تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400
مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

طبق روال هرسال نتایج کنکور سراسری 1400 پس از سپری شدن حدود یک ماه از زمان آزمون، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. در نتیجه داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست در زمان مقرر و با رعایت یک سری از نکات کدرشته های مورد نظر خود را با رعایت اولویت بندی در سامانه سازمان مذکور ثبت نمایند.

توجه کنید داوطلبانی که علاوه بر دانشگاه های سراسری قصد شرکت در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 را نیز دارند‏، بایستی به صورت مجزا درمهلت انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400 و از طریق سایت اختصاصی دانشگاه آزاد فرآیند انتخاب رشته خود را به انجام برسانند. جهت اطلاع از زمان دقیق و همچنین مراحل انتخاب رشته دانشگاه های سراسری تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری در سال 1400 از دهه دوم مرداد ماه آغاز می شود.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

هر ساله پس از زمان اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبان باید با مطالعه دقیق توضیحات کارنامه کنکور و توضیحات موجود در ددفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی خود، نسبت به انتخاب کد رشته اقدام کنند.

داوطلبان می توانند در دهه دوم مرداد ماه 1400 به صورت اینترنتی از طریق سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org جهت تکمیل فرم انتخاب رشته اقدامات لازم را به انجام برسانند. شایان ذکر است که در حال حاضر تاریخ دقیق شروع این فرآیند برای سال 1400 مشخص نشده است اما به محض اعلام، جزئیات لازم از طریق این مقاله و همچنین کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

البته توجه نمایید سازمان سنجش آموزش کشور معمولا فرصتی در حدود 2 الی 3 روز را نیز تحت عنوان تمدید مهلت انتخاب رشته در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا افرادی که در زمان مشخص موفق به درج کدرشته های خود نشده اند، بتوانند در این فرآیند شرکت کنند.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

از آن جایی که انتخاب رشته کنکور سراسری امری مهم و حساس است‏، نیازمند دقت عمل زیادی نیز می باشد، چرا که هرگونه اشتباه در انتخاب رشته، یقینا آینده تحصیلی و شغلی فرد را تغییر خواهد داد. بهره گیری از مشاوره انتخاب رشته کنکور و یا واگذاری این فرآیند به کادری تخصصی و مجرب، یکی از راه هایی است که باعث افزایش شانس قبولی فرد در رشته مورد نظر می گردد اما در صورتی که می خواهید خود فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری را به انجام برسانید، می توانید مطابق با مراحل گام به گام زیر نسبت به درج کدرشته ها اقدام نمایید.

 • انتخاب عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1400”
 • فشردن گزینه “خرید کارت” جهت پرداخت هزینه این فرآیند
 • فعال نمودن تیک مربوط به لینک “سریال علاقه مندی به گزینش رشته های پیام نور و غیر انتفاعی آزمون سراسری 1400” و سپس کلیک بر روی دکمه “تایید و ادامه”
 • درج کردن اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک و بعد فشردن کلید “تایید و ادامه”
 •  فعال کردن تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و اگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و انتخاب گزینه “ادامه روند پرداخت”
 • ثبت نمودن اطلاعات کارت بانکی و سپس فشردن دکمه “پرداخت”
 •  بازگشت به صفحه ابتدایی نام نویسی، انتخاب عبارت “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400 را مطالعه نموده ام” و سپس کلیک بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی”
 •  تکمیل اطلاعات خواسته شده از طریق یکی از سه روش نشان داده شده و در نهایت فشردن دکمه “ورورد به سیستم”

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

انتخاب رشته کنکور سراسری مهم ترین مرحله تصمیم گیری در زندگی تحصیلی هر فرد محسوب می شود و برنامه ریزی های این مرحله آینده فرد را رقم خواهد زد. لذا کوچک ترین اشتباه در اولویت بندی می تواند داوطلب را از آن چه که شایسته رسیدن به آن است باز دارد، بنابراین بهتر است این مرحله بسیار مهم با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها مانند شانس قبولی در رشته های مختلف، رتبه و تراز و… انجام گیرد.

توجه داشته باشید که ممکن است پس از انتشار دفترچه اولیه انتخاب رشته، دفترچه دیگری مبنی بر اصلاحیات دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر گردد که در این صورت باید آن را نیز مطالعه نموده و در صورت نیاز، تغییرات لازم را در انتخاب های خود اعمال نمایید.

چنانچه داوطلبی بعد از دریافت نتایج کنکور خود مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های سراسری شود، قادر به انتخاب 150 کد رشته محل خواهد بود. جهت داشتن انتخاب رشته ای موفق می بایست انتخاب های خود را به 3 دسته انتخاب های خوش بینانه، معقولانه و بدبینانه تقسیم کنید. حدودا 40 کد رشته محل ابتدایی فرم انتخاب رشته خود را خوش بینانه در نظر بگیرید.

انتخاب های خوش بینانه انتخاب هایی هستند که احتمال پذیرش در آن بر اساس رتبه کسب شده داوطلب بسیار کم خواهد بود اما داوطلب علاقه مند به تحصیل در آن رشته محل ها می باشد. کد رشته های میانی در فرم (حدودا 70 کد رشته محل) را به طور معقولانه انتخاب نمایید، چرا که این ها رشته هایی هستند که بر اساس رتبه کسب شده داوطلب، گزینش شده اند و احتمال پذیرش در آن ها منطقی تر خواهد بود.

داوطلب در نهایت می بایست کد رشته محل های پایانی فرم انتخاب رشته خود را (حدودا 40 کد رشته) به صورت بدبینانه انتخاب نماید، یعنی کد رشته هایی که احتمال قبولی داوطلب در آن خیلی زیاد است اما داوطلب تمایل چندانی به تحصیل در آن کد رشته ها ندارد.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته دانشگاه های آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مخصوص به خود انجام می شدند اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمد، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد می بایست از طریق سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org انجام می گرفت که پیش بینی می شود برای سال 1400 نیز همین روند ادامه داشته باشد. 

بعد از پشت سر گذاشتن این مراحل بار دیگر کدهای مربوطه را بررسی کنید تا اشتباهی ایجاد نشود. کمک گرفتن از افراد با تجربه و مشاوران در این زمینه بسیار موثر و کارساز خواهد بود. نکته قابل توجه این است که سعی کنید انتخاب رشته خود را در روزهای اولیه مهلت انتخاب رشته انجام دهید و آن را به روزهای پایانی واگذار نکنید.

پس از گذراندن این مرحله، داوطلبان بی صبرانه منتظر زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری خواهند بود که تاریخ دقیق آن توسط سازمان سنجش اعلام می گردد. طبق روال سال های گذشته نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری حدودا یک ماه پس از انجام انتخاب رشته، بر روی سایت سازمان مذکور قرار می گیرد. همچنین شما می توانید در صورت وجود هر گونه درخواست یا اعتراض به نتایج کنکور سراسری 1400، به سامانه sanjesh.org مراجعه فرموده و در بخش “سیستم پاسخگویی” به ثبت اعتراض یا درخواست خود بپردازید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 از چه تاریخی آغاز می شود؟

متاسفانه تاکنون زمان دقیق آغاز این فرآیند برای سال 1400 مشخص نشده است.

2- انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 به چه صورت انجام می پذیرد؟

داوطلبان می توانند به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام کنند.

3- آیا زمان انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد برای سال 1400 همزمان در نظر گرفته شده است؟

خیر، معمولا مهلت انتخاب رشته دانشگاه های آزاد بعد از زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در نظر گرفته می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ نظر

 1. سلام خسته نباشید برای انتخاب رشته براساس سوابق تحصیلی فقط معدل نهایی دوازدهم ملاک هست؟

  • با سلام و وقت بخیر، معدل کل دیپلم و معدل کتبی، برای پذیرش براساس سوابق تحصیلی مد نظر می باشد.

 2. سلام خداقوت
  مهلت ویرایش معدل کتبی دیپلم نظام جدید دقیقا چه زمانیه؟

 3. سلام..من معدل دیپلمم ۱۳.۲۸ هس..میتونم معدلم رو ارتقا بدم و کنکور سراسری شرکت کنم..و وارد دانشگاه افسری..یا امین بشم..رشته ی منوتجربی هست..ممنون

  • باسلام، بله با ترمیم معدل امکان افزایش معدل برای شما وجود دارد و اگر شما بتوانید معدل خود را بالای ۱۴ ببرید امکان وارد شدن در دانشگاه افسری و نیروی انتظامی نیز برای شما فراهم خواهد شد.

 4. سلام خسته نباشید من شنیدم وقتی جواب انتخاب رشته اومد و تموم شد بعدش اوایل مهر ماه جوابیه کاملتری میاد مثل جوابیه کسایی که شبانه هم قبول شدن ایا این حقیقت داره خواهش میکنم جواب بدین

 5. سلام ببخشید ایا در انتخاب رشته دانشگاه ازاد ترتیب در شانس قبولی تاثیر داره؟

  • با سلام . درجواب سوال شما باید عرض نمایم که بله و شما باید با توجه به تراز مورد نظر خود اولویت های خود و شانس پذیرش خود را در دفترچه انتخاب رشته خود به دقت بیشتری وارد نمایید و استان ها و رشته هایی را بالاتر انتخاب کنید که شانس قبولی شما در آن استان ها و رشته ها بیشتر میباشد .

 6. ببخشید ایا برای انتخاب رشته دانشگاه ازاد ترتیب انتخابا مهمه ؟یعنی اگر کد رشته ای رو چه اول بزنیم چه اخر در شانس قبولی ما تثیر داره یا نه؟یعنی با سراسری فرق داره قوانینش یا نه؟

  • با سلام در انتخاب رشته دانشگاه ازاد باید رشته و شهر هایی که برای شما اولویت دارد باید در انتخاب های اول قرار گیرد.و تفاوتی با انتخاب رشته سراسری دارد این است که دانشگاه های نیمه متمرکز که برای قبولی باید جزو انتخاب های اول باشد در دانشگاه ازاد وجود ندارد

 7. سلام من روز اول انتخاب رشته سراسری را انجام دادم روز مرداد که دیدم سایت فعال بوده وارد شدم و فقط دوباره رشته‌هایی انتخاب کردم رو دیدم وطبق قبل رسید و…گرفتم باتوجه به اینکه اخرین مهلت ۲۲مرداد بوده ولی ۲۳یایت برای ویرایش و…فعال بوده برای من تاریخ رو ۲۳زده مشکلی پیش نمیاد؟

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره تخمین رتبه