خانه کارشناسی ارشد راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402

راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402

راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402
راهنمای جامع انتخاب رشته کارشناسی ارشد

حدود یک ماه پس از زمان برگزاری کنکور ارشد سراسری 1402 نتایج اولیه آن در قالب یک کارنامه که حاوی رتبه، وضعیت مجاز و یا غیرمجاز شدن به انتخاب رشته، درصد تمامی دروس و… است، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود. داوطلبان بعد از دریافت نتایج اولیه کنکور ارشد در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شوند، می توانند دفترچه راهنمای آن را از سایت مذکور دانلود و مطالعه نمایند.

سپس کد رشته محل های مربوط به گروه آزمایشی خود را برحسب علاقه و در نظر گرفتن تمامی شرایط ممکن از دفترچه انتخاب رشته کنکور ارشد 1402 استخراج کرده و در سایت سازمان سنجش به ثبت برسانند. مرحله انتخاب رشته در تمامی مقاطع تحصیلی از جمله ارشد از اهمیت بسیاری برخوردار است و حساسیت های مختص خود را دارد. در واقع عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته باعث می شود که با وجود کسب رتبه قبولی در کنکور ارشد، داوطلبان نتوانند در دانشگاه و رشته مورد نظر خود پذیرفته شوند.

نکات مهم در فرآیند انتخاب رشته ارشد 1402

مهلت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سراسری در سال 1402 هنوز مشخص نمی باشد.

زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402

طبق روال هرساله در سال 1402 انتظار می رود که یک ماه پس از تاریخ برگزاری کنکور ارشد 1402 مرحله انتخاب رشته فرا رسد که زمان انتخاب رشته کنکورکارشناسی ارشد 1402 از طریق دفترچه ثبت نام و اطلاعیه های منتشر شده در سایت مربوطه اطلاع رسانی شود و متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه شده اند، بتوانند نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود در سایت انتخاب رشته کنکور ارشد اقدام نمایند.

البته هنوز زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد مشخص نمی باشد ولی با توجه به این که این آزمون قرار است در 11 اسفند ماه سال 1401 برگزار شود احتمالا زمان انتخاب رشته بعد از اعلام نتایج اولیه و در اواسط فروردین ماه 1402 باشد. لذا در صورت انتشار اطلاعیه ای در این خصوص خبر از طریق این مقاله و کانال تلگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

زمان بندی انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402
بازه زمانی اولیههنوز مشخص نمی باشد
تمدید مهلتهنوز مشخص نمی باشد
مهلت مجددهنوز مشخص نمی باشد

زمان ویرایش انتخاب رشته 

در ضمن سازمان مذکور معمولا زمانی را نیز برای ویرایش کد رشته محل های انتخابی توسط داوطلبان در نظر می گیرد که پس از اتمام مهلت انتخاب رشته خواهد بود. به همین دلیل داوطلبان می توانند در تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، نسبت به ویرایش کد رشته ها اقدام نمایند. داوطلبان می توانند با عضویت در پیج اینستاگرام کارشناسی ارشد ایران مشاوره در اسرع وقت از جزئیات کنکور ارشد اطلاع یابند.

بررسی تاثیر کارنامه اولیه در انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402

نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد در قالب کارنامه برای استفاده داوطلبان جهت انجام انتخاب رشته منتشر می شود. این کارنامه شامل اطلاعاتی همچون:

 • اطلاعات فردی داوطلب
 • اطلاعات رشته امتحانی اول و دوم (در صورت انتخاب رشته دوم در زمان ثبت نام)
 • درصد دروس
 • معدل موثر
 • رتبه و تراز (نمره کل) و… می باشد. که در ادامه به توضیح بخش های مهم آن مطابق تصویر ذیل می پردازیم.

کارنامه اولیه کنکور کارشناسی ارشد

به صورت کلی کارنامه کنکور کارشناسی ارشد به را به دو قسمت الف و ب می توان تقسیم نمود که شرح هر یک به صورت زیر می باشد:

قسمت الف:

در این قسمت تمامی اطلاعات ثبت نامی داوطلب شامل شماره پرونده، نام و نام خانوادگی، جنس، شماره شناسنامه و … به صورت کامل ذکر شده است. لذا صحیحی بودن تمامی اطلاعات درج شده از جمله معدل کارشناسی دارای اهمیت بالایی بوده به صورتی که مغایرت معدل وجود داشته باشد فرد از فرآیند انتخاب رشته حذف خواهد شد.

قسمت ب:

این قسمت از کارنامه اطلاعات رشته امتحانی اول به صورت کامل ذکر شده است و خود به سه بخش اطلاعات آزمون، نمرات اکتسابی و وضعیت داوطلب در هر کد ضریب را مشخص می کند.

اطلاعات آزمون

در این بخش اطلاعاتی همچون شماره داوطلبی، علاقه مندی پیام نور و غیر انتفاعی، معدل موثر، و… ذکر شده است.

نمرات اکتسابی

این قسمت حاوی درصد های دروس رشته مورد نظرتان می باشد که با توجه به آن ها بخش سوم و مهم کارنامه که رتبه و تراز و … است شکل می گیرد.

وضعیت داوطلب در هر کد ضریب

این بخش مهم ترین قسمت کارنامه است که در انتخاب رشته بسیار حائز اهمیت می باشد. در این زمینه، وضعیت داوطلبان در گرایش های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد چرا که در هر گرایش که با عنوان کد ضریب در کارنامه درج شده است، تراز، رتبه و درنهایت وضعیت مجاز بودن داوطلب را در آن کد برای دانشگاه های روزانه و غیر روزانه مشخص شده است. پس به تبع گرایشی که دارای رتبه بهتری است، در اولویت انتخاب رشته قرار خواهد گرفت.

برای آن که بدانید آیا با رتبه و تراز به دست آمده شانس قبولی در گرایش مورد نظر را خواهید داشت یا خیر، باید رتبه خود را با آخرین رتبه مجاز در دوره های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد مقایسه نمایید.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که آخرین رتبه مجاز، تقریبا 3 برابر محدوده رتبه قبولی در هر گرایش بوده که باعث می شود داوطلبانی که در این محدوده قرار دارند، مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد باشند. در نتیجه افرادی شانس قبولی بیشتری خواهند داشت که فاصله رتبه آن ها با آخرین رتبه مجاز نصف و یا کم تر باشد. البته این احتمال نیز وجود دارد که به جهت دلایل مختلفی همچون عدم انتخاب رشته برخی از داوطلبان، بخشی از ظرفیت، در اختیار شرکت کنندگانی که رتبه آن ها نزدیک به این محدوده باشد، قرار گیرد.

نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402 

کسانی که بر اساس توضیحات کارنامه کارشناسی ارشد خود مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست بعد از مطالعه دفترچه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور جهت ثبت کد رشته های مورد نظر خود مراجعه نمایند. پس از استخراج کد رشته محل ها می توانید مطابق با راهنمای تصویری موجود در ادامه مقاله، فرآیند انتخاب رشته خود را به انجام برسانید.

 • ابتدا به سایت سایت سازمان سنجش به آدرس اینترنتی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه “کارشناسی ارشد” را از منوی موجود در سمت راست صفحه انتخاب نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 • بر روی لینک فعال “سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1401 (کارنامه اولیه و انتخاب رشته)” کلیک کنید.مرحله دوم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401
 • در این قسمت کلید “ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله سوم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 • از طریق 2 روش ذیل و سپس فشردن“ورود به سیستم”می توانید وارد پنل خود شوید.

روش اول: وارد کردن شماره پرونده + شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتی

روش دوم: درج شماره پرونده + کد ملی + سال تولد + عبارت امنیتی

مرحله چهارم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1401

 • پس از ورود به صفحه “میزکار”، بر روی گزینه “انتخاب رشته” کلیک کنید.

مرحله پنجم انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 • تمامی کادرهای این صفحه را با اطلاعات و مشخصات خواسته شده تکمیل نمایید.

مرحله ششم انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 • اکنون می توانید حداکثر 100 کد رشته محل با توجه به مجموعه امتحانی خود در سیستم وارد نموده و پس از فشردن دکمه “تایید و ادامه” انتخاب های خود را ثبت کنید.مرحله هشتم انتخاب رشته کارشناسی ارشد

هزینه انتخاب رشته

انجام انتخاب رشته کنکور سراسری نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای به جهت وارد نمودن کد رشته محل ها نداشته و فقط آن دسته از داوطلبانی که در هنگام ثبت نام کنکور ارشد سراسری 1402 علاقه مندی خود را نسبت به انتخاب کد رشته محل های غیرانتفاعی و پیام نور اعلام نکرده اند، می توانند با واریز مبلغ معین و دریافت کارت اعتباری آن، کد رشته های مربوط به این دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را در فرم انتخاب رشته خود درج نمایند. این مبلغ برای کنکور ارشد در سال گذشته 20 هزار تومان بوده است که انتظار می رود میزان هزینه آن برای سال 1402 با افزایش مواجه شود.

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402

دفترچه ثبت نام این آزمون برای دانشگاه های سراسری و آزاد با هم مشترک است، چرا که جهت ورود به این دانشگاه ها یک آزمون برگزار می شود. اما دفترچه دوم یعنی فایل پی دی اف انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد با هم متفاوت است که برای دانشگاه های سراسری در سایت sanjesh.org و برای دانشگاه آزاد در سایت azmoon.org قرار می گیرد. زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد نیز معمولا پس از اعلام نتایج و یا همزمان با آغاز فرآیند آن است.

البته با توجه به این که هنوز زمان انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد مشخص نمی باشد به تبع دفترچه آن نیز هنوز منتشر نشده است که به محض انتشار در جدول ذیل جایگذاری خواهد شد. لازم به ذکر است که جهت اطلاعات بیشتر شما دفترچه سال گذشته را جهت دانلود قرار داده ایم.

این دفترچه شامل:

 • جزئیات مرتبط با انتخاب رشته
 • شرایط و ضوابط
 • سهمیه ها
 • شیوه های آموزشی
 • شرایط پذیرش سهمیه استعداد درخشان ارشد 1402
 • جداول کد رشته محل ها
 • فایل های پیوست (شهریه ها، فرم ها و…) می باشد.
دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری 
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402

( در صورت انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

با حداقل چه رتبه ای مجاز به انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402 خواهیم شد؟

یکی از مواردی که توجه به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است این مورد است که با چه رتبه ای می توان مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد شد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که عوامل متعددی بر روی مجاز و یا عدم مجاز بودن نسبت به انتخاب رشته در این مقطع می تواند مهم باشد به طور مثال میزان رتبه پذیرش در دانشگاه های دولتی، آزاد، غیر انتفاعی و … با یکدیگر متفاوت می باشد.

شما می توانید برای اطلاع از مجاز و یا عدم مجاز بودن نسبت به انتخاب رشته، از قسمت ب کارنامه امتحانی خود متوجه شوید. همچنین برای انتخاب رشته صحیح و اصولی می توانید از مشاوران حرفه ای مجموعه ایران مشاوره کمک بگیرید.

 فرم پیش نویس انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1402

داوطلبان به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه خطا و اشتباه در وارد نمودن کد رشته محل های انتخابی خود، می توانند از فرم پیش نویس انتخاب رشته موجود در انتهای دفترچه، بهره ببرند. با استفاده از این فرم که تصویر آن در ذیل موجود است، متقاضیان این امکان را خواهد داشت که، پیش از وارد نمودن موارد انتخابی خود در سایت، به بررسی چگونگی چیدن 100 رشته مورد نظر و ترتیب آنها پرداخته و بهترین مدل اولویت بندی را انتخاب نمایند. 

فرم پیش نویس انتخاب رشته کارشناسی ارشد

مشاوره انتخاب رشته صحیح کارشناسی ارشد 1402

برای انجام یک انتخاب رشته اصولی رعایت و توجه به برخی نکات از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. در این قسمت به بررسی برخی از مواردی که شما را در انجام این فرآیند کمک می کند، خواهیم پرداخت.

 1. رشته های انتخابی خود را حتما دسته بندی کنید چرا که از جمله مزایای دسته بندی کد رشته ها این است که شما شانس خود را برای پذیرش در رشته ها و دانشگاه های برتر امتحان کرده و در عین حال چیزی را از دست نداده اید.
 2. انتخاب های خود را به سه صورت خوش بینانه، واقع بینانه و کف قبولی تقسیم بندی کنید.
 3. انتخاب های خوش بینانه را در اولویت قرار دهید و انتخاب های میانی یا واقع بینانه خود را با دقت و تمرکز بیشتری در بخش دوم بچینید، چرا که احتمال قبولی شما در آن ها بیشتر است. در آخر می توانید رشته هایی که صد در صد در آن ها پذیرفته می شوید، به فرم انتخاب رشته خود اضافه کنید.
 4. 50 درصد انتخاب هایتان باید به صورت منطقی و از کد رشته های میانی یا واقع بینانه باشد.

