سه شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته کنکور / مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری

فرصت انتخاب رشته کنکور سراسری 99
مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 99

پس از تعویق کنکور سراسری 99 به دلیل شیوع ویروس همه گیر کرونا، کنکور سراسری سرانجام برای 6 گروه آزمایشی علوم تجربی، ریاضی و فنی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی، هنر و زبان های خارجی در روزهای 29 مرداد ماه لغایت 1 شهریور 99 برگزار شد. طبق روال هرسال کنکور سراسری، نتایج اولیه کنکور پس از سپری شدن حدود یک ماه از زمان آزمون، در سایت سازمان سنجش قرار می گرفت. اما براساس شرایط برگزاری کنکور امسال، بدیهی است که زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 99 نیز از این تاخیر بی نصیب نبود.

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری 99 توسط سازمان سنجش، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست پس از دریافت کارنامه خود، آینده شغلی رشته های مختلف، شانس قبولیشان در رشته محل های مورد علاقه خود و سایر نکاتی که جهت داشتن یک انتخاب رشته موفق لازم است را در نظر گرفته و سپس نسبت به انتخاب و اولویت بندی کد رشته محل های مورد نظر خود در یک بازه مقرر اقدام نمایند.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری، توسط سازمان سنجش آموزش کشور مشخص می شود و داوطلبانی که علاوه بر دانشگاه های سراسری قصد شرکت در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99 را نیز دارند می بایست به صورت مجزا در مهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99 که معمولا پس از اتمام انتخاب رشته دانشگاه های سراسری آغاز می شود، نسبت به انتخاب کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری در سال 99، از تاریخ چهارشنبه 2 مهر ماه تا روز شنبه 5 مهر ماه 99 تعیین شده و قابل انجام می باشد.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 99

هر ساله پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبان می بایست، با مطالعه دقیق توضیحات کارنامه کنکور و توضیحات موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی خود، نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. معمولا دفترچه انتخاب رشته کنکور هم زمان با اعلام نتایج کنکور سراسری و از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر می شود. از این رو دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 در تاریخ 31 شهریور ماه 99 منتشر شد.

انتخاب رشته کنکور سراسری امر مهم و حساسی است و ملزم به دقت عمل زیادی می باشد، چرا که هرگونه اشتباه در انتخاب رشته، یقینا آینده تحصیلی و به تبع آن، آینده شغلی فرد را تغییر خواهد داد. لذا بهره گیری از مشاوره انتخاب رشته کنکور و یا واگذاری این فرآیند به کادری تخصصی و مجرب، شانس قبولی فرد را بیش از پیش در رشته مورد نظر خود افزایش خواهد داد.

در این راستا جهت انجام این مرحله حساس و آینده ساز، می بایست در بازه زمانی 2 مهر تا 5 مهر ماه 99 در جهت تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نمایید و لازم به ذکر است، مطابق هر دوره، سازمان سنجش آموزش کشور معمولا فرصتی در حدود 2 الی 3 روزه را تحت عنوان تمدید مهلت انتخاب رشته در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا نسبت به انجام انتخاب رشته خود اقدام نمایند. در حال حاضر، هنوز تمدید مهلتی برای انتخاب رشته در نظر گرفته نشده است، اما پیشنهاد می کنیم تا در کانال کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره عضو شوید و در صورت تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری، در کانال ذکر شده اطلاع رسانی خواهد شد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 

انتخاب رشته کنکور سراسری مهم ترین مرحله تصمیم گیری در زندگی تحصیلی هر فرد محسوب می شود و برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های این مرحله آینده فرد را رقم خواهد زد. لذا کوچک ترین اشتباه در اولویت بندی و انتخاب رشته ها می تواند داوطلب را از آن چه که شایسته رسیدن به آن است باز دارد، بنابراین بهتر است این مرحله بسیار مهم، با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها مانند شانس قبولی در رشته های مختلف، رتبه و تراز و .. انجام گیرد.

توجه داشته باشید که ممکن است پس از انتشار دفترچه اولیه انتخاب رشته، دفترچه دیگری مبنی بر اصلاحیات دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر گردد، در این صورت آن را مطالعه نموده و در صورت نیاز، تغییرات لازم را در انتخاب های خود انجام دهید. لذا می بایست در این رابطه بسیار آگاه باشید.

اولین گام برای انجام یک انتخاب رشته مناسب، مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور و اشراف کامل به تمام جزئیات کد رشته های درج شده در دفترچه و همچنین در نظر گرفتن تمام شرایط داوطلب اعم از رتبه و تراز، معیارها، علایق، شرایط خانوادگی و محیطی و … می باشد. چنانچه داوطلبی بعد از دریافت نتایج کنکور سراسری 99، مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های سراسری شود، در این صورت قادر به انتخاب 150 کد رشته محل خواهد بود.

جهت داشتن انتخاب رشته ای موفق می بایست ترتیب انتخاب های خود را به 3 دسته انتخاب های خوش بینانه، معقولانه و بدبینانه تقسیم کنید. حدودا 40 کد رشته محل ابتدایی فرم انتخاب رشته خود را خوش بینانه در نظر بگیرید، انتخاب های خوش بینانه انتخاب هایی هستند که احتمال پذیرش در آن بر اساس رتبه کسب شده داوطلب بسیار کم خواهد بود اما داوطلب علاقه مند به تحصیل در آن رشته محل ها می باشد. کد رشته های میانی در فرم انتخاب رشته (حدودا 70 کد رشته محل) را به طور معقولانه انتخاب نمایید، رشته های واقع بینانه، کد رشته هایی هستند که بر اساس رتبه کسب شده داوطلب، احتمال پذیرش در آن وجود دارد و بنابراین انتخاب آن ها امری منطقی خواهد بود.

داوطلب در نهایت می بایست، کد رشته محل های پایانی فرم انتخاب رشته خود را (حدودا 40 کد رشته) به صورت بدبینانه انتخاب نماید، یعنی کد رشته هایی که احتمال قبولی داوطلب در آن خیلی زیاد است اما داوطلب تمایل چندانی به تحصیل در آن کد رشته ها ندارد. این رشته ها، رشته هایی هستند که امکان تحصیل درآن ها صرفا براساس کد سوابق تحصیلی نیز وجود دارد.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد، می بایست، در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org انجام داده شود و دیگر این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد وارد نخواهد شد.

بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل بار دیگر کدهای مربوطه را بررسی کنید تا اشتباهی ایجاد نشود. کمک گرفتن از افراد با تجربه و مشاوران در این زمینه بسیار موثر و کارساز خواهد بود. در مرحله آخر، به صفحه مربوطه به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و در فیلد های قرار داده شده، کد رشته ها را به ثبت برسانید. نکته قابل توجه این است که سعی کنید انتخاب رشته خود را در روزهای اولیه مهلت انتخاب رشته انجام دهید و آن را به روزهای پایانی واگذار نکنید.

پس از گذراندان این مرحله، داوطلبان بی صبرانه منتظر زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری خواهند بود که زمان دقیق آن توسط سازمان سنجش اعلام می گردد. طبق روال سال های گذشته نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری حدودا یک ماه پس از انجام انتخاب رشته، بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد. همچنین شما می توانید در صورت وجود هر گونه درخواست یا اعتراض به نتایج کنکور سراسری، به سامانه sanjesh.org مراجعه فرموده و در بخش “سیستم پاسخگویی” به ثبت اعتراض یا درخواست خود بپردازید.

 

سوالات متداول

1- زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 تا چه تاریخی تعیین شده است؟

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 99 در بازه زمانی 2 مهر ماه تا 5 مره ماه 99، به واسطه سازمان سنجش آموزش کشور در نظر گرفته شده است.

2- آیا امکان تمدید مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری سال 99 وجود خواهد داشت؟

با توجه به اینکه هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور مهلتی را جهت انتخاب رشته برای بازماندگان در نظر می گیرد، امکان تمدید زمان انتخاب رشته وجود دارد.

3- آیا زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری همزمان در نظر گرفته شده است؟

خیر، معمولا مهلت انتخاب رشته دانشگاه های آزاد، بعد از زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در نظر گرفته می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ نظر

 1. Avatar

  سلام خداقوت
  مهلت ویرایش معدل کتبی دیپلم نظام جدید دقیقا چه زمانیه؟

 2. Avatar

  سلام..من معدل دیپلمم ۱۳.۲۸ هس..میتونم معدلم رو ارتقا بدم و کنکور سراسری شرکت کنم..و وارد دانشگاه افسری..یا امین بشم..رشته ی منوتجربی هست..ممنون

  • Avatar

   باسلام، بله با ترمیم معدل امکان افزایش معدل برای شما وجود دارد و اگر شما بتوانید معدل خود را بالای ۱۴ ببرید امکان وارد شدن در دانشگاه افسری و نیروی انتظامی نیز برای شما فراهم خواهد شد.

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید من شنیدم وقتی جواب انتخاب رشته اومد و تموم شد بعدش اوایل مهر ماه جوابیه کاملتری میاد مثل جوابیه کسایی که شبانه هم قبول شدن ایا این حقیقت داره خواهش میکنم جواب بدین

 4. Avatar

  سلام ببخشید ایا در انتخاب رشته دانشگاه ازاد ترتیب در شانس قبولی تاثیر داره؟

  • Avatar

   با سلام . درجواب سوال شما باید عرض نمایم که بله و شما باید با توجه به تراز مورد نظر خود اولویت های خود و شانس پذیرش خود را در دفترچه انتخاب رشته خود به دقت بیشتری وارد نمایید و استان ها و رشته هایی را بالاتر انتخاب کنید که شانس قبولی شما در آن استان ها و رشته ها بیشتر میباشد .

 5. Avatar

  ببخشید ایا برای انتخاب رشته دانشگاه ازاد ترتیب انتخابا مهمه ؟یعنی اگر کد رشته ای رو چه اول بزنیم چه اخر در شانس قبولی ما تثیر داره یا نه؟یعنی با سراسری فرق داره قوانینش یا نه؟

  • Avatar

   با سلام در انتخاب رشته دانشگاه ازاد باید رشته و شهر هایی که برای شما اولویت دارد باید در انتخاب های اول قرار گیرد.و تفاوتی با انتخاب رشته سراسری دارد این است که دانشگاه های نیمه متمرکز که برای قبولی باید جزو انتخاب های اول باشد در دانشگاه ازاد وجود ندارد

 6. Avatar

  سلام من روز اول انتخاب رشته سراسری را انجام دادم روز مرداد که دیدم سایت فعال بوده وارد شدم و فقط دوباره رشته‌هایی انتخاب کردم رو دیدم وطبق قبل رسید و…گرفتم باتوجه به اینکه اخرین مهلت ۲۲مرداد بوده ولی ۲۳یایت برای ویرایش و…فعال بوده برای من تاریخ رو ۲۳زده مشکلی پیش نمیاد؟

دریافت مشاوره نتایج نهایی کنکور