خانه انتخاب رشته کنکور مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

 

زمان انتخاب رشته کنکور 1402
مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

مجری برگزار کننده کنکور سراسری، سازمان سنجش می باشد، بنابراین تمام اخبار و اطلاعیه های مربوط به مهلت و یا تمدید زمان انتخاب رشته کنکور توسط سایت اینترنتی این سازمان به آدرس sanjesh.org منتشر می شود. معمولا زمان انتخاب رشته کنکور یک ماه بعد از برگزاری آن بوده و ممکن است در یک یا دو نوبت نیز تمدید شود. البته متقاضیان مجاز به انتخاب رشته ای که علاوه بر دانشگاه های سراسری قصد شرکت در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد را نیز دارند، می بایست در تاریخ مشخص شده و به صورت مجزا در سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام کنند.

فرآیند انتخاب رشته هر دو نوبت کنکور سراسری 1402 تنها یک مرتبه و پس از کنکور تیر یعنی در نیمه مرداد ماه 1402 انجام خواهد گرفت.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

همان طور که گفته شد، پس از اعلام نتایج اولیه داوطلبان می بایست با مطالعه دقیق توضیحات کارنامه کنکور و مندرجات دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی خود، نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر اقدام کنند. زمان تقریبی انتخاب رشته در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری درج می شود اما این تاریخ به طور دقیق تر و در هنگام صدور کارنامه اولیه، طی انتشار اطلاعیه ای از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. البته زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در دفترچه شماره 2 یا همان دفترچه انتخاب رشته نیز اعلام می شود.

به همین دلیل می توان گفت با اینکه کنکور سراسری دوره آینده طی دو نوبت برگزار می شود، اما انتخاب رشته هر دوی آن ها یک مرتبه و پس از کنکور تیر یعنی در نیمه مرداد ماه 1402 انجام خواهد گرفت. همچنین معمولا با پایان یافتن زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 این فرآیند برای افرادی که موفق به انجام آن نشده و یا نیازمند اصلاح کد رشته محل های انتخابی خود می باشند، تمدید خواهد شد که با توجه به مشخص نبودن زمانبندی های مربوطه، پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات در این زمینه در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره عضویت یابید.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

داوطلبانی که قصد انتخاب رشته دانشگاه هایی مثل دولتی یعنی روزانه و شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و… را دارند، باید به سایت انتخاب رشته کنکور سراسری که همان سایت سازمان سنجش است، مراجعه نمایید. همچنین تمامی اطلاعاتی که برای انجام یک انتخاب رشته موفق نیاز دارید، در دفترچه راهنمای آن درج شده که توسط این سایت در اختیار شما قرار می گیرد. در ادامه مطلب، مراحل تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 را ذکر کرده ایم.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • بر روی عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1402” کلیک کنید.

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • در صورتی که قصد انتخاب کد رشته محل های دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را دارید و سریال مربوطه را در زمان ثبت نام کنکور خریداری نکرده اید، باید گزینه “خرید کارت” را انتخاب نموده و هزینه آن را پرداخت نمایید.

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • پس از بازگشت مجدد به مرحله سوم، باید دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” را بفشارید.

مرحله هشتم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • به 3 روش زیر می توانید به سامانه انتخاب رشته وارد شوید.
 1. سریال 12 رقمی ثبت نام کنکور سراسری و شماره شناسنامه
 2. شماره پرونده، کد ملی و سریال شناسنامه
 3. شماره رهگیری 16 رقمی ثبت نام و کد ملی

مرحله نهم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

بعد از اینکه به سایت وارد شدید، باید کد رشته محل های مورد نظر خود را به ترتیب اولویت در فرم اینترنتی درج کرده و آن را ثبت نمایید.

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شوند. بنابراین زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد متفاوت بوده و یا ممکن است، همزمان باشند. برای دریافت اطلاعیه های مربوط به زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد و همچنین تمدید آن باید به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه به آدرس azmoon.org مراجعه نمایید.

 

سوالات متداول

1- مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 چه تاریخی است؟

هنوز زمان دقیق این فرآیند مشخص نیست اما به محض انتشار، آخرین اخبار از طریق کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره اطلاع رسانی خواهد شد.

2- انتخاب رشته کنکور از طریق کدام سایت انجام می شود؟

این فرآیند به صورت اینترنتی از طریق سایت sanjesh.org انجام می شود.

3- آیا مهلت انتخاب رشته کنکور 1402 برای دانشگاه های سراسری و آزاد همزمان است؟

خیر، معمولا مهلت انتخاب رشته دانشگاه های آزاد به فاصله چند روز بعد از زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در نظر گرفته می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…۱۴ نظر

 1. سلام وقت بهیر آخرین مهلت انتخاب رشته ریاضی تا کی است؟

  • با سلام و درود، مطابق با آخرین اطلاعیه های سایت سازمان سنجش و آموزش کشور، مهلت انتخاب رشته های با آزمون تا ۱۸ مرداد می باشد.

 2. سلام خسته نباشید برای انتخاب رشته براساس سوابق تحصیلی فقط معدل نهایی دوازدهم ملاک هست؟

  • با سلام و وقت بخیر، معدل کل دیپلم و معدل کتبی، برای پذیرش براساس سوابق تحصیلی مد نظر می باشد.

 3. سلام خداقوت
  مهلت ویرایش معدل کتبی دیپلم نظام جدید دقیقا چه زمانیه؟

 4. سلام..من معدل دیپلمم ۱۳.۲۸ هس..میتونم معدلم رو ارتقا بدم و کنکور سراسری شرکت کنم..و وارد دانشگاه افسری..یا امین بشم..رشته ی منوتجربی هست..ممنون

  • باسلام، بله با ترمیم معدل امکان افزایش معدل برای شما وجود دارد و اگر شما بتوانید معدل خود را بالای ۱۴ ببرید امکان وارد شدن در دانشگاه افسری و نیروی انتظامی نیز برای شما فراهم خواهد شد.

 5. سلام خسته نباشید من شنیدم وقتی جواب انتخاب رشته اومد و تموم شد بعدش اوایل مهر ماه جوابیه کاملتری میاد مثل جوابیه کسایی که شبانه هم قبول شدن ایا این حقیقت داره خواهش میکنم جواب بدین

 6. سلام ببخشید ایا در انتخاب رشته دانشگاه ازاد ترتیب در شانس قبولی تاثیر داره؟

  • با سلام . درجواب سوال شما باید عرض نمایم که بله و شما باید با توجه به تراز مورد نظر خود اولویت های خود و شانس پذیرش خود را در دفترچه انتخاب رشته خود به دقت بیشتری وارد نمایید و استان ها و رشته هایی را بالاتر انتخاب کنید که شانس قبولی شما در آن استان ها و رشته ها بیشتر میباشد .

 7. ببخشید ایا برای انتخاب رشته دانشگاه ازاد ترتیب انتخابا مهمه ؟یعنی اگر کد رشته ای رو چه اول بزنیم چه اخر در شانس قبولی ما تثیر داره یا نه؟یعنی با سراسری فرق داره قوانینش یا نه؟

  • با سلام در انتخاب رشته دانشگاه ازاد باید رشته و شهر هایی که برای شما اولویت دارد باید در انتخاب های اول قرار گیرد.و تفاوتی با انتخاب رشته سراسری دارد این است که دانشگاه های نیمه متمرکز که برای قبولی باید جزو انتخاب های اول باشد در دانشگاه ازاد وجود ندارد

 8. سلام من روز اول انتخاب رشته سراسری را انجام دادم روز مرداد که دیدم سایت فعال بوده وارد شدم و فقط دوباره رشته‌هایی انتخاب کردم رو دیدم وطبق قبل رسید و…گرفتم باتوجه به اینکه اخرین مهلت ۲۲مرداد بوده ولی ۲۳یایت برای ویرایش و…فعال بوده برای من تاریخ رو ۲۳زده مشکلی پیش نمیاد؟

دریافت مشاوره پیج کنکور