت مقدس سربازی برای تمامی آقایانی که به سن خدمت سربازی می رسند واجب است. ولی برخی اطلاعات چندانی در رابطه با قوانین نظام وظیفه از جمله مدت زمان خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی، امریه خدمت سربازی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت و… ندارند به همین دلیل ممکن است برای هر یک از موارد ذکر شده اقداماتی بی اثر انجام دهند که نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود بلکه ممکن است از زمان معرفی خود به عنوان مشمول خدمت بگذرد و در نتیجه اضافه خدمت به آن ها تعلق بگیرد.

به همین دلیل سعی می کنیم در این مطلب اطلاعاتی در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می کنیم مقاله را تا انتها مطالعه نمایید و اگر سوال یا ابهام دارید که با خواندن آن به پاسخ نرسیدید، می توانید با مشاوران ما در مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید. مشاوران مرکز، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

افراد واجد شرایط دریافت معافیت سربازی می توانند بدون گذراندن دوران خدمت سربازی، کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند.

قوانین و اصطلاحات خدمت سربازی 99

همان طور که گفته شد دوره آموزشی، دوره خدمت، اضافه خدمت، معافیت سربازی، معافیت تحصیلی و از این قبیل الفاظ، اغلب کلماتی هستند که آقایان در سنین هجده سالگی می شنوند و غالبا در هر دو صورت مشمول به خدمت یا معاف شدن، نیاز است تا اطلاعات جامع و دقیقی نسبت به هر یک از قوانین خدمت سربازی داشته باشند.

دوره آموزشی

سربازی به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول سربازی 2 الی 3 ماه می باشد و دوره آموزشی نام دارد. در این دوره، آموزش هایی همچون اسلحه شناسی، مسیریابی در شب و روز و تیراندازی و… آموزش داده می شود.

دوره خدمت

پس از اتمام دوره آموزشی دوره خدمت شروع می شود. سربازان پس از اتمام دوره آموزشی با توجه به میزان تحصیلات خود درجه نظامی اخذ می کنند و پس از تقسیم، جهت انجام خدمت سربازی به شهرهای مختلفی اعزام می شوند.

اضافه خدمت

اگر فردی که به سن قانونی جهت اعزام به خدمت رسیده باشد ولی از معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اجتناب نماید و یا در طول دوران خدمت به هر دلیلی تنبیه شود که مدت زمان بیشتری از زمان قانونی به خدمت ادامه دهد، به آن اصطلاح اضافه خدمت اطلاق می شود.

کسری خدمت

قطعا برخی از داوطلبان که شرایط خرید خدمت سربازی یا معافیت از سربازی را ندارند و ملزم به شرکت در این دوره هستند در صورتی که واجد شرایط کسری خدمت باشند، می توانند مدت زمان کمتری را به عنوان سرباز نظام وظیفه خدمت نمایند که شروط شامل شدن به این تبصره کسر خدمت ایثارگران، کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا، کسر خدمت فرزند، کسر خدمت نخبگان، کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز، کسر خدمت متاهلین و کسر خدمت بسیج می باشند.

معافیت سربازی

در ابتدا لازم است بگوییم دو نوع معافیت وجود دارد: 1- معافیت موقت 2- معافیت دائم. افرادی از خدمت معاف می شوند و در واقع بدون گذراندن خدمت سربازی کارت پایان خدمت اخذ می نمایند که بنابه برخی شرایط اجتماعی و یا برخی مصدومیت ها و نارسایی های بدنی قادر به انجام خدمت سربازی نباشند.

مراحل اعزام به خدمت سربازی 99

برای این که افراد مشمول دوره غیبت سربازی نشوند، می بایست در زمان تعیین شده نسبت به دریافت دفترچه خدمت خود اقدام نمایند که مراحل اعزام به خدمت سربازی و روند رسیدگی به آن به ترتیب زیر می باشد:

 • دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) و یا از طریق سامانه خدمات الکترونیکی پلیس +10 به آدرس vazife.police.ir و تکمیل آن
 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز
 • ثبت درخواست در سامانه توسط کاربر مرکز پلیس+10 و تعیین تاریخ اعزام به خدمت
 • تحویل برگه آماده به خدمت با شماره سریال و هولوگرام بلافاصله پس از تعیین تاریخ اعزام
 • ارائه برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح (این برگه با مشخص شدن نیروی به کار گیرنده، نام مرکز آموزش و آدرس محل اعزام، حداکثر ده روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به مشمولان تحویل داده می شود. ارائه کارت ملی به این دفاتر به منظور دریافت برگه معرفی نامه الزامی است.)

احتمالا این سوال برای افراد متقاضی پیش می آید که تاریخ و محل اعزام به خدمت چگونه محاسبه می شود؟ جهت دریافت پاسخ این سوال بر روی لینک مربوط به آن کلیک کنید.

مدت زمان خدمت سربازی 99

همان طور که گفته شد سپری نمودن دوره سربازی برای تمامی آقایان در ایران الزامی است. همچنین با توجه به آخرین اطلاعیه های منتشر شده در سامانه سازمان نظام وظیفه، مدت زمان خدمت سربازی بر حسب مناطق به بخش های مختلفی تقسیم شده است که شما عزیزان می توانید آن را در ادامه مشاهده نمایید.

مدت زمان خدمت سربازی 99
مشمولین مناطق مدت زمان خدمت
نیروهای مسلح و یگان های حفاظت در دستگاه های دولتی (کارکنان وظیفه بومی) عادی 24 ماه
امنیتی غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا، مراقبت از مرز و جزایر خلیج فارس غیر از نازعات 21 ماه
امنیتی درگیر و جزایر نازعات 17 ماه
نیروهای مسلح و یگان های حفاظت در دستگاه های دولتی (کارکنان وظیفه غیر بومی) عادی 21 ماه
امنیتی غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا، مراقبت از مرز و جزایر خلیج فارس غیر از نازعات 18 ماه
امنیتی درگیر و جزایر نازعات 17 ماه
مشمولان مامور به دستگاه های دولتی (غیر نظامی) کلیه مناطق 24 ماه

معافیت خدمت سربازی 99

معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه 99
معافیت خدمت سربازی 99

لازم به ذکر است، با توجه به این که در بعضی مواقع افرادی دارای شرایط خاص می باشند و قادر به انجام خدمت نیستند، می توانند از طرح معافیت هایی که متناسب با شرایط هر فرد وجود دارد استفاده نمایند. در ادامه مقاله می توانید اطلاعاتی در زمینه با چندین معافیت که اخیرا بیشتر قابل توجه قرار گرفته اند، کسب کنید.

معافیت تحصیلی

مشمولانی که در حال تحصیل هستند تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند به آن ها معافیت تحصیلی تعلق می گیرد در واقع معافیت تحصیلی از نوع معافیت موقت است چرا که پس از اتمام تحصیل می بایست به خدمت بروند و فقط تا زمان تحصیل معاف از خدمت می باشند.

معافیت پزشکی

مشمولانی که دارای بیماری و یا مشکل جسمی خاصی هستند (به عنوان مثال نمره یک چشم فرد 6 باشد.) می توانند از شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی استفاده کنند. برای این کار می بایست به پزشک متخصص که مورد تایید نظام وظیفه می باشد مراجعه نمایند تا مشخص گردد که آیا معافیت پزشکی به آنان تعلق می گیرد یا خیر؟ و اینکه نوع معافیت از نوع دائم خواهد بود یا موقت؟ و یا ممکن است بنا بر نظر پزشک تنها معاف از رزم گردند.

برای این کار باید ابتدا دفترچه معافیت پزشکی سربازی را مطالعه نمایند تا مطمئن شوند که آیا مشکلی که دارند جزو مواردی که به آن ها معافیت تعلق می گیرد هست یا خیر؟ سپس داوطلبان می بایست توسط پزشک اولیه معاینه گردند در مرحله بعدی می بایست به همراه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نمایند تا اقدامات لازم جهت انجام مراحل بعدی معافیت پزشکی انجام شود. جهت اطلاع از اینکه آیا مشکل و یا بیماری شما جزو موارد معافیت پزشکی هست یا خیر می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

معافیت کفالت

ممکن است برخی سربازان سرپرست خانواده باشند به همین دلیل به این افراد معافیتی تحت عنوان شرایط معافیت کفالت  تعلق می گیرد. معافیت کفالت دارای شرایط خاص خود می باشد و به افرادی تعلق می گیرد که می بایست حتما شرایط عمومی معافیت کفالت را که در ادامه مقاله آورده ایم داشته باشند.

 • کسی که می خواهد معافیت کفالت بگیرد نباید تا زمان اقدام به دریافت کفالت، غیبت داشته باشد.
 • فرد می بایست در زمان اقدام به دریافت معافیت کفالت به سن 18 تمام رسیده باشد.
 • متقاضی دریافت معافیت کفالت می بایست تنها سرپرست خانواده باشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت پدر

7 نوع معافیت کفالت وجود دارد که یکی از آن ها کفالت پدر نام دارد و دارای شرایطی می باشد که در این قسمت به آن ها خواهیم پرداخت و هر کسی که علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای این شرایط نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت پدر اقدام نماید.

 • پدر شخص کمتر از 70 سال سن داشته باشد ولی طبق نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشد.
 • پدر شخص می بایست بیش از 75 سال سن داشته باشد.
 • جانبازان قادر خواهند بود برای فرزند خود معافیت کفالت بگیرند. چنانچه درصد جانبازی بیش از 25 درصد باشد، برای فرزند دیگر خود نیز می توانند معافیت بگیرند.

شرایط اختصاصی معافیت برادر صغیر

اگر فرد مشمول خدمت سربازی علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای شرایط زیر نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت برادر صغیر اقدام نماید.

 • سن برادر مشمول، به ۱۸ سال تمام نرسیده باشد.
 • پدر برادر صغیر، در قید حیات نباشد.
 • مشمول تنها برادر بالای ۱۸ سال برادر صغیر باشد.

لازم به ذکر است که اگر برادر کبیر نیز بیمار و طبق نظر شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه نیازمند مراقبت و نگهداری باشد، فرد مشمول واجد شرایط دریافت معافیت کفالت برادر خواهد بود.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت مادر

در صورتی که فرد مشمول خدمت سربازی، دارای شرایط زیر و همچنین شرایط عمومی که در بالا اشاره شد، باشد می تواند معافیت کفالت مادر دریافت نماید.

 • پدر مشمول خدمت، فوت کرده باشد.
 • مادر مشمول خدمت، طلاق گرفته باشد و ازدواج مجدد نداشته باشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت خواهر

چنانچه فرد مشمول خدمت سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط ذیل باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت خواهر اقدام نماید.

 • فرد مشمول خدمت سربازی تنها برادر تنی خواهر باشد و خواهر هیچ سرپرست بالای 18 سالی جز فرد مشمول خدمت سربازی نداشته باشد.
 • پدر خواهر مشمول خدمت سربازی در قید حیات نباشد.
 • خواهر مشمول دارای فرزند ذکور سالم نباشد.
 • خواهر مشمول دارای همسر نباشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت مادر بزرگ

اگر فرد مشمول خدمت مقدس سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط اختصاصی ذیل باشد واجد دریافت معافیت کفالت مادربزرگ خواهد بود.

 • مادربزرگ پدری یا مادری دارای همسر و فرزند (اعم از پسر و دختر) نباشد.
 • مادربزرگ فرد مشمول از همسرش طلاق گرفته باشد.

دریافت امریه خدمت سربازی نظام وظیفه 99

در وهله اول بهتر است بدانیم امریه سربازی چیست؟ امریه در واقع همان خدمت سربازی می باشد اما افراد به جای خدمت در پادگان ها در سازمان های دولتی کشور که امریه می پذیرند خدمت می نمایند. افراد برای دریافت امریه سربازی می بایست دارای شرایط خاصی باشند و همچنین بهتر است بدانید که میزان حقوق سربازی برای سربازان امریه نسبت به سایر کارکنان این ادارات متفاوت می باشد. در نهایت متقاضیان می توانند همزمان با خدمت و پس از گذراندن دوره آموزشی در حیطه رشته تخصصی خود در سازمان و یا ارگانی مشغول به کار شده و مبلغی را به عنوان حقوق در دوره خدمت خود دریافت نمایند. همچنین برای ارسال درخواست امریه، سایت مشخصی وجود ندارد و ارتباط با این سازمان تنها به صورت تلفنی انجام می پذیرد.

لازم است بدانید که افرادی که قصد اقدام به دریافت دفترچه خدمت خود را دارند، در صورتی که درخواست خود را در دفاتر پلیس +10 ثبت نمایند، می بایست کدی پنج رقمی تحت عنوان کد سخا را از طریق سامانه سازمان نظام وظیفه دریافت نمایند. این کد به صورت انحصاری برای هر فرد در نظر گرفته شده است و ارتباطی با ارگان و یا سازمان محل خدمت و کد آموزشی افراد ندارد و مشمولان به خدمت با استفاده از آن می توانند به پنل شخصی خود در سامانه سازمان نظام وظیفه دسترسی یابند.

 

سوالات متداول

1- معافیت های خدمت سربازی کدام اند؟

این معافیت ها از قبیل معافیت کفالت، معافیت پزشکی، معافیت ایثارگری، معافیت موارد خاص و معافیت تحصیلی می باشند.

2- نحوه دریافت معافیت خدمت سربازی چگونه است؟

چنانچه فرد شرایط معافیت سربازی را داشت باشد، می تواند به همراه مدارک مورد نیاز برای ثبت در خواست خود به پلیس ۱۰+ مراجعه نماید.

3- کدام یک از معافیت ها دارای دوره آموزشی خدمت سربازی می باشند؟

افرادی که مشمول معافیت ایثارگری می باشند می بایست دوره آموزشی خدمت سربازی را بگذرانند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۶۹ نظر

 1. سلام
  معافیت دوفرزندی تصویب شد یا نه ؟

 2. با سلام و تشکر فراوان
  من از دانشگاه انصراف داده ام و در مهلت یکساله معرفی هستم اکنون امکان خروج از کشور را دارم؟باید برگه آماده به خدمت بگیرم؟با برگه آماده به خدمت و سپردن وثیقه میتوان سفر سیاحتی رفت؟خیلی ممنونم

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، شما محدودیتی بابت خروج از کشور را نخواهید داشت و صرفا می بایست درخواست خروج از کشور را ثبت و مبلغ وثیقه را پرداخت نمائید.

 3. سلام من متولد ۷۹ هستم خدمت نرفتم ولی به جا دانشگاه ام اموزشگاه های خصوصی رفتم میخواستم ببینم شامل اضافه خدمت میشه؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره