چهارشنبه , ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / امریه سربازی / مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه - مشاوره خدمت سربازی 98
مشاوره نظام وظیفه – مشاوره خدمت سربازی 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره نظام وظیفه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

خدمت مقدس سربازی برای تمامی آقایانی که به سن خدمت سربازی می رسند واجب است. ولی برخی اطلاعات چندانی در رابطه با قوانین نظام وظیفه از جمله مدت زمان خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی، امریه خدمت سربازی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت و … ندارند به همین دلیل ممکن است برای هر یک از موارد ذکر شده اقداماتی بی اثر انجام دهند که نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود بلکه ممکن است از زمان معرفی خود به عنوان مشمول خدمت بگذرد و در نتیجه اضافه خدمت به آن ها تعلق بگیرد.

به همین دلیل سعی می کنیم در این مطلب اطلاعاتی در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید و اگر سوال یا ابهام دارید که در این مطلب به پاسخ آن نرسیدید می توانید با مشاوران ما در مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید. مشاوران مرکز، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

افراد واجد شرایط دریافت معافیت سربازی می توانند بدون گذراندن دوران خدمت سربازی، کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند.

قوانین و اصطلاحات خدمت سربازی

دوره آموزشی

سربازی به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول سربازی 2 الی 3 ماه می باشد و دوره آموزشی نام دارد. در این دوره، آموزش هایی همچون اسلحه شناسی، مسیریابی در شب و روز و تیراندازی و … آموزش داده می شود.

دوره خدمت 

پس از اتمام دوره آموزشی دوره خدمت شروع می شود. سربازان پس از اتمام دوره آموزشی با توجه به میزان تحصیلات خود درجه نظامی اخذ می کنند و پس از تقسیم، جهت انجام خدمت سربازی به شهرهای مختلفی اعزام می شوند.

اضافه خدمت

اگر فردی که به سن قانونی جهت اعزام به خدمت رسیده باشد ولی از معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اجتناب نماید و یا در طول دوران خدمت به هر دلیلی تنبیه شود که مدت زمان بیشتری از زمان قانونی به خدمت ادامه دهد، به آن اصطلاح اضافه خدمت اطلاق می شود.

معافیت سربازی

در ابتدا لازم است بگوییم دو نوع معافیت وجود دارد : 1 – معافیت موقت 2 – معافیت دائم. افرادی از خدمت معاف می شوند و در واقع بدون گذراندن خدمت سربازی کارت پایان خدمت اخذ می نمایند که بنابه برخی شرایط اجتماعی و یا برخی مصدومیت ها و نارسایی های بدنی قادر به انجام خدمت سربازی نباشند.

معافیت تحصیلی

مشمولانی که در حال تحصیل هستند تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند به آن ها معافیت تحصیلی تعلق می گیرد در واقع معافیت تحصیلی از نوع معافیت موقت است چرا که پس از اتمام تحصیل می بایست به خدمت بروند و فقط تا زمان تحصیل معاف از خدمت می باشند.

معافیت پزشکی

افرادی که دارای شرایط خاص جسمی یا روانی هستند و قادر به انجام خدمت نیستند معافیت پزشکی به آن ها تعلق می گیرد.

معافیت کفالت

ممکن است برخی سربازان سرپرست خانواده باشند به همین دلیل به این افراد معافیتی تحت عنوان معافیت کفالت تعلق می گیرد.

شرایط دریافت معافیت پزشکی

مشمولانی که دارای بیماری و یا مشکل جسمی خاصی هستند ( به عنوان مثال نمره یک چشم فرد 6 باشد ) می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند. برای این کار می بایست به پزشک متخصص که مورد تایید نظام وظیفه می باشد مراجعه نمایند تا مشخص گردد که آیا معافیت پزشکی به آنان تعلق می گیرد یا خیر؟ و اینکه نوع معافیت از نوع دائم خواهد بود یا موقت؟ و یا ممکن است بنا بر نظر پزشک تنها معاف از رزم گردند.

برای این کار باید ابتدا دفترچه معافیت پزشکی سربازی را مطالعه نمایند تا مطمئن شوند که آیا مشکلی که دارند جزو مواردی که به آن ها معافیت تعلق می گیرد هست یا خیر؟ سپس دفترچه ی راهنمای خدمت را مثل سایرین دریافت و تکمیل نمایند و سپس توسط پزشک اولیه معاینه گردند در مرحله ی بعدی می بایست به همراه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نمایند تا اقدامات لازم جهت انجام مراحل بعدی معافیت پزشکی انجام شود. جهت اطلاع از اینکه آیا مشکل و یا بیماری شما جزو موارد معافیت پزشکی هست یا خیر می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

شرایط دریافت معافیت کفالت 

معافیت کفالت دارای شرایط می باشد و به افرادی تعلق می گیرد که می بایست حتما شرایط عمومی معافیت کفالت را که در جدول زیر آورده ایم داشته باشند:

شرایط عمومی دریافت معافیت کفالت

 1  کسی که می خواهد معافیت کفالت بگیرد نباید تا زمان اقدام به دریافت کفالت، غیبت داشته باشد.
 2 فرد می بایست در زمان اقدام به دریافت معافیت کفالت به سن 18 تمام رسیده باشد.
 3 متقاضی دریافت معافیت کفالت می بایست تنها سرپرست خانواده باشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت پدر

7 نوع معافیت کفالت وجود دارد که یکی از آن ها کفالت پدر نام دارد و دارای شرایطی می باشد که در این قسمت به آن ها خواهیم پرداخت و هر کسی که علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای این شرایط نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت پدر اقدام نماید:

 • پدر شخص کمتر از 70 سال سن داشته باشد ولی طبق نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه ی عمومی نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشد.
 • پدر شخص می بایست بیش از 70 سال سن داشته باشد.
 • جانبازان قادر خواهند بود برای فرزند خود معافیت کفالت بگیرند. چنانچه درصد جانبازی بیش از 25 درصد باشد، برای فرزند دیگر خود نیز می توانند معافیت بگیرند.

شرایط اختصاصی معافیت برادر صغیر

اگر فرد مشمول خدمت سربازی علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای شرایط زیر نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت برادر صغیر اقدام نماید:

 

 • سن برادر مشمول، به ۱۸ سال تمام نرسیده باشد.
 • پدر برادر صغیر ، در قید حیات نباشد.
 • مشمول تنها برادر بالای ۱۸ سال برادر صغیر باشد.

لازم به ذکر است که اگر برادر کبیر نیز بیمار و طبق نظر شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه نیازمند مراقبت و نگهداری باشد ، فرد مشمول واجد شرایط دریافت معافیت کفالت برادر خواهد بود.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت مادر

در صورتی که فرد مشمول خدمت سربازی ، دارای شرایط زیر و همچنین شرایط عمومی که در بالا اشاره شد ، باشد می تواند معافیت کفالت مادر دریافت نماید:

 • پدر مشمول خدمت ، فوت کرده باشد.
 • مادر مشمول خدمت ، طلاق گرفته باشد و ازدواج مجدد نداشته باشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت خواهر

چنانچه فرد مشمول خدمت سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط ذیل باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت خواهر اقدام نماید:

 • فرد مشمول خدمت سربازی تنها برادر تنی خواهر باشد و خواهر هیچ سرپرست بالای 18 سالی جز فرد مشمول خدمت سربازی نداشته باشد.
 • پدر خواهر مشمول خدمت سربازی در قید حیات نباشد.
 • خواهر مشمول دارای فرزند ذکور سالم نباشد.
 • خواهر مشمول دارای همسر نباشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت مادر بزرگ

اگر فرد مشمول خدمت مقدس سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط اختصاصی ذیل باشد واجد دریافت معافیت کفالت مادربزرگ خواهد بود:

 • مادربزرگ پدری یا مادری دارای همسر و فرزند ( اعم از پسر و دختر ) نباشد.
 • مادربزرگ فرد مشمول از همسرش طلاق گرفته باشد.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص دریافت امریه سربازی و شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره نظام وظیفه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ نظر

 1. Avatar

  سلام.من ۳ماه از سنوات تحصیلی بخواطر انصراف مونده میخواستم بدونم الان میتونم برم سربازی.خیلی ممنونم

  • ایران مشاوره

   با سلام , بله شما می توانید پیش از تاریخ اعزام خود , از طریق پلیس +۱۰ اقدام به مراحل اعزام نمایید .

 2. Avatar

  با عرض سلام. بنده در حال حاظر دانشجوی ترم اخر کارشناسی ناپیوسته برق قدرت هستم و طبق برگه معافیت تحصیلی که در اختیار دارم تا شهریور ۹۹ معافیت تحصیلی دارم. میخواستم بدانم که ایا این امکان وجود دارد که بعد از اخذ مدرک لیسانس(در شهریور ۹۸)و قبل از خدمت سربازی برای کنکور سال آینده(سال ۹۹)در کنکور تجربی شرکت کنم؟با تشکر

  • ایران مشاوره

   باسلام
   امکان تحصیل مجدد در یک مقطع تحصیلی برای داوطلبان آقا (در صورت نداشتن معافیت دائم و یا کارت پایان خدمت) وجود ندارد .

 3. Avatar

  با سلام.
  من پدرم و برادر بزرگم اعتیاد و مشکل روانی دارن .من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف شوم؟ با وجود برادر بزرگ؟

 4. Avatar

  سلام خسته نباشید.برادرم متولد ۷۶ هستش و دانشگاه آزاد درس میخونه امسال میخواد کنکور سراسری ثبت نام کنه که اگه قبول شد انصراف بده.واسه ثبت نام کد نظام وظیفرو چی باید بزنه.لطفا جواب بدید.ممنون

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید من پیام نور مرخصی گرفتم و میخوام کنکور ۹۸ شرکت کنم و زمان نتایج انصراف بدم خواستم ببینم چه کد نظام وظیفه ای رو واسه ثبت نام کنکور بزنم ۶یا ۱۲یا..؟ ممنون

 6. Avatar

  سلام خواهش میکنک جواب بدین.من امسال پیش رو تموم کردک و مرداد درخئاست معافیت پزشکی دادم و سرباز شناخته شدم تاریخ اعزامم ۱۹ اذر بود رفتم دانشگاه تبت نام کردم تاریخ اعزامم لغو شود خواستم بدونم اگه تیر۹۸ از دانشگاه فعلی انصراف بدم و برم دانشگاه جدید معافیت تحصیلی جدید صادر می شود

  • ایران مشاوره

   با سلام
   بله آقایان یکبار حق انصراف از تحصیل را دارا می باشند و معافیت تحصیلی آنها در صورتی که در فرصت مشخص شده مجددا در دانشگاهی دیگر ثبت نام نمایند تمدید خواهد شد.

 7. Avatar

  با سلام

  من حین خدمت برای معافیت کفالت پدر بیمار اقدام کردم و بعد از تمامی مراحل بیمارستان و دو تا کمیسیون پزشکی و نهایت کمیسیون بدوی منو معاف کردن ولی بلافاصله بعدش مرکز استان طبق ماده ۴۳ اعتراض زد و پدرمو به کمیسیون شورای عالی پزشکی معرفی کردن.

  بعد از معاینه پدرم، منتظر نتیجه نشدیم و برگشتیم شهرستان.
  از اون موقع تا الان ۴ هفته میگذره و هر بار میگن پرونده شما آماده نشده و نتیجه رو هم بهم اعلام نمیکنن و میگن هنوز کار داره!

  به نظرتون این چه مرحله ای داره که اینقدر دارن طولش میدن یعنی میخوان خودشون نامه معافیتو بفرستن به یگان خدمتی من یا دست خودم میدنش که ببرم یگان یا هیچکدوم ؟؟
  نگران شدم بد جوری لطفاً راهنمایی کنید

 8. Avatar

  با سلام

  من حین خدمت برای معافیت کفالت پدر بیمار اقدام کردم و بعد از تمامی مراحل بیمارستان و دو تا کمیسیون پزشکی و نهایت کمیسیون بدوی منو معاف کردن ولی بلافاصله بعدش مرکز استان طبق ماده ۴۳ اعتراض زد و پدرمو به کمیسیون شورای عالی پزشکی معرفی کردن.

  بعد از معاینه پدرم، منتظر نتیجه نشدیم و برگشتیم شهرستان.
  از اون موقع تا الان ۴ هفته میگذره و هر بار میگن پرونده شما آماده نشده و نتیجه رو هم بهم اعلام نمیکنن و میگن هنوز کار داره!

  به نظرتون این چه مرحله ای داره که اینقدر دارن طولش میدن ؟؟
  نگران شدم بد جوری لطفاً راهنمایی کنید

 9. Avatar

  سلام من آرنج دست راستم را سه بار عمل کردم و تغریبا بعد یک سال جوش خورد و پین ها رو در اوردم ولی الان دستم قشنگ صاف نمیشه و یه استخوان اضافی جای ارنجم جوش خورده و بیرون امده ایا با این شرایط معاف میشم یا نه؟

  • ایران مشاوره
   ایران مشاوره

   با سلام
   با توجه به شرایط عنوان شده باید وضعیت بیماری شما مشخص گردد، همچنین میتوانید از طریق پلیس +۱۰ به پزشک نظام وظیفه درخواست ارسال نمایید، بعد از انجام مراحل معاینات نوع معافیت شما مشخص خواهد شد.

 10. Avatar

  سلام ، امروز در سایت ها منتشر شده که ، سردار کمالی گفته اند که متولدین ۷۲به قبل در شمول مقررات کسری خدمت ابلاغی سال ۹۰قرار می گیرند. خواستم بدونم منظورشون چیه؟
  یعنی مثل سال ۹۰به ازای هر ماه ایثارگری، ۹روز کسری میدن، یا اینکه منظور دیگری داشتن؟
  با تشکر.

 11. Avatar

  سلام
  اگر ۶ تا برادر باشند
  ۵ نفرشون رفته باشه سربازی
  ایا نفر ششم معاف است ؟!

 12. Avatar

  سلام من متولد آذر ۷۴ هستم و ۵ ترم در دانشگاه پیام نور بودم و بعد از قبولی در رشته کاردانی فوریت پزشکی از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و ۳۱ شهریور ۹۹ فارغ التحصیل میشم میخوام بدونم آیا میشه در کنکور سراسری۹۹ شرکت کنم برای پزشکی و آیا معافیت تحصیلی برام صادر میشه و یا باید برم سربازی ایست خدمتی بزنم پشنهاد شما چیه

  • Avatar

   باسلام شما میتوانید در کنکور سراسری شرکت کنید ولی معافیت تحصیلی برای شما منظور نمیشود و باید دفترچه خدمت را ارسال کنید و ایست خدمت دریافت کنید

 13. Avatar

  سلام تو رو خدا جواب بدین
  من سال سوم بود که کنکور دادم و دانشجوی پیام نور بودم و الان پرستاری روزانه قبول شدم میخاستم بدونم اگه انصراف ندم میتونم سال بعد با توجه به اینکه روزانه قبول شدم کنکور بدم. تو رو خدا زود جواب بدین

 14. Avatar

  سلام من مادر بزرگم عضو کمیته و بهزیستی است و شوهر ندارد اما پسر دارد که خود اون ۳ تا بچه داره و مادر بزرگم ما با زندگی میکنه ایا شرایطی است برای کفالت؟

 15. Avatar

  سلام.وقت بخیر
  من ۱۵ ساله که پدرم فوت کردند. یه برادر بزرگتر دارم که کفالت مادرمو گرفته و معاف شده اما بیشتر از ۶ ساله که مستقل شده و در شهری دور زندگی میکنه. در حال حاضر من سرپرست مادرم و دوخواهرم میباشم و نان اور خانه.یکی از خواهرهام طلاق گرفته و با ما زندگی میکنه.ایا میتونم درخواست کفالت خواهرم رو بدم؟
  ممنون

 16. Avatar

  سلام بند پارسال برج ۴ برگه اعزام داشتم و به دلیل مشکلات قانونی و زندان به اعزام اقدام نکرده ام ایا می توانم دوباره در خواست اعزام کنم

  • ایران مشاوره

   سلام شما میتوانید درخواست خود را به نظام وظیفه اعلام کنید و درصورت موافقت مجدد اقدامات لازم را انجام دهید.

 17. Avatar

  با سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۵ سال سنم هست و در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستم و تک پسر هستم
  بنده تا ۶ ماه دیگر مدرکم را میگیرم و باید دفترچه سربازیم را پست کنم
  پدرم ۵۴ سال سنش هست و ۲ سال پیش به علت بوجود آمدن یک کیست خوش خیم در ریه یک عمل جراحی کردند و رگ های صوتی پدرم مسدود شد و صدایش به کل تغییر کرد
  خواستم بدونم آیا من میتوانم از کفالت پدر زیر ۷۰ سال در صورت مریض بودن استفاده کنم یا خیر؟
  ممنون میشم جوابمو بدید
  با تشکر

 18. Avatar

  سلام.من تاشهریور معافیت تحصیلی داشتم اما یک ماه پیش برای معافیت پزشکی اقدام کردم اما وقتی متوجه شدم که معافیت پزشکی در استخدامی ها واسم مشکل ایجاد میکنه پشیمون شدم.در حال حاضر نظام وظیفه منو ارجاع داده به بیمارستان نظامی جهت انجام معاینات ایا میتوان انصراف داد و از مهر ماه به دانشگاه رفت بدون پرونده پزشکی و با معافیت تحصیلی؟

  • ایران مشاوره

   باسلام شما میتوانید درخواست انصراف از معافیت پزشکی بدهید و در صورت موافقت نظام وظیفه، مراحل بعدی را طی نمیکنید. و در صورتی میتوانید ادامه تحصیل بدهید که معافیت تحصیلی داشته باشید.

 19. Avatar

  با سلام ، اگر بند اول چهار انگشت در یک دست به دلیل شکستگی تا یا باز و بسته نشوند جزو شرایط معافیت دائم محسوب می شود؟ در سه انگشت چطور؟ با تشکر

  • Avatar

   باسلام. معافیت نقص دست در مورد انگشتان اینگونه است که اگر بند اول چهار انگشت قطع شده باشد معمولا معافیت دائم تعلق می شود اما حتما باید مورد معاینه پزشکان نظام وظیفه قرار بگیرید و برای شما کمیسیون پزشکی تشکیل شود در صورت تایید پزشکان،شما معاف دائم خواهید شد که برای انجام کارها باید از طریق پلیس+۱۰ پیگیری کنید.

نتایج نهایی کنکور دریافت مشاوره