یکشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / امریه سربازی / مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه

مشاوره خدمت سربازی

مشاوره نظام وظیفه - مشاوره خدمت سربازی
مشاوره نظام وظیفه – مشاوره خدمت سربازی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره نظام وظیفه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

خدمت مقدس سربازی برای تمامی آقایانی که به سن خدمت سربازی می رسند واجب است. ولی برخی اطلاعات چندانی در رابطه با قوانین نظام وظیفه از جمله مدت زمان خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی، امریه خدمت سربازی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت و … ندارند به همین دلیل ممکن است برای هر یک از موارد ذکر شده اقداماتی بی اثر انجام دهند که نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود بلکه ممکن است از زمان معرفی خود به عنوان مشمول خدمت بگذرد و در نتیجه اضافه خدمت به آن ها تعلق بگیرد. به همین دلیل سعی می کنیم در این مطلب اطلاعاتی در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید و اگر سوال یا ابهام دارید که در این مطلب به پاسخ آن نرسیدید می توانید با مشاوران ما در مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید. مشاوران مرکز، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

افراد واجد شرایط دریافت معافیت سربازی می توانند بدون گذراندن دوران خدمت سربازی، کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند.

قوانین و اصطلاحات خدمت سربازی

دوره آموزشی : سربازی به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول سربازی 2 الی 3 ماه می باشد و دوره آموزشی نام دارد. در این دوره، آموزش هایی همچون اسلحه شناسی، مسیریابی در شب و روز و تیراندازی و … آموزش داده می شود.

دوره خدمت : پس از اتمام دوره آموزشی دوره خدمت شروع می شود. سربازان پس از اتمام دوره آموزشی با توجه به میزان تحصیلات خود درجه نظامی اخذ می کنند و پس از تقسیم، جهت انجام خدمت سربازی به شهرهای مختلفی اعزام می شوند.

اضافه خدمت : اگر فردی که به سن قانونی جهت اعزام به خدمت رسیده باشد ولی از معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اجتناب نماید و یا در طول دوران خدمت به هر دلیلی تنیه شود که مدت زمان بیشتری از زمان قانونی به خدمت ادامه دهد، به آن اصطلاح اضافه خدمت اطلاق می شود.

معافیت سربازی : در ابتدا لازم است بگوییم دو نوع معافیت وجود دارد : 1 – معافیت موقت 2 – معافیت دائم. افرادی از خدمت معاف می شوند و در واقع بدون گذراندن خدمت سربازی کارت پایان خدمت اخذ می نمایند که بنابه برخی شرایط اجتماعی و یا برخی مصدومیت ها و نارسایی های بدنی قادر به انجام خدمت سربازی نباشند. 

معافیت تحصیلی : مشمولانی که در حال تحصیل هستند تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند به آن ها معافیت تحصیلی تعلق می گیرد در واقع معافیت تحصیلی از نوع معافیت موقت است چرا که پس از اتمام تحصیل می بایست به خدمت بروند و فقط تا زمان تحصیل معاف از خدمت می باشند.

معافیت پزشکی : افرادی که دارای شرایط خاص جسمی یا روانی هستند و قادر به انجام خدمت نیستند معافیت پزشکی به آن ها تعلق می گیرد.

معافیت کفالت : ممکن است برخی سربازان سرپرست خانواده باشند به همین دلیل به این افراد معافیتی تحت عنوان معافیت کفالت تعلق می گیرد.

شرایط دریافت معافیت پزشکی

مشمولانی که دارای بیماری و یا مشکل جسمی خاصی هستند ( به عنوان مثال نمره یک چشم فرد 6 باشد ) می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند. برای این کار می بایست به پزشک متخصص که مورد تایید نظام وظیفه می باشد مراجعه نمایند تا مشخص گردد که آیا معافیت پزشکی به آنان تعلق می گیرد یا خیر؟ و اینکه نوع معافیت از نوع دائم خواهد بود یا موقت؟ و یا ممکن است بنا بر نظر پزشک تنها معاف از رزم گردند. برای این کار باید ابتدا دفترچه معافیت پزشکی سربازی را مطالعه نمایند تا مطمئن شوند که آیا مشکلی که دارند جزو مواردی که به آن ها معافیت تعلق می گیرد هست یا خیر؟ سپس دفترچه ی راهنمای خدمت را مثل سایرین دریافت و تکمیل نمایند و سپس توسط پزشک اولیه معاینه گردند در مرحله ی بعدی می بایست به همراه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نمایند تا اقدامات لازم جهت انجام مراحل بعدی معافیت پزشکی انجام شود. جهت اطلاع از اینکه آیا مشکل و یا بیماری شما جزو موارد معافیت پزشکی هست یا خیر می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

شرایط دریافت معافیت کفالت 

معافیت کفالت دارای شرایط می باشد و به افرادی تعلق می گیرد که می بایست حتما شرایط عمومی معافیت کفالت را که در جدول زیر آورده ایم داشته باشند:

شرایط دریافت معافیت کفالت 
   1  کسی که می خواهد معافیت کفالت بگیرد نباید تا زمان اقدام به دریافت کفالت، غیبت داشته باشد.
   2 فرد می بایست در زمان اقدام به دریافت معافیت کفالت به سن 18 تمام رسیده باشد.
   3 متقاضی دریافت معافیت کفالت می بایست تنها سرپرست خانواده باشد.

شرایط اختصاصی کفالت پدر

7 نوع معافیت کفالت وجود دارد که یکی از آن ها کفالت پدر نام دارد و دارای شرایطی می باشد که در این قسمت به آن ها خواهیم پرداخت و هر کسی که علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای این شرایط نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت پدر اقدام نماید:

 • پدر شخص کمتر از 70 سال سن داشته باشد ولی طبق نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه ی عمومی نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشد.
 • پدر شخص می بایست بیش از 70 سال سن داشته باشد.

جانبازان قادر خواهند بود برای فرزند خود معافیت کفالت بگیرند.چنانچه درصد جانبازی بیش از 25 درصد باشد، برای فرزند دیگر خود نیز می توانند معافیت بگیرند.

شرایط اختصاصی کفالت برادر صغیر

اگر فرد مشمول خدمت سربازی علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای شرایط زیر نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت برادر صغیر اقدام نماید:

 • سن برادر مشمول، به ۱۸ سال تمام نرسیده باشد.
 • پدر برادر صغیر، در قید حیات نباشد.
 • مشمول تنها برادر بالای ۱۸ سال برادر صغیر باشد.

اگر برادر کبیر نیز بیمار باشد و طبق نظر شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه نیازمند مراقبت و نگهداری باشد فرد مشمول واجد شرایط دریافت معافیت کفالت برادر خواهد بود.

شرایط اختصاصی کفالت مادر

در صورتی که فرد مشمول خدمت سربازی دارای شرایط زیر و همچنین شرایط عمومی که در بالا اشاره شد، باشد می تواند معافیت کفالت مادر دریافت نماید:

 • پدر مشمول خدمت فوت کرده باشد.
 • مادر مشمول خدمت طلاق گرفته باشد و ازدواج مجدد نداشته باشد.

شرایط اختصاصی کفالت خواهر

چنانچه فرد مشمول خدمت سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط ذیل باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت خواهر اقدام نماید:

 • فرد مشمول خدمت سربازی تنها برادر تنی هواهر باشد و خواهر هیچ سرپرست بالای 18 سالی جز فرد مشمول خدمت سربازی نداشته باشد.
 • پدر خواهر مشمول خدمت سربازی در قید حیات نباشد.
 • خواهر مشمول دارای فرزند ذکور سالم نباشد.
 • خواهر مشمول دارای همسر نباشد.

شرایط اختصاصی کفالت مادربزرگ

اگر فرد مشمول خدمت مقدس سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط اختصاصی ذیل باشد واجد دریافت معافیت کفالت مادربزرگ خواهد بود:

 • مادربزرگ پدری یا مادری دارای همسر و فرزند ( اعم از پسر و دختر ) نباشد.
 • مادربزرگ فرد مشمول از همسرش طلاق گرفته باشد.

جهت مطالعه راهنمای دریافت امریه سربازی و شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی کلیک نمایید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره نظام وظیفه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ نظر

 1. سلام من متولد آذر ۷۴ هستم و ۵ ترم در دانشگاه پیام نور بودم و بعد از قبولی در رشته کاردانی فوریت پزشکی از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و ۳۱ شهریور ۹۹ فارغ التحصیل میشم میخوام بدونم آیا میشه در کنکور سراسری۹۹ شرکت کنم برای پزشکی و آیا معافیت تحصیلی برام صادر میشه و یا باید برم سربازی ایست خدمتی بزنم پشنهاد شما چیه

  • باسلام شما میتوانید در کنکور سراسری شرکت کنید ولی معافیت تحصیلی برای شما منظور نمیشود و باید دفترچه خدمت را ارسال کنید و ایست خدمت دریافت کنید

 2. سلام من مادر بزرگم عضو کمیته و بهزیستی است و شوهر ندارد اما پسر دارد که خود اون ۳ تا بچه داره و مادر بزرگم ما با زندگی میکنه ایا شرایطی است برای کفالت؟

 3. سلام.وقت بخیر
  من ۱۵ ساله که پدرم فوت کردند. یه برادر بزرگتر دارم که کفالت مادرمو گرفته و معاف شده اما بیشتر از ۶ ساله که مستقل شده و در شهری دور زندگی میکنه. در حال حاضر من سرپرست مادرم و دوخواهرم میباشم و نان اور خانه.یکی از خواهرهام طلاق گرفته و با ما زندگی میکنه.ایا میتونم درخواست کفالت خواهرم رو بدم؟
  ممنون

 4. سلام بند پارسال برج ۴ برگه اعزام داشتم و به دلیل مشکلات قانونی و زندان به اعزام اقدام نکرده ام ایا می توانم دوباره در خواست اعزام کنم

  • سلام شما میتوانید درخواست خود را به نظام وظیفه اعلام کنید و درصورت موافقت مجدد اقدامات لازم را انجام دهید.

 5. با سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۵ سال سنم هست و در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستم و تک پسر هستم
  بنده تا ۶ ماه دیگر مدرکم را میگیرم و باید دفترچه سربازیم را پست کنم
  پدرم ۵۴ سال سنش هست و ۲ سال پیش به علت بوجود آمدن یک کیست خوش خیم در ریه یک عمل جراحی کردند و رگ های صوتی پدرم مسدود شد و صدایش به کل تغییر کرد
  خواستم بدونم آیا من میتوانم از کفالت پدر زیر ۷۰ سال در صورت مریض بودن استفاده کنم یا خیر؟
  ممنون میشم جوابمو بدید
  با تشکر

 6. سلام.من تاشهریور معافیت تحصیلی داشتم اما یک ماه پیش برای معافیت پزشکی اقدام کردم اما وقتی متوجه شدم که معافیت پزشکی در استخدامی ها واسم مشکل ایجاد میکنه پشیمون شدم.در حال حاضر نظام وظیفه منو ارجاع داده به بیمارستان نظامی جهت انجام معاینات ایا میتوان انصراف داد و از مهر ماه به دانشگاه رفت بدون پرونده پزشکی و با معافیت تحصیلی؟

  • باسلام شما میتوانید درخواست انصراف از معافیت پزشکی بدهید و در صورت موافقت نظام وظیفه، مراحل بعدی را طی نمیکنید. و در صورتی میتوانید ادامه تحصیل بدهید که معافیت تحصیلی داشته باشید.

 7. با سلام ، اگر بند اول چهار انگشت در یک دست به دلیل شکستگی تا یا باز و بسته نشوند جزو شرایط معافیت دائم محسوب می شود؟ در سه انگشت چطور؟ با تشکر

  • باسلام. معافیت نقص دست در مورد انگشتان اینگونه است که اگر بند اول چهار انگشت قطع شده باشد معمولا معافیت دائم تعلق می شود اما حتما باید مورد معاینه پزشکان نظام وظیفه قرار بگیرید و برای شما کمیسیون پزشکی تشکیل شود در صورت تایید پزشکان،شما معاف دائم خواهید شد که برای انجام کارها باید از طریق پلیس+۱۰ پیگیری کنید.

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید