تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / سوالات مصاحبه دکتری سراسری 97

سوالات مصاحبه دکتری سراسری 97

مصاحبه دکتری سراسری 97
مصاحبه دکتری سراسری 97

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سوالات مصاحبه دکتری سراسری 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

بعد از تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد دانشجویانی که قصد ادامه ی مسیر به مقاطع بالاتر علم و دانش را دارند باید در آزمون دکتری شرکت کنند. بعد از برگزاری آزمون و اعلام نتایج، پذیرفته شدگان باید خود را برای مصاحبه در دانشگاه آماده کنند. سوالاتی در مصاحبه مطرح می شود که آماده شدن برای آن ها بسیار آسان است اما داوطلبان از برخورد با آن هراس دارند باید توجه داشته باشید با رعایت نکات مهم و ضروری که در ادامه مبحث به یکسری از آن ها اشاره خواهیم کرد و همچنین درکنار آموخته های پیشین می توانید به راحتی از عهده ی آن بربیایید. در سال تحصیلی 96 – 97 ، تعداد 24400 دانشجوی دکتری در کل دانشگاه های کشور پذیرفته شده اند که نسبت به سال قبل کمی کاهش داشته است. بعد از اعلام تاریخ برگزاری آزمون دکتری 97 ، طبق قوانین و ضوابط سازمان سنجش، داوطلبانی که در آزمون دکتری 96 دوره های روزانه ، پذیرفته شدند، چه در انتخاب رشته شرکت کرده باشند و چه شرکت نکرده باشند مجاز به ثبت نام در آزمون دکتری 97 نخواهند بود.

پس از مشخص شدن نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری 97، زمان مصاحبه از طریق دانشگاه مربوطه اعلام خواهد شد.

زمان برگزاری و اعلام نتایج آزمون دکتری 97

آزمون دکتری سراسری و آراد 97 روز جمعه 4 اسفند 96 برگزار شد. نتایج آزمون دکتری سراسری 97 اردیبهشت ماه سال جاری ( 1397 ) اعلام خواهد شد. آزمون دکتری وزارت بهداشت نیز در تاریخ  97/2/20 و 97/2/21 برگزار می گردد. پس از مشخص شدن نتایج آزمون دکتری سراسری نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 97 و همچنین دکتری وزارت بهداشت چنانچه در هر یک از این آزمون ها که شرکت کرده اید، پذیرفته شوید پس از انتخاب رشته و پذیرفته شدن در کد رشته محل انتخابی خود، دانشگاه محل قبولی شما را جهت انجام مصاحبه دعوت خواهد کرد. بسیاری از داوطلبان از انجام مصاحبه هراس دارند ولی با رعایت یکسری نکات مطمئنا از این مرحله حساس نیز همچون سایر مراحل آزمون دکتری 97 به راحتی گذر خواهید کرد. در ادامه مطلب مهمترین نکاتی را که لازم است داوطلب مقطع دکتری جهت انجام مصاحبه بداند را ذکر کرده ایم. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید و چنانچه در نهایت احساس کردید به راهنمایی و مشاوره بیشتری نیاز دارید می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما راهنمایی و مشاوره های بیشتری را خدمت شما عزیزان ارائه دهند. 

 ” ضمنا، برنامه زمانی مصاحبه دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی 97 را در ادامه این مطلب قرار داده ایم. “

سوالات مصاحبه دکتری چیست؟

در مصاحبه دکتری مطمئنا سوالات زیادی از داوطلب پرسیده می شود که آمادگی برای پاسخگویی به این سوالات خیلی هم سخت نیست، مثلا:

 • از شما می خواهند توضیحاتی را در رابطه با پایان نامه خود ارائه دهید. برای پاسخگویی به این سوال بایستی موضوع پایان نامه خود را واضح و مختصر بیان کنید. توجه کنید که این توضیحات را بایستی با اعتماد به نفس کامل ارائه دهید.
 • صد در صد در رابطه با زمینه کاری مورد علاقه شما نیز سوالاتی را مطرح خواهند کرد. در پاسخ به این سوال نباید روی یک موضوع خاصی زوم کنید. البته توجه داشته باشید که پاسختان به گونه ای نیز نباشد که گویی موضوعی که قرار است روی آن کار کنید برایتان مهم نیست.
 • بیشتر دانشگاه ها سوال از دانشجو سوالات علمی نمی پرسند ولی قدرت تحلیل شما را در رابطه با موضوعات علمی مورد بررسی قرار خواهند داد. در این زمینه داوطلبانی موفق خواهند بود که روی پایان نامه خود تسلط بسیاری دارند.
 • بعضی از اساتید یکی از اهدافشان از پرسیدن سوال این است که ببینند نحوه برخورد شما به سوال به چه نحوی است و صرفا پاسخ شما برایشان مهم نیست.

” مهمترین توصیه ای که می توانیم برای شما داشته باشیم این است که در پاسخگویی به سوالات نهایت صداقت را داشته باشید و چنانچه پاسخ سوالی را نمی دانستید در کمال صداقت بگویید که در حال حاضر حضور ذهن ندارید. “

نکاتی که برای یک مصاحبه قابل قبول لازم است بدانید:

 • در ابتدا از شما خواسته می شود که به طور کامل درمورد گذشته تحصلیی خود توضیح دهید و شما باید نام و محل دانشگاه هایی که در آن تحصیل نموده اید را ذکر کنید معدل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز از شما سوال خواهد شد. اگر دلیل پایین بودن برخی از نمرات مورد پرسش قرار گرفت دلیل آن را صادقانه بگویید. ( اینکه درآن درس ضعیف هستید یا به دلیل بیماری یا مشکلات شخصی بوده)
 • یکی از موارد بسیار مهمی که در مصاحبه دکتری از شما خواسته  می شود این است که پایان نامه خود را توضیح دهید و شما باید به قدری بر موضوع پایان نامه خود مسلط باشید که با بیان جملاتی کوتاه اما واضح مخاطب خود را قانع سازید و این را در توضیحات خود متذکر شوید که هدف شما از پایان نامه حل کردن موانع و مشکلاتی است که می تواند در این مرز و بوم وجود داشته باشد.
 • داشتن انگیزه ی قوی و هدف های بزرگ برای ادامه تحصیل از موارد مهم و ضروری بشمار می آید که می تواند کلید اصلی موفقیت در این مصاحبه باشد.
 • تسلط به زبان انگلیسی یکی دیگر از مواردی است که برای قبولی در مصاحبه لازم است اگر مدرک معتبری دارید به همراه داشته باشید و آن را ارائه دهید حتی اگر در درس زبان ضعف داشته باشید باید خود را مشتاق یادگیری نشان دهید مثلا بگویید به کلاس زبان می روم (یادگیری زبان در هرزمینه ای ضروری است چه آینده شغلی و چه آینده تحصیلی یادگیری آن را فراموش نکنید. )
 • ممکن است سوالاتی مطرح شود که شما جواب آن را نمی دانید پس بهتر است صادفانه بگویید که حضور ذهن ندارم چون با هرجواب بی پایه و اساس نظر اساتید درمورد شما تغییر می کند.
 • اگر سابقه ی تدریس و آموزش در هر زمینه ای به خصوص در زمینه پایان نامه یا رشته تحصیلی خود دارید حتما ذکر کنید. داشتن سابقه در این زمینه به روند پذیرش مصاحبه کمک شایانی می کند.
 • اکر از زمینه ی کاری مورد علاقه ی شما سوال شد یک موضوع بخصوص را مطرح نکنید بلکه چندین زمینه را ذکر کنید و طوری نشان دهید که در هرشاخه ای که توان و استعداد داشته باشید کار می کنید و آدم منعطفی هستید.
 • توجه داشته باشید دقت به سوالاتی که پرسیده می شود اهمیت زیادی دارد و همچنین با تمرکز به سوالات پاسخ های درست و منطقی ،بی حاشیه و کوتاه دهید و از عجله کردن بپرهیزید.
 • درحین مصاحبه ارتباط چشمی خود را با اساتید قطع نکنید زیرا نشان می دهد از اعتماد به نفس برخوردارید و به خود مسلط هستید.
 • روز قبل از مصاحبه یک بار به محل برگزاری مصاحبه بروید تا آدرس آن را به خوبی یاد بگیرید تا در روز مصاحبه سر وقت در محل مربوطه حاضر شوید ضمن اینکه تمامی مدارک مورد نیاز را شب قبل از مصاحبه آماده کنید و همچنین اطلاعاتی از اساتید مصاحبه کننده بدست بیاورید که چه چیزهایی برای آن ها اهمیت دارد. داوطلبان گرامی در صورت تمایل می توانید برای اطلاع کامل در زمینه مشاوره تحصیلی دکتری ، شرایط دکتری بدون آزمون و شهریه دکتری بر روی لینک دلخواه کلیک کنید.

نکات طلایی برای کنترل استرس در روز مصاحبه

 1. قبل از انجام مصاحبه چند نفس عمیق بکشید ( عمیق نفس کشیدن به شما آرامش می دهد ) و به این موضوع بیندیشید که شما بهترین داوطلب برای این مصاحبه هستید.
 2. تمام ذهن خود را به مصاحبه معطوف نکنید بیشتر داوطلبان فکر می کنند که شخص مصاحبه کننده قصد بازجویی از او را دارد و همین باعث می شود نامید شوند و از پس مصاحبه برنیایند.
 3. حد الامکان لباس جدید بپوشید یا لباس هایی که اعتماد به نفس شما را بالا می برد و از پوشیدن لباس هایی که مناسب نیستند به شدت بپرهیزید و همچنین نکات بهداشتی را رعایت کنید.
 4. سعی کنید لبخند بزنید و به خودتان مطمئن باشید، این استرس شما را کمتر خواهد کرد.
 5. یاد خدا همواره آرامش جان همه ی مخلوقات است با توکل به او یقین داشته باشید که با کمک خداوند موفق خواهید شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سوالات مصاحبه دکتری سراسری 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ نظر

 1. Avatar

  سلام ودرود . رشته فقه ومبانی حقوق در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد چند واحد است ؟ به تفکیک پیش نیاز و اصثلی و رساله ؟ با سپاس /سلحشور

 2. Avatar

  سلام و عرض ادب، من کنکور تجربی ۹۷ شرکت میکنم، الان میخوام برای دانشگاه افسری هم اقدام کنم، دقیقا چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید…

  • Avatar

   با سلام . شما باید با معدل دیپلم ۱۴ و بالای ۱۴ و نداشتن هیچگونه تعهدی به ارگان یا سازمانی مشخص از طریق کنکور سراسری اقدام به ثبت نام نمایید .

 3. Avatar

  سلام ممنون از این که پاسخ میدید
  من چهارم ریاضیم ، اهل مشهد ، منطقه ۱ و پنج درصد سهمیه جانبازی دارم و علاقمند به رشته ی تربیت بدنیم
  ۱.برای دانشگاه فردوسی یا دولتی های دیگه چه رتبه ای باید بیارم
  ۲.در صورت قبول نشدن بین آزاد و غیر انتفاعی کدوم رو انتخاب کنم؟و این که هزین هاشون تقریبا یکیه؟

  • ایران مشاوره

   باسلام به صورت کلی برای پذیرش در دانشگاه های روزانه ی این رشته باید تراز بین۴۰۰۰ تا۵۰۰۰ بیاورید. هر دو سیستم آموزشی آزاد و غیرانتفاعی سیستم های خوبی هستند و از لحاظ هزینه تقریبا آزاد ۵۰۰-۶۰۰ تومن هزینه ی بیشتری از غیر انتفاعی میگیرد.

 4. Avatar

  با سلام من دیپلم رشته ریاضی قبول خرداد ۹۶ هستم. میخواستم بدونم برای اینکه کنکور ندم چه رشته یا دانشگاهی میتونم برم البته دانشگاهی که رشته مهمانداری هواپیما یا مکانیکی و یا کامپیوتر رو داشته باشه. بعد این کاردانی و کارشناسی چه فرقی با هم دارن ممنون میشم کمکم کنید.

  • ایران مشاوره

   سلام شما با داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی میتوانید در دانشگاه آزاد پذیرش براساس سوابق تحصیلی شوید. وبا داشتن مدرک دیپلم در دانشگاه علمی کاربردی پذیرش براساس سوابق تحصیلی شوید. و فارغ التحصیلان کاردانی معمولا ۲سال درس میخوانند و مدرک فوق دیپلم میگیرند و فارغ التحصیلان کارشناسی حدودا ۴سال درس میخوانند و مدرک لیسانس میگیرند.

دریافت مشاوره