تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نظام وظیفه / مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه

مشاوره نظام وظیفه - مشاوره خدمت سربازی 99
مشاوره نظام وظیفه – مشاوره خدمت سربازی 99

خدمت مقدس سربازی برای تمامی آقایانی که به سن خدمت سربازی می رسند واجب است. ولی برخی اطلاعات چندانی در رابطه با قوانین نظام وظیفه از جمله مدت زمان خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی، امریه خدمت سربازی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت و… ندارند به همین دلیل ممکن است برای هر یک از موارد ذکر شده اقداماتی بی اثر انجام دهند که نه تنها نتیجه بخش نخواهد بود بلکه ممکن است از زمان معرفی خود به عنوان مشمول خدمت بگذرد و در نتیجه اضافه خدمت به آن ها تعلق بگیرد.

به همین دلیل سعی می کنیم در این مطلب اطلاعاتی در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می کنیم مقاله را تا انتها مطالعه نمایید و اگر سوال یا ابهام دارید که با خواندن آن به پاسخ نرسیدید، می توانید با مشاوران ما در مرکز ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید. مشاوران مرکز، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

افراد واجد شرایط دریافت معافیت سربازی می توانند بدون گذراندن دوران خدمت سربازی، کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند.

قوانین و اصطلاحات خدمت سربازی 99

همان طور که گفته شد دوره آموزشی، دوره خدمت، اضافه خدمت، معافیت سربازی، معافیت تحصیلی و از این قبیل الفاظ، اغلب کلماتی هستند که آقایان در سنین هجده سالگی می شنوند و غالبا در هر دو صورت مشمول به خدمت یا معاف شدن، نیاز است تا اطلاعات جامع و دقیقی نسبت به هر یک از قوانین خدمت سربازی داشته باشند.

دوره آموزشی

سربازی به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول سربازی 2 الی 3 ماه می باشد و دوره آموزشی نام دارد. در این دوره، آموزش هایی همچون اسلحه شناسی، مسیریابی در شب و روز و تیراندازی و… آموزش داده می شود.

دوره خدمت

پس از اتمام دوره آموزشی دوره خدمت شروع می شود. سربازان پس از اتمام دوره آموزشی با توجه به میزان تحصیلات خود درجه نظامی اخذ می کنند و پس از تقسیم، جهت انجام خدمت سربازی به شهرهای مختلفی اعزام می شوند.

اضافه خدمت

اگر فردی که به سن قانونی جهت اعزام به خدمت رسیده باشد ولی از معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اجتناب نماید و یا در طول دوران خدمت به هر دلیلی تنبیه شود که مدت زمان بیشتری از زمان قانونی به خدمت ادامه دهد، به آن اصطلاح اضافه خدمت اطلاق می شود.

کسری خدمت

قطعا برخی از داوطلبان که شرایط خرید خدمت سربازی یا معافیت از سربازی را ندارند، و ملزم به شرکت در این دوره هستند در صورتی که واجد شرایط کسری خدمت باشند، می توانند مدت زمان کمتری را به عنوان سرباز نظام وظیفه خدمت نمایند که شروط شامل شدن به این تبصره کسر خدمت ایثارگران، کسر خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا، کسر خدمت فرزند، کسر خدمت نخبگان، کسر خدمت مشمولان و سربازان جانباز، کسر خدمت متاهلین و کسر خدمت بسیج می باشند.

معافیت سربازی

در ابتدا لازم است بگوییم دو نوع معافیت وجود دارد: 1- معافیت موقت 2- معافیت دائم. افرادی از خدمت معاف می شوند و در واقع بدون گذراندن خدمت سربازی کارت پایان خدمت اخذ می نمایند که بنابه برخی شرایط اجتماعی و یا برخی مصدومیت ها و نارسایی های بدنی قادر به انجام خدمت سربازی نباشند.

مراحل اعزام به خدمت سربازی 99

برای این که افراد مشمول دوره غیبت سربازی نشوند، می بایست در زمان تعیین شده نسبت به دریافت دفترچه خدمت خود اقدام نمایند که مراحل اعزام به خدمت سربازی و روند رسیدگی به آن به ترتیب زیر می باشد:

 • دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) و یا از طریق سامانه خدمات الکترونیکی پلیس +10 به آدرس vazife.police.ir و تکمیل آن
 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز
 • ثبت درخواست در سامانه توسط کاربر مرکز پلیس+10 و تعیین تاریخ اعزام به خدمت
 • تحویل برگه آماده به خدمت با شماره سریال و هولوگرام بلافاصله پس از تعیین تاریخ اعزام
 • ارائه برگه معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح (این برگه با مشخص شدن نیروی به کار گیرنده، نام مرکز آموزش و آدرس محل اعزام، حداکثر ده روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به مشمولان تحویل داده می شود. ارائه کارت ملی به این دفاتر به منظور دریافت برگه معرفی نامه الزامی است.)

احتمالا این سوال برای افراد متقاضی پیش می آید که تاریخ و محل اعزام به خدمت چگونه محاسبه می شود؟ جهت دریافت پاسخ این سوال بر روی لینک مربوط به آن کلیک کنید.

مدت زمان خدمت سربازی 99

همان طور که گفته شد سپری نمودن دوره سربازی برای تمامی آقایان در ایران الزامی است. همچنین با توجه به آخرین اطلاعیه های منتشر شده در سامانه سازمان نظام وظیفه، مدت زمان خدمت سربازی بر حسب مناطق به بخش های مختلفی تقسیم شده است که شما عزیزان می توانید آن را در ادامه مشاهده نمایید.

مدت زمان خدمت سربازی 99
مشمولین مناطق مدت زمان خدمت
نیروهای مسلح و یگان های حفاظت در دستگاه های دولتی (کارکنان وظیفه بومی) عادی 24 ماه
امنیتی غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا، مراقبت از مرز و جزایر خلیج فارس غیر از نازعات 21 ماه
امنیتی درگیر و جزایر نازعات 17 ماه
نیروهای مسلح و یگان های حفاظت در دستگاه های دولتی (کارکنان وظیفه غیر بومی) عادی 21 ماه
امنیتی غیر درگیر، عملیاتی، محروم و بد آب و هوا، مراقبت از مرز و جزایر خلیج فارس غیر از نازعات 18 ماه
امنیتی درگیر و جزایر نازعات 17 ماه
مشمولان مامور به دستگاه های دولتی (غیر نظامی) کلیه مناطق 24 ماه

معافیت خدمت سربازی 99

معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه 99
معافیت خدمت سربازی 99

لازم به ذکر است، با توجه به این که در بعضی مواقع افرادی دارای شرایط خاص می باشند و قادر به انجام خدمت نیستند، می توانند از طرح معافیت هایی که متناسب با شرایط هر فرد وجود دارد استفاده نمایند. در ادامه مقاله می توانید اطلاعاتی در زمینه با چندین معافیت که اخیرا بیشتر قابل توجه قرار گرفته اند، کسب کنید.

معافیت تحصیلی

مشمولانی که در حال تحصیل هستند تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند به آن ها معافیت تحصیلی تعلق می گیرد در واقع معافیت تحصیلی از نوع معافیت موقت است چرا که پس از اتمام تحصیل می بایست به خدمت بروند و فقط تا زمان تحصیل معاف از خدمت می باشند.

معافیت پزشکی

مشمولانی که دارای بیماری و یا مشکل جسمی خاصی هستند (به عنوان مثال نمره یک چشم فرد 6 باشد.) می توانند از شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی استفاده کنند. برای این کار می بایست به پزشک متخصص که مورد تایید نظام وظیفه می باشد مراجعه نمایند تا مشخص گردد که آیا معافیت پزشکی به آنان تعلق می گیرد یا خیر؟ و اینکه نوع معافیت از نوع دائم خواهد بود یا موقت؟ و یا ممکن است بنا بر نظر پزشک تنها معاف از رزم گردند.

برای این کار باید ابتدا دفترچه معافیت پزشکی سربازی را مطالعه نمایند تا مطمئن شوند که آیا مشکلی که دارند جزو مواردی که به آن ها معافیت تعلق می گیرد هست یا خیر؟ سپس داوطلبان می بایست توسط پزشک اولیه معاینه گردند در مرحله بعدی می بایست به همراه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نمایند تا اقدامات لازم جهت انجام مراحل بعدی معافیت پزشکی انجام شود. جهت اطلاع از اینکه آیا مشکل و یا بیماری شما جزو موارد معافیت پزشکی هست یا خیر می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

معافیت کفالت

ممکن است برخی سربازان سرپرست خانواده باشند به همین دلیل به این افراد معافیتی تحت عنوان شرایط معافیت کفالت  تعلق می گیرد. معافیت کفالت دارای شرایط خاص خود می باشد و به افرادی تعلق می گیرد که می بایست حتما شرایط عمومی معافیت کفالت را که در ادامه مقاله آورده ایم داشته باشند.

 • کسی که می خواهد معافیت کفالت بگیرد نباید تا زمان اقدام به دریافت کفالت، غیبت داشته باشد.
 • فرد می بایست در زمان اقدام به دریافت معافیت کفالت به سن 18 تمام رسیده باشد.
 • متقاضی دریافت معافیت کفالت می بایست تنها سرپرست خانواده باشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت پدر

7 نوع معافیت کفالت وجود دارد که یکی از آن ها کفالت پدر نام دارد و دارای شرایطی می باشد که در این قسمت به آن ها خواهیم پرداخت و هر کسی که علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای این شرایط نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت پدر اقدام نماید.

 • پدر شخص کمتر از 70 سال سن داشته باشد ولی طبق نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی نیاز به مراقبت و نگهداری داشته باشد.
 • پدر شخص می بایست بیش از 70 سال سن داشته باشد.
 • جانبازان قادر خواهند بود برای فرزند خود معافیت کفالت بگیرند. چنانچه درصد جانبازی بیش از 25 درصد باشد، برای فرزند دیگر خود نیز می توانند معافیت بگیرند.

شرایط اختصاصی معافیت برادر صغیر

اگر فرد مشمول خدمت سربازی علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای شرایط زیر نیز باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت برادر صغیر اقدام نماید.

 • سن برادر مشمول، به ۱۸ سال تمام نرسیده باشد.
 • پدر برادر صغیر، در قید حیات نباشد.
 • مشمول تنها برادر بالای ۱۸ سال برادر صغیر باشد.

لازم به ذکر است که اگر برادر کبیر نیز بیمار و طبق نظر شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه نیازمند مراقبت و نگهداری باشد، فرد مشمول واجد شرایط دریافت معافیت کفالت برادر خواهد بود.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت مادر

در صورتی که فرد مشمول خدمت سربازی، دارای شرایط زیر و همچنین شرایط عمومی که در بالا اشاره شد، باشد می تواند معافیت کفالت مادر دریافت نماید.

 • پدر مشمول خدمت، فوت کرده باشد.
 • مادر مشمول خدمت، طلاق گرفته باشد و ازدواج مجدد نداشته باشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت خواهر

چنانچه فرد مشمول خدمت سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط ذیل باشد می تواند نسبت به دریافت معافیت کفالت خواهر اقدام نماید.

 • فرد مشمول خدمت سربازی تنها برادر تنی خواهر باشد و خواهر هیچ سرپرست بالای 18 سالی جز فرد مشمول خدمت سربازی نداشته باشد.
 • پدر خواهر مشمول خدمت سربازی در قید حیات نباشد.
 • خواهر مشمول دارای فرزند ذکور سالم نباشد.
 • خواهر مشمول دارای همسر نباشد.

شرایط اختصاصی معافیت کفالت مادر بزرگ

اگر فرد مشمول خدمت مقدس سربازی دارای شرایط عمومی و همچنین شرایط اختصاصی ذیل باشد واجد دریافت معافیت کفالت مادربزرگ خواهد بود.

 • مادربزرگ پدری یا مادری دارای همسر و فرزند (اعم از پسر و دختر) نباشد.
 • مادربزرگ فرد مشمول از همسرش طلاق گرفته باشد.

دریافت امریه خدمت سربازی نظام وظیفه 99

در وهله اول بهتر است بدانیم امریه سربازی چیست؟ امریه در واقع همان خدمت سربازی می باشد اما افراد به جای خدمت در پادگان ها در سازمان های دولتی کشور که امریه می پذیرند خدمت می نمایند. افراد برای دریافت امریه سربازی می بایست دارای شرایط خاصی باشند و همچنین بهتر است بدانید که میزان حقوق سربازی برای سربازان امریه نسبت به سایر کارکنان این ادارات متفاوت می باشد. در نهایت متقاضیان می توانند همزمان با خدمت و پس از گذراندن دوره آموزشی در حیطه رشته تخصصی خود در سازمان و یا ارگانی مشغول به کار شده و مبلغی را به عنوان حقوق در دوره خدمت خود دریافت نمایند. همچنین برای ارسال درخواست امریه، سایت مشخصی وجود ندارد و ارتباط با این سازمان تنها به صورت تلفنی انجام می پذیرد.

لازم است بدانید که افرادی که قصد اقدام به دریافت دفترچه خدمت خود را دارند، در صورتی که درخواست خود را در دفاتر پلیس +10 ثبت نمایند، می بایست کدی پنج رقمی تحت عنوان کد سخا را از طریق سامانه سازمان نظام وظیفه دریافت نمایند. این کد به صورت انحصاری برای هر فرد در نظر گرفته شده است و ارتباطی با ارگان و یا سازمان محل خدمت و کد آموزشی افراد ندارد و مشمولان به خدمت با استفاده از آن می توانند به پنل شخصی خود در سامانه سازمان نظام وظیفه دسترسی یابند.

 

سوالات متداول

1- معافیت های خدمت سربازی کدام اند؟

این معافیت ها از قبیل معافیت کفالت، معافیت پزشکی، معافیت ایثارگری، معافیت موارد خاص و معافیت تحصیلی می باشند.

2- نحوه دریافت معافیت خدمت سربازی چگونه است؟

چنانچه فرد شرایط معافیت سربازی را داشت باشد، می تواند به همراه مدارک مورد نیاز برای ثبت در خواست خود به پلیس ۱۰+ مراجعه نماید.

3- کدام یک از معافیت ها دارای دوره آموزشی خدمت سربازی می باشند؟

افرادی که مشمول معافیت ایثارگری می باشند می بایست دوره آموزشی خدمت سربازی را بگذرانند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۶۹ نظر

 1. سلام
  معافیت دوفرزندی تصویب شد یا نه ؟

 2. با سلام و تشکر فراوان
  من از دانشگاه انصراف داده ام و در مهلت یکساله معرفی هستم اکنون امکان خروج از کشور را دارم؟باید برگه آماده به خدمت بگیرم؟با برگه آماده به خدمت و سپردن وثیقه میتوان سفر سیاحتی رفت؟خیلی ممنونم

  • با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، شما محدودیتی بابت خروج از کشور را نخواهید داشت و صرفا می بایست درخواست خروج از کشور را ثبت و مبلغ وثیقه را پرداخت نمائید.

 3. سلام من متولد ۷۹ هستم خدمت نرفتم ولی به جا دانشگاه ام اموزشگاه های خصوصی رفتم میخواستم ببینم شامل اضافه خدمت میشه؟

 4. با سلام ..من دانشجو نیمسال دوم ۹۷ در رشته پرستاری هستم که در بهمن ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشوم…قصد دارم در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم …آیا به مشگلی از بابت نظام وظیقه برخورد میکنم؟

 5. سلام من دانشجوی سال اخر پزشکیم.تو سامانه سخا پایان معافیت تحصیلیم۳۰بهمن ۱۴۰۱زده.بعد اون تاریخ میتونم یه سال نرم سربازی؟؟؟

  • با سلام و احترام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، تمامی افراد پس از فراغت التحصیل، به مدت یک سال دارای معافیت تحصیلی می باشند.

 6. سلام وقت بخیر
  من ۲۷ سالمه و در حین خدمت سربازی هستم و غیبت هم ندارم سوالم این هست که من فک پایینم هیچی دندان ندارم یعنی پوسیده شده بودکشیدم و الان نمیتونم غذا بخورم آیا معاف میشم یا نه ؟
  و اینکه در حین خدمت کجا باید پیگیری کنم برای هر معافی ؟

 7. سلام خسته نباشید من در کنکور ارشد ۱۴۰۱ که اردیبهشت برگزار میشه ثبت نام کردم ولی نظرم عوض شده و به جاش میخوام برم سربازی تا فروردین
  سوالم اینجاست آیا این کنکور خللی در سربازی من ایجاد میکنه یا نه؟ممنون

 8. سلام من متولد ۸۱/۰۱/۱۰هستم تا ۱۴۰۱/۰۱/۱۰معافیت تحصیلی دارم و ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ دیپلم گرفتم….. آیا کنکور ۴۰۱میتونم شرکت کنم؟

 9. سلام پدر بنده بیمار اعصاب و روان است و در بیمارستان چند وقت پیش بستری شده و برادرم کم شنوا ۵۰ درصد میباشد و معاف شده و هر دو زیر نظر بهزیستی میباشند ایا میتوانم کفالت خانواده را بگیرم

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورتی که بیماری پدر و عدم صلاحیت برادر اثبات گردد، مجاز به استفاده از قانون معافیت کفالت خواهید بود.

 10. سلام. وقت بخیر بنده متولد (مرداد ۱۳۸۳)و دو برادر کوچکترم متولد (دی ۱۳۸۴) و (تیر۱۳۸۹) میباشند. مادرم مطلقه و ما سه برادر با مادرم زندگی میکنیم، ومن کار میکنم و حتی بیمه توسط صاحبکار هستم. ولی مادرم تحت تکفل کمیته امداد یا بهزیستی نیست، آیا بنده میتونم معاف بشوم ؟؟لطفا پاسخ بدهید .خیلی نگران هستم.

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت نداشتن برادر بزرگتر از ۱۸ سال و عدم ازدواج مجدد مادر، مجاز به استفاده از معافیت کفالت خواهید بود.

 11. سلام من پدر و مادرم ۷ سال پیش طلاق گرفتند تنها فرزند بالای ۱۸ سال خانواده من هستم.میخواستم اگر برای معافیت کفالت اقدام کنم بدونم باید دوره ی آموزشی بگذرونم؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در صورت استفاده از معافیت کفالت ملزم به گذراندن دوره آموزشی نخواهید بود.

 12. سلام
  من ۲۵ سالمه معافیت تحصیلی هم دارم. پدر و‌مادرم الان ۱۰ ماهه از هم جدا شدن
  وتک فرزند هستم مادرم بیمه هم نیست من دارم خرج مادر و خودم را میدهم
  ایا میتوانم معافیت کفالت مادر اقدام کنم ؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، در حال حاضر مجاز به اخذ معافیت کفالت موقت می باشید؛ لازم به ذکر است پس از گذشت سی ماه از تاریخ طلاق والدین، معافیت دائم به شما تعلق خواهد گرفت.

 13. سلام ببخشید من تازه خدمت تموم کردم ایا میتوم کنکور بدم و فرهنگیان بخونم یا اموزش رشته تربیت بدنی که زیر نظر فرهنگیان هست ؟

 14. سلام من پدرم فوت کرده و همه برادرام ازدواج کردن و نزدیک من و مادرم نیستن و حقوق مستمری که به مادرم میدن خیلی کمه و مجبورم علاوه بر دانشگاه کار هم بکنم تا بتونم کمک خرج زندگی باشم آیا راهی هست که من بتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم

 15. سلام خسته نباشید
  من از بچگی سابقه تشنج داشتم و الان هم چند سالی هستش که به خاطر بیماری صرع دارم درمان میشم.
  میخواستم بدونم معاف میشم یا باید برم سربازی؟؟؟؟؟

 16. سلام من اعزامی برج ۹۹/۱۲/۱ نیرو زمینی ارتش هستم. در مرز خان لیلی خدمت میکنم هم بد آب و هوا هست هم عملیاتی و غیر بومی هستم خدمت برای من چند ماه است؟ .. باتشکر

 17. سلام من متولد ۸۱ هستم و مدرسع شهریور ۹۹ تموم کردم نمیدونستم الان رفتم برای معافیت تحصیلی اقدام کردم بعدش مشکل دارم و میخوام مافیت داعم بگیرم به نظرتون من مشمولم یا وقت هست هنوز؟

  • با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) و دریافت کد سخا می توانید از زمان معافیت خودمطلع شوید.

  • با سلام، از طریق استعلام کد سخا در سایت نظام وظیفه می توانید تاریخ دقیق اتمام معافیت تحصیلی خود را مشاهده نمایید.

 18. سلام من متولد ۱۳۸۰/۸/۱۳هستم. معافیت تحصیلی گرفتم و مهلت حداکثر ۱۴۰۰/۸/۱۳ همین تاریخ تولد . ولی تاریخ دیگه هم برای دانشگاه ۷/۱ مهر هست که تو برگه چاپ نشده.من دیپلم نگرفتم یه درس افتاده دارم . آیا شهریور میتونم امتحان بدم ؟؟؟ تاریخ اصلی پایان معافیت همون مهلت حداکثری هست ؟اگه دیپلم اخر شهریور صادر بشه قبلش میتونم دانشگاهی ثبت نام کنم یا باید دفترچه پست کنم ؟؟ لطفاً راهنمایی کنید

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید، محدودیتی از بابت ثبت نام در دانشگاه نخواهید داشت. لازم به ذکر است در صورتی قبولی از دانشگاه، معافیت تحصیلی جدید برای شما لحاظ می گردد.

 19. سلام برادرم تحت پوشش بهزیستی وکمیته هم داریم پدرم کارت اعتاید به مواد مخدر هم داره برادر بزرگم خدمت رفته ومسولیت خانواده بعهده خودم چطور بتونم معافیت بگیرم

  • با سلام و درود، با توجه به شرایط نظام وظیفه ی عمومی، شرایط معافیت کفالت مختص فرزند ذکور ارشد خانواده می باشد.

 20. سلام ببخشید من متولد ۸۱/۶/۲۷ هستم و کنکور سال ۹۹ رو دادم و پشت کنکور نشسته ام امسال کنکور ۱۴۰۰ میدم و قطعا به یک دانشگاه خواهم رفت من غیبت خواهم خورد یا نه ؟

  • با سلام، شما می توانید از طریق استعلام وضعیت خود در سایت نظام وظیفه از تاریخ اتمام معافیت تحصیلی و ورود به دوره غیبت خود مطلع شوید.

 21. بنده ۲۳ ساله متاهل ( تو عقد هستم ) و دانشجو و اینکه بنده غیبتی از بابت نظام وظیفه ندارم…دارای دو برادر بزرگتر که خدمت را گذرانده اند..
  پدر بنده به رحمت خدارفته و مادرم به تنهایی تحت پوشش کمیته امداد میباشند..
  ایا با این وجود به من معافیتی تعلق میگیرد؟؟؟؟چگونه و چه کاری باید انجام بدم؟؟؟؟ممنون میشم اگه پاسخ بنده رو کامل و جامع بدین..!!!!!!!!!!!!

  • با سلام، طبق قوانین نظام وظیفه به دلیل وجود برادرهای دیگر، معافیت به شما تعلق نگرفته و فقط می توانید از ۳ ماه کسری همسر استفاده نمایید.

 22. سلام خسته نباشید
  من متولد ۸۰/۴/۱۱ هستم و در حال حاضر بخواطر اینکه از سال دوازدهم چند تا واحد مانده دارم در حال تحصیل در مدرسه بزرگسالان هستم
  من برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم میخواستم بدونم اگه امسال در خرداد ماه واحده مانده هارا پاس کنم و در تیر ماه کنکور بدم و در دانشگاهی قبول شوم میتوانم در مهر ماه وارد دانشگاه بشم؟ (با توجه به اینکه اعتبار معافیت تحصیلی من در یازدهم تیر ماه تمام میشه و ۲۰ ساله میشم)

  • با سلام و درود، شما می بایست دفترچه پست کرده تا وارد دوران غیبت نشوید و در صورتی که تاریخ اعزام قبل از ورود به دانشگاه بود تمدید اعزام زده و یا خدمت را شروع نموده و از قانون ایست خدمتی استفاده نمایید.

 23. خسته نباشید،پدرو مادرم ده ساله ک از هم جدا شدن و مادرم ازدواج مجدد داشته وحدود پنج ماه هست ک از ناپدریم طلاق گرفته آیا شرایط کفالت را دارم؟؟

  • با سلام، باتوجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، شرایط معافیت کفالت مادر شامل : مجرد بودن مادر، عدم شاغل بودن (دریافت بیمه) مادر، نداشتن برادر بالای ۱۸ سال و… دیگر می باشد.

 24. سلام.من مشمول غایب هستم و بدلیل مشکل چشم پزشکی معاف موقت شدم میتوانم برای اخذ گذرنامه اقدام کنم یا چون مشمول غایبم نمیشود؟

 25. سلام ممنون میشم جوابمو بدید
  من دانشجو ارشدم و ورودی ۹۷ و امسال تیر ماه درسم تموم میشه
  مدت معافیت برای ارشد کلا ۳ ساله
  حالا اگه من تیر فارغ التحصیل بشم بعداش یک سال وقت دارم تا خودمو معرفی کنم برای سربازی؟؟؟؟؟

 26. سلام ممنون میشم این سوالمو جواب بدید
  من دانشجو ارشدم و ورودی ۹۷ و امسال تیر ماه درسم تموم میشه
  مدت معافیت برای ارشد کلا ۳ ساله
  حالا اگه من تیر فارغ التحصیل بشم بعداش یک سال وقت دارم تا خودمو معرفی کنم برای سربازی؟؟؟؟؟
  خیلی درگیر این سوالم

 27. سلام،اگر مشمولی غایب باشد و پدرش سابقه جانبازی داشته باشد میتواند از سابقه جانبازی پدر برای کسری خدمت استفاده کند؟یا چون غیبت داشته نمیشود؟

 28. سلام خسته نباشید ،بنده مادرم مطلقه هست و من برای سرباز معلمی دفترچه پست کردم اما موفق ب دریافت امریه نشدم ،ایا الان امکانش هست دنبال کارهای کفالت برم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که زمان معافیت شما به اتمام نرسیده است (وارد دوران غیبت نشده اید) به نظام وظیفه برای استفاده از شرایط کفالت مادر مراجعه نمایید.

 29. سلام،من بیست و هشت سالمه و مشمول غایبم پدر و مادرم سه سال هست که از هم جدا شده اند و پدرم ازدواج کرده است بهمین دلیل من کار میکنم و سرپرست مادرم هستم یک برادر دارم که دو سال از خودم کوچکتر است و بخاطر مشکل چشم پزشکی نمیتواند کار کند و معافیت دائم هم کرده اند برادرم را،میخواستم ببینم میتونم معافیت کفالت بگیرم یا بخاطر برادرم نمیشود؟

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به اینکه شما دارای غیبت سربازی می باشید، مجاز به استفاده از شرایط معافیت کفالت مادر، نمی باشید. لازم به ذکر است شما می توانید به صورت حضوری به نظام وظیفه مراجعه نمایید.

 30. سلام من خرداد ۹۹ دیپلمم رو گرفتم و فارغ التحصیل شدم و در کنکور ۹۹ نتونستم قبول شم. متولد شهریور سال ۸۱ هم هستم. برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم و میخواستم ببینم تا زمان ورود به دانشگاه یعنی مهر ۱۴۰۰ معافیت دارم یا خیر؟ اگر ندارم راه حل چیست؟

  • با سلام و وقت بخیر، شما می توانید با دریافت کد سخا، از مراکز پلیس +۱۰، از زمان معافیت تحصیلی خود مطلع شوید. لازم به ذکر است در صورتی که زمان اعزام شما، قبل از مهر ۱۴۰۰ باشد، درخواست تعویق اعزام بدهید.

 31. با سلام من جای یک بخیه جراحی دارم آیا می توانم به خدمت سربازی بروم

 32. سلام و خسته نباشید.
  بنده پدرم در قید حیات نیست و برادرم که بزرگتر از خودم هست هم چندین سال پیش خدمت سربازیشان را کرداند و الان در شهر دیگر ساکن انند و متاهل هستند و خودم و مادرم باهم زندگی میکنیم.من شرایط کفالت مادر شاملم میشه یا خیر.
  خیلی ممنون

  • با سلام و درود، به دلیل وجود برادر بزرگتر، معافیت به شما تعلق نمی گیرد. ولی با توجه به دور بودن ایشان، شما می توانید درخواست خود را به نظام وظیفه ارائه دهید تا مورد بررسی کارشناسان قرار گیرد.

 33. سلام من درخواست اعزام به سربازی دادم ولی هنوز تاریخ اعزام نیومده وتازه متوجه شدم شرایط معافیت سربازی رو دارم ولی هنوز آیا میتونم ‌معافیتم رو بگیرم و سربازی رو لغو کنم

 34. سلام سه برادر من سربازی رفتن من میتونم معاف بشم

 35. سلام،من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ فرصت معرفی داشتم ولی خودم رو معرفی نکردم ولی آبان ۹۹ رفتم پلیس +۱۰ و برای ثبت نام دانشگاه معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم ولی میترسم برام غیبت زده باشن و نتونم از دانشگاه انصراف بدم و برم دانشگاه دیگه ای ثبت نام کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید؟

  • با سلام و درود، در صورتی که اجازه ی تحصیل در دانشگاه به شما داده شده، تا ۵ سال دارای معافیت تحصیلی بوده و فقط حق یک بار انصراف از تحصیل را خواهید داشت.

 36. سلام. بنده پدرومادرم جداشده اند و من با مادرم زندگی میکتم و سرپرست مادرم هستم و کار میکنم. بنده ۱۹ ساله و برادرم ۲/۵سال ازمن کوچکتر هست.ایا میتونم بعنوان سرپرست مادرم معاف بشوم.

  • با سلام، شما می توانید برای کفالت مادر خود اقدام کنید، در ابتدا به شما معافیت موقت خواهند داد، در صورتی که مادر شما پس از ۳۰ ماه ازدواج نکردند، معافیت دائم به شما تعلق می گیرد.

 37. سلام بنده پدرومادرم جدا شدن و من و برادرم با مادرم زندگی میکنیم. وسرپرست مادرم هستیم و کار میکنم بنده ۱۹ ساله و بردارم ۵/ ۲ سال از من کوچکتر هست.. ایا میتوانم بعنوان کفالت و سرپرست مادرم معاف بشوم

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که وارد دوران غیبت نشده اید، میتوانید نسبت به دریافت معافیت کفالت مادر، اقدام نمایید.

 38. سلام.
  ببخشید من یک ماه دیه میشم ۱۸ ساله و هنوز دیپلم نگرفتم .و برای کسب نمایندگی لوازم خانگی میباست کارت پایان خدمت بگیرم. و پدرم به دلیل درد زانو نمیتواند کار کند .از چه طریقی میتوان معاف شد
  لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام و وقت بخیر، برای دریافت معافیت کفالت پدر(با به همراه داشتن مدارک پزشکی پدر) به نظام وظیفه استان منطقه سکونت خود مراجعه نمایید.

 39. سلام. بنده ۶ ماه مرخصی پزشکی داشتم برای اینکه عمل کنم. الان وارد دانشگاه شدم و کلاس ها هم شروع شده و پذیرفته شدم. ایا باز هم نیاز به عمل کردن هست؟ در صورت عمل نکردن عواقبی هم داره؟

 40. سلام
  میگم من عمه دارم ازدواج نکرد و الان ۶۷ سالش هست و من پیش خودش هستم میشه معافیت کفالت بگیرم یا نه

 41. سلام
  من ۱ اسفند ۹۹ کمسیون پزشکی رفتم جوابش هنوز نیومده بعد میخوام ببینم راهی هست بشه تاریخ اعزامم برای برج ۴ سال ۱۴۰۰ بندازم

 42. سلام
  من ۱ اسفند ۹۹ کمسیون پزشکی رفتم جوابش هنوز نیومده بعد میخوام ببینم راهی هست بشه تاریخ اعزامم برای برج ۴ بشه

 43. سلام وقت بخیر ی سوال دارم مشاور جان در مورد ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی فقط در حد دیپلم ادامه تحصیل بدم دیپلم ردی هستم من الان مشمول خدمت سربازی هستم برج دو اعزام میشم سربازی

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره