خانه پذیرش بدون کنکور ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی

ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی

ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه رازی 99
ثبت نام و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی 99
اکثر داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت می کنند اغلب تمایل دارند تا در رشته های دانشگاه های روزانه و یا نوبت دوم پذیرفته شوند؛ چرا که اعتبار مدرک دانشگاه های نوبت دوم و روزانه از مدارک سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش علمی بالاتر است.

اما آیا تنها راه ورود به رشته های این دانشگاه ها شرکت در کنکور سراسری است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، با توجه به هدفی که چند سالی است در خصوص حذف تدریجی کنکور سراسری وجود دارد، هر ساله بر تعداد رشته محل های بدون آزمون دانشگاه ها افزوده می شود و در سال های اخیر دانشگاه های سراسری نیز از این موضوع بی بهره نمانده اند.

طبق قوانین موجود 85 درصد رشته های تمامی دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند و پذیرش در آن ها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت می گیرد. در این مطلب قصد داریم توضیحاتی را در خصوص شرایط و چگونگی ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی، در دو دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) ارائه دهیم.

دانشگاه رازی در سال 99، در 26 کد رشته محل و در دو دوره روزانه و نوبت دوم اقدام به پذیرش بدون کنکور دانشجو می نماید.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه رازی 99 – 1400

زمان ثبت نام نیمسال اول تحصیلی 99 – 1400

دانشجویانی که قصد دارند نسبت به ثبت نام خود در رشته محل های بدون کنکور اقدام نمایند می بایست ابتدا از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری آگاه شده و سپس نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته خود اقدام نمایند. شرایط عمومی و اختصاصی نام نویسی بدون آزمون این دانشگاه ها در دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری به طور کامل درج شده است.

این دفترچه ثبت نام بیشتر از یک ماه قبل از آغاز ثبت نام منتشر می شود. مطابق آنچه در دفترچه ثبت نام سال 99 منتشر شده بود، بنابر آن بود که نام نویسی اینترنتی جهت پذیرش بدون آزمون، از تاریخ 20 اسفند ماه 98 آغاز شود و تا 31 شهریور ماه 99 نیز ادامه داشته باشد؛ اما با توجه به اطلاعیه منتشر شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور، زمان ثبت نام به تعویق افتاده و ثبت نام و انتخاب رشته آن همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری انجام می گیرد که جزئیات آن در مرداد ماه 99 اطلاع رسانی می گردد.

شما عزیزان جهت آگاهی از آخرین اخبار مربوط به نام نویسی و پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری می توانید به عضویت کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره درآیید.

زمان ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی 99 – 1400

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های سراسری علاوه بر نیمسال تحصیلی اول، معمولا یک مرتبه دیگر نیز با عنوان مرحله تکمیل ظرفیت رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در نیمسال دوم انجام می شود.

ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های بر اساس سوابق تحصیلی سال 98، از اواخر آبان ماه آغاز شد و تا اواخر دی ماه نیز ادامه داشت. پیش بینی می شود که برای سال 99 نیز این فرصت تقریبا دو ماهه در اختیار داوطلبان قرار داده شود.

بنابراین داوطلبانی که به هر دلیلی در نام نویسی بدون کنکور ورودی مهر ماه دانشگاه رازی اقدام نکرده اند و یا در رشته انتخابی خود پذیرفته نشده اند نیز نگران نباشند، زیرا معمولا یک بار دیگر فرصتی در اختیار داوطلبان گذاشته می شود تا با ثبت نام در رشته های بدون آزمون شانس خود را در پذیرش رشته یا رشته محل های مورد نظرشان بیازمایند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه رازی 99 – 1400

داوطلبانی که قصد دارند تا بدون شرکت در کنکور سراسری، در رشته های ارائه شده و در یکی از دوره های روزانه و یا شبانه دانشگاه رازی ثبت نام نمایند؛ می بایست شرایطی را نیز دارا باشند تا امکان ثبت نام اولیه برای آن ها فراهم شود. در ادامه به بیان شرایط اختصاصی لازم جهت نام نویسی کدرشته محل های دفترچه پذیرش بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می پردازیم.

 • دارا بودن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید و یا گواهینامه پیش دانشگاهی دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم) (این مدارک می بایست حداکثر تا آخرین روز ثبت نام یعنی 31 شهریور ماه سال 99 اخذ شوند.)
 • آن دسته از داوطلبانی که در دوره روزانه دانشگاه های سراسری سال 98 به صورت با آزمون یا بدون آزمون پذیرفته شده اند، تنها در صورت انصراف قطعی تا تاریخ 31 مرداد 99، می توانند فقط رشته های تحصیلی دوره های غیر روزانه شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و مجازی را انتخاب کنند.
 • دانشجویان دوره روزانه (ورودی سال 97 و قبل از آن) برای حضور در این مرحله از پذیرش، باید تا تاریخ 31 مرداد ماه 99 نسبت به انصراف قطعی خود از تحصیل اقدام نمایند.
 • دانشجویان نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس خودگردان یا دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بین المللی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، مجاز به نام نویسی در این مرحله از ثبت نام می باشند. لازم به ذکر است این دسته از داوطلبان می بایست در صورت پذیرش، از رشته قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی آن را به موسسه آموزش عالی مربوطه تحویل دهند.

هر یک از آقایانی که دانشجوی یکی از دوره های غیر روزانه فوق می باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، جهت ثبت نام و انتخاب رشته، می بایست واجد شرایط مربوطه مطابق با مقررات نظام وظیفه عمومی باشند.

نحوه ثبت نام پذیرش بدون کنکور دانشگاه رازی 99 – 1400

پذیرش دانشگاه رازی در رشته محل های بدون آزمون، برای پذیرش مهر ماه به صورت اینترنتی و برای پذیرش ورودی بهمن ماه نیز معمولا به صورت حضوری انجام می پذیرد. در ادامه به طور کامل روند نام نویسی در هر دو نیمسال تحصیلی را شرح خواهیم داد.

راهنمای ثبت نام نیمسال اول تحصیلی

ثبت نام ورودی مهر ماه 99 جهت پذیرش دانشجویان در رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی، به صورت اینترنتی انجام می شود و داوطلبان می بایست مطابق با راهنمای موجود در ادامه مقاله، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند. بهتر است داوطلبان پیش از مراجعه به سایت و اقدام به ثبت نام، مدارک و اطلاعات مورد نیاز، از جمله کد رشته های مدنظر خود را آماده کنند تا در روند نام نویسی دچار مشکل نشوند. مراحل ثبت نام اینترنتی در ادامه بیان می شوند.

 1. مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 2. انتخاب گزینه ” سراسری “، از منوی سمت راست صفحه
 3. کلیک روی لینک فعال ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه 99) “
 4. پرداخت هزینه ثبت نام با انتخاب گزینه ” خرید کارت اعتباری “ از منوی اصلی سمت راست صفحه
 5. واریز هزینه ثبت نام به مبلغ 37 هزار و 600 تومان از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و دریافت شماره پیگیری پرداخت
 6. بازگشت به صفحه اول سامانه و کلیک روی لینک ” ثبت نام و انتخاب رشته برای پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (مرحله پذیرش سراسری مهر ماه 99) “
 7. وارد نمودن شماره سریال کارت اعتباری و کد امنیتی موجود در صفحه
 8. بارگذاری عکس داوطلب مطابق با مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته
 9. تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی و درج حداکثر 100 کد رشته

پس از طی این مراحل، شماره پرونده 7 رقمی و کد رهگیری 16 رقمی از سوی سامانه، به داوطلبان ارائه می شود. فراموش نکنید که حتما از فرم انتخاب رشته خود پرینت تهیه کرده و آن را به همراه دو کد دریافتی، تا پایان مراحل پذیرش نزد خود نگه دارید.

راهنمای ثبت نام نیمسال دوم تحصیلی

بسیاری از افراد به هر دلیلی ممکن است موفق به ثبت نام در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه دانشگاه رازی نشوند. اما جای نگرانی نیست، چرا که معمولا فرصت مجددی جهت ثبت نام برای برای نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه های بدون آزمون در نظر گرفته می شود.

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری معمولا با عنوان مرحله تکمیل ظرفیت مهر ماه و به صورت حضوری انجام می شود. بدین ترتیب که ابتدا داوطلبان به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و مبلغی را بابت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی و از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت می نمایند. پس از واریز وجه، متقاضیان می بایست دفترچه مربوطه را نیز از سایت مذکور دانلود کرده و با توجه به رشته های ارائه شده، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند.

در قسمت انتهایی دفترچه، یک فرم تقاضانامه قرار داده شده است که داوطلبان بایستی از آن پرینت تهیه نموده و به تکمیل اطلاعات و درج کد رشته های مورد نظر خود بپردازند. هم چنین داوطلبان برای پیگیری روند ثبت نام خود می بایست در موعد مقرر، این فرم را همراه با دیگر مدارک مورد نیاز به دانشگاه مدنظر خود ارائه داده و سایر مراحل نام نویسی را به صورت حضوری به انجام برسانند.

لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه رازی 99

آگاهی از این موضوع که چه رشته هایی جزو رشته های بدون آزمون ارائه شده در این دانشگاه هستند و سایر اطلاعات در خصوص این رشته ها، از طریق دفترچه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه های سراسری امکان پذیر می باشد. جهت سهولت شما عزیزان، در این قسمت از مطلب، لیست رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه رازی، گروه تحصیلی مورد نیاز برای هر رشته، نوع دوره و ظرفیت هر یک از این رشته ها را قرار داده ایم.

لازم به ذکر است که پذیرش نیمسال دوم در رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی که همان مرحله تکمیل ظرفیت نیمسال اول نیز نام دارد، معمولا از همان رشته های ارائه شده در نیمسال اول می باشد.

لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی – کرمانشاه 99 – 1400
عنوان رشتهگروه تحصیلینوع دورهظرفیت نیمسال تحصیلی اول 99
آمارعلوم ریاضی و فنیروزانه50
ریاضیات و کاربردهاعلوم ریاضی و فنیروزانه60
فیزیکعلوم ریاضی و فنیروزانه80
مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)علوم ریاضی و فنینوبت دوم20
ترویج و آموزش کشاورزی پایدارعلوم تجربیروزانه20
زیست شناسی گیاهیعلوم تجربیروزانه30
علوم دامیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی جنگلعلوم تجربیروزانه20
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربیروزانه20
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربیروزانه20
مهندسی طبیعتعلوم تجربیروزانه20
ترویج و آموزش کشاورزی پایدارعلوم تجربینوبت دوم20
علوم دامیعلوم تجربینوبت دوم20
علوم و مهندسی باغبانیعلوم تجربینوبت دوم20
علوم و مهندسی جنگلعلوم تجربینوبت دوم20
علوم و مهندسی خاکعلوم تجربینوبت دوم20
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهیعلوم تجربینوبت دوم20
مهندسی طبیعتعلوم تجربینوبت دوم20
علوم ورزشیعلوم انسانینوبت دوم50
لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی – کرمانشاه (محل تحصیل دانشکده سنقر)
مهندسی ماشین های صنایع غذاییعلوم ریاضی و فنیروزانه20
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزیعلوم ریاضی و فنیروزانه20
مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)علوم ریاضی و فنیروزانه20
مهندسی ماشین های صنایع غذاییعلوم ریاضی و فنینوبت دوم20
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزیعلوم ریاضی و فنینوبت دوم20
مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)علوم ریاضی و فنینوبت دوم20


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۴ نظر
 1. امیر

  سلام ودورد
  من که کاردانش کامپیوتر طراحی وب هستم میتونم بدون کنکور وارد دانشگاه رازی شم؟ چونکه نگاه به نظرات کردم گفتین بله میشه دانشگاه اسلام آباد رازی و یک بار دیگه گفتین نمیشه.

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، محدودیتی برای شما وجود ندارد.

 2. حمیدرضا چراغی

  آیا رشته های بدون کنکور دانشگاه رازی کرمانشاه به دانشجوها خوابگاه تعلق میگیره؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   این موضوع تحت اختیار امور خوابگاه های دانشگاه مورد نظر شما می باشد.

 3. ایدا

  باسلام
  من دانشجوی رشته آی تی هستم از دانشکده فنی روزانه هست و
  از دانشگاهم اصلا رازی نیستم
  معدل دیپلمم بالای هفده بود و معدل کاردانیم هم مطمعنم بالای هجده است
  میتونم بعد اینکه کاردانیم رو تموم کردم ( که خرداد ماه تموم میشه )واسه کارشناسیم تو دانشگاه رازی ثبت نام کنم برا اساس سوابق تحصیلیم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورتی که دانشگاه مد نظرتان کاردانی به کارشناسی پذیرش داشته باشد میتوانید این کار را انجام دهید.
   شما میتوانید به داشنگاه آزاد هم برای کاردانی به کارشناسی درخواست داده و به آنجا منتقل شوید.

 4. ایدا

  با سلام
  من دانشجوی رشته ای تی هستم از دانشگاه فنی حرفه مقطع کاردانی
  ایا میتونم واسه کارشناسی در دانشگاه رازی ثبت نام کنم بر اساس سوابق تحصلیم؟
  و اینکه من کاردانیم خرداد ۱۴۰۳ تموم میشه چه زمانی میتونم واسه کارشناسی ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   در مقطع کارشناسی ناپوسته شما میتوانید بدون کنکور (بر اساس معدل کاردانی) در دانشکده های فنی و حرفه ای اقدام کنید.

 5. ترانه

  سلام آیا دانشگاه رازی رشته آموزش زبان انگلیسی بدون کنکور رو داره؟
  من قصد دارم در این رشته تحصیل کنم و شنیدم که خیلی از دانشگاه ها این رشته رو بدون کنکور دارن خواستم بدونم دانشگاه رازی هم این رشته رو بدون کنکور داره یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، رشته ی آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه رازی کرمانشاه بدون کنکور ارائه نمی شود.

 6. علیرضا

  سلام من با رشته انسانی با معدل دیپلم ۱۹ میتونم رشته مهندسی عمران دانشگاه رازی کرمانشاه را بخونم

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، بله، شانس قبولی شما بالا می باشد.

 7. علیرضا

  سلام من رشته انسانی خوندم معدل دیپلم ۱۹ است میشه برم رشته مهندسی عمران دانشگاه رازی کرمانشاه

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام
   امکان انتخاب رشته با سوابق برای رشته عمران را دارا می باشید اما نسبت به افرادی که دیپلم ریاضی دارند از شانس پایین تری برخوردار هستید.

 8. مریم

  سلام برا رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه رازی کرمانشاه که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی هستش چطور باید ثبت نام کنم میشه راهنماییم کنین کنکور هم شرکت کردم؟؟!!!

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام
   شما مجاز به یک انتخاب رشته هستید یعنی یا انتخاب بر اساس سوابق و یا انتخاب با آزمون چنانچه قصد انتخاب رشته با سوابق تحصیلی را دارید می توانید از سایت سنجش برای دانشگاه های سراسری و از سایت آزمون برای دانشگاه آزاد این کار را انجام دهید.

 9. رویا

  سلام دیپلم رشته کامپیوتر دارم
  میتونم رشته پرستاری یا اتاق عمل دانشگاه آزاد اسلام آباد کرمانشاه از طریق سوابق تحصیلی شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   رشته های مد نظر شما بصورت سوابق به طور معمول ارائه نمی شوند.

 10. رها

  سلام دیپلم کامپیوتر دارم میتونم دانشگاه صنعتی کرمانشاه رشته کامپیوتر ادامه بدم بدون کنکور؟

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   در صورت ارائه این رشته در این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی، مانعی برای شما وجود نخواهد داشت.

 11. رها

  باتوجه به پاسخ شما
  من کرمانشاه زندگی میکنم میتونم دانشگاه رازی کرمانشاه ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   رشته مدنظر شما را دانشگاه رازی کرمانشاه ارائه نمی دهد ولی مهندسی کامپیوتر را دانشگاه رازی محل تحصیل اسلام آباد غرب ارائه می دهد و اینکه دیپلم شما باید نظام جدید آموزشی باشد و ربطی به محل سکونت شما ندارد.

 12. رها

  سلام
  من دیپلم رشته کامپیوتر مقطع کارو دانش هستم معدل کل دیپلمم ۱۸و۶۲ میتونم بدون کنکور در رشته کامپیوتر ادامه تحصیل بدم در دانشگاه رازی

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود بله، اگر دیپلم شما نظام جدید باشد می توانید ثبت نام اولیه خود را در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه رازی (محل تحصیل اسلام آباد غرب) انجام دهید.

 13. رها

  سلام وقتتون بخیر من دیپلم رشته کامپیوتر مقطع کارو دانش هستم معدل کل دیپلمم ۱۸و۶۲ میتونم بدون کنکور در رشته کامپیوتر ادامه تحصیل بدم در دانشگاه رازی

  • ایران مشاوره

   سلام و درود
   طبق آخرین دفترچه منتشر شده، متاسفانه این رشته در این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی ارائه نمی شود.

 14. e

  سلام ببخشید دانشگاه رازی پذیرش حسابداری بدون کنکور نداره؟؟دیپلم انسانی ۴۰۲

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، رشته ی حسابداری معمولا در دانشگاه رازی بدون کنکور ارائه نمی شود.

 15. Dony

  سلام وقت بخیر دانشگاه رازی کرمانشاه پذیرش کاردانی به کارشناسی ناپیوسته بدون ازمون برای رشته معماری داره؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 16. علی

  سلام من رشتم کارودانشه معدلم ۱۶میشه برم علوم دامی دانشگاه رازی

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، در صورت داشتن مدرک دیپلم نظام آموزشی جدید، محدودیتی بابت ثبت نام نخواهید داشت؛ لازم به ذکر است، معمولا افراد دارای بالاترین معدل ها در اولویت پذیرش خواهند بود.

 17. مرسم

  سلام با معدل۱۴.۳۰ میتونم رشته های براساس سوابق تحصیلیو قبول شم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی حداقل معدلی ذکر نشده است، ولی هر چه معدل شخص بیشتر باشد شانس قبولی به همان میزان افزایش پیدا میکند.

دریافت مشاوره