همچنین یکسری از عوامل بر انجام اصولی این فرآیند مهم و حیاتی، موثر می باشند که مهم ترین آن ها در جدول زیر شرح داده شده است.

عوامل موثر بر انتخاب رشته اصولی کارشناسی ارشد 1402
عامل تاثیر گذاردلیل اثرگذاری
علاقه به رشته انتخاب شدهدر ابتدا باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که رشته انتخابی خود را بر اساس علاقه تان انتخاب نمایید. چرا که قرار است بخش مهمی از آینده تحصیلی و کاری شما به وسیله این انتخاب تعیین شود.
توجه به شهریه و هزینه تحصیلبا توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه های سراسری تنها در دوره روزانه رایگان است، اطلاع از هزینه ثبت نام در مابقی دوره ها و تناسب آن با بودجه در نظر گرفته شده برای تحصیل، بسیار قابل توجه خواهد بود.
اطلاع از مسیر رفت و آمدتحصیل در دانشگاهی غیر از شهر محل زندگی علاوه بر آن که مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتری است، نیازمند جلب رضایت خانواده و آشنایی با شهر مقصد نیز خواهد بود.
 اهمیت کیفیت دانشگاههمان طور که می دانید دانشگاه های سراسری موجود در کشور از نظر کیفیت آموزشی و جایگاه علمی در رتبه یکسانی قرار ندارند. پس با بررسی هیئت علمی دانشگاه می توانید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکات ضروری درباره انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402

انتخاب رشته یکی از مراحل مهم کنکور کارشناسی ارشد می باشد که بایستی آن را به درستی انجام دهید. توجه به نکاتی که در دفترچه انتخاب رشته ذکر شده، می تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند که البته در ادامه متن، نکات طلایی موثر در انتخاب رشته ارشد را توضیح داده ایم.

 1. توصیه می کنیم که پیش از انجام انتخاب رشته ابتدا از سهمیه ها، امتیازات، نحوه و میزان تاثیر معدل در کنکور ارشد 1402 مطلع شوید و سپس با آمادگی کامل به سراغ انتخاب رشته بروید.
 2. در مرحله انتخاب رشته، به شما داوطلبان امکان انتخاب 100 کد رشته محل داده خواهد شد، بنابراین باید با توجه و تکیه بر نکات گفته شده با دقت هر چه تمام تر به اولویت بندی این کد رشته محل ها بپردازید.
 3. آن دسته از داوطلبانی که رشته محل های دارای آزمون عملی و مصاحبه را انتخاب نموده اند، می بایست مطابق با زمان بندی اعلام شده در آزمون عملی کارشناسی ارشد شرکت نمایند.

از جمله اقداماتی که می تواند داوطلبان را در مسیر انتخاب رشته یاری کند، بررسی کارنامه شرکت کنندگان کنکور کارشناسی ارشد سال گذشته می باشد. در واقع این امر موجب می شود که هر یک از متقاضیان بدانند با توجه به رتبه و ترازی که کسب کرده اند، در کدام یک از دانشگاه های مد نظر خود شانس پذیرش بیشتری دارند که نهایتا داوطلب می تواند با آگاهی بیشتری عمل کرده و انتخاب های منطقی تری را در اولویت قرار دهد. همچنین لازم است بدانید که در صورت تمایل به انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1402می بایست روندی متفاوت را در پیش بگیرید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری 1402 چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند در سال جاری هنوز مشخص نمی باشد لذا در صورت انتشار اطلاعیه ای در ای خصوص خبر از طریق این مقاله در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

2- انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری1402 از طریق چه سایتی انجام می گردد؟

داوطلبان برای تکمیل فرم انتخاب رشته می بایست به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایند.

3- هر داوطلب مجاز به انتخاب چند رشته در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد می باشد؟

معمولا امکان انتخاب حداکثر 100 کد رشته محل برای هر داوطلب وجود دارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲۲ نظر
 1. سلام وقت به خیر امکانش هست از رشته های مختلف به غیر از رشته ی خودمون که ازمون دادیم هم انتخاب کنیم؟
  من با توجه به رشته کارشناسیم دفترچه صنایع غذایی حل کردم الان در انتخاب رشته میتونم گرایش های مدیریت هم وارد کنم ؟

  • با سلام و درود، شما به غیر از رشته ای که شرکت کردید و کد ضریب های مربوط به آن رشته شانس قبولی در رشته های دیگر دفترچه را ندارید.

 2. سلام من با معدل استعداد درخشان دانشگاه آزاد برای رشته ارشد جزا و جرم شناسی قبول شدم و ۲ ماه رفتم و شهریه اش بالا بود دیگه نتونستم برم
  میتونم برای کنکور کارشناسی ارشد رشته جزا و جرم شناسی شرکت کنم یا باید رشته ی دیگه ای شرکت کنم؟

 3. سلام چرا اجازه ویرایش ندارم؟حتی نمیتونم کارت غیر انتفاعی بخرم که برا غیر انتفاعی انتخاب رشته کنم؟؟؟

  • با سلام، مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده، زمان در نظر گرفته شده صرفا برای افرادی است که از زمان انتخاب رشته جا مانده اند و موفق به تکمیل نشده اند.

 4. با سلام
  آیا بازم سازمان سنجش امکان ویرایش انتخاب رشته رو میده یا کلاً تموم شد ؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص تمدید زمان انتخاب رشته یا ویرایش آن منتشر نشده است، جهت بررسی و رفع مشکل خود، می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 5. سلام من از انتخاب رشته ارشد جا موندم دارم دیوونه میشم تو روخدا منو راهنمایی کنید امکان تمدید انتخاب رشته وجود داره ایا

  • با سلام و درود، در حال حاضر اطلاعیه ای در این خصوص منتشر نشده است؛ می توانید نسبت به ارسال درخواست در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اقدام نمایید.

 6. سلام وقت بخیر،دفترچه انتخاب رشته دانشگاه ازاد کجا منتشر میشه؟ زمان انتخاب رشته ازاد و سراسری متفاوت هست؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از عصر روز پنجشنبه ۲ تیر ماه آغاز خواهد شد.

 7. سلام رشته کارشناسی من اقتصاد کشاورزی می خواستم بدونم نمیشه ارشد زیر گروه رشته اقتصاد شرکت کنم مثلا مدیریت ؟

 8. سلام خواهش میکنم جواب بدید من رتبه ام در سهمیه ۴ رقمی بدون سهمیه ۵ رقمی شدم الان نتیجه روزانه و شبانه غیر مجاز شوم اما بالاش نوشته انتخاب رشته مجازم یعنی چی میشه جواب بدید

 9. سلام نتایج ارشد اومد؟

 10. گفتن که امروز کارنامه هامون میاد درسته؟

 11. سلام ببخشید من رشته مهندسی فناوری نقشه کشی دارم میخواستم. ببینم ارشد چه رشته ای میتونم برم

 12. سلام من کارشناسی حسابداری خوندم میخام ارشد حسابداری شرکت کنم منابع ازمون همون منابعی هستن ک من تو کارشناسی خوندم ولی با اسم یه نویسنده دیگه.ایا باید منبع رو تهیه کنم بخونم یا کتابای کارشناسی کافیه؟ چن همون کتابان فقط نویسنده هاش فرق میکنن

  • با سلام ، اگر عنوان منابع و سرفصل های ذکر شده یکی بوده و از مناسب بودن منابع خود اطمینان دارید نیاز به تهیه کتاب های جدید نمی باشد .

 13. سلام، ایا درسته که میگن سازمان سنجش اعلام کرده که از سال ۱۴۰۱ دیگه امکان شرکت در کنکور ارشد رشته های غیر مرتبط به رشته ی کارشناسی مان وجود نداره؟

  • با سلام و درود، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص تصویب نهایی این قانون در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر نشده است.

 14. سلام،من دانشجوی ترم۷ صنایع غذایی هستم ،سوالم اینه که ایا میتونم سال دیگه کنکور ارشد رشته شیمی رو بجای کنکور ارشد صنایع غذایی بدم?

 15. سلام وقت تون بخیر من لیسانس زیست شناسی سلولی ومولکولی دارم ایا میتونم رشته هماتولوژی برای ارشد شرکت کنم.

 16. سلام وقت بخیر
  هنوز هم امکان شرکت در ارشد غیر مرتبط با لیسانس وزارت علوم وجود داره یا اینکه لغو شد؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
مشاوره ارشد پیج کنکور