جمعه , ۳ خرداد ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / کنکور / میزان تاثیر معدل در کنکور 97

میزان تاثیر معدل در کنکور 97

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری 97

میزان تاثیر معدل در کنکور 97
میزان تاثیر معدل در کنکور 97

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر معدل در کنکور 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

هر ساله شاهد دغدغه داوطلبان به دلیل تاثیر معدل در کنکور هستیم و این قضیه آن دسته از دانش آموزانی را که در امتحانات نهایی دبیرستان و پیش دانشگاهی نمرات خوبی را کسب نکرده اند بیش تر از سایر دانش آموزان نگران خواهد نمود. در چندین سال گذشته این نگرانی علاوه بر داوطلبان کنکور و دانش آموزان، مسئولان سازمان سنجش را نیز به خود مشغول کرده و بحث های فراوانی صورت گرفته تا تصمیم صحیحی در این زمینه گرفته شود. به دلیل حجم سوالات بالای شما در زمینه میزان تاثیر معدل در کنکور 97 مرکز ایران مشاوره مقاله ای را برایتان فراهم نموده اند تا با مطالعه آن بتوانید بخشی از نگرانی خود را کاهش داده و به اطلاعات خود بیفزایید.

تاریخچه تاثیر معدل در کنکور سراسری

تمامی دانش آموزان که دیپلم خود را از سال 1384 به بعد در رشته های انسانی ، ریاضی ، تجربی و علوم و معارف اسلامی که یک یا چند درس خود را به صورت امتحانات نهایی ، سراسری و یا کشوری بوده، اخذ کرده اند از تاثیر معدل در کنکور سراسری برخوردار می شوند. سوابق تحصیلی دیپلم آن ها به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می شود. اگر از کنکوری های قبل از سال 94 بپرسید حتما به شما خواهند گفت که تاثیر معدل تا آن سال به صورت مثبت بود . این یعنی اگر دانش آموزی معدل پایینی داشت می توانست با خیالی آسوده در کنکور شرکت نموده و نمره معدل او روی رتبه ای که در کنکور کسب کرده تاثیری نمی گذاشت. اما پس از ارائه طرحی که در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت تاثیر معدل در کنکور به صورت قطعی شد و در سال 94 بسیاری از داوطلبان کنکور از این بابت ناراحت شده و تاثیر بسیاری بر روی رتبه آن ها در کنکور گذاشت. در سال 95 تاثیر سوابق تحصیلی لغو شد و تنها معدل کتبی سال سوم در کنکور 95 لحاظ شد. به این صورت که داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 90 – 91 به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی خواهد شد و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی ( نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

 

تاثیر مثبت و قطعی در تاثیر معدل کنکور 97 به چه معناست ؟

همانطور که گفتیم امسال نیز تاثیر سوابق تحصیلی دبیرستان در کنکور همانند سال گذشته به صورت 25 درصد و  نمره دروس امتحانات نهایی پیش دانشگاهی 5 درصد خواهد بود که دارای تاثیر مثبت می باشد. در رابطه با معنای تاثیر مثبت بایستی بگوییم که معدل های دیپلم و پیش دانشگاهی نقش مثبتی در قبولی داوطلبان دارد که می توانیم بگوییم که این امر به نفع داوطلبان می باشد. برای اینکه توضیحی کاملی ارائه دهیم باید بگوییم برای هر دانش آموز به دلیل پاسخ های صحیح و یا غلط و نزده ای که در هر یک از درس های کنکور دارد یک تراز یا نمره برای او محاسبه می شود. این تراز به نوعی نسبت مستقیمی با میانگین درصد کلیه شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد. برای مثال اگر تراز یا نمره داوطلب بر اساس درصدی که در آن درس مشخص ، زده است از تراز او در همان درس در امتحانات نهایی کمتر باشد پس این باعث می شود که نمره نهایی او در آن درس تاثیر خوبی بر نمره کل او در همان درس بگذارد پس نمره معدل او در کنکور تاثیر گذار بوده است و اگر این قضیه بالعکس باشد و ترازی که در درس مشخص کسب می کند از نمره در امتحانات نهایی بیشتر باشد پس نمره این داوطلب نمی تواند تاثیر خوبی بر تراز کل او بگذارد و در نتیجه تاثیر معدل برای این داوطلب بی تاثیر خواهد بود. در رابطه با تاثیر قطعی معدل بایستی بگوییم که در هر دو صورت یعنی بهتر شدن تراز یا بدتر شدن تراز با تاثیری که نمره معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی بر آن می گذارد این تاثیر اعمال خواهد شد یعنی اگر تراز شما بد هم شود براساس نمره ای که در امتحانات نهایی دبیرستان و پیش دانشگاهی کسب نموده اید باز تاثیر می گذارد و اگر براساس همین امتحانات نهایی تراز شما بهتر شود هم تاثیر می گذارد . و این به ضرر دانش آموزانی  خواهد بود که تراز خوبی براساس تاثیر معدل کسب نکرده اند.

تاثیر معدل شامل چه افرادی می شود؟

در رابطه با اینکه چه گروه از داوطلبانی مشمول تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 97 می شوند بایستی بگوییم که کلیه داوطلبانی که در یکی از رشته های علوم انسانی ، علوم تجربی ، ریاضی فیزیک و علوم و معارف اسلامی از سال 84 به بعد مدرک دیپلم و همچنین داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را در یکی از این رشته ها دریافت نموده اند شامل قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 97 می شوند.

کنکور سراسری تا چه سالی برگزار می شود؟

طبق اعلام گزارش سازمان سنجش کنکور سراسری بایستی در سال 90 حذف میشد اما تا سال 97 برگزار می شود . اینکه چه زمانی کنکور سراسری برای همیشه در کشور حذف می شود اطلاع دقیقی در دسترس نمی باشد . اما طبق گزارشات اعلام شده تعداد کد رشته محل هایی که دانشجویان می توانند بدون ازمون و براساس سوابق تحصیلی در آن تحصیل نمایند هر ساله افزایش می یابد.

میزان تاثیر معدل در کنکور 97

خوب می دانیم که شما داوطلبان کنکور 97 در رابطه با تاثیر معدل در کنکور این سال نگرانید اما بایستی بگوییم که اخبار کنکور 97 مانند سال های گذشته از طریق سازمان سنجش آموزش در دفترچه کنکور سراسری و در وب سایت رسمی آن اعلام می شود اما طبق گزارشاتی که اعلام شده است در سال 97 نیز شاهد 25 درصد تاثیر سوابق تحصیلی دبیرستان و همچنین 5 درصد نمره معدل پیش دانشگاهی لحاظ می شود. در هر صورت به محض اطلاع از میزان تاثیر معدل در کنکور 97  و همچنین مشاوره کنکور 97 مشاوران ما شما را باخبر خواهند نمود و همچنین می توانید با مرکز ایران مشاوره  تماس حاصل نمایید.

وضعیت تاثیر معدل دیپلمه های قبل از 84 در کنکور 97

در رابطه با تاثیر سوابق تحصیلی افرادی که دیپلم خود را تا قبل از سال 84 دریافت نموده و همچنین آن هایی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91  اخذ کرده اند بایستی بگوییم که آن ها شامل تاثیر معدل در کنکور 97 نمی باشند و به همین دلیل معدل آن ها هیچی تاثیری در رتبه و تراز آن ها نخواهد گذاشت و رتبه ای که در کارنامه ی خود مشاهده می نمایید همان ترازی است که در پاسخ دهی به سوالات عمومی و اختصاصی کنکور به دست آمده است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر معدل در کنکور 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره